TBS-kliniek komt bij Spraeland Xs °x Harold BI LENSSEN VOOR AL UW ZONWERINGEN OOK OP AFBETALING Paschalis en CAD willen alcohol- en medicij nverslaving vrouwen aanpakken Dialezing over 'De Boshuizerbergen' f A.s. zondag geopend van 12.00-17.00 uur Diverse herfstaanbiedingen k Geslaagd Doe mee met het literair café >ina PEEL EN MAAS donderdag 27 november 1997 - Cluster van instellingen op Wanssumseweg De TBS-kliniek in Venray komt niet bij het sportveld van Oostrum langs de Sparrendreef, maar voor het terrein van Nieuw Spraeland. Het gebied aan de (Vanssumseweg, met daarop Paschalis, Nieuw Spraeland en de TBS-kliniek, wordt opnieuw inge richt als een soort campus. Dat werd eind vorige week bekend gemaakt. De nieuwe locatie keuze vloeit voort uit het feit dat op de eerder ingeplande locatie grond verwerving een probleem zou kun nen vormen. Het Vincent van Gogh Instituut, eigenaar van de grond, heeft die verpacht en kan dus niet snel verkopen. Bovendien is een bestemmingsplanwijziging nodig. Toen dat bekend werd bood de directie van De Wende!waaronder Nieuw Spraeland valt, het voorter rein van het instituut aan. Over de verandering van lokatie zijn alle partijen tevreden. Paschalis, De Wendel Nieuw Spraeland en de TBS-kliniek vormen samen een cluster van verwante voorzieningen. De drie instellingen worden via één weg ontsloten op de Wanssumseweg. Volgens directeur Nauts van De Wendel past de cluste ring ook in het streven van het insti tuut om een kliniek te starten voor jongeren met psychische problemen die in aanraking zijn geweest met justitie. Vrijdagmiddag tekenden de betrokken partijen, het ministerie van Justitie, de stichting TBS, het Van Gogh Instituut, Paschalis, De Wendel en de gemeente Venray in Wansssum een intentieverklaring en de koopovereenkomst. De TBS-kli niek in Venray krijgt 110 plaatsen en biedt ruim 250 arbeidsplaatsen. De bouw start medio volgend jaar. Eind 1999 moet de kliniek in bedrijf zijn. De gemeente Venray houdt in janu ari een informatiebijeenkomst voor omwonenden en betrokkenen. Op donderdag 27 november (van avond) zal de heer Teeuwen van de kring Venray van het Natuurhistorisch Genootschap Limburg een dialezing over De Boshuizerbergen. In 1996 werd door leden van het Natuurhistorisch Genootschap het gebied onderzocht op de aanwezige flora en fauna. De Boshuizerbergen ligt ten noordoosten van Venray en is bijna 200 ha groot en in eigendom van het Limburgs Landschap. Het centrum van de Boshuizerbergen wordt gevormd door stuifduinen met Jeneverbes. Het noordelijk deel bestaat uit laaggelegen weilanden en broekbossen. Het overige deel bestaat grotendeels uit naaldbos. Het beheer door het Limburgs Landschap is speciaal gericht op het in stand houden van het Jeneverbes struweel, het grootste in Nederland ten zuiden van de grote rivieren. Onlangs is een plan gemaakt om te komen tot een gevarieerder bos. In het bos zijn diverse gaten gekapt. Het bos kan hierdoor verjongen. Door regelmatig gaten te kappen zal geleidelijk meer variatie in leeftijd van het bos ontstaan. Dhr. Teeuwen, voorzitter van de kring Venray, was actief betrokken bij deze inventarisaties. Alle gege vens zijn verwerkt in een rapport dat binnenkort aan het Limburgs Landschap zal worden aangeboden. Deze zal het rapport goed kunnen gebruiken om het beheer te toetsen en eventueel op aan te passen. Ook geïnteresseerde niet-leden zijn op deze avond van harte wel kom. De lezing begint om 20.00 uur in het gemeenschapshuis van Oostrum, Watermolenstraat 1 Grotestraat 93 Venray Inbraak in personenauto Een 62-jarige inwoner van Enschede kwam, nadat hij een bezoek