Het wordt tijd voor Venrays drugsbeleid r Recht van spreken Conflict over doorgang Schoolstraat wekt ergernis Raad van State Gemeente belooft beterschap bij onderhoud begraafplaats "Sorry hoor, maar wat ons spaargeld oplevert delen we liever met elkaar dan met de fiscus." oJü, i Rabobank Business-to Business- Club regio Horst- Sevenum- Alleen het beste is goed genoeg." Thema-avond over veiligheid in centrum WACHT NOG 1 WEEK Jan Driessen, kandidaat lijsttrekker Oud ijzer actie en rommelmarkt peel en maas donderdag 23 oktober 1997 - Paaina 7 Waals: "Voorlichting beter richten op ouders" In 1998 formuleert de gemeente Venray een drugsbeleid. Op de inhoud daarvan wil burgemeester Waals niet vooruitlopen. Tenminste niet zover het soft drugs betreft. Over hard drugs als heroïne en cocaïne is de Venrayse burgemeester duidelijk: die moe ten de gemeente uit. En dat geldt ook voor XTC, dat Waals ook als een hard drug beschouwd. De burgemeester zei dat zaterdag avond tijdens de forumdiscussie aan helslot van de Join It-drugsmanifes- tatie. Waals antwoordde op een oproep vanuit de zaal om een duide lijk standpunt van de gemeente Venray ten aanzien van vooral soft drugs. Dat standpunt komt er dus en dat wordt tijd ook. liet Waals weten. "Sinds omliggende gemeenten als Boxmeer en Venlo de teugels heb ben aangetrokken is het probleem manifester geworden". De fractievoorzitters van de poli- lieke partijen in de gemeenteraad zijn op de hoogte en delen Waals' zorgen. Toch zal het wel tot na de verkiezingen duren voordat de drugsnota in de raad aan de orde komt en er een gemeentelijk beleid wordt geformuleerd. Over de inhoud ervan wilde Waals niets zeg gen. "Daarover moet de gemeente raad beslissen. Het zou niet goed om de discussie te belasten door nu uit spraken te doen". Join It. Behalve een doorzichtige woordlpeliitg op joint, de sigaret met hasj of wiet, ook een onmiskenbare uitnodiging: 'Kom d'r bij'. Na zaterdag krijgt die naam een ironische klank. Te weinig mensen kwa men op de uitnodiging af. Vooral de mensen die de organisatie had wil len zien, bleven thuis. Het lijkt hun probleem niet te zijn. Maar van wie dan wel? (door Bert Aibers) Jeugdige gebruikers van alcohol en drugs kijken anders aan tegen joio- :jes. bier cn pilletjes dan ouderen, hulpverleners incluis. Genotmiddelen toren bij het uitgaanspatroon van jongeren. De één drinkt vijftien glazen hierop een avond, de ander danst tot in de vroege ochtend op een paar gekleurde tabletjes, de derde blowt zich suf. Maar de volgende dag zitten ze gewoon weer op school. Oké. misschien een beetje duf, misschien een houten kop. 'Don't worry', luidt de boodschap, 'we hebben het allemaal onder controle*. Er zijn uiteraard ook uitzonderingen; jongeren die het aile- maal maar niks vinden en zich wél zorgen maken. Dc meerderheid vindt de zorgen van pap, mam cn de -leraren overdreven. Zo'n opstelling is mei als drugsgebruik - van alle tijden. En daar heeft ook niemand moeite mee. Eigenwijs zijn, opgroeien en experimenteren. Het mag en daarbij worden 'ongelukjes' op de koop toe genomen. Iedereen hoopt dat het niet wijn zoon of dochter is die verslaafd raakt of mei een dronken dop ecu ongekiteivoraonteteia. maar hei hood et weg bijt De ■jeugd wordt -door schade en schande- wijzer. Zc kennen de middelen ën de gevolgen. Ze kijken er hooguit in hun jeugdige overmoed \vat te; licht tegenaan. De ouders daarentegen maken zien vreselijk veel zorgen, maar weten vaak te weinig waarover ze praten. Een goed gesprek tussen twee partijen is pas mogelijk als beide over dezelfde kennis beschikken. Die