PEEL EN MAAS Pleased to meet you Hier is niets Engels TOT 1998 EEN GRATIS IEDRIJFSPRESENTATIE BIJ TREFPUNT PEEL MAAS clcLIl. Het kan echt niet..! Applaus voor behoud Engelse tuin refpunt Peel Maas. Thuis op internet. Nieuw jdperk voor afé Thielen behalve de naam dan. De Engelse tuin is puur Venrays. En dat wil de gemeente afbreken. Tuin en het atelier zijn het waard behouden te blijven. Niet afbreken, maar open maken. Zodat Venraynaren en bezoekers ervan kunnen genieten. Vindt u dat ook? Steun dan de actie van Toon den Brok en vul de bon in deze krant in. Tegen de plannen van de gemeente om bomen te verplanten en het atelier te slopen. En kom vrijdag en zaterdag kijken in de Engelse tuin. Vrijwilligers van de stichting Stadspark heten u welkom, 's morgens tussen tien en twaalf en 's middags tussen twee en vier uur. wilt goed zakendoen en dus zou het mooi zijn als u uw producten of diensten op ieder moment kon aanbieden, -t dacht u van Trefpunt? Trefpunt is namelijk de enige Internet-marktplaats die specifiek gericht is op Venray en -geving. Steeds meer mensen komen er net zo vaak als ze door een winkelstraat lopen. Op een tijdstip dat ze f kiezen, zoeken ze en vinden ze algemene informatie en de laatste aanbiedingen Tot eind 1997 kan ook uw iage gratis op Trefpunt staan; 7 dagen per week, 24 uur per dag.. Waardoor er voortaan ook bij virtueel gewinkeld kan worden. or meer informatie over een presentatie op internet en de speciale aanbieding nt u terecht bij Peel en Maas Grotestraat 68 Venray, tel. 0478-582727, 04780-510916, E-mail: peelenm@tref.nl A Jk vAeYeis .e# Eindstraat 12, tel. 581553 gratis parkeren voor de deur Uit kofferruimte Een 19-jarige taxichauffeur had zondagavond aan de St. Catharinastraat de taxi geparkeerd. In een onbewaakt ogenblik heeft men kans gezien uit de niet afgeslo ten kofferruimte van zijn taxi, een bruinlederen tas weg te nemen. Daarin zaten voor de dader geen goederen van waarde, wel voor de taxichauffeur die daardoor behoor lijk is gedupeerd. DONDERDAG 26 JUNI 1997 - NR. 26 HONDERD ACHTTIENDE JAARGANG WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING 'Het verhaal gaat' in de vorige Peel en Maas heeft de gemoederen danig in beweging gebracht. Tot maandagavond zijn er al 242 felle protesten binnengekomen! Het commentaar is niet mals en maakt duidelijk dat hier het hart van menig Venrayer diep geraakt wordt. PEEL EN MAAS 'n abonnement waard zeventig jaar van moeder op ter te zijn gegaan breekt een w tijdperk aan voor café-caf- a en zaal Thielen aan het nedyplein. Deze week gingen euren weer open, na een flin- rbouwing. Onder leiding van erde generatie gaat Thielen de eeuw als café-cafetaria-zaal ethuis. a Janssen-Verstegen, haar man ;s en Pia's moeder Mariet. han- pollepel en tapkraan in het .cabedrijf. 'Thielen' is al vele een bekende naam. Zaal, cafe- en café hebben voornamelijk i wijkfunctie. Sinds een aantal n verzorgt 'Thielen' ook cate- voor bedrijven en kunnen ldan- terecht voor een wat uitgebreide- aaltijd. Vanuit die activiteit is eethuis ontstaan. "We hebben de week door diverse schotels plus oensdag, donderdag en vrijdag iale dagschotels. Om mee te en, maar ook om ter plekke op en. In het eethuis kan dat in een rustiger en gezelliger omge- f', legt Pia Janssen uit. Met het uis mikken ze ook op klanten buiten de wijk. Opnieuw Pia ssen: "We denken aan tweever- ers, ouderen en alleenstaanden eel Venray. Er komen steeds r mensen die niet zelf kunnen of en koken. Deze groep willen we lekkere en betaalbare maaltijd en". m plaats te creëren voor het eet- L; is de bestaande ruimte ver- wd en vernieuwd. "Sommige sen denken daardoor dat het en de zaal verdwijnen, maar dat ;cht niet zo. Het was alleen beter nu meteen de hele hoek te ver wen". In het najaar, zo kondigt aan, krijgt ook de zaal een gron- opknapbeurt. Bruidsparen en "nigingen blijven dus welkom bij elen. fgelopen dinsdag werd het eet- s officieel geopend. Vijfhonderd nten van het horecabedrijf had een kaart in de bus gekregen om komen kennis maken. Zij en lereen die lot en met zondag komt jken, kunnen profiteren van de leningsaanbieding: een frikandel, oket, bami of nasi voor de histori- he prijs van één gulden. Als ambtenaren en aannemer de Engelse tuin en het gebouwtje dat er in ligt weten te sparen, kan het plan Jerusalem