Kwaliteit sleutelwoord Jerusalem Honderd kinderen vallen buiten de boot "Verbazing bij Stichting Speeltuin over gemeentelijk beleid Na Ysselsteyn ook varkenspest in Oirlo Paardenmiddel voor openbaar groen Yierlingsbeek onzorgvuldig bij milieuvergunning 'T VENROJS LAEVE GETAEKEND Eiken- processierups duikt op in Venray Project Home Start wordt opgeheven agi SEL EN MAAS donderdag 19 juni 1997 - Pagina 5 dri Plan telt 175 woningen en parkeergarage Alet Jerusalemterrein wordt gericht als een 'woonomgeving :t een hoge ruimtelijke en archi- :tonische kwaliteit in een park- htige entourage'. Een wijkje /wiet kolommen, balkonnen en orkijkjes. Het bestemmings- Jan Jerusalem voorziet onder ier in 175 woningen en een dergrondse parkeergarage, tra aandacht wordt besteed ii de principes van duurzaam uwen en sociale veiligheid, rtycentrum De Witte Hoeve ag blijven en wordt uitgebreid, t atelier van mère Ancilla en de gelse tuin verdwijnen, arkante bomen moeten zoveel itgelijk behouden blijven. )at staat in het ontwerp-bestem- mgsplan voor het Jerusalem- frein, dat enkele weken geleden lor het college is goedgekeurd. ';t bestemmingsplan moet nog br de gemeenteraad. Het gebied larvoor het plan geldt bestaat uit n grote driehoek, die begrensd SfArdt door Raadhuisstraat, Gas- aat en Heuvelstraat. In het zuiden inst het terrein aan het gemeente- is en de daarbij horende parkeer- lats. Het Jerusalemterrein is 3,5 groot en heeft een heel eigen rakter, met veel muren, paadjes en io organgen. Het plan haakt daarop en probeert dat karakter te behou- n en te versterken. HOOG EN LAAG i)e 175 geplande woningen vallen een in drie typen, die in het plan lerij-appartementen, portiek-eta- woningen en patiowoningen wor- n genoemd. Langs de adhuisstraat, die de oostgrens van I plangebed vormt, komt een lang ifeibouw van maximaal vijf verdie- +22 JUNI pingen met daarin ongeveer 50 appartementen. Langs dezelfde straat een vijftal torentjes van even eens vijf verdiepingen met vier woningen per bouwlaag. In totaal bieden deze gebouwen plaats aan ruim 90 woningen. De grote complexen langs de Raadhuisstraat vormen de afsluiting van het plan en moeten de binnenin gelegen lagere woningen bescher men tegen geluidsoverlast. Zelf krij gen de woningen teyeel geluid op hun gevels. De gemeente moet een hogere grenswaarde aanvragen. Op het binnenterrein, ongeveer op de plaats van het huidige sportveld aan de Heuvelstraat/Gasstraat, staan 32 patiowoningen getekend, met geslo ten binnentuinen en eigen parkeer plaats. Verder biedt het plan plaats aan partycentrum De Witte Hoeve, dat mag uitbreiden met een zaal. PARKEERGARAGE De Raadhuisstraat is ook de belangrijkste verkeersader voor de ontsluiting. De weg functioneert als binnenring en wordt van een fiets strook voorzien. Heuvelstraat en Gasstraat zijn minder belangrijk. Auto's zijn er beperkt welkom en In het gemeentehuis kunt U een maquette van de plannen bekijken. mogen niet harder rijden dan 30 km per uur. Van zuid naar noord wordt het terrein bovendien doorsneden door een route voor fietsers en wan delaars. De parkeervraag wordt opgelost door de aanleg van een ondergrond se parkeergarage waar 127 auto's plaats hebben. De garage wordt ingericht onder de appartementen aan de Raadhuisstraat. Bovengronds komen 175 openbare parkeerplaat sen in de buurt van de Witte Höeve. In totaal kunnen 340 mensen in het gebied hun auto kwijt. APPARTENON De bedenkers van het plan, het Maastrichtse architectenbureau Gulikers en landschapsarcitecten H+N+S, noemen kolommen het ver bindend element in het hele ont werp. Op verschillende plaatsen komen ze terug: onder balkons, in een galerij en als pergola's. De kolommen, ook wel colonnades genoemd, moeten het huidige karak ter van doorkijkjes en onderdoor gangen versterken. Ook het opval lendste gebouw in het plan is voor zien van pilaren rondom. Het Appartenon komt op de plek van de zogenaamde Engelse tuin en het voormalig atelier van mère Ancilla. Het appartementengebouw zorgt voor de begrenzing van het plange