OPEN EEN VESTIGING BIJ UW KLANTEN THUIS PEEL EN MAAS urovisi€ Speelvelden worden aangepast aan de tijd 25 Jaar welfaretentoonstelling in Het Schuttersveld Begraven in vak O duurder Meer dan 800 handtekeningen tegen verhoging hondenbelasting Grote vogelshow in Oostrum Inschrijftijden euterspeelzalen Venray frefpunt Peel Maas. Thuis op internet. jm>A vj\e\eis UW Wereldwinkel Venray pag Uitvoering kan tien jaar duren )C ruint 100 speelveldjes in nray zullen binnen nu en tien ar zijn aangepast aan de eisen n deze ti jd. Dat bli jkt uit het ,n van aanpak m peelruimteplan" dat deze week or burgemeester en wethouders 414 goedgekeurd. el De speeltoestellen f 'j' ieft de veiligheid laten in Venray I wensen over. Dat blijkt ook uit cn^ ^onderzoek van driejaar geleden. ten6'* idsdien zijn de ergste gebreken al conl rholpen. mede omdat de gemecn- ouw), Joklj levcik; ds Gr hot; hout, te sinds maart van dit jaar aanspra kelijk gesteld kan worden voor gebreken aan speeltoestellen, Het Speelruimteplan gaat er van uit dat alle speelvelden worden afgestemd op de maatschappelijke ontwikkelingen en aan de meest recente veiligheidseisen. In het plan zullen zaken zoals bevolkingsopbouw, bebouwings dichtheid. loopafstanden worden gerelateerd aan speelvelden. Ook dient het plan als een beleidskader bij nieuwbouwwijken/Ook zal bij de uitwerking van plannen'de socia le veiligheid (overzichtelijkheid, transparantheid in openbaar groen) extra aandacht krijgen. Ook wordt bekeken op welke wijze het beheer van speelvelden kan worden overgedragen aan de burgers. Begin 1998 zal het plan worden opgesteld. "In 1998 zullen ook de grootste problemen aangepakt gaan worden" laat Alex Kort van de gemeente Venray weten. Volgens hem zal de totale aanpassing van alle speelvelden binnen nu en tien jaar afgerond moeten zijn. Vervolgens zullen alle toestellen in een regulier onderhoudsprogramma opgenomen gaan worden. Voor het onderhoud, leveren en plaatsen van speelvoorzieningen is in de begroting voor 1998 ongeveer drie ton opgenomen. Verwacht wordt dat dat bedrag te weinig is. Omdat van het onderhoudsbudget voor dit jaar ongeveer 125.000,- ongebruikt zal blijven, zal ook dit bedrag in 1998 besteed gaan wor den. Van vrijdag 24 tot en met zondag oktober houdt Volière bniging De Vogelvriend te nray een grote nationale vogel- i>w. 50 inzenders tonen vele soor- -«ikleurkanaries. postuurkanaries, pische vogels o.a. uit Australië en rika. Uit dezelfde werelddelen li grasparkieten in vele kleuren te nevenals grote soorten parkieten de kleine Afrikaanse vinkcnsoor- Ook Europese vogels en hun ilaarden zullen aanwezig zijn ironder de mooiste zangvogels, informatiestand op deze show meer informatie bieden over liefhebberij en het kweken van ils in het algemeen, jze show is een mooie -gelegen- Si om met deze hobby kennis te p. |ok zal op deze show een exposi- j gehouden worden van onder Here schilderijen en aquarellen Ivaardigd door Boy Poels uit rum. i vogeltentoonstelling wordt houden in zaal De Karklingel, ir.Hanssenstraat 29 te Oostrum. eningstijden: vrijdag 24 okt. van 00 tot 22.00 uur; zaterdag 25 okt. li 12.00 tot 21.00 uur en zondag okt. van 10.30 tot 16.00 uur. Salste week van de maand is er Tdc peuterspeelzalen gelegenheid ■peuter in te schrijven. U kunt uw lier inschrijven vanaf de leeftijd 1-2jaar. De inschrijfkosten bedra- ■Iƒ15.