Het plan Jerusalem en een wens voor 1998 4 "Als we niet serieus genomen worden, stoppen we" Gemeentelijke belastingaanslag later 'T VENROJS LAEVE GETAEKEND Je wacht niet tot klanten naar je toe komen Wachten op de Streektaxi Minder ambtenaren en geen politici op stembureau's Sluiting café na steekpartij en drugsvondst ^1— M1LSLL1 REINIGING VAN: Actie tegen milieustation PEEL EN MAAS donderdag 15 januari 1998 - Pagina 5 Sinds enige tijd voert een groep Venraynaren onder leiding van Toon den Brok actie voor het behoud van de Engelse Tuin. Op verzoek van wethouder Kersten hebben wij ook hem de ruimte geboden om zijn visie op het ver haal in zijn woorden te publiceren. Het is met enige aarzeling dat ik een poging wil doen om enkele feiten rond het Jerusalemterrein op rij te zet ten. Immers de Venrayse burgers heb ben er recht op dat de meningsvor ming kan plaatsvinden op basis van feiten en niet op basis van suggesties over onverlaten die kastanjebomen om zeep helpen en andere onjuiste voorstellingen van zaken. Daarom eerst een aantal feiten. Toen de gemeente het gebied in 1995 verwierf en daarmee voorkwam dat het in handen van projectontwik kelaars kwam, was dat de eerste goede zet om de regie in het gebied in handen te krijgen en dus de kwaliteit te kunnen bepalen. Een gebied dat nu voor de Venrayse burger ontoeganke lijk is en bebouwd is met twee oude lelijke gymzalen en een wit gebouw Kontrast dat zijn naam alle eer aan doet Het enige dat wel mooi was in het gebied, de lagere school van de zus ters Ursulinen aan de Raadhuisstraat, is in 1986 gesloopt. Ik heb me daar toen in de raad met hand en tand tegen verzet. De voorstanders van sloop hebben toen het pleit echter gewon nen. Wie geïnteresseerd is in wie er toen voor en wie er toen tegen sloop was, moet de oude notulen nog maar eens nalezen. Het levert verrassende gegevens op! Na aankoop van het terrein door de gemeente zijn we begonnen met een zogeheten Uitgangspuntennota voor het gebied te maken. In feite een uit gebreid boekje waarin werd vastge legd wat er wel en niet in het gebied kan en onder welke voorwaarden. Er zijn toen o.a. afspraken gemaakt over het parkeren, de hovenstructuur, maar ook over bouwhoogte en dergelijke. De gemeenteraad van Venray is daar op 27 februari 1996 unaniem mee akkoord gegaan. Nadat er overigens op 13 februari 1996 een openbare voorlichtingsavond was geweest. Vervolgens is in een zeer uitgebrei de sollicitatieronde uiteindelijk een architect gekozen. Gekozen is voor de heer H. Gulikers uit Maastricht, mede omdat hij daar enkele zeer belangrijke inpassingsplannen in de binnenstad heeft gemaakt. Wie Maastricht kent weet dat daar zeer hoge eisen aan dit soort plannen gesteld worden. Daarnaast werkt deze architect aan allerlei beeldbepalende plannen elders. Hoe goed zo'n architect ook moge zijn, de gemeente heeft het nodig gevonden om een supervisor voor het gebied aan te trekken. Anders gezegd iemand die met de door de gemeente raad vastgestelde Uitgangspuntennota in de hand erop toeziet dat de architect zich houdt aan die uitgangspunten, maar ook vanuit zijn eigen deskundi ge inbreng de kwaliteit van het plan probeert te verbeteren. Als supervisor hebben we B. Dirriks, hoogleraar ste denbouw aan de Technische Universiteit van Eindhoven aange trokken. Hij was onlangs nog verant woordelijk voor het plan tot herbe stemming tot bibliotheek van de leeg komende Philipsgebouwen in Eindhoven. Tenslotte vonden we het groen in het gebied z< belangrijk dat we ook nog een landschapsarchitect hebben aangetrokken, de heer D. Sijmon, die vanaf het allereerste begin bij de plan nenmakerij betrokken is geweest. Daarmee is lijkt mij. tevens antwoord gegeven op de nare insinuaties dat de gemeente zal zwichten voor klachten