UW BEDRIJF PRESENTEREN OP INTERNET 5» PEEL EN MAAS Alle hoogvliegers gedocumenteerd Grafschennis op begraafplaats Eetcafé 't Onderonsje viert eerste lustrum Ruim 1800 Venray naren N zetten hun handtekening Trefpunt Peel Maas. Thuis op internet. Piet Hoedemakers diaken Duif kon worden G. van Heusden Taxus Seniorservice verhuist naar D'n Opstap Sinds het begin van de actie, drie weken geleden, hebben ruin» 1800 Venray naren hun handtekening gezet onder de oproep van Toon den Brok. "Een geweldig aantal", vindt de Venrayse oud-politicus, "zeker gezien het spontane karakter van de actie". Elke da| bezorgt de postbode zo'n vijfentwintig enveloppen met handte keningen bij Den Brok, die het verder opvallend noemt dat 'niemand nee zegt' tegen de mensen die met de handtekeningenlijsten langs komen. Dat was vorige keer anders, herinnert hij zich. De vorige actie van Den Brok richtte zich tegen het voornemen van de gemeente óm een weg aan te leg gen tussen Raadhuisstraat en Eindstraat. Daarbij zou het Kerkpad moet verdwijnen. Den Brok en de zijnen verzamelden destijds zo'n 6000 hand tekeningen, maar daarover deden ze een jaar. graf vernield. Een ingepakt stenen duitje, dal zaterdagmiddag door een bekende om 16.00 uur nog op het graf werd geplaatst, is door de dader stuk gegooid op het verharde loop pad langs hel graf en daarna in de vuilnisbak op het kerkhof gedropt. De familieleden hebben geen enkel idee wie verantwoordelijk is voor deze grafschennis. De politie wil graag in contact komen met bezoe kers van de begraafplaats die moge lijk aanwijzingen kunnen geven die kunnen leiden lot de identiteit van de dader van dit vandalisme. Op de begraafplaats aan de Spurkterdijk is een graf vernield, door de steen omver te trekken. Ook een stenen beeldje dat zater dagmiddag op het graf was gezet, werd stuk gegooid op het verhar de pad. Een onbekende heeft in de uren tussen zaterdag 16.00 en zondag OS.30 uur vernielingen aangebracht aan een grafzerk. De steen op een graf werd met kracht omver gelrok ken zodat die afbrak en op het graf terechtkwam. Hierdoor zijn enkele glazen en stenen voorwerpen op het In Venray is een eetcafé voor mensen met een lichte verstande lijke handicap. Sinds vijf jaar komen twaalf trouwe bezoekers naar 't Onderonsje. Een naam die de lading dekt, want gezelligheid staat voorop. Zi j genieten van de maaltijd die vrijwilligers hen voorschotelen, maar ze genieten evenzeer van de contacten. Daarom was het project inderti jd ook gestart. Herman Verweij. consulent vrij etijdsbesteding en vorming van de Sociaal Pedagogische Dienst: 'Ons bereikte signalen dal mensen die op zichzelf wonen vaak weinig contac ten hebben. Vooral in de weekends weten ze met hun tijd geen raad. Hel eetcafé biedt een mogelijkheid om andere mensen te ontmoeten. Hn als dal samengaat met een gezellig etentje verlopen gesprekjes onder ling veel spontaner, zo is onze erva ring'. Het eetcafé is een fenomeen dat voor deze groep mensen een belang rijke plaats inneemt in hel dagelijks leven. Het is een veilige plek waar ze eens in de twee weken pp zater dag naar toe gaan. Vrijwilligers bereiden de maaltijd, maar ook de bezoekers wordt gevraagd een hel pende hand te bieden hij het dekken van de tafel en het doen van de afwas. Herman Verweij: 'Mensen met een licht verstandelijke handi cap dreigen vaak tussen wal en schip te raken. De samenleving is te weinig ingespeeld op hel communi eeren met deze mensen. Vaak is men te hortig. luistert men niet goed. zodat de persoon in kwestie het gevoel krijgt niet serieus genomen te worden. Onbegrip heeft ook te maken met onbekendheid met de doelgroep. Misschien moeten we de hand in