De toekomst is voor mij nog nooit zo onzeker geweest" Harold Of LENSSEN vele speciale aanbiedingen Jpeelenmaas ZINKEN GOTEN Schaeffers Netwerk naar kleinere locatie Onkruidbestrij ding blijft "hot" Geen takkenroute, wel een hakselaar r Nobel of oneerbaar? Dit jaar ruim 100 bladkorven in Venray E Mogelijk pas na ^verkiezingen duidelijkheid over varkenshouderij Tentoonstelling Missienaaikring Oirlo 58 32 26 pagi, peel en maas donderdag 16 oktober 1997 - Pagina 5 •p. Varkenshouders voelen zich machteloos Burgemeester Waals wist vorige ivcek de problemen rond de var kenspest samen te vatten met de ,in: "Het is stil in Ysselsteyn." Op el varkensbedrijven in het dorp het inderdaad stil, want uit de Meerderheid van de stallen zijn de varkens geruimd. Nu de plaatse lijke veehouders de problemen nnd de pest weer enigszins onder ontrole hebben komen daar de •plande maatregelen van minis- r Van Aartsen van Landbouw, latuurbeheer en Visserij nog eens lovenop: het merendeel van alle arkensbedrijven zal waarschijn lijk 25 procent moeten inkrimpen. De gemiddelde veehouder krijgt lappen te verduren in deze tijd. inanciële en psychische problemen n niet ongewoon meer. De mach- oosheid knaagt. "De toekomst is mijn hele leven nog nooit zo nzeker geweest." zegt Leo tiilipsen. varkenshouder uit 'sselsteyn. Het dorp is in de emeente Venray met negen geval- het hardst getroffen door de var en,spest: "We weten gewoon niet at ons te wachten staat." Philipsen runt samen met zijn rouw Ans en een deeltijdkracht ijn bedrijf, dat bestaat uit twee icaties: een bij hen thuis aan de •ullenweg en een in Kronenberg, illebei staan ze nu leeg op 170 plbkzeugen in de laatste locatie na. 200 Vleesvarkens in Kronenberg ijn opgekocht en de 2IO zeugen en 50 vleesvarkens in Ysselsteyn zijn ajuni preventief geruimd: "Dat is oor de dieren een verlichting eweest en voor ons in het begin ok. Door het vervoersverbod zaten eal weken tegen overvolle stallen in Ie kijken. Ik heb de hele tijd rprobeerd om voor meer ruimte te orgen in de stallen, maar op een geven ogenblik raakten de moge- kheden op. We hebben in die tijd :el wat dierenleed zien passeren." WRANG De varkens moesten geruimd orden omdat in een nabijgelegen drijf in Veulen de pest was uitge raken. Een beetje wrang was het HPhilipsen op dezelfde dag dat hij :l bericht in de bus kreeg dat er jruimd moest worden, te horen reeg dat hij mocht gaan uitbreiden: Op die dag kwam inderdaad de lilieuvergunning voor de uitbrei- ngbinnen. Het was de bedoeling lier na de vakantie begonnen werd de bouw van nieuwe stallen. Dat idus even anders." Meteen na de iming besloten Leo en Ans met i vier dochters op vakantie te n. "We zijn meteen maar flink (weg gegaan, naar Turkije," zegt us, "met de gedachte: 'zo, dit pak- enze ons in ieder geval niet meer I'.Dat hebben veel collega's ook irdacht. Veel boeren zijn deze omergoed op vakantie geweest. Ze ijn even gevlucht voor alle ellen- i f! Persoonlijke en emotionele roblemen hebben nooit echt espeeld binnen het gezin. Leo: "Ik ind dat problemen van het bedrijf iel in de privésfeer moeten worden drokken. Natuurlijk, de kinderen lerken wel dat er dingen aan de and zijn, en daar wordt dan over epraat. Maar niet te dramatisch, nigszins luchtig daarin zijn is toch I 5lbelangrijkst. We laten ons niet F ek maken. De kinderen zijn ook el bij de ruiming geweest, dat zou zwaar gevallen zijn." Lei Philipsen in een van zijn lege stalle. Ans werkt sinds een paar maan den bij een bungalowpark, een kwartier fietsen van hun huis: "Het geld dat ik verdien is momenteel onze enige bron van inkomsten. Ons hele leven werd door de war geschopt door de pest. Nu ben ik een paar