-. s.v.p, gepast. Vanaf 2,5 1 worden de peuters geplaatst, ■ülsing gebeurt op volgorde van Tchrijving, Er is voor sommige Jpn een wachtlijst. Pdèrdag 30 oktober kunt u van EO tot 16.30 uur inschrijven op: wierspeelzaal Dc Paddestoel, ■kenlaan 6a, tel. 586498 en peu- Ipeelzaal De Blokkendoos, lijdenlaan 161, tel. 510585, van ■00 tot 17.00 uur op peuterspeel- |IDe Mierenhoop. Hubenhof 67, f586446 en van 18.00 tot 19.00 peuterspeelzaal De fnmeltjeshoek. Bachstraat 14a, 1583077. Politie vraagt ngend om getuigen mdagmorgen omstreeks 0 uur reed een personenauto iiird door een 30-jarige inwo van Wcllerloos over de is weg richting Venray. Ter van huisnummer 133 een personenauto hem roet die gedeeltelijk op het (eerde weggedeelte reed. Een jfijding wasjüet meer te voor den. Beide auto's raakten waardoor de linker zijruit ri vernield. De chauffeur kreeg (inters in zijn gelaat en 1 Hij moest zich onder behan- llng van een oogarts stellen, kon daarna naar huis. De bestuurder die de aanrijding JR0|roorzaakte reed door, maar op plaats van de aanrijding bleef linker buitenspiegel achter. De ito, vermoedelijk een Volkswa- Golf, moet een opvallend arse kleur hebben. politie verzoekt de mede ding van getuigen of mensen weten waar die auto thuis G»ort. Zij worden driegend vei - «cht contact op te nemen met de life onder tel.nr. 531111. Op 24, 25 en 26 oktober wordt voor de 25e keer in bejaardencen trum Het Schuttersveld een Welfaretentoonstelling georgani seerd. Volgens Wolda Schleppers, activiteitenbegeleidster op Het Schuttersveld is het woord ten toonstelling eigenlijk minder van toepassing. "Noem het maar een markt van allerlei spullen die door de bewoners zijn gemaakt en voor het goede doel verkocht wor den." Eigenlijk vanaf de start van Het Schuttersveld, eind jaren zestig, werden er binnen het bejaardencen trum handwerkactiviteiten georga niseerd. "De dames Hoogeveen en Frederiks zijn daar toen mee gestart" aldus Wolda, die thans met vier vrijwilligsters de handwerkacti viteiten begeïeid. In het begin deden ongeveer zes bewoonsters mee. Later groeide de groep uit tot 65 Zelfgemaakte spulletjes zijn dit weekeinde te koop op de Welfare in Het Schuttersveld. deelneemsters in de 80-er jaren. Elke woensdag werd er geborduurd, genaaid en gehaakt. De stukken die vervaardigd werden waren of voor eigen gebruik (b.v. wanten voor de kleinkinderen) of werden voor de Welfare tentoonstelling ter beschik king gesteld. Nadat eerst in de recre atiezaal werd gewerkt verhuisde het handwerkgezelschap later naar de derde verdieping om vervolgens in de kelder te belanden. "Daar was het zeer ongezellig en het was moeilijk voor de mensen om daar te komen. Bovendien was dit uit brandveiligheidsoogpunt niet de meest veilige plek" aldus Wolda. Nu hebben de dames, nog altijd zo'n veertig ouderen, een eigen ruimte tussen verzorgingshuis en flat. TERUGLOOP Het huidige aantal van veertig betekent wel een terugloop van 25 ten opzichte van ruim tien jaar gele den. Volgens Wolda Schleppers komt dit doordat de gemiddelde leeftijd van de bewoners sterk is toegenomen. "De tijd dat iemand, die 65 was en in Het Schuttersveld kon komen wonen is voorbij. De mensen zijn nu ouder (de gemiddel de leeftijd van de bewoners van Het Schuttersveld ligt thans op 86 jaar!) en kunnen vaak ook minder dingen doen." Volgens Wolda Schleppers is bij deze mensen "het moeten" er ook vanaf. Bovendien is de keuze aan activiteiten voor de mensen ook groter maar dat speelt volgens Wolda een minder grote rol. TENTOONSTELLING In 1973 werd de eerste Welfare tentoonstelling gehouden. De ten toonstelling/markt is onderverdeeld in de verkoop van gemaakte spullen, een enveloppenspel, een loterij en een boelkraam waarin goederen, die door de bewoners zijn afgedankt, gekocht kunnen