A COPNES Opnieuw vandalisme rond gemeentehuis "Problemen varkenshouderij hebben ook zeer hoge prioriteit bij de gemeente" raakt moeilijk ingeburgerd luisvuilcontainer >T VENROJS LAEVE GETAEKEND REINIGING VAN: mo e Pompoenen met veilig Holthees weet nog niet wat ze met haar kapel aan moet Samenwerking tussen stichtingen bejaardenzorg Special Volvo Snel Betrouwbaar KLEDING (VLOER-)KLEDEN DEKENS/DEKBEDDEN (VITRAGE-) GORDIJNEN TROUWJAPONNEN ETC. KLEDINGREPARATIES FOURNITUREN Julianasingel 3, 5802 AS Ven ray Tel. 0478-582025 .De aankomende herstructure- ng in de varkenssector brengt oor de gemeente Venray een oop werk met zich mee. De mees- t tijd gaat zitten in de recon- Iructie van de sector, dus de uimtelijke indeling van bedrijven innen de regio. Een aantal [drijven zullen vanwege de plan- len van landbouwminister Van artsen moeten stoppen of ver- uizen. Han Clement, medewer- van de afdeling Ruimtelijke Intwikkeling van de gemeente, is nvan de ambtenaren die moet jken hoe dat proces in goede men kan worden geleid. Over anAartsens ideeën om de sector hervormen is hij niet onver- ield positief: "Ik heb er mijn raagtekens bij of die alles kun- oplossen." De herstructurering zorgt voor el extra werk voor de gemeentel ij- overheid. Ze heeft veel gevolgen orde herziening van hel bestem- ngsplan buitengebied, ambtena- iizijn druk bezig met het maken beleid rond de plannen en bur- meester Waals heeft zitting in een ovinciaal platform over Van irtsens beleid. Clement: "Ik zou il willen zeggen dat het voor de meente Venray geen probleem ordt. De herstructurering is iets dat nhet rijk op de gemeente afkomt, 'at kun je niet zomaar naast je neer lagen. Waarschijnlijk zal de pro- ematiek nog wel een jaar extra erk vragen. Financieel is Venray Huurlijk ook slechter af, vergele- nmet andere gemeentes die min- rvarkenshouders binnen de gren- hebben. Het is aan de politiek le bepalen of Venray daar geld torwil uitgeven. Misschien krij- nwe subsidies vanuit de provin- cof het rijk, maar dat is nog niet Ier, De minister heeft in een van inplannen wel een bedrag staan, aar dat is intussen al tien keer uit geven." Sfl! WEINIG INBRENG Hel uitgangspunt van de gemeen- is dat ze zich moet inspannen om negatieve gevolgen van de her- ructurering zo veel mogelijk te perken. Clement: "Over de kor- jg van de varkensstapel heeft de inistcr duidelijk gezegd dat het nzaak is tussen hem en de sector. tNederlandse gemeentes hebben sarin weinig inbreng. Wat ze wel innen doen is af en toe hun eigen luid door laten klinken en hopen d het ministerie van Landbouw, aluurbeheer en Visserij (LNV) dat M, zoals dat gedaan is bij het an om het aantal varkens in elk drijf met 25 procent te verminde- Daarbij hebben de gemeentes minister ervan overtuigd dat dat n le zware maatregel zou zijn. en heeft hij besloten om het in et'stappen te doen in plaats van in n keer." Clement denkt niet dat Ie voorstellen van Van Aartsen en effectief zullen zijn: "Eén van doelen is het verminderen van de ammoniak-uitstoot met 25 procent. Doordat de varkens vanwege hun welzijn dadelijk meer ruimte moe ten krijgen in de stallen, wordt de uitstoot lang niet zoveel minder." In tegenstelling tot de feitelijke herstructurering zullen de gemeen tes wel betrokken worden bij de reconstructie van de varkenssector, waarvoor op het moment door het rijk wetgeving wordt ontwikkeld. Clement: "Die wet zal erop gericht zijn om zo veel mogelijk situaties als de huidige varkenspest te voor komen. Door te veel contacten kris kras door de regio en het land heeft die ziekte zich zo makkelijk kunnen verspreiden. Het onderling contact is momenteel het gevaarlijkste pro bleem voor de varkenshouderij in de regio." Voor zover bekend is het na de reconstructie de bedoeling dat de sector onderverdeeld zal zijn in clusters van hooguit een miljoen varkens. Die clusters mogen onder ling zo weinig mogelijk contact hebben, daarom moeten ze zoveel mogelijk zelfstandig en gesloten te werk gaan: Het hoeft niet zo te zijn dat dadelijk elk cluster zijn eigen slachterij en verwerkingsbe drijven heeft, dat is bijna onmoge lijk. Waar wel voor gezorgd moet worden zijn dat bijvoorbeeld ver schillende vrachtwagens vanuit de slachterijen naar verschillende clus ters rijden. Het moet niet meer zijn zoals eerst, dat één vrachtwagen alle gebieden afreed en zo gemakkelijk virussen kon verspreiden." ARBEIDSPLAATSEN BEHOUDEN Uitgaande van de informatie van LNV zou dat voor Limburg beteke nen dat er twee elustergebieden komen, één rondom Nederweert en één rondom Venray. Dat zijn nu al gebieden met, buiten de varkens- pestproblemen om gerekend, resp. 250.000 en 475.000 varkens. De kans bestaat dus dat het aantal var kens in Venray na de herstructure ring zelfs groter is. Clement: "Inderdaad, sommige bedrijven zul len groter groeien, maar daarente gen stoppen er natuurlijk ook een aantal." Precieze cijfers over het aantal bedrijven dat zal stoppen of groeien en wat voor banenverlies daarmee gepaard gaat kan hij nog Grotestraat 93 Venray Rabobank Venray-Oostrum Zevenrode tel.