OP BIJNA DE GEHELE KOLLEKTIE KORTING PEEL EN MAAS TOT 1998 EEN GRATIS EDRIJFSPRESENTATIE BIJ TREFPUNT PEEL MAAS Het verhaal gaat. Is Nederland, is Venray vol? ^>5 "Allemaal Buren" Zomertijd, leen buitenspeelgoed bij de speelotheek refpunt Peel Maas. Thuis op internet. Tien jaar gastouder )P NIET AFGEPRIJSDE KLEDING 10% KORTING jmA \N\e\eis Stichting Orpheus Harmonie Oostrum naar Altrich Lilt goed zakendoen en dus zou het mooi zijn als u uw producten of diensten op ieder moment kon aanbieden, t dacht u van Trefpunt? Trefpunt is namelijk de enige Internet-marktplaats die specifiek gericht is op Venray en (geving- Steeds meer mensen komen er net zo vaak als ze door een winkelstraat lopen. Op een tijdstip dat ze kiezen, zoeken ze en vinden ze algemene informatie en de laatste aanbiedingen .Tot eind 1997 kan ook uw Vfage gratis op Trefpunt staan; 7 dagen per week, 24 uur per dag.. Waardoor er voortaan ook bij ^■rtueel gewinkeld kan worden. ir meer informatie over een presentatie op internet en de speciale aanbieding it u terecht bij Peel en Maas Grotestraat 68 Venray, tel. 0478-582727, 04780-510916, E-mail: peelenm@tref.nl Jii PvdA-Venray organiseert tweede thema-avond N, S; gebruik van de ruimte en de nei quenties daarvan door en voor Ven andere de agrarische sector, pr igbouw, industrie, infrastruc- icreatie en natuur staat steeds de belangstelling, iet kader van de vraag of in het van Nederland ook iy vol is, organiseert de afde- an de PvdA-Venray een twee- ema-avond in een reeks van teiten naar de gemeenteraads- ezingen van maart 1998. De avond stond in het teken van ^larheid in de ruime zin van het ho'd. Op deze tweede avond wil- uij ij met iedereen die daarin gein ®erd is van gedachten wisselen Bj. scussiëren over het gebruik van inmiddels schaarse ruimte. Nederland is nog niet vol. Maar we zitten vol met plannen, zodat de vraag wanneer Nederland en dus ook Venray vol is niet meer ver weg lijkt. Het landschap is nog steeds het resultaat van een moeizame maar vruchtbare relatie tussen mens en milieu. Onlangs nog werd de nieu we kaart van Nederland uitgegeven waarop alle ingrijpende veranderin gen op één kaart ingetekend zijn, zodat zichtbaar wordt wat ons de komende tien jaar te wachten staat. Niet het landschap van nu moet uit gangspunt van discussie zijn, maar het land zoals het eruit ziet als de nu al vastliggende plannen zijn gereali seerd. Waarbij niet vergeten mag worden dat het landschap natuurlijk altijd aan verandering onderhevig is Haoltere Pölleke blijft binnen De Piëlhaas r,aandagavond is tijdens de jaarvergadering van de Piëlhaas het Itere Pölleke uitgereikt. Deze inofficiële onderscheiding van de laas wordt jaarlijks uitgereikt een persoon of groep personen die het lopen vastelaovesseizoen een "misser" hebben gemaakt. Ostde lange lijst van kandidaten koos de commisssie pers en promotie van uiteindelijk de collega's van de commissie Liedje. Deze com- Ryie, die jaarlijks prima werk verricht om een cd op de markt te krijgen, afgelopen seizoen de cd-pcesentatie tegelijk georganiseerd met de :ht van St. Nicolaas. Op zich nog niet zo'n probleem maar op het 12 lent dat die middag, speciaal voor de kinderen een clown stond inge- r0lil, zo rond de klok van drie, stond de Goedheiligman tweehonderd meter :nr erop op het bordes van de muziekschool. "We hadden van tevoren con- nnmet het St. Nicolaasgilde gehad om te kijken of er wat geschoven kon yvvlen. Dat bleek niet mogelijk" was de reactie van commissievoorzitter Christien, die daarom een' deel van 't Pölleke toeschrijft aan dat Gilde, tende wel dat ze, door de clown later in het programma te plannen, 't ike had kunnen ontlopen. or de uitreikers van 't Haoltere Pölleke had het Piëlhaasbestuur een de Pölleke in petto. In het clubblad van de vastelaovesvereniging stond V( at 't Haoltere Pölleke op maandag 16 juli zou worden uitgereikt (i.p.v. ini). Foutje bedankt.... ëel&Maas on line http:www.tref.nl/ peel&maas/tpkrant Vernieling keukenruit Donderdagavond werden bewo ners van een woning aan de Marimbastraat opgeschrikt door glasgerinkel. Dat was van een met een stoeptegel ingegooide ruit van de keuken. De dader was in geen velden of wegen meer te bekennen. geweest, maar dat dit de laatste decennia in een versneld tempo plaats heeft gevonden. De hoeveelheid ruimte wordt steeds kleiner en komt onder druk te staan omdat steeds meer mensen er gebruik van maken of van willen genieten. Wat is de stand van zaken in Venray? Wat is de druk op de ruimte in Venray? Hoe willen de verschil lende belangengroepen de ruimte ingevuld zien? Welke specifieke problemen doen zich voor? Benutten wij onze ruimte wel op een goede manier? Deze en andere vragen zullen ongetwijfeld aan de orde komen op de tweede thema-avond van de afde ling van de PvdA-Venray. Vanuit verschillende invalshoeken zal het onderwerp ruimte door een viertal sprekers toegelicht worden. VVV-ANWB: dhr. E. Peters, voorzitter bestuur VVV-ANWB; LLTB: dhr. F. Thijssen, Land- bouwhuis Roermond. Natuur: dhr. J. Teeuwen, bestuurslid Natuurhisto risch Genootschap, Limburgs Land schap, Waterschap Peel en Maas vallei; Gem. Venray: P. Lucassen, directeur Stedelijke Ontwikkeling. Deze avond vindt plaats op vrij dag 27 juni in Wijkcentrum de Kiosk, Brukske, aanvang 20.00 uur. Op september vieren Bert Achten en Anita Peeters het feit dat ze tien jaar actief zijn als gast ouders bij de kinderopvang. De jubilerende gastouders willen die dag graag terugblikken op die periode en nodigen daarvoor alle kinderen en ouders uit voor een hernieuwd bezoek aan de Nissehoff. Het feest vindt plaats in wijkcentrum Op 't Nipperke in de Odastraat. Tussen 15.00 en 18.00 uur beloven de gastouders de bezoekers een verrassend en vro lijk weerzien, met veel activitei ten. De Nissehoff is de naam die Anita en Bert gaven aan het 'kabouter- huisje' dat achter in de tuin bij de boerderij aan de Bosweg een gast vrij onderdak bood aan de kinderen. Een eigen huisje, met omheinde tuin in een bosrijke omgeving, spraken ouders en kinderen aan. Spelenderwijs maakten de kinderen kennis met de natuur. In de loop der jaren namen kennis van en ervaring met het opvangwerk toe en gingen Bert en Anita zich nog meer toeleg gen op een werkwijze die is geba seerd op respect voor mens en natuur. Speel- en ontwikkelingsma terialen passen in die gedachten- gang. 25% Inwear Matinique Corel Cinderella schoenen henseniusplein 4a venray BC Cher Fashion Part Two Turn over Eindstraat 12, tel. 581553 gratis parkeren voor de deur "Allemaal Buren" is het thema van een "Afrika-dag" die wordt georganiseerd door de Stichting Lomaf. Lomaf is een Afrikaanse organisatie in Venray en w il met deze dag, 21 juni, een bijdrage leveren aan de integratie van niet- Nederlanders en de opbouw van een multiculturele samenleving. Na een welkomswoord van wet houder De Loo, die o.a. het minder hedenbeleid in haar portefeuille heeft, volgt een Afrikaanse begroe tingsceremonie. Vervolgens worden er twee inlei dingen gehouden over het thema "Allemaal Buren" door Max Hattu, van Symbiose en mevr. Jet Kramer. Rond 14.20 uur is er een diapre sentatie over het dagelijkse leven in Afrika gevolgd door een muzikaal intermezzo door een Congolese muziekgroep. Na de pauze staat o.a. een panel discussie op het programma. In het panel zitten vertegenwoordigers van de Werkgroep Mondiale Vorming, het Multiculturele Platform, de Wereldwinkel Venray en de Stichting Paloma. De middag wordt afgesloten met Afrikaanse muziek en een slot woord van mevr. Vicky Beijers- Ngindu, secretaris van de slichting Lomaf. Na afloop bestaat er de gele genheid om een Afrikaans hapje en drankje te nuttigen. De middag begint om 12.00 uur in conferentiecentrum De Witte Hoeve aan de Gasstraat te Venray. Sinds kort heeft de Stichting Orpheus een steunpunt in Noord Limburg. Orpheus biedt opvang, steun en begeleiding aan mensen