WINTERFINALE Kleine kunstenaars Venrays duathlon Powerman door randevenement nog grootser van opzet Orde van de Hazekeutel voor Thijs Smits Hazekeutel viert 33 jarig bestaan Historische raadsvergadering in Vierlingsbeek VAN OORSCHOT MODE Springplank viert carnaval 'Venrods mannekoer stoekt ow allemol wèr Vastelaovend in Beukenrode bezorgers voor Peel en Maas Ontspanning en meditatie Business Vision Venray PEEL EN MAAS Donderdag 30 januari 1997 - Pagina 7 Sterke mannen en sumo-worstelaars De sterkste mannen van ons land, sumo-worstelaars, en veel cultuur en culinair genot van over de grens. Dat staat op het pro gramma van het Venrayse 'International Power and Food Festival' (PFF). In het weekend van 12 en 13 april wordt dit eve nement voor het eerst georgani seerd, ter ondersteuning van de prestigieuze Powerman run-bike- run wedstrijden. Het nieuwe Power en Food evenement wordt mogelijk gemaakt door spon soring van een groot aantal regio nale bedrijven, die bovendien met elkaar zullen wedijveren in een teamwork weekend. De voorbereidingen voor het IPFF-evenement lopen voorspoedig, aldus comité-voorzitter Louis Moers. 'Een dertigtal bedrijven heb ben al steun toegezegd, genoeg om een aantrekkelijk festijn te organise- PURE KRACHT Het IPFF-evenement belooft een echt spektakel te worden. De sterk ste mannen van het land zullen hier in Venray hun krachten meten. Daarnaast trakteren ze het publiek op enkele aansprekende demonstra ties. Ook de sumo-worstelaars zeker tot de verbeelding spreken, zo denkt het organisatie-comité. Behalve deze staaltjes van pure 'power', wordt er tevens een interna tionaal preuvenement georgani seerd. Eten, dans, muziek en cultuur uit verschillende landen vormen daarbij de hoofdmoot. TEAMWORK WEEKEND De sponsorende ondernemingen nemen gezamenlijk deel aan een teamwork weekend. Dit onderdeel van het programma is helemaal gericht op teambuilding en bestaat uit een aantal behendigheidswed strijden en een quiz- en cultuur avond. De winnaar mag zich het 'beste bedrijfsteam van Peel Maas' noemen. De bedrijven die het IPFF mede mogelijk maken zijn Adviesburo KAB (Wanssum), Advocaten kantoor Van der Put, Drukkerij, boek- en kantoorboekhandel Van den Munckhof, Van Haren Autobedrijven venray/Boxmeer, Hotel Restaurant Asteria, Rabobank Venray-Oostrum, ABN-Amro Bank, Rühl Haegens Van Aar accountants en belastingadviseurs, Rabobank Zevenrode, Kersten Wanssum, Mathijsen Weijs notarissen, A A accountants en adviseurs, Vincent van Gogh Instituut, Adecco Personeelsdiensten, Rabobank Peelrand, Interstyling, Bedrijfskundig adviesburo Kooien, Koenen en Co accountants en belas tingadviseurs, Vedior ASB, Rank Xerox Manufacturing Nederland, Bol Accountants, Nijsen Granico Mengvoeders, NLW bedrijven, Veiling ZON. Hoofdsponsors zijn Rabobank, TrefPunt Nederland, A S Buitensport Venray, Bouwmij Janssen, Deloitte Touche, Speciaalwerk Venray, Manpower Uitzendorganisatie. Zoals ieder jaar wordt de Orde van de hazekeutel uitgereikt aan iemand, die zich meer dan 22 jaar j belangeloos heeft ingezet voor de Venrayse jeugd. Dit jaar, het jubileumjaar van 1 jeugdcarnavalsvereniging "de Hazekeutel", heeft het bestuur besloten deze onderscheiding uit te reiken aan de Hr. Thijs Smits. Thijs is al veertig jaar actief in het jeugd werk. Het begon toen hij op achttienjari ge leeftijd jeugdleider werd van het patronaat. -Dit was een ontmoetingsplaats voor de jeugd vanaf ongeveer zes jaar. Het speelde zich af in de houten noodgebouwen nabij het oude poli- tieburo. Na het overlijden van Hr. v. Opbergen (in 