Sfiont iet *Ve#n<zty Dag paardenpromotie in Leunen Expositie 'Wat Venray bewaarde' Voorlopige deelnemerslijst Ronde van Nederland 1997 Wereldwinkel Venray UW Country- en westerndansen Kindermarkt Oud papier "t Silveren Swaentje' 1997 toegekend Omroep Venray programma-info Gezelschaps dansen ag; PEEL EN MAAS aonaerdag 21 augustus 1997 - Pagina 5 WIS rag. •gmo Ider )ld& 3 e m: jara p de Jubilerend 'Ons Genot' organiseert Limburgse kampioenschappen voor pony's Aankomende zondag trappelen in Leunen duizenden paardenhoe ven. Sorry, ponyhoeven, want de grote viervoeters zijn niet verte genwoordigd op het terrein aan De Hoef, tussen Leunen en Castenray. Het gaat dan ook om het Limburgs Kampioenschap Ponyrijden. Voor de organisatie tekenen de twee jubilerende paar densportverenigingen uit Leunen. En uit Veulen en Heide. Want in ponyclub en landelijke rijvereniging 'Ons Genot' hebben zich de paar denvrienden uit deze drie dorpen gevonden. Dat gebeurde 60 jaar Tuii geleden met de ruiters van de grote jral paarden en 25 jaar geleden met de ponyruiters. Om hetjubileum te vie ren organiseert 'Ons Genot' de Limburgse kampioenschappen. Alleen voor pony's, omdat de kam- pioenschappen voor paarden en .ijpiy's^nu eenmaal nooit gelijktijdig en op één lokatie gehouden worden. Dat kampioenschap,is ook al werk genoeg voor de beide verenigingen, aaar niet van. De ongeveer 40 leden van de ruitervereniging en de 25 ponyleden zijn zo'n beetje allemaal ingeschakeld om mee te werken. Plus de nodige oud-leden en andere inwoners van de drie dorpen. Met z'n allen zijn ze sinds de herfst van I996 aan het werk. Minstens één keer per week een vergadering, in verschillende commissies. Zondag zijn er veel meer mensen in touw. lan Vlemmix, voorzitter van de paardenafdeling, en Piet Kuenen, z'n confrère bij de pony's, schatten het totaal op zo'n 200 mensen, inclusief jury en secretariaat. VOOR IEDEREEN Voor iedereen toegankelijk. Dat was het uitgangspunt voor ae orga nisatie, blijkt uit hun relaas. Zoveel mogelijk alles in eigen hand houden om vriendelijke prijzen te kunnen lianteren en zoveel mogelijk publiek Ie trekken. Daarom kost een pilsje of glas fris twee gulden en bedraagt ile entreeprijs maar zes gulden. nel Kinderen hoeven helemaal geen entree te betalen. "Het is niet de bedoeling om mensen geld uit hun zakken te kloppen", zegt Kuenen, "we willen juist dat heel de gemeen schap profiteert van ons jubileum". Aan de kostenkant betekent die opstelling voorzichtig opereren. De bloemen voor de versiering bijvoor beeld hebben de verenigingen zelf ingezaaid. Er werd een wagen pot grond gekocht om een partij tweede keus geraniums in te bewaren. Ook de horeca houdt de organisatie in eigen hand; dat is het goedkoopst voor de vereniging en de bezoekers. En nog kost het allemaal een hoop geld. "Alleen het drukwerk al kost 20.000 gulden", zegt Vlemmix. Gelukkig heeft de vereniging een indrukwekkend rijtje sponsors gevonden. PUPPIES Alle inspanningen zijn het waard geweest als vrijdag het terrein aan De Hoef is veranderd in een plek waar gevierd en gesport kan wor den. Het programma begint met een feest, vrijdag 22 augustus. De jubi lerende verenigingen houden recep tie en dan zit de tent waarschijnlijk vol met paardenliefhebbers uit heel de regio en met verenigingsmensen uit Leunen, Veulen en Heide. Van 20.00 tot 21.30 uur is er receptie, daarna spelen The Puppies, een lokale band. Zaterdag wordt de tent in gereed heid gebracht voor zondag, als er 800 ruitercombinaties worden ver wacht en zo'n 5000 