f0 Vulpen Balpen De hemel of de Hema? Het vormsel-sacrament van de Heilige Geest Missie Zendingskalender Kunstencentrum duurder en later PARKER VECTOR St.-Petrus'Bandenkerk Als je thuis wilt sterven.... Pastorie - telefoonnummer is gewijzigd Open Dag Fontys Hogescholen in Venlo 50+ Stijldansen in Veltum Zin of onzin van het testen van hoogbegaafde kinderen Wordt u het steuntje in de rug? REGIO KALENDER t PARKER JOTTER van fl.19»5 agin EEL EN MAAS donderdag 20 november 1997 - Pagina 11 Berichten van onze kerkgemeenschap 1997-11 Steeds vaker komt het voor dat mensen thuis willen sterven. Ze kie zen daar bewust voor. In hun eigen vertrouwde omgeving, temidden van hun familie, omringd door hun eigen spulletjes. Vaak zijn er geen medische redenen om het stervens proces in een ziekenhuis of ver pleeghuis te laten plaatsvinden. De Stichting Thuiszorg Noord- Limburg heeft het initiatief geno men in overleg met een aantal eer- ste-lijninstellingen om te komen tot de oprichting van een groep geschoolde vrijwilligers die hulp kunnen verlenen aan mensen in ter minale situaties. Wij zijn via het telefoonnummer van de klantenservice altijd bereik baar; 077-3874700. Onze coördinatoren mevr. Margriet van Glabbeek en mevr. Anneke Vervoordeldonk zijn op maandagmorgen tussen 10.00 en 12.00 uur te bereiken op de Clockert, Bergweg 4, 5801EG Venray tel.0478-512412. Het werkgebied zal in eerste instantie de gemeente Venray zijn. Mocht U vragen hebben over de Vrijwilligers Teminale Zorg Venray ,neem dan contact op met een van de coördinatoren. Werden door het Doopsel kind van God en lid van onze kerkgemeenschap Robin Linskens, Milou vd Heuvel, Luuk Kempen, Nick Schulpen, Tim Kuijpers, Kasper Vollenberg, Lars Manders, Celine Camps, Rick van Meijel, Rachelle Hermans, Tim Wallage, Ingrid van Lankveld, Jasper Jansen, Joanna Geven, Famke vd Markt. Uit het heilige Evangelie van onze Heer Jezus Christus volgens Marcus: In die tijd brachten de men sen kinderen bij Jezus met de bedoeling, dat Hij ze zou aanraken. Maar bars wezen de leerlingen ze af. Toen Jezus dat zag, zei Hij veront waardigd: "Laat die kinderen toch bij mij komen en houdt ze niet tegen. Want aan hen, die zijn zoals zij, behoort het koninkrijk Gods. Voorwaar Ik zeg u: Wie het konink rijk Gods niet aanneemt als een kind, zal er zeker niet binnengaan." Daarop omarmde Hij ze, zegende hen en legde Zijn handen op. "Midden in de winternacht ging de hemel open". Zo begint een pop ulair kerstlied. Iemand vertelde mij dat zij het de kinderen zo had horen zingen; "Midden in de winternacht ging de Hema open". Dat krijg je natuurlijk wanneer er geschoven wordt met de sluitingstijden van winkels. Ook op zondag open, zelfs in de kerstnacht. Ik zou het triest vinden als de win kels alle zondagen open gingen. Om te beginnen is het natuurlijk goed voor het vieren van de Dag des Heren, als de winkels dicht blijven. Nu al zijn er mensen die niet naar de kerk kunnen gaan of niet meezingen in een koor omdat ze bijvoorbeeld werken in de verpleging of bij de NS. Gaan de winkels ook op zondag open, dan wordt het samen vieren nog moeilijker. Grote rol Ook maatschappelijk is het beter dat de week een rustdag heeft. Voor familiebezoek, voor sport en spel, en vooral om de rol van de econo mie niet nog groter te maken. Het is trouwens maar de vraag of winkelen op zondag meer oplevert voor de economie, want je kan je geld maar een keer uitgegeven. Bovendien heb ik wat tegen het beginsel: