Terug over de weg DEMONSTRATIES f Drie nieuwe stadswachten voor Venray martin cuypers 1 J Ansichtkaarten voor huisje in Divinolandia Venray stelde te strenge eisen tommelmarkt in Oostrum SHADOWPOINT Computermiddag v,d. jeugd KALLIGRAFEREN 'Thomassen' mode J 'Sorry hoor, maar wat ons spaargeld oplevert delen we liever met elkaar dan met de fiscus." o Ja, - PatjpEEL EN MAAS donderdag 6 november 1997 - Pagina 7 Volgende week vrijdag, 14 ivember, «pent in het Venrayse jchied- en oudheidkundig luseuni 't Freulekeshuus de ten- instelling 'A73, de weg terug', fot hall' april 1998 zijn in het museum aan de Eindstraat archeologische vondsten te zien, die zijn opgegraven in het gehied rond de A73. Trekpleister van de collectie is natuurlijk de fibula, de gouden mantelspeld, die vorig 'aar in Antoniusveld boven de rond kwam. Tot de expositie behoren ook andere vondsten, die historisch gezien veel interessan- Ier zijn. "Als de speld de enige vondst was geweest, zou je kunnen zeggen dat de vrouw de speld daar verloren was. Dankzij de andere vondsten die we gedaan hebben, weten we bijna zeker dal het gebied in de Romeinse jjd en de Merovingische tijd iewoond was". Dat zegt Sjef Verlinden, bestuurslid van 't Freulekeshuus. Verlinden wil er het belang van de fibula mee relative ren. De fibula behoorde naar alle waarschijnlijkheid toe aan een belangrijke Merovingische vrouw. Die kan evengoed op doorreis zijn geweest en haar mantelspeld zijn verloren, maar de kans is even groot dat ze in de omgeving woonde. In Brukske. Antoniusveld. het fioogriebroek en op andere plaatsen in de buurt is een Merovingisch grafveld gevonden. Voorwerpen uit een Romeins graf gaf de bodem irijs. resten van een boerderij, een waterput uit 230 na Christus, toen de Romeinen hier nog de baas waren. Zelfs nog meer dure sieraden ontdekten de archeologen van het ROB. het Rijksinstituut voor Oudheidkundig Bodemonderzoek, en de enthousiaste amateurs die een stevige hand hielpen. Niet puntgaaf zoals de fibula, maar de glazen ring adelen van een halssnoer zijn vol doende aanwijzing dat de 'vrouw met de fibula' niet de enige was in Venray. "Er zijn meerdere belangrij ke dames geweest", zegt Verlinden. 'Niet allemaal in dezeïi'de periode, maar ze zijn er geweest. Je moet van de andere kant niet vergeten dat wat wij vinden slechts resten zijn. Datgene wat er is overgebleven. Een hele hoop graven bijvoorbeeld zijn al eeuwen geleden leeggeroofd". Uit alle vondsten en uit wat de bodem aan informatie heeft prijsge geven konden de archeologen aflei den dat in de vroege middeleeuwen, de zesde of zevende eeuw. in hel gebied minstens één nederzetting beeft gelegen. "Waarschijnlijk met relaties met steden in het Rijnland alsXanten en Nijmegen". INTERACTIEF De tentoonstelling 'A73. de weg lerug' laat een maquette zien van die Expositie vondsten A73 meer dan alleen fibula Medewerkers van 't Freulekeshuus bezig mei de inrichting van de expositie. nederzetting. Op diezelfde maquette de ruïne van een Romeinse villa, die vlakbij lag. Verlinden: "In de Romeinse tijd werd in deze omge ving voedsel verbouwd voor grotere nederzettingen en er woonde dus waarschijnlijk iemand die als toe zichthouder optrad". De Venrayse museummedewerker vermoedt dal die functie enkele eeuwen later niet zoveel anders is geweest. Vlakbij de maquette en temidden van de oudheden staat een moderne pc. Daarop draait een interactieve presentatie van Verkeer en Waterstaat. Enkele keren klikken met de muis en de stem van de Venrayse amateur-historicus en - archeoloog Louis Rutten klinkt uit de boxen. Klikken op een ander vak en archeoloog Henk Stoepker van het ROB komt in beeld en aan het woord. Stoepker heeft ook het boek geschreven dat vrijdag tijdens de opening wordt gepresenteerd. Hel Heidense VVD-kamerlid Nelly Verbugt mag het eerste exemplaar in ontvangst nemen. CONCESSIES Het boek is pas klaar nadat de expositie z'n derde en laatste station aandoet. Na het Limburgs Museum in Venlo en hel Provinciehuis in