toeschouwers. Die kunnen op drie terreinen kijken naar springen, dressuur en afde- lingsdressuur in de diverse klassen. De besten van de deelnemende 76 clubs op zondag vertegenwoordigen 14 september het gewest Limburg op de NKB-kampioenschappen in Wanroy. Het programma wordt omlijst door een attractieve show ilijs met Shetlandpony's. DE COWBOY Al is het sportevenement zondag De beide voorzitters Jan Vlemmix (l.) en Piet Kuenen boren eendrach tig een gat voor de tentpalen. De rest van de organisatie figureert op de achtergrond. het belangrijkste, de jubilerende verenigingen zijn ook de eigenlijke aanleiding daarvoor niet vergeten. In een keurig verzorgd boekwerkje wordt teruggeblikt op de historie van Ons Genot. Het relaas van een vereniging met ups en downs, met successen en teleurstellingen. Van de oprichting van de ruiter- club, zoals de landelijke rijvereni ging in de volksmond heet en heet te, is geen schriftelijk bewijs voorhanden. Zeker is dat het in 1937 was en dat de Boerenbond een flin ke vinger in de pap had. Victor Asselberghs zat namens de bond in het eerste bestuur, dat onder voorzit terschap stond van Joos Litjens. De club werd 'De Cowboy' genoemd en heette zo tot 1945, toen bleek dat ook een andere vereniging dezelfde naam droeg. De sportieve activitei ten beperkten zich de eerste jaren vooral tot wat buitenritten en het traditionele gendrijden, op vastelao- vesdinsdag. De ruiters reden op de gewone (Belgische) werkpaarden, waarmee ook op het land werd gewerkt. Pas na de oorlog keken de boeren bij de aanschaf van een paard ook naar de rijkwaliteiten van het dier. ZIEKENHUIS In het boekje uiteraard ook een aantal jubilarissen. Ton van Dijck is daarvan de opvallendste. Hij was als 15-jarige jongen bij de oprichting betrokken is derhalve zestig jaar lid. Op tal van manieren heeft hij zich voor de paarden- en de ponyclub in Leunen ingezet. De bejaarde Ton had zich enorm verheugd op het jubileum, maar een operatie gooide roet in het eten. Terwijl de Leunse ruiters hun beste beentje voorzetten herstelt de nestor van de vereniging in het ziekenhuis. Rabobank (NL) j. Rolf Sörensen Leon van Bon Michael Boogerd 4. Erik Breukink 5. Erik Dekker 6. Max van Heeswijk I Danny Nelissen 8. Aart Vierhouten i Telekom (D) 9. Erik Zabe lO.RolfAldag II. Frank Corver 12. Bert Dietz 13. Brian Holm '91 14. Kai Hundertmark 'Q2 15. Jan Ullrich ,0( 16. Giovanni Lombardi J TVM (NL) 17. Maarten den Bakker '92 18. Jeroen Blijlevens '85 j9. Johan Capiot 20. Tristan Hoffman 21.Servais Knaven 22, Peter van Petegem '89 23. Jesper Skibby '95 24. Bart Voskamp '9j Mapei (I) 25. Tom Steels 26.Zenon Jaskula 27. Carlo Bomans 28,Stefano Zanini '91 29. Bart Leysen 04 20, Wil fried Peeters qn 3l.Zbigniew Spruch :32.Jan Svorada US Postal (USA) 33. Vjatceslav Ekimov 34. Adriano Baff s 35. Darren Baker 36. Thomas Brozyna 37, George Hincapie 38. Remigius Lupeikis 39. Peter Meinerl 40. Sven Teutenberg Aki-Safi (I) 41Endrio Leoni 42. Michelangelo Cauz 43. Oscar Dal la Costa 44. Gianluca Gorini 45. Mauro Radaelli 46. Gianluco Sironi 47. Denis Zanette 48. Marco Zanotti Polti (I) 49. Sergei Ouchakov 50. Dirk Baldinger 51Rossano Brasi 52. Enrico Cassani 53. Cristiano Colleoni 54. Mirco Crepaldi 55. Gerrit de Vries 56. Ivan Quaranta Batik (I) 57. Nicola Minali 58. Ermanno Brignoli 59. Bruno Cenghialta 60. Gabriele Colombo 61Luca Colombo 62. Gianluca Pierobon 63. Andrea Stocco 64. Paolo Toffalori Saeco (I) 65. Mario Cipollini 66. Giuseppe Calcaterra 67. Alessio Di Basco 68. Gian Matteo Fagnini 69. Giovanni