Contrast mag plat Ondernemers ongelijk bij bouwvergunning van Schaijik BIJ DE HEMA 1-UUR FOTOSERVICE Betrokken Klassiek drama in Venray Veel gekker moet het niet worden.... Minder aanvragen voor kwijtschelding gemeentebelastingen 'T VENROJS LAEVE GETAEKEND GRATIS VERGROTING VAN 20 x 30 CM HEMA Stuurgroep Venray- initiatief komt in augustus met actie programma 7- pj>EEL EN MAAS donderdag 17 juli 1997 - Pagina 5 De Venrayse ondernemers, die bij de houw van het pand van Leo van Schaijik, bezwaar hadden aangetekend tegen bouwvergun ning zijn door de Raad van State in het ongelijk gesteld. I)e Raad van State oordeelde dat de gemeente bij haar besluitvorming voldoende naar de belangen van de betrokken partijen heelt geke ken. Het verzoek van de onderne mers tot vernietiging van de hesluiten is mede daarom verwor pen. OPFRISSEN De /aak rond hel toenmalige par keerterrein. in de volksmond Wilhelminaplein genoemd, gaat terug naar begin I99.3. Toen ver leende de gemeente Ven ray aan van Schaijik vrijstelling voor hel bestemmingsplan om op hel plein een winkel, appartementen en par keergarage te realiseren. Op basis van die vrijstelling werd ook de bouwvergunning verleend. Tegen dit besluit werd door diver se centrumondernemers, bezwaar aangetekend Dal he/waar werd door de gemeentelijke commissie voor bezwaar- en beroepschriften' ongegrond verklaard De ondernemers gingen hiertoe in beroep bij de afdeling rechtspraak van de Raad van State. In een voor lopige beschikking stelde de Raad van State de gemeente in hel gelijk. BODEMPROCEDURE De bodemprocedure die daarna volgde leidde lol een zitting op 3 maart jL bi jna vier jaar later De bezwaarmakers waren van mening dat de gemeente de vrijslel- lingsprocedure niet had mogen loe passen omdat hel om een omvang rijk bouwplan gaat dal afwijkt van een zeer recentelijk bestemmings plan waarin aan het Wilhelminaplein een belangrijke parkeeiTunctie was toebedeeld. Door de reductie van het aantal par keerplaatsen van 130 naar 49 was v reesden de ondernemers omzetver lies en aantasting van de continuïteit van hun bedrijfsvoering. URGENTIE De gemeente Venray liet in haar verweer weten dal de komst van van Schaijik paste in de ontwikkeling van Venray als regionaal winkelcen trum. Het plan werd overigens gesteund door de Provinciaal Planologische Commissie die er wel op wees dat de gemeente aandacht diende te besteden aan de parkeer druk. De gemeente wees op een vol ledige compensatie van het aantal parkeerplaatsen in hel gebied. Ook werd al gewezen op het nieuwe plan langs de Raadhuisstraat waar 173 parkeerplaatsen zullen worden gere aliseerd. Thans liggen daar 132 par keerplaatsen die plaats maken voor het plan. De gemeente wees in haar ver weer er ook nog op dat in 1993 urgentie was geboden in verband met de economische uitvoerbaar heid van het plan. TE VER De bezwaarmakers stelden daar tegenover dat de parkeerplaatsen langs de Raadhuisstraat te ver weg zouden liggen en voor hel winke lend publiek van geen betekenis zou zijn. Bovendien werd aangegeven dat de door de gemeente beloofde 90 parkeerplaatsen achter Hurotel nog steeds niet gerealiseerd waren. Hel betaald parkeren werd door tie ondernemers als een slecht alterna tief voor vervangende parkeerplaat sen. CONCLUSIE De Raad van State oordeelde dal de afstand van de parkeerplaatsen op zich geen reden is om de bouw vergunning niet te mogen verlenen. Ook is er volgens de Raad van State geen onredelijke belangenafweging gemaakt. Bovendien is tijdens de zitting door de gemeente erop gewe zen dat bij