PEEL EN MAAS TOT 1998 EEN GRATIS BIJ TREFPUNT PEEL MAAS Gouden bruidspaar in Leunen HEMA écht lekker! 'De Laatste Loodjes' bij Omroep Venray an Megaproducties tot Kleinkunst in nieuwe schouwburgprogramma Meningen over ekomst gemeentehuis ierlingsbeek verdeeld Astma Fonds Omroep Venray programma- info WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING ROOKARTIKELEN STAATSLOTEN KRASLOTEN LOTTO-TOTO 6x11 jaar Spurriemök Oirlo 12,5 jaar Sjoelclub Venray Slagroom-aardbeientaart IA 95 [refpunt Peel Maas. Thuis op internet. Kruisbeeld terug in kerkpad Gerookte Noorse zalmfilet Rosbief Verse croissants Japanse zoutjes nü 2 C75 Snacksalades nü 2 C95 Eindstraat 12, tel. 581553 gratis parkeren voor de deur Het Astma Fonds zoekt dringend nieuwe collectanten in Venray. Van 12 t/m 17 mei organiseert het Astma Fonds weer de jaarlijkse col lecte. Met de opbrengst ondersteunt het Astma Fonds mensen met astma, chronische bronchitis of longemfy seem. Door wetenschappelijk onderzoek, voorlichting aan patiën ten en hun omgeving en scholing van artsen en verpleegkundigen. Het Astma Fonds is dringend op zoek naar nieuwe collectanten. Er wordt dit jaar geprobeerd voor plaatsen en straten waar tot nu toe niet werd gecollecteerd ook collec tanten te vinden. Hiervoor is ondermeer een lande lijke wervingscampagne ontwikkeld met posters en advertenties. Het Astma Fonds hoopt zo meer Nederlanders te bewegen een avondje tussen 18.00 en 21.00 uur actief te zijn met collecteren. Ook in Venray. De collecte zal ondersteund wor den door veel publiciteit. In kranten en tijdschriften, op radio en televisie wordt dan veel aandacht besteed aan de positie van mensen die last heb ben van astma, chronische bronchi tis of longemfyseem. Eén op de tien Npderlanders ondervindt hinder van één van deze aandoeningen, waar van 300.000 ernstig. Indien u in de week van 12 t/m 17 mei een paar uurtjes over hebt kunt u contact opnemen met de plaatse lijke collecte-organisatie: N. v. Gerven-de Vroede. Pr. Marijkestraat 17 in Venray, tel. 584201. Expositie Archeologische Werkgroep Venray Vorige week vrijdag werd in hotel-brasserie De Zwaan een ten toonstelling geopend waar u de beruchte en nu al beroemde Fibula van de Vrouwe van Lull kunt zien. De tentoonstelling is opgezet door de Archeologische Werkgroep Venray. Niet alleen de replica van de fibu la, of zoals de makers ervan zeggen het 'zusje van de fibula' is er te zien. In een glazen schrijn staat een door Harrie Linskens aangeklede pop die de Vrouwe van Lull voorstelt. De pop is zo authentiek mogelijk gekleed en draagt natuurlijk een fibula. Aan de tentoonstellingswan- den hangen foto's van opgravingen op het Antoniusveld en het Brukske. De uitleg bij de foto's staat in een speciaal boekje. Voor Louis Rutten van de werk groep is de Vrouwe van Lull een bewijs dat de omgeving van Venray (met name Lull) al vroeg bewoond was. De fibula stamt namelijk uit de 6e eeuw na Christus en werd al zo'n 100 jaar gedragen voordat de vrou we hem meenam in haar graf. Liesbeth Lucassen woonde de opening van de tentoonstelling bij. Haar reportage wordt woensdag 7 mei tussen 18.00 en 19.00 uur uitge zonden. Een week later, op woens dag 21 mei, zal dit programma wederom tussen 18.00 en 19.00 uur herhaald worden. 'n Wandeling dur 't Rooise land Donderdag gaan we weer naar de Grote Kerk maar we kijken dan op een andere manier naar de kerk. De komende weken staat de architec tuur van de kerk centraal. Harrie Vriens heeft een studie gemaakt van de gotiek in het Nederrijns gebied. De Grote Kerk is een prachtig voor beeld van een pseudo-basiliek in Nederrijns gotische stijl. Donderdag hebben we het in het programma voornamelijk over de gotiek en de verschillen in bouw tussen een basi liek, pseudo-basiliek en hallenkerk. In de bossen van de Ballonzuil vertelt Leo Swinkels waarom som mige gedeelten van het gebied met slagbomen voor auto's