van toekomstige bewoners over vuil en zonlicht, of dat onverlaten "de natuur een handje zullen helpen" waardoor de bomen alsnog zullen sterven. Maar terug naar de feiten. Daarna hebben we uit talloze gegadigden een partner, die het plan moet gaan realiseren geselecteerd. De gemeente is verheugd dat dat in dit geval een Venrays bedrijf is geworden nl. de firma Verhoeven. Ook zij accepteren en onderschrijven dat in dit gebied extra aandacht geschonken moet worden aan de stedenbouwkun dige en architectonische eisen. Daarmee heeft de gemeente maxi maal geïnvesteerd in goede en des kundige mensen voor het plan. Dat is gedaan omdat iedereen begreep en voelde dat het hier niet zomaar een plan betrof. Integendeel! Samen met de medewerkers van de gemeente is men voortvarend en enthousiast aan de slag gegaan. Vaak hebben ze gediscussieerd en het gebied bezocht. Tal van ideeön zijn besproken en uiteindelijk is er een plan gepresenteerd dat zij van een hoog waarderingscijfer voorzagen. Geen aardig plan, nee men vindt het een plan van hoge kwali teit, dat recht doet aan het grote belang van het gebied. En ook de Provincie spreekt op 2 juli 1997 haar waar dering uit voor het plan. Dat plan is de inspraak in gegaan en flink van commentaar voorzien. Alhoewel het nooit leuk is om kritiek te krijgen, oor deel ik het als een groot goed dat mensen hun kritiek kunnen en willen leveren. Sterker nog, ik heb veel waardering als mensen de moeite nemen om hun kritiek te verwoorden en ervoor te knokken. Maar dan moet het wel kritiek zijn die inhoudelijk juist is en het niveau van nostalgie en halve waarheden en insinuaties over stijgt. Zo heb ik het betreurd dat het beeld geschapen is dat de gemeente midden in de Engelse tuin een hoge flat wilde neerzetten en de hele tuin willens en wetend wilde vernielen. De hele sfeer die rondom het plan gecreëerd is, is ernstig daardoor ver troebeld en uiteraard leidt dat niet tot een evenwichtige en open discussie. Zo was een van de argumenten dat het ongehoord was om op de plek van het atelier van Mére Ancilla een gebouw neer te zetten. Feit is dat op deze plek vroeger, voordat de oorlog zo noodlottig toesloeg in Venray, een vijftien meter hoog gebouw heeft gestaan en dat pas in 1951 het huidige gebouw is neergezet. Anders gezegd de historie gaf aan dat op deze plek al altijd een gebouw gestaan had! En van het huidige gebouw is het zeer twijfel achtig of dit de plek is waar Mére Ancilla vroeger haar atelier had. Onderzoek door onze archivaris bij onder andere de zusters Ursulinen heeft niet meer opgeleverd dan de conclusie dat het oude atelier van de zuster dichtbij of een stukje op het huidige gebouwtje gestaan heeft. En nogmaals het huidige gebouw dateert van 1951. Ook de oude foto's waar zusters en kinderen van de school op te zien zijn met op de achtergrond een galerijge bouw komen niet van de plek waar nu het gebouwtje van de brandweer staat. Kortom er is veel over het gebied gezegd zonder feitelijk juist te zijn. Ik pleit voor een in alle opzichten helde re discussie op basis van feiten Het Jerusalemterrein is voor Venray van enorm belang. Vanuit zijn histo rie, zeer zeker, maar ook omdat in deze omgeving straks het Kunstencentrum ligt. Hier moet een mooi gebied ontstaan, grotendeels autovrij, dat straks een mooie over gang vormt naar het schitterende St. Annaterrein. Een gebied dat nu, ik herhaal het nog maar eens, voor de Venrayse burger volstrekt ontoegan kelijk en afgesloten is! Straks kan hier iedereen schitterend wandelen en genieten van een open en sociaal vei lige Engelse tuin. Onderbelicht in de discussie is ook het feit dat we hier vooral ook voor de ouder wor dende Vënraynaar willen bou wen. Deze mensen wonen graag dicht bij de voorzienin gen in een omgeving