Fidanza 70. Paolo Fornaciari 71. Michael Rich 72. Mario Scirea Brescialat (I) 73. Fabrizio Bontempi 74. Claudio Camin 75. Daniele Contrini 76. Frederico De Beni 77. Luca Gelfi 78. Mariano Piccoli 79. Giancarlo Raimondi 80. Michele Zamboni Banesto (Sp) 81. José Luis Arrieta 82. Santiago Blanco 83. Angel Casero 84. Armand De Las Cuevas 85. Vincente Garcia 86. Jeremy Hunt 87. Prudencio Indurain 88. Orlando Rodrigues Foreldorado-Golff (NL) 89. John van de Akker 90. Eddy Bouwmans 91. Michel Comelisse 92. Wim v.d. Meulenhof 93. Godert de Leeuw 94. Lucien de Louw 95. John Talen 96. Michael van der Wolf Vlaanderen 2002 (B) 97. Glenn D'Hollander 98. Mario Aerts 99. Nico Renders 100. Tom Stremersch 101. Erwin Thijs 102. Geert van Bondt 103. Jamo van Frachem 104. Geert Verheyen Palmans (B) 105. Magnus Blackstedt 106. Hans De Clercq 107. Mario De Clercq 108. Hans De Meester 109. Christ Hendryckx 110. Wilfried Nelissen 111. Peter Spaenhoven 112. Gert Vanderaerden Kringlooppapier van Floris Floris Recycled Stationary bv is een leverancier van 100% gerecy cled papierwaar. In 1977 begon Floris met het uitgeven van een kruidenposter. Een jaar later werd het assortiment uitgebreid met kaar ten en postpapier. Het motto dat Floris hanteert is 'Help ever, hurt never', oftewel 'Help immer, kwets nimmer'. Dit motto heeft betrekking op de manier waarop het product tot stand komt. Hoofdzaak bij de productiewijze is het gebruik van oud papier, dat opgekocht wordt bij papierfabrieken in het buitenland. Floris kiest bewust voor het recyclen, zodat tot vijf keer toe nieuw papier gemaakt kan worden uit oud papier in plaats van uit bomen. Deze keuze is nood zakelijk want het bestaan van de regenwouden, met name naald woud, is in groot gevaar. Er wordt momenteel op grote schaal gekapt in Canada, Californië, Colombia, Australië en Rusland. Een andere manier waarop Floris milieubewust bezig is, is het gebruik van drukinkt op basis van plantaar dige olie. Floris houdt niet alleen rekening met het milieu, ook het sociale aspect speelt een rol bij de productiewijze. Gehandicapten en jeugdgevangenen zijn voor een groot deel verantwoordelijk voor het samenstellen van de schrijfwaar. Bovendien gaat een deel van de opbrengst naar een goed doel in een ontwikkelingsland. Zo werd er vorig jaar een bedrag van ƒ10.000,- over maakt naar het Sei Sthya Sai Super Hospital in Puttaparthi, India, een ziekenhuis dat iedereen gratis hulp verleent. Floris levert schrijfwaar aan zo'n 600 winkels, waaronder Wereldwinkels. Voorbeelden van producten die Wereldwinkel Venray van Floris afneemt zijn briefpapier, wenskaarten, ansichtkaarten, enve loppen en kladblokjes. Voor meer informatie kunt u met de Wereldwinkel bellen, tel. 0478- 588571 of langskomen. Het adres is: Henseniusstraat 3a. De Wereldwinkel is geopend: maandag van 12.00 tot 18.00 uur; dinsdag t/m donderdag van 10.00 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 18.00 uur; vrijdag van 10.00 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 21.00 uur en zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur. PEEL EN MAAS WEEKBLAD De Red Valley Country Dancers zijn weer gestart met hun dansin- structieavonden. Onder leiding van een ervaren leraar wordt er weke lijks les gegeven op de zondag avond vanaf 19.30 uur in gemeen schapshuis De Wis te Castenray. Nieuwe leden zijn van harte wel kom en wij nodigen ook andere geïnteresseerden uit om een kijkje te komen nemen tijdens de lessen. Ook na 17 augustus zijn nieuwe leden welkom. Naast het linedansen wor den