Zingend herinneringen ophalen Vanavond start van de 39e Avondvierdaagse Judotoernooi groeit groter Vice Versa wint prijs voor Jeugdnatuurwacht! Steun voor rolstoeldanspaar Voorlichtingsbijeenkomsten over hoofdpijn Moeder en dochter reegeit gedood Kersten Wanssum houdt open huis Imkers Regio Venray houdt Bij en wacht jEL EN MAAS donderdag 5 juni 1997 - Pagina 7 Vanavond, donderdag 5 juni, gint om half zes de jaarlijkse vond vierdaagse. De deelnemers irten vanaf het Schouwburgplein. Morgen, vrijdag 6 juni, en zater- ig 7 juni wordt er eveneens op de jlgende tijden gestart. 15 km 17.30 uur; 10 km 17.35 ir; 5 km 17.45 uur; 3 km 17.55 uur Jzondag 8 juni Op zondag 8 juni wordt er over ig gewandeld. De starttijden zijn lil als volgt: 30 km 8.00-10.30 uur; 15 km (.00 uur; 10 km 14.30 uur; 5 km i.00 uur; 3 km 15.15 uur I' Rond half vijf komen de deelne- lers aan in de Helfrichstraat waar zich zullen opstellen voor het efilé. Daar vertrekt men om 16.45 nr. Men zal dan via de (erseloseweg en de Bergweg door Hoenderstraat en de Giotestraat lar de Schouwburg lopen waar de «Inemers hun welverdiende ledaille ontvangen. De groepen itvangen de groepsherinnering of entueel een beker. Het défilé zal worden opgeluis- ird door een tiental muziekkorpsen il Venray en omgeving. Verkeerssituatie Ouders die hun kinderen naar de artplaats willen brengen kunnen it het beste met de fiets doen of de ito op enige afstand parkeren en et laatste stuk te voet afleggen. Op I~ etHenseniusplein is een grote fiet- installing. Tot slot De organisatie heeft er alles aan edaan om het geheel zo soepel logelijk te laten verlopen. Hopelijk ïogen we weer 3000 deelnemers irwelkomen en kunnen we rekenen een gezellige en sportieve sfeer, ok hopen we op een grote belang- lelling van de Venrayse bevolking. '/(Vilt U meedoen dan kunt U iedere ag vóór de start inschrijven voor in of meer dagen. Voor meer informatie kunt u terecht bij: Mevr.G. v.Ham-Frederix Kerkpad I, Venray, tel.583765 of Mevr .P.Munsters Pr. Hendrikstraat 21 Venray tel.580648 Het bestuur is gedurende de wan deltijden in de Schouwburg bereik baar onder nummer 0478-512577. TOT ZIENS OP DEZE 39e AVONDVIERDAAGSE Zaterdagmiddag kon een bestuurder van een personenauto uit Odiliapeel op de Beekweg een overstekende reegeit met haar 'jong' niet meer ontwijken. Beide dieren werden gedood. De eige naar mocht wel de kadavers mee nemen. Hij schonk die aan omstanders, die er wel weg mee wisten. Het judotoernooi van de Judovereniging Venray groeit bijna uit haar jasje. Afgelopen weekend kende de organisatie een recordaantal deelnemers, met ook de nodige probleempjes. Met name zaterdag was het orga nisatorisch wat chaotisch. Zondag liep alles daarentegen weer goed. Behalve dat het aantal deelnemers hoog was, was ook het niveau van de judoka's zeer hoog. Toch zal de organisatie bekijken, om het aantal deelnemers in de hand te kunnen houden, of er een strengere selectie procedure moet komen. Het publiek kon in ieder geval genieten van hoogstaand judo en spannende wedstrijden. Zo scoorde Mark Huizinga in de finale al na 10 seconden een ippon tegen de Oostenrijker Reichel. De finale tot 78 kg tussen de Span jaard Ruiz en de Japanner Koitabashi was zeer spannend en na vijf minuten mooi en snel judo werd de Spanjaard als winnaar uitgeroe pen. Bijzonder spannend en met een spectaculair slot was de finale tus sen de Armeniër Dabaghiaan en de Fransman Harrad. De Armeniër keek de hele wedstrijd tegen een achterstand aan die hij uiteindelijk in de laatste