die homo seksuele gevoelens hebben en toch getrouwd zijn. Orpheus biedt niet alleen hulp aan de betrokken per soon maar aan het hele gezin. In dergelijke gevallen moeten echtpa ren gezamenlijk een proces door ter wijl voor de kinderen vaak verwar rende situaties ontstaan. Die hulpverlening geschiedt tele fonisch. Verder worden er regelma tig contactavonden gehouden. Voor meer informatie over die contactavonden of voor begeleiding kunt U bellen met 077-4673068 of 046-4523925. Harmonie Sub Matris Tutela Oostrum bezoekt komend week end de Duitse plaats Altrich, waarmee al 25 jaar vriendschap pelijke kontakten bestaan. In juli 1972 was de Oostrumse harmonie bij toeval uitgenodigd voor de opluistering van de feesten t.g.v. het 50-jarig bestaan van de brandweer van Altrich, gelegen tus sen Witlich en Trier. Nu 25 jaar later komen zij daar nog steeds, omdat de in 1972 ontstane kontakten vanaf 1973 verder onderhouden zijn door de Muziekvereniging uit Altrich (Musikverein Altrich). De beide verenigingen hebben elkaar steeds om de paar jaar bezocht en in de loop van de jaren zijn niet alleen tussen de muzikanten maar ook tus sen de inwoners van beide dorpen vele persoonlijke kontakten en vriendschappen ontstaan. Wat hen bij elkaar gebracht heeft en nog steeds bij elkaar houdt is altijd de muziek geweest. Muziek en vriend schap gaan als het ware hand in hand. Komend weekend 21 en 22 juni bezoekt de harmonie Altrich om deze 25-jarige vriendschapsband te vieren. In hetzelfde weekend viert ook de brandweer haar 75-jarig bestaan. Niet alleen de harmonie met ongeveer 100 personen (muzi kanten en partners) bezoeken Altrich maar ook verschillende andere inwoners uit Oostrum ver trekken naar Duitsland om dit feest bij te wonen. Naast een feestelijke optocht waaraan de Oostrumse har monie deelneemt, samen met Musikverein Altrich en de Feuerwehr Altrich, verzorgt het orkest samen met het tamboerkorps op zaterdagavond een feestelijk con cert en op zondag luistert het orkest de H.Mis op, waarna het tamboer- korps betrokken is bij de opening van de nieuwe brandweerkazerne in Altrich. Aansluiten verzorgt de Eikenhofkapel uit Oostrum (allen leden van de harmonie) in de feest hal een frühschoppen. Siereenden gestolen Uit de tuin van een woning aan de Geijsterseweg in Oostrum werden twee siereenden gestolen. De waar de bedraagt ƒ150,-. Dc diefstal werd gepleegd in de nacht van don derdag op vrijdag. DONDERDAG 19 JUNI 1997 - NR. 25 HONDERD ACHTTIENDE JAARGANG WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Overdenkingen bij een bestemmingsplan door A. den Brok In de kerstnacht van 1422 luid den de klokken van de machtige toren van de St. Petrus'Banden in Venray zoals ze al eeuwen lang hadden gedaan. Het klonk zo vredig en plechtig in die stille nacht, en het ging maar door, een uur lang, van drie tot vier, een zeer oud gebruik om de mensen van heinde en ver, van peel en heide op te roepen naar de nachtmis. De kerk liep vol, geen hoekje bleef onbezet, men zat, stond of leunde, achter in de kerk tegen de pilaren en de wand van de toren, men bad of luisterde of praatte... De vers gekapte dennebomen, de kaarsen, de priesters, de misdie naars, de wierook, de zang, de gebeden, de preek, de hele entou rage hebben twee eerzame Venrayse huisvaders blijkbaar zó aangegrepen dat zij na de nacht mis bij hun warme haardvuur in een mijmerend gesprek tot een voor Venray's toekomst historisch besluit kwamen. Geschiedenis of legende, de over levering verhaalt, dat de H. Oda de Ierse koningsdochter, vele eeuwen daarvóór al zich had teruggetrokken in een armoedig optrekje om er onbekend een godgewijd kluize naarsleven te leiden.. Historie of legende, de overleve ring legt haar de voorspelling in de mond, dat op deze plek eenmaal 'een vergaderinghe van vrouwen zal worden gesticht. Goort van Voerle en Sibbe Henselmans zijn het geweest die deze voorspelling in die historische nacht van 1422 tot