voldoende belangstelling 90 parkeerplaatsen achter Hurotel gerealiseerd zullen worden. Verder concludeert de Raad van State dat hel ingevoerde parkeerbeleid los slaat van het bouwplan. Al met al concludeert de Raad van State dat het beroep dient te worden verwor pen. Mogelijk behoud oude bomen Engelse tuin ontvangt u flU een waardebon voor een bij gelijktijdig ontwikkelen en afdrukken van een kleurenfilmrolletje. liet college van II en W mag Contrast gesloopt om speelruimte te creëren bestemmingsplan Het vierkante gebouw niet bij de rest en nu hoven de potentiële huurders liet eens kunnen worden, mag het B en \V tegen de vlakte, ëtliouder Kersten heeft ambte en architect ook opdracht te helioud van één of bomen in de Engelse tuin bekijken. heelt Kersten laten welen aan vooravond van de -besloten- van het concept vooi het Maandagav oud de commissie Ruimtelijke ng en (irond/aken bijgepraat de ontwikkelingen na de pre vail het concept in juni liet 'De Hoven van Jerusalem", dat in de bouw van 173 won in leidde tol verontwaardigde van de zijde van een aantal die zich inzetten voor van hel historisch vvaarde- Vooral de ingreep in Engelse tuin en de iet aangrenzende deden de nodige slof Oud-raadslid Toon den startte een actie voor het en haalde inmiddels ruim landtckeningcn van medestan- ileel van iiIele Opleidingen hun intrek zouden nemen in Contrast. De gemeente heeft met beide partij en echter geen overeenstemming kunnen bereiken. Contrast is ook niet echt nodig, want er komen op korte termijn nog veel meer gebouwen in Venray v rij die geschikt zijn voor de instellin gen Het v ierkante blok is weliswaar pas rond 1990 gebouwd en dus nog lang niet afgeschreven, maar vol gens Kersten heeft de gemeente het pand relatief goedkoop verworven. In de deal met het schoolbestuur kreeg de gemeente in één koop het voormalige schoolgebouw, inclusief grond én Contrast voor circa twee miljoen gulden. Het geld dal bij de sloop wordt verloren, wordt hoven- dien uitgesmeerd over exploitatie van het hele plangebied. CULTUURBARBAREN Kersten laat hel met bij hel voor stel om het plan aan te passen. Hij heeft ook hard gewerkt om de kri tiek te weerleggen. De wethouder vindt dal ambtenaren en externe plannenmakers onterecht als 'cul tuurbarbaren' worden afgeschilderd. Dal suggereert dal onzorgvuldig met de cultuurhistorische waarde is omgesprongen en daarvan wil Kersten niets horen. Want er is vol gens hem /orgvuldig aan een plan gewerkt dat het gebied in z'n waar de laat en kwaliteit uitstraalt. Hn de medewerkers aan het project, waar onder zwaargewicht Bert Dilix. en uitvoerend architect C i ii I i kers uil Maastricht, waren zonder uitzonde ring enhousiast. De presentatie had wal gelukkiger gemogen, erkent Kersten, maar dal doet aan de kwali teit niets af. De kritiek van Den Brok en z'n medestanders focust zich op het Appartenon. een v ijl' bouwlagen lel lend appartementengebouw, dal langs de Raadhuisstraat, haaks op het huidige gemeentehuis moet wor den gebouwd. Enkele monumentale kastanjebomen en het voormalige atelier van Mere Aneilla moeten er voor wijken. Atelier en tuin hebben een grote historische waarde, beto gen de tegenstanders, die verder kri tiek hebben op de maat van hel Appartenon vijf bouwlagen (een hoogte van zeventien meter). Zo'n hoog gebouw ontneemt het zicht op het monumentale gemeentehuis. ARCHIEF Op zoek naar argumenten in de discussie met de tegenstanders daal de Kersten af in de archieven van het gemeentehuis. Hn kwam weer boven met gegevens die de kritiek v an Den Brok cum suis