bied met het terrein van het gemeen tehuis. De muur van de omheinde tuin, die grenst aan de oprijlaan naar het gemeentehuis, en de kapitale paardenkastanjes die er staan, bie den het appartementencomplex een 'omhelzende, intieme bescherming' aldus de architecten. Het voormalig atelier is nu een oefenlokaal van de brandweer en de methadonverstrek- king van het CAD is er gevestigd. INFORMATIE Uitvoering van het plan kost glo baal 8,15 miljoen gulden. Bouwer is de Venrayse Verhoeven Bouwgroep. De gemeente verwacht uit de grond- verkoop een opbrengst van ongeveer 8,2 miljoen. Het ontwerp-bestem- mingsplan ligt tot 6 juli ter inzage op het gemeentehuis. Voor belang stellenden wordt maandag 23 juni een informatie-avond gehouden. Die begint om 19.30 uur en wordt gehouden in het gemeentehuis. Hulp voor kindervakantiewerk - Naar aanleiding van ons artikel irige week over het grote tekort leiding bij het kindervakantiewerk, zijn diverse acties binnengekomen van orga- saties die de helpende hand wil- (i uitsteken. Dat heeft er inmid- ils toe geleid dat de organisatie ruim 600 kinderen kan bege- iden. Bijna honderd kinderen bben woensdag bericht gekre- m dat zij buiten de boot vallen. "Hel artikel in de krant heeft igal wat los gemaakt. Mensen gonnen zich daarmee te realiseren il het al laat is. Dat bleek ook uit ireacties toen we vrijdag met fol- irs in het dorp stonden" aldus Wim snssen. Voor hem en de organisatie ijft het echter pijnlijk dat ze zo'n jfennegentig kinderen hebben oeten afmelden. De Stichting Het Venrayse Initiatief, die o.a. het Paalzitten tij dens de Venrayse kermis organi seert, heeft eind vorige week contact opgenomen met het Kindervakantiewerk. De Stichting bekijkt momenteel op welke wijze zij mensen kunnen mobiliseren die de kinderen tijdens de vakantiewer kweek begeleiden. Ook vanuit de politieke hoek is een reactie gekomen. Zes leden van het CDA afdeling' Venray hebben zich tijdens de afdelingsvergade ring, vórige week donderdag, spon taan aangemeld om op een dag de kinderen mee te begeleiden. Daarmee willen de politici het belang van vrijwilligerswerk, wat ook in het CDA partijprogramma is opgenomen, onderstrepen. De CDA-ers hopen dat hun voorbeeld door anderen gevolgd wordt. De Stichting Speeltuin Venray oet nogmaals een beroep op de enrayse politiek om te komen tot tn 'stedelijke speelvoorziening' het gebied Vlakwater. Eerder erd een verzoek van de stichting anwege het te hoge kostenplaatje fgewezen door de Venrayse emeenteraad. Nu de nieuwe con- iptnota 'Ruimte voor de toe- jmst' is gepresenteerd, wil de ichting nogmaals een poging agen. Dat schrijft Venraynaar J. Jegen s voorzitter van de stichting in een ief aan B W en de leden van de imeenteraad. Jegen stelt in de brief net veel genoegen kennis te heb- to genomen van de plannen met trekking tot het Vlakwatergebied. adrukkelijk wordt door u aangege- ïn dat er een sport recreatiebos swenst is in dit gebied en dat op Bis van concrete initiatieven de imeente zal meewerken aan een eltuin." voorzitter van de stichting ort zich aan het feit dat er jaar- ks vele tienduizenden guldens bsidie wordt gegeven aan eenma- (sport-)manilestaties en er geen ld is voor een initiatief met een ot draagvlak bij de bevolking, et het onlangs opgestarte Venray Initiatief, dat Venray een duidelijker imago moet geven, willen wij ons initiatief opnieuw onder uw aan dacht brengen", zo schrijft Jegen in zijn brief aan B W en de gemeen teraadsleden. Het laatste gesprek van de stich tingsleden niet burgemeester Waals leverde niets concreets op. Jegen: "Maar mogelijk dat de nota 'Ruimte voor de toekomst' kan leiden tot een samenwerking tussen onze stichting en de gemeente met als resultaat een stedelijke speelvoorziening in Venray." Hooibroei Zondagmiddag omstreeks 15.30 uur moest de brandweer uitrukken voor een brand in een schuur bij een boerderij aan de Steegsepeelweg. Daarin waren sinds 14 dagen 400 pakken hooi opgeslagen. De eige naar was een uur voor het uitbreken van de brand nog in de schuur op controle