worden. Elk jaar werd een goed doel uitgekozen waar de opbrenst van de boelkraam en de loterij naar toe ging. "Dit jaar is gekozen om binnen het schutters veld met de opbrengst extra voor zieningen te realiseren". De loterij wordt zondagmiddag om 16.00 uur gehouden. Op zater dagmiddag is er bovendien een demonstratie theezakjes vouwen door de Seniorservice. De tentoonstelling is geopend op vrijdag van 19.30 tot 21.30 uur, zaterdag van 14.00-16.30 uur en zondag van 10.30 tot 12.00 en van 14.00 tot 16.00 uur. De toegang is gratis. De opening op vrijdag wordt bovendien opgeluisterd door MMSK St. Petrus Banden. Op naar de 1000 Hondenbelasting innen en er nooit iets inee doen om vervolgens de hondenbelasting extra te ver hogen om er wel iets mee te doen tegen de overlast die honden ver oorzaakt. Voor Stefanie van de Broek komt dat allemaal maar vreemd over. Reden voor haar om een actie te starten tegen de door de gemeente voorgestelde honden belasting. Binnen twee weken heeft ze al meer dan 800 handte keningen verzameld. Als ze er 1000 heeft wil ze ermee naar de gemeente stappen. Het ongenoegen van Stefanie v.d. Broek wordt veroorzaakt door ver schillende zaken. Allereerst is er het feit dat de gemeente tot op heden de hondenbelasting niet heeft aange wend om de overlast, door honden veroorzaakt, terug te dringen. Dan het gegeven dat de gemeente er wel wat aan wil gaan doen maar dat daarvoor eerst de belasting ver hoogd moet worden. Waar Stefanie v.d. Broek zich ook aan ergert is dat de gemeente het geld, dal nu voor algemene doelein den wordt gebruikt, o.a. besteedt wordt aan zaken die men kunst noemt. Zo ergert zij zich mateloos aan de vier pilaren die bij de Penningkruid zijn neergezet. "Vreselijk, net als het slechter wor dende groenonderhoud". Maar het is niet alleen de gemeen te. Ook de hondenbezitter zelf wekt af en toe haar ergernis. Zelf heeft ze een hond en zorgt ze er voor dat de uitwerpselen opgeruimd worden. "Het is maar een kleine moeite om een boterhammenzakje mee te nemen" aldus Stefanie. De meeste hondenbezitters denken daar echter anders over. Verder stelt Stefanie dat er behal ve over honden, ook veel klachten over katten zijn. "Niet dat ik een poezenbelasling wil laten invoeren maar de overlast van deze dieren is net zo groot." Daarbij verwijst ze o.a. naar haar eigen omgeving in Landweert waar zij in ieder geval haar eigen kinderen niet meer in de zandbak laat spelen omdat ze weet dat loslopende katten daarin hun behoefte doen. "Onze honden moe ten we aan de lijn houden maar de katten lopen de hele dag los rond". DURE PLANNEN Volgens haar zijn de plannen van de gemeente veel te duur en hebben ze te weinig effect. "Als iedereen de uitwerpselen van zijn of haar hond Bwilt goed zakendoen en dus zou het mooi zijn als uw producten of diensten daar waren waar uw klanten zijn. w dacht u van Trefpunt? Trefpunt is namelijk de enige Internet-marktplaats die specifiek gericht is op Venray omgeving. Steeds meer mensen komen er net zo vaak als ze in een winkelstraat komen. Vanuit huis lopen ze par binnen om te zoeken en te vinden, van algemene informatie tot de laatste aanbiedingen van deelnemende jjwijven. Al vanaf een paar tientjes per maand kan uw bedrijf ook op Trefpunt staan, 24 uur per dag, 7 dagen week bij uw klanten thuis. Waardoor er voortaan ook bij u virtueel gewinkeld kan worden. p meer informatie over presentatie op internet N u terecht bij Peel en Maas Grotestraat 68 Venray, tel. 0478-582727, p- 04780-510916, E-mail: peelenm@tref.nl "Vreselijk" noemt Stefanie v.d. Broek dit