De drie levens van vergeten spullen (WVS™) (WVS™) Gebruikers tevreden over maaltijden Synthese Toch feest voor zieke jubilaris Gilde van Maashees wint korpsprijs schieten op de wip Deurnese Anita mag naar Euro Disney Niet geplaatst door technische storing Intratuin wil record Taxus-actie verbeteren De Come Back van De Poest Stichting Anahata Spreekuur voor mensen in de ziektewet om met een WAO Jongeren bezoeken voormalige concentratie kampen UW Wereldwinkel Venray UW Stichting Orpheus steunpunt bij homoseksuali teit binnen het huwelijk PEEL en maas donderdag 4 september 1997 - Pagina 7 IIS. iel WVS-project van Adriaan Nette tijdens Ongezochte Vondst De kennismaking met het Odapark is de Haagse kunstenaar Adriaan Nette in 1993 goed beval len. Een wederzijds gevoel, want de organisatoren stuurden Nette ook voor 'Illusies 95' een uitnodi- En bij De Ongezochte Vondst is hij wederom present met een project dat onmiskenbaar zijn signatuur draagt. Even in herinnering roepen. Adriaan Nette was de man die in 1993 Venray verraste met een zeer speciale pagina in 'Peel en Maas'. Het leek op het eerste gezicht een heel gewone pagina. Alleen stond het vel vol met onleesbare teksten en foto's met onduidelijke afbeel dingen. Hij riep bovendien 93 Venraynaren op hem hun gehei men toe te vertrouwen, die hij ten toonstelde in het Odapark. Twee jaar geleden deed de Hagenaar een dorpsfiguur herle ven en schreef hij een stukje Venrayse geschiedenis opnieuw. Bezoekers konden op reis met het Bureau voor Zintuigelijke Ondernemingen. Een tocht vol verrassingen met centraal de figuur van smid Bert Zegers, alias Bert Broaj. En ook dit keer laat Adriaan Nette weer zien dat hij zich heeft verdiept in de plaatse lijke situatie voordat hij aan z'n bijdrage begon. WORLDS BEST BRANDS LOWEST POSSIBLE PRICE BESTE MERKEN, LAAGSTE PRIJS Opnieuw maakt Venray kennis met BUROZINO, het Buro voor ZINtuigelijke Ondernemingen. Het bureau verandert ter gelegenheid van De Ongezochte Vondst in een filiaal van een bekende Venrayse winkel: De Winkel van Sinkel. Venraynaren worden uitgenodigd om spullen die ze niet meer gebrui ken een tweede leven te geven. In het kader van De Ongezochte Vondst voegt Nette er niet een paar aan toe. Het project heet WVS, letters die natuurlijk staan voor Winkel van Sinkel. Adriaan Nette heeft een aan tal mensen een papieren zak toege stuurd en verzoekt hen om daarin hun eigen 'ongezochte vondst' te stoppen. Iets wat al jaren uit hun gedachtenwereld was verdwenen, waarvan ze zelfs niet meer wisten dat ze het nog hadden. De objecten kunnen vrijdag 5 september bij de opening van de tentoonstelling wor den ingeleverd. Vanaf dat moment maken ze deel uit van de WVS-col- lectie: 'Worlds Best Brands for Lowest Possible Price'. Net als de producten in de winkel in de Bontekoestraat zijn ze te koop en brengen geld op voor de Winkel van Sinkel. Het eerste leven, net als in de 'echte' winkel. De WVS-collec- tie is ook een deel van de tentoon stelling De Ongezochte Vondst. Het object gaat ineens een tweede leven leiden, als onderdeel van een kunst werk. De papieren zak is voorzien van een kadertje. Daarin kunnen de WORLDS BEST BRANDS LOWEST POSSIBLE PRICE inzenders hun object voorzien van een bijschrift. Dat mag van alles zijn. Bij die bijschriften had Adriaan Nette ook een bedoeling: hij wilde er schrijvers mee aan het werk zet ten. De stukjes tekst op basis van de bijschriften zouden via Internet de hele wereld over kunnen gaan en samen een verhaal vormen. Het derde leven van de vergeten spulle tjes. Of de derde laag van het project tot uitvoering komt. is inmiddels onzeker geworden. Doorgaan is afhankelijk van sponsoring door een Inernet-provider. OUD EN NIEUW "Jammer, maar dat is inherent aan installatie-kunst", meent