seconde van de wed strijd wist om te zetten in winst via een Yuko. Bij de jeugd haalde de volgende judoka's uit de selectiegroep een prijs: Stijn Luyk.s 2e tot 20 kg; Deny Kuysters 3e tot 20 kg; Baris Kusvuran Ie tot 22 kg; Burag Kusvvvuran le tot 24 kg; Paul Benders 1 37+ en Stefano Wirjopawiro 2e in de klasse 37+. Forse buit bij inbraak In de nacht van woensdag op don derdag wgs door vernieling van een ruit toegang verkregen tot een bedrijf aan de St. Catharinastraat. Alle laden en kasten waren door zocht en ontvreemd werden twee computers met monitoren, twee toetsenborden, printer en faxappa raat, draagbare telefoon en autotele foon en een accuboormachine. De basisschool St. Oda in Vsselsteyn bestaat 75 jaar. Dat uordt komende week uitbundig ■evierd met activiteiten voor de ;inderen, een reünie en een open [lag. Bovendien wordt er ook een jubileumboek uitgegeven. Op 1 september 1922 kon in Ysselsteyn het eerste schoolgebouw gebruik worden genomen. De school werd genoemd naar de latroonheilige van Ysselsteyn: St.- )da. Van de vier klaslokalen waren :r slechts twee direct nodig voor het onderwijs; de andere twee loka len deden dienst als kerk. In de periode tussen 1945 en 1965 beleef de de St.-Odaschool een voortdu rende groei. Het leerlingenaantal steeg van 192 naar 322. Dit had tot gevolg dat de school, die nog altijd uit niet meer dan vier lokalen bestond, bij tijd en wijle uit zijn voegen barstte. Verzoeken om uit breiding werden door het ministerie van onderwijs niet of in fases inge willigd. Ondanks twee tussentijdse uitbreidingen in de jaren vijftig, moest de zolder soms als leslokaal dienst doen. De uitbreiding in 1960 met één leslokaal bracht het totaal op zeven leslokalen. Hierna was er spoedig andermaal ruimtegebrek en werden er in 1966 twee noodlokalen geplaatst. In 1976 kreeg het schoolbestuur van St.-Oda toestemming tot de bouw van een nieuwe zevenklassige 1 :re school. De grootte was op prognoses gebaseerd en in 1970 was er nog pas een nieuwe kleuterschool jgebouwd. Toen de nieuwe school in 1977 in gebruik werd genomen, waren er nog steeds tien lokalen benodigd. Het speel-werklokaal van de oude peuterschool en de twee houten noodlokalen bleven daarom voorlo pig in gebruik. Per I augustus 1985 werden bij wet de kleuterschool en de lagere ichool samengevoegd tot basis- ichoolNa de uitbreiding met twee eslokalen en één speellokaal zaten alle leerlingen in 1987 in één ebouw. Het leerlingenaantal van |22 in 1965 was intussen gedaald naar 220 in 1987 (incl. kleuters)! Thans is het leerlingenaantal weer stijgende met een prognose van 275 in het jaar 2000. LESPAKKET Het onderwijs is zoals op de meeste scholen gebaseerd op het leerstofjaarklassensysteem met daarin ruimte voor differentiatie, individuele leerlijnen (beperkt) en remediale hulp binnen de groep. Reeds sinds 1989 wordt er een methode-onafhankelijk leerling volgsysteem gehanteerd, wat regel matig geactualiseerd wordt. Daardoor is er een sterk gestructu reerde leerlingenzorg mogelijk. De computer is een wezenlijk hulpmiddel bij de aanbieding van de leerstof (vooral remediërend). Gedragsbeïnvloeding staat al jarenlang middels projecten en het pedagogisch/didactisch handelen centraal en de integratie van leerlin gen die elders speciaal onderwijs volgen heeft optimale aandacht. De St.-Odaschool vindt het heel belangrijk, dal deze leerlingen bui ten schoolverband contact houden met kinderen van de basisschool. Om dit te stimuleren biedt de school o.a. de mogelijkheid aan de ouders van leerlingen uit het speciaal onderwijs om hun kinderen te laten deelnemen aan kerkelijke vieringen en recreatieve festiviteiten op de basisschool. BETROKKENHEID Karakteristiek voor de St.