PEEL EN MAAS TOT 1998 EEN GRATIS BEDRIJFSPRESENTATIE BIJ TREFPUNT PEEL MAAS LAATSTE KANS Nederlands hervormde kerk in Blitterswijck 175 jaar Venray's rolstoeldanspaar naar EK MABELLE UITWAAIWEEK Trefpunt Peel Maas. Thuis op internet. 20 jaar Kinderdagverblijf Beachkorfbal in Oostrum Invalide sporters naar Spanje Kinderweek in de apotheek VERKOPEN? 5000 Gulden voor Ontwikkelingsproject r wilt goed zakendoen en dus zou het mooi zijn als u uw producten of diensten op ieder moment kon aanbieden. Vat dacht u van Trefpunt? Trefpunt is namelijk de enige Internet-marktplaats die specifiek gericht is op Venray m omgeving. Steeds meer mensen komen er net zo vaak als ze door een winkelstraat lopen. Op een tijdstip dat e zelf kiezen, zoeken ze en vinden ze algemene informatie en de laatste aanbiedingen Tot eind 1997 kan ook iw etalage gratis op Trefpunt staan: 7 dagen per week, 24 uur per dag.. Waardoor er voortaan ook lij u virtueel gewinkeld kan worden. foor meer informatie over een presentatie op internet en de speciale aanbieding lunt u terecht bij Peel en Maas Grotestraat 68 Venray, tel. 0478-582727, ax. 04780-510916, E-mail: peelenm@tref.nl DONDERDAG 29 MEI 1997 - NR. 22 HONDERD ACHTTIENDE JAARGANG ANieleis Eindstraat 12, tel. 581553 gratis parkeren voor de deur Inbrekers keerden terug In de nacht van vri jdag op zater dag werd ingebroken in een bouw keet op het Keizersveld. Daar werd toen een draagbare telefoon gesto len. In de nacht van zondag op maandag werd in dezelfde bouw keet opnieuw ingebroken. Deze keer werd een accuboormachine met acculader ter waarde van ƒ1500,- ontvreemd. É|[Bij gelegenheid van de fusie tus- ■in de Rabobanken Zevenrode en lleerlo-Wanssum heeft de ■lichting llntwikkelingssanienwerking cerlo-Wanssum een cheque ont- ngen van 5000 gulden. Daarmee ordt het lopende project in Ihiopië gesteund. Het project in Ethiopië betreft een eskinderenproject in Addis )Cba. Daar steunt Meerlo- ijns.sum de bouw van een school tje. de inrichting daarvan en de aan schaf van een paar koeien. De gift vormde onderdeel van de presentatie van de Zevenrode fiets tocht. Deze fietstocht voert langs alle dorpskernen die vallen onder het werkgebied van de nieuwe Rabobank. De fietstocht werd zater dag gestart met een prominenten- tocht waaraan diverse oud-wielren ners (o.a. Peter Winnen en Henk Lubbcrding) meededen. Ook de beide burgemeesters. Waals en Hahn. waren zaterdag van de partij. Opvallende verschijning was zater dag de 95-jarige Jan Wijnhoven uit Wanssum. Deze oud-medewerker van de toenmalige Boerenleenbank is in de regie vooral bekend als diri- gent/organi'Hij pedaleerde vrolijk op zijn stevige herenfiets lussen Winnen en Lubberdink mee tot in Geijsteren. .Ian Wijnhoven pedaleert rustig voorde "ouwe crocks" uil jaar 'de Maas met ijs ging' en dal dr. van Bracht vanuit Well via Venlo moest komen om de stervende dominee te bezoeken. ONTWIKKELING Mede omdat Venray zich uitbreid de en de industrie ook mensen van builen aantrok, kwamen er vanzelf sprekend ook meer mensen wonen die tot de Nederlands Hervormde Kerk behoorden. Werkelozen, tewerkgesteld voorde ontginningen in de Peel. behoorden daar ook toe. De leiding van de Nederlands Hervormde Kerk vond het daarom nodig een geestelijke verzorger aan t stellen. De jonge dominee F. Roosjen kreeg Noord-Limburg aan gewezen als zijn arbeidsterrein. Die vormde het plan om de Nederlands Hervormde Kerk in Blilterswijck weer op de bouwen. Het lukte