er ook koppeldansen geleerd. Als je alleen komt wordt er voor een danspartner gezorgd bij de kop peldansen. Gezelligheid is naast het dansen één van de belangrijke uit gangspunten. Informatie kan ingewonnen wor den bij: Nel Willemssen, tel. 0478- 571634; Wim v. Bracht, tel. 06- 54935620, na 18.00 en in weekend; tijdens de wekelijkse lesavonden. U vindt gemeenschapshuis De Wis is de Matthiasstraat 2 te Castenray, naast de kerk. Op dinsdag 26 augustus is er op sportpark De Broekberg in Wanssum een kindermarkt. Deze wordt gehouden in het kader van de kindervakantiewerkweek die in die week van 26 augustus in Wanssum wordt georganiseerd voor de kinde ren in Wanssum en Geysteren. De kindermarkt duurt van 10.30 tot 12.00 uur. De rest van de week is de Wanssumse en Geysterse jeugd nog bezig met bosspelen, een sportdag en een creatieve dag. Kindervakantiewerk Wanssum/ Geysteren Snel Betrouwbaar STO M,E R 1J REINIGING VAN: ft KLEDING ft (VLOER-)KLEDEN ft DEKENS/DEKBEDDEN ft (VITRAGE-) GORDIJNEN ft TROUWJAPONNEN ETC. KLEDINGREPARATIES FOURNITUREN Julianasingel 3, 5802 AS Venray Tel. 0478-582025 BRUKSKE Op zaterdag 23 juli wordt het oud papier weer opgehaald in het Brukske door mensen van het wijk- platform. Wilt u het papier voor 13.00 uur gebundeld aan de straat kant zetten. In verband met de Zeskamp zijn we een week vroeger dan gebruike lijk. DE WIEËN e.o. Iedere laatste woensdag van de maand verzamelt Atletiekvereniging Venray-Regio oud papier in de buurt De Wieën. Daarom worden de bewoners van de straten Zandakker, Schutsboom, Vendel, St. Antoniusstraat, St. Franciscuslaan en de Kruisstraat gevraagd om a.s. woensdag, 27 augustus om uiterlijk 18.30 uur oud papier gebundeld of in dozen aan de straat te zetten. MOLENKLEF, BIEZENVENNEKE, AAN DEN DRIL e.o. Iedere laatste woensdag van de maand verzamelt Atletiekvereniging Venray-Regio oud papier in Molenklef, Biezenvenneke, Aan den Dril, Werckenslaan en de aanliggen de straten. De bewoners van deze buurten en straten worden daarom gevraagd iedere laatste woensdag van de maand uiterlijk 18.30 uur, oud papier in dozen of gebundeld aan de straat te zetten. Op woensdag 27 augustus zal het papier opge haald worden. De papiercontainer van AV Venray-Regio is geplaatst aan de Weg in den Berg, nabij kruising Veltumse Kleffen/Kulutweg en is iedere zaterdag geopend van 08.30 tot 17.00 uur. De culturele ereprijs "t Silveren Swaentje' is voor 1997 toegekend aan Jan Houben uit Ysselsteyn. Het comité, dat de prijs verleent, heeft uit de genomineerden Jan Houben gekozen vanwege diens grote ver diensten voor het uitdragen van de Venrayse cultuur en het promoten van Venray. De ereprijs "t Silveren Swaentje' wil mensen eren die door middel van het geschreven of gesproken woord dan wel anderszins in belangrijke mate hebben bijgedra gen tot een bredere bekendheid van Venray in de meest uitgebreide zin. De ereprijs wil echter vooral een sti mulans zijn, daarom zullen waarde ring en aanmoediging veelal in de prijstoekenning samengaan. De ereprijs wordt beschikbaar gesteld door de Venrayse juwelier Verlinden en is een artistieke creatie van zijn hand. De uitreiking zal plaats vinden op 13 september in hotel De Zwaan om 20.30 uur. Allen, die Jan Houben vanwege zijn grote verdiensten een warm hart toedragen, zijn bij deze uitgenodigd. 