(0478)530 247 tel.(0478)530452 donderdag 23 oktober 1997 - Pagina 5 De onderzoekscommissie die bekijkt hoe en of de kapel in Holthees in de toekomst gebruikt kan gaan worden is van de onder de bewoners gehouden enquete niet veel wijzer geworden. De enquete werd gehouden onder de inwoners van Holthees en Smakt. Uit Holthees was de respons 76%, uit Smakt slechts 38%. Op de vraag hoe men tegenover het behoud en gebruik van de kapel staat, antwoordde 21% van de inwo ners van Holthees dat zij de kapel elk weekend in gebruik wil hebben. 70% Van de reacties gaf aan dat de sacristie als bidkapel en de kerk voor beperkt liturgisch en sociaal/cultureel gebruikt zou moe ten gaan worden. In Smakt waren de reacties respectievelijk 13% en 41%. Slechts 3% in Holthees is voor stander van een definitieve sluiting van de kapel als kerk en gewijde plaats. In Smakt bedraagt dat per centage 23%. Als de kapel in de toekomst onder het beheer van een stichting komt te staan dan is daar geld voor nodig. De inwoners van Smakt hebben daar duidelijk geen geld voor over getui ge het feit dat 2% van de reacties daar een jaarlijkse bijdrage aan zou willen leveren. De inwoners van Holthees zijn ook niet al le positief. Slechts 39% wil financieel bijdra gen terwijl 36% het nog niet weet (in Smakt 18%). De onderzoeks commissie verwacht van de uit de enquete voortvloeiende toezeggin gen een jaarlijks bedrag van 4000 gulden. Verder is de bewoners gevraagd of zij bereid zijn hand en spandiensten te verlenen bij het beheer van dc kapel. In Smakt is men meer bereid de handen uit de mouwen te steken dan financieel bij te dragen getuige de positieve reactie van 10%. In Holthees wil 32% wel meewerken terwijl 24% het nog niet weet. In de enquete werd ook de "kerk gang" van de bewoners gepeild. 23% Van de bewoners van Holthees gaat minstens twaalf keer per jaar naar de kerk. Voor de bewoners van Smakt ligt dal percentage op 33%. De onderzoekscommissie gaat de gegevens nu verder uitwerken. Daarbij zullen ook de opmerkingen en tips, die door de inzenders zijn gemaakt en gegeven, worden ver werkt. Vernielingen in Oirlo Bij een zestal inwoners van Oirlo zijn vernielingen gepleegd in hun tuin of aan hun auto. Vier bewoners van de Depute Peetersstraat en twee bewoners van de Hogeweg deden aangifte. De politie is met een onderzoek gestart. Sommige risico's horen gewoon bij het garandeert een vast bedrag per maand, ondernemerschap. Maar arbeidsonge- ongeacht de hoogte of laagte van de wette- schiktheid, daar moet je echt wat aan lijke uitkering. En ik zit er niet levenslang doen. De Rabobank adviseerde mij het L aan vast. Kijk, daar hou ik van: vrijheid InkomensZekerPlan van Interpolis. Dat en tóch zekerheid! verzekeringen - financiële planning - beleggen - betalen - lenen - sparen [MAAS Ze zij" eigenlijk bedoeld om rde te scheppen op de huisvuil- erzamelplaatsen. We hebben het ver de nieuwe huisvuilcontainers lie bij een aantal hoogbouqcom- Icxen in Venray zijn neergezet, lijkbaar heeft niet iedereen dat legrepen. Op diverse plekken, 3, in Veltum, werden de zakken och maar langs en niet in de con- ainers gedeponeerd. De gemeente heeft de containers Ind september bij de flats en appar- jinentencomplexen geplaatst. De èwoners van de betrokken flats zijn ierover schriftelijk ingelicht. In die irief wordt gewezen op het feit dat rnogal eens zakken rondslingerden issen de wekelijkse ophaalrondes. Geen fraai gezicht en geen visite aartje voor uw omgeving!" zo :hijft de gemeente. Helaas hebben diverse bewoners [boodschap niet begrepen en lijkt el erop alsof het visitekaartje onge- zigd is. )e containers zijn overigens een delijke oplossing. De gemeente is dl1"-1 hans bezig met de voorbereiding an ondergrondse afvalcontainers, lij de