deze dominee met hulp van de 'kerkeraad Venlo een begin te maken aan hel herstel van het kerkje en een pasto rie. Met medewerking van hel pro vinciaal bestuur en een aantal grote re kerkgemeenten, konden de benodigde gelden bijeen gebracht worden. Toen ds. Roosjen op 18 april 1948 officieel en onder grote belangstelling (ook van de overwe gende katholieke bevolking) zijn intrede deed en de pastorie betrok, waren er al regelmatig diensten in dat kerkje gehouden. Ds. Roosjes werd in 1953 opgevolgd door ds. Stoffels, welke in 1957 werd opge volgd door dominee v.d. Waal. Tussen 1962 en 1965 was de prote stantse gemeenschap aangewezen op welwillendheid van predikanten uit Nijmegen en Arnhem. KATHOLIEKE STEUN De verdraagzaamheid van katho lieken in Venray en omstreken was groot. Een voorbeeld daarvan gebeurde in 1963. Toen kwam een aktie op gang voor een nieuw orgel voor het kerkje. De lekenorde van ST. Frans, de Derde Orde. organi seerde èen loterij met als doel het streefbedrag van ƒ5700.- bijeen te brengen. De laatste duizend gulden daarvan werden spontaan geschon ken door een inwoner van Eindhoven, die anoniem wilde blij ven. Deze was getroffen door deze aktie. Het pas in Venray gevestigde bedrijf Inalfa schonk een grote olie kachel. zodat ook bij kou de dien sten doorgang konden vinden. SAMENGAAN In Venray groeide de aanhang van de gereformeerde kerk. De diensten werden op verschillende plaatsen gehouden. De Hervormde Kerk in Blilterswijck telde maar enkele tien tallen leden.Met veel 'tact' werd toen een samenwerking aangegaan die tot op de dag van vandaag nog prima is binnen de Protestantse Kerkgemeenschap Venray e.o. De groei en samenwerking maakte het mogelijk dat een volwaardige in functie zijnde dominee kon worden aangesteld die de diensten zou gaan leiden. In 1976 was het zover dal. zij hel dan alleen in de zomer, en op hoogtijdagen in Blilterswijck een dienst werd gehouden. Die werd ook bezocht door in deze regio ver blijvende vakantiegangers. Zo wer den in 1991 in Blilterswijck zestien diensten gehouden die door 753 per sonen werden bezocht. MONUMENT Het kerkje staal op de Rijksmonumentenlijst, De water snood van 1995/96 heeft ook zijn verwoestend werk in en om dit kerk je verricht, maar met inzet van velen is het toch gelukt om de sporen weg te werken. Het interieur kreeg een geslaagde opknapbeurt en omdat er nu kades zijn aangelegd, is hel ver trouwen aanwezig dal hel de laatste keer zal zijn dat ook het kerkhof door de Maas is overspoeld. PEEL EN MAAS 'n abonnement waard Anti-rimpel behondelingen Plaatselijk afslanken Voetreflexzonetheropie Oorreflexzonetheropie Aroma behandelingen NIEUW: Pedicure behandeling (allernieuwste apparatuur) 6 VtNfcAY 1EI OJ78 5fW95 WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Op 27 september zullen in Zweden de Europese Kampioen schappen rolstoeldansen gehou den worden. Rolstoeldansen bestaat in twee vormen, nil. due en combi. Duo-dansen is met twee rolstoelgebruikers en bij de combi-variant danst een rolstoel gebruiker met een staande part ner. Silvia Burgers, in rolstoel, en Paul Francken als stande partner zullen aan het EK gaan deeine- Ongeveer zes jaar geleden begon Silvia Burgers uit Veulen met rol stoeldansen bij danscentrum Janssen in Venray. Zij deed dat samen met haar zus. maar die moest wegens omstandigheden na een jaar alweer stoppen. Silvia had de smaak intussen Ilink te pakken en zodoende werd er een nieuwe partner voor haar