6 x 11 v/h De Mangelwortel OPEN EEN VESTIGING BIJ UW KLANTEN THUIS PEEL EN MAAS Hans Teunissen lijsttrekker D66 Groots opgezette Dierenshow Jongste statenlid komt nu uit Venray Kindermarkt in Castenray Trefpunt Peel Maas. Thuis op internet. Provincie vestigt aandacht op oud papier Eerste giften Papa Yidyakar binnen Positiekleding moeilijk? Niet bij... agin Jubilerende Spurriemökke stellen historie te boek pinsdag 11 november start tra- itioneel het carnavalsseizoen, oor de Oirlose Spurriemök is 997-1998 een bijzonder seizoen. Ie vereniging viert het 6xll-jari- ie bestaan. De maand november 5 uitgeroepen tot feestmaand en én van de hoogtepunten is het ioek dat hij het jubileum wordt lilgegeven. Het in dialect geschre- ien boek is een 'historisch docu- nent en gezellig leesvoer' tegelijk, lankzij het werk van de boeken- chrijvers beschikt de Oirlose vas- eloavesvereniging en passant iver een mooi bijgewerkt archief, foch vindt Hay Steeghs het jam mer dat hij niet tien jaar eerder mn de klus begonnen is. "Toen naren er nog meer mensen van liet eerste uur in leven". De mees van de Oirlonaren die in 1931 san de wieg van het dorpscarna- al stonden, zijn inmiddels naar je 'eeuwige spurrievelden' ver- uisd. Het vastleggen van de vastelao- eshislorie van Öirlo is een oude fens van Hay Steeghs. daterend uit tijd dat hij secretaris van de purriemökke was. Steeghs: "Ik wam tot de ontdekking dal er igenlijk van de periode tot aan de iren zeventig bitter weinig bewaard /as gebleven. Nu stelde vastelao- cnd natuurlijk in de beginjaren veel linder voor dan nu. maar toch", laar moet ik ooit toch eens wat aan loen. dacht de secretaris bij zich- elf. De dagelijkse beslommeringen net werk, gezin en natuurlijk de ipurriemökke stonden jarenlang ealisatie in de weg. Toen Hay twee jaar geleden gevraagd werd mee te (erken aan het jubileum van het Oirlose carnaval, zei hij meteen 'ja', ide werkgroep die de feesten rond el 66-jarige bestaan moest voorbe elden. lanceerde Steeghs z'n idee oor een boek. Z'n suggestie kreeg en warm onthaal en vanaf dat loment werd er gewerkt aan een eus nistorisch document. Samen nel Sjaak Bots. Lambert Manders, 'wan Voermans en Angelique de luider-Martens plus enkele gast vrij vers. RIVALITEIT In vijf episoden beschrijft het oek -de titel is tot aan de dag van presentatie een geheim dat alleen drukker en de samenstellers ken en- 66 jaar carnaval in Oirlo. laamaast worden in achttien hoofd- lukken evenzoveel aspecten van het iolksfeest belicht: bals, onderschei- ingen. de carnavalskrant, optoch ten wagens en ga zo maar door. Het boek begint bij het begin, nog ioof het jaar 1-931. Vastelaovend is an nog echt één keer een pleziertje oordal er veertig dagen moet wor- gevast. Vanuit een spaarkas ont laat de Mangelwortel. de voorloper an de Spurriemök. Gekostumeerde Delbal wedstrijden trekken de eerste eel volk. niet alleen uit Oirlo. En pastoor wordt 'afgekocht' door opbrengst van het volksvermaak an de missionarissen te doen toe- omen. Op een mooie foto van de eerste prins na. is er weinig bekend van de vastelaovend in 1931 in Oirlo. Het katholieke blad 'Mooi Limburg' publiceerde een foto van prins Frans Verstappen in z'n prinsewagen, die werd getrokken door een hond! Hetzelfde geldt voor de hele carna val tot aan het uitbreken van de oor log. De voetbalwedstrijd werd uil- gebreid met een alternatieve wielerwedstrijd en ook in andere dorpen begonnen zich de carnavalis- ten te roeren. Na de oorlog maakte het Oirlose carnaval een roerige herstart. Tot rond 1950 vermeldt de historie voornamelijk rivaliteit en ruzie tus sen De Oirlose