in een ander daglicht zet. Niet zonder trots meldt de wethouder dat z'n persoonlijke actie aan hel licht heeft gebracht dat een fors gebouw op de plek van het geplande Appartenon niks nieuws is: van 1927 lot in de nadagen in de tweede wereldoorlog stond op dezelfde plek een wasserij annex atelier. Kersten heelt een prachtige foto opgeduikeld van het gebied, waarop hel gebouw te zien is. De voorganger van het huidige atelier werd ontworpen door de bekende Rocrmondse architect Kayser. Na de oorlog werd het vervangen door hel veel eenvoudiger gebouw dal er nu nog staat. Kersten ziel in hel eerdere gebouw een historische ondersteu ning van de huidige plannen. Onbedoeld, geeft hij toe. want bij het maken van hel ontwerp wisten ze niet van het beslaan van het gebouw af. Maar toch. toeval is hel Contrast, liet nog nieuwe gebouw in liet .lertisalemgebied wordt mogelijk toch nog gesloopt. niet Herder een aanwijzing dal de denkbeelden van de ruimtelijke plannenmakers van nu niet zo wereldvreemd zijn als de critici wil len doen voorkomen. De Venrayse politiek heeft de zomervakantie om na te denken over het concept-bestemmings plan voor het Jerusalemterrein. In september komt het college met het definitieve voorstel naar huiten. Dan wordt duidelijk of en hoe het plan naar aanleiding van de inspraak is aangepast. Links: De foto die wethouder Kersten in Itel archie! heeft gevon den. Het gebouw van architect Kayser. de voorganger van hel hui dige atelier en misschien van hel Appartenon, is omcirkeld. Rechts: Ken nog oudere oio van Jerusalem, gemaakt vanaf de Raadhuisstraat. Hierop slaat nog geen gebouw Behoudens wat struik gewas is het uitzicht op het klooster onbelemmerd. Beide foto's zijn afkomstig uit de collectie van van den Munckhoj. NIET NODIG over delen waren voor mi nog eens j aanpassin- doop van Contrast is daar- één van de resultaten. Door het schoolgebouw legen de te gooien, ontstaat er speel- voor de ontwerpeis als het niet door mocht gaan. gebouw was Kersten al langer doorn in hel oog. Het past arclii- helcmaal niet bij de rest het gebied. Bovendien was de g dat de Stichting Educatie (SVH) en een Ook dez.e week is 'Jerusalemnaast andere onderwerpen, weer aanwe zig in onze redactionele kolommen. We hebben een artikel waarin wethou der Kersten z'n teleurstelling uit over de manier waarop de tegenstanders, under aanvoering van oud-raadslid Toon den Brok. met het plan zijn omge sprongen. Ergens anders in de krant leest u het tweede artikeltje in een serie over de 'bewoners' van de Engelse tuin. Uiteraard komt dat uit de koker van de mensen die actie voeren tegen de plannen van de gemeente. En de bijdrage van onze columnist Jacob Mans gaat indirect ook al over Jerusalem. Hij neemt op zijn manier Toon den Brok op de korrel. Voor- en tegenstanders komen in dezelfde uitgave aan het woord. In éigen bijdragen en in door de redactie geschreven artikelen. We doen dat niet om bij de gemeente in een goed blaadje te komen. Ook niet om u in verwarring te brengen. We doen dat omdat we dat als onze taak zien: onze lezers zo breed mogelijk informeren. Opdat u zich een mening kunt vormen ~T en een gefundeerde beslissing kunt nemen. Of u die bon invult of u aan- meldt vooreen woning in het Appartenon moet u zelf weten. Redactie 'Peel en Maas' y Het Jerusalemterrein houdt de laatste weken de Venrayse gemoederen aardig bezig. Dat zal u niet ontgaan zijn. Zeker niet als lezer van 'Peel en Maas We hebben in dit weekblad uitvoerig aandacht besteed aan de controverse over het terrein. We doen dat omdat we een blad willen zijn dat betrokken is bij zaken die in het Venrayse spelen. Net zoals de andere partijen in de kwestie zich betrokken voelen. De manier waarop we met de zaak zijn omgegaan heeft reacties opgeroepen. Sommige positief andere in de vorm van een vraagteken. 