OPEN EEN VESTIGING BIJ UW KLANTEN THUIS PEEL EN MAAS De Ambachtsschool komt nooit meer terug [ouden bruidspaar in de Prins Bernhardstraat s Jubilarissen op het Raayland College Collecte Dieren- lescherming succesvol Snuffel- en Rommelmarkt Paddestoelen bij Buitenlust |Trefpunt Peel Maas. Thuis op internet. M sN\e\eis Jacob (Jep) Kersten Collecte Nierstichting Personeelsvereniging gemeente wil goed doel steunen Inzegening kruis nabij Brukske M: 2e hebben er beiden al lang ,ar uitgekeken, dat ze hun gou- in huwelijksdag mogen meema- [en. Wel zal de gouden bruid bij lie gelegenheid nu eens niet haar i hoeven te gebruiken tijdens eucharistieviering. Zij is imers een zeer gewaardeerd lid jn het ouderenkoor Crescendo. iZoals gebruikelijk hebben wij ik dit gouden paar opgezocht, beschikken beiden nog over goede gezondheid en uit hun md kregen wij hun levensver- J te horen wat opmerkelijk iel toevalligheden kende, maar it zal in de loop van ons verhaal naar voren komen. de gouden bruidegom iLei Verkoeijen (81) is geboren en [logen in Leunen. Hij groeide daar in het gezin van de huisslachter jrkoeijen. een huisslachter waar- n de ouderen zich nog wel de uit- fie van het vrijbankvlees zullen iinneren. Na de lagere school kwam Lei in it bakkersvak terecht. Vijftien jaar hij knecht bij verschillende ikkers, zelfs tot in Blerick toe. ich zou dat niet zijn levenswerk jjven wan al dat gesjouw en die irte nachten werden verruild, toen terecht kwam bij Enko beton in mssum. Daar was het werk iaarder maar hij hield het er toch jm 25 jaar vol. Daarna benutte hij Igegeven kans om bij Rank Xerox gaan werken. Na zes jaar kreeg jvan de bedrijfsarts het medisch nes dat hij lang genoeg gewerkt d. Dat betekende in de WAO tot l| pensioen. |Htj kon zich nu geheel inzetten tor zijn hobby, het kweken van gels (hoofdzakelijk kanaries en rkieten). Er waren seizoenen dat wel 300 vogels had gekweekt, jlaas moest hij die hobby om izoridheidsredenen opgeven. Lei rkocht zijn vogels en kocht van de ibrengsl daarvan een goede fiets, ukon hij gaan genieten van het ooie natuurschoon zoals de bossen ndMerselo. want daar weet hij elk weggetje te vinden ronde de Ballonzuil. Dalland, Zwart Water en Vredepeel. Helaas moest hij een andere hobby vaarwel zeggen: zingen bij het Venrays Mannenkoor was nu ook verleden tijd. DE GOUDEN BRUID Jo Siebers (74) is geboren en getogen in Wanssum. Na het verla ten van de lagere school ging zij werken als hulp in de huishouding. Later kon ze op St. Anna als huis houdelijk assistente terecht. Zij was ook de dochter van een huisslachter. Een toevalligheid die mensen in hun leven kunnen meemaken. Beiden weten nu nog veel over het huis- slachten te vertellen. zingen De gouden bruid houdt veel van zingen en het is uitzonderlijk dat ze actief is bij maar liefst drie zangver enigingen. Het Pastoor Kemmerekoor in Geysteren maakt sinds de oprichting al gebruik van haar prachtige stem. Hetzelfde geldt voor het ouderenkoor Crescendo. Ook het koor van Het Schuttersveld maakt van haar zangkwaliteiten gebruik. De zang vult haar gehele leven en daarvoor, en dat beklem toonde ook haar man. heeft ze veel, mogelijk zelfs teveel over. gezin Uit het huwelijk kwamen twee kinderen; twee zoons. Die zullen samen met hun vier dochters het feest meevieren.Het feest begint op zaterdag 25 oktober om 10.00 uur met een plechtige eucharistieviering in de Paterskerk. Het opmerkelijke van deze viering is dat ze zal wor den opgeluisterd door twee koren, het Pastoor Kemmerekoor en Crescendo. Dat deze twee koren hun best zullen doen staat vast, zeker als dank