afgesloten zijn. Leo vertelt over het plaatsen van wildspiegels en wat te doen met aangereden wild. Waarom het tellen van het reewild zo belangrijk is komt natuurlijk ook aan de orde. Donderdag 19.00-20.00 uur, herha ling maandag 18.00-19.00 uur. Waar zijn de troubadours gebleven? Donderdag een gast uit Arcen in 'Waar zijn...' en dat is Piet Hegger. Hij presenteerde 19 april jl. zijn debuut-cd getiteld 'Ieder Huuske' met daarop in totaal acht nummers. Zeven zijn geschreven door Piet zelf. Het andere is met wat aanpass ingen overgenomen uit het repertoi re van De Wazelvotte uit Horst, tij dens het programma kunt u altijd telefonisch reageren. Omroep Venray is via de kabel te ontvangen op 102.4 en in.de ether op 90.2. Uw berichten kunt u zen den aan Postbus 91. 5800 AB Venray of deponeren in de brieven bus bij de studio van Omroep Venray, St. Antoniusstraat la te Venray. lel. 0478-512362. fax 0478- 513656. World Wide Web: WWW.EASY.NL/LOV, E-mail: lovenray@dds.nl WOENSDAG 7 MEI 1997 - NR. 19 HONDERD ACHTTIENDE JAARGANG 20 mei is het 50 jaar geleden dat het echtpaar Martens-Ewals in het huwelijk trad. Dankbaar blikt dit paar, thans wonende aan de Vicariusweg in Leunen terug op die 50 jaar. FRITS MARTENS (78) is gebo ren en getogen in Leunen en daar volgde hij ook het onderwijs. Na de lagere school kon hij gaan aanpak ken als boerenknecht ('of zeg maar dagloner'): vandaag hier en morgen daar. In oktober 1938 werd hij opge roepen voor dienst. Dat was niet voor enkele maanden want de 'voor mobilisatie' kwam, die werd weer gevolgd door de mobilisatie, dat betekende dat hij ons land moest verdedigen aan de Maas, bij Baarlo en Blerick in de kazemat. Na enige vuurgevechten was voor soldaat Martens op 10 mei 1940 de oorlog al afgelopen. Als krijgsge vangene ging hij naar Belfeld, van daaruit te voet naar Kaldenkerken om in veewagons te worden gezet en naar Polen getransporteerd te worden. Op I I juni werd Frits Marlens weer in vrijheid gesteld. 'Je moes maar zien thuis te komen want die service verleende de Wehrmacht niet', aldus de gouden bruidegom. In het krijgsgevangenkamp was het eten zo slecht dat er zelfs rauwe aardappelen werden gegeten, wist hij te vertellen. Via Oldenzaal kwam hij terug in Nederland. In Leunen ging hij werken bij de boer totdat hij een oproep kreeg om zich te mel den. Dat was hem te link. Frils Martens besloot onder te duiken en kwam in Helden terecht. Daar maakte hij in het najaar 1944 de bevrijding mee. In de onderduikerstijd had hij ook te maken gekregen met de onder grondse. Hij kwam in Venray in contact met politieman Van der Heyden. Die gaf hem de raad bij de politie te solliciteren 'want daar was mankracht te kort'. Frits Martens kon aan de slag bij de hulppolitie. Later, via cursussen, kwam de aan stelling als wachtmeester bij het korps rijkspolitie. Zijn eerste stand plaats was Meerlo. Later werd hij overgeplaatst naar Stramproy, Siebengewald en zijn laatste stand plaats was America. Een plaats waar hij nog vele prettige herinneringen aan heeft overgehouden. Ziekte noopte hem om voortijdig uit de politiedienst te gaan. maar toen hij op 60-jarige leeftijd 'met FLO kon gaan' had hij 40 dienstja ren bij de Overheid vol gemaakt. Dc gouden bruid, MARIE EWALS (78) is ook geboren en getogen in Leunen. Zc ging eerst naar dc lagere school in Leunen, maar toen in Heide een school werd opgericht ging zij daar naar school. Ook zij ging, als dienstmeid, na school werken bij een boer. Toen haar man in 1972 ernstig ziek werd, vond zij het vanzelfspre kend dat ze hem verzorgde. Op een bewonderenswaardige wijze herstel de hij zich, mede door haar goede zorg. Zo goed zelfs dat hij nu nog auto kan rijden. Zij rijbewijs werd recentelijk nog verlengd. Het gouden paar betreurt het nog steeds dat ze geen gezinsuitbreiding kregen. Mede omdat het gezichtsvermo gen van de gouden bruid slecht is en de gezondheidstoestand van