eigen boezem steken en schort het aan goede voorlichting'. Op 12 juli wordt op bescheiden schaal dit eerste lustrum gevierd met de bezoekers, oud-vrijwilligers en de huidige vrijwilligersgroep. Dit gebeurt tijdens een barbecue en het nuttigen van een drankje. Natuurlijk zullen de speeches niet ontbreken. De ceremoniemeester, één van de twaalf vaste klanten, zal de festivi teiten in goede banen leiden. WIJ ZOEKEN regelmatig nieuwe bezorgers voor Peel en Maas. Aanmelden in onze boekhandel Grotestraat 68 of telefonisch 582727 Min. leeftijd 14 jaar U wilt goed zakendoen en dus zou het mooi zijn als u uw producten of diensten op ieder moment kon aanbieden. Wat dacht u van Trefpunt? Trefpunt is namelijk de enige Internet-marktplaats die specifiek gericht is op Venray en omgeving. Steeds meer mensen komen er net zo vaak als ze door een winkelstraat lopen. Op een tijdstip dat ze zelf kiezen, zoeken ze en vinden ze algemene informatie en de laatste aanbiedingen. Ook uw etalage kan op Trefpunt staan: 7 dagen per week, 24 uur per dag.. Waardoor er voortaan ook bij u virtueel gewin keld kan worden. Voor meer informatie over een presentatie op internet kunt u terecht bij Peel en Maas Grotestraat 68 Venray, tel. 0478-582727, fax 04780-510916, E-mail: peelenm@tref.nl Zevenrode fietsroutes voor VVV De VVV Venray krijgt de verkoop recht en van de door de Rahohank Zevenrode samengestelde fietsroutes. De mutes :ijn in beknopte boekvorm uit gebracht ter gelegenheid van de fusie tussen de Rabobanken Zevenrode en Meerlo-Wanssimi. Door de verkooprechten over te dragen gaat de opbrengst van de verkoop ook naar de VVV. Rabohank-directeur Wim Bens overhandigde vrijdagmiddag symbolisch bet boekje met fietsroutes aan VVV-voor- :jtter Erie Peters. Beiden poseren op de foto, tesamen met de medewerksters van de VVV. Piet Hoedemakers, jarenlang als docent katechese verbonden aan o.a. het huidige Raaylandcollege, zal op 13 sep tember tot diaken gewijd worden. Dat gebeurt in de kathedraal van Roermond. Pied Hoedemakers zal daarna ver honden worden aan de St. Petrus Bande n kerk en de Paterskerk, alwaar hij het priesterteam zal gaan bijstaan. Volgens deken Coenen is j hel niet uitgesloten dat iHoedemakers t.z.l ook tot priester ■gewijd wordt. De komst van Hoedemakers bete kent een lastenverlichting voor het ipriesterteam van Venray. die sinds lile ziekte van pastor de Wit een extra [zware taak heeft. De gezondheid van pastor de Wit gaat langzaam [vooruil maar de pastor zal waar schijnlijk niet meer actief worden in ■het Venrayse. Kind deze maand wordt vermoe delijk de nieuwe pastoor van Blilterswijek en Wanssum bekend gemaakt. Ook dit betekent een las tenverlichting voor hel priesierleam van Venray. dal zich thans nog bin nen het hele rectoraal inzet. Donderdagavond omstreeks 19.50 uur kwam bij de politie een melding binnen dat een duif klem was geraakt in een bliksemaflei der bij een pand aan de Patersstraat. De politie ging ter plaatse kijken en ontdekte de duif. Zij wilde de brandweer zoals gebruikelijk waarschuwen, maar eerst vroeg de politie of een van de omstanders misschien een cur sus 'zwarte Piet' had gevolgd. Tot hun verbazing was een nu in Den Bosch wonende 20-jarige Venraynaar bereid naar boven te klimmen. Hij deed dat vakkundig via de regenpijp, beklom het dak en wist de duif uit de benarde positie te bevrijden. De politie bracht de duif naar het vereni gingsgebouw van postduivenver eniging 'De Zwaluw' aan de Hoenderstraat waar Jeu Basten de duif in ontvangst nam. Hij consta teerde dat de duif de poot uit de kom had en wist die op vakkundi ge wijze weer op de juiste plaats te zetten. In afwachting Van de komst