je moet op ieder moment alles kunnen kopen. Daarom is het is goed dat de hemel altijd voor ons open is, en de Hema niet. Verlangen Nu zal het zingende kind zich niet bewust zijn van wat zingen bij mij opriep. Je kunt ook denken: een kind weet niet wat de hemel, en wel wat de Hema is. Dan moeten wij kinderen leren wat de hemel is. Leren is misschien wat veel gezegd; iets van de hemel voorleven is beter. Als we dat doen, zal het verlangen naar de open hemel groter zijn dan dat naar de open Hema. Moge de winternacht van het kerstfeest daar om dit jaar iets hemels hebben! Dirk Braakman Pastor Laurentiusparochie Oudorp/Sint Pancras Als je thuis wilt sterven.... Steeds vaker komt het voor dat mensen thuis willen sterven. Ze kie zen daar bewust voor. In hun eigen vertrouwde omgeving, temidden van hun familie, omringd door hun eigen spulletjes. Vaak zijn er geen medische redenen om het stervens proces in een ziekenhuis of ver pleeghuis te laten plaatsvinden. De Stichting Thuiszorg Noord- Limburg heeft het initiatief geno men in overleg met een aantal eer- ste-lijninstellingen om te komen tot de oprichting van een groep geschoolde vrijwilligers die hulp kunnen verlenen aan mensen in ter minale situaties. Wij zijn via het telefoonnummer van de klantenservice altijd bereik baar; 077-3874700. Onze coördinatoren mevr. Margriet van Glabbeek en mevr. Anneke Vervoordeldonk zijn op maandagmorgen tussen 10.00 en 12.00 uur te bereiken op de Clockert, Bergweg 4, 5801 EG Venray tel.0478-512412. Het werkgebied zal in eerste instantie de gemeente Venray zijn. Mocht U vragen hebben over de Vrijwilligers Teminale Zorg Venray ,neem dan contact op met een van de coördinatoren. Vormsel op 22 november 1997 om 19.00 uur In de avondmis op zaterdag 22 november zullen ruim 70 jongens en meisjes het sacrament van het Vormsel ontvangen. In verband daarmee zullen er heel wat plaatsen worden gereserveerd voor deze kin deren en hun gezin. Wij rekenen op begrip van de andere kerkgangers! Bij voorbaat dank! J. Coenen pastoor-deken. 644 MENSEN04.WPC Dichter bij de bron Zonder af en toe op zoek te gaan naar onze bron komen we droog te staan in de woestijn van het leven... Zijn Naam verwaaid, verdwenen uit onze gedachten uit onze ervaring. Op zaterdag 22 november a.s. zul len ruim 70 landeren gevormd wor den door vicaris dr. Schnackers. Zoals U weet, gebeurt het vormen met olie, waarover het volgende: Water, wind, vuur zijn oersymbo- len. Die vind je overal terug, in alle godsdiensten. Voor brood geldt dat in zekere mate ook. Bij olie ligt het anders. Natuurlijk, wij kennen olie. De olie in je auto moet af en toe ver verst worden. We bakken met olie (olie-bollen). We verzorgen onze huid met olie-achtige producten. We hebben olielampjes. Op allerlei plaatsen wordt naar olie geboord. We spreken zelfs over oliebronnen. Maar olie heeft voor ons toch niet meer de zeggingskracht die het had voor de mensen in het oude en nieu we Testament. In die periode was je zonder olie nergens. Olie vormde als het ware je basiskapitaal. Iedereen had minstens een kruik olie in huis. Olie had je overal voor nodig (voor de verlichting, om eten klaar te maken, om te genezen, om je lichaam soepel te houden, voor een lekker geurtje). In vier van de zeven sacramenten wordt er gezalfd met olie (doopsel-vormsel-priester- wijding-ziekenzalving). Dat zegt veel over de betekenis van olie in de tijd waarin deze symbolische geba ren zijn ontstaan. Als het gaat om