had gebracht aan het Duits kerkhof aan de Timmermannsweg vrijdagmiddag, tot de ontdekking dat een raampje van zijn auto was ingeslagen. Uit de auto werd een tas ontvreemd waarin zijn rijbewijs, paspoort, bankpas, enkele cheques en een bedrag van ongeveer ƒ2.000,- zaten. KEUKENINRICHTING (0478) 539020 op afspraak, ook 's avonds Stayerhofweg 2b Wanssum De Venrayse Verslavingskliniek Paschalis ontwikkelt samen met de CAD Noord- en Midden- Limburg een methode om alcohol en medicijnverslaving bij vrou wen vroegtijdig te onderkennen en vervolgens hulp te kunnen bie den. Uit ervaring en onderzoek blijkt namelijk dat veel vrouwen die een hebben, geen beroep doen op hulpverlening. Huisartsen en andere zorgverleners zien meer mogelijkheden om hulp te bieden als zij bijvoorbeeld deskundige ondersteuning krijgen bij het stel len van de diagnose en als er een laagdrempelig en kortdurend hulpverleningsaanbod komt voor verslaafde vrouwen. Deze conclusies trekt een project groep van Paschalis en het CAD in Noord- en Midden-Limburg uit een onderzoek dat zij deden onder 104 potentiële verwijzers, met name huisartsen, in Noord- en Midden- Limburg. Met het onderzoek, dat is gesubsidieerd door de Provincie Limburg, wilde de projectgroep nagaan of de geênqueteerden in contact komen met verslaafde vrou wen en welke problemen ze hebben bij het stellen van een diagnose en het bieden van hulp aan deze groep. Uit de antwoorden van de verwij zers blijkt dat zij regelmatig in con tact komen met vrouwen die moge lijk een verslavingsprobleem hebben. De 104 geênqueteerden verwachten in totaal ruim duizend vrouwen met een verslavingspro bleem onder hun patiënten te heb ben. GEBREK AAN KENNIS Als oorzaken voor het feit dat vrouwen minder gemakkelijk hulp vragen dan mannen bij hun versla vingsprobleem, worden onder meer genoemd het feit dat verslaafde vrouwen hun alcohol- of medicijn gebruik vaak niet zien als een ver slaving en het gevoel van schuld en schaamte. Veel verslaafde vrouwen hebben bovendien een negatief zelf beeld. Zij zijn ontevreden over hun eigen functioneren. Huisartsen en andere verwijzers geven aan dat het daardoor moeilijk is om de klachten van hun patiënten in verband te brengen met versla ving. Daarnaast is er een behoefte aan meer kennis op het gebied van diagnostiek bij verslaafde vrouwen en meer vaardigheden om verslaaf de vrouwen hulp te bieden. SUBSIDIE Op basis van de resultaten van het onderzoek heeft de projectgroep diverse hulpmiddelen ontwikkeld die vroegtijdige vaststelling van een verslavingsprobleem mogelijk maken. Er is gewerkt aan het ont wikkelen van een laagdrempelig diagnostiek- en hulpaanbod. Het uit testen van de hulpmiddelen bij in totaal 22 instellingen, met name huisartspraktijken, heeft inmiddels een schat aan informatie opgeleverd over verslaafde vrouwen in Noord en Midden-Limburg. Op deze wijze wordt beter zichtbaar dat in feite sprake is van een verslavingspro bleem, zodat een effectiever hul paanbod mogelijk wordt, passend bij het probleem. Paschalis en het CAD Noord- en Midden-Limburg hebben nu opnieuw subsidie aange vraagd bij de Provincie om het ont wikkelde diagnostiek- en hulpaan bod een langere periode te kunnen toetsen in de praktijk. Poging diefstal auto Een 23-jarige inwoner van Venray deed aangifte van inbraak in zijn aan de Lupine geparkeerde perso nenauto. Een ruit was ingeslagen en de bedrading was losgetrokken ver moedelijk om de auto te starten. Dat was niet gelukt. De autoradio was er uit genomen. Raad van State inzake Sijbers contra gemeente Venray Gebr. Sijbers stellen er prijs op inige kanttekeningen te plaatsen