voor de inzet van de gouden bruid in hun koren. Het feest wordt in een bij hun woning geplaatste tent verder gevierd. Daar kan iedereen die het gouden paar geluk wil wensen dat tussen 14.00 en 17.00 uur doen. Het gouden paar is nog steeds gelukkig en benadrukte nog eens hoe trots zij zijn 50 jaar. zoals dat zo mooi wordt gezegd, lief en leed met elkaar te hebben gedeeld. De Dierenbescherming afdeling uiray en omstreken heeft een suc- svolle collecte '97 achter de rug. dens de Open Asieldagen was de erenbescherming te gast bij het irenopvangcentrum 'Op de nakterheide'. Veel dieren hebben deze druk bezochte dag weer een iuwe baas. Er werd gecollecteerd in de meenten Venray, Horst, Meerlo- anssum, Bergen, Vierlingsbeek en oekhuizen. Voor het eerst werd collecteerd in een aantal kerkdor- n van bovengenoemde gemeen- i.Totaal werd er ƒ5.557,50 opge- ald; het dubbele van vorig jaar. daas konden niet alle dorpen en aten van de afdeling bezocht wor- n, gezien het beperkt aantal col- itanten. De Dierenbescherming dankt alle vers en vrijwilligers die de collec ts een succes hebben gemaakt. Klachten- en infolijn: 0478- 5521. [Op zondag 26 oktober organiseert Jsvereniging 'Efkes Weg' een pe snuffel- en rommelmarkt, van ftOOtot 14.00 uur in wijkcentrum m Hoender aan de Ursulastraat 2 IVenray. Poging inbraak garage ■Donderdag deed een Venrayse ■ngifte dat getracht was de garage- .ur van hun garage bij hun woning ft net Zevenblad te forceren. Dat Jf ni®t gelukt, maar er was wel [Voorlijke schade aan het slot. Het Raayland College zal op vrij dag 17 oktober a.s. een aantal jubi larissen in de schijnwerpers zetten. Het is nu met een grote school een jaarlijks terugkerend feest, waarbij een hele groep van medewerkers, die hun sporen verdiend hebben in het Venrayse onderwijs, het middel punt vormt en alle aandacht krijgt. De school bestaat nu pas ruim twee jaar en groeit gestaag naar een opleidingsinstituut, waar leerling en docent zich thuis gaan voelen. De fusie van augustus 1995 bracht ver-, schillende scholen met hun eigen historie en cultuur bij elkaar. Het proces van de integratie verloopt voorspoedig en er wordt hard gewerkt aan de opbouw van deze nieuwe school. Bij een jubileum past een terug blik op de 25 jaren. De jubilarissen kijken dan ook vooral terug op de 23 jaar, dat zij zich op hun prefusie- school hebben ingezet voorde bege leiding en de ontwikkeling van de aan hen toevertrouwde leerlingen. Het zijn specialisten in hun vakge bied. die door hun persoonlijkheid een eigen inkleuring hebben gege ven aan hun vak en door hun bijzon dere talenten ook daarbuiten op ver schillende terreinen een bijdrage aan de vorming van de jonge men sen hebben geleverd. Vele vaders en moeders van nu hebben bij hen in de klas gezeten. De fusie heeft ook van Herfst is traditioneel in de culi naire wereld het wildseizoen. In de natuur spelen echter padde stoelen ook een belangrijke rol. Voor Piet en Marwil Jacobs aan leiding om dit najaar een speciaal wild- en paddestoelmenu klaar te presenteren. Zondag 19 oktober is er een speciale wildavond waarop wild en paddestoelen centraal staan. Chef-kok Remco zal U die avond verrassen met eerdergenoemde menu's. Inbraak in bedrijf Via het hekwerk was toegang ver kregen tot een bedrijf op het indus trieterrein De Hulst. De buitendeur was opengebroken om toegang te verkrijgen. Ook was een deur van het kantoor geforceerd. Uit de niet afgesloten kluis werd een geldbe drag uit het geldkistje ontvreemd. hen, die al zoveel jaren in een ver trouwde omgeving gewerkt hebben, het nodige aanpassingsvermogen