ZOMERFINALE 'In Venray tellen burgers niet' Russisch bleekneusje komt in Venray op krachten Inbraken na verkenning VAN OORSCHOT MODE 80 Uur op een plankje van 50x20cm Kinder boerderij Maria Hoeve Synthese bezorgd over toekomst Aanpak herstrukturering varkenshouderij te zwaar Pa?EEL EN MAAS donderdag 24 juli 1997 - Pagina 5 M De 8-jarige Marina Stambro- Hkaia uit Wit-Rusland noemt haar Hjdelijk pleegouders nu al Ba- Hoeska en Djedoeska. Dat bete- Kcnt oma en opa. Het klikte al snel Kadat het 8-jarige 'bleekneusje' Kennismaakte met het aan de Eikenlaan wonend echtpaar Ben insen en Dien Litjens. Het paar eft Marina enkele weken in huis jgenomen waar het meisje haar ,kantie doorbrengt. Door Frits Hovens Op 6 juli kon het echtpaar en ververmoeide Marina na een 33 urdurende busreis in het Belgische laaseik verwelkomen. Ondanks de ial moeilijkheden bleek het meisje [en echt wijsneus te zijn. opge merkt. gemakkelijk in de omgang en jitistiek aangelegd. KURA '0n In België is een stichting KURA jetief, die zich inzet om kinderen uit [et door de atoomramp -.etroffen 'ebied rondom Tsjernobil naar felgië te halen voor een vakantie, je organisatie heeft haar vleugels \bk uitgestrekt boven Nederlands jmburg. waar diverse pleeggezin- fen voor enkele weken een kind in .bis nemen. Vorig jaar al wilde hel Venrayse echtpaar, getroffen door de vele ^Jjlevisiebeelden over dat gebied, Ken kind enkele weken 'de hemel op Haarde' geven. Dat werd mede inge- even door het feit dat hun eigen zes leinkinderen het hier zo goed heb- Iien. Vorig jaar lukte dat niet omdat le gezinnen waar de kinderen erecht komen eerst gescreend wor- len. De ingevulde vragenlijst en het nderzoek bleken positief voor hen lit te vallen, zodat er dit jaar geen :lemmeringen meer waren. TAAL Om zich onderling verstaanbaar te unnen maken waren plaatjes en morden bij het informatiepakket oegevoegd. Dat heeft geholpen vant taalmoeilijkheden waren er anaf het begin nauwelijks. Marina bleek zeer nieuwsgierig ran aard te zijn. Ze begreep al vaak jirect wat bedoeld werd. Vooral met je kleinkinderen van het echtpaar jjlansen ging het al direct heel jemakkelijk. Uit de verhalen die het echtpaar - De achtjarige Marina amuseert zich prima met haar Baboeska en Djedoeska uit Venray. Jansen nu kan samenvatten, hebben kinderen in Wit-Rusland het moei lijk. Het gezin waartoe Marina behoort bestaat uit vader, moeder en een 12-jarig zusje. Ze beschikken slechts over twee vertrekken in hun woning. Aan alles is een gebrek en Marina kan nog maar nauwelijks aan de weelde hier in Nederland wennen. Heimwee heeft het meisje nog niet gehad. De vier telefoongesprek ken die zij met haar moeder voerde waren eigenlijk de dankbaarste momenten die het echtpaar Jansen beleefden. Tijdens die gesprekken wist Marina (ook al kon het paar het gesprek niet helemaal begrijpen) te vertellen hoe eoed het in Nederland SPELEN Zwemmen met de kleinkinderen van het echtpaar Jansen was voor Marina een belevenis op zich. In Wit-Rusland daar kennen ze geen zwembad. Met de nodige trots zal ze straks op haar rolschaatsen rondjes rijden, tenminste als de wegen het mogelijk maken. Van Tsjernobil weet het meisje niets, wel dat hel gezin tengevolge van die ramp is moeten verhuizen. ACTIE Toen de kinderen van basisschool De Foekepot hoorden dat er een meisje uit Rusland op vakantie was om hier aan te sterken werd er spon taan een actie op touw gezet. De schaarse kledinggarderobe waarmee ze in Venray arriveerde is inmiddels Hink uitgebreid, niet alleen voor haar maar ook voor andere kinderen in Wit-Rusland. Voor de met kleding gevulde koffers zal in de Belgische bus die haar op 30 juli naar Rusland zal terugbrengen, nog wel plaats zijn te vinden. Nieuwsgierig als ze is, heeft ze veel opgestoken van wat ze in Venray heeft gezien en meege maakt. Ze gaat steeds mee naar de kerk waar haar Venrayse oma in het kerkkoor zingt. Daarop was ze echt VOLGEND JAAR Marina heeft het naar haar zin in Venray. Ze verheugt zich