OPRUIMING O© ion Ouderen in Veltum voelen zich onveilig Venrays VVV heeft nieuwe directrice r Rijst gooien taboe bij kerk in Oirlo ar! na Buurtbewoners Hoenderstraat bezorgd over Structuurplan WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING - damesafdeling - herenafdeling - kinderafdeling - shopafdeling 20% tot 50% korting vrijdag 4 juli: midnightshopping geopend van 9.00 tot 23.00 uur VENRAY Topper van de week Politie vraagt medewerking bevolking Hotel Restaurant Asteria nodigt u uit voor... Schennispleger Onze uitdaging: met u de juiste koers te vinden JONDERDAG 3 JULI 1997 Nr. 27 HONDERD ACHTTIENDE JAARGANG Venray's Wijnhuis A\ï\ W rotestraat 68 - Postadres: Postbus 1. 5800 AA Venray - Tel. 0478-582727/Fax 510916 mail adres peelenm@tref.nl - http.//www.tref.nl@munckhof - httpL//www.tref.nl@tpkrant Tel. 0478-511510 PEEL EN MAAS Advertentieprijs: 0,39 p. mm (excl btw) - Abonnementsprijs per jaar 32.00 Abonnementsprijs buiten de regio ƒ46,00 (uitsluitend bij vooruitbetaling) MODEHUIS Presentatie rapport 'Over Veiligheid voor Ouderen Gesproken' Donkere plekjes en donkere jongeren zorgen voor een gevoel van onveiligheid hij ouderen in Veltum. Ouderen uit de wijk die hebben meegedaan aan het pro ject 'Over Veiligheid voor Ouderen Gesproken' (OVOG) geven dat aan in het rapport dat is opgesteld over het project. De ouderen die hebben meegewerkt aan het project hebben ook kri tiek op gemeente en instellingen. Ze worden van het kast je naar de muur gestuurd. De uitspraken over allochtone jongeren hebben toch geschrokken reacties geleid bij allochtonen in de w i.jk. Het rapport is deze week gepresen teerd. Dc klachten van Veltum se oude ren over onveiligheid in de wijk hebben voornamelijk betrekking op de kwaliteit van de woonomgeving. Oneffenheden in trottoirs, gaten in wegen. Het verkeer houdt ook niet echt rekening met ouderen, bijvoor beeld op bepaalde kruisingen in de wijk. Onoverzichtelijk en onge- snoeid groen zorgt ervoor dal oude ren 's avonds bami zijn om overeen Betty Bradley wordt de nieuwe lirectrice van de Venrayse VVV. De 45-jarige Bradley is de opvolg- iter van mevrouw Nijdam, die begin vorig jaar opstapte. Sindsdien werkt de Venrayse VVV zonder directeur. Mevrouw Bradley is afkomstig van de ,()ZO, waar ze in dienst is als beleidsmedewerker. Ze begint op I oktober met haar werk. Hel VVV-hesiuur hoeft deze week Je nieuwe directrice hekend :emaakl. Ze krijgt als belangrijke aak de werving van nieuwe spon sors en donateurs. De Venrayse VVV moet van de gemeente voor en groter deel in haar eigen inkom- ten voorzien. Daarnaast moet Bradley hel professionele karakter an de organisatie verder uitbouwen n de contacten met omliggende jemeenten en VVV's verbeteren, be VVV-directrice fungeert verder Is projectleider van het Venray [Initiatief. Sinds de vorige directrice, na al ■n aantal maanden ziek thuis te hebben gezeten, in februari 1996 ipslapte. wordt het Venrayse VVV- kanloor gerund door één professio- kracht. Zij wordl bijgestaand door een achttal vrijwilligers in de winkel. "Zij hebben een grote pres- alie geleverd in de achterliggende periode", benadrukt Peters. De nieuwe directrice heeft veel zin in haar joh. Ze ziet het als een uitdaging om heel Venray van het belang van de VVV te doordringen. De VVV is er niet alleen voor horeca en winkeliers. Ook de indus- Betty Bradley. de nieuwe directri ce villi de VVV en projectleider van hel Ven ra Initiatief trie heeft er baat bij", zegt mevrouw Bradley. Daarnaast heeft Venray volgens haar behoefte aan een toe ristische trekker, die past bij het veelzijdige gezicht van Venray. WINKEL De Venrayse VVV sluit zich mogelijk aan bij een landelijke ketens van VVV-winkels. De winkel vormt één manier voor de Venrayse VVV om de eigen inkomsten te ver groten. De landelijke VVV is zo'n keten van lïanchisewinkcls aan het opzetten. In de VVV-winkels kun nen allerlei spullen worden ver kocht. Behalve een basispakket dat Bruidsparen die met rijst overgooid willen worden, moeten niet in Oirlo trouwen. Daar wil pastoor Te Plate een einde maken aan het gebruik om bij het verlaten van de kerk het bruidspaar handenvol ongekookte rijst toe te werpen. De Oirlose pastoor vindt het jammer van het weggegooide voedsel en vindt het ritueel in ons land eigenlijk niet op z'n plaats. De bruiloftsgangers moesten in Oirlo de rijst al zélf opruimen. 