het vormsel kunnen een paar schrift teksten ons misschien op weg hel pen, passages waaruit blijkt dat door zalving als het ware de beste krach ten in mensen naar boven worden gehaald. Het gaat hier om 'gezalf den' die kiezen voor mensen, om 'gezalfden' die zich in hun levens keuzes niet laten leiden door over wegingen die alleen maar met de buitenkant te maken hebben. In In verband met een faxaansluiting is het tele foonnummer van Deken J. Coenen Eindstraat 6 te Venray gewijzigd. Het nieuwe nummer: 550740 telefoon U kunt ook faxen: 550741 fax "Zending en missie is nadrukkelijk tweerichtingsverkeer geworden", luidt de boodschap van de Missie Zendingskalender 1998. "Mensen uit lan den die vroeger 'missiegebieden' werden genoemd, komen nu hier van hun geloof getuigen." Het thema van de kalender is dit jaar: Versteende verhalen, versteend geloof. De afbeeldingen op het voorblad tonen gevelstenen als versteende symbolen van het geloof. Achterop is te zien hoe stenen ook een dynamisch beeld op kunnen roepen. Allerlei buitenlandse kerken laten zichzelf zien als de "levende stenen waarmee Gods tempel gebouwd wordt". Op elk blad staan ook de feestdagen en activiteiten van het kerkelijk jaar vermeld. De kalender is voor 10 gulden te koop bij plaatselijke missionaire groe pen. Meer informatie; Centraal Missie Commissariaat, tel. 071-5159159. Niet uit de manier waarop iemand over God spreekt kan ik opmaken of zijn ziel door het vuur van de goddelijke liefde is heen gegaan, maar uit de manier waarop hij over aardse dingen spreekt. Samuel 16 wordt David tot koning gezalfd door een profeet Samuel. Samuel kreeg de opdracht naar het gezin van Isai te gaan en een van zijn zoons tot koning te zalven. Isai stelde zeven zoons voor aan Samuel. Bijna was hij erin getuind. Bijna had hij de grootste, de sterkste gezalfd. Bijna was hij afgegaan op de buiten kant. God wilde geen van de zeven jongens. Toen bleek er uiteindelijk nog een achtste te zijn, de jongste, David. Die was bij de schapen. Hij wordt gezalfd en gaat onmiddellijk weer naar de schapen terug. Als koning is hij een echte herder geworden, die hart had voor zijn schapen. In Lucas 4,16 e.v. gaat het over Jezus als gezalfde en gezonde ne. Hij wil opkomen voor recht en voor gerechtigheid, in het voetspoor van David. Hij is zijn leven lang -en dat was kort- opgekomen voor men sen die het moeilijk hadden. Hij heeft altijd het unieke in mensen naar boven proberen te halen. Als mensen fout waren probeerde Hij onder die fouten het goede naar boven te halen. Bij het vormsel gaat het vooral om mensen die in Jezus (en in Davids) voetspoor gezalfden willen zijn. Niets meer, maar ook niets minder. Als dit niet doorklinkt wordt het vormsel een leeg en for malistisch gebaar. Het gaat om een levensinstelling! Vormsel komt van vroomsel, vroom in de betekenis van krachtig, sterk, staan voor je levenskeuze! COLOFON INFO OVER DE ST. PETRUS BANDENKERK EN HET DEKE NAAT VERSCHIJNT OM DE VIER WEKEN. REDAKTIE-ADRES: NIESSEN- STRAAT 9, 5801 RN VENRAY OF DEKEN COENEN, EIND- STRAAT 6 VENRAY OPDRACHTGEVER: KERKBE STUUR ST. PETRUS BANDEN De plannen voor het unstencentrum in een deel van et voormalige Jerusalem vallen uurder uit dan begroot. Volgens stichting die het centrum gaat leheren kost verbouwing en aan- ising ongeveer 3,5 miljoen. De leente vindt nog steeds dat het ten de vastgestelde 2,5 miljoen loet. Door de hogere kosten is het :eker of het centrum nog zoals tpland in 