de brui degom dat niet toelaat kan er geen feest worden gevierd zoals ze dat graag hadden gewild. Onopgemerkt zal dinsdag 20 mei niet voorbij gaan. Zaterdags voor Pinksteren, op 17 mei, zal in dc parochiekerk van Leunen een dank dienst worden opgedragen, waar het paar zeker in gedachten terug zal blikken op 50 jaar lief en leed. Prijswinnaar Staatsloterij proficiat met je 50.000 gld Sigarenhuis Jansen GROTE MARKT VENRAY (0478) 582196 Dit najaar vieren de Spurriemök uit Oirlo het 6x1 1-jarig bestaan. Oirlo heeft daarmee de oudste vaste- laovesvereniging in Venray. Een aantal mensen is volop bezig met het maken van een boek, in het kader van dit 6x1 1-jarig jubileum, welk uitgebracht zal worden met de jubileumfeesten in november. Dit boek kan niet alleen gemaakt wor den door een aantal enthousiaste schrijvers. Zij hebben ook informa tie nodig van inwoners en oud inwoners van Oirlo. Zo zoekt men nog foto's van de periode 1951 tot 1968: kranteknip- sels of medailles uit deze periode en wie weet er zich nog wat te herinne ren uit deze periode (b.v. leuke anekdotes). De samenstellers zijn bovendien nog op zoek naar de originele foto van de voetbalwedstrijd van de oor log en de foto van prins Frans I (Verstappen). Kunt u helpen? Geef uw informatie door aan Hay Steeghs, De Leng 5 of Angelique Martens, Hoofstraat 21 b. Inbraak in café In de nacht van zondag op maan dag is door forcering toegang ver kregen tot een aan de Patersstraat gelegen café. De gokkast en flipper kast waren opengebroken en het wisselgeld was uit de kassa meege nomen. De totale waarde bedroeg ƒ2.450,-. Wat de schade van het openbreken is is nog niet bekend. Onder de naam 'De Laatste Loodjes' verzorgen lokale omroe pen in Noord-Limburg vanaf 12 mei a.s. samen een radioprogramma over het centraal schriftelijk eind examen voor het voortgezet onder wijs. Het geheel door vrijwilligers opgezette programma wordt op iedere examendag tussen 19.00 en 22.00 uur uitgezonden vanuit de stu dio P&M in Panningen. De uitzen dingen zijn op 12, 13, 14, 15, 16.20, 21, 22 en 23 mei. Een redactioneel team van de vier omroepen, in totaal zo'n 25 mede werkers. maakt De Laatste Loodjes'. Tijdens de uitzendavonden bespreken zo'n 50 docenten van voornamelijk middelbare scholen uit Noord-Limburg de examens van die dag. Onder voorbehoud worden alle antwoorden gegeven op zowel de open vragen als ook de meerkeu zevragen van ieder examen. De redactie wil er voor zorgen dat na de uitzending iedere eindexamenkandi daat een beeld heeft van zijn of haar score op die examendag. Tijdens de uitzendingen kunnen de leerlingen de studio bellen om vragen voor te leggen aan de docenten, of om hun opmerkingen, reacties en aanvullin gen kwijt te kunnen. De studio is bereikbaar onder tel.nr. 077- 3077899. Behalve aan de examens zelf wordt ook aandacht besteed aan onderwerpen als vakantiewerk, regulier werk, uitzendwerk en frau de. Daarnaast vertelt iedere dag een medewerker van het LAKS (Landelijk Aktie Komitec Scholieren) aan het begin van onze uitzending wat er in den lande alle maal is misgegaan bij hel centraal schriftelijk eindexamen en hoe leer lingen zich kunnen beklagen over de gang van zaken tijdens het examen. Het programma 'De Laatste Loodjes is horizontaal geprogram- meerd. Dat wil zeggen dat dc besprekingen voor ieder niveau op elke dag steeds even laat beginnen: VBO/MAVO (C- en D-niveau) van 19.00 tot 20.00 uur; HAVO van 20.00 tot 21.00 uur en VWO van 21 .(X) tot 22.