Spurriemökke en de Venrayse Piëlhaze. Een twist die ook al voor de oorlog woedde en waarschijnlijk is terug te voeren op het Calimero-gevoel. In 1951 stierf de Mangelwortel een rustige dood en werd de Spurriemök opgericht. Genoemd naar het op de arme zand gronden welig tierende gewas dat vroeger aan het vee werd gevoerd, maar tegenwoordig als onkruid te boek Maat. DE MöK En zo gaat het verder. Het boek biedt Oirlonaren een schat aan informatie en staat boordevol foto's van bekende dorpsgenoten, anekdo tes. overzichten en verhalen. Over de crisis middenjaren zestig, de her- Een reusachtig krentenbrood tijdens de boerenbruiloft in 1962. Bruid Gerda Joosten, prins Jac Versleijen en bruidegom Piet Versleijen komen er aan te pas om het te tillen. Vorst Toon Opheij zwaait met z'n speech. oprichting en de JVV, de Jongeren Van Vroeger, zoals in Oirlo het car naval voor ouderen wordt genoemd. Over de soms gespannen relatie met de plaatselijke zaalhouder, waarover de Oirlose vasteloavend ook nog bijna struikelde. Natuurlijk ont breekt 'de mök van Oeldere' niet. Jarenlang kwam Oirlo in de Venrayse optocht met dezelfde wagen aanzetten. En hoewel Oirlo nooit een eerste prijs in de wacht sleepte, staat de wagen van de Spurriemök in ieders geheugen. Grad en Petran zijn twee andere grootheden die het Oirlose carnaval heeft voortgebracht. Meer dan elf jaar vierden Ten Duijf en Joep Joosten triomfen. Eerst alleen thuis, daarna ook in Venray en de rest van Limburg. Het duo vulde zelfs de schouwburg met hun revue 'Ger gedaon'. GRATIS Met de presentatie van het boek begint het 67e carnavalsseizoen in Oirlo. De zaterdag erna. 15 novem ber, volgt de aanbieding aan de ongeveer vierhonderd 'Oelderse' gezinnen. Dankzij de financiële hulp van veel, vooral Oirlose bedrij ven, kan dat gratis. Daarnaast zijn er al ongeveer 125 boeken verkocht. Vooral aan oud-Oirlonaren. De feestmaand wordt vervolgd op zondag 16 november met een mis in stijl en de receptie. In de kerk speelt de Kelderband en zingt hel Jong Gardekoor. Donderdag 20 novem ber is de jeugd aan de beurt, tijdens de Jubileum Jeugd Bonte Avond. Zaterdag 22 november wordt een reünie gehouden, woensdag 26 november een avond voor de Jeugd Van Vroeger. Op de reünie voor leden en ex-leden van de Spurriemök en de Spurrielander Kapel verwacht de organisatie dik 250 mensen. Als afsluiting van de jubileummaand staat de Mök In op het programma. Twee avonden, vrij dag 28 en zaterdag 29 november, met nostalgische terugblikken op de Bonte Avonden van weleer, met Oirlose artiesten. Daarna maakt de Spurriemök zich op voor een nieuw elftal jaren. De mök (of in dit geval de koe) speelt natuurlijk een promoneten rol in de Oirlose vastelaovend. Hier staan Piet Thoonen. Jan Klisters. Selm Nelissen en Piet Swinkels klaar voor de 'geboortevan prins Theo Nelissen. We schrijven 1973. Eindstraat 12, tel. 581553 gratis parkeren voor de deur Zondag 9 november aanstaande vordt er door de kinderen van -astenray een kindermarkt gehou- h in gemeenschapshuis de Wis. )eze kindermarkt wordt georgani- cerd door hel Jeugdwerk "astenray. Om I 1.00 uur gaan de leuren open en kunnen de jeugdige nwoners van Castenray hun waren ian de man brengen. Poging diefstal auto Een bewoner van de Pavanestraat deed aangifte van poging tot diefstal c.q. inbraak in zijn voor zijn deur slaande personenauto. Kennelijk is de dader in zijn werk gestoord en Weef het bij die poging. Kleindieren Sportfokkers Vereniging Venray e.o. houdt tij dens het weekend van 8 en 9 november haar Open tentoonstel ling van kleindieren in Paardensportcentrum Sonwil te Ysselsteyn. Ruim