1998 klaar kan zijn. Kiezen voor een vervolgopleiding leen hele klus.Wat vind ik leuk? Vat past bij mij? Wat kan ik? En leel belangrijk: wat hebben de ver killende opleidingen mij te bie- en? Fontys Hogescholen in Venlo oudt op 22 november a.s. haar 'pen Dag van 10.00-15.00 uur. De ludenten en docenten van de eco- iomische, technische en logistieke pleiding en de PABO staan bezoe- ers op deze dag te woord en geven "formatie over de mogelijkheden k Venlo biedt. Enkele opvallende zaken: pfTS'ers kunnen een verkort oplei- Kgstraject volgen binnen de tech- che opleidingen: drie in plaats Rtf,an vier jaar. Hiermee is Venlo één an de eerste. Ook kunnen studen- "met een tekort aan vooropleiding kenen op een speciaal programma extra steun. Fontys Hogescholen Bp Venlo biedt als één van de twee B federlandse Hogescholen de oplei- *1 ing computertechniek aan. Twee Bpropese opleidingen biedt Fontys gescholen in Venlo aan: HTS-E echatronica en de Europese Hjpleiding Logistiek Management. B w afgestudeerden krijgen aan het "inde van hun opleiding twee ing- 'ploma's, een Duits en een ^derlands. Betriebswiertschaft en B ksatzwirtschaft zijn twee P Duitstalige HEO-opleidingen van de M ^ntys Hogescholen in Venlo. P Een breed scala aan opleidingen: 1'® economische, technische en ogistieke opleidingen tot PABO. "ie zich goed wil oriënteren op een B Jttvolgopleiding moet zichzelf P Omen overtuigen tijdens de Open De beheerstichting, waarin de toe komstige gebruikers muziekschool. Vrije Academie en balletschool zit ting hebben, hebben het Venrayse architectenbureau Lerou en Lerou opdracht gegeven met een plan te komen. Dat komt op 3,5 miljoen gulden uit. De verschillen zitten vooral in de aula die de stichting wil aanbouwen en de geluidsisolatie van het gebouw. Wethouder Janssen van cultuur liet vorige week tijdens de algemene beschouwingen nog weten dat het college vasthoudt aan de afgesproken 2,5 miljoen. Gemeente en de toekomstige gebruikers overleggen over een oplossing. Binnen enkele maanden verwachten zij duidelijkheid deelde Janssen de gemeenteraad mee. WIJ ZOEKEN regelmatig nieuwe bezorgers voor Peel en Maas. Aanmelden in onze boekhandel Grotestraat 68 of telefonisch 582727 Min. leeftijd 14 jaar Wijkvereniging Veltum start vrij dag 4 april a.s. met stijldansen voor 50-plussers. Deze activiteit is vooral bedoeld voor wijkbewoners. Maar ook niet-wijkbewoners zijn wel kom. Het wijkcentrum is daarvoor iedere dag geopend vanaf 14.00 uur. De dansles loopt van 14.30 tot 15.30 uur. Daarna blijft er gelegen heid om vrij te dansen tot 17.00 uur. Gestart wordt met een serie van tien lessen. Per les betaalt men ƒ4,-. Voor informatie en aanmelding kan met tot 21 maart dhr. Ter Beek bel len, tel. 582839, bij voorkeur tussen 18.00 tot 20.00 uur. PEEL EN MAAS on line http://www.tref.nl/ Peel&Maas/tpkrant Op woensdag 26 november 1997 wordt er door drs. Willy Peters een lezing gegeven in de basisschool de Hommel, Oostsingel 39 te Venray. De zaal is open vanaf 19.30 uur en de lezing begint om 20.00 uur. Drs. Willy Peters is verbonden aan het Centrum voor Begaafdheidsonderzoek, oftewel het CBO, dat is ondergebracht bij de Katholieke Universiteit Nijmegen. Binnen het CBO heeft drs. Peters veel kinderen getest óp hoogbe gaafdheid, dat is voor hem de reden om er eens bij stil te staan en zich zelf een aantal kritische vragen te stellen: welke test, hoe testen, waar om, waarom niet? Kortom: wat is de zin en de onzin van het testen