Wie maait wat.... Het draait om zelfvertrouwen Laatste signaal Dingus aan politiek miü St. Joriskwartier krijgt woonzorgadviseur Inalfa neemt werk van NedCar over Huurverhoging woningstichting in 1998 minimaal Sterretje in uw autoruit? Vrijwilligerscentrale moet bijstandsgerechtigden inzetten voor zinvol werk PEEL EN MAAS donderdag 10 juli 1997 - Pagina 5 Namen onder monument In hel bijzijn van een aantal familieleden en vrienden van de oorlogsslachtoffers heeft wethouder Marlies de Loo donderdagmiddag twee gedenkplaten teruggeplaatst op het Venrayse oorlogsmonument. Aan de gedenkplaten zijn de namen toegevoegd van vier gesneuvelde strijders in de Tweede Wereldoorlog en de strijd in voormalig Nederlands-IndiU. Hel gaat daarbij om Gerrit van Oven. Wim Vermeulen. Antoon Lucassen en Jan Peters. B W besloten begin dit jaar de vier namen toe te voegen. Aanvankelijk had het college een verzoek om de naam van oud-strijder G. van Oven. slachtoffer in voormalig Nederlands-lndië, toe te voegen afgewezen omdat enkel inwoners van Ven ray vermeld zouden staan op de gedenkplaat. Uit nader onderzoek bleek dal Van Oven en de andere oorlogsslachtoffers oud-inwoners van Venra'v waren. "We hopen met de vermelding van hun namen alsnog een gepast antwoord te hebben gegeven op het verzoek van Pleidooi van 22 kantjes voor renovatie Als de gemeenteraad op 1 sep tember nog geen duidelijkheid heeft gegeven over de toekomst van Dingus, gaat de zaak dicht of stapt het jongerencentrum naar de rechter. Dat schrijft het bestuur van Dingus in een uitge breide brief aan burgemeester en wethouders. Bovendien trekt de stichting Synthese haar jongeren werker terug als de politiek komende week geen 'positief sig naal' geeft. Dc brief dient als een laatste alarmbel om de Venrayse politiek te bewegen een positieve beslissing voor hel jongerencentrum te nemen: een algehele renovatie en een bijde tijdse isolatie van dc zaal. Daarop heeft het jongerencentrum recht vip grond van uitspraken van de •Venrayse politiek en vanwege de rechtspositie als huurder. Dingus vindt namelijk dat de gemeente als verhuurder van het pand aan de Hoenderstraat in gebreke is geble ven. Het hele gebouw heeft zwaar te lijden onder achterstallig onderhoud en dc zaal is absoluut ongeschikt voor gebruik door een jongerencen trum. voornamelijk concerten en houseparties. Daarnaast heeft de politiek bij verschillende gelegenheden duide lijk laten weten dat een bovenwijks jongerencentrum als Dingus een functie heeft in Venray. Volgens het Dingus-besluur hoeft de gemeente dan ook niets anders te doen dan de consequenties van die opstelling te aanvaarden. En dat betekent renova tie. EXTRA VERGADERING Het bestuur heeft de 22 kantjes tellende brief geschreven op ver zoek van de vrijwilligers, die hun 'teleurstelling' en 'bitterheid* willen uitspreken over de besluitvorming rondom Dingus. De brief van hel Dingus-bestuur komt -met de vakantie even buiten beschouwing gelaten- aan de voor avond van het besluit over het voor stel lol renovatie. Het college trok eind april het voorstel om Dingus voor een bedrag van 7.5 ton onder handen te nemen terug, omdat bleek dal er onvoldoende steun was in de politiek. Die wilde de nota over het integrale jeugdbeleid afwachten en bekijken en nogmaals alternatieve huisveslingsmogelijkheden bekij ken. Nu staat besluitvorming op de rol voor 29 augustus. Deze week heeft het college de nota over hel integrale jeugdbeleid besproken. De nota is nog niet open baar om dc discussie over Dingus niet extra te beïnvloeden. Dinsdag 15 juli wijden de commissies Cumaso en OSSw een extra verga dering aan hel jeugdbeleid en het jongerencentrum. Als die dag geen positief signaal vanuit de politiek richting Dingus komt. zal de stich ting Synthese