er al op en ze beloofde goed haar best te doen om wat meer Nederlandse woorden te begrijpen als ze het volgend jaar zou mogen terugkomen. Voor het echtpaar Jansen zal dat geen pro bleem zijn. Bloemen, planten en vooral de vogels, daar raakt ze niet op uitge keken, maar ook besteedt ze veel tijd aan knutselwerk. Maandag trok zij verschillende keren aan haar 'oma's' mouw toen ze de overvloed van de Jaarmarkt maar niet kon begrijpen. Wij weten nu al, dat als er volgen de week afscheid genomen zal moe ten worden, er van beide kanten traantjes zullen worden vergoten, maar wat zal ze in het verre Rusland, na de reis van 33 uur, veel kunnen vertellen aan de kinderen in haar stad. Zeker dat er in dat verre Nederland zoveel hartelijkheid is bij de mensen en dat in het bijzonder van haar Baboeska en Djedoeska. De politie waarschuwt: :en Waarschijnlijk door bloemen- verkoopsters die in groepen langs de deuren gaan, wordt de laatste tijd in Venray ingebroken. De *et politie waarschuwt daarom scherp tegen deze praktijken, die ..Jvoornamelijk bij oudere mensen 1 plaatsvinden. ■kr Zondag 27 juli is er pony rijden. Ter gelegenheid van het 11 -jarig bestaan van de kinderboerderij is de entree gratis. Ook worden er pan nenkoeken gebakken door twee vak lui. Controle op geluidsoverlast In de avond van zaterdag en de laarop volgende nachtelijke uren verden door de milieu-ambtenaar 'an de gemeente, in samenwerking net de politic bij vijftien horecage- egenheden geluidsmetingen ver- ichl. Bij een horecagelegenheid aan de loenderstraat was ter gelegenheid 'an een lustrumviering, ontheffing 'crleend voor het buitenevenement, •laar aanleiding van een aantal dachten werd de uitbater verzocht iet volume te verminderen. Bij controle, na een half uur, werd lastgesteld dat de uitbater zich niet lan de opdracht had gehouden. Burgemeester Waals besloot daar- )m de ontheffing die tot zondag- ivond 00.00 uur was verleend, in te rekken waardoor het buitengebeu- ren zondagavond om 18.00 uur moest worden gestopt. Een 73-jarige bewoonster van bejaardenflat Het Schuttersveld meldde dat op haar adres zaterdag was ingebroken tussen 11.30 en 19.00 uur. Het slot van de voordeur was geforceerd en het hele huis werd doorzocht. De vrouw mist gouden sieraden en contant geld voor enkele duizenden guldens. Omdat in genoemde tijd onbekende bloemenverkoopsters in de omge ving zijn gesignaleerd, wordt gedacht aan hun betrokkenheid bij de inbraak. Ook bij een andere bewoonster van Het Schuttersveld, werd in dezelfde periode ingebroken. Daar wordt fl. 250,- vermist evenals een bankpasje met de pincode gegevens. Inmiddels is met het pasje al een onbekend geldbedrag opgenomen. In beide gevallen is de deur gefor ceerd. Een buurtonderzoek heeft nog niets opgeleverd. Wel is in genoem de periode in de buurt een personen auto gesignaleerd waarin een wach tende bestuurder. Ook zijn op de gallerij van de flat vier bloemenver koopsters gesignaleerd. Vermoedt wordt dat deze man en de bloemen verkoopsters bij elkaar horen. De politie waarschuwt nogmaals attent te zijn op rondtrekkende groe pen die met verschillende 'smoe zen' langs de deuren gaan om te zien of mensen thuis zijn. Waarschuw als dergelijke groepen in de straat gesignaleerd worden, zodat de politie hun gangen kan nagaan. Het telefoonnummer is 531111. PEEL EN MAAS on line http://www.tref.nl/ Peel&Maas/tpkrant ee*t itteniewi 'Cottage" grenen meubelen woondecoraties De enige echte (Sottage dealer Kerkstraat 47, Tegelen, tel.: 077-3731573 Buren veevoerfabriek klagen: 'In Venray telt een gewoon bur ger niet meer mee; blijkbaar zijn alleen de economische belangen belangrijk'. Buren van veevoeder en recyclingfabriek Nijssen Granico in Veulen deden maan dag een emotioneel beroep op de Raad van State. De fabriek ver oorzaakt al jaren herrie en stank. De families Manders en Hendrix willen dat de Raad van State de milieuvergunning van de gemeen te voor de fabriek tegen houden. Volgens buurvrouw F. Manders is er niet meer rustig te leven naast de veevoerfabriek. Nijssen verwerkt sinds begin jaren negentig zonder vergunning bakkerij-afval - taarten, vlaaien, koekjes, deeg en snacks - als bestanddeel voor veevoer. F. Wolbers, de advocaat voor de twee buurtfamilies, beschuldigden de gemeente Venray er tijdens de uren lange zitting van de milieuwetten te negeren. 