Maastricht. Toen die volgorde bekend werd. verschenen in de pers wat boze reacties van Venraynaren die vonden dat de fibula toch eerst hier getoond moest worden. Verlinden relativeert die opmerkin gen. "Hel is niet zo simpel als de media het voorstellen". Natuurlijk speelde hel geld dat het Limburgs Museum op tafel kon leggen een rol. Maar de periode dat dit museum al andere verplichtingen heeft even eens. Volgens Verlinden was hel 't Freulekeshuus alleen niet gelukt om zo'n tentoonstelling op te zetten en te betalen. In totaal kost het zo'n 80 mille om de weg terug te gaan. "We hadden de expositie wel eerder kun nen krijgen. Voor een periode van drie weken, terwijl wc nu tot 19 april 1998 de tentoonstelling in huis hebben. En de presentatie van het boek erbij. Alles tegen elkaar afwe gend was dit de beste oplossing". ACTIE De mensen van 't Freulekeshuus zijn positief over de actie van de Venrayse winkeliers. Die hebben de komst van de tentoonstelling aange grepen om er de Sint Nicolaas- en kerstactie aan op te hangen. Wie in Venray spullen koopt maakt kans op zilveren en gouden replica's van de fibula. Verlinden hoopt dat de actie bezoekers oplevert voor de tentoon stelling en op langere termijn ook voor het museum in het algemeen. Hij beseft tegelijkertijd dat er nu eenmaal geen hordes mensen naar een lokaal museum trekken. "Dat is in heel Nederland zo. Driekwart van de Nederlanders komt nooit in een museum". Een expositie als deze moet volgens Verlinden echter mini maal duizend bezoekers trekken. "En eigenlijk reken ik op wat meer". De expositie 'A73, de weg terug' wordt geopend op vrijdag 14 november door Kamerlid Nelly Verbugt. Professor Willems, wetenschappelijk directeur bij het ROB in Amersfoort, reikt het haar uit. Daarna is de expositie met vondsten uit het gebied te zien tot in april 1998. 't Freulekeshuus is elke woensdag, zaterdag en zondag van 14.00 tot 17.00 uur geopend. Groepen kun nen op afspraak ook op andere tijden terecht. OP zaterdag 8 november zal er ten extra rommelmarkt plaatsvin den t.b.v. Harmonie Sub Matris Tutela. Dit vanwege het feil dat er de laatste tijd een grote aanvoer is geweest van allerhande spullen. Vooral de voorraad meubels, kasten en kleinmeubelen is groot. Verder zullen er natuurlijk ook andere klei- le spullen verkocht worden. Er is geen verkoop bij opbod. Deze rom- melmarkt zal plaatsvinden op de linnenplaats van de fam. G. Kessels. gelegen aan de Stationsweg 195 te Oostrum en is van 10.00- 12.00 uur. De opbrengst komt zoals gewoonlijk ten goede aan het instru- mentenfonds. De Harmonie haalt van tevoren geen spullen op in Oostrum. Tevens verzoeken wij u op deze dag geen spullen aan te leve- in. Onze rommelmarkt in 1998 is op zondag 29 maart. Alcoholcontrole In de nacht van maandag op dins- ag werd door de politie een rijden de alcoholcontrole gehouden tussen 02.00 en 03.30 uur. Zeven bestuur ders moesten in het pijpje blazen, maar geen van hen had teveel alco hol genuttigd. zaterdag 8 november a.s. van 12.00 uur tot 17.00 uur 'n nieuwe hobby techniek woensdag 12 nov. van 13.00 uur tot 16.30 uur de nieuwste pakketten zelf uitproberen zaterdag 22 nov. a.s. van 13.00 tot 17.00 uur door Maria Vennekens SCHOOLSTRAAT 26 VENRAY TELEFOON 0478-586616 Jan Pluymen, Mildred Martina en Yvonne Schreurs zijn de drie nieuw stadswachten in Venray. Burgemeester Waals installeerde het drietal dinsdag. Woensdagmorgen vertrokken ze voor hun eerste ronde. Bromfietser verleende geen voorrang Vrijdagavond verleende een 16- jarige bromfietser op het Lovinckplein in Ysselsteyn geen voorrang aan een personenauto, bestuurd door een 41-jarige inwoner van Nijmegen. Bij de ontstane bot sing kwam de bromfietser ten val en moest zich onder medische behan deling stellen voor lichte verwon dingen. Er was geen buit In de nacht van zaterdag op zon dag is met een koevoet de deur van het containerhok achtereen kleding zaak aan de Grotestraat opengebro ken. De inbreker had pech, want in de container was niets van waarde voor