PEEL EN MAAS 'Meester' Staal kerkelijk onderscheiden Mm r ingekende macht van de dorpslij sten rweede fibula blijft in Venray Honden- penning vanaf maandag af te halen OOK ZO DE BALEN VAN LASTIGE ZONNESTRALEN? FRANSOL IN HUIS HALEN! Jubilerende spuitgasten in 't zonnetje Nieuwe openingstijden en tarieven bibliotheek N Apotheker Cals ZONWERINGEN Rommelmarkt SV Venray Amnesty International Bibliotheek- nieuws TAXATIES H iVY* Praatcafé bij Omroep Venray ibobank Venray-Oostrum Zevenrode lij wensen u een leuke Sinterklaasavond! CDA grote verliezer bij verkiezingen Boxmeer DONDERDAG 4 DECEMBER 1997 - NR. 49 HONDERD ACHTTIENDE JAARGANG WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Zondag is Herman Staal, oud onderwijzer in Heide, onderschei den met de pauselijke onderschei ding Pro Ecclesia et Pontifice. Deken Coenen reikte 'meester' Staal de onderscheiding uit vanwege diens veertigjarig jubileum als orga nist en dirigent van het kerkelijk zangkoor. De 64-jarige Staal werd veertig jaar geleden hoofdonderwijzer aan de basisschool in Heide en nam meteen de leiding op zich van het kerkelijk zangkoor. Staal had 26 jaar lang het dameskoor onder z'n hoede en zette zich ook op andere terrei nen in voor de dorpsgemeenschap. Hij was voorzitter van de stichting Motorcross, die werd opgericht om geld in te zamelen voor de bouw van de kerk in Heide. Het kleine dorp organiseerde jarenlang een motore venement dat nationale en interna tionale bekendheid genoot. Staal legde in Heide ook de basis voor het jeugdcarnaval en was in Venray enkele jaren voorzitter van de Zangers van St. Frans. Behalve het koor in Heide leidt Herman Staal nog koren in Ysselsteyn, Smakt en Oirlo. Hondenbezitters hebben afgelo pen week bericht gekregen dat zij de hondenpenning, die vanaf 1 januari a.s. verplicht is, af kunnen gaan halen. In de brief wordt het nieuwe hon- denbeleid van de gemeente uitge legd. De invoering van de honden penning moet leiden tot een betere registratie en het gemakkelijker kunnen achterhalen van een honde neigenaar. In de brief wordt verder ook gewezen op de bestaande verplich tingen zoals het feit dat honden bin nen de bebouwde kom aangelijnd dienen te zijn en de opruimings plicht voor honden uitwerpselen. In het nieuwe beleid van de gemeente zal de naleving van deze regelingen meer aandacht krijgen. De hondenpenning kan vanaf maandag a.s. verkrijgbaar aan de balie van het gemeentehuis. Hondenbezitters waarvan de achter naam begint met de letter A t.m. M kunnen komende week te recht. De andere hondenbezitters in week 51 STATIONSWEG 13 VENRAY TEL: 0478 515010 Op zondag 11 januari 1998 van 11.00 tot 16.00 uur organiseert SV Venray een grote rommelmarkt in kantine Den Boggerd. De opzet is dit jaar anders dan voorgaande jaren. Mensen kunnen namelijk een stand huren om hun gebruikte goederen aan de man te brengen. SV Venray biedt u dus de mogelijkheid om van uw overtollige spullen af te komen en hiermee tevens wat bij te verdienen. SV Venray wil natuurlijk ook wat ver dienen. Het geld wordt gebruikt om vooral de voetballende jeugd in de wintermaanden een leuk activitei tenprogramma aan te bieden. De kosten voor een stand zijn ech ter minimaal, namelijk ƒ10,- per strekkende meter (breedte 0.75m). U bepaalt zo zelf hoeveel ruimte u nodig heeft. U kunt hiervoor bellen naar: Peter Kooien, tel. 585269 (privé) of 526048 (werk). Reageer snel: wie het eerst komt wie het eerst maalt! Laatste huldiging in zelfstandig gemeente Vierlingsbeek Op zaterdag 30 november was het zalencentrum Concordia voor het grootste gedeelte bezet met leden van de vrijwillige brand weer en hun aanhang. De brand weermannen waren in uitgaans- uniform; er was geen sprake van brand of een oefening. Ze waren gekomen om twee van hun colle ga's in de bloemetjes te zetten voor 25 jaar dienstverlening. Jan van de Berg en Peter Jansen zijn de laatste twee die in de zelf standige gemeente Vierlingsbeek gehuldigd werden. Burgemeester Dittner benadrukte dat de gemeen schap trots mag zijn op haar brand weerkorps. Ook de nieuwe gemeen te Boxmeer kan blijven rekenen op de inzet van de twee mannen. Een kwart eeuw kennis