'n Wandeling dur 't Rooise Land Donderdag vertelt Jan Houben in zijn museum verder over de geschiedenis van Ysselsteyn, het begin van de mechanisatie in de landbouw en de ontginningen. Hij doet dit weer aan de hand van ten toongestelde schilderijen. Museum De Peelstreek is na afspraak te bezichtigen. Het telefoonnummer van Jan Houben is 54 17 65. Martin Verstraelen neemt u verder de Heidse Peel in. Bij het ven heeft Martin het over de verschillende amfibie-soorten die er leven. Ze lopen door het productiebos met verschillende naaldbomen en Martin wijst op de invloed van het Maaswater op het leven in de sloten en de beken die door het gebied lopen. 'n Wandeling dur 't Rooise Land: elke donderdag om 19.00 uur, her haling maandag: 18.00 uur. Waar Zijn De Troubadours Gebleven? Oscar Hovens heeft donderdag (21 augustus) de groep TWINCE als gast. Ongetwijfeld zullen de toe komstverwachtingen van het duo aan de orde komen. Tijdens de uit zending mag u altijd reageren! Bel: 5 123 62 (elke donderdag, 21.00 uur) Rond De Tafel De meeste scholen zijn weer begonnen. De universteiten en hoge scholen houden hun introducties voor de nieuwe generaties ingeni eurs en doctorandi. De bouwvakan- tie is voorbij. Bedrijven draaien weer op volle toeren. Het gewone ritme zit er alweer (bijna) in. Waarom doen we dat allemaal? Waarom sloven we ons elke dag 36 uur of meer uit? Waarom maken we zulke lange dagen en studeren we ons te pletter? Waarom vergaderen we ons suf? E n waarom is onze agenda zo belangrijk?? Omdat we het diploma moeten halen binnen door de minis ter gestelde tijd. Omdat de winst moet maximaliseren, concurrentie, meer waarde Kortom, gaat het eigenlijk alle maal om PRESTATIE? In "Rond De Tafel" a.s. zondag (24 augustus) is dit het onderwerp van gesprek. Het team bestaat uit Adie Steen, Cees Post, Johan van de Meer en Theo van Wee. (zondag, 10.00 uur) Daarna prestenteert Rein Wortelboer de populairste platen op countrygebied in de Music World Country Top 10. Stopwatch A.s. zondag presenteert Omroep Venray een extra lange aflevering van haar sportprogramma Stopwatch! Wat kunt u verwachten: live-verslagen van de Limburgse Pony Kampioenschappen in Leunen; Venray's Open 1997: het tenniseve- nement voor alle tennisverenigingen die bij de gemeente Venray horen; alle uitslagen van de oefenwedstij- den en meer informatie over "De Mudhunters", de nieuwe mountain bike club in Venray. (zondag, 14.00 uur) Ronde van Nederland Vrijdag 29 augustus is Venray aankomstplaats van de Ronde van Nederland. Bij Omroep Venray kunt u de gehele 5e etappe van Almelo tot Venray, een rit over 180 km, zijn geheel volgen. Verslaggevers rijden mee in deze etappe. Verder ook sfeerimpressies vanuit Venray en interviews met de kenners. Zaterdag 30 augustus zijn wij ook bij de start van de laatste etappe 'Venray-Landgraaf'. Verder kunt u het laatste koers-nieuws volgen op Internet: WWW.EASY.NL/LOV. En natuurlijk langs het parcours op uw walkman (90.2). De Ronde van Nederland: vrijdag van 12.00 tot 18.00 uur en zaterdag van 10.00 tot 12.00 uur LIVE BIJ OMROEP VENRAY!!!!! Omroep Venray: kabel 102.4/ether 90.2. Postadres: Postbus 91, 5800 AB Venray, Studio-adres: St. Antoniusstraat la, 5801 AR Venray. Telefoon: (0478) 512362. Fax (0478) 513656. World Wide Web: WWW.EASY.NL/LOV. E- mail: lovenray@dds.nl Op veler verzoek start donderdag 18 september weer een cursus gezelschapsdansen. De dansen zijn niet moeilijk te leren en door de muziekkeuze (volksmuziek, popu lair en country) is het voor iedereen een leuke sportieve ontspanning. De cursus staat onder leiding van een gediplomeerde dansleidster die zich in bovenstaande dansstijlen heeft verdiept en omvat tien lessen. We starten op 18 september in de Opmaat van 20.00 tot 21.00 