- Odaschool is de zeer efficiënte ouderparticipatie, zoals belangeloze inzet in de loop der jaren bij uitbrei ding/verbouw van het schoolge bouw en jaarlijks participeert meer dan de helft van de ouders van de schoolgaande kinderen bij handwer ken. technisch lezen, gezelschaps spelen in de kleuterbouw en school- verlatingsactiviteiten. Mede gesteund door de geweldige ouderparticipatie heeft het feestco mité, samengesteld uit leden van de ouderraad en team, met een goede financiële onderbouwing middels sponsoring door Rabobank Zevenrode, Boerenbond Ysselsteyn en vele Ysselsteynse bedrijven en persoonlijke donaties met veel enthousiasme het volgende feestpro gramma samengesteld: Dinsdag 10 juni: dankviering in de parochiekerk, gevolgd door het onthullen van een afbeelding (naam+logo) op het schoolgebouw en hijsen schoolvlag, versieren schoolgebouw en optreden clown in de feesttent: Woensdag 11 juni: vossenjacht en na afloop gezamenlijke broodmaal tijd in de feesttent; Donderdag 12 juni: spelenkermis in "Ot en Sien"-klederdracht (o.a. ballonwedstrijd); Vrijdag 13 juni: recreatiepark "Klein Zwitserland"; 's Avonds: reünie (vanaf 20.00 uur) voor oud-leerkrachten en oud leerlingen; de fototentoonsteling is geopend van 20.00 tot 22.00 uur; Zondag 15 juni: OPEN DAG (van 11.00 tot 16.00 uur), beginnend met een receptie van 11.00 tot 12.00 uur. Verder is dé fototentoonstelling geo pend en zijn er diverse demonstra tiemomenten. Tegen schrikhek Vrijdagavond omstreeks 20.10 uur botste op de Venrayseweg in Horst, net over de gemeentegrens, een personenauto tegen een afzet tingshek, bedoeld voor een omlei dingsroute. De bestuurder stapte uit, bekeek de schade en reed door. Het lukte de politie die bestuurder te achterhalen. Het bleek een 39-jarige inwoner van Veulen te zijn. De poli tie ontdekte dat die bestuurder behoorlijk onder invloed van alco hol verkeerde. Blaastesten recht vaardigden een rijverbod var. elf uur. Proces verbaal werd opgemaakt en zijn rijbewijs werd ingevorderd. Illegale Ier aangehouden Een defect achterlicht van een personenauto was vorige week dins dag aanleiding voor de politie om een onder zoek in te stellen. Die bestuurder, een 27-jarige Ier, bleek een paspoort te hebben, dat hij vorig jaar in Venlo had gevonden. De Ier, wiens verblijfsvergunning al lang was verlopen, verdient volgens de politie de kost met illegale werk zaamheden. Het verdere onderzoek is in handen gegeven van de vreem delingenpolitie. Diefstal planten Een 46-jarige inwoner deed aan gifte van diefstal van een aantal planten uit zijn tuin aan de Stationsweg. De diefstal vond plaats in de nacht van woensdag op donderdag. Kersten Wanssum houdt op zaterdag 7 juni een feestelijk 'open huis'. Aanleiding is een aan zienlijke bedrijfsuitbreiding in Europa. Op 13 mei jongstleden werd een contract getekend voor de oprichting van een nieuwe pro- fielwalsvestiging in Polen. Op 23 mei vond in Zuid-Duitsland een bedrijfsovername plaats. Het walsen (of buigen) van profie len en platen is een zeer specialis tisch vak. In Nederland zijn er maar een handjevol bedrijven die zich hiermee bezighouden. Daarnaast is profiel- en plaatwalsen een nog bij zonder jonge discipline, die pas sinds eind jaren zestig tot ontwikke ling is gekomen. Vanaf het begin heeft Kersten Wanssum hierin een voortrekkersrol gespeeld. Geleidelijk