veertienhonderd topdieren van in en buiten de regio zullen door vakbekwame keurmeesters geklas seerd en daarna aan het publiek getoond worden. Er zullen te zien zijn: watervo gels, siervogels. sierduiven, kriel en grote hoenderrassen, konijnen in de klasse groot, klein en dwerg, cavia's en kleine knagers. Voor de dierenliefhebber dé gele genheid kennis te maken met een grote groep van fraaie dierenrassen van verschillende kleursjagen, en hun speciale eigenschappen. Voorts zijn er nog diverse activi teiten. voor groot en klein zoals; Een doorlopende demonstratie spinnen met wol van het Angorakonijn door Mevr. Lahaye- Meijer. Men zal kunnen constateren dal uil deze wol. de meest fraaie vesten, truien, handschoenen etc. zijn te vervaardigen. Ook een Tombola met prachtige prijzen en een dierenknuffelhoek voor de kinderen zullen niet ontbre ken. Verder zal in een grote doorzichti ge broedmachine de geboorte (het uitkomen) van kuikentjes van dicht- Dhr. Craenmehr, vermaard fokker van Vlaamse reuzen viert zijn 25- jarig lidmaatschap van de NKB bij te zien zijn. Een cavia-racebaan waar de kin deren om prijzen kunnen racen, zal ook voor de nodige spanning zor gen. K.S.V. Venray c.o. biedt verder de schooljeugd van Ysselsteyn de gele genheid gratis mee te doen aan een grote kleurwedstrijd. De kleurplaten welke Vrijdag 7 November lussen 16.00 uur en 19.00 uur bij het paardensporteen- U wilt goed zakendoen en dus zou het mooi zijn als uw producten of diensten daar waren waar uw klanten zijn. Wat dacht u van Trefpunt? Trefpunt is namelijk de enige Internet-marktplaats die specifiek gericht is op Venray en omgeving. Steeds meer mensen komen er net zo vaak als ze in een winkelstraat komen. Vanuit huis lopen ze naar binnen om te zoeken en te vinden, van algemene informatie tot de laatste aanbiedingen van deelnemende bedrijven. Al vanaf een paar tientjes per maand kan uw bedrijf ook op Trefpunt staan, 24 uur per dag, 7 dagen Per week bij uw klanten thuis. Waardoor er voortaan ook bij u virtueel gewinkeld kan worden. Voor meer informatie over presentatie op internet kunt u terecht bij Peel en Maas Grotestraat 68 Venray, tel. 0478-582727, 'ax. 04780-510916, E-mail: peelenm@tref.nl trum Sonwil ingeleverd dienen te worden zul len in drie leeftijdsgroepen inge deeld worden. De beoordeling van de kleurpla ten en het bepalen van de winnaars, zal verricht worden door tekenares Mej. H Craenmehr en kunstschilder Ger Schattevoet van kunstatelier Germalein. Clowns van spelersgroep "de Spiegel" uit Horst, tijdens de show aanwezig voor het grimeren van kinderen, zullen de hiervoor beschikbare zeer fraaie prijzen Zondagmiddag 9 November om ±15.00 uur uitreiken. JUBILEUM Dhr. L. Craenmehr lid van K.S.V. Venray e.o. viert tijdens de show zijn 25 jarig lidmaatschap van de N.K.B. (Nederlandse Konijnenfokkers Bond) Dhr. Craenmehr is een vermaard fokker van Vlaamse reuzen, er is in fokkerskringen in Nederland en België veel belangstelling en vraag naar konijnen uit zijn stam. Vanzelfsprekend zullen op onze show ook enkele fraaie dieren uit zijn collectie acte presénce geven. Tijdens de officiële opening op Zaterdag 8 November a.s. om 20.00 uur welke door Dhr. B.J. van Hommerig (secretaris, penningmeester van de N.K.B.) verricht zal worden, zal de Dhr. Craenmehr worden gehul digd en de zilveren speld van ver diensten opgestoken krijgen door Dhr. B.J. van Hommerig. waarna deze de fokkersprijzen uit zal rei ken. Openingstijden van de show: zaterdag 8 november van 10.00 tot 22.00 uur; zondag 9 november van 10.00 tot 17.00 uur Kinderen t/m 12 jaar gratis toe gang. Hooibalen in brand