Nette. "Je hebt een idee en past de uitvoering aan de omstandigheden aan. Adriaan Nette wil met z'n project laten zien dat kunst niet vrijblijvend hoeft te zijn en midden in de maat schappij staat. Hij kwam op het idee toen hij hoorde van het werk van de Winkel van Sinkel. "Een geweldig initiatief dat enerzijds staat voor hele oude waarden, anderzijds heel modern is. Recycling, een tweede leven geven aan spullen, dat hadden die zusters al heel vroeg in de gaten", zegt de kunstenaar. Zijn bij drage aan De Ongezochte Vondst is ook een hommage aan het werk van de Winkel. Met z'n WVS-formule geeft Nette de spulletjes een naam, een merk. "Net als Calvin Klein of Levi's" zegt hij lachend. Koop WVS, Worlds Best Brands, Lowest Possible Price. WVS, het logo van Adriaan Nette's project. Als u dit logo ziet bent u verzekerd van de beste kwali teit voor de laagste prijs. WORLDS BEST BRANDS LOWEST POSSIBLE PRICE Stichting Anahata start in de twee de week van september de volgende cursussen. Sacred Dance oftewel levendan- :n Meditatieve dansen, die jezelf in je stilte brengen, op dinsdagavond van 19.30 tot 21.00 uur. Eventueel ook op woensdagmorgen. Werken met energie (Her) ontdek jezelf in deze cursus door je eigen energie- krachten te irvaren en te gaan gebruiken voor jezelf en anderen! 'Op dinsdag-, woensdagmiddag en donderdag avond. Ook andere cursussen mogelijk: Mcradans, meditatie, mandala en/of yantra tekenen/schilderen. |vens consulten mogelijk om je 'leven een nieuwe impuls te geven. Meer info: tel. Clara 0478-585450 $g. Annie, tel. 0478-581270. 'lara volgde de opleiding tot spiri- ueel therapeut en studeerde onlangs fals docent spirituele therapie aan iet Spiritueel Opleidingscentrum te lelfeld. Het Arbeidsongeschikten Plat- )rm Limburg houdt elke week in verschillende plaatsen in de regio preekuur voor mensen in de ziekte- vel, mensen met een (gedeeltelijke) IVAO-uitkering cq. invaliditeitspen- ioen. Men kan o.a. terecht met vra- en over de verschillende uitkerin- en en de samenloop daarvan, de iontacten met de bedrijfsvereniging, le herbeoordeling, hulp bij het in leroep gaan etc. In Venlo iedere maandagmiddag an 14.00 tot 16.00 uur in het ebouw van de Volksuniversiteit, ■eutherweg 8, tel. (tijdens spreek- ur): 077-3515281, alleen tijdens iet spreekuur. Op het initiatief van het lorlogs- en Verzetsmuseum in Iverloon vertrekken jongeren uit iindhoven en Nijmegen voor een aantal reizen naar de voormalige concentratiekampen Theresiënstadt en Auschwitz. De forste reis vindt van 14 tot en met 19 september plaats. De reizen passen in de doelstel- >ng van het museum om ook men en die de tweede wereldoorlog niet lebben meegemaakt bewust le naken van oorzaken, achtergronden n gevolgen. De reis is georgani- eerd in samenwerking met wel- ijnsorganisaties en jeugd- en jonge- enwerkers in de beide steden. Het 'aat om een proefproject dat finan- oieel ook door de beide gemeenten 'ordt ondersteund. PEEL EN MAAS WEEKBLAD Ondanks kritiek op hoeveelheid groente en temperatuur De Venrayse klanten van de maaltijddienst van Synthese zijn over het algemeen tevreden over de kwaliteit van de maaltijden. De Consumentenbond vindt dat nog (te) weinig gebruik wordt gemaakt van bijstands- en subsi dieregelingen in de gemeente. De bond hield onlangs een lande lijk onderzoek naar de kwaliteit van veertien maalttijddiensten. De gebruikers gaven hun mening over de smaak, het vetgehalte, de gaar heid, de variatie en de hoeveelheid van de aangeboden maaltijden. Ook de dienstverlening en de toeganke lijkheid van de voorziening werden meegenomen. Bij het onderzoek waren veertien maaltijddiensten betrokken. Synthese eindigde op een gedeelde derde plaats. De Consumentenbond conclu deert wel dal de porties