VENRAY Veertig jaar én CD Hoe denkt de burger erover Wie beheert de bossen? SAMENWERKING post L Manifestatie Kies Techniek verschoven naar 4 oktober 1997 Genezende Energie Kom naar de hypotheek-infomarkt op zaterdag 22 februari BANK Projectavond 'Ghana' 'T VENROJS LAEVE GETAEKEND Veel overlast in ziekenhuis door verbouwing. Het huis gevonden dat bij u past? Dan maken wij uw hypotheek Op Maat Rabobank PEEL EN MAAS Donderdag 13 februari 1997 - Paginii Samenwerking wil burgeronderzoek Vorig jaar stelde Samenwerking Venray voor om een burgeronderzoek in te stel len. Samenwerking is van mening dat de politiek en de gemeente vaker de burger moet raadplegen. Een regelmatig te houden burgeronderzoek zou daar een goed instrument voor kunnen zijn. Samenwerking kreeg echter niet de steun van de gemeenteraad maar is toch doorgegaan met haar plannen. In deze en de komende drie edities zal worden ingegaan op een bepaald onderwerp en zul len diverse standpunten worden belicht. De onderwérpen hebben betrekking op zaken als openbare werken en milieu, openbare orde en veiligheid, leefbaarheid, ruim telijke ordening en volkshuisves ting. Aan de hand van dat artikel kunnen burgers reageren via onderstaande bon. Zij kunnen hun mening daarover kwijt. Verder kunnen zij aangeven welk pro bleem volgens hen de gemeente eens aan moet pakken. De inzameling gaat plaatsvin den o.a. via de Stadspost, die dat geheel gratis verzorgt, en particu liere inleveradressen. Onderaan staan de afleveradressen genoemd. De reakties moeten aantonen of een groter burgeronderzoek wel of niet wenselijk is. Noot van de redaktie: De inboud van deze artikelenreeks valt geheel buiten de verant woordelijkheid van de redaktie van Peel en Maas. Wat vindt u ervan? Komende weken vraagt de frac tie Samenwerking Venray de Venrayse burgers naar hun mening over een aantal zaken. Samenwerking wil graag weten wat de Venraynaren bezighoudt en wil de belangstelling peilen voor een eventueel te houden gro ter burgeronderzoek. In een vier tal artikelen in 'Peel en Maas' wordt telkens een onderwerp aan gesneden dat in zo'n onderwerp aan de orde zou kunnen komen. Het eerste artikel gaat over het beheer van onze bossen. Venray is een bosrijke gemeente. Van de totale oppervlakte van 14.600 ha is 2515 ha beplant met bos. Na de 10.000 ha die agrariërs in gebruik hebben neemt bos de twee de plaats in op de lijst van bodemge- bruik in Venray. Ver voor stenen bebouwing, dat slechts ongeveer 700 ha beslaat. De gemeente Venray is zelf eige naar van het overgrote deel van dit bos. In de Venrayse politiek wordt, net als in de rest van Nederland, de laatste jaren steeds vaker gesproken over het afstoten van taken. Moet de gemeente zich nog wel bezighouden met hef kappen en snoeien van de bossen? Dat kunnen particuliere bedrijven toch ook? Particuliere bedrijven kunnen dat Inleveradressen stadspost Venray centrum, Lectuurhal, Groteslraat 5, brievenbus Stadspost. Venray Brukske, Bakkerij Houben, Kiosk 22a, brievenbus Stadspost. Venray Zuid, Hermans, Leunseweg 25, brievenbus Stadspost. Venray Landweert, 1. Busser, Kruidenlaan 112, privé brievenbus. Leunen, Electro De Mulder, Albionstraat 43, brievenbus Stadspost. Oostrum, Bakker H. Verheijen, Mgr. Hanssenstraat 25, brievenbus in de win kel. Ysselsteyn, friture M. Bosch, Jan Poelsweg 12, brievenbus in cafetaria. Merselo, Janssen-Millen, Dorperveld 13, privé brievenbus. Oirlo, L. Manders, Castenrayseweg 28, privé brievenbus. Castenray, Classens, Castelostraat 30, privé brievenbus. Heide, G. Verkoeijen, Ysselsteynseweg 10, privé brievenbus. Veulen, Fleurkens van Gassel, Veulenseweg 49a, privé brievenbus. Vredepeel, J. Classens, Joh. v. Stalbergweg 7, privé brievenbus. Smakt, Het Pelgrimshuis, St. Jozeflaan 52, brievenbus IN winkeldeur. NB: uiteraard kunt u de bon ook op een voldoende gefrankeerde briefkaart zenden naar I. Busser bovendien goedkoper, omdat ze van de overheid meer subsidie te krijgen dan de gemeente. Dat komt weer omdat particuliere bosbezitters over het algemeen veel moeite hebben om hun bossen in goede staat te houden. Reden voor het rijk om bij te springen. Voor het onderhoud van bossen krijgt een particulier het dubbele bedrag aan subsidie per ha