'Is Peel en Maas niet partijdig?' hoorden we in de wandelgangen. Geven ze de tegenstanders van de gemeente niet teveel ruimte. Is dat journalistiek wel zuiver? Venray heeft het moeilijk Venray zit midden in een stedenbouwkundige en architectonische crisis. Bert Kersten krijgt ze regelmatig om de oren.lDe pleinen, de Schouwburg, en nu de heisa over 'Jerusalem*. Plotseling is er een hevige opwinding ont staan over de 'Engelse Tuin'Geen hond wist enkele weken geleden waar dat ding lag. Totdat de grote 'windmachine' Toon den Brok/de Joost van de Vorle met 'n diploma, weer één van zijn beroemde scheten op het volk afvuurde. In een mum van tijd was de lucht vol van wierook, valse veront waardiging en risicoloos verzet. Vol van alles waar Den Brok goed in is. Den Brok is een slimme man. 'n stoker met een groot ego. Toon heeft jarenlang in de Venrayse politiek zijn mond opengedaan. Helaas heeft Toon, in tegenstelling tot Van de Vorle, zijn mond ook vaak dicht gehou den. Uitgerekend in 'zijn' tijd is Venray gesloopt en grondig veranderd. Venray is mede dankzij de inbreng van Toon den Brok geworden wat het nu is. een niet van anderen te onderscheiden dotp. En zeg nu zelf Toon, de 'Engelse Tuin' is zo ongeveer het laatste van waarde dat Venray nog heeft. Volgens mij is er eerder al iets fout gegaan. Met straten, met pleinen, de Ursulaschool.... Daar was jij toch ook bij? Natuurlijk zijn we blij met het Kerkpad. Maar lopend door Venray voel ik regelmatig - Den Brok- in mijn keel... Jacob Mans DE JAARGETIJDEN Tdené Jjuften> een CMifileet ^Te&iwxt iatenteeci "Cottage" grenen meubelen woondecoraties f De enige echte Cottage denier Kerkstraat 47. Tcgelen. tel.: 077-7731573 Door veranderde werkwijze De gemeente Venray heeft dit jaar beduidend minder aanvragen vuur kwijtschelding van gemeen telijke belastingen ontvangen. Oorzaak is terug te vinden in de eigen werkwijze van de gemeente. Het aantal toewijzingen daarente gen zal wel stijgen ten opzichte van de voorgaande jaren. In liet verleden werden alle bur gers die schril lelijk een aanvraag tot kwijtschelding deden, gezien als een aanvraag. Die mensen kregen ver volgens een aanvraagformulier toe gezonden. Niet iedereen stuurde dal formulier terug waardoor de gemeente die mensen 11a moest bel len. Door een veranderde werkw ijze, ligt de verantwoording nu meer bij de burger. Pas als hel officiële aan vraagformulier ontvangen is. wordt dal gezien als een aanvraag. Formulieren die niet terugkomen vallen daarbuiten en de burgers wor den daarover ook niet meer nagc- hcld. Dat scheelt voor de afdeling financiën liet nodige werk waardoor de aanvragen sneller afgehandeld kunnen worden. MINDER Door deze werkwijze zijn er voor 1997 "slechts" 37X aanvragen bin nengekomen. In 199b waren dat er nog XI4. Van de ingekomen aanvragen zijn er momenteel 2X9 aanvragen in behandeling. 239 Burgers hebben inmiddels kwijtschelding gekregen terw ijl vijf burgers een gedeeltelijke kwijtschelding hebben gekregen. Het aantal afwijzingen is op dit moment 4X. Vorig jaar werden er in totaal 330 aanvragen algewe/en. Dooi de nieuwe werkwijze lijkt liet er dus op dat liet aantal afwijzin gen ook sterk afneemt en dat diege nen die in liet verleden geen kwijt schelding kregen, daar ook geen moeite meer voor doen. FINANCIëLE GEVOLGEN Vorig jaar kregen de Venrayse burgers voor ƒ244.913.