dagen per week even van huis weg zonder dat ik aan de pro blemen hoef te denken en de kinde ren kunnen af en toe gratis zwem men, da's ook een voordeel. Leo klust wat, werkt meer binnenshuis en doet veel in het verenigsleven. We vervelen ons in ieder geval niet." FOKVERBOD Leo: "Ik heb meer te doen met de veehouders die nu nog met het fok- verbod en het doodspuiten van big gen opgescheept zitten dan met ons zelf. Wij hebben één keer een opdoffer gehad, met het ruimen van de varkens, maar zij worden nog elke dag met de ellende geconfron teerd." Met die ellende heeft ook Huub van Mil elke dag te maken, maar dan om een andere reden. Van Mil verzorgt sociaal-emotionele begelei ding van agrariërs die door de huidi ge crisis psychisch in nood zitten. De afgelopen maand heeft hij tien nieuwe 'cliënten' in behandeling gekregen, allemaal boeren die een gezinsbedrijf runnen. Van Mil: "De grootste problemen zijn de stress en de machteloosheid. De varkenshou ders hebben het gevoel dat ze niks meer te zeggen hebben en dat ze alles wat ze moeten doen opgelegd krijgen." Ook rouwverwerking komt aan de orde: "Het is een groot verlies, een varkensstapel waar je vele jaren aan gewerkt hebt ineens zo maar doodgemaakt zien wor den." Veel boeren zitten werkeloos thuis. Hoewel de stress en het thuis zitten makkelijk echtelijke ruzies kunnen veroorzaken, zijn er bij de mensen die Van Mil onder behande ling heeft nog geen gezinnen kapot gegaan: "Huwelijken blijven in stand, maar het is wel zo dal man en vrouw zich ieder in een eigen gebiedje terugtrekken. De commu nicatie wordt verstoord. Veel boeren vinden dat ze alles zelf moeten oplossen, dat ze geen hulp van bui tenaf nodig hebben." Twee van de tien gevallen die Van Mil behandelt hebben al besloten om te stoppen: "Het gaat om mensen die al in de vijftig zijn en het nu echt niet meer zien zitten met de boerderij. Als er niet zo'n crisis was geweest waren ze nog wel een aantal jaren doorge gaan." ANDERE MINISTER De meeste varkenshouders blijven zitten met een gevoel van 'wij zijn niet de schuld, wij hebben niets fout gedaan en toch moeten we stoppen'. Die woorden komen ook bij Leo Philipsen naar boven als hij praat over de aankomende herstructure ring van de Nederlandse varkens sector. Minister Van Aartsen wil de sector met een kwart inkrimpen, wat een verlies van tien- tot dertiendui zend banen zou opleveren. Volgens cijfers van de vakgroep Varkenshouders NCB zal 70 procent van de varkensboeren moeten ophouden. Philipsen: 'iedereen zegt iets anders, we weten niet wat ons te wachten slaat. Ik heb er geen notie van hoe mijn bedrijf er over vijf jaar uitziet als de plannen door gaan. Ik wilde gaan uitbreiden, zoals ik al eerder zei, maar dat plan is nu compleet onderuit gehaald." Zijn vrouw hoopt, net als bijna de hele varkenssector, op een andere landbouwminister na de verkiezin gen. Leo betwijfelt of dat helpt: "De verschillen tussen de politieke par tijen zijn zo klein geworden, ik betwijfel of dat in beleid iets uit maakt." Hij is het ermee eens dat er veranderingen moeten plaatsvinden in de varkenssector, maar het zou minder drastisch moeten zijn en economisch haalbaar. "Ik heb een ton uitgegeven om alle vergunnin gen te krijgen om te mogen uitbrei den. Bij die herstructurering wordt dat gewoon van me afgepakt. Ik ver baas me erover dat zoiets kan in een rechtsstaat. Het is pure diefstal. De Ir komt waarschijnlijk pas na verkiezingen van mei volgend ar duidelijkheid over de sane- van de varkenshouderij. De lenssector wil met een felle tegen de plannen van land- 17P ^minister Van Aartsen de lfcv|olitieke besluitvormingvertra- tn. De sector hoopt dat er na de trkiezingen