waar het fijn wonen is en waar voor de mensen ook wat te bele ven valt.. Ook de komende jaren moeten hier vanwege de vergrij zing van de Venrayse bevolking grote inspan ningen gedaan wor den. Dit gebied is daar uiterma te geschikt voor. Ook dat argument moet maar eens genoemd worden, want praten levert geen huizen op! Terug naar het plan. Toen de kritiek er lag zoals hij er lag is dat voor de gemeente aanleiding geweest om de plannen fors bij te stellen. Immers niet alle kritiek was onterecht. Met name toen bleek dat de bomen de enige echte historische elementen in het gebied vormden, was dat voor het College van B&W voldoende aan leiding om deze bomen absoluut te willen sparen. Mede daarom is het meest omstre den gebouw het zogeheten Appartenon opgeschoven voorbij waar nu het brandweerlokaal staat en fors versmald. Aan de kant van het gemeentehuis wordt dit gebouw "uit gesneden" en op pootjes gezet. Het is inmiddels in de plannen zover opgeschoven dat de kastanjebo men volledig kunnen uitgroeien zon der het gebouw te hinderen en zonder dat toekomstige bewoners er last van hebben. Het effect van dit alles is, dat in ver gelijking met nu het zicht op het gemeentehuis fors verbeterd wordt. Immers wie nu vanuit de Raadhuisstraat het gemeentehuis pro beert te zien, weet dat dat vanaf het begin van de hoge muur met aanslui tend het brandweergebouwtje prak tisch onmogelijk is. Anders gezegd, het zicht wordt er in vergelijking met nu aanmerkelijk beter op. Het plan zal verder geperfectio neerd moeten worden door mooie lantaarnpalen, vloerverlichting en bankjes die bij de sfeer van het gebied passen. De mensen moeten er met ple zier wonen en zich veilig voelen in een gebied dat zeker ook 's avonds getuigt van een grote romantiek en sfeer. De bestrating zal moeten pas sen bij de "pastoralesfeer" van het gebied. Een sfeer die gekenmerkt wordt door een bakstenen architectuur van een sobere en tijdloze kwaliteit. Waar de bomen en de loofgangen in alle rust kunnen groeien en waar de mensen van hof naar hof kunnen wandelen Kortom een stukje Venray waar we straks trots op zijn. In het begin zei ik dat ik met enige aarzeling dit op papier heb gezet. Niet omdat het niet belangrijk zou zijn om over belangrijke plannen uitvoerig te discussiëren Integendeel! Wel omdat ik niet geloof dat elkaar via de pers te kritiseren het juiste forum is voor dit soort discussies. Reden waarom we in 1998 als gemeente ook starten met wat heet het "Architectuurdebat". Kortom we willen een forum creë ren waarop iedereen over belangrijke plannen in Venray kan gaan mee dis cussiëren. Het is een oprechte poging om wantrouwen weg te nemen en open te staan voor goede suggesties. Wantrouwen dat alleen maar groeit als mensen niet naar elkaar luisteren en eikaars bedoelingen in een verkeerd daglicht stellen. Dat was ook de reden waarom we het nodig vonden om twee extra bijeenkomsten te organise ren rondom dit plan en waarom ik nu toch reageer. Dat was ook de reden waarom de commissie VROG meer tijd kreeg om over dit belangrijke plan na te denken. Immers ook hier is het beeld gecreëerd alsof de gemeente het plan er op slinkse wijze doorheen wilde jassen. Een plan waar we nota bene zeer uitvoerig en al enkele jaren mee bezig zijn Nee als er al reden is om tot een afronding van de besluitvorming te komen, dan is het wel het feit dat tijd fors renteverlies betekent, en het feit dat de bouwer graag aan de slag wil gaan om die woningen op te leveren. Onnodige vertraging kost de gemeen te en dus de Venrayse burger geld! Al is geld gelukkig niet het enige dat telt in deze discussie. Dat neemt niet weg dat er ook de moed moet zijn om voor goede plan nen zoals dat heet te gaan. Blijven hangen in nostalgie en compromis op compromis schakelen