Hulpverleners niet blij met actie buurt Cellostraat 'Uitbreiding notariskantoor is illegaal' Leerlingenvervoer I speciaal onderwijs ook volgend schooljaar ongewijzigd Enquête t.b.v. verkeersveiligheidsplan Fusie Boxmeer- Vierlingsbeek op schema 1 Belangrijk Schooldirectie geeft N negatief advies voor kind met Down Syndroom Overval kranten bezorger opgelost 33uté peel en maas Donderdag 27 februari 1997 - Pagina 5 De gemeente Venray zal ook vol gend schooljaar de vergoeding van het leerlingvervoer naar het iaal onderwijs handhaven. De KEERpunt voorgenomen bezuiniging van 25.000 gulden zal nu binnen het totale budget leer- lingevervoer gezocht moeten wor den. Voor de leerlingen betekent het besluit dat iedereen die verder 2 km van de school voor spe ciaal onderwijs woont, aanspraak kan blijven maken op vergoeding van de kosten van het leerlingver voer. Vorig jaar wilde de gemeente al oaan bezuinigen op het leerlingen vervoer. Door alleen nog maar een vergoeding te verstrekken aan leer lingen die verder dan 6 km van een school voor speciaal onderwijs (in Venray Focus), dacht de gemeente 15.000 gulden te besparen. Dat leidde tot een storm van pro test van ouders. Zij gaven daarbij aan dat het speciaal onderwijs voor hen geen vrije schoolkeuze is. Daarop besloot de gemeente om voor het huidige schooljaar de rege ling te handhaven. Dat besluit werd mede ingegeven door het voorne men van het Rijk om een drempel bedrag te heffen. Ouders betalen dan een minimale bijdrage, afhanke lijk van het inkomen, voor de eerste kilometers. Het voornemen van de gemeente was om dan met ingang van dit schooljaar het drempelbedrag in te voeren. Het kabinet kwam echter met een beleidsnotitie waarin aangegeven werd dat voor leerlingen van het speciaal onderwijs de kosten, van vervoer naar de dichtbijzijnde school geheel vergoed moeten wor den. De beleidsnotitie laat echter nog open op welke wijze de gemeentelijke regeling voor het leerlingvervoer aangepast kan wor den. DUIDELIJKHEID De gemeente wil echter zo snel mogelijk duidelijkheid richting ouders verschaffen. Daarom hebben burgemeester en wethouders beslo ten de huidige regeling ook voor het komend schooljaar te handhaven. Alle leerlingen van Focus die verder dan 2 kilometer van school wonen kunnen dus in het komend school jaar aanspraak blijven maken op vergoeding van de kosten van leer lingvervoer. Toch een burgeronderzoek? Is er sprake van toeval of.... Terwijl Samenwerking Venray in Peel en Maas een artikelenreeks is gestart om zo de interesse voor een burger- onderzoek te peilen, voert de gemeente Venray al direct een onderzoek bij de burgers uit. In de gemeentekrant van februari kreeg de burger een enquêteformulier met betrekking tot de verkeersveiligheid. En dat terwijl de gemeente een burgeronderzoek, zeker dit jaar, nog niet zo zag zitten. Navraag bij de gemeente leert echter dat het om een incidenteel onder zoek gaat. De gemeente is momenteel bezig met de voorbereidingen van een verkeersveiligheidsplan voor Venray. Dat plan wordt door het onder zoeksbureau BVA gedaan op aangeven van de gemeente. "Bij een dergelijk plan kan de gemeente aanspraak maken op subsidies van de Provincie en van de ROVL (Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid i LimburgEen van de verplichtingen die zo'n subsidie met zich meebrengt is het doen van een onderzoek. Daarvoor is deze enquête samengesteld" aldus een woordvoerster van de gemeente, "Het onderzoek is dus ook niet te vergelijken met een burgeronderzoek zoals Samenwerking dat voor ogen heeft". De gemeente zal overigens ook de basisscholen benaderen. De oudere leerlingen die zelfstandig naar school gaan zullen dan ook worden bena derd over de verkeersveiligheid in Venray. j