Slecht onderhoud openbaar groen ^<9,9* XTC-gebruik in Noord- Limburg niet onrustbarend Venray Initiatief moet nu concreet worden f-SïSEÖSwnrf f47rn ppiBRu\ai -T 'JO I Ernstige grondwatervervuiling rond stomerij in Oirlo Varkenspest krijgt Ysselsteyn meer in de greep Zen ray's fijnhuis WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING GRASKAAS 95: Collectors items Onze uitdaging: met u de juiste koers te vinden re* INDERDAG 5 JUNI 1997 Nr. 23 HONDERD ACHTTIENDE JAARGANG as- n\S«onn° e Tel. 0478-511510 PEEL EN MAAS 1 estraat 68 - Postadres: Postbus 1, 5800 AA Venray - Tel. 0478-582727/Fax 510916 r iladres: peelenm@tret.nl - http://www.tref.nl@munckhof - httpl_//www.tref.nl@tpkrant Advertentieprijs: ƒ0,39 p. mm (excl. btw) - Abonnementsprijs per jaar ƒ32,00 Abonnementsprijs buiten de regio ƒ46,00 (uitsluitend bij vooruitbetaling) Onderzoek CAD en GGD spreekt geruchten tegen Het XTC-gebruik onder jonge ren in Noord-Limburg valt mee. Weliswaar is XTC de meest popu laire hard-drug onder jongeren, maar komt nog ver achter alco hol, tabak, gokken en cannabis (hasj en wiet). Gemiddeld heeft minder dan 10% van de jongeren wel eens XTC gebruikt; minder dan de helft ervan de laatste vier weken. Jongeren gebruiken voor al XTC tijdens grote houseparties. Het gebruik in discotheken en andere uitgaansgelegenheden is beperkt. Geruchten in de media en in de gebruikerscircuits dat er in Noord-Limburg sprake is van een groot XTC-probleem worden niet bevestigd. Het meest zorg wekkende is nog dat gebruik en handel zich stiekem en in besloten kring afspeelt. Dat maakt de con trole op kwaliteit en zicht op pro blematisch gebruik moeilijk. CAD en GGD Noord-Limburg pleiten voor meer consumenten-voorlich ting voor gebruikers. Mogelijk komt er voor de meest kwetsbare groepen, kleine groepjes die ner gens bijhoren en moeilijk bereik baar zijn, een speciale veldwerker. (door Bert Albers) Dat zijn de voornaamste conclu sies uit een dubbelonderzoek naar het gebruik XTC onder jongeren in Noord-Limburg. Het onderzoek werd uitgevoerd door hel CAD, het instituut voor verslavingszorg, en de Gemeenschappelijke Gezondheidsdienst (GGD). Het Het onderhoud van het open- T groen in Venray is momcn- Jzeer slecht. Raadslid van de klaagde daar maandag- fod tijdens de commissie alge- e zaken "steen en been over". If stak het raadslid dusdanig E hij zijn, terechte, klacht met Ip's onderschreef. Niet alleen in centrum, maar ook in de wij- I, tiert het onkruid momenteel 'an de Vorle is van mening dat de aieente daar meer geld aan moet leden. De 35.000 gulden die de neen te steekt in het "Venray liatief" hoeft voor hem niet zo "In Venray is veel openbaar en met zeer veel onkruid. Dat momenteel welig. In De Bleek it een bloembak met alleen maar mid. Je schrikt gewoon en dat is thuwelijk. Daar zou geld voor eten komen. Daar zouden we ir moeten praten en niet over dit e gedoe". 'aals wees de kritiek door naar houder Driessen van openbare ken maar gaf aari dat voor het erhoud budgetten zijn vastge- tldoor de raad. "Bovendien doen niet aan chemisch onkruidbe- strijding en met staalborstels kun je niet overal bij." Joost v.d. Vorle nam daarmee ech ter geen genoegen. "In andere gemeenten is het schoner. Wat je hier ziet, zie je nergens." Woensdagavond kreeg wethouder Driessen hel fotomateriaal in de commissie openbare werken over handigd. De wethouder liet daarbij weten dat de gemeente voor volgend Hel onkruid tiert welig, vooral op plaatsen waar de staalborstel moei lijk komt. jaar 50.000 gulden extra zal uit gaan trekken voor het onderhoud van openbaar groen. Saillant detail: toevallig of niet, maar woensdagmiddag werd in het centrum met de staalborstel het onkruid