gevraagd. Maar ook zij kijken nu vooruil en hopen nog vele jaren met plezier en voldoening te kunnen werken op het Raayland College. De hele schoolgemeenschap zal de jubilarissen op vrijdag 17 okto ber in een matinee huldigen. Aansluitend aan deze officiële zit ting in de aula van de school vindt er een besloten receptie plaats voor alle genodigden. De jubilarissen, die allen in 1972 aan een van de fusiescholen hun loopbaan in Venray zijn begonnen, zijn Jacques Bastiaans. Een echte Venrayenaar, die als docent Lichamelijke Opvoeding begonnen is op het "Marianum" en momenteel om gezondheidsredenen nog gestart is met de studie Biologie. Joep Berden. Hij begon zijn carriè re als onderwijzer en volgde een aantal cursussen. 25 jaar geleden werd hij benoemd aan de toenmali ge LTS voor de AVO-vakken en met name het vak Wiskunde, dat hij nu ook doceert. Wim van Delft. De rustige en atten te Brabander uit Waalwijk, die met veel inzet zijn vak Geschiedenis geeft. komt van het Boschveldcollege. Truus Loonen. Zij heeft al die jaren haar geliefde vak Geschiedenis op het Boschveldcollege gegeven en veel aandacht aan de begeleiding van haar leerlingen geschonken. Sraar Peters. Geboren te Meerlo, was verbonden als leraar Duits aan het Boschveldcollege en is en blijft voor veel oud-leerlingen "Sraar". Wim Verhoeven. Hoewel Hagenaar van geboorte is hij een echte Brabander geworden, die in 1972 als docent Lichamelijke Opvoeding zijn loopbaan op de Scholengemeenschap Jerusalem begon. Cees Voets. Geboren te Dongen, startte als docent Scheikunde op hel Boschveldcollege, waar hij samen met Wim Rambags en Pierre Berben in de beginjaren het TUE-project opstartte. Vanaf 1977 gaf hij met veel verve zijn lessen Scheikunde op Jerusalem. Henk Litjens. Geboren te Venray, begon als amanuensis eveneens op het Boschveldcollege en promo veerde in 1975 als Technisch Onderwijs Assistent naar de sg. Jerusalem. IU wit goed zakendoen en dus zou het mooi zijn als uw producten of diensten daar waren waar uw klanten zijn. 5 wat dacht u van Trefpunt? Trefpunt is namelijk de enige Internet-marktplaats die specifiek gericht is op Venray en Ingeving. Steeds meer mensen komen er net zo vaak als ze in een winkelstraat komen. Vanuit huis lopen ze [jaar binnem om te zoeken en te vinden, van algemene informatie tot de laatste aanbiedingen van deelnemende Pednjven. Al vanaf een paar tientjes per maand kan uw bedrijf ook op Trefpunt staan, 24 uur per dag, 7 dagen per week bij uw klanten thuis. Waardoor er voortaan ook bij u virtueel gewinkeld kan worden. iw« normeer informatie over presentatie op internet Ofl terecht bij Peel en Maas Grotestraat 68 Venray, tel. 0478-582727, "■04780-510916, E-mail: peelenm@tref.nl Eindstraat 12, tel. 581553 gratis parkeren voor de deur In Memoriam In de gezegende leeftijd van 92 jaar overleed vrij onverwacht in het ziekenhuis Jep Kersten. Met hem is weer een van de bouwers van het naoorlogse Venray heengegaan. Zo stond hij aan de wieg van ons aller SV Venray. Jep Kersten had aan de Oostsingel, net tegenover het voet balterrein van St. Servatius een graan- en meelhandel, maar omdat hij zijn hart aan de voetbalsport had verpand was het eigenlijk vanzelf sprekend dat, waar mogelijk, Jep Kersten SV Venray bijstond. Ontelbaar waren de uren die hij zich voor de voetbalsport inzette. In de jaren 1953 tot 1959 beheer de hij de financiën van SV Venray als penningmeester.Voor zijn inzet kreeg hij dan ook het erelidmaat schap aangeboden waarop hij zeer trots was. De collecteweek is weer voorbij en de lelling van het opgehaalde geld is gedaan. Hel