uur. Voor opgave en inlichting bel Ans, tel. 0478-582623. '1/o<vi een cowfiieet dfe&zwU ótteniewi "Cottage" grenen meubelen woondecoraties De enige echte Cottage I dealer Kerkstraat 47, Tegelen, tel.: 077-3731573 300 jaar Franciscanen 't Freulekeshuus In september 1947 herdacht de Venrayse bevolking op grootse wijze het feit dat het drie eeuwen was geleden dat in Venray het bekende klooster van de paters Franciscanen werd gevestigd. Het was in het jaar vóór de onder tekening van de vrede van Munster, die het einde van de Tachtigjarige Oorlog inluidde. De economische en sociale omstandigheden van de Venrayse bevolking waren als gevolg van de langdurige krijgsver richtingen danig "verzwakt en uit balans geraakt. Vanuit Weert, waar de orde van de Minderbroeders, zoals de paters Franciscanen ook werden genoemd, reeds een klooster bezaten, kwam in dat jaar een groepje hardwerkende paters naar Venray. Zij stichtten hier een kloos tergemeenschap om de bevolking op vooral geestelijk en sociaal maatschappelijk terrein de helpende hand te bieden. KLOKKEN CADEAU De deelname van de bevolking aan de feestelijkheden in 1947 was uitbundig en massaal. Van enige soberheid, zoals de Minderbroeders zich die hadden voorgesteld, was geen sprake. Venray verkeerde ten slotte nog volop in de herstelperiode van de in 1944 geleden oorlogsscha de. Na drie eeuwen wilde de Venrayse bevolking op uitbundige wijze uiting geven aan hun dank baarheid ten opzichte van het werk dat de paters voor Venray hadden gedaan en nog steeds deden. Het feestgeschenk van de Venrayse burgerij aan de paters werd gevormd door twee nieuwe luidklokken, waarin de volgende inscriptie was gegraveerd: Quod belleum triste abstulit 1942 Saeculare festurn reddidit 1947 dat vertaal luidt: Wat de droeve oor log heeft ontnomen 1942 heeft het eeuwfeest teruggegeven 1947 Ongetwijfeld zullen de ouderen onder de lezers zich deze feestelijk heden nog herinneren met onder andere op zondag 21 september de Pontificale Hoogmis, die door Mgr. Lemmens op het Henseniusplein werd opgedragen, en het défilé langs de Paterskerk, waaraan door 42 Venrayse verenigingen werd deelgenomen. Verder mogen niet onvernoemd blijven de tentoonstel ling in de aula van het gymnasium, de opvoering van het Franciscusspel 'De Zanger van Assisië', geschre ven door Piet Vermelfoort en de feestpredikatie, die werd gehouden door de bekende pater Henri de Greeve. GEEN PEEL EN MAAS Ook de bewaard gebleven foto grafische getuigenissen, die in de vorm van een aantal goed genomen foto's thans deel uit maken van de expositie 'Wat Venray Bewaarde', geven een duidelijk beeld van de feestelijkheden rond dit derde eeuw feest van de Minderbroeders in Venray. Tijdens het défilé, dat op zondag 21 september 1947 plaats vond, trok ken niet minder dan 42 Venrayse verenigingen langs de feestvierende M inderbroeders. Wat deze expositie niet laat zien en ook de Venrayse bevolking van 50 jaar geleden nooit te zien heeft gekregen, is het geplande herden kingsnummer van Peel en Maas bij deze gelegenheid. Dit niet verschij nen was het gevolg van het feit, dat op het allerlaatste moment het Rijksbureau voor Papier hiervoor geen papier beschikbaar stelde. Deze bijzondere expositie is, naast de vaste collectie van het museum, tot en met 19 oktober 1997 te bezichtigen in T Freulekeshuus, Eindstraat 8, tel, 0478-583880. Geopend, met uitzondering van 30 augustus, elke zaterdag-, zondag en woensdagmiddag van 14.00 tot 17.00 uur. Groepen kunnen een afspraak maken.

Peel en Maas | 1997 | | pagina 5