'Venray sputtert af en toe om de schijn van wetshandhaving op te houden. Maar Nijssen mag uit eindelijk alles gewoon doen'. Volgens hem kan de fabriek beter verhuizen naar een industrieterrein. Volgens J. Zanders, woordvoerder voor Venray, is de overlast binnen Grotestraat 73, Venray Helmond, Roosendaal, Boxmeer, Oss, Venray. een paar maanden opgelost. De gemeente wilde eerst had optreden tegen de illegale activiteiten van Nijssen, maar hel in financiële nood verkerende bedrijf wist de gemeente op andere gedachten te krijgen. Nijssen zou er volgens Zanders alles aan doen om de klachten over herrie en stank zo snel mogelijk te verhel pen. 'De toekomst van zeventig werknemers stond op het spel', aldus Zanders. Venray stelt nu samen met het bedrijf een nieuwe milieuvergun ning op, waar ook de recycling in past. PRIJS Nijssen's advocaat M. Bos wees in Den Haag terug naar de familie Manders. 'Eerder stonden zij hun grond af aan Nijssen. Voor een goede prijs. Nijssen heeft ook een gunstig bod op hun huis gedaan. Maar Manders wil alleen een huis in een bos'. De beloofde verbeteringen zoals de vijf meter hoge geluidwal. de overkapping van de transport band en de verhoging van de schoorsteen tot zestien meter, zijn volgens Bos over zo'n drie maanden klaar. Dc Raad van State besloot tijdens de zitting maandag dat er een diep gaand onderzoek moet komen naar de milieuvergunning van Nijssen. De Raad van State wil dat experts op het gebied van milieubeheer bepalen of de fabriek wel aan de modernste eisen kan voldoen. Aanstaande maandag maakt de Raad van State bekend of de huidige milieuvergunning voorlopig geldig blijft. Na hei onderzoek door de spe cialisten wordt de vergunning opnieuw door de Raad van State besproken. Vernielingen Plusmarkt Van Dijck in Landweert had op een hoogte van vijf meter voor de schouwburg een reclamevlag van 10 bij 1 meter opgehangen. De vlag zou gedurende de Fietsvierdaagse blijven hangen. Helaas werd de vlag in de nacht van dinsdag op woensdag gestolen. Ook werd met een steen een thermopane- ruit van de supermarkt in Landweert vernield. ierning Synthese, het Regionaal Instituut voor Zorg en Welzijn. Stic Ir maakt zich zorgen over haar inanciële toekomst. Bij het opmaken van de eerste jaarrekening bedroeg de omzet over 1996 5,25 miljoen gul den. De stichting had daarentegen wel te maken met een negatief resultaat van 81.200 gulden. Synthese schrijft dit in het jaarverslag 1996. In 1996 leidde de fusie tussen de stichtingen R1M (maatschappelijk werk) en RISC (sociaal cultureel en ouderenwerk) tot de oprichting van Synthese. Synthese is bezorgd over de financiële toekomst door de aan zienlijke kostenverhoging. Deze komt voort uit de nieuwe cao-welzijn en de afschaffing van de ziektewet oude stijl. Omdat gemeentelijke budgetten geen gelijke tred houden met deze stijging is het nog maar de vraag of deze kan worden opgevangen zonder in de omvang van de dienstverlening te snoeien, zo stélt Synthese in het jaarverslag. Voor de kick en voor de joeks Zondag 3 augustus 14.00 uur. Voor negen paalzitters breken dan moeilijke tijden aan want dan wordt door voetballer Edward Linskens het startsein gegeven voor het Venrays kampioenschap paalzitten. Daarmee is dit evene ment na 18 jaar weer terug in Venray, al is de vorm wel gewij- zigd. De Stichting Het Venrayse Evenement is de organisator van het paalzitten. "Wij willen voor Venray amusement bieden voor alle lagen van de bevolking" laat Toon Rats van de stichting weten. Paalzitten leek de stichting wel wat. "Paalzitten hoort bij Venray. Destijds. 