haar jongerenwerker uit het 'centrum terugtrekken. Synthese heeft een professionele kracht gedetacheerd bij Dingus. Wie op dc Westsingels langs de flats rijdt, zal het ongetwijfeld opgevallen zijn. Stukjes grasveld, netjes gemaaid, afgewisseld met andere stroken waar het gras zo ongeveer "twee kontjes hoog staat". Dit tot ergernis van de bewoners. De grasveldjes waren inzet van een meningsverschil tussen de gemeente Venray en de Woningstichting Noord-Limburg. De gemeente Venray heeft in het verleden altijd de grasstroken voor de flats gemaaid. "Dat was overeen gekomen in een afspraak, twaalf jaar geleden", laat Woningstichting directeur de Jong weten. De grasveldjes zijn eigendom van Voor de flats aan de Westsingel slaat het gras al "twee kontjes hoog de Woningstichting. In die afspraak is opgenomen dat de Woningstichting hel functionele groen rondom de flats zou doen ter wijl de gemeente het openbaar groen, wal in hel zicht lag. voor haar rekening zou nemen. "Dit voorjaar kwamen de klachten over het onderhoud. Daarbij werden mensen jammer genoeg op en neer gestuurd tussen gemeente en Woningstichting. De gemeente bleek het onderhoud te hebben gestopt, kennelijk niet bewust van dc afspraak. Inmiddels is er overleg geweest en zal de gemeente het DE 4 JAARGETIJDEN ee*t caeHfdeet óHteniewi "Cottage" grenen meubelen woondecoraties De enige echte Gottage dealer Kerkstraat 47. Tegelen. tel.: 077-3731573 onderhoud weer oppakken." weel Rudy de Jong. Deze week was dat echter nog niet gebeurd. De Jong is overigens voorstander van een afstemming van het onder houdsbeleid en wil dal bij de gemeente aankaarten. Maarten Hartzema van de gemeente bevestigde desgevraagd dat dc gemeente inmiddels opdracht lot maaien heeft gegeven. 100 Gulden gestolen Dinsdagmiddag werd tussen 12.45 en 14.30 uur uit de tas van een invalkracht van een basisschool aan de Boterbloem een geldbedrag van ƒ100,- gestolen. Aanvankelijk werd gedacht dat ook de tas was gestolen, maar die is elders teruggevonden. Bestuurder bleek niet onwel Personeel van Provinciale Waterstaat vond naast de vangrail van de A73 ter hoogte van de afslag Noord een personenauto, met daarin een 56-jarige bestuurder uit Nijmegen. De indruk was dat de bestuurder onwel was geworden. Later bleek uit onderzoek van de politie dat de man een verwarde indruk maakte, mogelijk veroor zaakt door huiselijke problemen. Nadat de man weer rustig was, heeft hij zijn reis naar Nijmegen vervolgd. De metamorfose van de Venrayse schutters Afgelopen zondag verraste het zestal van Schutterij 't Zandakker Gilde St. Jan vriend en vijand tijdens het Oud Limburgs Schuttersfeest (OLS). Nadat de Venrayse schutters de eerste twee ronden hadden over leefd, wat al een unicum is, bleven zij ook de rest van de dag in de race om het OLS te winnen. A.s. zaterdag gaan ze er voor, tijdens de tweede dag van het OLS in het Belgische Kaulille. METAMORFOSE Hoe is deze metamorfose te ver klaren. Jarenlang deden de Venrayse schutters mee om mee te doen met als dieptepunt enkele jaren gelden, toen de eerste schutter het balletje miste en 't Zandakker onverrichter zake huiswaarts kon keren. "Als schutterij hebben we onze zaken goed voor elkaar" laat voor zitter Joep Krijnen weten. "We heb ben een fraaie schuttersweide met een mooi gebouw. Onze kleding is perfect. Alles gerealiseerd door de tomeloze inzet van onze leden. Op een punt waren we schijnbaar niet op de goede weg. Dat was het schie ten". BUKSEN Volgens Krijnen komen de win naars van het OLS uit een bepaalde groep schutterijen die hel schieten goed voor elkaar heeft. "Anderhalf jaar geleden hebben wij gezegd dat ook wij tol die groep willen beho ren. We zijn een andere weg ingesla gen met als doel om binnen vijfjaar tol die groep