kunstwerk. Wat haar betreft moet de hondenbelasting expleciet aangewend worden voor het terugdringen van liondenover- last. zelf opruimt hoeven er geen dure routes aangelegd te worden of dure poepzuigers aangeschaft te worden. Een fikse verhoging van de honden belasting hoeft dan ook niet meer" aldus Stefanie v.d. Broek. Als er dan extra voorzieningen zouden moeten komen is dat vol gens Stefanie in de vorm van vuil nisbakken waarin de hondenbezit ters dan de opgeraapte uitwerpselen kunnen deponeren. FORMULIEREN Om haar actie te kunnen laten sla gen heeft zij op diverse plaatsen handtekeningenlijsten neergelegd. Bij de Venrayse dierenspeciaalza ken. de Plusmarkt en de cafetaria in Landweert. de Lectuurhal, de die renkliniek in Venray. bij andere die renartsen en in het wijkcentrum in Landweert liggen intekenlijsten. Bromfietser gewond Dinsdagmiddag om 14.15 uur verleende een 17-jarige bromfietser komende vanaf de Smakterveldweg naar Keizersveld geen voorrang aan een vrachtwagen bestuurd door een 50-jarige inwoner van Venlo. Bij de botsing werd de bromfiets geheel vernield. De bestuurder moest voor behandeling van zijn verwondingen naar het ziekenhuis worden ver voerd. DONDERDAG 23 OKTOBER 1997 - NR. 43 HONDERD ACHTTIENDE JAARGANG WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Weg open - winkels toch bereikbaar Sinds vorige week is de gemeente in Oostrum gestart met de reconstructie van de Mgr. Hanssenstraat. Dat zal de komende acht/negen weken voor de nodige overlast zorgen. Het doorgaand verkeer is dan ook in Oostrum gestremd. Dat wil echter niet zeggen dat de bedrijven, winkels en horecagelegenheden niet bereikbaar zijn. "Hel is weliswaar met enige overlast, maar we zijn bereikbaar" zo stelt Herman Verlieijen van de OOZO, de Ooslrumse Organisatie voor Zelfstandige Ondernemers. Als alles goed is zijn de werkzaamheden voor kerstmis voltooid. Eindstraat 12, tel. 581553 gratis parkeren voor de deur PEEL EN MAAS WEEKBLAD Mensen die in vak O begraven willen worden, zijn in de toekomst aanzienlijk duurder uit. De aanleg van een graf moet in dit vak hele maal met de hand gebeuren en dat kost nu eenmaal meer. De hoogte van het prijskaartje van een graf in vak O is nog niet bekend, maar een verdubbeling van het normale tarief wordt niet uitgesloten. Voorzitter A. den Brok van de Bestuurscommissie Begraafplaats Boschhuizen denkt dat de hogere tarieven geen men sen zullen afschrikken. "Wie daar Onafhankelijkheid ECB van belang voor EMU-succes Vanaf 1 januari 1999 wordt de Europese Centrale Bank (ECB) verantwoordelijk voor het monetaire beleid in de EMU. De primaire doelstelling van de ECB zal het handhaven van prijsstabiliteit zijn. De ECB moet met andere woorden de hardheid van de euro garanderen. In het verleden is gebleken dat prijsstabiliteit het meest succesvol wordt nagestreefd door centrale banken die volstrekt onafhankelijk opereren van de politiek. Het voorbeeld bij uitstek daarvoor is de Duitse Bundesbank. In dit artikel staat daarom de onafhankelijkheid van de ECB cen traal. ECB en ESCB Medio 1998 wordt het Europees Stelsel van Centrale Banken (ESCB) opgericht, dat bestaat uit de ECB en de nationale centrale banken van de lidstaten van de EU. Het ESCB zal bestuurd worden door twee besluitvormende organen van de ECB, de Raad van Bestuur en de Directie. De Raad van Bestuur, die verant woordelijk is voor de formulering van het beleid, bestaat uit de leden van de Directie van de ECB en de Presidenten van de nationale centrale banken uit het eurogebied. Institutionele onafhankelijkheid goed