dan de gemeente. Een aantal parti culiere organisaties is daar handig op ingesprongen. Zij bieden gemeenten hun diensten aan bij het beheer van bossen. De gemeente is goedkoper uit, de particuliere stich tingen en bedrijven verdienen geld en de overheid betaalt. Het rijk is met dit gaatje in de regelgeving niet blij, maar het mag. In de regio hebben de gemeenten Meerlo-Wanssum en Bergen al op een soortgelijke wijze hun bosbe heer uitbesteed en enkele weken geleden besloot Venray hetzelfde te doen. ERFGOED In de gemeenteraadsvergadering van eind januari was de fractie Samenwerking tegen het voorstel om met de stichting De Marke in zee te gaan. De gemeente wil onge veer 1300 ha bos aan deze stichting verhuren en dat is, uitgaande van ongeveer 13.000 gezinnen in Venray. pakweg 1000 m2 bos per gezin. De fractie is niet tegen uitbeste den, maar vindt dat de Venrayse politiek wat al te gemakkelijk omspringt met haar erfgoed. Samenwerking vindt de risico's te groot. Uitbesteden kan alleen als daar een gedegen toekomstplan onder ligt. Dat is er nog steeds, ondanks herhaald aandringen van de politiek en toezeggingen van het college in de afgelopen jaren. De belevingswaarde van de Venrayse bossen is in de ogen van Samenwerking te belangrijk om zonder goede voorbereiding uit han den te geven. Geld telt natuurlijk, maar er zijn dingen die belangrijker zijn vindt de fractie, zoals het recre atieve doel, de natuurbelevings- waarde ervan en de verantwoorde lijkheid die wij hebben tegenover volgende generaties. Als lokale politieke partij had Samenwerking graag door een bur geronderzoek te weten willen komen wat u vindt van het beheer van de Venrayse bossen. Vindt u dat de gemeente over dergelijke belang rijke onderwerpen de Venrayse bur ger in een jaarlijks burgeronderzoek zou moeten raadplegen, dan horen we dat graag van u. stads Venray - Horst - Sevenum regio Naam: adres: postcode: is voorstander/tegenstander* van het houden van een burgeronderzoek doorhalen wat niet van toepassing is het meest urgente probleem dat de gemeente moet aanpakken is: De jaarlijkse manifestatie Kies Techniek Venray vindt dit jaar plaats op zaterdag 4 oktober. Het organise rende bedrijventeam heeft gekozen voor een nieuwe opzet van het eve nement. Om één en ander organisa torisch mogelijk te maken, heeft het bedrijventeam besloten de manifes tatie niet, zo als gebruikelijk was, in het voorjaar te houden, maar in het najaar. In de nieuwe opzet omvat de manifestatie niet alleen een bedrij- venbeurs waarop de deelnemende bedrijven zich presenteren, maar ook een prijsvraag, workshops, lezingen en rondleidingen bij de gastbedrijven waar de manifestatie wordt gehouden. Met deze nieuwe programmering is uitdrukkelijk rekening gehouden met de ouders, docenten en anderen die het keuze proces van de leerlingen beïnvloe den. Het is de bedoeling dat leerlin gen en ouders samen plezier beleven aan het bezoek van Kies Techniek Autobrand Dinsdag omstreeks 16.10 uur begon een op de Zuidsingel rijdende personenauto, bestuurd door een 42- jarige Venraynaar te 'stotteren'. Daarna zag de bestuurder rook uit het motorcompartement komen. Hij stopte en de te hulp geroepen brand weer kon niet voorkomen dat het motorcompartement uitbrandde. 1997. Kies Techniek is bedoeld om leer lingen uit het Venrayse basisonder wijs te laten zien dat technische beroepen heel leuk kunnen zijn, om zo de instroom in het technisch onderwijs te bevorderen. Geparkeerde auto's vernield Een 55-jarige inwoner var Leiden, hier op carnavalsbezoek. had zijn auto geparkeerd aan de St. Antoniusstraat. Hij ontdekte maan dag dat de auto behoorlijk bescha digd was. Er waren onder andere verschillende deuken. Gezien de sporen denkt de politie dat die ver oorzaakt zijn door een vrachtauto, Maar helaas heeft die bestuurder die het bemerkt moet hebben, verge ten zijn visitekaartje achter te laten. Een 21-jarige inwoner van Nieuwegein had zijn personenautc maandagmiddag omstreeks 14.0G uur op de Westsingel geparkeerd. Toen hij na de carnavalsoptocht bij zijn auto terugkeerde ontdekte hij dat een portier van de auto deuker had opgelopen. Hier denken de des kundigen dat deze door een andere personenauto moeten zijn veroor zaakt. Ook