(K) uur. De uitzendingen zijn te ontvangen op de frequenties van o.a. Omroep Venray (90.2 MHz in de ether en 102.6 op de kabel). In mei dit jaar bestaat Sjoelclub Venray 12,5 jaar. In november 1984 werd Sjoelclub Het Gleufje opge richt. Die naam veranderde later in Sjoelclub Venray. Twee leden van Sjoelclub Venray zijn onafgebroken lid geweest. De twee jubilarissen zijn Cisca en Wim Jacobs. Nog steeds is Wim actief voor de club. al lang als penning meester en het laatste jaar ook als secretaris. Cisca is altijd zijn steun en toeverlaat geweest. Hun inzet vooral bij toernooien is groot. Riet en Henk Kulen zijn mede oprichters geweest (Henk als voor zitter). maar zij zijn tussentijds enkele jaren geen lid geweest. Sjoelclub Venray telt momenteel 31 leden. Elke vrijdagavond wordt er gesjoeld in wijkgebouw 't Schöpke in Veltum. van 20.00 lot 23.00 uur. Zij spelen een interne competitie. Sjoelclub Venray is aangesloten bij de ANS (Algemene Nederlandse Sjoelbond). Verschillende leden gaan regelmatig naar selectiewed strijden en open toernooien. En niet zonder resultaat, zoals u regelmatig kunt zien "op de Kabel" en in kran ten. Maar winnen is geen must! Voorop staat een gezellige en spor tieve sjoelavond! Het jubileumtoernooi is op 18 oktober in Leunen. Iedereen is hier welkom. Inlichtingen: Wim Jacobs, tel. 584948 of Annv v.d. Heyden. tel. 583929. Snel Betrouwbaar STOMERIJ REINIGING VAN KLEDING EN WONINGTEXTIEL KLEDING REPARATIES Julianasingel 3, 5802 AS Venray Tel. 0478-582025 0 21.5 cm/12.95 I1Ü lv« wilt goed zakendoen en dus zou het mooi zijn als u uw producten of diensten op ieder moment kon aanbieden, fat dacht u van Trefpunt? Trefpunt is namelijk de enige Internet-marktplaats die specifiek gericht is op Venray 1 omgeving. Steeds meer mensen komen er net zo vaak als ze door een winkelstraat lopen. Op een tijdstip dat zelf kiezen, zoeken ze en vinden ze algemene informatie en de laatste aanbiedingen. Tot eind 1997 kan ook ivetalage gratis op Trefpunt staan; 7 dagen per week, 24 uur per dag. Waardoor er voortaan ook u virtueel gewinkeld kan worden. ijor meer informatie over een presentatie op internet en de speciale aanbieding int u terecht bij Peel en Maas Grotestraat 68 Venray, tel. 0478-582727, ix.04780-510916, E-mail: peelenm@tref.nl Tref.nl Woensdag 7 mei is het kruisbeeld aan het kerkpad in Venray terugge plaatst. Het betreffende beeld is in april van het vorige jaar losgeraakt van het hout en op de straatkeien geval len. De stichting heeft gezorgd voor herstel van het beeld en voor nieuwe bevestiging. Het kruishout is ver vangen door een nieuw exemplaar van dezelfde maten, compleet met een zinken dakje. Van het beeld is een kunststof mal gemaakt om in eventuele gevallen een kopie te kun nen gieten in beton. Vanaf heden zal dit stukje Venray, ook opgenomen in de route van de stadswandeling, weer in oude luister teruggebracht zijn. Het kruis is in I938 geplaatst ter gelegenheid van het feit. dat toen de zusters Ursulinen 100 jaar in Venray woonden. Zij kwamen op 20 sep tember 1838 vanuit Thildonck in België per huifkar hier aan. Het originele kruisbeeld is ont worpen door pater Angelicus ofm te Venray en werd uitgevoerd in brons op eikenhout. Een baldakijn is bevestigd over de drie topeinden van de balken. Vroeger hing boven het kruis een straatlantaarn om het don kere kerkpad van licht te voorzien. In oktober 1944 raakte een granaat splinter het beeld in de hartstreek. Botsing op Deurneseweg Maandagmorgen omstreeks 10.50 uur stond een vuilnisauto op de Deurneseweg onder Ysselsteyn stil. Dat had een 38-jarige bestuurder van een personenauto uit Helmond te laat bemerkt en daardoor botste zijn auto tegen de vuilnisauto. Een achter hem rijdende auto, bestuurd door een 40-jarige inwoner van Velden, merkte dit te laat en botste tegen de auto voor hem. D: Helmondse bestuurder liep dusdanige verwondingen op dat hij voor behandeling naar het zieken huis moest worden vervoerd. Explosief gevonden Personeel van een garagebedrijf aan de Paul Burgmanstraat vond een nog intact zijnde brisantgranaat. Het oorlogstuig is in afwachting van de EOC veilig gesteld. schouwburg biedt het komen- eizoen een verrassend theater- ramma met naast een ruim ga" productie aanbod ook een ïnder gevarieerd kleinkunst aan- )il seizoen kan men in de luwburg van Venray genieten