resultaat is ver bluffend en de Nierstichting wil de collectanten vanaf deze plaats dan ook hartelijk bedanken voor de voortreffelijke inzet. De nationale collecte bracht dit jaar op: Venray centrum ƒ4.926,10: Oostrum I.l 22,-; Castenray 755.80; Leunen 876.65: Merselo ƒ552,30; Heide ƒ473,90; Totaal ƒ8.706,95. Tellen wij hier nog bij op ƒ9.500,- aan giro- en bankopdrach ten dan komen wij uit op een totaal van ƒ18.206.95. Dit is een bedrag waar wij allen trots op zijn. De Nierstichting hoopt van ganser harte dat zij het komende jaar weer een beroep op u (de collectanten) mogen doen. Helaas hebben wij nog steeds te weinig mensen om in heel Venray en kerkdorpen te collecte ren. Als u iemand kent die wil hel pen, geef u dit dan door aan: mevr. A. Geurts-v.d. Kruys, Blauwververstraat 39, 5801 RL Venray, tel. 0478-585015. Namens de Nierstichting Nederland nogmaals bedankt. Fietser had de hele weg nodig In de nacht van dinsdag op woensdag zag een politiepatrouille op dc rondweg Brukske een fietser rijden die de hele weg nodig had. De fietser werd staande gehouden. Het was een 29-jarige man die behoorlijk onder invloed van alco hol verkeerde. Op de man werd het snelrecht van toepassing verklaard zodat hij nu al weet wanneer hij voor de rechter zal moeten verschij nen. DONDERDAG 16 OKTOBER 1997 - NR. 42 HONDERD ACH1TIENDE JAARGANG WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Gouden feest technisch onderwijs in Venray nauwelijks herdacht Op 27 oktober 1947 ging in Venray met de Katholieke Dagnijverheidsschool het tech nisch onderwijs van start. In de volksmond heette de opleiding als snel Ambachtsschool en dat is bijna 50 jaar later bij veel mensen nog steeds zo. Sinds enkele jaren maakt de school deel uit van het grote Raayland College. Misschien is dat de reden dat er geen groot feest wordt gehouden rondom het jubileum: alleen twin tig leerlingen van het eerste uur houden een reünie. Joos Verbeek en Sjeng van Meijel hoorden tot de groep van 32 jongens uit Venray en omgeving die in 1947 de eerste klas van de Katholieke Dagnijverheidsschool bevolkte. Joos was dertien, Sjeng veertien jaar toen ze in het gebouw aan de Merseloseweg naar binnen gingen om timmeren te leren. Want timme ren was de enige technische oplei ding die de jeugd kon volgen aan de nieuwe school. Timmeren met wei nig hout en dito gereedschappen. "Hout was schaars en op de bon", vertelt Joos Verbeek. Wijzend op een bescheiden schap met planken op een oude foto, zegt hij: "Dat was de hele voorraad. Steeds was het passen en meten hoeveel je uit één stuk hout kon halen". Geld voor machines was er ook niet, dus leer den de eerste timmerlieden het vak vooral met hamer en beitel. Houten hamers en blokschaven werden zelf gemaakt. Andere werkstukken van de eerstejaars waren wasrekjes voor om de kachel. In het tweede jaar kwam al ingewikkelder timmerwerk uit het lokaal, zoals voetbankjes en stoofjes en stevige schragen waar huismoeders de wastobbe op kon den plaatsen. VAK LEREN De opleiding startte in een ver bouwd gedeelte van de voormalige jongensschool, gelegen ergens waar nu de schouwburg staat. "Eén lokaal, de algemene lessen werden gegeven in de school aan de Patersstraat. Op woensdagmiddag, want dan stond die toch leeg", her innert zich Sjeng van Meijel. Het duo en de dertig andere jongens kre gen les van de directeur, de heer Oomens. Die doceerde niet alleen timmeren, maar nam ook vakken als technisch tekenen en constructie voor z'n rekening. Alleen de woens dagse algemene lessen werden gegeven door Lei Koppers. Aan de basis van de school stond vlak