van hoogbegaafde kinderen. Drs. Peters houdt zich niet alleen bezig met het testen van hoogbegaafde kinderen maar is door de jaren heen betrok ken geraakt bij de problemen van hoogbegaafde kinderen en zet zich op vele fronten in om hun lot te ver beteren, dus mocht u vragen heb ben; stel ze dan! Entree ƒ10,- en voor HINT-leden ƒ5,-. De Praktische Thuishulp onder steunt de partner, ouders en familie van hulpbehoevende ouderen, dementerenden, chronisch zieken en gehandicapten. Zij doet dit met behulp van vrijwilligers. De vrijwilliger bezoekt één keer per week de hulpvrager. Een vrijwil liger krijgt een vast adres dat hij/zij bezoekt. Gezelschap bieden, oppas sen, wandelen, de krant voorlezen, kaarten, etc. zijn zoal de taken van de vrijwilliger. U geeft de vaste ver zorger even tijd voor zichzelf. Een ongevallenverzekering en een onkostenvergoeding zijn van toepas sing. Lijkt dit u iets? Voor aanmelding of informatie in Venray e.o. kunt u bellen met Maija Meijs, tel. 515417. Als u een beroep wilt doen op een vrijwilliger, kunt u ook dit nummer bellen. In de Peel en Maas Regio kalender vindt u een korte opsom ming van evenementen en activi teiten uit een wijdere regio, waaraan wij in onze redactionele kolommen geen uitgebreide aan dacht kunnen schenken. Zondag 23 november: Excursie door nationaal park De Hamert. Centraal staan de diverse landschapsvormen in het park en hun ontstaan. Deelname is gratis, de excursie start om 14.00 uur bij het pannenkoekenhuis aan de Twistedenerweg. Zondag 23 november: Najaarsruilbeurs voor postzegels in Boxmeer. Van 10.00 tot 16.00 uur kunt u terecht in hotel Van Diepen, Spoorstraat 74. Voor de organisatie tekent de Philatelistenvereniging Boxmeer e.o. De toegang is gratis en de jeugdige verzamelaars wacht een leuke verassing. Zaterdag 29 november: 'Goed geschoten' is de titel van de klucht in drie bedrijven die toneel vereniging Voetlicht uit Milheeze voor het voetlicht brengt. Zaterdag 29, zondag 30 november en woens dag 3 december in zaal De Linde in Milheeze. Aanvang 20.00 uur. Kaartjes a 6,- verkrijgbaar bij A- Markt Van Buel en aan de zaal. Tasjesrover actief Donderdagmorgen werd tussen 09.30 en 09.45 uur een 71-jarige man in de Patersstraat van zijn pol stasje beroofd. De bejaarde had zijn fiets in het fietsenrek bij het post kantoor geplaatst en ging naar de pinautomaat om de stand van zijn rekening op te nemen. Bij terugkeer werd hij ingehaald door een donke re brom- of snorfiets. De bestuurder werd door hem geschat op ongeveer 20 jaar en had een donkere huids kleur, tenger postuur en droeg een rode Ajaxpet waaraan verschillende lintjes wapperden. In dat polstasje zat geen geld, alleen persoonlijke bescheiden en zijn giropas. Eenieder die getuige is geweest, dan wel weet wie die bestuurder is, wordt dringend verzocht contact op te nemen met de politie onder num mer 531111. Vrouw kwam ten val Een 46-jarige inwoonster kwam maandagmiddag bij de Kerkdijk op het VvGI met haar fiets ten val. Zij raakte bewusteloos en werd per ambulance overgebracht naar het ziekenhuis en daar ter observatie opgenomen. ""EvEIR De Jotter Steel, een functionele balpen met een edelstalen dop, houder en knop. Overige onderdelen zijn verchroomd. Van fl.JJ^ö'voor Speciale aanbieding nis StLZV-C^, GK.Sf?urn-tü-e nis cnd-enn-. Sonnet Steel CT Vulpen/Balpen set van f1045;- voor fl. 125,- kantoorboekhandel van den munckhof b.v. grotestraat 68 venray

Peel en Maas | 1997 | | pagina 11