LEESBEEST! LEESFEEST! PEEL EN MAAS TAXATIE De dubbele kringloop van de Winkel van Sinkel Aanpak drugsoverlast VVGI van start martin cuypers Wat kan Synthese voor jongeren betekenen... Oud-pastoor Merselo overleden Vandalen snel achterhaald Groencursus MIMI I 11111111II111111 Omroep Venray programma-info KUNST EN CURIOSA Hotel Asteria, 23 febr. a.s. Reis om de wereld PEEL EN MAAS ELKE WEEK UW NIEUWS Wereldwinkel Venray Vrouwelijke uitvaart- verzorgster bij Goumans De gemeente Venray werkt aan :en duurzame samenleving. Om die reden zijn er afspraken gemaakt met diverse partijen om te komen tot scheiding en herge bruik van zoveel mogelijk soorten afval. Eén van de partijen die daar aan meewerkt is de Winkel van Sinkel. Logisch, als je bedenkt dat deze ideële stichting al meer dan vijftien jaar in Venray een kringloopwinkel ibeheert. Een kleine tachtig vrij willigers zijn daar in touw om gebruikte spulletjes in te zamelen, ie sorteren, eventueel te repareren en weer te verkopen. De opbreng sten gaan voor driekwart naar projecten in ontwikkelingslanden. In de tijd dat de Winkel van Sinkel bestaat is er al zo'n 2,7 mil joen gulden aan ontwikkelings werk besteed. En ook nu de win kel gaat samenwerken met andere partijen zal dat zo blijven. De naam is ontleend aan een vroe gere Amsterdamse Thei Spek', maar [iet idee achter de Ven ray se Winkel van Sinkel komt uit de koker van een groep mensen rond de Franciscaan Huub v.d. Sande. die 21 jaar in India werkte voordat hij in de jaren zeventig in Brukske de parochie 't Zonnelied onder z'n loede kreeg. Het idee is even simpel als geniaal: een dubbele kringloop. Vlei 'afval' uit het rijke westen ont wikkelingsprojecten steunen in de arme landen. Rechtstreeks. Van hier naar daar. Korte lijnen, geen strijk stokken. Gezien het geweldige net werk van pater Van de Sande in India ging en gaat daar nog steeds veel geld en goederen vanuit Venray naar toe. Zonder veel poeha gingen vrijwilligers met het idee aan de slag en zo ontwikkelde de Winkel van Sinkel zich in alle stille tol een uniek project in Nederland, De resultaten heeft u hierboven al kun nen lezen. MEERDERE KANTEN Maar de filosofie achter de Winkel is breder dan alleen goede ren inzamelen voor de Derde Wereld. Het bevorderen van een duurzame samenleving is een twee de doelstelling. Niet minder belang rijk is de betekenis van de Winkel voor de mensen die de spullen topen. Over het algemeen zijn dat, de verzamelaars en de carnavals vierders daargelaten, mensen uit Venray en omgeving met kleine nkomens. Voor hen is de Winkel een uitkomst. En tot slot de sociale doelstelling. De Winkel van Sinkel s een ontmoetingsplaats voor de achtig vrijwilligers, een bont gezel schap van mensen: huisvrouwen, eraren, technici en ga zo maar door. Het mes van de Winkel snijdt dus aan meerdere kanten. Vijftien jaar was de winkel in de Bontekoestraat zo'n beetje het enige adres waar mensen bruikbare afdankers konden trengen. Daarin is sinds I januari van dit jaar verandering gekomen, (ringloopbedrijf De Cirkel, dal in Venray al koelkasten en diepvrie zers inzamelde, tekende een con tract met de gemeente waarin ook de inzameling van grof huishoude lijk afval wordt geregeld. Bankstellen, wasmachines, radio's en TV's, huisraad, serviezen, noem het maar op. Wat nog bruikbaar is wordt verkocht in een kringloop winkel van De Cirkel, gevestigd aan de Henseniusstraat. De rest wordt verantwoord afgevoerd. AFSPRAKEN GEMAAKT Concurrentie voor de Winkel van Sinkel? "Ja en nee", zegt een bestuurslid van de stichting. "Qua idee sluit het goed bij ons aan. We delen de kringloopgedachle; minder afval, meer duurzaamheid. De gemotiveerde mensen zullen hun spulletjes blijven afleveren bij de Winkel. Ze weten dal ze er een goed doel mee steunen. Voor de Winkel van Sinkel verandert er denk ik wei nig. Onze zelfstandigheid, werkwij ze en uitvoering blijven ongewij zigd. Natuurlijk zijn er in de dagelijkse praktijk overlappingen, maar daarover zijn afspraken gemaakt. Ons assortiment blijft gelijk, met uitzondering van grote meubels en witgoed. Dat wordt ingezameld en verkocht door De Cirkel. Omgekeerd verkopen zij geen kleding. Door De Cirkel inge zamelde kleding komt bij ons terecht. Verder zal De Cirkel als dat nodig ons 'bijleveren', mochten wij van bepaalde artikelen tekort heb ben". Als begin februari De Cirkel in de Henseniusstraat opent heeft Venray dus twee kringloopwinkels. Er is sprake geweest om die onder één dak te brengen op hel terrein van het milieustation. Op dit moment is het niet zeker of dat ook echt gebeurt. "Ook niet alle schoenzaken zitten naast elkaar". Op termijn wil de Winkel van Sinkel haar vertrouwde pand aan de Boniekoestraat wel ver ruilen