potentiële winnaars te behoren." De problematiek zat 'm bij 't Zandakker niet zozeer in dc schut ters. "Die hadden het al in zich" aldus Joep Krijnen. "Onze wapens waren niet van dien aard. Met de buksen waarmee we schoten hadden Éi iI'/ 'I Schutterij 't Zandakker manifesteert zich nu ook steeds meer onder de schutsboom we regelmatig afzwaaiers. Onverklaarbaar maar daarmee kom je op een OLS niet ver want de eer ste misser is meteen inpakken en wegwezen." Verder ontbrak het binnen 't Zandakker aan de kennis om de buksen goed af te stellen en bij te stellen bij veranderende situaties. "Niemand durfde aan de instelling van de buks te komen en gebeurde dal wel dan was Venray in nood". INDUSTRIE De schutterij belegde vervolgens een informatieve avond voor een tiental Venrayse industriëlen waarin ze de in en outs van 't Zandakker uit de doeken deden en hun voornemen op tafel legden om naar de top te gaan. "Daar hing natuurlijk wel een prijskaartje aan. Buksen en toebeho ren kosten ongeveer twaalf mille per stuk. Dankzij de Venrayse industrie hebben we er nu twee kunnen aan schaffen. VERTROUWEN Eind vorig jaar waren de buksen klaar maar pas dit voorjaar werd er echt mee geschoten. Bovendien werden de schutters vertrouwd gemaakt met de buksen. "Als de buksemeester nu onder het schieten de instelling veranderd wordt niet meer vreemd opgekeken. De schut ters hebben nu vertrouwen in hun materiaal, in hun eigen en in elkaar." Sinds begin dit jaar zijn de schiet- resultaten verbazingwekkend verbe terd. Voor het eerst werden bonds- feesten gewonnen en ook op andere schietwedstrijden waren de resulta ten goed. "Dal heeft het vertrouwen alleen maar gesterkt", meent Joep Krijnen SNEL Het vijfjarenplan is hiermee wel in een hele grote stroomversnelling gekomen. "Omdat we niets te ver liezen hadden hebben we ons vrij ontspannen voor kunnen bereiden op afgelopen zondag. En hoe verder onze schutters kamen, hoe ontspan- nender ze gingen schieten". Volgens Krijnen zal dat ook zater dag hel geval zijn. "Als we de eerste ronde doorkomen dan krijgen de andere schutterijen nog een taaie aan ons." Krijnen heeft er alle ver trouwen in. "Ik geloof er in. en win nen we 'm niet dan hebben we pech gehad. Het OLS winnen kun je ver gelijken met een Europa Cup. Alles moet meezitten en de vorm van de dag bepaalt de uitslag. Deze presta tie pakken ze de jongens in ieder geval niet meer af'. Gratis reparatie vanaf WA+ Klaar terwijl u wacht! Als u door steenslag een kleine beschadiging (sterretje) in uw autoruit heeft en u bent minimaal WA+ verzekerd, dan kunt u dit geheel kostenloos laten repareren. Door een kleine ruitreparatie d.m.v. een harsinjectie wordt verder scheuren van het sterretje voorkomen. Uw voorruit krijgt weer zijn oorspronkelijke sterkte (veiligheid) terug en de beschadiging wordt vrijwel onzichtbaar. Nedglass zorgt voor de verdere afwikkeling met alle verzekeraars in Nederland, u hoeft dus niets te regelen, wel de groene kaart of polis meebrengen s.v.p. U kunt zonder afspraak terecht bij de blauwe reklamestand. vrijdag 11 en zaterdag 12 juli in Venray op de parkeerplaats nabij conferentieoord De Witte Hoeve" van 10.00-17.30 uur. U kunt hier ook uw kenteken in al uw autoruiten laten graveren. In Noordelijk Noord-Limburg gaat deze maand een project van start voor de bewoners van de zogenaamde woonzorgcomplexen. Zij krijgen een pakket voor zorg en dienstverlening aangeboden dat een gebruik van zorg- en dienstverlening mogelijk maakt waardoor het wonen in een derge lijk complex aantrekkelijker wordt. Elk complex krijgt een eigen 'woonzorgadviseur' toegewezen die als aanspreekpunt voor de bewoners gaat fungeren. Bij zeer uiteenlopen de zorgvragen kan deze snel en effi ciënt bemiddelen, zodat de gevraag de hulp