Het verkeersveiligheidsplan zal in de tweede helft van dit jaar op de poli- jiieke agenda staan.... misschien wel tegelijk met het bespreken van een ^burgeronderzoek. ijf De fusie tussen de gemeenten r Vierlingsbeek en Boxmeer ligt op schema. Dat bleek tijdens de vori ge week gehouden raadsvergade ring. Nadat de gemeenteraad van Vierlingsbeek eerst gecombineerd vergaderde in Boxmeer werd de vergadering in Vierlingsbeek voortgezet. De Maaskantfraktie is echte van mening dat er nog veel werk verzet moet worden. Ook bespeurde deze fraktie een cultuurverschil tussen de raden van Vierlingsbeek en Boxmeer. "Verdraagzaamheid en vertrouwen in het proces is dan ook geboden". Tijdens de vergadering werd nog eens duidelijk gesteld dat het ambte lijk apparaat richting publiek zal blijven streven naar een optimale iienstverlening. Het publiek zal ook middels een huis-aan-huis folder duidelijk maken wat er na de fusie illeinaal verandert. Zo zal het gemeentehuis in Vierlingsbeek op repaalde dagen open blijven en zal de woensdagavondopenstelling tehandhaafd blijven. OZB De raad had geen moeite met het vaststellen van de OZB tarieven. Die zullen niet worden verhoogd omdat hertaxatie van de woningen heeft plaatsgevonden. KAPVERGUNN1NG Er ontstond binnen de raad nog een heftige discussie rondom een kapvergunning, verleend aan wet houder Litjens. Het raadslid Jans van de PK fraktie had zich geërgerd aan het feit dat er een kapvergun ning was verleend aan de wethouder maar dat dat nergens gepubliceerd was. Jans had die onvrede geuit in een brief aan het college maar ook in het dagblad De Gelderlander. Voorzitter Dittner was nogal ver baasd dat Jans naar de krant was gestapt en niet eerst het antwoord van het college had afgewacht. Hij vond dat ongehoord. Dittner gaf verder aan dat de kapvergunning voortvloeide uit het raadsbesluit om de kern van Vierlingsbeek op te knappen. De vergunning aan Litjens was behandeld zoals bij elke andere burger, waarmee voor Dittner de discussie was afgelopen. Op donderdag 9 januari werd ijdens het bezorgen van 'Peel en 'laas' op de Oostsingel een 14- arige bezorger beroofd van zijn 'rantengeld. de bezorger werd laarbij flink mishandeld door wee andere jongens. Vorige week maandag kon de •olitie een 13-jarige jongen aanhou- en, die tijdens de verhoren bekende e beroving met zijn 17-jarige 'liend' te hebben uitgevoerd. Die 7-jarige knaap is inmiddels gereë- gpigreerd naar het land van herkomst n kon niet worden aangehouden. Ie 13-jarige is inmiddels voorgeleid an de rechtercommissaris en de •fficier jeugdzaken omdat bie- hoe en,^eze overval te ernstig vonden m 'eenvoudiger' af te doen. De 13- tige zal binnenkort voor de jeugd- vw* er moeten verschijnen. De ;.58i uders hebben inmiddels de kran- •nbezorger schadeloos gesteld. Spurkt vanaf Overloonseweg afgesloten Een wegenbouwbedrijf is begon nen met de reconstructie van de aan sluiting van de Overloonseweg naar Spurkt. De werkzaamheden zullen ongeveer vier weken duren. Het ver keer op de Overloonseweg onder vindt ter hoogte van Spurkt hinder, door de geplaatste verkeerslichten. Op de Overloonseweg is gedurende die tijd over een lengte van 300 meter maar één rijstrook toeganke lijk. Een omleidingsroute is niet ingesteld. Politie: "Van kindermishandeling geen sprake" De actie van een groep bewo ners van de Cellostraat en de Fagotstraat is verkeerd gevallen bij politie en hulpverleners. Het is goed dat burgers attent zijn op mogelijke kindermishandeling, maar de manier waarop dat naar buiten is gebracht vinden ze niet acceptabel. Ze zijn bang dat het gezin en de kinderen schade ondervinden van de media-aan dacht en dat de hulpverlening erdoor wordt belemmerd. Maandag schakelden omwonen den de