snel worden gerealiseerd. Zo lijken de kaarten te liggen na de drukbezochte informatie-avond over het ont- werp-bestemmingsplan voor het gebied. De kritiek van de kleine tweehonderd bezoekers richtte zich vooral op het verlies van dat stukje beeldbepalend en histo risch Venray. Er ligt al een alter natief voor het niet bijster popu laire appartementengebouw: een woontoren op de hoek Gasstraat- Raadhuisstraat, die net als de flat aan de Leunseweg de ingang tot het centrum markeert. (door Bert Albers) Een dikke voldoende voor het plan en een pluim voor de presenta tie. De projectgroep Jerusalem had het prima voor elkaar maandag avond. Het applaus was echter voor de mensen die een onderdeel van het plan pertinent afwijzen. Woordvoerders van de oppositie waren Ad Hijl van de stichting Stadspark, oud-raadslid en histori cus Toon den Brok en landschapsar chitect Frits Ruyten. De laatste is overigens ook als adviseur betrok ken bij de stichting Stadspark. Hun kritiek geldt het opofferen van de Engelse tuin en het gebouw dat bekend staat als het atelier van Mère Ancilla. In het ontwerp wordt voorgesteld het gebouw te vervan gen door een appartementencom plex van vijf bouwlagen. 'Is wel voldoende rekening gehouden met de historische en emotionele waarde van de tuin en het gebouw? En heeft het huidige gebouw dan geen kwaliteit, met z'n mooie galerij?', luidt samengevat de kritiek. Het verplaatsen van de tach tig- tot honderdjarige bomen vinden ze eveneens riskant. "Ik zou het niet durven", zei Den Brok. Hij heeft er bovendien weinig vertrouwen in dat de drie kastanjebomen die gespaard worden lang blijven staan: als de appartementen bewoond zijn zullen de klachten over te weinig licht en te veel bladeren snel komen, voorspel de Den Brok. Applaus was z'n deel. BOMENPLAN 'Hoe kun je nou zeggen het kloos tergebouw -het huidige gemeente huis- te koesteren en er dan een appartementencomplex vóór zet ten?' luidde de kritiek van Hijl. In zijn visie vormen de monumentale bomen -als ze blijven staan tenmin ste- al een goede begrenzing tussen het stadse Jerusalem-terrein en het gebied tussen gemeentehuis en Grote Kerk. Daarvoor is geen Appartenon nodig. Ook Ad Hijl kreeg de handen van de bezoekers op elkaar. Landschapsarchitect Frits Ruyten had zelfs de moeite genomen een alternatief te tekenen. Uiteraad zon der Appartenon en zonder verplaats te paardenkastanjes, want dat is ook volgens Ruyten een riskante bezig heid. Kern van z'n 'bomenplan' is een soort van torenflat aan de noord kant van het terrein, op de hoek van de Gasstraat. Deze 'Noorderpoort' maakt sloop van het atelier overbo dig. Dat kan prima dienst doen als een soort representatieve gemeen schapsruimte voor recepties, con certen, en tentoonstellingen. Of de harmonie kan er oefenen. Alle plata nen rondom het gemeentehuis kun nen worden verplaatst naar de Raadhuisstraat om daar een laan a la Julianasingel te creëren. Ruyten vroeg de gemeente om zijn ideeën 'ns door te rekenen. Opnieuw applaus. WEL VERWACHT Een beetje hadden de plannenma kers de kritiek op het plan wel ver wacht, verklapte de voorzitter van de avond, directeur Stedelijke Ontwikkeling van de gemeente Piet Lucassen. "Dat geeft niets, daarvoor is er inspraak", zei Lucassen, voor dat hij uitlegde dat de gemeente bij de invulling van het terrein uiterst zorgvuldig te werk was gegaan. Door bijvoorbeeld architect en hoogleraar Bert Dierks als supervis or aan te stellen. Dierks benadrukte dat die zorgvuldigheid ook bij de beslissing om het Appartenon te tekenen had gegolden. "We willen het koesteren, maar niet dood knuffelen. Kwaliteit toevoegen. De Engelse tuin heeft veel kwaliteiten, maar is door de grote bomen ook een beetje somber en heeft een gesloten karakter. We willen er een bijzondere openbare ruimte van maken". KOLENSCHUUR Niet iedereen dacht er hetzelfde over als de stichting Stadspark en de hunnen. Schromelijk overdreven vond de heer Hendricx de aandacht voor het atelier, die paar bomen, de Ursulinen en Mère Ancilla. Geboren en woonachtig aan de Raadhuisstraat wist hij dat het gebouw vroeger kolenschuur en timmerwerkplaats was en in de oor log werd verwoest. Veel dateert dan ook van na die tijd. En het belang van Jerusalem voor Venray was vol gens Hendricx veel kleiner dan St. Josef, St. Anna en St. Servatius. Geen