moet dus worden bijgespijkerd en daarin heeft Join It blijkbaar gefaald. .Zaterdagmiddag waren café en tent: vooral gevuld met jeugd. De jeugd :rtrok na de modeshow en het theater. Ouders en leerkrachten waren in t Voorzichtige conclusie na een klein jaar diugsprojcct: de jeugd weet het maar bagatelliseert de-zaaiden ouders en leerkrachten weten: tee- weinig. Beide partijen tonen niet bovenmatig veel interesse. En dus lijkt het pro em er vooral een te zijn van hulpverleners, lokaal bestuur en politie. Die gaan komende tijd beleid maken, zoals dat heet. Heel hangijzer daarbij is het legaliseren van soft drugs. Hoe de politiek ook besluit, het zal daarna kritiek regenen. Vooral ouders en verzorgers hebben echter voor een belangrijk deel hun recht van spreken verspeeld. TELEURSTELLEND De forumdiscussie vormde het laatste onderdeel van een weekend dat in het teken stond van drugs. Het project Join It heeft bijna een jaar lang scholieren, leerkrachten en ouders proberen te informeren over vele facetten van genotmiddelen als alcohol, drugs en gokken. Bij het regionale project waren Synthese, het CAD Noord-Limburg, GGD, gemeenten en politie betrokken. Over de belangstelling van met name ouderen voor de manifestatie was de organisatie ronduit teleurge steld. Met name de opkomst van ouders en leerkrachten viel tegen. Terwijl juist zij vaak een informatie achterstand hebben ten opzichte van hun kinderen en leerlingen. MEEVALLEN Het forum, naast Waals bestaande uit politiechef Mart Manders, CAD- hulpverlener Piet Selten, horeca ondernemer Paul Hulsman en Raayland-directeur Jan van Casteren, verschilde niet van mening over de omvang van het drugsprobleem. Zoals een onder zoek van GGD en CAD aantoonde, valt het wel mee met het gebruik van soft- en hard drugs in Venray. Inclusief XTC, hoewel volgens Piet Selten de werkelijke omvang van een eventueel XTC-probleem pas over een jaar of drie duidelijk wordt. "De hulpvragen druppelen nu bin nen". zegt Selten. Handel en overlast blijven even eens binnen de perken. In het poli- tiesdistrict Venray worden jaarlijks circa honderd gevallen van overlast gemeld. In Venlo zijn er dat 1500, in Roermond 200. Weert zit op het niveau van Venray. Het gebruik van soft drugs door scholieren valt even eens mee. Onderwijsman Van Casteren is niet geschrokken van het percentage scholieren dat drugs gebruikt. "Er wordt gebruikt, ook op school", antwoordde Van Casteren Rabobank m Sparen doet u om er beter van te worden. Niet om over het rendement nog eens inkomstenbelasting te betalen. Toch loopt u dat risico al zodra u meer dan ƒ1.000,- per jaar aan rente-inkomsten heeft 2.000,- per echtpaar). Bij een rentevergoeding van 4% ligt de grens al bij een spaarbedrag van 25.000,- voor alleenstaanden en ƒ50.000,- voor echtparen. Hiervoor heeft de Rabobank een slimme oplossing: het Rabo 3x Belastingvrij Plan. Een veilige en fiscaal slimme manier om een hoog rende ment op uw spaargeld te krijgen. Wilt u daar meer over weten? Stuur dan vandaag nog de antwoordcoupon in 7-7^—1 ik wil op een veilige en fiscaal slimme manier een hoog j rendement halen op mijn spaargeld. O Belt u mij voor een persoonlijk adviesgesprek over het -3 Rabo 3x Belastingvrij Plan. O Stuurt u mij eerst meer informatie. i O 1 O Voorletters C Straat Postcode C Tel. overdag M/V) Plaats 's avonds Stuur deze antwoordcoupon in eenenvelop zonder postzegel naar: Rabobank Nederland, Antwoordnummer 42,5600 VB Eindhoven. U krijgt zo snel mogelijk een reactie. Verzekeringen - financiële planning - beleggen - betalen - lenen - sparen Venray-Oostrum Zevenrode tel.