hier moet de veroorzakei dat bemerkt hebben. In beide gevallen zoekt de politie naar getuigen. Op dinsdag 18 februari, aanvang 20.00 uur, wordt in centrum Gita aan de Veltumse Kleffen 28 te Venray door Reiki Master Dick Nijssen een informatieve lezing gehouden over 'Genezende Energie'. In de lezing zal worden uitgelegd, dat iedereen van nature de gave heeft aan zichzelf en ande ren genezende energie door te geven met zijn handen. Iedereen bezit in aanleg genezende energiekanalen. Helaas worden deze kanalen door onverwerkte levenservaringen en ziekte steeds meer geblokkeerd. De kern van deze lezing is: hoe deze kanalen weer te openen en open te houden, zodat wij ons lichaam, onze emoties en onze relaties met ande ren kunnen genezen. De achter grond en resultaten met de Reiki- methode voor natuurlijke genezing zullen worden uitgelegd. Reiki is een uit Japan afkomstige, natuurlijke geneeswijze die zich door zijn eenvoud bijzonder goed leent voor toepassing binnen de familie en kennissenkring. Men heeft er geen bijzondere aanleg of opleiding voor nodige om Reiki te leren. Tijdens de lezing bestaat er de mogelijkheid een korte Reiki behan deling te ontvangen. Voor meer informatie kunt u bel len naar Anja Grob, tel. 0478- 583857. De toegang is gratis. Vooraf aanmelden is noodzakelijk. Bij de ING Bank weten we alles van hypotheken. Wilt u weten wat de ING Bank u kan bieden? Bel dan voor Onze adviseurs gaan niet uit van een standaardoplossing, een afspraak of kom langs. maar houden rekening met uw wensen en toekomstverwach tingen. Het is zelfs mogelijk om verschillende hypotheekvor- men te combineren tot uw ideale hypotheek. - Uw ING Bank: Merseloseweg 62, 5801 CE Venray, telefoon: (0478) 586455 Vastenactie 1997 De Werkgroep Noord-Limburg van de Landelijke Vastenactie omvat de dekenaten Gennep, Venray, Horst, Venlo en Helden. De opbrengst van haar actie 1996 voor een aantal projecten in Colombia bedroeg ruim 312 duizend gulden. Dit jaar is gekozen voor een drie tal projecten in Ghana, te weten: Kredieten en scholing voor vrou wengroepen; De uitbreiding beroepsschool voor plattelandsjon geren; Boomkwekerijen voor herbe bossing door boerengemeenschap pen. Hierover zal op 17 februari om 19.30 uur in de Oude Lind te Horst een projectavond 'Ghana' gehouden worden. Maurits Verhagen, momenteel arts bij de GGD in Venlo, heeft vele jaren in Ghana gewerkt. Hij geeft ons een inzicht in de cultuur en structuur van het land en vertelt over zijn ervaringen daar als arts. Pater Frans Meddens, zoon van de oprichter van Nunhems zaden, werkte tien jaar in Ghana. Naast zielzorger noemt hij zich vooral ook 'ontwikkelingswerker'. Hij introdu ceerde betere landbouwmethodie- ken en was daarin vooral bezig met het urgente probleem van de 'herbe bossing'. Na de pauze is er een forum bestaande uil: Kees Dekkers, hoofd medewerker van BIS (Bureau Internationale Solidariteit); pater Ger Cuppen, voorzitter van de Werkgroep Noord-Limburg; mevr. Joke Kersten, burgemeester van Broekhuizen en Grubbenvorst; de heren Verhagen en Meddens. De toegang tot deze avond is vrij. Personenauto botste tegen oplegger Woensdagmorgen omstreeks 06.30 uur was een 37-jarige bestuur der van een trekker met oplegger, afkomstig uit het Belgische Lanaken op de Puttenweg zijn com binatie aan het terugzetten óm een erf op te rijden. Door tot nu toe onverklaarbare oorzaak botste een personenauto, bestuurd door een 36- jarige Venraynaar tegen de oplegger aan. De bestuurder kwam bekneld te. zitten in zijn auto en moest door de brandweer worden bevrijd. Hij moest met verschillende verwondin gen naar het ziekenhuis worden ver voerd en werd ter observatie opge nomen. Huis Hypotheekadvies Venray-Oostrum tel.(0478)530 216 Zevenrode tel. (0478) 530 341 Meerlo-Wanssum tel.