bij iet artikel in Peel en Maas van 6 november 1997 over de kwestie Notariskantoor bij de Raad van State. Als excuus voor het jarenlang in le ijskast leggen van bouwplannen geeft de gemeente een onderzoek naar de ontwikkelingen van het Gouden Leeuwplein.Het onderhavi- e bouwplan is echter gelegen aan e Gouden Leeuw en is een afron ding van het reeds bestaande pand. Dit plan staat los van de verleende louwvergunning aan Mathijsen en is van de ontwikkelingen op het ilein. Het plan past volledig in de structuurvisie van de gemeente lamelijk het opvullen van lege plek ken in het centrum. Dat Zanders van de gemeente Venray niet in wil gaan op de lezwaren van de gebr. Sijbers tegen ie verleende bouwvergunning aan Mathijsen is heel begrijpelijk. De rechter in Roermond stelde reeds vast dat de verleende bouwvergun ning niet spoort met de locatie en de aldaar geldende bestemming. In Den Haag bagatelliseerde dhr. Mathijsen dit feit door te stellen dat ir 'alleen maar' een paar perceel nummers verwisseld waren. Gebr. Sijbers vinden dit een vreemde uit- spraak voor met name een notaris. Zanders stelde vast dat gebr. Sijbers geen belanghebbenden zijn. Welnu dit is een zaak waar niet hij maar de rechter over zal oordelen. Het valt op dat de gemeente in bar pleidooi stelt dat de nieuw- bouwplannen niet relevant zijn in deze zaak, maar dat zij wel haar hele verdediging hierop heeft gebaseerd. En waarom nu zo trots op haar medewerking waar zij dit drie jaar geleden al had moeten doen? Met nog één at te gaan, 's avonds im 18.00 uur stelde Zanders de Sijbers voor de zaak in Den Haag af te blazen. Alleen al uit respect voor de rechtbank die zich dan al uitgebreid verdiept heeft in bet dossier, zou dit onaanvaardbaar zijn. Bovendien wilden de gebr. Sijbers een uitspraak van de Raad van State over het begrip belangheb bende in samenhang met het con currentiebeding. Overigens is het een misverstand dat gebr. Sijbers van mening zijn dat de notaris kantoorruimte zou huren in hun nieuwe pand. Op die plek wordt geen kantoorruimte gebouwd. Gezien het overschot op deze markt is hiervoor ook nooit bouwvergun ning aangevraagd. De werkelijkheid is dus wel heel anders dan het arti kel in Peel en Maas de lezer wil doen geloven. Gebr. Sijbers zijn echter wel van mening dat uitbrei ding van een reeds verzadigde markt bun concurrentiepositie verzwakt. Zoals zeer velen in Venray irri teert het de gebr, Sijbers dat ambte naren op het gemeentehuis nooit 'ereikbaar zijn. PvdA wethouder Kersten, verantwoordelijk voor zijn ambtenaren van bouw- en grondza ken is onbereikbaar voor de burger. Zijn secretaresse verbindt niemand door. Hij beantwoordt geen enkele brief en staat ook geen onderhoud loe om de visie van de burger eens te horen en thuis heeft hij een geheim telefoonnummer. Dit is dus 'en volksvertegenwoordiger waar de burger niets maar dan ook hele maal niets aan heeft. Waarom Zanders zo geërgerd was 'a Den Haag is niet duidelijk. Blijkbaar behoort het tot zijn taak de gemeente aldaar te verdedigen en zal voor zijn werk betaald worden. I I 'Zijn reisjes naar Den Haag zou- Op bezoek bij Martin Gaus Voor een hondenliefhebber is een ontmoeting met Martin Gans een mooie ervaring. Petra Hendrix en Hetty Kosters zijn de afgelopen weken meermalen bij Martin Gaus op bezoek geweest. In het dierenhotel Lelystad heeft dit duo van Hondencentrum Happy Tail in Ysselsteyn een schat aan ervaring opgedaan op het gebied van honden, training en verzorging. Het duo omschrijft Gaus als een enorme hondengek en noemde hun werkstage geweldig. Op de foto wordt Martin Gaus ge flankeerd door de dames