18 jaar geleden, leefde dat enorm in Venray". Verder is het eve nement voor de stichting een eerste proeve van bekwaamheid. REGELS Het paalzitten is aan strikte regels gebonden. De maximale duur van het evenement is 80 uur. Na de start, zondagmiddag om 14.00 uur, mogen de zitters elke drie uur tien minuten "van de paal". De dagelijk se maaltijden wordt voor hen door diverse Venrayse horeca-onderne- mers aangeboden. De paal is 2,50 meter hoog en de deelnemers heb ben een plankje van 50x20 cm onder hun zitvlak. Tijdens het evenement worden de kandidaten bijgestaan door het Rode Kruis. Een dokter bepaalt of het voor de kandidaten verantwoord is om door te gaan. "Is dat niet dan moet de kandidaat eraf' aldus Toon Rats. De deelnemers doen mee op eigen risico. Wel is met 78 m3 stro gezorgd voor een zachte landing. De hoofdprijs is 2000 gulden. Bij meerdere winnaars wordt de prijs gedeeld. Veel kandidaten hebben zich echter ook persoonlijk laten sponsoren waardoor deelname lucratief is. DEELNEMERS Het deelnemersveld bestaat uit zes deelnemers uit de gemeente Venray en verder paalzitters uit Hoofddorp, Leeuwarden en Venlo. De motivatie om deel te nemen is zeer uiteenlopend. De 18 jarige Haitske uit 'Inspanningen worden afgestraft' De Agribusiness Groep Venray e.o. heeft met verbazing de her- struktureringsplannen varkens houderij van Minister van Aartsen gelezen. Volgens de Agribusiness Groep maakt de minister enkele cruciale inschat tingsfouten waarop hij de generie ke korting van 25% baseert. Tevens worden met deze plannen alle varkenshouders, welke al vee inspanningen op het gebied van milieu, welzijn en diergezondheid gedaan hebben, afgestraft. De gevolgen voorde primaire sec tor zijn met de generieke korting heel groot. Maar ook voor de toele verende en afnemende industrie is een korting op de aantallen varkens van 25%' ingrijpend. Terugloop van de werkgelegenheid is bij voortzet ting van de voorgenomen korting onvermijdelijk. Gevolgen zullen voor de gehele omgeving direct merkbaar zijn. De secundaire sector heeft enorme economische beteke nis in Noord-Limburg en Oost- Brabant. Een breed scala aan toele verende en afnemende industrie zal getroffen worden. Hierbij kunnen we denken aan: veevoederindustrie, slachterijen, handelaren, transport, bouw, banken, accountants, fokke- rijbedrijven, stalinrichtingsbedrij- ven. dierenartsen, enz. Voor geheel Nederland werken ruim 80.000 mensen in de totale varkenshoude rij-kolom. Een generieke korting van 25%- zal een forse aanslag doen op de werkgelegenheid in de sector. Het werkgelegenheidseffect wordt als groter daiT 25% ingeschat. Dit zal voor de gehele Nederlandse eco nomie een enorme financiële belas ting vormen. Daarnaast wordt de Duitser maakte stampij Via de meldkamer van de Nederlandse Spoorwegen werd de politie in Venray in kennis gesteld van het feit dat een passagier in de trein van Nijmegen naar Venlo medepassagiers bedreigd zou heb ben met een pistool. Dat gebeurde vorige week woensdagavond omst reeks 19.20 uur. De man werd in de trein aange troffen en gedroeg zich zeer agres sief. Twee vrouwelijke agenten van de basiseenheid Venray wisten de man, een 23-jarige Duitser uit Hannover te overmeesteren. Omdat de man een verwarde indruk maakte werd het RIAGG ingeschakeld. Het verdere onderzoek wordt door de Spoorwegpolitie verricht. handelsbalans negatie beïnvloed. GEEN INKRIMPING De minister doet voorkomen in zijn brief dat de sector er zeer slecht voorstaat, als niet direct een forse inkrimping plaatsvindt. De mening van de Agribusiness Groep is dat. wil de varkenshouderij naar de toe komst kunnen voldoen aan de toe komstige milieu- en welzijnseisen, er geen inkrimping per bedrijf plaats mag vinden. Goede gezonde bedrij ven kunnen dan ook de benodigde investeringen verdienen en hun bedrijf aan deze eisen aanpassen. Hel is voor de Agribusiness Groep geen discussie dat de sector verder moet werken aan structuurverbete ringen. Echter dit proces is binnen de varkenshouderij al jaren volop in gang. De nota van