van de rechtmatige eige naar zal de duif goed verzorgd worden. De ring aan het pootje van de duif had het nummer NL95 2255659. De redder van de duif was de zoon van de distriktschef van de politie in de regio Weert, Thijs Hermans. Eindstraat 12, tel. 581553 gratis parkeren voor de deur In memoriam Door Frits Hovens In de leeftijd van 80 jaar overleed de oud-burgemeester van de gemeente Vierlingsheek. Gabriel van Heusden. Hij werd in 1952 benoemd lot burgemeester van onze buurgemeente Vierlingsbeek. Hij zou 30 jaar lang leiding geven aan deze gemeente, die net in de Tweede Wereldoorlog was samengevoegd met de gemeente Maashees- Overloon en het tot dan toe tot de gemeente Boxmeer behorende kerk dorp Vortum-Mullum. Vooral het dorp Overloon. dat in de oorlog zwaar was getroffen, had in de beginjaren zijn bijzondere aandacht. Hij was er trots op burgemeester te zijn in een gemeente waar het Koninklijk Huis vele malen te gast mocht zijn. Dc Koninginnen Juliana en Beatrix. Prins Bernhurd en ande re leden van het koninklijk huis waren regelmatig te gast in het Nationaal Oorlogs- en Verzetsmuseum. In die dertig jaar maakte hij ook de nodige verande ringen mee in de gemeenteraad. Eerst mochten de wethouders geen antwoorden geven op vragen van raadsleden. Dat werd met de komst van wethouder Klein Schiphorst anders. Als burgemeester kon hij moeilijk een andere mening accep teren. Toen de Progressieve Kombinatie zijn intrede deed in de raad had hij het daar moeilijk mee. Burgemeester van Heusden was ook een groot muziekliefhebber. Zo •was hij president van de Harmonie 'Herleving' van dc Katholieke Bond van Muziekverenigingen in Noord- Brabant. Van de Ruilverkaveling Mcrselo- Overloon was hij. ook na zijn pen sionering. voorzitter. Zijn welver diende rust bracht hij door aan het mooiste stukje van zijn gemeente namelijk in zijn bungalow aan dc Maas. Op die plaats volgde hij onopvallend het wel en wee van de gemeente waarvan hij was gaan houden. Zo had hij hel er moeilijk mee en kon hij niet begrijpen dat de gemeente zou worden samenge voegd met Boxmeer. Dal verklaarde hij enkele maanden geleden nog tegenover ons. Moge hij rusten in vrede. I PEEL EN MAAS I "nabrammMitwaffldl DONDERDAG 10 JULI 1997 Nr. 28 HONDERD ACHTTIENDE JAARGANG WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING De Engelse tuin en zijn bewoners.... Tot volgende week De Engelse tuin herbergt vele soorten planten, waaronder enke le eerbiedwaardige, zoals de hemelboom, wilde paardekastan- je, een bijzondere taxus. Perzische Parrotia, muurleeuwenbek, lijs- terbesspiraea, e.a. En vanzelfspre kend ook diersoorten. Komende weken stelt A. Uijterwaal enkele van deze bewoners aan u voor. Als eerste is gekozen voor de taxus. Taxus of venijnboom. Het venijn zit bij deze coniferensoorl in de zeer giftige bladeren (naalden) en zaden. De zaden zi jn verpakt in mooi sap pig rood vruchtvlees, een lekkernij voor de vogels. En dat sappige vruchtvlees is uiteraard niet giftig. De beloning voor de vogelsvoor het verspreiden van dc taxuszaden. Manlijke en vrouwelijke bloemen komen op afzonderlijke bomen voor. dat heet 'tweehuizig'. Heeft u in uw tuin een taxus met rode vruchtjes dan heeft u te maken met een vrouwelijke boom. Laat uw kin deren er NIET van snoepen! Uit de sappen van één van de taxussoorten kan men het genees middel Taxol bereiden. Taxol wordt onder speciale omstandigheden gebruikt tegen bepaalde vormen van kanker. De familie van taxusachtigen omvat bomen en struiken. Ze zijn groenblijvcnd en daarom uitstekend te gebuiken als haag en sierboom. Het zijn over het algemeen trage groeiers. De bier afgebeelde taxus beeft de welluidende