media in oni aandacht te vragen voor een geval van langdu rige kindermishandeling binnen een gezin in de Cellostraat. De hulpverlening doet veel te weinig, zeggen de bewoners, die vinden dat de kinderen bij de ouders weg moeten. Woordvoerder Peter Meulenberg van de Raad voor de Kinderbescherming noemt de wijze waarop de buurt de problemen onder de aandacht hebben gebracht niet goed. De juiste weg loopt via de de Raad, al dan niet via tussenkomst van het Bureau Vertrouwensarts Kindermishandeling. Meulenberg ontkent dat de hulp verleningsinstanties niets aan het probleem in het Venrayse gezin heb ben gedaan. Naar aanleiding van meldingen, die via de vertrouwens arts binnenkwamen, heeft de Raad voor de Kinderbescherming een onderzoek gedaan. De Raad advi seerde de kinderrechter om het gezin onder toezicht te stellen en een voogd aan te stellen. De rechter nam dat advies eind 1995 over. De stichting Jeugdbescherming en Jeugdhulpverlening voert de voog dij uit. Bureaumanager Fred van den Boogaard zegt dat de problemen bij het gezin onder controle zijn. Behalve met de ouders en de kinde ren is er regelmatig overleg met school en politie. Een uithuisplaat sing, zoals geëist door de omwonen den, is op dit moment niet aan de orde. "Zeker niet op basis van roe pen uit de buurt alleen", zegt Van den Boogaard. "Uithuisplaatsing is nogal een ingreep. Dat gebeurt alleen als het kind in gevaar is en dan heb je nog een machtiging van de kinderrechter nodig. Volgens de woordvoerder van de Jeugdbescherming zijn er geen sig nalen die uithuisplaatsing rechtvaar digen. De hulpverleningsinstanties door breken naar aanleiding van de onge bruikelijke actie van de buurtbewo ners het stilzwijgen rondom het gezin in Brukske. Normaliter staan hulpverleners niet te popelen om de problemen van gezinnen naar buiten te brengen, in verband met de priva cy van de betrokkenen. Ook een woordvoerster van de politie had geen goed woord over voor de wijze waarop de buurt de problemen in de openbaarheid heeft gebracht. Ze rijden de hulpverleners in de wielen en de kans bestaat dat de zaak escaleert. Volgens woord voerster N. Padmos is er "geen enkele sprake van kindermishande ling. in het verleden niet en nu niet". Ook de politie erkent dat er proble men zijn in het gezin, maar hulpver leners zijn "adequaat en alert" bezig. Politie en hulpverleners zeggen op zich blij te zijn met de meldingen uit de buurt. Een groep bezorgde buurtgenoten van het gezin in de Cellostraat hing maandagochtend spandoeken op in de straat. Daarop teksten als 'Waar blijft de kinderbescherming?' Ze wilden met hun actie aandacht te vragen voor een geval van vermeen de kindermishandeling in hun straat. De buurtbewoners zeggen talloze te malen te hebben gezien dat de kin deren uit het gezin werden geslagen. Vooral het oudste kind moet het ont gelden, zowel bij de vader als de moeder. Ze zou soms buiten worden gezet. Ook vertellen mensen uit de straat dat het 16-jarig meisje naakt werd vastgebonden. Het kind wordt verwaarloosd en mag niet met kin deren uit de buurt spelen. De mis handeling duurt al vele jaren meld den de omwonenden. De tekt op het spandoek spreekt duidelijke taal. Ondernemer Sijbers heeft nieuwe munitie in gevecht met gemeente Venray: De gemeente heeft notaris Mathijsen uit Venray ten onrechte vergunning gegeven voor het uit breiden van diens kantoorpand op de hoek van de Raadhuisstraat/Gasstraat. Dat stelt de Venrayse ondernemer Jac Sijbers. Hij baseert zich op een gerechtelijke uitspraak in een kort geding tussen hem en de gemeente Venray. Daarin had Sijbers geprotesteerd tegen de afwijzing door de gemeente van Sijbers' bezwaar tegen de verleen de bouwvergunning. De rechter verklaarde het bezwaar van de