aan werden steeds meer toepassingen gevonden voor gebogen profielen en platen. Behalve dat er uit de zakelijke markt een toenemend aantal opdrachtge vers kwam, vonden ook andere instanties en personen hun weg naar Wanssum. Zo leverde de Noord- Limburgse onderneming bijvoor beeld de gebogen delen van de dug outs in het Philipsstadion van landskampioen PSV, en plaatsten de voetbalclubs Ajax en Feijenoord orders bij Kersten Wanssum. In het buitenverblijf van de Duitse kanse lier Helmut Kohl maakte Kersten Wanssum de draagconstructie van het dak. Iedereen die wel eens wil weten wat er allemaal bij walsen komt kij ken, is welkom op zaterdag 7 juni in de witte bedrijfshal aan de Stayerhofweg. Het 'open huis' begint om 11.00 en duurt tot 15.00 uur. Er worden rondleidingen gehouden, geïnteresseerden mogen zelf een s 'aan de walsmachines' staan, en natuurlijk ontbreekt ook een hapje en drankje niet. Voor de allerjongsten is er een speelhoek met onder meer oud-Hollandse spelen. Auto gelanceerd Maandagmiddag omstreeks 16.45 uur reed een personenauto met een snelheid van 120 km per uur op de A73 tussen Venray en Vierlingsbeek toen die auto, bestuurd door een 29- jarige inwoonster van Boxmeer, in de middenberm terecht kwam. De bestuurster wilde haar auto corrige ren maar dat lukte niet. De auto werd als het ware gelanceerd om via de afrastering tientallen meters ver der in een bouwland tot stilstand te komen. De auto liep behoorlijke schade op, maar als een wonder bleef het bij de bestuurster bij lichte verwondingen. Zondag tiende 'Zin in zingen' Zingen mag weer. Met Paul de Leeuw als nationale lijster voorop zingt Nederland dat het een lieve lust is. Op de golven van André Rieu en The Night of the Proms brullen en blèren we massaal. Ook in Venray wordt weer volop gezongen, maar hier zijn het voor al de ouderen die de stembanden in beweging brengen. Zondag 8 juni vindt voor de tiende keer 'Zin in zingen' plaats. In zaal In den Engel verzamelen zich de lief hebbers van gezellige liedjes om onder aanvoering van voorzanger Wim Smits en accordeonist Piet Huijs een avondje zingend de wereld rond te gaan. Ter gelegen heid van het jubileumpje is het programma wat uitgebreid. (door Bert Albers) 'Zin in zingen'. De titel doet den ken aan radioprogramma's uit de tijd dat geluk nog heel gewoon was. Een titel die de inhoud goed weer geeft. Bladerend in de inmiddels 160 liedjes tellende bundel is het duidelijk dat de meeste deuntjes in die tijd populair waren. Liedjes uit de crisisjaren, de oorlog en de tijd periode erna. Veel Nederlands, maar ook Duits, Italiaans, vanzelfspre kend Engels, tot Zuidafrikaans toe. "Liedjes die iemand van 50-plus allemaal kent", zegt Gerrit Reintjes, één van de trouwe bezoekers van de Bureau Scandinavia is een tou roperator die gespecialiseerd is in reizen naar het groene Scandinavië. Dit jaar bestaar Buro Scandinavia 30 jaar en in het kader van dit jubi leum werd een prijsvraag onder reisbureaus uitgeschreven om een aantal 'groene' doelen aan te wijzen. Uit alle inzendingen werd per pro vincie een keuze gemaakt en het uit verkoren doel ontvang ƒ2500.