geregeld De wettelijke basis voor het Europese monetaire beleid wordt gevormd door het Verdrag van Maastricht en de statuten van het ESCB. Hierin zijn verschillende garanties opgenomen om de onafhankelijkheid van de ECB en het ESCB ten opzichte van de politiek te waarborgen. Allereerst zal de ECB uitsluitend prijssta biliteit nastreven en heeft zij geen concrete wisselkoersdoelstelling. Als voor waarde dient voor toetreding tot de EMU, dat de nationale centrale bank van een lidstaat uiterlijk op de dag van de oprichting van het ESCB onafhankelijk moet zijn van de politiek. Dit betekent onder andere, dat de Presidenten van de verschil lende nationale centrale banken minimaal voor vijf jaar moet worden benoemd en alleen in zeer uitzonderlijke gevallen ontslagen kan worden. Zo wordt voorkomen dat de leden van de Raad van Bestuur een aanwijzing krijgen van de regering of de nationale parlementen, waardoor de ECB immers indirect alsnog zou worden blootgesteld aan politieke invloed. Hoewel het nog nooit is gebruikt, heeft de minister van Financiën in Nederland formeel het recht om een aanwijzing te geven aan De Nederlandsche Bank over het te voeren monetaire beleid. Op dit moment wordt dan ook druk gewerkt aan een nieuwe Bankwet waarin dit zogenaamde aanwijzingsrecht wordt geschrapt. De nieuwe Bankwet komt in het najaar in het parlement. De wettelijke basis van de ECB vertoont sterke gelijkenis met die van de Duitse Bundesbank en biedt dus de beste garanties voor een onafhankelijke positie ten opzichte van de politiek. Feitelijke onafhankelijkheid Uit empirisch onderzoek is gebleken dat de wettelijke onafhankelijkheid van de centrale bank weliswaar een noodzakelijke, maar geen voldoende voorwaarde is voor de feitelijke onafhankelijkheid van de centrale bank. Daarvoor is ook een tra ditie en cultuur van monetaire stabiliteit bij de centrale bank, de regering en het parlement nodig. Er moet met andere woorden een breed maatschappelijk draag vlak zijn voor een onafhankelijke centrale bank die uitsluitend prijsstabiliteit nastreeft. Zo heeft de hyperinflatie in de jaren dertig in Duitsland ertoe geleid dat de Duitsers uiterst bevreesd zijn voor inflatie. Het succes van de Duitse Bundesbank is dan ook mede te danken aan de steun onder de bevolking voor het gevoerde beleid. Het is de vraag in hoeverre de onafhankelijkheid van de ECB gesteund zal worden door de bevolking van het eurogebied. Dit is sterk afhanke lijk van het deelnemersveld. Naarmate meer landen deelnemen aan de EMU die een meer politiek georiënteerde visie op monetair beleid aanhangen, wordt het moeilijker voor de ECB om een traditie op te bouwen van monetaire stabiliteit en een onafhankelijke reputatie te vestigen. Zo heeft Frankrijk pas eind jaren tachtig het roer omgegooid van een monetair beleid waarbij handhaven van de prijssta biliteit ondergeschikt was aan het ondersteunen van de economische groei naar het huidige 'franc fort'-beleid. dat gericht is op een stabiele wisselkoersverhouding met de Duitse mark. Hoewel grote delen van de Franse bevolking het 'franc-fort'- beleid ondersteunen, valt onder politici nog vaak de wens voor een meer op eco nomische groei gericht monetair beleid te beluisteren. De Fransen zijn daarom erg gebrand op deelname van de zuidelijke lidstaten, waarvan ze steun verwach ten voor een wat ruimer monetair beleid en daarmee een 'zwakkere' euro. Breed deelnemersveld De kans is groot, dat de EMU op 1 januari 1999 van start gaat met een breed deelnemersveld inclusief Spanje, Portugal en Italië. Toch hoeft dit de