van Happy Tail. den wellicht sterk gereduceerd kun nen worden als regelgeving correct zou worden toegepast en de ambte naren blijk zouden geven aan enige betrokkenheid bij de burger. Er is een enorm gebrek aan coördinatie. Iedereen werkt langs elkaar heen en niemand neemt de verantwoording. Bovendien is de communicatie ronduit slecht. Helaas heerst er op het gemeente huis een dictatuur. De burger kan slikken of stikken. De politiek kijkt toe en zwijgt. Zelfs als brieven die 'persoonlijk' aan de fractievoorzit ters zijn gericht op het gemeente huis verdwijnen. En niet alleen brie ven verdwijnen! OP 9 oktober 1997 werden een tweetal rapporten tegen ontvangstbewijs afgeleverd op het gemeentehuis. Op 17 november 1997 blijken dezelfde rapporten nog steeds niet op de plaats van bestem ming te zijn. De lustrumeditie van deze wedstrijd wordt afgesloten door de niet al te moeilijke november opgave: 'Het water dat ons scheidt is niet meer diep In't morgenlicht kunt ge de bodem zien, En 'k droom dat gij het spoedig zult doorwaden, Want mijn voet volgt te langzaam wie mij riep Wie is de auteur en uit welk gedicht zijn deze regels afkomstig? Antwoorden op deze vragen kunt u voor donderdag 11 december a.s, stu ren naar het secretariaat van het Literair Café Veuray-regio. Rochusstraat 1, 5801 RR Venray. De oktober opgave leverde acht goede oplossingen op. te weten: de dames H. van Beek, R, van Daal, W. Nelissen-Wijnhoven, T. Peters-ten Have, T. Smits, W. Vmk en de heren A. Kroft en A. Leysen De stand is nu als volgt. Op de eerste plaats Mevrouw W. Vink met 100 punten. De dames T. Peters ten Have en W. Nelissen-Wijnhoven met 90 punten. Mevrouw L. Colsen, Mevrouw H. van Beek en de heer AKroft hebben 70 punren. Mevrouw R. van Daal met 60 punten. De dames L. Geurts en T. Smits-van Lipzig heb ben 40 punten. De heer A. Leyssen staat op 30 punten en de rij wordt gesloten door Mevrouw L. van Berlo-Lensink met 10 punten. Het fragment van vorige maand kwam uit het gedicht '"Een vrouw bemin nen" van Bd Hoomik. ïn het octaaf maakt de lezer kennis met wat het bete kent als men een vrouw bemint. Het is samen dromen, elkaar kussen, maar .er zijn'soms ook- negatievekantem:- her is ondergaan in de liefde en verwonderd bovenkomen. In het sextet blijkt dat er een groot verdriet is voor: de geheimen: de wereld is ver weg. maar ook de gelieven zijn uit elkaar gedreven: "t is of hij dood is en haar in de steek het! Ed Hoomik - Een vrouw beminnen Een vrouw beminnen is de dood ontkomen, weggerukt worden uit dit aards bestaan, als bliksems in elkanders zielen slaan, kt-zanten liggen, hds-temven dromen, meewiegen met de nachtelijke bomen, elkander kussen enyeljtahder-slaan.; elkaar een oogwenk naar het leven staan. ::ondergaan:enyarwon:derëbovet\lio>neti. "Slaap je al? vraag ik, maar zij antwoord! niet: woordeloos liggen we aan elkaar te denken: wee zielen tot de rand toe vol verdriet. Ver weg. de wereld, die ons niet kan krenken, vlak bij de sterren, die betoovrend wenken. 't Is of ik dood ben en haar achterliet. Elke laatste donderdag van de maand zal er een citaat van een of meer dichtregels verschijnen op het speciale plekje in Peel en Maas. Aan elke poëzieliefhebber of poëziekenner wordt de vraag gesteld van welke dichter en uit welk gedicht de aangehaalde dichtregels afkomstig zijn. Por keer verdient men 1:0 punten: 5 voor de juiste naam van de dichter cn 5 voor de juiste titel van het gedicht. Voor het eerst is er voor mensen, die wel eens de oplossing weten, maar niet aan de jaarwedstrijd mee willen doen, ook een prijs te verdienen! Daarmee wordt ook voor hen déze wedstrijd aantrekkelijk. Ieder dus, die in welke maand ook de oplossing weet, kan naar deze prijs voor incidentele deelnemers meedingen! Bij de lokale Omroep Venray wordt iedere l aatste donderdag van de maand tussen 18.00 en 19.