leidt niet tot markante en mooie plannen die de kri tiek in de loop van de tijd kunnen doorstaan. Nee, dat leidt tot plannen waar niemand zich meer voor verant woordelijk voeltIk zal de voorbeel den uit het verleden hier niet noemen. De laatste jaren is er in Venray veel geïnvesteerd in kwaliteit van de plan nen. Ik hoop dat velen dat zien als ze door bv. Landweert wandelen of kij ken naar het St. Jozefterrein. Het kan altijd beter! Zeker. En we moeten ons onverminderd blijven inzetten om het goed te doen en het goede te behou den. Maar wie ziek is gaat naar de dok ter, wie problemen met de auto heeft gaat naar de garage. Is het zo vreemd dat voor een belangrijk plan Venray naar alom erkende deskundigen gaat? Niet kritiekloos, maar ook niet preten derend dat we alles zelf beter weten. Ik eindig met de hoop uit te spreken dat we in 1998 open en constructief samenwerken aan de toekomst van Venray. Dat is de manier! Bert Kersten, wethouder. Hypotheekadviseur m/v Een goed advies uitbrengen, daar begint het mee. Maar het gaat erom die hypotheek ook werkelijk af te sluiten. Verkopen dus. En dan op zo'n manier dat de klant daar een goed gevoel over heeft - en dat ook in de toekomst blijft houden. Dat vraagt, behalve om kennis van zaken, ook om commercieel talent en doorzettingsvermogen. En je echt kunnen inleven in de klant is natuurlijk essentieel. Als hypotheekadviseur bij Rabobank Venray-Oostrum werk )e in een grote, commercieel zeer aan trekkelijke markt. Dat betekent tal- Rabobank Venray-Oostrum ri|ke mogelijkheden, zeker omdat je de grootste hypotheekverstrekker van Nederland achter je hebt! Maar met een afwachtende houding kom je niet ver. De markt zit vol met concurrentie. En uitein delijk ben je zelf verantwoordelijk voor het realiseren van je taakstel lingen. Dat je daarbij niet gebon den bent aan de negen-tot-vijf- werktijden, zul je alleen maar waarderen. Je vindt 't een uitdaging om je telkens weer in nieuwe situ aties te begeven en andere mensen te leren kennen. Kansen zoek je actief op en ook de indeling van je werk doe je zelfstandig. Je bent een prettige collega om mee samen te werken. In je eigen team, waar je steeds voor nieuwe impulsen zorgt. Maar ook haal je er op het goede moment een andere adviseur bi) als de wensen van klanten verder gaan dan een hypotheek. Om bi) ons hypotheekadviseur te kunnen worden is een commerciële hbo-opleiding een goede basis. We verwachten dat je je kennis op het gebied van hypotheken, kredie ten, verzekeringen (plus de fiscale aspecten daarvan) voortdurend op peil houdt. Van onze kant bieden we daar uitstekende mogeli|kheden voor. Als organisatie die continu verandert en groeit, besteden we veel aandacht aan ontwikkeling en opleidingen. Je loopbaan perspec tieven worden er alleen maar inte ressanter door. We gaan ervan uit dat je de ambitie hebt om door te groeien. Meer informatie over deze veelzijdige en intrigerende baan bij Rabobank Venray-Oostrum kun je krijgen bij de heer RW. Halmans, segmentmanager Eigen Huis/Financieel Advies, telefoon (0478) 53 02 00. Ook als )e bin nenkort afstudeert, kun je al reageren. Stuur je sollicitatie met c.v. binnen 14 dagen naar Rabobank Venray-Oostrum, t.a.v. de heer L.M.A.E. Moers, directeur. Postbus 64, 5800 AB Venray. Toon Den Brok, voorzitter Commissie Begraafplaats: De commissie Begraafplaats stapt op als het college haar niet beter informeert en serieus neemt. De commissie wil duidelijkheid over haar taken en het geld dat ze te besteden heeft. Nu voelt de commissie zich op het gemeente huis het vijfde rad aan de wagen. "De gemeente bepaalt in feite toch alles zelf. We worden te vaak pas achteraf geïnformeerd", zegt commissievoorzitter Toon den Brok. "Bijvoorbeeld bij het over brengen van de graven