en ervaring en dag en nacht bereid zijn om anderen te helpen. De uiterlijke tekenen van die 25 jaar inzet speldde hij graag op de revers van hun uniform. Dittner vergat niet om ook het thuis front te betrekken in z'n lofprijzen. Commandant Johnny Creemers schetste de grote verschillen in de wijze van brandbestrijding vroeger en nu. Ook de hulpverlening is anders. Tegenwoordig kan een brandweerman alleen zijn taak uit voeren als hij door het volgen van cursussen bij blijft. Maar bij de brandweer zijn bete kent ook plezier hebben. De beide brandweermannen, bei den chauffeur, denken er nog niet aan om te stoppen en gaan zeker ook in de nieuwe gemeente door; Jan van de Berg als hoofdwacht en Peter Jansen als brandwacht. Na het officiële gedeelte kwamen vele collega's uit de omgeving en Vierlingsbekenaren hun gelukwen sen aanbieden. De viering werd besloten met de uitreiking van maar liefst 37 diploma's die de leden in het afgelopen jaar hadden behaald. Uitbreiding van de openingstij den, uitleenbonnen en verhoging van de tarieven, zijn wijzigingen die de bibliotheek in Venray op 1 januari 1998 doorvoert. Amnesty wil licht op de feiten. Onderzoek nu! De Amnesty-groep Venray doet een oproep aan de Venrayse bevol king om mee te doen met een schrijfactie gericht op Algerije. De bevolking van Algerije wordt steeds meer slachtoffer van gruwe lijke schendingen van de rechten van de mens. Het afgelopen jaar zijn duizenden burgers gedood in massa le slachtpartijen. Deze worden toe geschreven aan de zogenaamde Gewapende Islamitische Groepen (GIA). Behalve de gewapende oppositie maken echter ook rege ringseenheden en door de staat bewapende burgerwachten zich schuldig aan zeer ernstige schendin gen van de rechten van de mens. Amnesty International roept op tot onmiddellijke internationale stap pen ter bescherming van de burger bevolking. Schrijf of typ de hieronder staan de voorbeeldbrief over en verstuur uw brief naar de Ambassadeur van Algerije.Vele druppels maken een gloeiende plaat koeler! Meer infor matie? Bel: C. Hoedemaekers, tel. 550230. Voorbeeldbrief Zijne Excellentie De Ambassadeur van Algerije Van Stolklaan 1 -3 2585 JS Den Haag plaatsdatum) Excellentie, Ik ben ernstig verontrust over de ernstige crisis van de rechten van de mens in Algerije. Ik meen dat dit een zaak is voor internationale bezorgd heid. Daarom vraag ik de Algerijnse regering de Verenigde Naties uit te nodigen om onderzoek te doen naar de toedracht van de schendingen van rechten van de mens in uw land. Hoogachtend, (handtekening, naam, adres De bibliotheek is voortaan ook op donderdag en vrijdag vanaf 11.00 uur open. Hiermee komt zij tege moet aan de uitkomsten van het klantenonderzoek. Deze uitbreiding in de ochtenduren moet zonder extra kosten gebeuren. Daarom sluit de bibliotheek op maandagmiddag. De openstelling verandert in: dinsdag 11.00-18.00 uur woensdag 11.00-18.00 uur donderdag 11.00-18.00 uur vrijdag 11.00-21.00 uur zaterdag 11.00-14.00 uur Verhoging van de tarieven is noodzakelijk om kostenstijgingen zoals het leenrecht, mee op te van gen. De contributietarieven zijn met 2,50 verhoogd. Het te-Iaatgeld wordt ƒ0,15 per uitleendag. Telefonisch verlengen van de uitleentermijn gaat ƒ1,00 per lenerspas kosten. De bibliotheek start in 1998 met een nieuwe service: uitleenbonnen. Hierop staat welke titels men in bezit heeft en op welke datum de uitleentermijn afloopt. In de feestmaand december sluit de bibliotheek op onderstaande data om 16.00 uur. Vrijdag 5 dec. Sinterklaas, geen koopavond; woensdag 24 dec. Kerstavond en woensdag 31 dec. Oudjaar. SNELLE SERVICE PROFESSIONELE VERWERKING DE VOORDELIGSTE TARIEVEN Zandakker 24 5801 DV Venray Tel. 0478-512772 Fax 0478-512768 Sinterklaas is gekomen en bijna ook weer vertrokken, maar Praatcafé blijft. Aanstaande zondag 7 december is er weer een rechtst reekse uitzending van dit live-praat- programma van Omroep Venray vanuit café 't Podium aan de Kruisstraat. Ook kunt u deze uitzen ding weer bijwonen. U bent van harte welkom! Damhertbok maakte verkeer onveilig Vorige week woensdag omstreeks 23.30 uur kwam bij de politie een melding binnen dat