1965) werd aan Thijs gevraagd om penningmeester te worden, welk hij voor wat betreft de Springplank tot eind 1996 heeft uitgevoerd. Het bestuur bestond toen uit 6 personen. Ook werd toen het Jachthoornkorps St. Petrus banden opgericht, wat heden ten dage M.M.S.K. heet. Thijs was toen pen ningmeester van beide afdelingen. Wat betreft de kleding voor het korps heeft Thijs, samen met zijn vrouw Anny veel naaiwerk verricht, zodat het korps er altijd piekfijn erbij stond. In 1980 heeft men beide vereni gingen officieel van elkaar geschei den. Thijs bleef ondanks deze schei ding toch nog penningmeester van beide verenigingen. In 1985 nam hij als penningmeester afscheid van het jachthoornkorps St. Petrus Banden. De naam patronaat was toen reeds gewijzigd in de Springplank", dit om eveneens meisjes tot de club toe te kunnen laten. In 1980 werd besloten om een nieuw clubgebouw te bouwen. De financiële zijde tot realisering van dit gebouw lag voor een groot gedeelte in handen van Thijs Smits. Natuurlijk waren er vele handen binnen deze vereniging om deze grote klus te realiseren. In maart 1983 werd het gebouw officieel geopend. Thijs heeft het beheer en het pen ningmeesterschap gedaan tot november 1996. Ook in het jeugdcarnavalsgebeu- ren heeft Thijs een zeer grote bijdra ge geleverd. In 1964 al was hij actief met het organiseren van de kinderbals in zaal Wilhelmina of garage van Haren destijds onder verantwoording van de Piëlhaas. De grotere jeugd vierde hun car naval toen in zaal Sandamiano. Thijs vertelde, dat men toen nog de glazen spoelden in grote kuipen met water, zo moest men in die tijd improviseren. Maar het was wel bere gezellig. Toen in 1964 de Jeugdcarnavalsvereniging "de Hazekeutel" werd opgericht, wérd Thijs door het toenmalige bestuur gevraagd de nieuwe Jeugdprins aan te kleden. Vanaf de derde Jeugdprins heeft Thijs deze taak jarenlang uitgevoerd. In 1970 werd Thijs gevraagd om in het bestuur van de Hazekeutel te komen. Als taak had hij de zorg over het prinselijk trio, de Raad van XI en de Garde. Ook de kleding van deze club heeft Thijs jarenlang ver zorgd. Zijn vrouw Anny heeft hem die jaren altijd ter zijde gestaan. In 1986 heeft Thijs na 22 jaar trouwe dienst zijn taak overgedra gen aan de huidige voorzitter van de De hazekeutel". Nu Thijs samen met zijn vrouw kan genieten van de zogenaamde Vut- regeling, blijven ze toch hun grote hobby uitvoeren, namelijk het maken van kledingen,breien, etc. etc.. Ook de mensen van het streekmu seum "De Locht" zijn er erg blij mee om Thijs samen met zijn vrouw in hun midden te hebben. Op dit moment is er een kleding- expositie georganiseerd, waar Thijs samen met zijn vrouw hun steentje hebben bijgedragen. Tevens ver zorgt Thijs hier een demonstratie in het maken van kleding. Voor al dit vrijwilligerswerk wil het bestuur van de Hazekeutel" Thijs Smits in het zonnetje zetten door hem de Orde van de Hazekeutel toe te wijzen. De uitreiking zal plaats vinden in de Hazehut (tent op het Henseniusplein) op vrijdag 07 februari 97. Dit is tevens de avond waarop "de Hazekeutel" hun 3x11-jarig bestaan viert. Iedereen is van harte welkom. De entree is gratis. Jeugdclub De Springplank houdt op zaterdag 1 februari haar jaarlijk se carnavalsavond. Volgens goed gebruik is deze avond toegankelijk voor iedereen. De entree is dan ook gratis. Het hoogtepunt is ieder jaar het uitkomen van de prins of prinses. Net als bij de echte carnaval is het 'Wie is 't' een zwaar geheim. Alleen de werkgroep, die deze avond orga niseert, is op de hoogte van de iden titeit. In