(0478)530200 tel. (0478) 530 300 op een vraag van een meisje uit de zaal. Handel op het schoolplein heeft de schoolleiding nooit kunnen bewijzen. "Dat kost ook vreselijk veel tijd", wist politiechef Manders. "Eén verkooppunt oprollen kost tweehonderd tot driehonderd uur. In Venray heeft de bestrijding van de handel in hard drugs prioriteit", aldus Manders. GAMT fjji U S A Grotestraat 93 Venray Business Vision Veifray en de LOZO afdelingen Horst, Sevenum en Venray hebben geza menlijk het initiatief genomen voor de activiteiten van een Business-to Business-Club voor deze regio. Business Vision Venray kent al enkele jaren soortgelijke bijeenkomsten. De LOZO doet dit in navolging op de LOZO- Business-to Business-Clubs in andere regio's van de provincie. NETWERKEN De Business-to Business-Club is een platform om contacten te leggen voor ondernemingen die zaken doen met andere bedrijven. Hel doel van deze club is het onderhouden en uil breiden van relatie-netwerken tus sen de ondernemingen uit deze regio. Elkaar beter leren kennen, iets van elkaar leren en zaken met elkaar doen. Goede relaties zijn van groot belang voor de wijze waarop een bedrijf functioneert en voor de continuïteit van een onderneming. Tevens kunnen voor de bijeenkom sten - business-meetings - organisa ties en instellingen uitgenodigd worden die direct te maken hebben met het bedrijfsleven. BUSINESS-MEETING De Business-to Business-Club organiseert informele bijeenkom sten op een locatie in de regio waar ondernemers elkaar kunnen ont moeten. Het programma van deze bijeenkomsten kan bestaan uit een lezing, maar een bedrijfsbezoek of cultureel evenement is ook moge lijk. Daarnaast bestaat een belang rijk gedeelte van het programma uit informeel samenzijn, waarbij ruime mogelijkheden geboden wordt om contacten te leggen. LAGE DREMPEL De Business-to Business-Club regio Horst, Sevenum, Venray kent een lage drempel. In principe kan iedere ondernemer die zaken doet met andere bedrijven deelnemen. Eerst wordt ondernemers de moge lijkheid geboden kennis te maken en te ervaren wat de waarde is van deze business-club. Daarna zal aan de deelnemers een eigen bijdrage gevraagd worden. De kennismakings Business-mee ting is op donderdag 30 oktober in Hotel Asteria, aanvang 19.00 uur. Bekrassen auto Een 64-jarige Venraynaar deed maandagmorgen aangifte van ver nielingen tijdens het weekend aan zijn bij zijn woning aan de Gerbrandystraat geparkeerde perso nenauto. Er waren diepe krassen in het plaatwerk aangebracht. Herstel zal enkele duizenden guldens bedra gen. "Ik heb een heel eenvoudige smaak. OSCAR WILDE Krijtstreep kostuum Brixon 799,- Zuiver zijden das 79,- VAN OORSCHOT MODE Grotestraat 73, Venray Helmond, Roosendaal, Boxmeer, Oss, Venray. Prettig geholpen. Prima gekleed. Winkelcentrum Venray, de ondernemersvereniging van de Venrayse middenstand, houdt op maandag 27 oktober a.s. een thema-avond over veiligheid in het centrum van Venray. De thema-avond is de eerste avond in het kader van het project over veiligheid. Doel van het project is met name het aantal winkeldief stallen fors terug te dringen. Nadat dit voorjaar de behoefte naar zo'n dergelijk project is geïn ventariseerd, is een werkgroep met die gegevens aan de slag gegaan. In tegenstelling tot Horst, waar dit pro ject al eerder is opgestart, ligt de behoefte in Venray niet zozeer op de problematiek van ramkraken maar meer bij winkeldiefstal. Met het project moet het veiligheidsgevoel in hst centrum, zowel bij werkge vers, werknemers als winkelend publiek verhoogd worden. Maandagavond