-. In de provincie Limburg is het goede doel van Maja Kateman-v. Opbergen van reisbureau Vice Versa uitgekozen als winnaar; zij heeft de Jeugdnatuurwacht Venray opgege ven. De Jeugdnatuurwacht Venray organiseert dit jaar al 25 jaar op een speelse maar ook leerzame manier allerlei activiteiten, met als doel de jeugd op natuurgebied kennis en liefde bij te brengen. Zij doen dat o.a. in de vorm van uitgestippelde wandelingen waar hele families aan mee doen, lesboekjes met opzoek- platen en zelf-bouw-nestkastjes voor de kinderen van groep 7 en 8. De organisatie gebeurt door een groot aantal vrijwilligers die pro deo een belangrijk deel van hun vrije tijd hieraan besteden. Financieel heeft de Jeugdnatuurwacht het niet gemak kelijk; naast de minimale subsidie van de Gemeente Venray hebben zij geen ontvangsten. Daarnaast hebben zij dit jaar problemen mqt het kopië ren van de lesboekjes omdat de sponsor Rank Xerox niet langer medewerking verleent. Zij zijn dan ook naarstig op zoek naar een nieu we sponsor.De gulle gift van Buro Scandinavia komt dan ook op een heel goed moment en werd in dank ontvangen door een delegatie van de jeugdnatuurwacht. Zoals ieder jaar, zal ook dit jaar weer een Bijenwacht paraat zijn om. indien dit mogelijk is, over last van bijenzwermen, wespen nesten en hommelnesten bij de burgers te verhelpen. Hiervoor is een vergoeding verschuldigd. Bijenzwermen worden gratis weg gehaald. Beschikbaar zijn: Gebied Venray: Tejo Ketelaar, Oostsingel 8 te Venray. tel. 582317. Gebied Leunen: Ad v. Meurs, tel. 512537 of Jan Weijs, tel. 585806. Gebied Oostrum: Wim Jacobs, tel. 585652. zangavonden. "Liedjes die we vroe ger op school leerden, maar ook die we van de radio kennen. Tophits van toen". De liedjesbundel is gemaakt voor de eerste uitgave van 'Zin in zin gen', die op 29 januari 1995 werd gehouden; "Er waren maar enkele mensen", herinnert Wim Smits zich. "Het was slecht weer en in de schouwburg zat het joekskapellen- festival", "En niemand wist wat het voorstelde", vult Lenie Drabbels aan, nog een zangeres van het eerste uur. Blijkbaar stelde het wat voor, want de keren daarna meldden zich veel meer mensen die zin hadden in zingen. Tegenwoordig zit het aantal deelnemers constant tussen de tach tig en honderd. Ze komen vaak in groepjes; kennissen en bevriende stellen uit Venray, maar ook uit de omliggende regio. Wat hen trekt? "De gezelligheid, een stukje nostal gie. In combinatie met de ongebon denheid. "Het is geen koor, dus we hebben geen repetities, geen ver plichtingen". zegt Toon Leijssen. Ondanks -of misschien dankzij dat het niet mpet- slaan de meeste bezoekers geen bijeenkomst over. Gerrit Reintjes: "We houden er met onze vakantieplanning rekening mee". Leijssen weer: "Ik vind het nog steeds frappant. In de kerk of als het volkslied gezongen wordt, murmelt iedereen maar wat voor zich uit en hiér zit een hoop mensen uit volle borst lekker te zingen, zon der een spoortje schaamte". TEEKZINGEN Het gezellige comrnunity-singing wordt geleid door zanger Wim Smits, een man met een ferme staat van dienst in de Venrayse zangwe reld. De grote; inspirators zijn echter Maggie en Herman Kramer, die het 'teekzingen' in Zuid-Limburg oppikten en Smits er enthousiast voor maakten. Met nog enkele men sen van het eerste uur werden liedjes uitgezocht, die in mappen werden verzameld. De mappen vormen voor de deelnemers in principe de enige kostenpost. Een bundel kost ƒ17,50. Verder zijn de consumpties voor eigen rekening. In den Engel stelt al sinds het begin de zaal gratis ter beschikking. Tijdens een avondje 'Zin in zin gen' gaan er zo'n vijftig liedjes doorheen. Wim Smits zingt voor, de zaal valt in. Het gezelschap wordt op accordeon bijgestaan door Sevenumer Piet Huijs. Na drie avon den verving de veteraan Venraynaar Ad Haans, die het met z'n drukke werk niet langer kon combineren. In de pauze kunnen deelnemers ver zoekjes indienen en ter afsluiting