het begin van de avond wordt de kandidaat of kandidate uit het feestgedruis geplukt om enige tijd later terug te komen als degene, waar het hele gebeuren omheen draait. Ondertussen gaat een jury op pad. Deze zoekt tussen alle carna- valsgasten naar de mooist verkle den. Voor drie van hen is een prijsje beschikbaar. Deze worden, tegen het eind van de avond uitgereikt door zijne/hare doorluchtige dwaasheid zelve. Ook zal jeugdprins Michiel van de Hazekeutel present zijn. Het feest begint om 18.30 uur. Het duurt voort tof 21.30 uur. Mocht het zo zijn dat dit te laat is voor de kleintjes, dan heeft de leiding van de Springplank er in het geheel geen bezwaar tegen, dat ouders hun spruiten op komen halen. Voor de toekomst wacht een moeilijke taak 33 Jaar Hazekeutel in Venray. Drie keer elf jaar georganiseerde jeugdcarnaval. De Hazekeutel heeft ruim drie decennia zich ingespannen om dit cultuurfeest in Venray aan de Venrayse jeugd over te brengen. Met succes maar er mag niet te vroeg gejuichd wor den. Het huidige bestuur erkent dat het voor de toekomst een moeilijke taak voor de boeg heeft. Tussen die 33 jaar zit dan ook let terlijk een wereld van verschil. Zo was het de geestelijkheid die eigen lijk aan de basis stond van De Hazekeutel. Toen in 1963 kapelaan Jo Driessen naar Venray kwam, was de jeugdcarnaval een onderdeel van De Piëlhaas. Er werden wat jeugd- bals georganiseerd maar meer ook niet. Kapelaan Driessen had echter in Venlo met succes een jeugdcarna valsvereniging opgericht en was ervan overtuigd dat dat ook in Venray moest kunnen. Daarvoor benaderde hij Jan van Toor die toen voor De Piëlhaas betrokken was bij de jeugdbals. Die stapte vervolgens met dit idee naar Teng Stevens die voorzitter was van de parochieraad jeugdwerk. Ook hij zag een jeugd carnavalsvereniging wel zitten. Er werden wat mensen benaderd om zitting te nemen in het bestuur en zo werd De Hazekeutel geboren in de huiskamer van de familie Stevens. In datzelfde huis woonde ook de eerste jeugdprins, Theo d'n Urste, die voor het gemak maar prins werd gemaakt. Theo werd niet uitgeroe pen tijdens een zitting, zoals dat bij alle andere prinsen overigens wel het geval was. Theo was er opeens tijdens de carnaval. Een jaar later trad Theo tijdens de eerste jeugdzit- ting af en werd Rene van Lieshout uitgeroepen tot tweede jeugdprins van De Hazekeutel. Dat de wereld van jeugdwerk in die dagen vrij klein was blijkt wel uit het feit dat veel mensen, die aan de wieg van De Hazekeutel stonden, ook betrokken waren bij de oprich ting van de jongerensoos in Venray, thans Dingus.... RELATIE Het duurde echter een paar jaar voordat De Hazekeutel volledig geaccepteerd was. Zo regelde De Piëlhaas nog enkele jaren de jeugd bals die in het seizoen 1966/67 pas werden overgedragen aan De Hazekeutel. De kinderoptocht, de eerste werd rond 1956 gehouden, werd in het seizoen 1968/69 overge dragen aan De Hazekeutel. De jeugdcarnaval leefde volop in Venray. Het eerste jeugdbal werd gehouden in de garage van Van Haren, die toen in aanbouw was. Er werden 1000 jeugdigen geteld. De jeugdbals worden overigens sinds jaar en dag in een eigen tent gehouden. Een jaar heeft men dat in de schouwburg gedaan en dan moest de jongere jeugd rond 20.30 uur de zaal verlaten. Dat mislukte en sinds dien heeft De Hazekeutel een eigen tent. Dit jaar heeft De Hazekeutel voor het eerst de horeca-exploitatie over gedragen aan een ondernemer. De condities voor de kinderen blijven echte ongewijzigd. De "Hazehut" zal nu echter voor meerdere jeugd groepen gebruikt gaan