Het moet voor vandalen een leuke streek zijn om de langs de weg lig gende hooibalen in brand te steken. Dat rookt lekker en is 'heerlijk' voor het verkeer. De brandweer moest in actie komen voor het blussen. De schade bleef beperkt. Die streek werd uitgehaald in de nacht van zaterdag op zondag om even na middernacht aan de Jan Poelsweg in Ysselsteyn. DONDERDAG 6 NOVEMBER 1997 - NR. 45 HONDERD ACHTTIENDE JAARGANG WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Patrick van der Broeck actief voor Noord-Limburg Binnenkort zal Venray een tweede lid in de Provinciale Staten van Limburg rijk zijn: naast Jan Houben uit Ysselstein zal dan ook Patrick van der Broeck als Venraynaar in het Maastrichtse provinciehuis zitting hebben. Met zijn 31 jaar is hij het jongste Statenlid en net als Jan Houben lid van het CDA. De Benjamin komt in Venray-centrum wonen en hoopt van daaruit samen met Jan Houben in de toekomst nog beter de belangen van onze regio te kunnen behartigen. In het dagelijks leven is Patrick van der Broeck werkzaam voor een groot milieu-adviesbureau in Roermond. Via zijn studie in Venlo leerde hij zijn verloofde Jolanda kennen: een geboren en getogen Venrayse. "Jolanda en ik kennen elkaar nu al zo'n tien jaar. Hierdoor heb ik Venray en omgeving goed leren kennen én waarderen. Zo goed zelfs, dat we onlangs besloten heb ben hier te gaan wonen en trouwen." BAND Toch heeft Patrick niet alleen privé een band met Venray. "Ook vanuit mijn Statenwerk heb ik gere geld te maken met zaken die in Venray en omgeving spelen. Neem nu de geluidsoverlast van de provin ciale weg in Het Bruukske. Samen met Jan Houben heb ik dat pro bleem al twee jaar geleden aange kaart bij de Provinciale Staten en het tweede Venrayse Statenlid: Patrick van der Broeck sindsdien is hij hier de 'kartrekker'- van. Doordat ik nu ook in Venray ga wonen, word ik nog directer betrok ken bij wat er plaatselijk en regio naal speelt en hoop ik samen met Jan Houben nog meer voor Venray en omgeving te kunnen doen. Mooie woorden, maar wal moeten we ons daarbij dan voorstellen? Aan welke zaken denkt de kersverse Venraynaar dan concreet? "Wat je bijvoorbeeld ziel is dat de openbaar vervoersvoorzieningen in Venray verslechteren. De gemeente wordt zo steeds moeilijker bereikbaar. vooral voor mensen die van buitenaf komen. En dat niet alleen sinds van daag of gisteren. Ik heb dat zelf al aan den lijve ondervonden toen ik als student nog geregeld tussen mijn geboorteplaats Kerkrade en Venray op en neer pendelde met de trein. Dan merk je iedere keer weer hoe gebrekkig de openbaar vervoersver- bindingen in en rond Venray zijn. Die problemen spelen in andere gemeenten trouwens ook en hebben een duidelijke provinciale link. Doordat ik 'verkeer en waterstaat' in mijn portefeuille heb. kan ik hier in de Staten invloed op uitoefenen en dat zal ik in de toekomst ook ver sterkt gaan doen." CONTACT Ondanks zijn drukke baan en het Statenlidmaatschap, vindt Patrick van der Broeck dat een politicus voldoende tijd moet vrijmaken voor een goed en direct contact met de burger. "Niet alleen omdat je bij verkiezingen wordt afgerekend op het beleid dal je gevoerd hebt. Maar ook eii vooral om erachter te komen wat mensen uitje directe omgeving van je denken en verwachten." Daarom vindt Patrick van der Broeck het ook belangrijk dal bur gers de mogelijkheid hebben hem direct en persoonlijk aan te kunnen spreken. "Dat kan natuurlijk via de Staten in Maastricht, maar ook gewoon via mijn toekomstige tele foonnummer thuis: 0478-580173." Snel Betrouwbaar STOM ER!LJ REINIGING VAN: KLEDING (VLOER-)KLEDEN