verwijderd. l'anaf nu wordt het allemaal ncreter. Die belofte was zater- de belangrijkste boodschap lens het tweede Venray Forum, de burgerzaal van het gemeen- ois werd de Stuurgroep Venray liatief en haar voorzitter, Eisso iltjer, geïnstalleerd. die groep hebben naast de door gemeente uitgekozen onafhanke- e voorzitter zitting: Piel jassen (directeur Stedelijke [wikkeling bij de gemeente iray): Fred Welschen (Industriële ib Venray); Henk de Klerk oningstichting Noord-Limburg): [tor Weijs (Business Vision), kolonel Van Dam (commandant GGW De Peel), Eric van den Munckhof (VZO Venray, Oostrum en Ysselsteyn), Ad Swinkels (ABN- Amro). Jan Houben (Agribusiness), Cor Bijl (gezamenlijke wijkraden), Harrie Philipsen (Dorpsradenoverleg), dr. Van der Vet (gezondheidszorg), Jac Mols (ondernemers Oostrum). Jan Houben, voorzitter van de groep die sinds 1995 getracht heeft de Venray Promotie in de steigers te zetten, vond het begrijpelijk dat er vraagtekens waren over het tempo van de zaak. Toch heeft de groep aan het eigen tempo vastgehouden. Kom proeven! per kilo 3 Standplaats mk Kit ,»r» Ha rr..i.-L*donderda9 15.00-18 00 uur bij Rabobank Oostrum »K DIJ U Op (ie mal KI jecjere vrijdag op het Henseniusplein van 9.30 tot 18.30 Hij beloofde dat de tweede fase meer concrete projecten en activitei ten zal opleveren. De nieuwe voor zitter Woltjer nam het voor z'n voor gangers op. Beginnen met niets valt niet mee. Alleen al mensen bijeen brengen achter een idee is geen een voudige klus, meende Woltjer. "Ook over de Europese samenwerking waren mensen aanvankelijk scep tisch. En toch is er veel bereikt". Woltjer deed dan ook een oproep tot samenwerking. Alleen dan kom je verder", sprak de voorzitter voordat hij spoorslags weer naar Den Haag vertrok VETE Hij miste daardoor het meest opzienbarende moment van de bij eenkomst. Toen de presentatrice tij dens een rondje publiek bij de heer Ben Roeien belandde en die net twee regels had gezegd, gelastte burgemeester Waals dat Roeien de microfoon werd ontnomen. Een ont hutste presentatrice deed dat. niet zonder te vragen naar een toelich ting. Die wilde de burgemeester niet geven, de heer Roeien wel. Roeien, die al jaren een vete uitvecht met de gemeente en de burgemeester, ver telde juist een positief signaal te hebben willen geven. Roeien was uiterst verbolgen over de actie van de burgemeester, die volgens hem het recht niet had hem de mond te onderzoek startte voorjaar 1996 en duurde in totaal ruim een jaar. Aanleiding voor het onderzoek waren de geruchten in de regio over excessen en grootschalig gebruik. Die berichten kwamen (nog) niet overeen met de aantallen hulpvra gende XTC-gebruikers bij het CAD. Gemeenten, politie en gewest wil den weten wat er waar was van de geruchten. HOUSEPARTIES Onderdeel van het project was een veldonderzoek, uitgevoerd door het CAD. Twee jonge medewerkers bezochten jongerencentra, kroegen en discotheken in Venlo, Venray, Helden, Horst, Sevenum en Bergen. Ook gingen ze met Noord- Limburgse jongeren mee naar hou separties in Eindhoven en Weert en bezochten ze 'hangplekken' in Horst, Sevenum en Venray. De onderzoekers knoopten gesprekken aan met bezoekers en probeerden ook om pillen te kopen, die vervol gens in een laboratorium op kwali teit werden getest. Hun bevindingen: middelen als XTC, maar ook amfetaminen (speed) en cocaïne, worden op grote schaal gebruikt tij dens houseparties. Bezocht werden feesten in Helden, Weert en Eindhoven. Tijdens 'gewone' avon den in discotheken is er hooguit sprake van incidenteel gebruik. de gebruikers vormen in Noord- Limburg een gemêleerde groep. Er is geen duidelijke relatie tussen een bepaalde subcultuur -gabbers, hak kers- Iedereen