(0478)538 238 Het gaat goed met dameskoor Venrode Twee jaar geleden verscheen in 'Peel en Maas' het verhaal van het noodlijdende dameskoor Venrode dat in opperste nood greep naar een paardenmiddel om te overle ven. Er werd drastisch verjongd, er kwam een nieuwe dirigent, nieuw repertoire en nieuwe kle ren. Na die tijd bleef het verdacht stil rond Venrode, maar nu trekt het koor opnieuw aan de bel, dit keer met vrolijker berichten. Het koor bestaat veertig jaar en viert dat in 1997 met diverse activitei ten. Hoogtepunt is het uitbrengen van een cd die het koor in eigen beheer heeft opgenomen. (door Bert Albers) Het was niets meer en niets min der dan een noodkreet en een aller laatste poging van het bestuui om in 1995 het roer drastisch om te gooi en. Een schot in het duister, want de dames wisten ook niet of Venray zat te wachten op Venrode nieuwe stijl, met een jonge dirigent en lichtere muziek op het repertoire. Ze wisten alleen dal er steeds meer koorleden bedankten en bovendien ook de diri gent was opgestapt. Het schot in het duister was er ook een in de roos. "We hebben er sindsdien twintig nieuwe leden bijgekregen", vertelt voorzitter Jeanny Jenniskens. Een aantal waarop elk koor jaloers zal zijn, weet ook secretaris Nelly Thomassen. De beide vrouwen, die samen met drie anderen het bijzon der eensgezinde bestuur van Venrode vormen, zijn dan ook best trots. Om een vergelijkbare cultuur omslag te bewerkstellingen huren bedrijven duurbetaalde deskundigen in. IN STILTE Na de doorstart bleef het echter verdacht stil. Maar dat was niet omdat het slecht ging, zo vertellen Jeanny en Nelly. Het gebeurde bewust. In de luwte ging het koor aan de slag. Verbetering van de kwa liteit. Alle koorleden hebben bij voorbeeld toegezegd een cursus 'koorscholing en stemvorming' te doen via de Venrayse muziekschool. Een deel van de dames heeft de cur sus al achter de rug. Er is verder gewerkt aan het nieu we repertoire dat de jeugdige diri gent Noël Seerden voor Venrode op het oog had. In november vorig jaar zaten de liedjes er zo goed in dat het dameskoor een weekend lang de schouwburg van St. Anna afhuurde. Terwijl de Vrienden van Venrode, waarin ook oud-leden en -bestuurs leden zitten, aan en afliepen met koffie en broodjes zong het koor negen nummers in voor de eerste cd van een Venrays koor. "Een week end om nooit te vergeten. Er werd hard gewerkt, maar de sfeer was geweldig", vertelt de voorzitter. Het resultaat is een cd met daarop gevarieerde populaire muziek. Van musicalrepertoire via The Rose tot een lied van Schubert (in een Tom Parker-bewerking) toe. De cd kost 25 gulden. PRESENTATIE Zondag 23 februari wordt het plaatje officieel gepresenteerd. Dat gebeurt tijdens een feestelijke dag voor het koor. Die begint met een brunch voor leden, hun partners en genodigden. Om 15.00 uur zingt Venrode een aantal nummers van de cd, waarna de eerste exemplaren worden overhandigd aan de dirigent en vertegenwoordigers van de vier Venrayse bedrijven die het koor in haar jubileumjaar financieel hebben gesteund. Na de presentatie verzorgt mannenkoor Het Vriendenkoor uit Echt een concert. De dag wordt besloten met een receptie 'met uit- Daineskoor Ven rode, op de fo gezet door de Venrayse fotogram Geert Thomassen. loopmogelijkheid'. "We hopen d: ook veel oud-leden en koren uit d omgeving komen", nodigt hl bestuur uit. De feestdag vindt plaal in zaal In den Engel. SHOI De 'stille tijd' heeft Venrod behalve met het maken van een< gevuld met het voorbereiden va een jubileumshow die op de zaterdi gen 26 april en 3 mei wordt uitge voerd. "Het wordt een echte shov geen concert. We staan niet allee stijf te zingen, maar we dansen i ook bij". Voor het echte benenwei zorgen de danseressen van dam groep Dizzy en de muziek won gespeeld door de Basement Bam De kaartverkoop voor de avondvui lende show in de schouwburg begii zondag 23 februari, tijdens de pre sentatie van de cd. Verderop dit jaar, op 13 en 1 juni, zijn de dames van Venrode gas tvrouwen van koren uit Zuid Nederland tijdens de Regional Koordagen van de KBZON, d Katholieke Bond van Zang- e Oratorium verenigingen Nederlani In de aula van het Raayland worde dan zo'n veertig koren met in total enkele duizenden zangers en zange ressen verwacht. Het jubileumjai wordt in september afgesloten me een concertreis naar Wales. Uitgebrande auto aangetroffen In de bossen langs de Beekwc onder Merselo werd een geheel ui gebrande Volkswagen Golf gehei uitgebrand aangetroffen. Er ware geen kentekenplaten en de politi hoopt aan de hand van het chasis nummer de eigenaar op te kunne sporen. Er komt zo iemand voor uw spuitje.

Peel en Maas | 1997 | | pagina 6