gezocht. Ook dat was helaas niet van lange duur en toen werd Paul Erancken uil Venray gevraagd om met Silvia te gaan dan sen. Een beetje huiverig begon hij daarna, maar al snel klikte hel goed tussen hen. Na ongeveer een half jaar besloten zij deel te nemen aan een wedstrijd, die gehouden zou worden in Wijchcn. Prompt werden ze eerste in de Promotieklasse. Vanaf dat moment ging het snel bergopwaarts. Ze promoveerden na een jaar naar de hogere Hoofdklasse en bereikten ook daar regelmatig de finale. De Hoofdklasse raakte om zo te zeggen overvol. Zodoende kwam er weer een nieuwe klasse bij: de Topklasse. Vanwege de eerder behaalde finaleplaatsen kwamen zij meteen in deze Topklasse terecht. Nu. anno 1997. zijn er al veel wedstrijden gedanst. Over zeven wedstrijden in de afgelopen twee jaar werd een scoreberekening gemaakt en Silvia en Paul bleken genoeg punten te hebben voor uit zending naar de EK in Zweden. Dit is natuurlijk erg goed nieuws. De kosten komen echter grotendeels voor eigen rekening. Elk jaar gaal de rolstoeldansgrocp van danscentrum Janssen langs de deuren voor de landelijke collecte van de AVO. AVO is een landelijke organisatie die streeft naar gelijke behandeling en gelijke kansen voor gehandicapten. Gehandicapte men sen hebben weliswaar dezelfde rechten als niel-gehandicapten. maar ze ondervinden op veel fron ten onbegrip en worden achterge steld. Gelukkig beslaan er instanties zoals AVO. die meer begrip tonen. Niet om deze mensen te betuttelen, maar om gehandicapten dezelfde maatschappelijke kansen te geven als waar ieder ander recht op heelt. Een gedeelte van de opbrengst komt ten goede voor de rolstoeldansgroep Het coinhi-danspaar Silvia Burgersen en Paul Francken. {Jdto: Chris I uur Jota's) als dank voor de getoonde inzet. Dit jaar wil de rolstoeldansgroep dit gedeelte geven aan Silvia en Paul ter ondersteuning voonde kosten. De AVO-colleetc komt bij u aan de deur van 2 tot 7 juni. Jammer genoeg is dit grootse gebaar niet voldoende om de kosten te dekken. Zodoende zijn Silvia en Paul op zoek naar sponsors. Alle** is welkom, dus heeft u iets te schen ken? Neem dan contact op met de dansschool. Alvast bedankt namens Silvia en Paul. Onze voorjaars- en zomer- - gn/ kollektie afgeprijsd van X U tot 3 /O Kinderdagverblijf Duimelot bestaat 20 j aar. reden genoeg voor feest! Voor deze toch nog vrij jonge bedrijfstak is een dergelijk jubileum natuurlijk heel hijzonder. De door vrijwilligers gerunde bedrijfsereehe van psychiatrisch vrouwencentrum St. Anna is inmid dels uitgegroeid tot een professio neel kindercentrum dat gedurende 52 weken per jaar. 10 uur per dag opvang biedt aan zo'n 200 kinderen per week. Door continue in te spelen op maatschappelijke ontwikkelingen en eisen is hel Duimelot gelukt een moderne, verantwoorde opvang aan te bieden. Continuïteit, professionaliteit en herkenbaarheid staan hierbij hoog aangeschreven. Aan deze unieke gebeurtenis wordt natuurlijk niet ongemerkt voorbij gegaan. Graag nodigen wij alle belangstel lenden uit deel te nemen aan de feestdag op zaterdag 31 mei a.s. Het programma voor deze dag ziet er als volgt uil: Van 14 .00-17.00 uur allerlei spelletjes en activiteiten voor de kleintjes van 0 tot 4 jaar: een 'megahappening' voor de 4 tot I 2-.jarigen met 'gave' muziek. Korthal heeft er een spectaculaire sport vorm bij: heachkorlhal Bij uit stek is deze spelvorm geschikt om recreatief te beoefenen. Omdat heachkorlhal gemakkelijk te leren is