die uitgaat gebruikt wel eens, met uitzondering van de 'boeren' die zweren bij alcohol. Ook spelen allochtone jongeren geen grotere rol in gebruik en handel. pillen zijn niet in elke kroeg en op elke straathoek te krijgen, met uitzondering van Maaskade en Nolensplein in Venlo, waar de allochtonen ook de handel beheer sen. de kwaliteit van de drugs is rela tief goed. Een enkele keer werden neppillen aangetroffen of werd een medicijn tegen epilepsie als XTC verkocht. OVEREENKOMSTEN Terwijl de CAD-medewerkers zich in het Noord-Limburgse uit gaansleven stortten, hield de GGD een schriftelijke enquête onder de "Twintig, veertig, tachtig". Niet zomaar cijfers maar aan tallen. Waar gaat het om. Om koffiebekertjes met het logo van de gemeente Venray erop. Dat blijken geliefde objecten te zijn. "Collectors items" volgens Waals. Sinds de gemeente Venray een cateringbedrijf in dienst heeft genomen zijn er ook nieuwe bekers ingevoerd. Witte kunststof bekers met het logo van de gemeente Venray erop. Fraaie bekers, die echter, o.a. in de frac tiekamers, als sneeuw voor de zon verdwijnen. "Vorige week hadden wij ver gadering in de fractiekamer en toen waren er geen bekers. Navraag leerde ons dat die verd wenen zijn" stelde een verbaasde Truus Kemmelings van de PvdA maandagavond. "Ze zouden ergens in huis circuleren". Voor de fractie was het een bij komend probleem dat ze, i.v.m. de beveiling niet bij de andere bekers konden. En een hele ver gadering droog zitten valt niet mee. Had Truus Kemmelings gehoord dat er twi ntig bekers ver dwenen zouden zijn, Joost v.d. Vorle meende dat het er veertig waren. "Kun je de bekers voor de fraêtiekamers geen andere kleur geven. Dan valt dat in ieder geval op als ze elders in het gemeente huis circuleren" was ziin voor stel. "Dat moet je niet doen" was de reactie van burgemeester Waals. "Een andere kleur is nog waarde voller". De burgemeester had echter al het getal van tachtig ver miste bekers gehooid, met daarbij het gerucht dat de bekers met name "in het weekend" zouden verdwijnen. En dat is nu net de periode waarin veel fracties ver gaderen. Waals sprak overigens van een ongehoorde situatie. "Als iemand die wil hebben kan hij of zij zich melden. Die dingen'kunnen ze kopen, voor een gulden...." Secretaris De Bever gaf in ieder geval aan om na te gaan "waar het nu precies zit". doelgroep. Die werd gevormd door leerlingen van het voortgezet (speci- aal)onderwijs in de leeftijd van 13 t/m 17 jaar. Op alle scholen kregen de leerlingen tijdens de les vragen lijsten voorgelegd. Onder de groep 18-jarigen, die niet meer allemaal via school te bereiken zijn. werd een steekproef-onderzoek gehouden. Dankzij wat lokkertjes, variërend van een CD-bon tot een getto-blas- ter, vulde 85% van de 450 jongeren van 18 jaar de vragenlijst in. Zie verder pag. 5 Hotel Restaurant ASTERIA nodigt u uit voor,.. 3rlZOndagvanafII 0° uu <h°orZreTjgercch,en' r Hotel Asteria Venray^ MAASHESEWEG 80A, 5804 AD VENRAY INL. EN RESERVERINGEN- TEL. 0478-51 1 4GG f 29,50 Venray promotion Venray promotion, wie praat er niet over. Afgelopen zondag was er een schoolvoorbeeld van. De Super Seven Club, een vereniging van autobezitters van zgDonkervoori sportauto's, deed Venray aan. Een van de leden, afkomstig uit Venray. had een programma opgezet waarbij een behendigheidsparcours moest wórden afgelegd. Daarna toog het gezelschap naar restaurant Buitenlust. Daar konden de uit het hele land afkomstige leden een pure Noordlimburgse lekkernij proeven: asperges. Als dat geen Venray/Noord Limburg promotie is... Afgelopen zomer is, naar eerst nu bekend is geworden, ernstige grondwatervervuiling geconsta teerd aan de Depute Petersstraat in Oirlo. Rondom