een andere minister 1 landbouw zit, die de plannen m Van Aartsen (VVD) opnieuw rdiscussie zal stellen. De minis- fr zelf wil zijn maatregelen juist snel mogelijk doorvoeren. Hij üalle varkensbedrijven met 25 rocent inkrimpen en hoopt daar- y op steun van de regeringspar- "n en Groen Links. De varkenssector heeft nu zelf een fn ingediend als alternatief voor herstructurering die Van Aartsen tnst. Daarin staat dat de bedrijven reid zijn de productie met 15 pro- (11 le verminderen en dat de over- daartoe de varkensrechten °et opkopen van een aantal var- nshouders. Minister Van Aartsen tijdens de behandeling van de footing in de Tweede Kamer dat ihet plan 'een positief signaal' "'d. maar dat het wel te laat Waro. Hij blijft bij een inkrimping 11125 procent, maar neemt tot het ft 2000 oegen met 15 procent. onderzoeken van het ndbouw-Economisch Instituut en O-Nederland blijkt dat bij uitvoe- ?van de plannen van de minister tot dertienduizend arbeids- 'n abonnement waard plaatsen verloren gaan. Overigens is de varkensstapel als gevolg van de varkenspest nu al met een kwart ingekrimpt. Als gevolg van opkoming, slachting of ruiming zijn inmiddels 11.7 miljoen dieren gedood. De fracties van de politieke partij en in Den Haag kunnen deze maand schriftelijk reageren op het sane ringsplan van de minister, waarna bekeken zal worden of het plan daadwerkelijk door de Kamer behandeld zal worden. Ondertussen lobbyen de varkenssector en de milieubeweging volop met als inzet: komt het wel of niet lol een politie ke besluitvorming voor de landelij ke verkiezingen. boeren voelen zich door de politiek in een ravijn gedreven, zonder dat ze daar iets aan kunnen doen." Philipsen is voor maatregelen om het milieu te beschermen en regels om het welzijn van de dieren te bevorderen, maar kijkt met argus ogen naar wat Van Aartsen zich daarbij voorstelt. De minister wil alle varkens in groepen huisvesten en niet meer in aparte 'hokjes'. Philipsen: "Onderzoek heeft al meerdere keren uitgewezen dat zo'n huisvesting meer leed veroorzaakt dan de oude manier. Varkens wor den aggressief en gaan vechten om een sociale rangorde." "Heel veel regels die het ministerie oplegt mis sen elke onderbouwing en daar heb ik moeite mee." ONMACHT De onmacht knaagt. Leo: "We zullen het, als de herstructurering doorgaat, met 40 procent minder inkomen moeten doen. Als dat bij andere beroepsgroepen zou gebeu ren zouden ze protesterend de straat op gaan. De boeren doen dat nu niet, want die zijn moegestreden." "We hebben het altijd mooi gehad," zegt Ans, "en dit is de tegenslag die altijd wel een keer te verwachten valt. Hoewel ik me wel afvraag 'wat wordt het nu eigen lijk'.'"' Leo: "Het enige dal ik wil is mijn bedrijf weer op orde krijgen en houden. Ik hoop dat het zal lukken. Dit bedrijf is van mijn ouders geweest en ik werk er sinds 1978, bijna twintig jaar dus. Ik moet er niet aan denken om in loondienst te zitten. Ik wil boer blijven, hoewel ik daar in Nederland eigenlijk op de verkeerde plek voor zit." "Op dit moment zou ik geen van mijn kinderen adviseren om boer te worden. Volgens mij hebben ze er zelf ook niet zo'n zin in. Ik las pas in een opstel van mijn dochter die in groep zes zit over een gebeurtenis die ze had verzonnen. Ze schreef dat minister Van Aartsen en twee andere belangrijke mensen een ongeluk kregen onder het autorijden. Zo zie je dat die man in ons gezin toch heel wat teweeg heeft gebracht..." rfi KEUKENINRICHTING (0478) 539020 op afspraak, ook 's avonds Stayerhofweg 2b Wanssum PEEL EN MAAS 'n abonnement waard - Venray-Hofstraat 14, tel. 0478-513290 Wijchen - Spoorstraat 40, tel. 024-6423185 Tijdens de maand oktober geven wij