onafhanke lijkheid van de ECB niet substantieel aan te tasten. De slechte reputatie van de zuidelijke lidstaten op het gebied van inflatie is namelijk met name het gevolg van het slechte budgettaire beleid dat deze landen in het verleden hebben gevoerd. Het monetaire beleid is in deze landen de laatste jaren echter uiterst stringent geweest. Bovendien leveren de lagere rente en inflatie, die het gevolg zijn van het strakkere monetaire beleid, de zuidelijke landen belangrijke besparingen op in de overheidsbegroting. Zij hebben vanuit budgettair oogpunt dan ook helemaal geen belang bij terugkeer naar een ruimer monetair beleid en een hogere rente. Tenslotte blijven ook na deelname van de zuidelijke lidstaten de landen met een traditie van monetaire stabiliteit de boventoon voeren in de Raad van Bestuur van de ECB. begraven wil worden, is ook bereid om ervoor te betalen". De verhoging geldt voor alle werkzaamheden in het vak, dus ook bijbegravingen. Vak O is het gedeelte van de begraafplaats waar na het opheffen van het kerkhof bij de Grote Kerk stoffelijke resten zijn herbegraven. Ook liggen in het vak geestelijken en religieuzen, afkom stig van voormalige kloosterbe- graafplaatsen. Graven en grafstenen hebben vergeleken met de latere uit voeringen op de begraafplaats een afwijkende vorm en afmeting. Dat maakt de duurdere handmatige aan leg noodzakelijk. De bestuurscom missie besluit in haar volgende ver gadering hoe hoog het tarief voor vak O precies moet worden. Nieuw licht in de donkere dagen De dagen korten weer, de feestda gen naderen. De tijd om voor een gezellige sfeer in huis te zorgen is weer aangebroken. Tijd dus voor kaarsen. De Wereldwinkel heeft een nieuwe kaars in haar assorti ment en wel uit Bangladesh. Hij heet Mom bati; dat is het Bengaalse woord voor kaars. In 1991 startte de jonge Shafic in enkele bijvertrekken van zijn huis in Dakha een kaarsenfabriekje. In 1995 kwam de doorbraak, toen hij in contact kwam met importeur Brac. Naast orders en een goede bet aling zorgde Brac voor een beschei den krediet om de werkplaats te ver beteren. Brac gaf ook adviezen voor kwaliteitsverbetering. Er werken inmiddels in dit klein schalige bedrijf negen mannen en zes vrouwen. De inkomsten, die volgens Bengaalse begrippen goed zijn, gebruiken ze deels voor hun eigen levensonderhoud, deels om naar hun families op het platteland te sturen. De productie van de kaarsen is een combinatie van ambachtelijk heid en serieproductie. Dankzij een apparaat met mallen kunnen 24 kaarsen tegelijk gegoten worden; vervolgens werken de vrouwen iedere kaars afzonderlijk met de hand af. Om aan de grote vraag voor Wereldwinkels te voldoen is inmid dels ruimte, apparatuur en personeel uitgebreid. Het sfeervolle kaarslicht in onze huizen betekent dus ook 'verlichting' van het bestaan voor vele mannen en vrouwen in Bangladesh. Voor meer informatie kunt u met de Wereldwinkel bellen, tel. 0478- 588571 of kom vrijblijvend een kijkje nemen. Het adres is; Henseniusstraat 3a. De Wereldwinkel is geopend: maandag van 12.00 tot 18.00 uur; dinsdag t/m donderdag van 10.00 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 18.00 uur; vrijdag van 10.00 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 21.00 uur en zaterdag van Diefstal uit woning Een 36-jarige Venrayse deed namens een bejaarde bewoonster aangifte van "diefstal in haar woning. De slaapkamer bleek door zocht en ontvreemd werden 625,- en een bankpas. Omdat er geen spo ren van braak werden gevonden wordt aan een insluiping gedacht.

Peel en Maas | 1997 | | pagina 11