na de oorlog -uiteraard- de kerk. De gemeente droeg haar steen tje bij en ook de vakbonden St. Eloy (van de metaalbewerkers) en de KAB. de Katholieke ArbeidersBond. waren positief over het idee. Ambachtslieden waren hard nodig bij de wederopbouw van het in puin geschoten Venray en waarom zou de jeugd niet in het eigen dorp kunnen worden opge leid? Jongens -toen nog alleen maar- die een vak wilden leren, moesten vóór die tijd naar Boxmeer of Helmond. Sjeng van Meijel had zelfs voor beide scholen toelatings examen gedaan, maar koos voor de beginnende Ambachtsschool in Venray. Dat 'willen leren' moeten we vol gens het tweetal met een korreltje zout nemen. "Je had niet zo veel te willen in die tijd", zegt Van Meijel. "Als je uiteen gezin met veel kinde ren kwam, moest er een vak geleerd worden zodat je ook aan het verdie nen kon". Verbeek heeft dezelfde ervaring, hoewel hij misschien anders ook wel voor techniek had gekozen. "M'n vader had voor de oorlog een klein aannemersbedrijfje met een paar man personeel. Hij stierfin 1942 en m'n moeder bleef met acht kinderen achter". Verbeek had dus niet veel keuze. "Maar een vak leren werd in die lijd hoger gewaardeerd dan in later jaren". tekenaars Beide mannen van het eerste uur hebben er nooit spijt van gehad, al zijn ze allebei niet in hun vak geble ven. Joos Verbeek belandde na twee jaar ambachtsschool direct bij een architectenbureau en bleef de rest van z'n loopbaan in die wereld: Sjeng van Meijel timmerde wel een aantal jaren, maar belandde daarna ook aan de tekentafel. Later spijker den ze hun kennis in de avonduren bij, een logisch verlopende onder- wijscarrière in die tijd. Geld verdie nen had immers prioriteit. Van Meijel maakte tijdens een avondopleiding in 1959 kennis met de huidige school aan de St. Jozefweg. Die werd pas in 1951 en 1952 gebouwd en in oktober van dat laatste jaar in gebruik genomen. (Voor een beknopt historisch over zicht zie de rubriek 'Oude foto' elders in dit blad). Tegen die tijd konden Venrayse jongens ook al tol metaalbewerker worden opgeleid. niet aan gedacht Het tweetal verloor elkaar uit het oog, net zoals de andere leerlingen. Pas vorig jaar kwamen Sjeng en Joos elkaar bij toeval weer tegen. Herinneringen ophalend ontdekten ze dat hun school dit jaar een halve eeuw bestaat. Het vervolg-idee voor een reünie was snel geboren, maar toen Verbeek en Van Meijel daar over contact opnamen met de lei ding van de technische school, bleek dat ze daar van het jubileum niks afwisten. Plannen om iets te organi seren rondom het 50-jarig bestaan waren er evenmin. Het gevolg is dat het zaterdag rustig is aan de St. Jozefweg. Geen honderden van de vele duizenden LTS'ers die de afge lopen decennia gelast, gemetseld, getimmerd, gestucadoord of aan auto's hebben gesleuteld komen zaterdag kijken op hun oude school. Het duo zit er niet echt mee. "Ach. de school is natuurlijk een beetje ondergesneeuwd in het hele fusie-geweld", verzuchten Joos en Sjeng. Het blijft daarom zaterdag bij een onderonsje van de eerste scho lieren, overigens met alle medewer king van de huidige schoolleiding. Van de 32 van het eerste uur zijn er inmiddels acht overleden, vier komen niet. De twintig overgeble venen, die zelf ook nooit op de hui dige locatie les hebben gehad, kun nen kijken naar een tentoonstelling van historische zaken die Verbeek en Van Meijel boven water hebben gekregen. Oud-tekenleraar Jan van der Heijden laat de oud-leerlingen daarna zien hoe tegenwoordig een technische school weer uit ziet. Onder de bezoekers komt er één van ver: Nol Jans Beken woont in