groenten in het algemeen te gering zijn, Het geleverde eten is ook niet altijd op de juiste temperatuur. Kritiek heeft de bond op de betaalbaarheid en speciaal de mogelijkheden om kor ting te verlenen. Er wordt in Venray nog weinig gebruik gemaakt van de mogelijkheden voor bijstand en reductie. Een betere voorlichting zou ook helpen, meent de consu mentenorganisatie. Synthese zal met de gemeente hierover overleggen. Ton van Dijck uit Leunen hw aangenaam verrast en onder de indruk toen vorige week maandagavond ineens Jan Vlemmix en Piet Kuenen aan z'n bed stonden. De beide voorzitters van ruiter- en ponyvereniging Ons Genot kwa men de zieke opzoeken, die herstelt van een operatie. Om die reden moest Van Dijck, al 60 jaar lid van de vereniging, zowel het Limburgs kampioen schap als z'n eigen huldiging missen. Als goedmakertje kreeg hij een mooi wandbord aangeboden en een videoband van het geslaagde ruiterfeest van afgelopen zondag. Op zondag 31 augustus heeft het schutters 4-tal van St. Joris en St. Anthoniusgilde uit Maashees de Korpsprijs gewonnen van de Noord Brabantse Federatie van Schuttersgilden. Dit in de wedstrijd van gildebroeders uit Brabant onderling om het Brabantse schiet- kampioenschap. De wedstrijd werd gehouden op het schietterrein van St. Anthonius Abt in Blitterswijck, weliswaar liggend in Limburg maar toch niet de minste onder de gilden volgens de Federatievoorzitter Th. Van der Weijden. Het korps 4-tal van het Maashees' gilde behaalde het Kampioenschap van de Federatie met niet het maxi male aantal punten. Een schot was niet raak genoeg, de wip viel terug op zijn plaats. Elf punten bleek toch genoeg te zijn om zonder afkampen te kunnen winnen met een prachtige eerste prijs, zijnde het zilveren kruis van de Federatie 1997. De deelne mende schutters in het winnende 4- tal Piet Rutten, Marius van Boekei jr., Gerrit Emonts en Wilbert van Boekei. Zij ieder kregen persoonlijk een zilveren herdenkingsschild. In 1998 wordt het treffen van de schutters in de Brabantse Federatie in district Kampenland gehouden. Mocht het aangezochte gilde het schieten niet kunne houden, in dat geval hebben de Maashese schutters zich als kandidaat aangediend. WIJ ZOEKEN regelmatig nieuwe bezorgers voor Peel en Maas. Aanmelden in onze boekhandel Grotestraat 68 of telefonisch 582727 Min. leeftijd 14 jaar Kunstkaarten uit Irian Jaja Wereldwinkel Venray heeft, samen met nog enkele andere Wereldwinkels in Nederland, van de Stichting Irja kunstkaarten en een aantal maro-schilderijen gekregen om in haar winkel te verkopen. Deze kunstkaarten zijn heel geschikt om in te lijsten, in de Wereldwinkel zijn hiervan enkele voorbeelden te zien. De kaarten van wit papier zijn beplakt met een voorstelling in een vaak symmetrisch patroon getekend op boombast. Deze boombastteke ningen zijn gemaakt door Papoea kunstenaars in Sentani aan de Noordkust van Irian Jaja ofwel het vroegere Hollands Nieuw-Guinea. Deze boombast ondergaat een lang durige behandeling: een stuk boom bast van een jonge boom wordt eerst schoongekrabt met een schelp, daar na beklopt tot de bast loslaat en er afgesneden kan worden. Daarna wordt de binnenschil van de bast er af gehaald en ook beklopt. Door dit kloppen wordt het stuk boombast steeds dunner en breder totdat uit eindelijk een redelijk grote lap ont staat. Vervolgens wordt deze in de week gezet, uitgewrongen en in de zon te drogen gelegd.Versierd met eeuwenoude motieven in zwart, roodbruin of grijswit, worden deze lappen (maro's) gedragen als len dendoeken door getrouwde Papoeavrouwen, als versiering op de boeg van de kano's en op een stok gehangen bij een graf. Deze motie ven zijn ook terug te vinden op schilden, eetborden, haken om net ten aan te hangen, deurposten bij het huis