de daar gelegen stomerij is een hoge concentratie Per aangetrofen. De verontreini ging strekt zich uit over ongeveer tien percelen in deze straat. Hoe de vervuiling is ontstaan, is volgens wethouder de Loo van milieu moeilijk aan te tonen. Dinsdagavond tijdens het werkbe zoek van b. en w. aan Oirlo gaf zij aan dat de stof Per al jaren bij de stomerij gebruikt wordt. Hoe de stof in de grond terecht is gekomen was na een onderzoek moeilijk aantoon baar. Volgens haar zou dat kunnen tijdens het vervangen van appara tuur, een lek bij de opslag of een lek in het afvoersysteem naar het riool. De verontreiniging in het grond water, dat op twee meter diepte zit, is zeer hoog. "Bij een verontreini ging van 40 microgram per liter water is al een saneringsonderzoek De varkenspest krijgt Ysselsteyn en omgeving steeds meer in de greep. Nadat vorige week woensdag al bij varkenshou der Janssen aan de Deurneseweg varkenspest was geconstateerd gebeurde hetzelfde bij varkens houder Gevers aan de Moostdijk. Daar moesten 1100 varkens wor den gedood. De meeste vraagtekens worden momenteel gesteld bij de oorzaak van het uitbreken van de pest in Ysselsteyn. Tussen beide bedrijven zijn er geen contacten. Geluiden als zou de pest door de inspecteurs van de AID verder verspreid wordt doen wel de ronde maar kunnen niet bevestigd worden. WERKBEZOEK In het kacler van de varkenspest komt vandaag, donderdag, de com missaris van de koningin. Van Voorst tot Voorst, op werkbezoek in Nederweert en Ysselsteyn. Ook brengt hij een bezoek aan het crisis centrum in Boekei. Gepraat is o.a. over hel financiële en economische aspect van de varkenspest, met de toeleveranciers en loonwerkers en met een afvaardiging van de boerin nen over de sociale en psychologi sche aspecten. UITBREIDING Door het nieuwe geval van var kenspest is het toezichtsgebied ver der uitgebreid. De grens loopt nu langs de A73 tot Horst en dan via Sevenum naar de Midden Peelweg ter hoogte van het AC restaurant. Hoe lang de pest gaat duren is onduidelijk. De hoop dat de pest in september bestreden zou zijn, is voorlopig van de baan. Gedacht wordt nu ook aan eind dit jaar. Die visie heeft ook burgemeester Waals. Dinsdagavond tijdens het werkbe zoek aan Oirlo gaf hij dit aan. Door het uitbreken van de varkenspest is de voorbereiding van het bestem mingsplan Buitengebied stopgezet omdat door de pest geen bedrijfsbe zoeken gedaan kunnen worden. Het risico dat de gemeente-ambtenaren de pest onbewust verspreiden is te groot. "Ze kunnen ons nu ook niet aansprakelijk stellen hiervoor". nodig. Bij het naastgelegen pand is een concentratie van 6600 micro gram aangetroffen. Er is dus sprake van een ernstige grondwaterveront reiniging die zich cirkelvormig uit heeft gebreid" aldus De Loo. De vervuiling levert volgens de wet houder geen direct gevaar op voor de volksgezondheid. "Het is echter niet verstandig om daar grondwater te onttrekken ten behoeve van con sumptie of beregening". SANERING Sanering van het verontreinigde grondwater is een ander probleem. "Wie neemt de verantwoordelijk heid." aldus De Loo. "Jacobs wil het niet. Hij acht het niet bewezen dat hij schuldig is aan de vervuiling". Volgens de Loo zou alleen een rech ter moeten kunnen uitwijzen of Jacobs wel of niet schuldig bevon den kan worden". Bij de provincie heeft deze ver vuiling. omdat er geen direct gevaar is voor de volksgezondheid, geen prioriteit en komt dus onder aan de saneringslijst te staan. De verontreiniging heeft, zolang er niet gesaneerd is, overigens nade lige gevolgen bij de eventuele ver koop van enkele woningen. Dames f Stretch Jeans. 1 t» Ook in korte ft. J lengtes. Rühl Haegens van Aar

Peel en Maas | 1997 | | pagina 1