de minister bevat daarvoor ook zeker een aantal goede aanzetten. Voor deze punten is het dan ook een basis om verder te pra ten. echter een generieke korting van 25% is gezien de economische belangen van de primaire en secun daire varkenshouderij economisch niet verantwoord en daarmee is het voorstel tot generieke korting onre alistisch. OVERLEVEN Bedrijven welke afgelopen jaren veel geïnvesteerd hebben in milieu en welzijnsvriendelijke huisvesting zullen door de hoge financiële las- ten een reductie van het aantal var kens niet overleven. Hiermede bereikt de minister het tegenoverge stelde van wat zijn doel is. De ont wikkeling in de sector zal dan de komende jaren een enorme terug gang laten zien. Vanuit de varkenshouderij liepen al een aantal initiatieven om een herstruktureringsplan voor de sector op te stellen. Hierbij willen we noe men het initiatief van PVE en LTO die in september een stuk willen presenteren welke als discussiestuk dient naar het ministerie. Door de aanpak van de minister is dit initia tief volledig verstoord. Wij hopen dat het ministerie van Landbouw constructief en toekomstgericht in gesprek wil komen met de gehele varkenshouderij-kolom. Alleen dan is het mogelijk een oplossing te vin den voor de gerezen verschillen van inzicht. De Agribusiness Groep Venray e.o. wil graag, met bevoegde instan ties. in gesprek komen over de her strukturering van de varkenshoude rij in onze regio. Het belang voor de regio is van dien aard dat een con structieve aanpak noodzakelijk is. Voor de joeks, kick of het goede doel klimmen zondag 3 augustus negen paalzitters op het schavot. Ysselsteyn vind haar deelname wel "grappig", maar ze doet het. net als de 22-jarige Ingrid Seijkens, eigen lijk voor de kick. De eveneens 18- jarige Gwenda uit Oostrum lijkt het paalzitten in ieder geval "gaver dan bungi jumping". Ook zijn er deelnemers met idiële redenen. Neem bijvoorbeeld Niels de Klerk, voetballer in het eerste team van SV Venray en jeugdleider van Dl. "SV Venray jeugd kan die financiële steun best gebruiken. Aan het eind van ieder seizoen ontbreekt er altijd het nodige". De Klerk wil zo een bijdrage leveren voor zijn vereniging. "De spelers van Dl komen in ieder geval kijken want anders krijgen ze geen basisplaats". Ook krijgt Niels in ieder geval nach telijke steun. Hij werkt o.a. bij dis cotheek Time en iedereen heeft hij laten weten dat ze na sluitingstijd bij zijn paal welkom zijn. "Dan kunnen ze mooi een feestje bouwen". NIET STAPPEN Ook Richard van Krieken doet het voor een goed doel: de Ronald McDonald huizen. Voor hem zal het een moeilijke klus worden. "Ik kan geen moment stilzitten in een stoel dus is het voor mij een hele uitda ging." Volgens Richard is voorberei den nauwelijks mogelijk. Van tevo ren goed slapen en niet gaan stappen lijkt hem het meest verstandig. "Ik verwacht niet dat er tijdens het paal zitten veel van slapen zal komen" OP HERHALING Opvallende deelnemer is de 38- jarige André Gooren. André is nl. de enige deelnemer die ook 18 jaar geleden op de paal zat. "Ik doe het voor de joeks. Ik heb er zelfs snip perdagen voor op moeten nemen. André heeft overigens tijdens het paalzitten nog een persoonlijk feest je. Hij is tijdens het evenement nl. dertien jaar getrouwd. Hopenlijk brengt hem dat getal niet voortijdig ten val... Frontale botsing Maandagavond omstreeks 20.20 uur vond op de Oosterbosweg een frontale botsing plaats tussen een bedrijfsauto, bestuurd door een 29- jarige Venraynaar en een tractor, bestuurd door een 67-jarige inwoner van Meterik. De bestuurder van de bedrijfsauto heeft waarschijnlijk onvoldoende rechts gehouden. Dc bestuurder van de bedrijfsauto raakte bekneld en moest door de brandweer worden bevrijd. Hij moest voor behandeling van o.a. een beenfractuur cn hoofdverwondingen naar het ziekenhuis worden ver voerd en ter observatie worden opgenomen. De bestuurder van de tractor liep geen noemenswaardige verwondingen op.

Peel en Maas | 1997 | | pagina 5