zal, nadat de hui dige stand van zaken is geschetst een conceptplan gepresenteerd wor den. In dat plan geeft de werkgroep aan hoe zij denkt de problematiek te kunnen tacklen. Het gaat echter om een concept plan en de Venrayse ondernemers en hun personeelsleden kunnen hun visie daarop kenbaar maken tijdens de thema-avond. Die wordt maan dag gehouden in Hotel Asteria. Aanvang 20.00 uur. Ondernemers of personeelsleden die naar deze avond willen komen en zich nog niet hebben aangemeld kunnen dat alsnog doen bij Maurice Pash. Schoutenstraatje 8, fax 077 3547586 of kunnen maandagavond naar Asteria komen. Het conflict over de doorgang tus sen twee achterliggende woningen aan de Schoolstraat in Venray wekt de ergernis op van de Raad van State. Een buurman is tegen de bouw van een nieuwe winkel met drie bovenwoningen omdat de door gang naar de bakkerij te klein zou worden. Eerder wees de rechtbank in Roermond de bezwaren al van de hand. Nu probeert de buurman in hoger beroep zijn gelijk te krijgen. De kwestie is dinsdag door de Raad van State in Den Haag behandeld. In eerste instantie is er tussen beide buren overleg geweest over de nieuw te bouwen woningen. 'Toen was er overeenstemming maar later was het ineens mis', zo vertelde ini tiatiefnemer Mooren. De bewoners zijn samen eigenaar van het pad, tussen hun huizen, naar de achterge legen bakkerij. Door de nieuwbouw wordt een deel van het pad iets ver smald. Daartegen maakt de buur man nu bezwaar. 'Het pad houdt ruim de drie meter breedte dat vol gens het bestemmingsplan het mini mum is', aldus gemeentelijk woord voerder J. Mulders. De gemeente heeft dan ook geen enkel bezwaar. In hoger beroep is de regel dat alleen meerdere staatsraden uit spraak mogen doen. Staatsraad mevrouw W. Eekhof liet weten geen voorlopige uitspraak te zullen doen maar met spoed haar collega's zal oproepen. 'Deze zaak heeft werke lijk weinig om het lijf dus daar moet zo snel mogelijk een einde aan komen', zo zei zij geërgerd. Op 6 november zal de meervoudi ge kamer van de Raad van State bij een komen. Het is vrijwel zeker dat zij dan mondei ijk en direct uitspraak doen. De gemeente Venray erkent dat er een jarenlange onderhoudsach- terstand is op de algemene begraafplaats Boschhuizen. Bij de procedure rond artikel 12 is de begraafplaats helemaal vergeten. Die misser wordt binnenkort her steld. Voordat het beheer en onderhoud wordt uitbesteed aan de BV Buitenbeheer wordt het achterstallig onderhoud wegge werkt. Dat liet secretaris W. Crooijmans maandag weten aan de leden van de bestuurscommissie. Nog deze maand wordt de hoogte van het ach terstallig onderhoud geïnventari seerd. Samen met de wensen van de commissie, vastgelegd in de nota 'Gemeentelijke Begraafplaats Boschhuizen', vormt de inventarisa tie het uitgangspunt voor het beheer in de toekomst. Inbraak in instelling Er werd aangifte gedaan door een 53-jarige Venraynaar van een poging tot inbraak in een aan de Merseloseweg gelegen instelling. Met een koevoet was een deur van het kantoor opengebroken. Voor zover kon worden nagegaan was er niets ontvreemd. De inbraak vond het afgelopen weekend plaats. Deugdelijk slot Dankzij een deugdelijk slot van de voordeur van een flat aan de Gerbrandystraat is een inbreker niet in de flat van een bewoner kunnen komen. Het slot was vernield maar had stand gehouden. Inbraak in woning In de nacht van maandag op dins dag is door forcering van de achter deur toegang verkregen tot een woning van een 57-jarige man aan de Kolkweg. Ontvreemd werden enkele honderden guldens en een videorecorder. De dader moest over