worden. PROBLEMEN Die doelgroep werd in de loop der jaren steeds meer een probleem. Voor welke jeugd moest wat georga niseerd worden. De allerjongsten vormden het minste probleem maar de jeugd tussen pakweg 14 en 16 wei. De jeugd in die leeftijd wilde vaak meer dan hossen in een jeugd- tent (zonder alcohol). In de andere tent of schouwburg mochten deze jongeren niet binnen. Met de huidi ge constructie lijkt dit opgevangen te zijn. De wagenbouw voor de optocht is ook regelmatig een probleem geweest. Zo was de eerste prinsen wagen, met een grote bloem erop, gereed maar kon deze niet naar bui ten gereden worden omdat die te groot was. Groot was ook het aantal plaatsen waar de wagen gebouwd werd. Via een loods van de Vezelpers kwam men in de oude melkfabriek terecht maar toen die verkocht werd was een nieuwe ruimte moeilijk. Over een wagen bouwhal met De Piëlhaas werd wel gesproken maar dat duurde jaren voordat die uiteindelijk er was. Via een kippen/koeienschuur in Ysselsteyn, de garage van de familie Broeren aan de Kiekweg en een loods van de firma Maessen kwam het er echt van. Sinds twee jaar wordt de wagen gebouwd in de wagenbouw hal die samen met De Piëlhaas was neergezet. RESIDENTIES De Hazekeutel heeft in al die jaren ook in verschillende lokaties haar onderkomen en residentie gehad. In de beginjaren zat men in een gemeenschapshuis. Toen de schouwburg klaar was kon men daar op de eerste verdieping met de vas- telaovend intrekken maar al snel nam de bibliotheek die ruimte over. Via het St. Jozefklooster en het oude patronaat (nabij de Petrus Banden Een foto van een jeugdzitting in de zeventiger jaren, toen die nog werd gehouden in de Prinsenhof. school) kwam men in De Springplank terecht. In dit jeugdge- bouw zit De Hazekeutel nu a! 15 jaar. De periode in de schouwburg wordt overigens volgens insiders als de leukste beschouwd maar elke Venrayse jongen of meisje zal zon der blikken of blozen aangeven dat "zijn" of "haar" periode de leukste was. Het is overigens opvallend dat De Hazekeutel nauwelijks moeite heeft met het samenstellen van een jeugdraad of garde. Ook de prinsen keuze, waarbij tegenwoordig het Raaylandcollege nauw betrokken is, levert nooit echt problemen op. Eenmaal heeft de jeugdprins het Hazekeutelbestuur verrast. De door het bestuur aangewezen knaap trok zich vlak voor het uitkomen terug. Daarop reageerde diens broër, die adjudant zou worden, dat hij het wel zou worden. En voor een totaal ver rast bestuur kwam de broer uit als prins.... TOEKOMST Toch zal De Hazekeutel het in de toekomst niet gemakkelijk krijgen. Vastelaovend krijgt steeds meer concurrentie. Ouders die dit cultuur- feest niet zien zitten en ook niet op de kinderen overbrengen. Televisie, computer, wintersport, enkele aspecten die de organisatie van het vastelaovesfeest niet gemakkelijker maken. Het huidige Hazekeutelbestuur is zich daar van bewust maar zal carnaval als een cultuurfeest blijven vieren. "We pro beren de jeugd duidelijk de bood schap mee te geven dat carnaval een feest is dat we met zijn allen vieren in goede verstandhouding en samenwerking. Met carnaval zijn er geen verschillen, zijn we een met elkaar" aldus de huidige voorzitter Jan Broeren. Alleen dan zal volgens Jan Broeren carnaval nooit verloren gaan en De Hazekeutel in lengte van jaren door blijven gaan zodat men in het nieuw eeuwjaar zal blijven zeg gen: "O Hazekeutel van Rooj, wat ziedde geej toch moj". De donderdag gehouden raadsver gadering van de gemeente Vierlingsbeek zal de geschiedenis ingaan als een historische vergade ring. Voor