Ook dit jaar organiseert Missienaaikring Oirlo weer een handwerk- en hobbytentoonstelling, die gehouden wordt in feestzaal De Ruif, Hoofdstraat 43 te Oirlo. Wij zullen hel zeer op prijs stellen u tijdens deze tentoonstelling te mogen begroeten, uiteraard zijn ook uw vrienden en bekende van harte welkom. De entree is gratis. De data en openingstijden zijn: zaterdag 18 okt. van 14.00 tot 21.00 uur en zondag 19 okt. van 10.00 tot 13.00 uur. Ook kunt u tijdens onze tentoon stelling ten allen tijde terecht voor een kop koffie met gebak of andere versnapering. PEEL EN MAAS 'n abonnement waard Dakbedekkingen B.V. OOKVOOR UW De onderwijsorganisatie Netwerk is noodgedwongen naar een kleinere locatie verhuisd. Noodgedwongen omdat de gemeentelijke subsidie dit jaar is stopgezet, is Netwerk nu onderge bracht in een lokaal van de Mariaschool in Oostrum. De organisatie hoopt met haar activi teiten te kunnen doorgaan door middel van ondersteuning van derden en met financiële hulp van instellingen. Netwerk wordt in stand gehouden door de scholen en hun besturen. Bij gebrek aan geld zullen de activiteiten echter beëindigd moeten worden. Netwerk ondersteunt het basison derwijs in de gemeentes Venray en Meerlo-Wanssum. Ze doet dat door documentatiemateriaal voor leerlin gen en leraren beschikbaar te stellen en hulpmiddelen te verschaffen voor kinderen die een aangepast leerprogramma nodig hebben. Ook zorgt Netwerk ervoor dat scholen bijtijds vervanging hebben wanneer een leerkracht afwezig is, bijvoorbeeld door ziekte. Veel ex- invalkrachten hebben door klassen verkleiningen zelf een baan op een van de scholen kunnen vinden. Nieuwe invalkrachten zijn altijd welkom, ze kunnen zich opgeven bij Aanes Vennekes. telefoonnummer 0478-550082. D'66 verschiet kruit nog niet Onkruidbestrijding in Venray blijft de gemoederen bezig houden. Ook dinsdagavond weer in de commissie openbare werken waar de gemeentebegroting werd behandeld. De fraktie Samenwerking Venray had in haar vragen opnieuw laten weten het niét eens te zijn met de huidige wijze van onkruidbestrijding. Zoals bekend mag zijn "borstelt" de gemeente de trottoirs en wordt er selectief met chemische middelen bestreden. Samenwerking had gevraagd hoe duur het zou zijn om het onkruid mechanisch en handmatig te bestrijden. Die kosten komen ongeveer neer op ƒ300.000.- extra per jaar. Daar komen nog extra kosten bij i.v.m. beschadigingen. De borstel me thode veroorzaakt nl. schade aan het oppervlak van met name trottoirte gels. Gérrit Verkoeijen ziet vanwege dié negatieve effecten hét borstelen niet zo zitten. "Het lijkt ook meer op maaien want het onkruid is zo terug" aldus Verkoeijen. FINANCIEREN Wat hem betreft mag de gemeente is in de kast gaan kijken hoe een ande re wijze van onkruidbestrijding gefinancierd kan worden. Volgens Verkoeijen moet dat zelfs omdat waarschijnlijk het chemisch onkruidbe- strijden in de toekomst binnen de bebouwde kom verboden gaat worden. CDA-er Jan Loonen zat met wat gemengde gevoelens een en ander aan te luisteren, "Ik vind het oorverdovend stil aan de kant van D*66" aldus Loonen. D'66 Is immers een van de partijen die ook voorstander is van een andere aanpak. Marcel Tonen van D'66 reageerde daar echter meteen op. "Wij steunen smanwerki'ng maar we gaan hier nog niet aangeven hoe wij de zaak finan cieel dekken. Dat doen wij pas in de begrotingsbehandeling zelf' aldus Tonen, waarmee hij aangaf dat zijn fraktie het kruit voor het onkruid nog ^niet wilde verschietend /J Op het nieuwe milieustation aan de Acaciastraat zal een hakselaar worden geplaatst om grof groen afval in volume terug te brengen. Dat liet milieu-ambtenaar Han Hoogma maandagavond