binnen enkele dagen beschikbaar kan zijn. Deze ouderen adviseurs zullen tijdens werkdagen van 09.00-17.00 uur permanent bereikbaar zijn. Voorwaarde in enkele gevallen (thuiszorg, verple ging). daarbij blijft wel dat de betreffende oudere op grond van de geldende indicatiekriteria voor de hulp in aanmerking moet komen. Het project is een initiatief van een stuurgroep waarin instellingen op het gebied van zorg. huisvesting en dienstverlening samenwerken. Het betreft de Thuiszorg Noord- Limburg. Het Groene Kruis Noord- Limburg. de woningstichting Noord-Limburg. de Stichting Boncura. de verzorgingshuizen Westerholt en de Oever, vrijwilli gersorganisaties en Synthese. Aansluitend op dit zogenaamde 'woonzorg-plus pakket' zal de komende tijd nog aanvullende servi ceverlening worden ontwikkeld. Te denken valt daarbij aan een bood schappendienst. onderhoudservice voor de woningen en kortingen op diverse diensten. De 'woonzorgad viseurs' zijn in eerste instantie alleen beschikbaar voor bewoners van woonzorgcomplexen in Broekhuizen. Grubbcnvorst en het St. Joriskwartier in Venray. Dc uit voering van het project, dat een eer ste looptijd van anderhalfjaar heeft, is in handen van Synthese. Nieuw bedrijf in buurt van Bom Inalfa Metal gaat de productie van een aantal persdelen en lassa- menstellingen overnemen van NedCar in Bom. Inalfa gaat daar voor een productiehal in bedrijf nemen in de directe nabijheid van de autofabriek. Het is de bedoe ling dat het personeel van NedCar bij het nieuwe bedrijf gaat wer ken. Daarover wordt momenteel nog overlegd gevoerd tussen Ned Car, de Ondernemingsraad en de vakorganisaties. Het personeel van NedCar is van de ontwikke lingen geïnformeerd. Inalfa en NedCar tekenden onlangs een intentieverklaring waar in de grote lijnen van de samenwer king zijn vastgelegd. Deze letter of intent kwam tot stand na enkele maanden van overleg tussen Inalfa en een projectgroep van NedCar. De autofabriek wil steeds meer werk uitbesteden en de tegelijkterijd de toeleveranciers aan zich binden. Inkoop-directeur Hendrix van NedCar sprak in een artikel in Dagblad De Limburger vorige week van een industrial pare van toeleve ranciers bij de fabriek. De afspraak met Inalfa is een uitvloeisel van dat voornemen. NedCar koos voor Inalfa vanwege de manier waarop het Venrayse bedrijf het project heeft opgepakt en vanwege de reeds jaren bestaande relatie tussen de Inalfa-bedrijven in Hamont en Venray en NedCar. Inalfa maakt al jaren onderdelen voor het bedrijf in Born. Voor de huidige Volvo S40- en V40-model- len worden onder meer bumperdra gers gemaakt, evenals voor de Mitsubishi Carisma. De vestiging van toeleveranciers vlakbij de grote productiebedrijven is een trend die al langer zichtbaar is in de industrie. Inalfa Sunroofs, de schuifdaken-poot van Inalfa Industries, heeft vestigingen bij autofabrieken in Engeland, Italië, de Verenigde Staten en Zuid-Korea. Vrijdag zijn de ondernemingsra den van de Inalfa-vestigingen in Venray en Hamont geïnformeerd. Inalfa is nu op zoek naar een geschikte lokatie voor de productie. Het is de bedoeling die in fasen op te starten. Venray gaat over tot de oprich ting van een vrijwilligerscentrale. De centrale zal twee jaar experi menteel draaien. Indien de vrij willigerscentrale goed functio neert zal deze worden omgevormd tot een blijvende voorziening. Een van dc doelen van de vrijwil ligerscentrale is om cliënten van de Inbraak in noodkantine In de nacht van vrijdag op zater dag werd in een op het terrein van het VvGl aan de Stationsweg staan de noodkantine ingebroken. Ontvreemd werden wat pakken kof fie en het koffiezetapparaat. Inbraak in caravan De op een bedrijfsterrein aan de Puttenweg in Ysselsteyn staande caravan, van een 51-jarige inwoner, bleek