en er geen moeilijke spelregels zijn kan iedereen het direct spelen. Of je nu jong of oud bent. topsporter of I beginner. Kortom: heachkorlhal is er voor iedereen, en leuk om te zien. SV Merselo heelt een beachknrf- baltoernooi georganiseerd vooi de jeugdleidsters van de gezamenlijke Venrayse korfbalverenigingen. Het toernooi is op woensdag 4 juni om 19.00 uur op Beach" Witte Vennen in Oostrum. achter de sportvelden. Iedereen is van harte welkom om deze nieuwe spelvorm te zien en om natuurlijk de speelsters aan te moe digen. spelletjes, dans: spanning, sensatie en hun eigen vriendjes en klasgenoten: een open dag in een gedeelte van Duimelot-Kinderopvang toen en nu. Van 16.00- 17.00 uur vindt er een receptie plaats. Tevens zal er op deze dag een fototentoonstelling te bezichtigen zijn over 20 jaar kinderopvang op het Kinderdagverblijf Duimeloj. De/e fototentoonstel line zal gedu rende de maand juni te bezichtigen zijn in de openbare bibliotheek van Venray. Vanwege de vernietiging van oudere adressen bestanden is niet iedereen persoonlijk benaderd. Daarom wil Duimelot oud-mede- werk(st)ers. stagiaires en kinderen die in de beginjaren bij Duimelot betrokken zijn geweest, uitdrukke lijk uitnodigen. Op 9 mei jl. gingen vijf leden van de Invaliden Sport- en Belangen Vereniging (ISBV) Venray naar Floret de Mar (Spanje) om te tafel tennissen. Na een vrije dag. begon op maandag hel leamtoemooi. ISBV I. bestaande uit Franea Hendrix. Peter Vcrhaegen en Peter Bouten begonnen dit toernooi slecht. De eerste twee wedstrijden werden onnodig verloren. Het tweede team. bestaande uit Gcrrii Stiphout en Leo Reintjes. verloor eveneens. Zij speelden echter /eer goed. )p dins dag herstelde het eerste team de schade door twee duidelijke over winningen. Het tweede leant speel de wederom /eer verdienstelijk, echter niet met het gewenste resul taat. Op woensdag bleek al snel dat er voor de beide teams niets te halen viel. Hierdoor was uitschakeling een feit. In het individuele toernooi op vrijdag v as voor iedereen snel het einde bereikt. Peter Vcrhaegen uas met een halve finale on/.e beste ver tegenwoordiger. Op de afsluitings avond werd Peter Bouten met een standaard geëerd voor het vele werk dat hij gedaan heeft. De kinderweek van 14-18 april 1997 is in de Venrayse apotheken een succes geworden. Ouders van kinderen die geneesmiddelen moe ten gebruiken zijn samenmet de kin deren naar hun apotheek gekomen om te praten over de medicijnen en hel hoe in te nemen en waarom in te nemen. Ine en aantal gevallen bleek ile manier van innemen of inhaleren duidelijk nog te verbeteren. Hopelijk begrijpt nu iedereen, van jong tot oud. dat een apotheek ook is om er vragen te stellen over medi cijnen. Aan de kinderweek was een kleurwedstrijd verbonden: het was een hele klus om uit de bijna 200 inzendingen de mooiste te kiezen Uiteindelijk zijn de volgende prijs winnaars uit de bus gekomen: Apotheek St. Oda: Lisa Martens. Jan Bosgoed. Hennes Maesscn. Dcnise Creemers. Nick de Mulder. Evelien Dinghts en José Jans. Apotheek de Monnikskap: Ad v.d. /.waan. Milou Brouwers. Rian v. Waayenburg. Sanne Mulder. Nathalie Verkoeyen. Maartje Vullings en Jeffrey Arts. Apotheek de Burggraaf: Liscltc v.d. Berg. Amanda I.egemaat. Lal co de Graal. Sharon Bos. Victor Dings. Anne v. Dijck en Sybia Laurenssc. De prijswinnaars kunnen hun prijs afhalen in hun eigen apotheek. Diefstal uit auto Een bezoekster van de algemene begraafplaats aan de