weten in de commissie milieu. Gerrit Verkoeijen van Samen werking Venray drong in de com missie, die de begroting voor 1998 behandelde aan op het invoeren van een takkenroute. Grof tuinafval zo dan, net als het KCA, aan de deur opgehaald moeten worden. Wethouder Janssen vond het idee niet slecht maar wees op het kosten aspect. "Een route rijden kost 60 tot 70.000 gulden" aldus Janssen. En Grotestraat 93 Venray Twijfel over haalbaarheid WVG in commissie VROG De behandeling van de Wet Voorkeursrecht Gemeenten (WVG) voor plan Brabander leverde maandag in de commissie VROG nog een kletterende aanvaring öp tussen VVD-raadslid Frans van Hooft en wethouder Bert Kersten. Langs de zijlijn toonde D66-raadslid Marcel Thonen zich van z'n Merselose kerkdorpenkant. (door Bert Albers) Meneer Janssen zal zich op de publieke tribune hebben verkneukeld over zoveel verbaal geweld tussen de beide politici. Zijn opmerking vormde immers de aanleiding voor het vuurwerk. Wethouder Kersten had volgens Janssen tijdens een voorlichtingsbijeenkomst in 1994 de bewoners van de Brabander toegezegd 'zorgvuldig met de belangen van de burgers rekening te houden'. De WVG over het gebied leggen is daarmee niet in overeen stemming. "Het fundamentele recht tot verkoop wordt ons uit handen genomen", betoogde Janssen. Kersten kop zich de bijeenkomst, noch de precieze uitspraak herinneren, maar wist wel te vertellen wat hij daar gezegd zou hebben als hij er was geweest: de gemeente gaat zorgvuldig om met de belangen van haar bur gers. "We betrachten openheid van zaken op het moment dat we dat kun nen". De wethouder kon dan ook absoluut niet uit de voeten met de opmer king van VVD-er Van Hooft: uitspraken over zorgvuldigheid kun je pas maken als je precies weet wat er destijds is gezegd. Van Hooft wilde graag het verslag van de bijeenkomst uit 1994 zien. Eerst zien, dan geloven dus. TOEKOMSTIGE BEWONERS Zoveel wantrouwen was teveel voor de tenen van de wethouder. En hij stak op felle toon een monoloog af over zorgvuldigheid, algemeen belang versus particuliere interessen."Kersten nam het op voor de toekomstige kopers en huurders van een woning in de gemeente Venray. "Een diffuse markt, een groep die nog niet mondig is", sprak de wethouder. "Mensen die nu nog niet weten dat ze over drie, vier of vijf jaar ergens in een nieuwe wijk een huis willen kopen". Die groep moet dan volgens de PvdA-wet houder opdraaien voor de hogere grondprijs die projectontwikkelaars nu aan grondeigenaren betalen. Daarom gebruikt de gemeente de Wet Voorkeursrecht Gemeenten, een instrument dat door het parlement in Den Haag bovendien is goedgekeurd. Nobele en rechtlijnige motieven dos. En vollédig legaal. "U mag mij niet verwijten dat ik instrumenten toepas die de wet mij biedt. Daarvoor hoef ik me toch niet te verdedigen?" Kersten vond dé kritiek van Van Hooft dan ook ver beneden de maat. Het woord 'onoirbaar' viel zelfs. Voor de opmerkingen D66-er Thonen had Kersten evenmin veel begrip. Door de WVG wordt zoveel ambtelijke capaciteit in beslag genomen dat de kerkdorpen vrezen voor de voortgang van hun bestemmingsplannen, verwoordde Thonen. Kersten's antwoord kwam erop neer dat de Merselonaar niet zo eng-dorps moest denken: overal op de kerkdorpen zijn de bestemmingsplannen rond of bijna klaar. Alleen in Heide en Merselo zijn er problemen; in Heide door stankcirkels, in Merselo met onwillige grondeigenaren. "En die problemen had de gemeente al zes jaar geleden kunnen zien aankomen", reposteerde Thonen. "Ik kan dit op sommige kerkdorpen niet meer verkopen", verklaarde hij somber. Het D66-raadslid bleef bij z'n twijfels over de capaciteit op het gemeentehuis