op de Loonsedijk een damhert liep en gevaar voor het verkeer opleverde. De politie kon het hert niet vangen maar met een schot uit het verdo vingsgeweer werd het grofwild in slaap geschoten. Met een aanhang wagen werd hij in een wei gezet waar de inmiddels bekende eigenaar zijn bok kon ophalen, maar het werd ter plaatse verkocht en zal het dam hert niet meer op de Loonsedijk worden aangetroffen. Een scala aan onderwerpen zijn de afgelopen keren al aan de orde gekomen, maar zoals iedereen weet is in Venray alles mogelijk en zijn de onderwerpen die in Praatcafé ter sprake komen daarom schier onuit puttelijk. Gelukkig maar. Maar alles kunnen wij niet te weten komen, ook zal zijn wij van nature erg nieuwsgierig. Dus ziet u iets, weet u iets of overkomt u iets waarvan u denkt, dat is toch echt iets, wat iedereen zou moeten weten, schroom u niet, neem contact op met de redactie van Praatcafé. Elders in dit blad vindt u alle gege vens. Houdt u van jazz? Kom dan a.s. zondag tussen 11.00 en 12.00 uur zeker naar Praatcafé in 't Podium want de muzikale intermezzi wor den deze keer verzorgd door het Jazztrio. (Praatcafé wordt dinsdag 9 dec. om 18.00 uur herhaald.) PEEL EN MAAS 'n alxmnement waard |Boxmeerse dorpenlijsten heb- I met de dorpslijsten van pngsbeek in totaal dertien zetels laid bij de verkiezingen en zou- fels daar een eenheid tot samen- (en voor zou bestaan de absolu- Jeerderheid hebben in de nieuwe (Toch was de grootste overwin- de SP. Die fractie behaalde (drie zetels. igrote verliezer was het CDA. (partij die in de raad van *Kingsbeek twee zetels had en in peer vijf, keert nu terug met zetels. li tegenvaller was ook de uit- (voor de VVD die zeker dacht ■mevr. Fredericy dacht op twee |s te komen maar eer maar een De PvdA zakte van twee naar één zetel, maar behaalde voor die ene zetel 7.39% terwijl Vijf Dorpen Belang met 4.23% ook één zetel behaalde. Politiek Beugen kreeg voor de behaalde 6.61% twee zetels terwijl de Maaskant voor haar 10.60% ook twee zetels mag gaan bezetten. Zelfs de dorpslijst Sambeek-Vortum- Mullem kreeg met 3.98% één zetel, maar dat was te danken aan de lijst- verbinding. Van de in de raad van Vierlingsbeek zittende leden keren Jan Lamers van het CDA, Lambert Litjens en Hanny Willems van de Maaskant-fractie en Toon van de Pas van de fractie Overloon terug. Vanuit Vierlingsbeek werden als nieuw raadslid Peter Arts van de fractie Overloon en Toon Hendriks van de VDB gekozen. Toon Hendriks nam zijn benoeming niet aan om vervolgens de heer Mare Oudenhoven aan te wijzen. In ieder geval keert Fun Janssen van die fractie niet terug in de raad. Het spel was in deze fractie goed gespeeld. Er zullen nog de nodige bespre kingen plaats vinden om een college samen te stellen. In ieder geval wil men er vanuit gaan het college een zo breed mogelijke steun te geven van alle partijen, maar of dat zal lukken is nog niet te zeggen. Er wordt al wel gesproken over een samenwerking tussen -de Maaskantfractie, de fractie Overloon en Vijf Dorpen Belang. Met zijn vijven wil men trachten een samenwerking aan te gaan op een zo breed mogelijke basis. De laatste werkvergadering van de raad van Vierlingsbeek zal plaats vinden op donderdag 18 december. Die vergadering bestaat uit twee delen. Het eerste gedeelte, de werk vergadering, begint om 18.00 uur. Het tweede gedeelte begint daarna met het afscheid van de raad. Daags daarna zal de raad officieel afscheid nemen van secretaris Jan Goosens, die vervroegd met pensioen gaat. Dinsdag 30 december zal de raad officieel afscheid nemen van burge meester Dittner, die met ingang van 1 januari 1998 ontslag heeft gekre gen als burgemeester van de gemeente Vierlingsbeek die op die datum ophoudt te bestaan. Na zijn studie in Amsterdam is apotheker Cals eerst werkzaam geweest bij de keuringsdienst voor waren in Maastricht. In 1943 vestigde hij zich aan de Grotestraat te Venray in het pand van "Moeke Bekkers". In het midden van de vorige eeuw waren er in deze streek apothekers gevestigd uit het Rijnland. Door de wet van Thorbecke uit 1870 werd de uitoefe ning van het beroep apotheker in Nederland voorbehouden aan apo thekers