- belasting kwijtgescholden. Dal was bijna 33.000.- meer dan begroot. Dit jaar is inmiddels ƒ126.378.- aan kwijt scheldingen toegekend. De ver wachting voor dit jaar is dal liet tota le kwijt te schelden bedrag rond de ƒ224.000.- uitkomt. Dit jaar heeft de gemeente overi gens in 143 gevallen, waar burgers na een aanmaning niet betaalden, een dwangbevel moeten uit laten gaan door de eigen deurwaarder. In veel gevallen leidde dal uiteindelijk tol betaling. In 42 gevallen heelt «.lil geleid tot beslaglegging op liet inko men. De nieuwe stuurgroep van de Stichting Venray Initiatief komt op 25 augustus aanstaande voor het eerst bij elkaar om een actie programma op te stellen. Voorzitter Eisso Woltjer heeft daartoe uitnodigingen verstuurd aan de leden van de stuurgroep. De leden van de voormalige Initiatiefgroep Venray Conferentie zijn ook uitgenodigd voor de bijeenkomst om ideeën en ervaringen uit te wisselen. De stuurgroep, waarin vertegen woordigers van verschillende Venrayse branches en sectoren bij elkaar komen, heeft zich inmiddels uitgebreid n aar vijftien leden. Sinds het Venray-forum zijn twee perso nen toegevoegd. Dhr. L. Creemers, lid van bestuur van Stichting Culturooy, vertegenwoordigt het Cultuur Platform Venray de 'Venrayse cultuur'. De Venrayse sport wordt vertegenwoordigd door dhr. J. Lamers, lid van de commissie Onderwijs. Sport en Sociaal- Cultureel werk van de gemeenteraad Venray en bestuurslid van basket balvereniging Jumpers *76. Samen met enkele betrokkenen gaal hij de mogelijkheden onderzoeken tot een structurering van de relatie tussen de sport en de stuurgroep. In de stuur groep is nog ruimte voor meer per sonen. De stuurgroep nodigt daar om onder andere de sectoren 'ouderen', 'onderwijs' en 'jongeren' uit tot een afvaardiging te komen. Gestolen auto aangetroffen Op de parkeerplaats bij het NS- station in Oostrum werd zondag morgen een VW Golf Cabriolet aangetroffen waarvan de wielen waren verwijderd. Die auto bleek zaterdag in Deil gestolen te zijn. De eigenaar is een 28-jarige inwoner van die plaats. Het portierslot was geforceerd maar de bedrading was niet door verbonden. Er waren ook geen spo ren dat op een andere wijze contact was verkregen, zodat de deskundi gen uitgaan dat gebruik is gemaakt van een valse sleutel. Ook was uit de auto een peperdu re stereo-installatie verwijder. Verkeersongelukken met gewonden Donderdagmiddag omstreeks 14.00 uur verleende een 49-jarige bestuurder van een personenauto op de afslag A73 geen voorrang aan een personenauto, bestuurd door een 26-jarige inwoonster van Wanssum. Bij de botsing werd de bestuurster en een mede-inzittende uit Venray, dusdanig gewond, dat zij voor behandeling van de verwon dingen naar het ziekenhuis moesten worden vervoerd. Donderdagavond omstreeks 20.30 uur verleende een 17-jarige bestuurder van een bromfiets op de kruising Grotestraat- Schoutenstraatje geen voorrang aan een personenauto, bestuurd door een 30-jarige plaatsgenoot. Bij de botsing werd de bromfietsbestuur der dusdanig gewond dat hij naar het ziekenhuis moest worden ver voerd. Auto gestolen een 26-jarige inwoonster parkeer de zaterdagmorgen omstreeks 09.00 uur haar personenauto, een Opel Kadett, op de parkeerplaats bij het station in Oostrum. Toen zij omst reeks 23.50 uur op die parkeerplaats terugkwam, bleek haar auto, met een waarde van ongeveer 10.000.-, gestolen. In de auto lagen ook de autopapieren en twee rijbewijzen.

Peel en Maas | 1997 | | pagina 5