van het opperhoofd, etc. Het project van de Stichting Irja, opgezet door Wereldwinkel Zeist, past in de filosofie van het WereklWinkelgebeuren: een project waarbij rechtstreeks wordt inge kocht en waar een eerlijke prijs voor de producten betaald wordt. Voor meer informatie kunt u met de Wereldwinkel bellen, tel. 0478- 588571 of kom vrijblijvend een kijkje nemen. Het adres is: Henseniusstraat 3a. De Wereldwinkel is geopend: maandag van 12.00 tot 18.00 uur; dinsdag t/m donderdag van 10.00 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 18.00 uur; vrijdag van 10.00 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 21.00 uur en zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur. Vlag uit, winkel open! PEEL EN MAAS WEEKBLAD De 10-jarige Anita Meulendijks uit Deurne is de gelukkige winnares van een actie van tien ondernemers in winkelcentrum De Bleek. De winkeliers, spon sors bij het paalziïten, hadden een wedstrijd uitgeschreven tijdens dat evene ment. Het publiek kon raden hoeveel uur de deelnemer op de 'paal van De Bleek'zou blijven zitten. Meulendijks benaderde die tijd, 25 uur en 10 minu ten, het dichtst. Het meisje had een tijd van 25 uur en 30 minuten opgegeven. Anita Meulendijks kreeg uit handen van de deelnemende winkeliers een reis- cheque voor Euro Disney in Parijs aangeboden. In het bijzijn van haar vader, moeder en een broertje nam zij de prijs dankbaar in ontvangst. De prijs kwam op een goede plek terecht. Meulendijks, varkenshouder in Deurne, had vanwege de heersende varkenspest alle varkens moeten laten afmaken. De familie was in die jaren daarvoor nog nooit op vakantie geweest. In onze uitgave van vorige week had de techniek te kampen met diverse problemen. Hierdoor is een aantal politiebericht niet geplaatst. Om onze lezers dit nieuws niet te onthouden, vermelden wij deze berichten alsnog. Er werd aangifte gedaan van inbraak in een woning aan de Honingklaver. Mogelijk was toe gang verkregen met een valse sleu tel. Alle laden en kasten waren door zocht. Kennelijk was naar geld gezocht, wat niet aanwezig was. Daardoor bleef de schade beperkt. Ondanks dat de politie na een inbraakalarm in recordtijd bij een supermarkt in Veltum ter plaatse was, kon zij alleen constateren dat er ongewenst bezoek was geweest. Zoekactie had geen resultaat. Bij de opgemaakte inventarisatie kon wor den vastgesteld dat voor enkele dui zenden gulden aan rookartikelen was gestolen. De schade door vernielingen om op het bedrijfsterrein aan de Vennootstraat te komen was groter dan de buit. Het hek werd vernield, de oplegger was opengebroken. Kennelijk waren de daders er van overtuigd dat in die oplegger waar devolle goederen lagen. Dat bleken alleen dozen met kerstverlichting te zijn. Daarvan werd een doos ter waarde van enkele tientjes meege nomen. Bij onenigheid tussen enkele per sonen in de nachtelijke uren kreeg een 29-jarige inwoner van Merselo een klap in zijn gezicht. Van die mishandeling deed de man aangifte. De identiteit van de 'vechtersbaas' is bekend zodat tegen hem proces verbaal werd opgemaakt. Diezelfde avond kwam er een melding binnen dat voor een café aan de Henseniusstraat een vecht partij was uitgebroken. De politie trof op het wegdek een inwoner van Blerick aan. Die man wilde onder geen beding aangifte van mishande ling doen. Op de kruising Langstraat- Paterslaan moest een 25-jarige motorrijder uit Veghel uitwijken voor een 28-jarige inwoonster van Malden, die met haar kinderwagen wilde oversteken. Bij die manoeu vre verloor de motorrijder de con trole over zijn motor en kwam ten val. De verwondingen bleken mee te vallen. De verklaringen van beiden waren tegenstrijdig zodat het voor de rechter een moeilijke klus zal worden om recht te spreken. Een bestuurster van