een muur klimmen om bij de achter deur te komen. De nota Begraafplaats kwam in juni van dit jaar gereed en is deze week besproken door B en W. Kernpunten van de nota zijn de mededeling dat van een kostendek kende exploitatie van de begraaf plaats de komende jaren geen spra ke kan zijn. Daarvoor is het achterstallig onderhoud te omvang rijk. Bovendien moet er flink geïn vesteerd worden. Een wens van de commissie Begraafplaats is een fat soenlijke kantoorruimte en een aan de huidige tijd aangepaste verblijfs- ruimte. De bestaande aula mag vol gens de commissie dat predikaat niet dragen. Verder pleit de bestuurscommissie in de nota voor een part-time beheerder. Die wens is inmiddels ingewilligd. Op I januari 1998 kan de beheerder aan de slag. Een kostendekkende exploitatie is in de ogen van de commissie ook niet haalbaar omdat zij een verdere stijging van de tarieven niet verant woord vindt. De huidige begraaf- rechten zijn weliswaar kostendek-, kend, maar dat is niet voldoende om het achterstallig onderhoud en de noodzakelijke investeringen mee te financieren. De commissie is bang dat de begraafplaats zich door ver der opschroeven van de tarieven uit de markt prijst. In de vergadering van de commis sie Algemene Zaken van 3 novem ber wordt de nota Begraafplaats Boschuizen besproken. Dan moet eveneens de ambtelijke inventarisa tie klaar zijn. Vrachtwagenchauffeur onwel Een Turkse vrachtwagenchauffeur werd na het nuttigen van een blikje vis. op de parkeerplaats bij de Romeinse Put aan de A73 onwel. Collega's ontdekte dat. De gealar meerde ambulance bracht de man naar het ziekenhuis. Daar kon hij enkele uren na behandeling weer vertrekken. Of de bestuurder nog vis van dat merk zal nuttigen is niet bekend... Ons hypotheekadvies: Op de Algemene Ledenvergadering van 6 november a.s. zal het bestuur van de CDA- afdeling Venray de leden voorstellen om Jan Driessen te kiezen tot lijst trekker voor de verkiezingen van maart 1998. Het bestuur is unaniem van mening dat wij met Jan iemand in huis hebben die de verkiezingskar voluit zal trekken. Zijn lange staat van dienst als raadslid, zijn ervaring als wethouder en zijn getoonde maatschappelijke betrokkenheid vormen de grondslag van het bestuursvoorstel. Daarnaast past het voorstel bij de CDA-criteria om ook de bestuurlijke continuïteit niet uit het oog te verliezen. Verder kennen wij Jan als iemand die niet als een coach vanaf de zij lijn tegen de ploeg roept hoe het spel gespeeld moet worden, integen deel, staande tussen de spelers zal hij aan het spel meedoen. Met ande re woorden hij wil dolgraag lussen de mensen staan, zich begeven tus sen alle burgers van de gemeen schap Venray om vanuit die positie medeverantwoordelijkheid voor politieke besluiten te dragen. Zaterdag 25 oktober houden Voetbal Vereniging Holthees-Smakt en Carnavalsvereniging De Reavers hun jaarlijkse oud ijzeractie. Vanaf 09.00 uur wordt het oud ijzer opge haald. Zondag 26 oktober is de rommel markt in zaal Het Trefpunt te Holthees. De rommelmarkt duurt van 10.30 tot 13.00 uur. Als er mensen zijn die nog spul len, die geschikt zijn voor de ver koop kwijt moeten, of heeft men oud ijzer dat weg moet, dan kunt u bellen met Nico van Tilburg, lel. 0478-636817. De spulletjes worden dan bij u opgehaald. Dekzeilen vernield Een transportbedrijf aan de Vennootstraat deed aangifte dat in de nacht van donderdag op vrijdag van enkele daar geparkeerde vracht auto's de dekzeilen over een lengte van 30 cm waren opengesneden, vermoedelijk om de lading tc bekij ken. Er werd niets gestolen.

Peel en Maas | 1997 | | pagina 7