Venrayse ondernemer overigens niet ontvankelijk. Het (tijdelijke) kantoor van nota rispraktijk Mathijsen Weijs is ille gaal gebouwd, stellen Sijbers en z'n advocaten. Er is vergunning afgege ven voor een tijdelijk gebouw op het adres Raadhuisstraat 13. De kan toorruimte is echter grotendeels gebouwd op een achtergelegen per ceel. Volgens het kadaster ligt dit stukje grond echter niet aan de Raadhuisstraat, maar aan de Gasstraat. En dus staat het gebouw er illegaal, zegt Sijbers. Het protest tegen de vermeende illegale bouw is de volgende stap in de eenzame kruistocht die Venraynaar Jac Sijbers voert tegen de gemeente Venray. Sijbers protes teert tegen elke uitbreiding die de gemeente wil toestaan in het cen trum. Eerder probeerde Sijbers de bouw van een overdekt terras van café Hulsman tegen te houden. Door het dwarsbomen van de plannen wil Sijbers een snelle herziening van het bestemmingsplan Centrum afdwin gen. Hij hoopt vervolgens aan de Gouden Leeuw te kunnen bouwen. WEIGERING Sijbers en z'n broer zijn eigenaren van het pand op de hoek van de Kempweg-Schouwburgplein. waar in onder meer supermarkt Basismarkt is gevestigd. De in Overloon woonachtige Venraynaar heeft al enige tijd plannen voor uit breiding van het complex aan de zijde van het Gouden Leeuwterrein. Sijbers wil boven het magazijn van Basismarkt twee luxe appartemen ten realiseren. Op een braakliggend lerreintje tussen zijn pand en de videotheek wil Sijbers een winkel van circa 80 m2 bouwen. De gemeente Venray wil aan die plannen niet meewerken en baseert haar weigering voornamelijk op een rapport uit 1995 waarin staat dat Venray eerder teveel dan te weinig winkels heeft. De gemeente heeft bovendien Sijbers laten weten het Gouden Leeuwterrein als één geheel te willen aanpakken en daarom voorlopig niet met hem in zee te willen gaan. De Venraynaar vindt dat belachelijk. Zijn plan is volgens hem niet meer dan een logische opvulling van een lelijk gat in de noord-oostelijke wand van de Gouden Leeuw. VERGELIJKBAAR Volgens een medewerker van de afdeling VROM op het gemeente huis is bij het verlenen van een vrij stelling voor bouwplannen die afwijken van het bestemmingsplan het kadastrale nummer niet zozeer van belang. "Ontheffing wordt ver leend op basis van de bouwaan- vraag. waarvan de tekening een belangrijk deel uitmaakt", zegt J. Zanders. Volgens hem is er pas spra ke van illegaal bouwen als de wer kelijke bouw op een andere plek plaatsvindt dan op tekening staat. Ook dat het gedeeltelijk om een ander bestemmingsplan gaat is niet echt essentieel, meent hij. De vrij stelling wordt verleend om af te wij ken van het ter plekke geldende bestemmingsplan. Veel goeds heeft Zanders niet over voor de protesterende onderne mer. "Als aan jouw plan geen mede werking wordt verleend en je bent het met die beslissing niet eens, moet je in je protest wel een verge lijking maken met vergelijkbare plannen in de buurt. Sijbers protes teert tegen alles. Ik laat dat verder aan hem. De gemeente-ambtenaar vindt dat Sijbers zich met z'n voort durende protesten zich op het randje van het toelaatbare begeeft. Ondertussen heeft de Venrayse ondernemer al weer een nieuwe pijl op z'n boog. Die is gericht op de vestiging van een winkel in de tan dartspraktijk in de Poststraat. De gemeente meet ook hier met twee maten, vindt Sijbers. Wordt ver volgd. Voor het spreekuur in Venray blijft het bezoekadres Bergweg 4. Voor het maken van afspraken geldt ook (077) 320 91 91 '*Vao>i een comfrieet üUefuewi "Cottage" grenen meubelen woondecoraties De enige echte Gottage dealer Kerkstraat 47, Tegelen, tel.: 077-3731573 Dat ge bedankt ziet dat wette!? Zo, de carnaval zit er weer op en wat hebben we toch allemaal geno ten. Allemaal