bv.de musicals De Spooktrein, iSide Story, Larry en de Jantjes. het gebied van (iektheater/show zullen te zien Hans Liberg, The Glory of ipel en Het Groot Niet Te mijden Dans Showorkest. De certen die ten gehore gebracht len worden zijn Fay Lovski, La ide Dessinee. Intermezzo, Ruth oil, Gilbert O'Sullivan, Lori e. Boudewijn de Groot, Rob de s.The Bold and the Beautiful, Nits, Mrs. Einstein, B.Z.N.Ten up en Montezuma's Revenge, laluurlijk is er ook een aantrek- ijk toneel program ma met tuffe, Schakels. Gek van Liefde, i Eyre, Facelift en Liaisons igereuses. let aanbod cabaret en show talent voor u zal optreden bestaat uit go Edwards, Adele emendaal, Purper, Toon rmans, Jod Schuring, Hester crander, De Vliegende Panters, leke Schouten, Seth Gaaikema. :o Maassen, Creme Fraiche en man Finkers en niet te vergeten dubbel cabaretten zoals barestafette met Pieter de Rijk, ty Feteris en Plien van inekom Bianca Krijgsman, ana Niet Schieten, Lebbis en sen, Jenny Arean Lucretia van fVloot, Rick Lorenzo Dros en esto Marcellino. liefhebbers van de klassieke ziek kunnen aan hun trekken nen met de opera's I Pagliacci ialleria Rusticana en Aida van di, de operette Die Fledermaus ir de Hoofdstadoperette. Iharmonisch orkest Banatul 100 gram /4.95 HU 100 gram /2.95 I1U 3 stuks /2.40 nil 6 soorten /3.50 VOOf Jm krab, garnalen of rode zalm, 200 gram /3.50 of 3.75 VOOf Jm Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 10 mei 1997. Zo lang de voorraad strekt. Timisoara met o.a. de 9e symfonie van Dvorak en Het Requiem van Mozart door de Staatsopera Rousse uit Bulgarije. Ook de dans is vertegenwoordigd door Les Dances Africaines Du Senegal, Jeans 7, The Sikulu Company, Het Zwanenmeer en Ocho door Martine Berghuijs, Anne Affourtit, Dries van de Post en Bennie Bartels. De jeugd is ook niet vergeten, zij kunnen genieten van het Poppentheater Tierelijn met Het huisje in het bos. Dag Monster door Jeugdtheater Het Appeltje, het Wintercircus Martin Hanson, De stoere Gilly Hopkins en Habbakuk. Kortom voor elk wat wils. Het programma bruist van ambi tie. Reden te meer om de nieuwe theaterbrochure goed te lezen en snel uw bestelling door te geven. Rob de Nijs (foto Govert de Roos) De eerste plannen om na de herindeling een deel van het gemeente lis van Vierlingsbeek af te breken en het Vrijthof te vergroten, heb- nog geen grote bijval gekregen van politiek Vierlingsbeek. De verse fracties waren nogal verdeeld over te toekomst van hun oude meentehuis en vroegen zich af of een groter Vrijthof wel nodig is. Met betrekking tot dal Vrijthof had het college diverse knelpunten gesig neerd. Zo zijn de sociale activiteiten in het dorp onvoldoende geconcen- :erd. Hetzelfde geldt voor de detailhandel. Verder constateerden b. en w, imtegebrek op het plein bij diverse activiteiten en het ontbreken van têr- sjes, De plannen van b. en w. omhelsen een sloop van het nieuw aangebouwde Jeelte voor het gemeentehuis. Hiervoor is geen bestemming en zo wordt ens het Vrijthof groter. Het. gebouw zou, door aanbouw van een sobere ilaan de achterzijde, een horecafunctie kunnen krijgen met terrasmoge- heid. WENSEN )e PK fractie was van mening dat er meer rekenig gehouden dient te arden met de wensen van de bewoners. Volgens de fractie wil de super set verbouwen maar kan dat niet op die locatie. Ook wil de bibiitheek diuizen terwijl de fractie bekend was dat voor hel voorste gedeelte van t gemeen tehuis interesse was van een ondernemer. De fractie pleitte dan k voor een openbare verkoop van het pand, voordat de plannen de meenschap tonnen geld gaan kosten. De Overloonse fractie vroeg zich zelfs af of men in Vierlingsbeek wel zat op meer ondernemers of een horecabedrijf. Het CDA was ",rje mening toegedaan maar keek ook naar de practische kant. Een plein moet immers ingericht worden, en w. kunnen nu een verder uitgewerkt voorstel gaan maken.

Peel en Maas | 1997 | | pagina 9