geweest, maar had niets wat op hooibroei zou kunnen leiden ontdekt. De brandweer rukte met groot materieel uit en wist te voor komen dat het vuur zou kunnen overslaan naar de boerderij. In brand staande pakken hooi zijn moeilijk te blussen en deze moesten worden verwijderd. Nieuwe gevallen in Venray In Oirlo is maandag een nieuw geval van varkenspest geconsta teerd. Rondom het bedrijf, waar 2150 varkens zijn geruimd, is een nieuw toezichtsgebied gevormd. In een cirkel van 10 km is een ver- voersverbod voor alle vee inge steld. Vermoedelijk zullen zeven tot tien bedrijven in de directe omgeving van de Molenhoek, waar het bedrijf is gelegen, pre ventief worden geruimd. Het geval in Oirlo is het 273e geval van varkenspest. Omdat het varkensbedrijf buiten het toezichts gebied ligt. waaronder ook Ysselsteyn valt, heeft het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij een nieuw toezichtsgebied vastgesteld. Dat gebied, ligt globaal van Bergen, langs de N271 tot Lottuni en vervolgens via Grubbenvorst, Sevenum, Horst en de A73 terug naar Vierlingsbeek en de Maas over terug naar Bergen. Binnen dat gebied is er een ver- voersverbod voor vee, mest van vee of pluimvee, varkenssperma, -eicel len, -embryo's en vervoermiddelen van vee of producten of voorwerpen welke dragers van smetstof kunnen zijn. In de praktijk houdt dit nu in dat voor heel Venray een dergelijk ver- Dronken bestuurder achterhaald Bij de politie Venray kwam zater dagavond omstreeks 23.30 uur een melding binnen dat een personen auto was weggereden bij Klein Vink in Arcen, waarbij kon worden vast gesteld dat die bestuurder onder invloed van alcohol zou verkeren. De auto stond op naam van een 34- jarige inwoner van Helmond. De politie postte aan de Deurneseweg en kon daar de auto staande houden. De bestuurder weigerde alle mede werking voor de proeven en kreeg proces verbaal aangezegd. Hij kreeg een rijverbod van 11 uur; zijn rijbe wijs werd ingevorderd en de auto werd veilig gesteld. Inbraak in containers en schaftketen In de nacht van donderdag op vrijdag was door vernieling van het toegangshek toegang verkregen tot de terreinen van de Gasunie aan de Steegsepeelweg. Op grove wijze was toegang verkregen tot de con tainers en schaftketen van en bedrijf dat daar werkzaamheden voor de Gasunie verricht. Dc alarminstalla tie bleek verder vernield te zijn. De schade van de inbraak is groot maar wat er precies ontvreemd is kon nog niet worden medegedeeld. voersverbod is ingesteld. Eind vorige week werd in Ysselsteyn een nieuw geval van var kenspest ontdekt. Bij een bedrijf aan de Moostdijk werd, na preventieve ruiming van 578 dieren, varkenspest vastgesteld. De gemeente Venray heeft vorige week donderdag voor het eerst dit jaar de kolkenzuiger ingezet om eikenprocessierupsen uit bomen te zuigen. Het ging om eikenbomen aan de Maasheseweg en de Metaalweg. De kolkenzuiger is een soort stofzuiger waarmee larven en rupsen tot 15 meter hoogte uit bomen kunnen worden gezogen. Die worden daarna opgevangen in een ton met water waarin ze verdrin ken. De gemeente wil de rupsen zo op een milieuvriendelijke manier, dus zonder bestrijdingsmiddelen, te lijf gaan. Overigens duikt de pro cessierups dit jaar zes weken later op dan vorig jaar. De omvang van de rupsenplaag blijft vooralsnog beperkt tot incidentele plekken die de gemeente ontdekte bij haar dage lijkse inspectieronde langs door gaande wegen. Mensen die rupsen in bomen zien worden verzocht niets te doen, maar de plek bij de afdeling publieksdiensten van de gemeente (tel. 523536) of 523544) te melden. Hiér zijn ook informatie folders verkrijgbaar over de eiken- processierups. Aangeraden wordt bij bezoeken aan gebieden met rupsen voor goede bedekking van hals, armen en benen te zorgen. Na aanra king van de rupsen of haren niet krabben of wrijven maar de huid of de ogen goed wassen of spoelen met water. Klachten (jeuk, huidirritaties e.d.) verdwijnen over het algemeen binnen twee weken. Bij ernstige klachten dient men contact op te nemen met de