4 Vanaf nu wordt er dus geen rijst meer gestrooid over het bruidspaar'Zo eindigt pastoor Te Plate zijn praatje in dorpsblad 't Krentje van vorige week. De pastoor krijgt van rijst gooien de kriebels, schrijft hij. Rijst gooi en is van oorsprong een vruchtbaarheidsritueel. In de Aziatische landen, waar het gebruik vandaan komt, kan de pastoor zich bij het rijst gooien nog iets voorstellen. In de landen waar de kindersterfte hoog is, is het een ern stige zaak. In ons land wordt de rijst veelal uitgeworpen over een paar dat voorbehoedmiddelen gebruikt, schrijft pastoor. "En toen ik een keer mee maakte dat de bruid al zichtbaar ver gevorderd was in de zwangerschap vond het ritueel helemaal overbodig'. Pastoor Te Plate is ook niet gelukkig met het rijstgooien omdat het in feite weggegooid voedsel is. 'Je hoeft niet meteebn te denken aan de lan- den waar ihen sterft van de honger, maar het blijft gooien van voedsel'. Venray Leunseweg 47a Tel. (0478) 583 535 Koopavond: vrijdag tot 20.00 uur VW Golf GL Happy Hour 1.8 90 pk, 3-deurs, radiovoorbereiding, centr. portiervergr., airbag, etc., 14000 km, blauw metallic, 1996 (nov.) Nu: 33.900,- Ruim 50 Volkswagens op voorraad! dc landelijke VVV aanlevert, zijn de lokale VVV's vrij in dc keuzo van de producten die ze willen verko pen. Als de VVV-winkel er komt. gebeurt dal niet in de huidige loka- lie. de voormalige Latijnse school aan de Grote Markt. Dal gebouw is daarvoor te klein. Hen VVV-winkel heelt minimaal 60 m2 vloeropper vlakte nodig. Als nieuwe huisves ting voor hel VVV-kanloor is al vaker hel oudejaadhui.s genoemd. ttfc\NS msh ^rjMAT 76 Overvallen op oudere inwoners De laatste lijd komt hel niet alleen in Venray maar ook in de regio voor. dat onbekende personen, meestal enkele vrouwen en mannen, zich vervoegen hij afgelegen woningen in het buitengebied. Met een smoes je (bijvoorbeeld om een glas water vragen of om te mogen bellen) pro beren een of meerdere personen de mensen aan de praal te houden, ter wijl anderen in de woning proberen te komen, op zoek naar waardevolle spullen. Onlangs werd een bejaarde inwoonster van Leunen daar de dupe van. Vorige week woensdag zijn. zo is uil liet buurtonderzoek gebleken, drie inwoners van liet Si. Joriskwartier de dupe geworden van een wel zeer brutale vorm van inbraak in hun woning. Twee vrouwen, met een bos bloe men in hun handen, helden aan. Verondersteld wordl dal. als niet werd opengedaan, de mannen in actie kwamen en in recordtijd de afdekplaal van hel cilinderslot ver nielden en de woning binnendron gen. Daar werden huis- en slaapka mer doorzocht. Dc huil bedroeg diverse sieraden en geld. Getuigen hebben vanuit tic ontmoetingsruim te gezien dal de vrouwen met een hos bloemen voorde voordeur van de woning stonden, later bleek dat daar was ingebroken. Anderen heb ben gezien dat het viertal de nood uitgang aan de Burgemeester Ksseistraat hebben gebruikt om weg te komen. Zowel de mannen als de vrouwen hadden een lengte van 1.60 tot 1.70 meter, donker haar en donkere kle ding. Dc dames hadden goudkleuri ge oorbellen in. De politie vraagt dringend de medewerking van de inwoners om. indien iels verdachts wordt waarge nomen. ONMIDDELLIJK DE POLITIE te hellen. Die is in Venray dag en tun lil onder nummer 5.11111 bereikbaar, pad te lopen. Bushaltes omgeven door struiken hebben hetzelfde effect. Lantaarnpalen die niet wer ken. te vroeg gedoofd worden til'op de verkeerde plek slaan. GEEN MOORDKUIL Daarnaast zeggen de deelnemers aan hei project soms bang te zijn voor met name groepen allochtone jongeren. De oudere bewoners van Veltum vinden het gedrag van de jongeren niet juist. Opmerkingen daarover pikken de jongeren weer niet. De deelnemers aan hel project voelen zich vaak onveilig en onbe haaglijk. Die gevoelens hebben ook met het taalprobleem te maken, realiseren dc ouderen zich. 