werkelijkheid hebben gebracht. Want niet lang daarna betrokken Lijsbeth van Haen en Aeltje Siben met Metken van Voerle, met een zak mout en een zij spek in hun ransel, een van Jan Wonder en Alijt zijn huisvrouw aan gekochte boerderij "mit eenen schoenen hoff'. JERUSALEM Hieruit groeide een klooster, groot en machtig in naam en in werken van barmhartigheid: Jerusalem dat Venray's naam eeu wenlang zal doen klinken over heel Nederland en ver daarbuiten net zoals de sonore klokken van de Petrus'Banden in die Kerstnacht heel de regio attent maakten op wat er in Venray stond te gebeuren. Er is in Nederland geen enkel klooster geweest dat erop kon bogen te zijn gegroeid op zo'n legendari sche bodem en dat behoudens onderbreking van enkele tientallen jaren tijdens en na de Franse revolu tie zo'n lang en vruchtbaar bestaan heeft gekend. Venray heeft aan dit klooster zoveel te danken dat Venray niet zou zijn geworden wat het nu is als Jerusalem er niet was geweest. Het heeft, samen met de Grote Kerk, steeds het hart gevormd van Venray, lief en leed geleden in voor- en tegenspoed: oorlogen, plunderin gen, pest, brand, angsten, maar ook grootse dagen als processies, bede vaarten, jaarmarkten, kermissen, bisschopswijdingen, koninklijke bezoeken, successen van geleerden en ondernemers.... Dit Jerusalem heeft Venray een rijke erfenis nagelaten: een repre sentatief gemeentehuis, waar het voor de ambtenaar èn voor de inwo ners goed toeven en werken is; een machtig schoolgebouw waar de muziekschool, de vrije academie en alles wat Venray heeft aan soortge lijke instellingen binnenkort een definitief en representatief onderko men vinden; een Witte hoeve, allemaal zaken waar menige gemeente jaloers op is; vooral kan Venray trots zijn op het rond Grote Kerk en gemeentehuis gegroeide stadspark met zijn unieke, onschatbare erfgoed het kerkpad. het schelpoortje, het schilderachtige kerkhofje, de Odaput, het Freulekeshuus.... Eén juweeltje is nog niet genoemd: de mooie z.g. Engelse tuin met prieel, aangrenzend atelier van Mère Ancilla, ingemetselde his torische gedenksteentjes, en die oude, prachtige, gezonde bomen, een sieraad voor Venray... Tot nu toe is heeft hij altijd verscholen gelegen achter de muren aan de Raadhuisstraat en de oprijlaan naar de hoofdingang van het gemeente huis en achter een hek met slot ach ter de voormalige kapel van Jerusalem en achter het bouwsel aan de zuidkant van de ambtenaren- parkeerplaats.. De meeste Venrayers zullen er waarschijnlijk nog nooit in geweest zijn - of het moet zijn in de tijd dat ze bij de nonnen op de kleu terschool zaten - Toen de gemeente het kloostercomplex aankocht is hij meteen op slot gegaan. Maar het is de moeite waard er eens een kijkje in te gaan nemen. HET VERHAAL GAAT NU dat er op dit laatste kostbaar stukje Venray's historie door een project ontwikkelaar een botte aanslag wordt beraamd! HET VERHAAL GAAT DAT ze er een vier of vijf etage-hoge flat willen gaan bouwen DAT KAN VOLGENS MIJ NIET! DAT MAG VOLGENS MIJ NIET! Waarom kan hier niet met fantasie en met gevoel voor historie en natuur een fijne oplossing worden gevonden zodat èn Engelse tuin èn modernisering van het centrum hand in hand gaan? Wij hebben toch genoeg kunde en kennis in huis?!. En zo niet, dan zou fk, als ik in de raad zat, er wel wat voor over heb ben om hiervoor nu eens een kun dig buro in te huren, zoals zo vaak (te vaak?) al gebeurt voor minder urgente zaken Wat vindt Venray daar van? Graag reacties...! Onderteken onderstaande bon en we beginnen weer een aktie tegen dat cultuurbarbarisme waar in Venray al zoveel ten offer is gevallen!!. Ondergetekende Adres Handtekening: IS TEGEN VERNIETIGING VAN DE ENGELS TUIN bij het voormalige Jerusalem. (graag inleveren bij of per post verzenden naar: A.F. den Brok, Kolkweg ,14 5802 BK Venray.) Nu het weer het steeds meer toe laat om lekker lang en veel buiten te spelen, komt u wellicht tot de ont dekking dat