Latijnse naam: Taxus baccata cv. Eastiagata Aureomarginala. Ze is ruim HO jaar oud. Op de voorgrond bel bloeiende wilgeroosje. De gemeente Venray gaat de exploitatie en het beheer van het gebouw D'n Opstap aan de Pr. Bernhardstraat overdragen aan de Seniorservice. Seniorservice is thans nog gevestigd aan de Marktstraat maar dat pand moet wijken voor een nieuwbouwpro- ject. Voor Seniorservice betekent dc verhuizing tevens de mogelijkheid tot uitbreiding van haar activiteiten. Seniorservice wordt hoofdhuurder van het pand. Seniorservice gaat er verder mee aceoord dat de WAO groep (die nu nog activiteiten in D'n Opstap organiseert) en Synthese gebruik maken van het pand. Het pand zal verder op non-profit basis gebruikt gaan worden voor het hou den vim educatieve, creatieve en opvang activiteiten die moeilijk in andere welzijnsaccommodaties kun nen plaatsvinden. De kosten van de werkplaats, huur en nutsvoorzicnigen. worden geraamd op 35.000 gulden. Die worden 1009? door de gemeente gesubsidieerd. Seniorservice zorgt voor het beheer en onderhoud en schakelt daar eigen vrijwilligers en/of een banenpooler in. Verder krijgt Seniorservice I0.000 gulden per jaar voor het schoonmaken van liet pand. Inkomsten uit de exploita tie van het pand zal Seniorservice aanwenden voor kleine onderhouds werkzaamheden en vervangingsin vesteringen. De huidige gebruiker, dc WAO- groep. betaalt aan Seniorservice gebruikskosten voorde lokalen die ze nodig hebben. De gemeente zal daarvan de helft subsidiëren. BESPARING De verhuizing van Seniorservicc naar de Pr. Bernhardstraat levert de gemeente een besparing van ƒ94.000.- op. Wel zal het pand voor de komst van de Seniorservicc aangepast moeten worden hetgeen ƒ5.500,- gaat kosten. Het was de Venrayse schrijver Henny Meijer, die in 1990 een boek schreef over de onderschei dingen Bronzen Leeuw en Bronzen Kruis, totaal 4650 namen. Het boek Het Vliegerkruis is en vervolg op deze omvangrijke speurtocht, die de dappere vlieg tuigbemanningsleden uit de ver getelheid haalt. Al spoedig na de capitulatie van 1940 moest men constateren dal de bestaande voor-oorlogse onder scheidingen niet toereikend waren om de verschillende krijgsverrich tingen van vliegtuigbemanningsle den tijdens de meidagen passend te belonen. Door de Nederlandse rege ring in ballingschap werd daarom in 1941 het Vliegerkruis ingesteld. Helaas werd niet vastgelegd dal er een register moest worden bijgehou den. zodat vergetelheid van de dra gers van deze dapperheidsonder- scheidingen dreigde. Deze vastlegging heeft Meijer 50 jaar na datum vrijwillig op zich genomen. LUCHTVAART Omdat Meijer weinig wist over de militaire luchtvaart lag hel voor de hand om hulp te vragen aan een expert. Dit werd Rob Vis uil Almere. een bekende, die zo enthousiast reageerde, dal al spoe dig besloten werd om liet hoek samen te schrijven. Vis. die vele Nederlandse vliegers persoonlijk kent en een grote collectie en foto's bezit, maakt het mogelijk om vele illustraties in het boek op te nemen, die nooit eerder zijn gepubliceerd. Ook de onderscheidingen van deze succesvolle vliegers werden gefoto grafeerd. hetgeen het boek een plaatjesboek maakt met een schat aan gegevens. KANSELARIJ Verschillende dagen werden door gebracht in liet archief van de Kanselarij der Nederlandse Orden in Den Haag. waaruit een computer bestand kon worden gemaakt. Door deze laak op zich te nemen wordt Meijer beschouwd als de vrijwillige historicus van de Kanselarij, een taak van de Kanselarij, die door gebrek aan mankracht niet kan wor den verricht dooreen beroepskracht. PRINS BERNHARD Omdat al gauw duidelijk was dat niet alle archieven openhaar zijn, werd