de eerste keer kwamen de leden van de gemeenteraden van Vierlingsbeek en Boxmeer bij elkaar in een gecombineerde verga dering. De leden van de beide raden werden geïnformeerd over de stand van zaken van de samenvoeging en ook besluiten nemen die voor de beiden raden van belang zijn. In deze vergadering werd het draaiboek aan de raad aangeboden. Het draaiboek geeft de weg aan hoer er gewerkt zal worden. De raden hadden geen moeite met de benoeming van de leden van het projectteam, er werden geen beden kingen ingebracht. Tijdens de komende gezamenlijke raadsvergaderingen zal steeds de voortgang van het samenvoegings proces worden besproken. Burgemeester Dittner heeft, gezien de opkomst, ook van het publiek, veel vertrouwen in de samenvoeging. Hij verzekerde zich gesteund te voelen door het ambte lijk apparaat. Van de door de raads leden gestelde vragen hadden voor de van die raadsleden van Boxmeer een diepe inhoud. Zeker is in ieder geval dat van de nu aanwezige raadsleden er maar weinig in de nieuwe raad van Boxmeer zullen terugkeren. iV Zondag 2 febftiari vindt voor de tweede keer het Opstoekmatinee plaats. Na het succes van vorig jaar kon het Mannenkoor niet anders. De meeste mensen weten wel wat 'opstoeke' wil zeggen. En vooral met betrekking tot de komende vastelao vend dus. Dit wil zeggen dat het Mannenkoor u alvast in de goede carnavalsstemming brengt. Daar moet je dus bij zijn! De entree is gratis! Betreffende het programma zullen we alvast een stukje van de sluier oplichten: het Venrays Mannenkoor opent de middag om 13.44 uur met een paar liedjes en daarna zullen er veel groepjes optreden die allemaal oude en heel oude carnavalsliedjes zullen laten horen. Ze hebben al heel goed gerepeteerd! Verder komen Tien Hoenselaar en de zangers en zangeressen van de vier winnende Venrayse vastelao- vesliedjes 1997. Ook zal de Bronzen Piëlhaas wor den uitgereikt aan Piet Muis terwijl ook de hele (grote en kleine) boe renbruiloft op bezoek komt. U ziet het: wij hoeven u niet te vertellen dat dit gezellig gaat wor den! Met het boekje in de hand heeft u zondag mooi de kan om lekker mee te zingen. Dan komt u alvast in de stemming en is het Venrays Mannenkoor heel blij. Het geheel duurt tot ongeveer 19.00 uur. Wij hopen dat u komt: zondag 2 februari vanaf 13.30 uur in foyer van de schouwburg. U mag er voor niets in! Tijdens de Prinsenproclamatie op zaterdag 25 januari is de nieuwe prinses van Beukenrode uitgeroepen in de persoon van prinses Anneke I. beter bekend als mevr. Verhoeven uit Venray. Op 1 februari zal de Vastelaovend worden voortgezet met een carna valszitting. Woensdag 5 februari zal de boe renbruiloft op Beukenrode plaats vinden. 's Morgens wordt het Boerenechtpaar Beukenrode 1997 bekend gemaakt, 's Middags zal er een optreden zijn van de volksdans groep Hakkespits. Alaafü! Foto: Foto Hoedemaekers In het Theehuis loopt op dit moment een bijzondere expositie. Daar worden namelijk twintig kunstwerken van kinderen geëx poseerd. De kunstwerken zijn gemaakt naar aanleiding van de poppenkastvoorstelling van theatergroep Pierrot twee weken geleden. Afgelopen zondag opende wethouder Marlies de Loo de expositie. Aan de hand van die voorstelling konden de kinderen naar eigen inzicht een kunstwerk maken. Joop Wismans ontving zondag de kleine kunstenaars in het Theehuis voor de opening van de expositie. Wismans was zeer enthousiast over de inge zonden werken. Die varieerden van waterverfschilderijen tot een echte handgemaakte pop. Ook waren er diverse collages gemaakt door leer lingen van