en dus de haal baarheid van de WVG-toepassing. Het geknetter en gesputter werd het CDA op een gegeven moment te veel ."Woord voerder H. van de Ven vond het wel ver af staan van het agendapunt: toepassing van de WVG voor De Brabander. Overigens kon digde zijn fractie al aan in tijdens de algemen beschouwingen terug te v komen op hét fenomeen Wet Voorkeursrecht Gemeenten v Verkeerscontroles De actie 'Bromsnor' werd ook dinsdagmiddag gehouden. De poli tie hield drie bestuurders van een bromfiets staande. De bromfietsen werden op de rollentestbank geplaatst en er kon worden vastge steld dat twee van hen behoorlijk waren opgevoerd. De bestuurders kregen een transactie aangeboden. PEEL EN MAAS on line http://www. tref.nl/ Peel&Maas/tpkrant omdat niet iedereen op hetzelfde moment tuiniert verwacht Janssen ook praktische problemen. "Vaak wil men het afval meteen kwijt", aldus de wethouder. Tenslotte voeg de de wethouder er nog aan toe dat met de invoering van een gediffe rentieerd tarief voor afval, een tak kenroute niet meer past in het sys teem. En om nu een takkenroute voor een jaar in te voeren vindt het college niet zinvol. VOLUME Verkoeijen wees echter op het probleem van het grof tuinafval dat op het huidige milieustation wordt aangeleverd. "In een container zit veel volume met weinig gewicht". Milieu-ambtenaar Hoogma liet daarop weten dat op het nieuwe milieustation, dat mogelijk komen de zomer al open gaat. een hakselaar geplaatst zal worden. Die brengt dan het volumineuze groenafval, met name takken, terug tot een kleiner volume en bespaart veel kosten. Dat afval kan dan overigens niet als gft worden afgevoerd maar kan gebruikt worden voor extensieve groencompostering. "Het afval wordt in de buitenlucht gecompos- teerd. Dat duurt langer maar geeft wel een betere kwaliteit compost." aldus Hoogma. Her en der in de gemeente Venray komen dit najaar ruim 100 bladkor ven te staan. Een aantal jaren heeft de gemeente proef gedraaid met een aantal bladkorven die op bepaalde plaatsen werden uitgezet en waarin bewoners de overlast veroorzakende bladeren konden deponeren. De kor ven werden door de gemeente regel matig geleegd. De proef is succes vol gebleken, zodat dit jaar in totaal ruim 100 korven worden uitgezet. Regelmatig komen verzoeken binnen van inwoners die ook graag zo'n korf in de buurt willen hebben. Omdat er slechts 100 korven voor geheel Venray beschikbaar zijn. kunnen niet alle verzoeken gehono reerd worden. De randvoorwaarden voor plaatsing zijn: de overlast moet veroorzaakt worden door bomen in eigen dom van de gemeente de bladafvai moet zodanig zijn dat die plaatsing van de korven rechtvaardigt, zoals bij groepen of lanen van volwassen bomen die ook daadwerkelijk overlast veroorzaken er zal een redelijke verwachting moeten zijn dat de korven gebruikt gaan worden, waarbij vandalismegevoelige plaatsen vermeden dienen te worden een en ander moet passen binnen de logistieke mogelijkheden, d.w.z. de korven moeten met zuigwagen bereikbaar zijn en moeten liggen aan een logisch samengestelde route. De korven zijn niet bedoeld als inzamelplaats voor tuinafval of ove rig gft-afval. Hiervoor kan men als vanouds terecht op het milieusta tion. Gestolen bestelbus aangetroffen Bewoners van de Hoge Beek had den enkele dagen een bestelbus op de parkeerplaats bij hun flat zien staan en vonden dat vreemd. De politie stelde een onderzoek in en daaruit bleek dat de bus ongeveer een week geleden gestolen was bij een garagebedrijf in Blerick. In de asbak werden de autosleutels aange troffen. Het portier bleek geforceerd te zijn. De eigenaar heeft zijn bestel bus inmiddels terug.

Peel en Maas | 1997 | | pagina 5