staat meestal 'Bronsgroen eiken hout' op het program. EXTRA ACCORDEONS Zondagavond dus de tiende 'Zin in zingen'. Met opnieuw zo'n hon derd gezellige (vooral) 50-plussers met hun zangbundels en met Smits en Huijs ervoor. Voor de gelegen heid heeft een groepje actieve deel nemers iets extra's bedacht om het jubileum wat meer cachet te geven: een aantal accordeonisten, gerecru- teerd uit de deelnemers zelf, zorgt voor een muzikaal intermezzo. Voor de rest biedt de tiende 'Zin in zin gen' het vertrouwde programma van bekende liedjes. Voor mensen die wel zin hebben in zingen, maar ook graag de kat uit de boom kijken, zijn er overigens leenmappen met liedjes beschikbaar. De avond duurt van 20.00 tot ongeveer 23.00 uur. Naar aanleiding van de berichtge vingen in onder andere Peel en Maas van vorige week over de deel name van het Venrayse rolstoeldan spaar Silvia Burgers en Paul Francken aan het Europese Kampioenschap rolstoeldansen in Zweden is bij kastelein Rien de Laat van café-zaal 't Veule het volgende idee ontstaan. Omdat aangegeven werd dat het paar nog een aantal sponsors zocht om de reis- en verblijflcosten te kun nen bekostigen, heeft de Laat aange boden om de opbrengst van de ope ning van het nieuwe speelterrein 'Poetjesplats' in het Veulen afgelo pen zondag in zijn geheel te schen ken een Silvia en Paul. De Laat wil langs deze weg de bij de opening aanwezige, hoofdzakelijk Veulen.se mensen bedanken. Door het is het fraaie bedrag van ƒ500,- bij elkaar gebracht. Silvia en Paul kunnen dit bedrag een dezer dagen op het spe ciale banknummer tegemoet zien: 12.81.15.513 t.n.v. Silvia Burgers t.g.v. EK Zweden, rolstoeldansen. Hoofdpijn de baas Veel mensen in Nederland hebben regelmatig hoofdpijn. Soms is die hoofdpijn zo erg dat de normale bezigheden niet meer mogelijk zijn. Werk, uitstapjes, nachtrust - alles wordt dan door de hoofdpijn ver stoord. In juni 1997 woedt op 35 locaties in Nederland voorlichting gegeven over hoofdpijn. In Venray is dag op 19 juni in het St. Elisabethziekenhuis. Tijdens deze bijeenkomst bespreekt een neuro loog verschillende soorten hoofd pijn, waaronder migraine. Daarnaast vertelt hij iets over hoe hoofdpijn- aanvallen voorkomen en behandeld Mishandeling op aspergeveld Donderdagmorgen omstreeks 07.30 uur vond op een aspergeveld aan de Beekweg een mishandeling plaats. Een 26- en een 27-jarige inwoonster kregen eerst woorden en daarna een handgemeen. Daarbij werd geschopt en geslagen. De 26- jarige deed aangifte van mishande ling terwijl de 27-jarige proces ver baal kreeg aangezegd. kunnen worden. Na afloop kunne er vragen gesteld worden. De aanvang is 19.00 uur en de toegang is gratis. Wilt u een bijeenkomst bij u in de buurt bijwonen, dan kunt u zich aan melden bij Excerpta Medica Patiëntenvoorlichting, tel. 020- 5159461 (op werkdagen tussen 09.00-13.00 uur). Op heterdaad Dankzij een snelle melding zon dagmiddag bij de politie dat er ver nielingen werden gepleegd bij de leegstaande voormalige Biologische school aan de Eikenlaan, kon de politie drie aan houdingen verrichten. Toen de poli tie arriveerde liep net een 12-jarige jongen met gestolen spullen in de 'armen' van de politie. Op het ter rein konden een 30-jarige inwoner die in het gezelschap verkeerde van een 31-jarige man zonder vaste woon- of verblijfsplaats, worden aangehouden. Het drietal was bezig met het slo pen van koperen leidingen, zinken en loden pla:> n. De goederen wer den in beslag genomen. Het onder zoek is nog lopende.

Peel en Maas | 1997 | | pagina 7