hem aanwezig. Baseballpet gestolen Een 14-jarige jongen deed aangif te dat vrijdagmiddag uit een plastic zak, die in de hal van de sporthal aan de Zuidsingel stond, zijn base ballpet ter waarde van 59 gulden was gestolen. De stadswachten gaan werken in het centrum en in de wijken Landweert. Veltum en Brukske. Stadswachten vormen een aanvul ling op het werk van de politie. Ze leggen hun oor te luisteren, geven hun ogen goed de kost en praten met buurtbewoners. Hun bevindingen rapporteren ze aan de politie. Van de inzet van stadswachten gaat ook een preventieve werking uit. Hun aan wezigheid verhoogt hel gevoel van veiligheid bij de inwoners. De eerste drie stadswachten wer den tweeëneenhalf jaar geleden geïnstalleerd in het kader van het project sociale vernieuwing in Brukske. Daarvan is er nu nog maar één over. Eentje was boventallig, de tweede 'promoveerde' naar de poli- tiesurveillance. De overgebleven Stadswacht Sjaak Thuyls heeft nu weer versterking gekregen. Jongen fietst in gat... Een tienjarige jongen is zondag middag op de crossbaan aan de Feldberglaan in een gat gevallen. Het gat was gegraven om het heu veltje waar het achter lag een stuk te verhogen. De jongen wilde over het heuveltje fietsen en kwam toen lelijk ten val in de kuil. Hij liep diverse verwondingen op en moest naar het ziekenhuis worden ver voerd. Zijn toestand bleek niet zo ernstig te zijn, zodat hij vlug weer naar huis kon. G A !M T iii U.S.A. up to date for men Grotestraat 93 Venray Rectificatie N Milieu-controle In ons bericht omtrent een milieucontrole in de uitgave van vorige week, bleken achteraf enkele feiten niet te kloppen. Het bericht was gebaseerd op de eerste gegevens, 'afkomstig van de con trole uit de lucht. Onderzoek later heeft aange toond, dat er geen sprake was van een grote vervuiling bij dat bedrijf aan de Geysterseweg. Er worden op het terrein enkele kistjes, enkele autobanden, drie personenauto's, een accu en mogelijk enkele astbestplaten aan getroffen. Er was slechts van een lichte verontreiniging. Leerlingen van hel Voortgezet Speciaal Onderwijs hebben onder leiding van hun docent tekenen Marlies Zeben ansichtkaarten ont worpen met als onderwerp 'Een andere wereld'. Uit de tekeningen werd een keuze gemaakt welke kaarten gedrukt zouden worden. Uiteindelijk zijn er zes kaarten gese lecteerd. Deze kaarten worden verkocht door de leerlingen van de school. De opbrengst is voor een huisje in Divinolandia. Op deze manier wil len zij meewerken aan de bouw van een huisje aan de 'Venray-straat'. Ook de opbrengst van de jaarlijkse kerstmarkt van VSO Focus is voor dit doel bestemd. Dinsdagmorgen werden de eerste kaarten verkocht aan mevrouw Maria Welschen. voorzitter van de Stichting Venray/Divinolandia. De zes "kunstenaars" en hun ansichtkaarten Rabobank Sparen doet u om er beter van te worden. Niet om over het rendement nog eens inkomstenbelasting te betalen. Toch loopt u dat risico al zodra u meer dan ƒ1.000,- per jaar aan rente-inkomsten heeft (ƒ2.000,- per echtpaar). Bij een rentevergoeding van 4% ligt de grens al bij een spaarbedrag van ƒ25.000,- voor alleenstaanden en ƒ50.000,- voor echtparen. Hiervoor heeft de Rabobank een slimme oplossing: het Rabo 3x Belastingvrij Plan. Een veilige en fiscaal slimme manier om een hoog rende ment op uw spaargeld te krijgen. Wilt u daar meer over weten? Stuur dan vandaag nog de antwoordcoupon in. ik wil op een veilige en fiscaal slimme manier een hoog rendement halen op mijn spaargeld. O Belt u mij voor een persoonlijk adviesgesprek over het O Rabo 3x Belastingvrij Plan. O Stuurt u mij eerst meer informatie. "O Naam M/v) Voorletters C~ Straat Postcode Tel. overdag j p* Stuur deze antwoordcoupon in een envelop zonder postzegel naar: Rabobank Nederland, i Antwoordnummer 42,5600 VB Eindhoven. U krijgt zo snel mogelijk een reactie. I Verzekeringen - financiële planning - beleggen - betalen - lenen - sparen Rabobank Venray-Oostrum Zevenrode tel. (0478) 530 200 tel. (0478) 530 300 De gemeente Venray