DEKENS/DEKBEDDEN (VITRAGE-) GORDIJNEN TROUWJAPONNEN ETC. KLEDINGREPARATIES FOURNITUREN Julianasingel 3, 5802 AS Venray Tel. 0478-582025 Venray voldoet aardig aan de norm waar hel gaat om hel ophalen van oud papier. Het landelijk streven is om elk jaar per persoon 72 kilo papier op te halen en Venray verza melde daarvan in het eerste half jaar van '97 al de helft. Toch is novem ber nog uitgeroepen tot 'papier- maand'. om mensen er nog eens van te overtuigen dat ze hun afval moe ten scheiden. Volgens de provincie Limburg kost elke 1000 kilo afval- papier die in de vuilnisbak terecht komt namelijk 184 gulden. De 'papiermaand' is een initiatief van de provincie, die elk jaar in november een bepaald soort afval centraal stelt. Vorig jaar was dat glas. In het kader van het thema worden artikelen gepubliceerd in regionale bladen, TV-programma's uitgezonden en zijn er open dagen bij oud-papierhandelaren. Ook wor den de Venrayse verenigingen die oud papier ophalen op I I november ontvangen in het gemeentehuis, waar ze ieder twee veiligheidshesjes ontvangen zodat ze beter zichtbaar zijn tijdens hun ophaalrondes. Op elke kilo papier die ze ophalen krij gen de verenigingen momenteel zes cent subsidie van de gemeente. Waarschijnlijk wordt dat bedrag volgend jaar hoger, want er zal dan met een nieuw landelijk stelsel voor hel ophalen van oud papier worden begonnen. Het papier zal dan nog maar bij bepaalde handelaren inge leverd mogen worden en de gemeentes zullen allemaal hetzelfde systeem moeten gaan hanteren. Net voor de finish in de fout Zondagmiddag gebeurde er op de kartingbaan aan de Peelweg in Ysselsteyn een niet alledaags onge luk. Net voor de Finish ging de kart, die bestuurd werd door ene 23-jari- ge inwoner van Deurne, in een slin ger en sloeg af. Omdat dat net voor de finish gebeurde, wilde de coureur zijn kart over de streep trekken. Een achter hem rijdende karter die de lopende coureur opmerkte, kon een botsing niet meer voorkomen. Die rijder, een 31-jarige inwoner van Drunen, en de coureur uit Deurne moesten beiden naar het ziekenhuis worden vervoerd. De veroorzaker kon na behandeling naar huis terwijl de Deurnenaar ter observatie moest worden opgenomen. (Het ongeluk vond plaats zondagmiddag even na 16.00 uur). Twee vrouwen op verkiesbare plaatsen Op de algemene ledenvergadering van D66 Venray is de uitslag van de postbusstemming voor de samen stelling van de kandidatenlijst voor de gemeenteraadsverkiezingen bekend gemaakt. In de top van de lijst zijn een aantal wijzigingen ten opzichte van de vorige lijst zicht baar. Ans van Oers. nu nog lid van de gemeenteraad, had op voorhand aangegeven niet een tweede periode te ambiëren. Zij staat dan ook op de zevende plaats op de lijst. Hans Teunissen is en blijft lijsttrekker voor D66. De tweede en derde plaats worden ingenomen door vrouwen. Mia van het Reve- Schothuis, jeugdarts bij de GGD in Venray en Helden-Panningen staat op de tweede plaats. Mevrouw van het Reve is nu voor D66 lid van de commissie CUMASO en plaatsver vangend lid voor de commissie onderwijs en sport. Daarnaast is zij bestuurslid van de stichting Synthese. Op de derde plaats staat mevrouw Vicky Beijers-Ngindu. Mevrouw Beijers. van oorsprong van Zaïrese afkomst, is in en buiten Venray actief op het gebied van minderhedenbeleid. Onlangs is zij voor het COS naar Zaïre geweest om daar samenwerkingsprojecten te selecteren. Vicky Beijers is voorzit ter van hel Internationaal Vrouwencentrum Venray en lande lijk secretaris van de stichting Lomaf. een organisatie van Afrikaanse vrouwen in Nederland. Marcel Tonen, momenteel eveneens lid van