(X) uur ondermeer aandacht besteed aanzie rubriek Doe Mee. Donderdag 27 november zal het oktobergedicht worden voorgedra gen door Rennie van Windt. Op zondag 14 december om 11.30 uur vindt in de Witte Hoeve te Venray voor de 5e keer plaats de uitslag van de Proza en Poëziewedstrijd de Raadselige Roos. Om dit eerste lustrum een extra accent te geven is er een speciaal lustrumboek "Vijf jaar Raadselige Roos": samengesteld -welk boek op deze bijeenkomst wordt gepresenteerd. Wij nodigen iedereen van harte uit voor deze literaire ontmoeting. Bent u nog geen donateur of heeft u suggesties, ideeën voor het Literair Café, dan graag even een telefoontje naar het secretariaat: Telefoon: 0478- \^582948. J Wilma van Staveren uit Veulen is aan de katholieke Universiteit Nijmegen geslaagd voor het docto raal examen medische biologie. Aan de Hogeschool van Amsterdam is Vincent Custers geslaagd voor maritiem officier scheepswerktuigkunde en navigatie. Verloren en gevonden voorwerpen In het tijdvak van 17 t/m 22 november kwamen bij de politie aangifte gedaan van vermissing van de volgende goederen: VERLOREN Schakelarmband met bedeltje; bankpasjes ABN/Amro, Rabo Eurocard; buskaart; Portemonnee van Hema met bankpasjes, OV-jaar- kaart, ƒ150,- en studentenpas; porte feuille/portemonnee met ƒ5,-; damesportemonnee met bankpas, telefoonkaart, railactiefkaart; sleu- telbeurs met bibliotheekpas; porte monnee met ƒ130,-, Rabopas, tegoedbon en klein olifantje; heren portemonnee met OV-jaarkaart, Rabopas en ƒ1.200,- en damesring, Mo'ngram; rugzak met gymspullen fan Raayland College; kinder schoen, Elefanti, mt. 21. GEVONDEN Herenfiets met trommelrem en 3 versnellingen; herenfiets, Alle Timer, met terugtraprem;Damesfiets, Batavus Flying Dutchman; jongensfiets, BMX met rode handvaten; dames fiets; Gazelle Impala, velgrem en 3 versnellingen; damesfiets Kentucky BBC Cycle, 18 versnellingen, zwart met geel; herenfiets, Oostra Luxe met velgrem en 3 versnellingen; damesfiets, Peugeot Made in France met 3 versnellingen; herenfiets, Princes met terugtraprem; heren fiets, Raleigh 15 versnellingen, ■ossenstuur; herenfiets, Valuas, velg rem en 3 versnellingen; damesfiets, Windsor de Luxe, velgrem en 3 ver snellingen; handschoen mt. XL; kin derschoen mt. 20; zwarte heren schoen, mt 44; kinderschoen, mt. 22, rood, blauw en geel; sport schoen Rucanor; linnen tas met kokskleding; dameszonnebril. Inlichtingen omtrent de verloren en gevonden goederen tijdens kan tooruren op het politiebureau aan de Leunseweg. Zou de meest verkochte koopsom ook niet de beste zijn? Bij Interpolis denk je aan mensen. Mensen die straks een goed pensioen wensen, of die misschien eerder willen stoppen met werken. Mensen die daarvoor graag iets opzij zetten. Maar dan wel een aantrekkelijk rendement verwachten, én fiscaal voordeel. Mensen die behoefte hebben aan het Rabobank Persoonlijk Financieel Advies®, waarvan de koopsom deel uit kan maken. Die mensen kiezen voor de zekerheid van de meest verkochte koopsom: de Koopsom van Interpolis. Voor meer informatie kunt u terecht bij de Rabobank. Beautiful People van Mathilde Santing Vraag uw adviseur naar de mogelijk heden om deze CD cadeau te krijgen. De Koopsom van Interpolis verzekeringen - financiële planning - beleggen - betalen - lenen - sparen Rabobank Venray-Oostrum Zevenrode tel.(0478)530215 tel. (0478) 530 490

Peel en Maas | 1997 | | pagina 9