Ontario. Nol vertrok al vrij kort nadat hij van school kwam naar Canada en is blijkbaar nog steeds werkzaam in de bouw. Voor hem en voor de meeste anderen zal het één van de laatste gelegenheden worden om de 'Ambachtsschool' nog te bezoeken. Als het Raayland over enkele jaren op één locatie zit, heeft het gebouw z'n langste tijd gehad. Op het gemeentehuis wordt blijk baar al druk gekeken naar een ande re bestemming voor het vrijkomen de terrein. Dan is het echt afgelopen met de Ambachtsschool. De eerste spade voor de nieuwe ambachtschool ging in 1951 in de grond. De personeelsvereniging O&O van de gemeente Venray heeft plan nen om volgend jaar op zaterdag 6 juni een actiedag te organiseren vooreen goed doel. De activiteiten zijn bovendien niet alleen bedoeld voor medewerkers van de gemeente, maar voor alle inwoners van de gemeente. B. en w. hebben vorige week in principe ingestemd met het voorstel. De personeelsvereniging organi seert sinds 1994 activiteiten voor alle medewerkers in dienst van de gemeente om het wij-gevoel te bevorderen. Hel O&O-bestuur heeft nu voorgesteld om in het program ma van 1998 een activiteit op te nemen voor een goed doel. O&O heeft daarvoor de stichting Clinic Clowns in gedachten. Dat zijn clowns die optredens in ziekenhui zen voor kinderen verzorgen. Uitgangspunt van de actiedag is dat de organisatie en uitvoering door de hele gemeentelijke organi satie wordt gedragen (medewerkers en oud-medewerkers, partners en/of kinderen van medewerkers en leden van het gemeentebestuur). Om zo veel mogelijk geld in te zamelen wil men de activiteiten openstellen voor een zo groot mogelijk publiek (alle inwoners van Venray en in het bij zonder leden van personeelsvereni gingen van andere bedrijven en instellingen in de gemeente). De uitvoering van de plannen hangt af van de beschikbaarheid en inzet van vrije uren van medewer kers en andere vrijwilligers. De inhoud van hel programma staat dan ook nog niet vast. Gedacht wordt onder andere aan fancy fair-achtige activiteiten, een sponsorloop, vei ling. hobbymarkt en kindervoorstel lingen. Brandweer moest in actie komen Woensdagavond moest de brand weer tweemaal in actie komen nadat harde windstoten voor gevaar had den gezorgd. Aan de Merseloseweg dreigde een boom op het wegdek te vallen nabij de parkeerplaats van het ziekenhuis. De brandweermannen klaarden de klus. Enkele uren later moest de ladder wagen van de brandweer worden ingezet omdat een luifel van één van de hogere verdiepingen van het zie kenhuis naar beneden dreigde te vallen. Ook die klus werd geklaard. De Stichting Kruisen en Kapellen is de afgelopen twee jaar bezig geweest met de vervaardi ging van een kopie van het houten kruisbeeld, dat sinds 1950 bij de familie Claessens aan de Servatiusweg aan een kruishout hing. De werkzaamheden zijn nu voltooid en a.s. zondag zal, na de hoogmis in de Paterskerk, het beeld gezegend worden. In de vervaardiging hebben de medewerkers van de stichting enke le honderden uren gestoken. Het beeld was een van de laatste houten beelden die in Venray langs de wegen, in weer en wind aan een kruishout hingen. De Stichting wilde dit beeld voor het nageslacht veilig stellen en heeft nu een kopie vervaardigd. Het originele beeld is gesneden door de kunstenaar Piet van Dongen en verving toendertijd het, door de oorlog, zwaar bescha digde exemplaar. Het origineel krijgt een plek in museum Het Freulekeshuus, De Hoogmis in de Paterskerk is zondag om 10.30 uur. Na de inzege ning zal, maandag, het nieuwe beeld aan het kruis worden opgehangen,

Peel en Maas | 1997 | | pagina 11