'Je bent wal achterdochtiger omdat je niet kunt verstaan' redeneert men. H. de Heus. die hel OVOG-project in Veltum heeft geleid, zegt de deel nemers op hei hart te hebben gedrukt van hun hart geen moord kuil te maken en te zeggen wal ze ervan vinden. "Je kan wel zeggen 'Ik discrimineer niet en dus houd ik m'n mond", maar op deze manier weet je tenminste hoe de mensen er in de wijk over denken", sprak De Heus tijdens de presentatie van hel rapport. Pogingen om tijdens hel project met allochtone jongeren rechtstreeks in discussie te gaan zijn mislukt: ten tijde van hel project zalen de jongeren ofwel in de exa mens of tussen de aspergebedden, zo verklaart het rapport de mislukte pogingen om de jongeren aan talcl te krijgen. GELUKKIG Vanuil de allochtone gemeen- Mensen opgelet!!! Wilt u snel aan het werk? Bel ons dan direkt, telefoon: 077-3873531 (Blerick) 077-3988989 (Horst). Wij zoeken mannen, vrouwen, vakantiewerkers die inpakwerk willen doen, zowel full-time als part-time in de regio Venlo en Venray. Vervoer wordt geregeld. Goede verdiensten! Meisje (2) werd op het politiebureau afgeleverd Dinsdagmorgen kreeg de politie een wel zeer ongewone aangifte: er was een 2-jarig meisje 'gevonden'. Het kind was komen aanlopen bij een woning'aan de Harpstraat. Het meisje sprak geen Nederlands en kon ook niet haar naam zeggen. Nu is onze politie vindingrijk. De dienstdoende brigadier ging daarop met het meisje naar basisschool 'de Foekepol' met de vraag: 'Wie kent dit meisje?" Het block een schol in de roos ie zijn. want één van de kin deren wist waar dal meisje woonde. De politie ging neer dat adres, waai de moedor liet kind nog niet had gemist. Haar dochtertje had haar de halve nacht wakker gehouden en toen de moeder oververmoeid in slaap was gevallen had hel meisje de kans gezien van huis weg te gaan. Ze kon echter de weg niet meer terugvinden. Haar kind heeft de Turkse nationaliteit en spreekt nog geen Nederlands. Oom agent werd bedankt. Wil de eigenaar zich melden? De politie trof omstreeks 19.15 uur op het schouwburgplein een rode scooter aan van het merk Peugeot met het verzekeringsplaatje XVR 058 aan. De sleutels zaten in het kontaktslot, evenals de afstands bediening die de motor in werking kon stallen. De scooter was met een beugelslot afgesloten. Het gelukte de politie niet de eigenaar te achter halen. Voor de zekerheid nam de politie de afstandsbediening mee. Omstreeks 22.30 uur ging de politie kijken maar toen bleek de scooter verdwenen te zijn. De eige naar kan zijn afstandsbediening bij de politie komen halen. schappen is geschrokken gereageerd op berichten op de Kabelkrant, waarin de angst van de ouderen wordt gemeld. De Turkse Venray naar E. Card i rei zegt diverse telefoontjes te I.ebben gehad van landgenoten .die er niets van begre pen. "Ze dachten dat alles rustig was in Veltum en iedereen gelukkig naast elkaar leefde. Ik dacht ook 'Zoiets gebeurt niet in Venray"". Cardirci is hang dat met de uitspra ken van de ouderen nu hel hek van de dam is en meer mensen openlijk op allochtonen zullen afgeven. S^S^menuvanaf 00,m/29tSgl 47,50 I icdc P^;rs.K".,_Wxr Keuze uil 4 ■mnlag t ■lessens 43,00 zondag) Hotel Asteria Venray MAASHESEWEG 80A.S804 AD VENRAY INL EN RESERVERINGEN: TEL 0478-51 1 466 Twee bewoners van de Hoenderstraat hebben hun zorg en ongenoegen geuit richting gemeente Venray met betrekking tot het structuurplan. De ideeën die de gemeente voor hun leefom geving heeft, zijn volgens de bewoners onduidelijk. Ook de inspraakbijeenkomst op 29 mei, waarin de gemeente de plannen toelichtte, heeft volgens de bewo ners weinig duidelijkheid ge bracht. Integendeel. Tineke Lamers bijvoorbeeld, was voor de inspraakavond het plan in het gemeentehuis gaan inzien. Kopen vond zij "redelijk aan de prijs". Verder verbaasde hel haar dal het niet zozeer om een voorlich tingsbijeenkomst maar meteen om een inspraakbijeenkomst ging. In de plannen werd gewag gemaakt van een dubbele zwarte lijn door de Deken Thielenstraat. vlak naast haar