bedankt! Iedere Piëlhaas kent het lied 'wat is now Venroy zonder...' of toch niet? Eén couplet ontbreekt: 'wat is now Venroy zonder muziek!' We hebben allemaal kunnen genieten van de joekskapellen die Venray rijk is, maar een bedankje? Natuurlijk, ere wie ere toekomt maar het ontbrak deze carnaval ech ter nogal eens te vaak aan dit simpe le zoveel zeggende woordje 'hart stikke bedankt!' Pro deo kon iedereen hiervan genieten, het kwam echter maar al te vaak voor dat de betaalde orkesten in de hemel geprezen werden. Onze eigen mensen die op straat en in optochten mensen van schitterende klanken voorzagen, moesten het stellen zonder iets, ja, zelfs zonder bedankje. Ja, zelfs niet-muzikanten, die von den dat onze joekskapellen dit alle maal maar moesten doen 'pro deo'. Nou ze hebben wel erg veel noten op hun zang. Dat ge bedankt ziet dat wette! Een onbedankte joeksige Hazin. Moraal: Geen bedankje, oké! Organisatie sparen maar! Misschien wordt wel betalen een alternatief voor het volgende jaar! Niet tè hoog... In het gemeentelijk voorlichtings blad 'bij de tijd' is een artikel ver schenen, waarin de fractievoorzit ters hun zienswijze geven over de lastendruk in Venray. Letterlijk staat er op pagina 4: 'Overigens vinden fractievoorzitters dat de gemeente lijke belastingen aan de hoge kant zijn. Maar, met uitzondering van Joost van de Vorle. niet tè hoog'. Deze tekst wordt niet door ieder een hetzelfde gelezen. Bedoeld is hier dat Joost van de Vorle de lasten druk veel te hoog vindt. Schrikbarend is de 10% verhoging van de rioolbelasting tien jaar op een rij. Verder de gevolgen van de hertaxering van de onroerendgoed- belasting in 1998 die dan opnieuw buitensporig omhoog gaat als gevolg hiervan. De verkiezingen in maart 1998 zijn dan inmiddels voorbij. Bij de begrotingsbehandeling - het enige moment om met succes van zijn mening blijk te geven - heeft de fractie Van de Vorle mede wegens de grote lastendrukstijging een ver hoging van de belasting afgewezen. Tussentijdse uitlatingen die niet direct van invloed zijn op de belas tingverhogingen. wekken dan ook ten onrechte de indruk dat alle poli tieke partijen tegen de belastingver hoging gestemd hebben. De fractie Van de Vorle is hierin recht door zee en wijst iedere verho ging van de hand. In het bewuste artikel komt dit niet duidelijk naar voren. Fractie Van de Vorle In Leunen is de tijd stil blijven staan Toen wij eind vorig jaar naar Leunen verhuisden, vermoedden wij niet dat voor het onderwijs in Leunen de tijd stil is blijven staan... Onze zoon zou in januari 4 jaar worden en - zoals alle andere kinde ren van die leeftijd - naar de plaatse lijke basisschool gaan. Er was echter één probleem: ons kind heeft het Syndroom van Down. Omdat wij als ouders het erg belangrijk vinden dat juist zo'n kind een geïntegreerde opvoeding en ont wikkeling doormaakt, waarbij acceptatie door de mensen om hem heen, vooral de kinderen in de buurt, het dorp en de school een voorwaar de is, was voor ons de weg naar de basisschool vanzelfsprekend. Wij stuitten daarbij echter op een muur van onbegrip en vooroordelen ten aanzien van de ontwikkelingsmoge lijkheden van kinderen met DS. Zelfs het gegeven dat onze zoon reeds anderhalf jaar zonder noe menswaardige problemen en met veel plezier een peuterspeelzaal had bezocht, was voor de basissèhool geen aanleiding om hem een kans te geven. Het schoolhoofd bleef onver murwbaar en volhardde in zijn afwijzing, daarbij zich verschuilend achter de vage motivatie dat de aan wezigheid van het kind een té grote belasting zou vormen voor het team. Daar waar vrijwilligers anderhalf jaar lang probleemloos blijk geven van kundigheid laten 'professionals' het klaarblijkelijk afweten! In het schoolboekje