gemeente was de wanorde bij c containers overigensnog niet lekend. De gemeente zal de ontwik- dingen wel volgen. "Zo'n systeem laat of valt echter met de medewer ing van de mensen. Als iemand egint met de zak ernaast te zetten allen anderen makkelijk volgen" voorlichtster Thea Koot van [gemeente. Herstructurering brengt veel werk met zich mee Ook op zaterdag bent u van harte welkom tussen 10.00-13.00 uur op onze kantoren in Leunen en Venray. niet geven: "Er lopen verschillende onderzoeken en van alle kanten komen verschillende cijfers. De één beweert dat 70 procent van de banen in de sector verloren gaat, de ander 40. Daar valt nog weinig zinnigs over le zeggen." Dat er banen verlo ren zullen gaan mag echter wel aan genomen worden. De gemeente is zich daarvan bewust: "We willen natuurlijk zoveel mogelijk arbeids plaatsen in de sector behouden en anders in ieder geval vervangende werkgelegenheid gaan stimuleren. Ik noem als mogelijkheid bijvoor beeld een innovatiecentrum voor de veehouderij. Ook het nieuwe agra risch bedrijventerrein dat aangelegd gaat worden in Ysselsteyn zal voor meer bedrijvigheid en werkgelegen heid zorgen. Het mooiste zou natuurlijk zijn als alle industrie die met de varkenshouderij verwant is bij elkaar zou gaan zitten, maar ik denk dat de laatste jaren de meeste bedrijven zoals slachterijen te groot zijn geworden om nog te kunnen verhuizen." De Stichting De Oever met bejaardencentra in Venray en Well en stichting Westerhorst, actief in Horst en Sevenum, gaan hun samenwerking intensiveren. In de vorm van een holding komt er een overkoepelende organisatie waarbinnen beide stichtingen ver der zelfstandig kunnen voortbe staan. Beide organisaties zien deze samenwerking als een logisch gevolg van de ontwikkelingen bin nen de ouderzorg. Er zal daarbij geen sprake zijn van een groot scheepse reorganisatie. Uitgangspunt is het verbeteren van de zorg- en dienstverlening aan ouderen in deze regio. Binnen de nieuwe organisatie komt er een raad van toezicht die voor beide stichtingen het beleid zal ontwikkelen. De komende maanden zal, met behulp van een extern adviesburo, de nieuwe samenwer kingsvorm worden uitgewerkt. Dierenleed Zondagmiddag kwam er bij de politie een melding binnen dat op de Veulenseweg een gewonde herders hond liep. De politie stelde vast dat de hond een ondervoede indruk maakte. De dierenopvang haalde de hond op om hem een liefdevolle behandeling te geven zodat de hond weer op krachten kan komen. De politie hoopt de eigenaar te kunnen opsporen en deze zal dan de reke ning gepresenteerd krijgen. Zondagmiddag kwam een mel ding binnen dat op de Bosweg rich ting centrum een koe liep die gevaar voor het verkeer opleverde. Met hulp van omwonenden kon de poli tie de koe in een wei drijven. De eigenaar is nog niet bekend. De koe is vermoedelijk door loslopende honden opgejaagd en uit de wei gedreven. Poging inbraak auto Een 28-jarige Venraynaar deed aangifte van inbraak in zijn aan de Kiosk geparkeerde auto. De achter klep was geforceerd maar uit de auto werd niets ontvreemd. Venrayseweg 28, industrie-terrein 'root Boller -Venlo - telefoon (oyy) 38218 18. Het begint bij de Volvo dealer O.a. Volvo 440 1.7. spoiler, luidsprekers antenne. 74.000 km. 1991 14.500,- Ivo 440 1.8; trekhaak, centr. vergr.. getint s. 70.000 km. 1993/ 19.500.- VOLVO HANS KOK VENLO B.V. Vandalisme, wie krijgt er tegen woordig niet mee te maken. Wekelijks kunt U in deze krant korte berichtjes van vernielingen e.d. aantreffen. Het lijkt welhaast dat het erbij hoort. Er zullen maar weinigen zijn die er, direct of indirect, mee te maken krijgen. Een bloempot ver nield, een lantaarnpaal kapot, muren beschilder, ramen ingegooid. Noem maar op. Ook het Venrayse gemeentehuis wordt steeds vaker doelwit van van dalen. In het oog sprong afgelopen zomer de vernieling van diverse let ters bij de entree aan de Raadhuisstraat. Schade zo'n 10.000 gulden. Afgelopen weekeinde was het opnieuw raak. Betonelementen, die als afwerking van een scheidings muurtje dienden, zijn losgerukt! en vervolgens boven op enkele fiet- De ravage die maandagmorgen voor het gemeentehuis werd aange troffen. sen gedeponeerd. Schade weer enkele duizenden guldens. Bij navraag blijkt dat het gemeen tehuis steeds vaker het doelwit van vandalen wordt. Hoe groot de totale schade is. die dit jaar reeds is ver oorzaakt is niet bekend.

Peel en Maas | 1997 | | pagina 5