basisscholen, die ook de voorstelling hadden bezocht. Wethouder de Loo, door Joop Wismans omschreven als de Venrayse minister van o.a. "tekenen en zingen" (cultuur) en van "de tegeltjes met poep niet op de stoep" (milieu), was aardig onder de indruk van de diverse kunstwerken. De wethouder was van mening dat "alle kinderen op een speciale manier met de opdracht waren omgegaan." Zij sprak de hoop uit dat de kinderen ook in de toekomst veel met kunst gaan doen. Na deze toespraak ging de wet houder met de kleine kunstenaars WIJ ZOEKEN regelmatig nieuwe Aanmelden in onze boekhandel Grotestraat 68 of telefonisch 582727 Min. leeftijd 13 jaar langs de diverse werkstukken om zo de jeugd te laten vertellen wat ze precies gemaakt hadden. Op woensdagavond 5 februari om 19.45 uur start met een open intro ductieles een cursus Ontspanning en Meditatie in venray. In de cursus wordt gewerkt met losmaakoefeningen, ademoefenin- gen, meditatieve bewegingsoefenin gen en mantra zingen afkomstig uit westerse en Tibetaanse scholen. In het eerste gedeelte van de avond leer je een cyclus van oefe ningen afkomstig uit de biorelease. Deze oefeningen zijn er op gericht om beter in contact te komen met je lichaam en op het beter leren ver staan van lichaamssignalen en hun betekenis. In het tweede gedeelte van de avond wordt er gewerkt met yoga en meditatieoefeningen afkomstig uit het Tibetaans boeddhisme. Deze oefeningen zijn zeer effectief en uit gebalanceerd om niet alleen te ont spannen, maar ook om vaste patro nen in het eigen functioneren te doorbreken. Het doel van de oefeningen is het ontwikkelen van gewaarzijn door middel van ontspanning. Het gewaar worden van gevoelens is de eerste stap. Je zou kunnen zeggen dat je bezig bent met de innerlijke en uiterlijke massage van gevoelens. Door deze vorm van zelfmassage worden blokkades herkend en geo pend. De energie uit deze blokkades komt vrij en dit zorgt voor ontspan ning en evenwicht. Als lichaam en adem ontspannen zijn, wordt de geest vanzelf ook ontspannen en helder. De oefeningen helen lichaam en geest en brengt hun energieën samen zodat ze kalm en soepel kun nen functioneren. De oefeningen zijn erg eenvoudig en kunnen door iedereen worden uitgevoerd. De cursus wordt gegeven door Jan Houwen. Hij is opgeleid als biody- namisch therapeut en heeft zich veertien jaar verdiept in yoga en meditaties volgens de Nyingma tra ditie van het Tibetaans boeddhisme. De cursus wordt gegeven in Venray op Patersstraat 6 (boven de Gimsel). De cursus zelf loopt van 19 februari tot en met 21 mei (niet op 26 maart en 30 april) en omvat twaalf woensdagavonden van 19.45 tot ongeveer 22.15 uur. De open introductieles op 6 februari is even eens op deze tijd. Kosten: f.240.-. Benodigdheden: gemakkelijk zit tende kleding en een deken. Inlichtingen/aanmelding: Jan Houwen, tel. 0478-587364. Vrijdag 7 februari is het weer de eerste vrijdag van de maand, het geen betekent dat wij elkaar kunnen treffen in de kelder van het Zwaantje. Nog even voor de carna val alles van je afschudden, zodat men van die komende dagen ook zeker kan genieten. Let op: het bestuur heeft besloten om het aanvangstijdstip te verplaat sen naar 17.00 uur. Sluiting zal wederom rond 19.30 uur liggen. Verder kunnen wij mededelen dat er nog in februari een ledenvergade ring gehouden gaat worden. De léden zullen via een uitnodiging geïnformeerd worden. Het bestuur verwacht op deze twee bijeenkomsten veel leden aan te treffen. Grotestraat 73, Venray Helmond, Roosendaal, Boxmeer, Oss, Venray.

Peel en Maas | 1997 | | pagina 7