van de basis school De Meent wordt een pagina geheel gewijd aan 'zorgverbreding', waarbij woorden als 'het onderwijs wordt afgestemd op de ontwikke ling en mogelijkheden van elke leer ling', 'extra begeleiding', etc. worden gebruikt, kreten die het imago van een ingeslapen school moeten opvij zelen, maar in de praktijk loze kre ten blijken te zijn. Gelukkig zijn er in Venray nog veel scholen die aan de gedachte 'weer samen naar school' een con crete en positieve inhoud willen geven, geheel overeenkomstig de huidige tijdgeest. fam. V., Leunen De ouders van een 4-jarige jongen met Down Syndroom hebben vorige week te horen gekregen dat hun zoontje niet op basisschool De Meent in Leunen geplaatst kan worden. De aanwezigheid van dat kind zou een té grote belasting vormen voor het team. De ouders van het kind uiten hun ongenoegen in een ingezonden brief aan deze krant, (zie elders in dit blad). Het schoolbestuur spreekt echter van een nega tief advies van de directie. Kan een school een kind weigeren? ïs hier sprake van discriminatie? Vragen die meteen opkomen bij dit voorval. door Christ van den Munckhof De ouders willen met hun ingezonden brief aandacht voor dit probleem en zeker geen discussie voeren via de media. Reden voor hen om zich te beperken tot een ingezonden brief. Dat is hun goed recht. Toch is de redak- tie van mening dat enig achtergrondinformatie daarbij meer duidelijkheid biedt terwijl ook een reaktie van het schoolhoofd op zijn plaats is. Het is inderdaad zo dat een bijzondere school, katholieke scholen vallen onder het bijzonder onderwijs, kinderen kunnen weigeren. Een wetswijzi ging is echter in de maak dat de scholen een eventuele weigering met goede argumentatie moet onderbouwen. Is hier dan sprake van discriminatie? Vorige week nog liet het schoolbe stuur van de Stichting Katholiek Primair Onderwijs Venray in een pers- schrijven weten dat ouders een volledige vrijheid van schoolkeuze moeten hebben. Dat geldt dan ook voor ouders van kinderen met Down Syndroom. Scholen kunnen bovendien extra middelen en leermaterialen krijgen voor de begeleiding van kinderen met Down Syndroom. Een schoolteam zou het als een uitdaging moeten beschouwen om een kind met Down Syndroom te kunnen begeleiden. Andere scholen in Venray (de Bongerd en St Oda in Ysselsteyn) hebben die uitdaging in het verleden aangenomen. Het is dan vreemd dat een school, die onder hetzelfde schoolbestuur funk- tioneert, die uitdaging niet aanneemt en een gezin, dat zich pas in Leunen gevestigd heeft, in de kou laat staan. Directeur Bovée, wil desgevraagd niet reageren en verwijst door naar het schoolbestuur. Voorzitter Theo Mulders van het schoolbestuur laat weten dat het hier niet om een afwijzing gaat. "De directie heeft een negatief advies gegeven. Het schoolbestuur moet zich nog over dat advies buigen" aldus Mulders, Volgens Theo Mulders is het een zaak met meerdere kanten. "Het kind zou eerst op een andere school komen. Daarvoor was door die school al veel voorbereiding ingestoken en extra formatie-uren aangevraagd. Dooi de verhuizing moeten die extra formatie-uren door De Meent opnieuw aan gevraagd worden. Dat is zeer moeilijk omdat die uren normaal een jaar van tevoren aangevraagd moeten worden. Met de huidige formatie heeft de schooldirecteur aangegeven de begeleiding van het kind niet aan te durven. Het kind is beter af op de andere school, waar al die voorbereidingen al getroffen zijn". Mulders erkent dat het kind zo een stuk integratie in de gemeenschap van Leunen mist Het schoolbestuur moet nog een definitief besluit nemen. "Het is een belangenafweging waarbij centraal staat wat voor de toekomst het beste is voor het kind" aldus Mulders.

Peel en Maas | 1997 | | pagina 5