met een Nederlands diplo ma. De Duitse apothekers stierven uit en de distributie van geneesmidde len kwam in handen van artsen. Voor Venray kwam daar dus in 1943 verandering in, dat duurde echter niet lang, want tijdens het bombardement in 1944 werd ook de apotheek totaal vernietigd. In 1946 is apotheker Cals hele maal opnieuw begonnen in Venray, maar nu aan de Grote Markt, onder de boog naast bakker Pijpers. Toen de apotheek groeide werd die verplaatst naar achtereenvolgens twee locaties in de Grotestraat en tenslotte naar de Schoolstraat op de plaats waar voorheen zaal "Wilhemina" stond. Apotheker Cals heeft altijd met weinig middelen farmaceutische kwaliteit geleverd. In de periode na de tweede wereldoorlog was er ook geen ande re keus, zeker in een afgelegen dorp in de Peel. Daarnaast verstond hij de kunst om van het leven te genieten, een echte Bourgondiër die Frankrijk als zijn tweede vaderland beschouwde. Met zijn overlijden is er iemand weggevallen die Venray heeft gehol pen weer op te krabbelen en uit te groeien na de misere van de tweede wereldoorlog. Wil bestuurder van personenbusje zich melden De politie is op zoek naar de bestuurder van een personenbusje die vrijdagavond omstreeks 18.30] uur mogelijk een aanrijding op de* Wanssumseweg heeft veroorzaakt. Die bestuurder was zijn busje aan het keren toen een 25-jarige' bestuurster van een personenauto uit Venray naderde. Zij stopte, wat te( laat opgemerkt werd door een 41- jarige bestuurder van een personen auto uit Kaatsheuvel. Hij kon zijn auto niet meer tijdig tot stilstand brengen en botste tegen de auto van de Venrayse. Het bleef bij materiële- schade maar in hoeverre de bestuur der van het busje verantwoordelijk is voor de botsing moet nog worden uitgezocht. Omdat de identiteit van die bestuurder nog niet bekend is zal dat moeilijk worden. Ook eventuele getuigen, die nog niet door de poli tie zijn gehoord worden dringend verzocht contact met hen op te nemen. j Vergeldt uit Venray mocht dagmiddag als tweede een zil- (i fibula in ontvangst mogen ken. Zijn stempelkaart werd [[de inmiddels groeiende berg ladingen voor de wedstrijd ||de Venrayse winkeliersvereni- U getrokken. II door Piet Hermans vervaardig- Jardewerk fibula werd deze week Ifonnen door de familie imonts uit Leunen. De familie tssen uit Venray mag gaan leten van een diner voor twee in Venrayse (kagelegenheid. Verder werden er [enkele rondleidingen in het jtayse museum verloot. Die prij- i gingen naar de familie luberts, Peters en Cornelissen uit Lay, de familie van Eewijk uit Ijtloon en de familie Peeters uit lenum.Alle prijswinnaars dingen ||rigens nog steeds mee naar de pen in de andere weken en lurlijk naar de gouden fibula. tel. (0478) 530 200 tel. (0478) 530 300 \N\eVeïs Eindstraat 12, tel. 581553 gratis parkeren voor de deur In memoriam Uitgerekend op de jaarlijkse feestdag ter herdenking van de heilige Oda (28 november) is apo theker Cals, de oprichter van de Venrayse apotheek st. Oda, op 84 jarige leeftijd overleden. (erloren en gevonden voorwerpen het tijdvak van 24 t/m 30 ||ember kwamen bij de politie Infte gedaan van vermissing van llolgende goederen: VERLOREN mband; portefeuille met reke- en betalingsbewijs; Europas creditcard Generalbank; llips gehoorapparaat; oorbel, Lnia steker; Nederland paspoort; Itwijs; Europees identiteitsbe- I; portemonnee, rood met zwart Ij biebpas, dalurenkaart, een pg van ƒ45,-, strippenkaart; Ipportemonnee met bankpas en ><-; zijden sjaal, opdruk zwarte fc inklapbare wandelstok; bood- ppentas met levensmiddelen. GEVONDEN lederlandse bankbiljetten t.w.v. II,-; halsband met penning uit [feld; hanger met 'bloem'; knuf- ïier, gestreepte kat 30 cm hoog. (lichtingen omtrent de verloren ||evonden goederen tijdens kan- ren op het politiebureau aan de liseweg. verband met pakjesavond zijn wij op 5 Leunen en Venray van 10.00 tot 13.00 uur. tember tot 17.00 uur geopend. Op erdag 6 december bent u weer van he welkom op onze kantoren in De 'geldautomaten blijven uiteraard tot uw beschikking. verzekeringen - financiële planning - beleggen - betalen - lenen - sparen

Peel en Maas | 1997 | | pagina 11