woning. Op de vraag wal dal moest betekenen, ging hel vol gens de ambtenaren om een globaal plan. Die lijn zou evengoed 20 meter naar links of rechts kunnen liggen. Tegen de tijd dal de plannen Op de hoek van de Vcltumse Kleffen met de Weg in de Berg heeft op 27 juni omstreeks 17.00 uur een schennispleger gestaan. Twee 15- jarige Venrayse meisjes stonden in een telefooncel te hellen toen een onbekende man z.ieli in de struiken nabij de telefooncel stond te bevre digen. Als er een voorbijganger langskwam verstopte de man zich in de struiken 0111 er naderhand weer uit te komen en verder te gaan met zijn handelingen. De politie heelt de man niet meer aangetroffen. Peel&Maas on line http:www.tref.nl/ peel&maas/tpkrant Noord Hollandse belegen J onze specialiteit kilo 12^95 1 0.95 J Hollandse Geite kaas 100% puur natuur heel lekker kilo 22ï3CT 1 7,50 0 Overjarige komijn J of nagel kaas kilo 2T.9S 13.95 J Standplaats 0 j donderdag 15.00-18.00 uur bij Rabobank Oostrum 1 iedere vrijdag op het Henseniusplein van 9.30 tot 18.30 Bewoners van de Hoenderstraat maken zich zorgen over de toekomst van dit gedeelte van liet centrum en hun eigen woningen. Vragen over Structuurplan in het structuurplan heeft de gemeente een visie neergezet voor de ruimtelijke indeling van Venray. Met betrekking tot het centrum wordt in het structuur plan o.a. aangegeven dat de wes telijke Schil eert verdichting en herstructurering moet leiden tot verbeterde entrees van het cen trum en een versterking van het wonen. Het gaat daarbij om het gebied tussen de Merseloseweg. ter hoogte van de Deken Thielenstraat tot aan de Langeweg, ter hoogte van het Raaylandcollege. Bewoners van de tussen!iggende Hoenderstraat zijn verbaasd over de plannen en verontrust omdat volgens hen onduidelijk is wat hun toekomst zal zijn. Twee bewoners klommen inmiddels in de pen om meer dui- \del ijkheid te verkrijgen. rond waren zouden de betrokkenen individueel benaderd worden. "Wij wensen niet ingelicht te worden als liet te laat is en de plannen op talel liggen met een bulldozer in zicht" aldus Tineke Lamers in een brief aan b. en w. Haar vrees wordt elders in het structuurplan bewaarheid waar gesproken wordl van hel amoveren van zo'n 30 woningen in dat gebied. "Slopen dus." aldus Tineke Lamers. Onduidelijkheid alom dus is de mening van Tineke Lamers die naar haar zeggen hier hyper nerveus van wordt In haar brief aan h en w. vraagt zij of dal onderdeel van liet plan apart voor de betrokkenen behandeld kali worden, eventueel middels een aparte voorlichtings avond voor de buurt, om daarna pas een discussie- eq. inspraakavond te houden. VOOR DE VAKANTIE Dat laatste zou ook volgens de familie Michiels in de Hoenderstraat moeten. Zij vragen zich af of de Venrayse bevolking wel een stedelijk karakter wil in liet centrum, zoals dat in de plannen voor ogen staat. "Is dat daadwerke lijk bij de inwoners van Venray gevraagd?". In dal verband zijn zij ook benieuwd naar de samenstelling van de klankbordgroep die liet struc tuurplan begeleid en wat hun inbreng in de plannen is geweest. Verbazing ook bij hel aantal woningen dal de gemeente de komende acht jaar w il houwen. Dal zijn er volgens de plannen lussen de 2100 en 2600 woningen. Gerelateerd aan de verwachte inwo- nersstijging betekent dal bijna een woning op een inwoner en is dal volgens de familie Michiels aan de lage kant. Ook zij maken zich zorgen over de gang van zaken. "De voorlichting omtrent liet voorliggende plan is nihil. Vele bewoners bleken niet op de hoogte en waren verrast." Ook de familie Michiels pleit voor meer duidelijkheid en wenst nog voor de zomervakantie ant woord op de vraag of voor hun huurt nog een aparte bijeenkomst wordl gehouden. De gemeente Venray laat desge vraagd weten dat de reacties van deze bewoners tegelijk met alle andere reacties behandeld en beantwoord zal worden. Dat zal pas op zijn vroegst in september of oktober zi jn. Schoolstraat 25a Venray Tel.: 0478 - 512669 PC@STORE maakt deel uit van Arts Soft- en Hardware Venray Rühi. Haegens van Aar

Peel en Maas | 1997 | | pagina 1