de raad. staat op de vierde plaats. Hij heeft een grote affiniteit met de kerkdorpen. Dat heeft hij tij dens deze raadsperiode meerdere malen binnen en buiten de raad laten blijken. Marcel Tonen, in het dagelijks leven ambtenaar welzijn bij de gemeente Broekhuizen, is ook lid van de commissie VROG. Op de vijfde plaats is Henk de Visser geko zen. Henk de Visser is met name binnen de wijk Landweert actief. Als secretaris van de wijkvereniging is hij bijzonder betrokken bij deze Drie weken geleden kon u in dit blad kennismaken met Niek van Dee en de Indiase hulpverlener Stephen 'Pappa' Vidyakar. Net als in z'n vorige woonplaats Santpoort wil de heer Van Dee zich ook in Venray inzetten voor het werk van Vidyakar in de slop pen van de Indiase stad Madras. De eerste gift voor hulpverle ningsinstelling Udavum Karangal (Helpende Handen), die in totaal 1250 mensen huisvest en verzorgt, is inmiddels binnen op rekening 44.63.21.281 van de Vrienden van Vidyakar Venray. Meer blijft wel kom. Mensen die inlichtingen wil len of op een andere manier willen helpen, kunnen conuct opnemen met de heer Van Dee. Berekwratier 29. 5801 PT Venray. te. ("0478) 58 57 83. PEEL EN MAAS 'n abonnement «aard jonge wijk. Tevens is hij secretaris van de medezeggenschapsraad van de basisschool De Vlaswei. Hij is lid van de commissie milieu, het geen niet verwonderlijk is gelet op het feit dat hij biologie heeft gestu deerd. D66 Venray wordt politiek de komende periode opnieuw door Hans Teunissen geleid. Hans Teunissen, 34 jaar en in het dage lijks leven trajectbegeleider bij GAK Venlo, is al geruime tijd actief binnen de Venrayse lokale politiek. Onder zijn leiding heeft D66 Venray tijdens de vorige verkiezingen drie zetels weten te bemachtigen. Inmiddels heeft D66 Venray zich ontpopt tot een partij die op basis van inhoudelijke argumenten haar standpunten bepaald. Een sterk soci aal gezicht, hetgeen onder andere tijdens de discussies rond Keerpunt en hel armoededebat duidelijk naar voren kwam. Hans Teunissen gaat met deze lijst vol vertrouwen de ver kiezingen tegemoet. Op de lijst van D66 Venray staan de volgende 16 kandidaten: I. Hans Teunissen. 34 jaar. trajectbegelei der: 2. Mia v.h. Reve-Schothuis. 48 jaar. jeugdarts; 3. Vicky Beijers- Ngindu. 33 jaar. huisvrouw; 4. Marcel Tonen. 43 jaar. ambtenaar welzijn: 5. Henk de Visser, 47 jaar. eigenaar assurantiekantoor; 6. Theo Jeurissen. 39 jaar fysiotherapeut en agrariër; 7. Ans v. Oers-Coenen. 56 jaar. vakleerkracht voortgezet speci aal onderwijs: 8. Mark Schapendonk. 45 jaar. productma nager zorg: 9. Anne-Marie Goossens. 34 jaar, huisvrouw: 10. Roel Kusters. 19 jaar. student rech ten; 11. Wop Ates. 65 jaar, gepen sioneerd; 12. Henk op den Buysch. 52 jaar. fysiotherapeut; 13. Lene de Visser-S lots, 43 jaar, fysiotherapeu te; 14. Fons Merken, 40 jaar. finan cieel delegate; 15. Ton Vedder. 45 jaar. directeur Primair onderwijs; 16. Bert Vos. 54 jaar, medewerker ROVB. Mark Schapendonk, voorzitter D66 Venray. feliciteerde de partij met de uitkomst van deze verkiezin gen. Waar andere partijen vaak de grootste moeite hebben om vrouwen bij de politiek te betrekken, is D66 in staat om van de eerste drie plaat sen er twee door goed gekwalifi ceerde vrouwen in te laten nemen. Verder wees hij op de evenwichtige opbouw van de lijst, spreiding over alle delen van Venray, jong en oud. verschillende achtergronden, erva ring en vernieuwing. D66-Venray moet met deze lijst toch goede resultaten bij de gemeenteraadsver kiezingen kunnen halen. Begin december zal het verkiezingspro gramma gepresenteerd worden.

Peel en Maas | 1997 | | pagina 11