opengebroken te zijn. Ontvreemd werd een bovenkast. afdeling Sociale Zaken, die geen perspectief op betaalde arbeid heb ben. in te zetten voor maatschappe lijk zinvolle werkzaamheden. Daarmee wordt invulling gegeven aan de zorgtaak van de gemeente voor maatschappelijke activering van uitkeringsgerechtigden. Hierdoor wil de gemeente voorko men dat deze mensen in een sociaal isolement geraken. Verder moet de vrijwilligerscen trale leiden vraag en aanbod beter bij elkaar brengen waardoor de des kundigheid wordt vergroot en de werving van vrijwilligers gerichter gebeurt. De vrijwilligerscentrale zal wor den ondergebracht bij de stichting Synthese. Het streven van de gemeente is 0111 de vrijwilligerscen trale op I september a.s. van start te laten caan. De huurverhoging die de Woningstichting Noord-Limburg in 1998 wil doorvoren, zal het minimumniveau bereikt hebben. Daarmee heeft de Woningstichting het doel bereikt om tot een inflatievolgende huur verhoging te komen. Het beleid hierin heeft er ook toe geleid dat vooral de hogere huren in Venray nu op een aanvaardbaar niveau liggen. Dat valt op te maken uit het jaar verslag van de Woningstichting over 1996. In dat jaarverslag wordt ook gewag gemaakt van het feit dat ver moedelijk volgend jaar in Venray woningbouwprojecten door de Woningstichting worden gereali seerd waarin een combinatie van huur- en koopwoningen worden gebouwd. Door deze combinatie blijft het mogelijk om kostendek kend betaalbare huurwonigen te bouwen. Dergelijke projecten zijn door de Woningstichting al eerder in Horst gerealiseerd. DIFFERENTIATIE Enkele jaren geleden voerde de Woningstichting een systeem in van gedifferentieerde huurverhoging. Hiermee wilde de stichting aantre- kelijke woningen met een lage prijs duurder maken en minder aantrek kelijke woningen met een hoge prijs PEEL EN MAAS 'n abonnement waard Bedrijfsongeval Vrijdagmiddag was een werkne mer op een bedrijf aan de Energieweg een stuk metaal aan het polijsten. Dat stuk metaal is ver moedelijk niet goed vastgezet, werd 'gelanceerd' en raakte de werkne mer in zijn gelaat. Hij moest voor behandeling van verwondingen aan mond en gebit naar het ziekenhuis worden vervoerd. goedkoper. Dit zou eind volgend jaar geëvalueerd worden. Binnen de Woningstichting is echter de vraag gerezen of de huurverschillen die nu ontstaan zijn niet ie fors zijn gewor den. Daarom wordt die evaluatie naar voren gehaald. Wel blijkt al dat door de systematiek er voldoende betaalbare woningen beschikbaar zijn. CIJFERS Dat laatste blijkt ook uit de cij fers. Ongeveer 30% van het totale woningbestand van de Woningstichting heeft een huurprijs onder de ƒ600,- wat als goedkoop wordt beschouwd. Slechts 11,8% van de woningen is "duur" en kost per maand meer dan ƒ810,-. In Venray en Horst is men nogal verhuislustig. In totaal werd in 1996 682 keer de huur opgezegd door de bewoners wat neerkomt op een mutatiepercentage van 10,6%. Huurders zijn overigens niet altijd even vlot met betalen, op 31 decem ber hadden 962 huurders een bet alingsachterstand. Het ging daarbij om een bedrag van ƒ600.000,-. Het incassobeleid wat de Woningstichting twee jaar geleden heeft ingevoerd leidt echter tot bete re resultaten. Ten opzichte van 1995 zijn de huurachterstanden met ƒ78.000,- afgenomen. Wel nam het aantal ontruimingen toe. Er werden in 1996 62 ontrui mingen aangezegd (47 in 1995) waarvan er 22 daadwerkelijk wer den uitgevoerd. In 1995 waren dat er nog 13. Het merendeel van deze bewoners had de woning overigens ai verlaten toen de deurwaarder langs kwam. Voor dit jaar heeft de Woningstichting echter nog weinig reden tot optimisme. In de eerste elf weken van dit jaar is al bij vijftien bewoners ontruiming aangezegd.

Peel en Maas | 1997 | | pagina 5