moet de ver gunning die ze in 1994 heeft ver leend aan verfbedrijf Piet Theuws Total Coating intrekken en binnen drie maanden een nieuwe ontwer pen. Dal heeft de Raad van State (RvS) maandag in Den Haag bekend gemaakt. Eigenaar P. Theuws heeft gemengde gevoelens over hel besluit: "Van de ene kant is het natuurlijk in ons voordeel omdat de strenge milieu-eisen teruggetrokken worden, maar ik had liever gezien dat de RvS meteen besloten had wal er in de nieuwe vergunning moet komen." De gemeente is verplicht om binnen drie maanden met een voorstel komen. Daarin zal zc een duidelijk antwoord moeten geven op de vraag wat geuroverlast precies is. Met de uitspraak van de RvS komt er een voorlopig einde aan een al zo'n vier jaar slepende strijd tus sen Theuws. gemeente en omwo nenden van de Acaciastraat, waar het verfbedrijf aan ligt. Sinds 1993 klagen buurtbewoners al over geuro verlast en angst voor lucht- en bodemvervuiling, die door de gebruikte verf en lakken veroor zaakt zou worden. Ze zijn redelijk tevreden met hel besluit. Woordvoerder L. Vrenken: "We zijn blij dal de gemeente nu eindelijk met duidelijke normen moet komen." De gemeente besloot in oktober 1994 Theuws een nieuwe vergun ning te geven, met daarin strenge milieumaatregelen die vervuiling en overlast moesten voorkomen. Ontgeuringsinslallaties werden ver plicht en de schoorsteen moest wor den opgehoogd naar vijftien meter. De omwonenden waren tegen de vergunning, omdat die in hun ogen niet duidelijk genoeg was. Theuws zelf had ook bezwaren: de vergun ning zou te streng zou zijn en er stond niet in welk doel de maatrege len hadden. Theuws: "Ze was te ondoorzichtig. De gemeente had duidelijk moeten bepalen wat het begrip geuroverlast inhoudt. Dan had ik kunnen welen waar ik aan toe was." Uiteindelijk kwam de hele zaak bij de RvS terecht. Een advi seur daarvan besliste in 1995 al dat sommige maatregelen die de gemeente had voorgesteld niets oplosten. De omwonenden hielden hun protest vol. Uil een bodempro- eedure kwam echter voort dal zij hun angst voor bodem- en luchtver ontreiniging moesten laten varen. Nu is de gemeente dus aan zet. Theuws: "Ik vertrouw erop dat ze haar werk goed zal doen. maar hel kan wel veel tijd kosten. Van de andere kant hen ik nu blij dat ik ein delijk met de uitbreiding van mijn bedrijf kan beginnen. De schade die ik heb opgelopen door het lange wachten is al zeker opgelopen tot zo'n 70.000 gulden en die is niet te verhalen op de gemeente. Dal kan alleen bij duidelijke blunders van de overheid en daar viel volgens de ambtenaren deze gang van zaken niet onder." Over zijn relatie met de buurtbewoners zegt Theuws: "Ik zal nooit gelukkig zijn als de omwonen den me constant achter de vodden aanzitten met klachten. Als mijn bedrijf groter wordt en er andere stoffen gebruikt gaan worden, die milieuvriendelijker zijn maar sterker ruiken, zie ik het niet positiefin Het is ook jammer dat ik bijna nooit per soonlijk met die mensen kan praten. Ik heb al een aantal keren gezegd dat we eens om de tafel moesten gaan zitten om hel over de ergernis sen te hebben. Dat hebben ze tot nu toe nog altijd geweigerd." Buurtbewoner Vrenken vindt dat logisch: "Het was geen conflict tus sen het bedrijf en de omwonenden, maar tussen ons beiden en de gemeente. Het is zeker geen koude oorlog lussen de spuiterij en ons. Bij de ziuing van de RvS hebben we nog als normale mensen met elkaar gesproken. Wij zijn vooral kwaad op de gemeente, want die heeft zoveel fouten gemaakt in de procedure. In die jaren is er heel wat van mijn ver trouwen in de overheid verloren gegaan." De buurtbewoners zullen de gemeente en Theuws kritisch blijven volgen: "We willen precies weten hoe de normen eruit zien en of het bedrijf zich eraan houdt. Het blijft echter zo dat we het liefst een verplaatsing van de verfspuilerij willen zien. Je hoort zo vaak van ongelukken die gebeuren met che mische stoffen. Dun heb je niet graag zo'n bedrijf in je achtertuin."

Peel en Maas | 1997 | | pagina 7