uw kinderen een keer uitgekeken raken op hun eigen bui tenspeelgoed. De speelotheek kan dan uitkomst bieden. Ook voor de zomerperiode hebben we veel spul len die u bij ons kunt lenen. Gewoon, om eens uit te proberen of uw kind er voldoende mee speelt, alvorens u besluit om een speeltje zelf te kopen. Of, om uw kind af en toe voor een geringe vergoeding wat nieuws aan te bieden. Voor de klei nere kinderen hebben we verschil lende loopauto's, driewielers, een skelter, traktor met aanhanger en zelf een heuse hijskraan, waar uw kind zelf op kan rijden. Ook zand bakspeelgoed: verschillende voer tuigen, een grote vrachtwagen en een heus kasteel geven uw kind urenlang speelplezier. Want wat is er 21+22 JUNI KOM EN DOE MEE KOM C0ME0 HELPEN GROTE LOTERIJ GRIMEREN GROOT RAD VAN AVONTUUR Zoekaktie gedood ree had succes Zondagmiddag kwam via de alarmcentrale in Den Bosch bij de Venrayse politie een melding bin nen dat een personenauto op de Overloonseweg onder Venray een overstekend ree had aangereden. De bestuurder was gestopt en had de omgeving afgezocht maar geen ree kunnen aantreffen. Die zondag avond had de politie ook geen suc ces met een zoekaktie. Maandagmorgen werd, vele meters van de plek van aanrijding, het kad aver aangetroffen. Dat werd op voorgeschreven wijze afgevoerd. heerlijker dan lekker knoeien met water en zand. Houdt uw kind veel van water en bootjes, neem dan eens één van de waterbanen mee. Succes verzekerd. Ook voor de grotere kinderen hebben we volop keuze. Wat dacht u van een vliegende Hollander: even ontdekken hoe het moet en je vliegt door de straten. Ouderwetse stelten, maar ook moderne inline-skates. Het is er allemaal. Ook zijn er ver schillende balspelletjes: een basket balnet, een croquetspel en verschil lende vangspelletjes. Veel buitenspelletjes voor urenlang ple zier. Loopt u gerust eens binnen op woensdag van 14.00-16.00 uur of op vrijdag van 16.00-20.00 uur, aan de Merseloseweg 57 (ingang via de bibliotheek). Onze medewerkers zijn u graag van dienst. Tot slot vermelden we nog onze laatste nieuwe aankopen: schom mel/loopauto, zandkasteel, takelwa gen, helicopter, graafmachine, brandweerwagen, SuperNintendo met Asterix-spel, sprekend compu tervriendje, cassettespeler, cassette recorder met microfoon, taalknob- belspel, Waku Waku, Vraag 't Zandar en flipperfun. Tot ziens in de speelotheek. Vier jongens aangehouden Donderdagmiddag kwamen er bij de politie klachten binnen dat vanaf de 'uitkijktoren' langs de A73 ter hoogte van de Mambostraat, pollen gras, steentjes en zand naar voorbij rijdende auto's werd gegooid. Het was niet de eerste keer dat dit gebeurde, maar deze keer had de politie succes. Vier knapen in de leeftijd van 12 en 14 jaar kon men in de kraag grijpen en naar het poli tiebureau overbrengen. Na verhoor kregen zij de mededeling dat ze naar het Halt-bureau moeten voor het ondergaan van een alternatieve straf. De ouders zijn van de daden van hun 'kroost' in kennis gesteld. Vandalen achterhaald Vrijdagmiddag omstreeks 15.00 uur was een aantal jongeren bezig de afbakeningsborden aan de Deurneseweg, ter hoogte van de in aanleg zijnde rotonde omver te gooien. Dat werd gezien en aan de politie doorgegeven. Die kon de daders, twee jongens van 16 en 17 jaar uit Ysselsteyn aanhouden. Nog twee jongens uit Ysselsteyn hadden lachend toegezien hoe de borden omver werden gegooid. De twee vandalen konden na ver hoor vertrekken met de mededeling dat zij zich met het Halt-bureau in verbinding moeten stellen voor het ondergaan van een alternatieve straf. Kaartjes voor Miss Saigon Mevr. van Tilburg uit Wanssum is winnares van de Musicalniaand bij Verhoeven Speciaal Optiek. Iedereen die tijdens deze maand een nieuwe bril kocht, maakte kans op twee kaartjes voor de musical Miss Saigon. Afgelopen vrijdag kreeg Mevr. van Tilburg de kaartjes overhandigd door dhr. André Wetzel van Speciaal Optiek Verhoeven.

Peel en Maas | 1997 | | pagina 11