een personen auto uit Rips zag op de Ripseweg bij Vredepeel vlammen onder de motorkap van haar auto komen. Ze stopte en kreeg hulp van buurtbewo ners en passanten. De gealarmeerde brandweer hoefde niet in actie te komen. Het motorcompartiment moet als verloren worden beschouwd. Drie Venrayse jongens van 13 en 14 jaar werden door de politie aan gehouden nadat ze in en rond de Witte Vennen aan de Sparredreef in Oostrum baldadigheden hadden uit gehaald. De jongens hadden water fietsen in het verboden en gevaarlij ke gedeelte van de waterplas gevaren en waren er met een motor boot vandoor gegaan. Twee jongens van 14 en 16 jaar uit Blerick werden aangehouden omdat ze waterfietsen omver hadden gegooid. Het vijftal is voor de aangerichte schade aanspra kelijk gesteld en naar het Haltbureau doorverwezen voor het ondergaan van een alternatieve straf. Een 48-j'arige inwoner deed aan gifte dat tijdens zijn bezoek aan de Winkel van Sinkel zijn portemonnee was gerold. Daarin zaten persoonlij ke bescheiden en een bedrag van ƒ150,-. Namens een textielzaak in De Bleek werd aangifte gedaan van diefstal van een rek met acht kinder nachthemden. Een 44-jarige Venrayse deed aan gifte van diefstal van een rijbroek van haar dochter tijdens het pony concours in Leunen. De waarde van de broek bedraagt ƒ80,-. Uit de kluis van het zwembad aan de Kempweg werd een paar sport schoenen ter waarde van ƒ200,- gestolen. De benadeelde is een 14- jarige jongen. Om in die kluis te komen heeft de dader veel moeite moeten doen want de sleutel was afgebroken. Een 35-jarige inwoner deed aan gifte van diefstal van een Mercedesster van zijn aan de Wilgenstraat geparkeerde auto. Twee landbouwers aan de Timmermannsweg werden door de politie bekeurd omdat ze illegaal grasland aan het beregenen waren en voor die onttrekking van grond water geen vergunning hadden. Samen met haar klanten heeft Intratuin, het groene warenhuis voor huis, tuin en balkon, het eerste weekend van juni 8.000 kilo fijn materieel snoeisel van de Taxus bac- cata ingezameld. In de Taxus bacca- ta zit baccatine. Deze stof is de basis voor Taxol, een stof die van groot belang is voor de bestrijding van eierstok- en borstkanker. Intratuin zou Intratuin niet zijn als zij vrijdag 12 en zaterdag 13 sep tember het aantal kilo's ingezameld Taxus-snoeisel niet tracht te verho gen. Daarom roept zij alle klanten op te wachten met snoeien van de Taxus Baccata en dit woensdag 10 of donderdag 11 september pas te doen. Het Amerikaanse Nationaal Kanker Instituut noemt Taxol een van de belangrijkste ontdekkingen in de strijd tegen kanker in de laatste tien jaar. Voor de productie van dit kankerremmende middel is veel, héél veel baccatine nodig. En dat betekent dat er een grote behoeft is aan het snoeisel van de Taxus bacca ta. Belangrijk is dat u zo laat moge lijk uw Taxus baccata snoeit. Baccatine zit in de naalden van deze heester. Daarom doet u ons veel ple zier met de takken, die dunner zijn dan een halve centimeter, en het bij behorend groen. Het snoeisel kunt u het beste droog en broeivrij inleve- Het geld dat Intratuin krijgt voor het inzamelen van het snoeisel - dit was vorige keer 8.000 gulden - gaat volledig naar de Nederlandse Kankerbestrijding. Verder krijgen alle klanten, die het snoeisel komen brengen, als dank een klein presen tje van Intratuin. PEEL EN MAAS on line http://www.tref.nl/ Peel&Maas/tpkrant Opvang, steun en begeleidmg. Dat wil het Limburgse steunpunt van de Stichting Orpheus bieden aan men sen met homoseksuele gevoelens, die toch getrouwd zijn. Het is een zelfhulpgroep voor het hele gezin. Homoseksuele gevoelens hebben en toch getrouwd zijn. Dat kan. Naar schatting honderdduizend echtparen in Nederland worden ermee geconfronteerd. Het is geen