Boschhuizerweg kwam zaterdag middag tot de ontdekking dat haar auto was opengebroken. Ontvreemd werden haar handtas en boodschap pentas met levensmiddelen. Ook werd uit de auto van een Maastrichtse kennis goederen gestolen, waaronder ondergoed, wijn en snoepgoed. De politic ver zoekt met klem. dat als men iets verdacb ziet op of rond de par keerplaats, onmiddellijk de politic te bellen onder het nummer 531111. DESKUNDIG ADVIES SNEL RESULTAAT GEEN ADVERTENTIE- KOSTEN MODERNE LANDELIJKE UITWISSELING VIA COMPUTERNETWERK EN UITERAARD Dl VOORDELIGSTE TARIEVEN TARIEVEN fakrcDvA aAres- Zandakker 24 S801 DV Venray Tel 0478-512772 Fax 0478-512768 ip zondag 15 juni aanstaande een speciale dienst worden louden in de aan de Maasstraat Blitterswijck gejegen lands HervornidtLKerk. De gesticht in het jaar 1822 fat 175 jaar. Tevens wordt de nding van de restauratie van door wateroverlast getroffen rkje gevierd. De dienst die om uur begint zal een feestelijk irakter hebben en de eigen pre- ;ant Ds. Weersma zal voorgaan die dienst. Door: Frits Hovens HET INSTAAN De heerlijkheid' Blilterswijck. el uitmakende van het land van ssel kwam in 1788 door vcrer- ig in het bezit van de familie De icq van Haeften. In 1815 ging itlcrs wijck behoren tol het ininkrijk der Nederlanden, jjdina Barones Mackay. wedu- van Barlhold Baron Cocq van lellen, een gelovige en strijdbare huw. vroeg aan Koning Willem I js'temining tot het openstellen van Het gerestaureerde kerkje in Blitterswijck e.en predikantsplaats. .Dc koning willigde dit. vcrzïick in. onder voor waarde. dat de Barones, .voor dc bouw' van een kerk zou zorgdragen In 1822 werd de kerk geslicht op een door de Barones geschonken perceel. Het kerkje is gelegen vrij wel tegenover de vroegere oprijlaan van het toenmalige kasteel. Eenvoudig van opzet gebouwd in de zogenaamde 'waterstaatsstijl'. Bij de bouw werd onder meer gebruik gemaakt van sloopmateriaal afkom stig van liet Oostrumse klooster. Dit klooster werd in 1806 gesloopt. Zo is onder andere hel klokje Van de NH kerk in Blilterswijck afkomstig van dit klooster. Bewust liet de barones het kerkje bouwen buiten liet eigenlijke kasteellerrein. Het moest nl. de kerk van de gemeente worden en geen slotkapel. Deze Hervormde kerk bleef hierdoor bij latere eigcndomswisselingen van liet kasteel bestaan. Het kasteel werd in 1944 door de terugtrekken de Duitse troepen opgeblazen. Het kerkje doorstond dc oorlog wel. KERKGEMEENTE De eerste kerkgemeente werd gro tendeels gevormd door liet perso neel van het kasteel dat van ver werd aangetrokken. Leden moesten lid zijn van dc Nederlands Hervormde kerk. Opmerkelijk is dal tot in 1922 de kerk van Blilterswijck een eigen predikant had. Dc laatste predikanten waren van 1904 tot 1913 Ds. Jacob ten Oever cn van 1915-1922 Ds. Pieter dc Borst uit Zwamnicrdam. In 1922 kreeg deze dominee de standplaats Gennep aangewezen. Hij kwam vandaaruit iedere twee weken om zondagmid dag zijn prediking houden in Blitterswijck. In 1925 kwam de intussen met emiraat gegane dominee Jacob ten Over weer terug naar Blitterswijck. Hij nam zijn intrek in de pastorie om daar zijn laatste levensjaren door te brengen. Hij stierf in 1929, Oudere inwoners van Blitterswijck weten zich te herinneren dat in dat Rabobank Zevenrode schenkt fusiecadeau Van donderdag 29 mei t/m woensdag 4 juni Leder- en 'Boutique mode rhoolstraat 24 5601 BP Van ra Tal. 0476-563500 Schoolstraat 24 Tel. 583500

Peel en Maas | 1997 | | pagina 13