van St. Anna en St. Servaas. Daar zijn we veel te weinig in gekend. We moesten er om vragen en dan bleef het nog bij vage mededelingen". Zo zegt Den Brok dat hij, als voorzitter, alleen van informeel op de hoogte is van de opbrengsten van die operatie. Het Vincent van Gogh Instituut zou de gemeente 80.000 gulden hebben betaald voor het overbrengen van de ongeveer 3000 graven. Daarvan zou een kwart direct als KEERpunt- bezuiniging zijn ingeboekt en 60.000 gulden resteren voor de renovatie van de begraafplaats. "Maar zeker weet ik dat niet", zegt Den Brok. Een andere onduidelijkheid is de positie van de beheerder. Volgens de afspraken worden beheer en onder houd sinds 1 januari 1998 uitge voerd door de BV Buitenbeheer, een dochter van de NLW Bedrijven. Of de beheerder dezelfde blijft en wat het werk gaat kosten is voor de commissie nog een groot vraagte ken. De commissie Begraafplaats heeft in het verleden al vaker kritiek gehad op de gemeente. De college beloofde beterschap en erkende dat het onderhoud door de slechte financiële situatie van de gemeente de laatste jaren was verwaarloosd. Sindsdien is ook wel wat verbeterd. Zo is ambtenaar W. Crooijmans van z'n twee petten verlost. Crooijmans was voorheen tegelijkertijd secreta ris en ambtelijk adviseur van de commissie. Nu is hij alleen nog secretaris. De commissie heeft vorig jaar een plan naar buiten gebracht om de begraafplaats structureel te verbeteren. Er moet onder andere een fatsoenlijk kantoor voor de beheerder komen en de aula moeten worden opgeknapt. Uitvoering van dat plan kost ongeveer vier ton. Een concreet antwoord op de plannen heeft de commissie van de gemeen te nog niet gehad. "De gemeente wil wel privatiseren, maar durft zelf nog geen verantwoordelijkheden uit handen te geven. Daar komt het in principe op neer", zegt Den Brok. De gemeentelijke belastingaan slag zal dit jaar niet eind februari maar medio maart in de bus val len. Een en ander is het gevolg van de "zalmsnip" het voordeeltje dat de minister van financiën aan de bevolking heeft gegeven om zo de gemeentelijke belastingen. Omdat het voorstel nog niet is goedgekeurd door de eerste kamer is het nog onduidelijk hoe de "zalm snip" straks het beste door de gemeente verrekend kan worden. De gemeente Venray doet dat voor alsnog via de onroerende zaakbelas ting. De gemeente wacht nog op softwaremodules om de operatie uit te kunnen voeren. "Daarbij zullen we de nodige zorgvuldigheid betrachten" aldus financiën-wethou- der Driessen. "Wij willen geen fou ten hebben in de aanslag. Voordat een biljet de deur uit gaat moet het voor 100% kloppen". Omdat de gemeente zorgvuldig te werk gaat, zullen de aanslagen daar om enkele weken later de deur uit gaan. "Dat kost ons rente maar een secure aanslag is ons dat waard" aldus de wethouder. Volgens de wet houder gaat het om een eenmalige vertraging. In 1999 komt de aanslag weer gewoon eind februari en vanaf 2000 is het de bedoeling dat de aan slag al zelfs eind januari komt. Oproep aan Venrayse burgers De gemeente wil een beroep doen op vrijwillige burgers die op 4 maart a.s. de stembureau's bij de gemeenteraadsverkiezingen gaan bemensen. Bovendien wordt het aantal ambtenaren dat op een stembureau aanwezig is beperkt. In het verleden werden er twee ambtenaren per stembureau ingezet. Dat wordt er nu nog maar een. De gemeente wil in totaal vijf mensen op elk stemburau. Dit mede omdat de stembureau's dit jaar tot 20.00 uur geopend zijn. Vrijwilligers die een stembureau willen bemensen, krijgen daarvoor een vergoeding van 125 gulden. Naast vrijwilligers zal een beroep worden gedaan op leden van dorps- en wijkraden, oud-ambtenaren. Net als in 1994 zullen ook dit jaar geen personen de stembureau's bemensen die ook op de kieslijst