eenvoudige situatie. Daarom is de landelijke Stichting Orpheus een zelfhulpgroep voor opvang, steun en begeleiding voor alle betrokkenen, naast Zuid-Limburg, nu ook voor Noord- en Midden-Limburg een hulpdienst gestart met (evt. anonie me) telefonische hulpverlening en contactavonden. Het loopt niet meer zo goed in je huwelijk. Je houdt van elkaar en toch klopt er iets niet. Er ontbreekt iets aan het contact tussen beiden. Seks staat soms op> een laag pitje. Onzekerheid. Wat is dat toch. Het kan zijn dat je voor je huwelijk al homo- of biseksuele gevoelens heb ben als ze getrouwd zijn. Alle situ aties zijn anders, maar als het op een of andere manier toch spaak loopt, dan is het heel moeilijk om ermee verder te kunnen en het te vertellen aan je man of je vrouw. Voor de partner komt de medede ling vaak als een opluchting. Gelukkig is er een oorzaak. Of het is een donderslag bij heldere hemel. Dat had ik nooit achter hem of haar gezocht. Natuurlijk de angst wat gebeurt er nu verder. Orpheus wil mensen begeleiden in de keuzes die ze maken. Dat geldt voor de homo- of biseksueel zelf, maar ook voor hun partners en eventuele kinderen. We hebben een telefonische hulp dienst en er zijn contactavonden in Venlo en Maastricht. Voor de meeste belangstellenden lijkt een scheiding het meest vrese lijk wat hen kan overkomen. Opgeven wat je hebt opgebouwd en waar je nog altijd om geeft. Soms zijn er kinderen of soms wil het echtpaar nog steeds kinderen. De homoseksuele wereld lijkt eng in vergelijking met de eigen vertrouw de omgeving. Een echtpaar moet samen een proces door. Het helpt om erover te praten met mensen die hetzelfde hebben meegemaakt. Homo/heteroseksuele echtparen zoeken een weg die bij hun situatie en hun gevoelens past. Voor kinde ren is de situatie vaak verwarrend, zeker als ze in de puberteit komen. De algemene houding ten opzichte vah hömbseksualiteit is nog steeds dubieus en jongeren krijgen dat mee. Daarom is stichting Orpheus ook actief voor de kinderen en homo/hetero-seksuele ouders. De telefonische hulpdienst (ook anoniem) is bereikbaar op de num mers 077-4763068, 046-4523925 of het landelijk nummer 020-6390765. Contactavonden worden gehou den in café De Splinter in Venlo en het COC te Maastricht. Over de data is telefonische informatie verkrijg baar. 'Voor de meeste mensen is het heel eng om naar buiten te komen met hun gevoelens. Ze lopen niet zomaar op een contactavond binnen. We willen ze begeleiden en samen met hen die stap zetten'/ Na een flinke verbouwing van binnen en van buiten is de Ysselsteynse cafetaria De Poest terug. Letterlijk, want De Poest heet sinds zaterdag 30 augustus voortaan Come Back. Riekie en Wiel van Ooi, die de cafetaria aan de Puttenweg al jaren runnen, hebben zich aangesloten bij de de nieuwe formule Come Back. De Poest is de tweede zaak van Come Back in Nederland en de eer ste in Limburg. Come Back is een samenwerkingsverband tussen fabrikanten, groothandel, horecabe drijven en een reclamebureau. Aansluiting bij de formule beteken de een aanpassing van de zaak, van binnen en van buiten. Het interieur werd vernieuwd, de pui geschilderd en het terras nieuw aangelegd. Ook het assortiment is uitgebreid. Klanten kunnen voortaan behalve uit het bekende aanbod ook kiezen uit een aantal menu's. Om mee te nemen of om in de gezellige zaak op te eten. Verder kunnen Come Back-klan ten rekenen op allerlei spaaracties en aantrekkelijke aanbiedingen en acties. Allemaal om ervoor te zor gen dat de klanten ook regelmatig doen wat de slogan vraagt: namelijk terugkomen voor elke snack. WIJ ZOEKEN regelmatig nieuwe bezorgers voor Peel en Maas. Aanmelden in onze boekhandel Grotestraat 68 of telefonisch 582727 Min. leeftijd 14 jaar

Peel en Maas | 1997 | | pagina 7