huisarts. DE Z|.JAARGETIJ DEN Jju/£en> een- compleet c^eenool cntefiiewi "Cottage" grenen meubelen woondecoraties r<5>-1 De enige echte Gottage dealer Kerkstraat 47, Tegelen, tel.: 077-3731573 Bezwaren Havens gegrond verklaard De gemeente Vierlingsbeek heeft op een aantal punten onzorgvuldig gehandeld bij de afgifte van een milieuvergunnig voor het bedrijf Havens. Dat con cludeert de Raad van State naar aanleiding bezwaren tegen de milieuvergunning door o.a. Havens zelf maar ook door de Milieuvereniging Vierlingsbeek, de Progressieve Kombinatie en een omwonende. De Raad van State heeft de ver gunning op een aantal punten ver nietigd. Met name alle bezwaren van Havens werden gegrond ver klaard. Zo zijn de normen die de gemeente Vierlingsbeek hanteerde voor wat betreft de stof-, geur en geluidsemissie te hoog en onnodig beperkend. In een nieuwe vergun- Akzo Nobel en Gist-brocades zijn beide succesvol in de chemiesector. Gist-brocades heeft het product-assortiment uitgebreid en het kosten leiderschap verder verstevigd wat de winst in 1997 zal doen stijgen. Akzo Nobel heeft behalve een leidende positie in de belangrijkste marktsegmen ten, een gunstige kostenstructuur en een technologische voorsprong. Hierdoor is zij structureel winstgevender en minder conjunctuurgevoelig dan haar meeste concurrenten. Wilt u precies weten waarom het beleggen in deze chemieconcerns voor u zo interessant is, neem dan contact op met uw financieel adviseur van de Rabobank. Of neem een abonnement op Ups and Downs, de maandelijkse uitgave van de Rabobank, met alle 'ups and downs' uit de wereld van de belegger. verzekeringen - financiële planning - beleggen - betalen - lenen - sparen Rabobank Venray-Oostrum Zevenrode tel. (0478) 530200 tel (0478) 530 300 ning moeten daar minder hoge nor men worden opgenomen. De direc tie van Havens wijst erop dat zij zich altijd op het standpunt heeft gesteld om de landelijke normen, zoals die met de branche zijn over een gekomen, aan te houden. Bovendien heeft het bedrijf al tien jaar geleden zich bereid verklaard mee te werken aan een saneringson derzoek met betrekking tot geluids overlast. De bezwaarmakers. Havens uitge zonderd, hadden juist om strengere maatregelen gevraagd. Die bezwa ren zijn door de Raad van State ongegrond verklaard. De gemeente Vierlingsbeek zal nu opnieuw een milieuvergunning moeten verlenen. Verbazing bij vrijwilligers Home Start, een organisatie die zich bezig houdt met "le lijns hulpverlening" aan gezinnen, waarvoor professionele hulpverle ning vaak geen antwoord op heeft, gaat verdwijnen. Ondanks het succes van deze vrijwilligersorga nisatie, blijkt er geen geld te zijn om het project voort te zetten. Home Start houdt zich o.a. bezig met hulpverlening aan gezinnen, alleenstaande moeders met jonge kinderen in een stress-situatie en gezinnen met opvoedingsproblemen in het eerste stadium. Home Start draait nu twee jaar experimenteel en wordt door professionele instellin gen als zinvol en belangrijk gekwa lificeerd. Vanuit home-start gaat een preventieve werking waardoor pro fessionele instellingen ruimer met hun budget kunnen omgaan. Bij de vrijwilligers kan het er niet in dat professionele instellingen alleen maar lovend over het project praten maar dat gestopt moet wor den om financiële redenen. De kri tiek gaat vooral uit naar het Riagg, de GGD en het Groene Kruis. Deze organisaties willen Home Start niet financieel ondersteunen. De vrijwilligers uiten hun onge noegen in een brief aan bovenge noemde instellingen, dé gemeente Venray, Thuiszorg. Stichting Synthese, de stichting Kinderopvang en het Bureau Jeugdhulpverlening. In die brief wordt gerept over "Wegens succes gesloten" en "Professionals, waar bent U mee bezig". De vrijwilligers vragen dan ook aan de "profs" om zelf de ontstane situatie uit te leggen aan de betrok ken gezinnen. "Op dit moment zijn wij daar o.i. niet de juiste personen voor" aldus de twintig vrijwilligers. Peel&Maas on line http:www.tref.nl/ peel&maas/tpkrant

Peel en Maas | 1997 | | pagina 5