staan. Voor de verkiezingen in Venray blijft het qua politieke partijen bij het oude. Alle zes de huidige partij en nemen weer deel en er zijn geen nieuwe partijen bijgekomen. PRIJSVRAAG Nieuw is dat de gemeente dit jaar aan de verkiezingen een prijsvraag koppelt. De prijsvraag is speciaal voor diegenen die voor het eerst mogen gaan stemmen. Zij mogen de uitslag van de verkiezingen voor spellen. Het formulier kan op de dag van de verkiezingen afgegeven wor den op de stembureau's. Hoofdprijs is een buzzer. Vrijdagmorgen is in alle vroegte een 55-jarige Vënraynaar met een mes gestoken door een 31-jarige plaatsgenoot. Het slachtoffer is met een steek wond in zijn zij overgebracht naar het ziekenhuis. Om ongeveer 01.15 uur hebben beide mannen een woordenwisseling gekregen op de Hoenderstraat. Hierop heeft de 31-jarige man vermoedelijk met een mes het slachtoffer in zijn zij gestoken. Het slachtoffer is vervolgens met een kennis naar huis gegaan waar de politie en ambulance werd gewaar schuwd. Daar wist hij te vertellen wie zijn aanvaller was en die werd even later dan ook aangehouden in een woning aan de Mambostraat. Het slacht offer is opgenomen in het ziekenhuis. De verdachte is ingesloten en het onderzoek wordt voortgezet. De steekpartij bleek te maken met het daar gelegen café Lily's Verjaardag. Bij het onderzoek door de politie is in het café circa 500 gram soft drugs gevonden. Op grond van een door de politie opgemaakt rapport heeft de burgemeester van Venray het café in het belang van de openbare orde gesloten tot zaterdag 17 januari 1998. Het sluitings bevel is vrijdagmiddag aan de café eigenaresse bekend gemaakt. Gedurende dc sluiting is het verboden om als bezoeker in het café aanwe zig te zijn. Het onderzoek naar de mishandeling is in volle gang. Daarbij is de politie dringend op zoek naar getuigen. Zij worden verzocht zich te melden bij de politie in Venray, telefoon 0478-531111. Snel Betrouwbaar KLEDING (VLOER-)KLEDEN DEKENS/DEKBEDDEN (VITRAGE-) GORDIJNEN TROUWJAPONNEN ETC. KLEDINGREPARATIES FOURNITUREN Julianasingel 3. 5802 AS Venray Tel. 0478-582025 Een groep bewoners van straten in de directe omgeving van het milieu station heeft een comité opgericht dat uitbreiding van het station wil verhinderen. Het Comité Milieustation is niet tegen de voor ziening. maar wel tegen de locatie. Die ligt te dicht bij de woonwijk Brukske, zeggen de omwonenden. De gemeente wil het huidige tij delijke station aan de Acaciastraat vervangen door een groter station aan de vlakbijgelegen Plataanstraat. Het moet bovendien een regionale functie krijgen. Het voorlopig comité is bang voor overlast door af- en aanrijdende auto's met afval. Gevreesd wordt ook voor de aanwezigheid van milieu-onvriendelijke stoffen als asbest en verfverdunners. Het bio- afval gaat in de zomer stinken, ver wachten de bezwaarmakers. Het sta tion zal bovendien andere milieu-schadelijke activiteiten in de omgeving aantrekken. Hel comité is ook tegen het verdwijnen van een trapveldje. Het comité gaat de buurt vragen een gezamenlijk bezwaar schrift te tekenen. Brandstichting bij Het Zonnelied Rond het middernachtelijk uur van zaterdag op zondag werd een beginnende brand ontdekt nabij de toegangsdeuren van de protestantse kerk Het Zonnelied aan de Kiosk. Gelukkig werd de brand tijdig ontdekt en door de inzet van de brandweer kon de schade beperkt blijven tot wat geblakerde toegangs deuren en muren. De brand is zeker met opzet gesticht want papier en afval was in brand gestoken. De politie vraagt dringend de medewerking van getuigen die hen op het spoor van de vandalen kan zetten. Zij worden verzocht contact op te nemen met het bekende tele foonnummer 531111. Informatie wordt vertrouwelijk behawjeld.

Peel en Maas | 1998 | | pagina 5