applaus dit keer. Het ontwerp-bestemmingsplan voor het Jerusalemterrein ligt ter inzage op het gemeentehuis. Daar is ook een maquette van het plan te zien. Tot 4 juli kan iedereen gebruik maken van de inspraak mogelijkheid. In september stelt het college het definitieve ontwerp vast en legt het ter goedkeuring aan de gemeenteraad en de pro vincie voor. De gemeente en aan nemer Verhoeven willen begin 1998 met de bouw van de eerste patiowoningen beginnen. De belangstelling voor de plan nen was maandagavond groot. Een bloemlezing: "Heel het cen trum moet zeker één gribus wor den!" - Ik wens dat Venray ook nog leefbaar blijft voor mijn klein kinderen!" - "De historische lijnen moeten in ons doip met de moderni sering wel zichtbaar blijven: een parkje, een tuintje als dit is zo'n essentiële historische lijn. Dit mag onder geen voorwaarde door de moloch van de moderne flatmanie worden verminkt!" - "Het is alle maal korte termijn politiek. Over een tijdje hebben we spijt als haren op ons hoofd dat we dit hebben opgeofferd, net zoals we ons moeten schamen voor de afbraak van de Gouden Leeuw indertijd, en de lelij ke nieuwbouw bij de Latijnse school!" - "Als oud-leerlinge van Jerusalem kan ik me herinneren ...de stilte en de kracht van de bomen. Jammer, dat men het niet belangrijk vindt om dit te behouden en in te passen in een rustige woon omgeving" - "Zijn ze allemaal van God verlaten. Ze denken alleen maar in geld!" De inspraakavond van afgelopen maandag is, voor wat de belangstel ling betreft, maar vooral ook voor wat betreft de wijze waarop het plan werd toegelicht, géén flop geweest. In tegendeel, er gloort hoop dat onze actie het beoogde succes zal hebben. Maar om de plannenmakers te overtuigen van de ernst van de zaak moeten er nog heel veel handtekeningen komen. Informatie op het gemeentehuis leerde ons dat het mogelijk is om de sleutel van de poort te krijgen, daar om zullen vrijdag 27 en zaterdag 28 WIJ ZOEKEN regelmatig nieuwe bezorgers voor Peel en Maas. Aanmelden in onze boekhandel Grotestraat 68 of telefonisch 582727 Min. leeftijd 14 jaar juni leden van de Stichting Stadspark kleine rondleidingen geven om een en ander mondeling toe te lichten. Dan kan iedereen zich zelf overtuigen of deze tuin met zijn galerij, zijn atelier, zijn bankjes, zijn struiken en planten maar vooral met zijn prachtige kastanjebomen zó verminkt mag worden zoals dat in het ontwerp-plan is voorzien. Ook kan iedereen dan met eigen ogen bekijken dat er tal van andere moge lijkheden zijn voor tuin en atelier. Zoals enkele jaren al werd bewezen met het succesvolle jazz-festival. RISICO De projectontwikkelaar zou er 80,000.- per boom voor over hebben om drie eeuwenoude bomen (waar van er één een omvang heeft van 3.30 m te verplanten. De onderne ming, die hierover advies gegeven heeft, is zelf belanghebbende en kan slecht 80 kans van overleven in het vooruitzicht stellen. Afgezien van het feit dat hiermee die tuin kapot wordt gemaakt mogen we dit risico met die prachtige bomen ook niet nemen. In andere gemeenten worden dergelijke bomen op de monumentenlijst geplaatst..! Iedereen zal het hopelijk óók met ons eens zijn dat er een andere plek gezocht moet worden voor die vijf etage-hoge flat die in het ontwerp plan het uitzicht op het monumenta le gemeentehuis zal gaan belemme ren. Met besparing van die 240,000.- en wat creatief schuiven met huizen en blokken moet dat mogelijk zijn. Daar we alle zeilen moeten bijzet ten om op korte termijn zoveel mogelijk handtekeningen te verza melen zou het goed zijn wanneer er op meerdere punten formulieren ter ondertekening zouden kunnen wor den neergelegd zodat zoveel moge lijk mensen hun handtekening kun nen zetten. Als er mensen zijn (winkels, kan toren, wachtkamers e.d.) die daar een handje bij willen helpen... U kunt zich wenden tot A.F. den Brok. Kolkweg 14. 5802 BK, Venray (tel.581239), dan worden u de benodigde formulieren bezorgd. Indien u nog niets hebt ingestuurd kunt u dat alsnog, doen via onder staande bon. Ondergetekende Adres Handtekening PROTESTEERT TEGEN DE VERNIELING VAN DE Z.G. 'ENGELSE TUIN' ZOALS DAT IS GEPLAND IN HET VOORONTWERP VAN HET BESTEMMINGSPLAN 'JERUSALEM' (graag duidelijk en volledig ingevuld bezorgen bij A.F. den Brok, Kolkweg 14, 5802 BK Venray.)

Peel en Maas | 1997 | | pagina 11