gezocht naar getuigen, die het ontstaan van het Vliegerkruis van nabij hebben meegemaakt. Omdat Prins Bernhard een insider werd geacht te zijn geweest, werd deze Vliegerkruisdrager benaderd, het geen resulteerde in een interview, waarin de ontbrekende gegevens konden worden gecompleteerd. De Prins, die in Engeland zijn vliegbre vet haalde, en tegen de wens in van zijn schoonmoeder. koningin Wilhelmina. menig oorlogsvluchl meemaakte, was zeer coöperatief. Behalve een schat aan gegevens ver strekte hij hel voorwoord, terwijl foto's over zijn onderscheidingen en vliegbrevetten mochten worden gemaakt voor dit unieke boek. Tevens bemiddelde de Prins voor medewerking met hel Hoofdkwartier van de Koninklijke Luchtmacht, die onder andere een vast aantal boeken gaal afnemen. HOBBY Henny Meijer woont in Venray en is bekend door zijn activiteiten t.b.v. oud-strijders en huil nabestaanden. Als oprichter van de Bond van Wapenbroeders afdeling Venray zette hij zich niet het bestuur in voor pelgrimages voor Britse Oorlogsweduwen en Oorlogsinvaliden naar Venray. Op de jaarlijkse herdenking op het Britse Oorlogskerkhof aan de Hoenderstraat, is hij sinds 1985 ceremoniemeester. Als expert op het gebied van onderscheidingen, gaf hij met twee vrienden in 1982 een internationaal bruikbaar naslagwerk uil. dat thans alleen nog maar antiquarisch ver krijgbaar is. Zijn werkgever. Rank Xerox, waar hij werkt als Manager Product Cost Engineering, was de sponsor van dit boekwerk, dal in universiteitsbibliotheken in wel haast alle universiteiten aanwezig is. Als vrijwilliger van het Bevrijdingsmuseum Groesbeek 1944 leidt hij buitenlandse bezoe kers rond. REEKS Hel bij elkaar zoeken van de namen en feiten, teneinde een volle dig register te maken is nu gecom pleteerd. Voor de oude Militaire Willemsorde was reeds een rcgistcr- voorschrift waardoor de Bronzen Leeuw en Bronzen Kruis werd aan gepakt en nu dan het register van het Vliegerkruis. De volgende dapper heidsonderscheiding zal zijn de Verzetsster Oost-Azië waar de werkzaamheden in een gevorderd stadium zijn en als laatste zal het Kruis van Verdienste worden aange pakt. GEALLIEERDEN De Nederlandse dapperheidson- derscheidingen zijn tevens aan bui tenlanders verleend, die allen zijn genoemd. Ook bij hel Vliegerkruis is dal het geval. Omdat de Nederlandse Vliegers onder Brits bevel stonden werd ook gezocht naar Britse onderscheidingen aan Nederlanders uitgereikt. Een extra register kon worden samengesteld, na intensief speurwerk in Engeland. LUCHTAAS Een analyse door de schrijvers laat duidelijk zien dat vele toeken ningen meer dan verdiend zijn. Toch ontkomt men niet aan de indruk dal bewust voorkomen werd dat er teveel de befaamde Militaire Willemsorde werd verleend. De meest succesvolle jagerpiloot bij voorbeeld ontving voor vier over winningen 'slechts' een Vliegerkruis. Nel onvoldoende om de eretitel 'Luchtaas' te mogen ont vangen. Toch vonden de schrijvers een echte 'Luchtaas' met zeven overwinningen. Helaas werd zijn naam niet doorgegeven aan de Nederlandse autoriteiten, zodat hij geen enkele Nederlandse dapper heidsonderscheiding ontving. Dit in tegenstelling tot Groot Brittannië. die hem de meest gedecoreerde Nederlandse piloot maakte. Ere w ie ere toekomt gaat dus niet altijd op. doch in zeer veel gevallen wel dege lijk. zoals dit prachtig uitgevoerde hoek van de Venrayse auteur bewijst. 'Hei Vliegerkruis. voor initiatief, moed en volharding" door G.H. Meijer en R. Vis. De Ba- laalschcLceuw ISBN 9067073474. 270 pagina's, met voorwoord van Z.K.H. Prins Bernhard. Prijs DFL75.-. Henny Meijer in gesprek met ZKH Prins Bernhard

Peel en Maas | 1997 | | pagina 9