voor iets anders, liefst aan de rand van het centrum, waar de klan ten gratis kunnen parkeren. In de Winkel van Sinkel N is alles te koop: kleding, schoei sel, klein meubilair, huishoude lijke apparatuur, glas- en aarde werk, boeken, speelgoed, gereedschap en nog veel meer. De Winkel is vier keer per week open: maandag en woensdag van 13.30 tot 17.00 uur, vrijdag van 16.30 tot 20.30 uur en zater dag van 13.30 tot 16.00 uur Spullen brengen kan maandag-, dinsdag-, woensdag- en vrijdag morgen en tijdens Openingstij den. Als het echt nodig is. wor den op afspraak bruikbare \^goederen ook opgehaald. IVN Geysteren- Venray Venray wordt omringd door prachtige natuurgebieden. Deze natuurgebieden staan centraal in onze groencursus. Niet alleen theo retisch, maar zeker ook via excur sies leert u deze natuurgebieden kennen. In een inleidende avond wordt een uiteenzetting gegeven over de geo logie en met name die geologie die van belang is voor het begrijpen van de ontstaansgeschiedenis van de landschappen. We bestuderen ver volgens vijf verschillende land schappen in onze omgeving. De cur sisten gaan aan de hand van een uitgezette wandelroute allereerst een verkenningstocht maken door het gebied. Hierop volgt voor elk gebied een theorieavond, waarbij het gebied goed onder de loupe word genomen. Vervolgens wordt dezelfde wandelroute nogmaals gelopen, maar dan onder leiding van een deskundige gids. De volgende gebieden zullen wor den behandeld: Heidse Peel. Maasheggen, Castenrayse Vennen. Boschhuizen, Landgoed Geysteren. De data voor de theorieavonden zijn: dinsdag 11 maart. 15 april. 13 mei, 10 juni,'2 en 23 september; de dat voor de excursies: zondag 27 april, 1 en 22 juni, 15 september en 5 oktober. Afsluitend is er nog een fietstocht op 12 oktober. De theorieavonden vinden plaats in basisschool De Foekepot, Kiosk 3 in Venray, aanvang 20.00 uur. De excursies starten steeds om 10.00 uur. De cursisten ontvangen een cur susmap waarin alle "behandelde gebieden staan beschreven. De deel namekosten zijn ƒ50,-. Inlichtingen en aanmeldingen bij dhr. .1. Michels, tel, 0478-541563 of mw. A. Verheijen, tel. 0478-585693. Het maximum aantal deelnemers voor deze cursus bedraagt 30. Inschrijvingen geschieden naar volgorde van binnenkomst. IEDEREEN TUSSEN DE 8 EN 13 JAAR KAN MEEDOEN AAN DE GROTE LIBRIS LEESPUZZEL EN ZODOENDE KANS MAKEN OP HET BOEKENPAKKET VAN 250 GULDEN EN DE GROTE LIBRIS-LEES-TROFEE. KOM SNEL NAAR DE LIBRIS-LEESTENT IN ONZE BOEKHANDEL EN VRAAG DAAR NAAR DE LIBRIS-LEESFEEST-KRANT I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I II I I PASSAGE 17 VENRAY TELEFOON 0478 - 58 40 07 Synthese is een instelling waar jongeren terecht kunnen als ze informatie en advies nodig hebben. Zijn er bijvoorbeeld problemen thuis of op school, en je wilt daar eens met een professioneel iemand over praten, dan kun je contact opnemen met een maatschappelijk werker. Ook ouders kunnen contact opnemen als ze vragen hebben of als er problemen zijn met hun zoon of dochter thuis, op school of op het werk. Maatschappelijk werkers van Synthese nemen op een groot aantal scholen voor voortgezet onderwijs en op een aantal scholen voor basis onderwijs deel aan het leerlingbege leidingssysteem. Deze vorm van' school maatschappelijk werk heeft als doel eventuele problemen in een vroegtijdig stadium te signaleren en indien nodig hulp te bieden aan jon geren en hun ouders. Heb je vragen over onderwerpen als bijvoorbeeld alcohol, gokken, vrije tijdsbesteding, sexualiteit. dan kun je altijd met die vragen terecht bij een jongerenwerker en/of maat schappelijk werker. Ook groepsge wijs verzorgen wij voorlichting over dit soort onderwerpen. Zitje nog op school en wil je een werkstuk maken over zo'n onderwerp of een spreekbeurt houden, bij ons kun je terecht voor informatie. Tiener- en jongerenorganisaties doen al sindS jaar en dag een beroep op het jongerenwerk. Wij ondersteu nen en begeleiden hen bij het run nen van bijvoorbeeld een jongeren- soos, wij adviseren bij het werven en begeleiden van vrijwilligers, rei ken ideeën aan voor activiteiten. Ook de tiener- en/of jongerenclub in jouw dorp kan een beroep op ons doen. Je kunt altijd bij ons binnen lopen, of als je dat makkelijker vindt, even bellen. Het jongerenwerk of het maatschappelijk werk is te bereiken op de telefoonnummers: voor het gebied Gennep. Bergen, Arcen- Velden, tel. 0485-342770; voor het gebied Horst, Sevenum. Maasdorpen, tel. 077-3978500 en voor het gebied Venray. Vierlingsbeek, tel. 0478-583100. 'n Wandeling dur 't Rooise land Donderdag 23 januari brengen we ons laatste bezoek aan het museum van Servaas. Met Wim Lakeman loopt Liesbeth Lucassen langs een aantal foto's die de sfeer van vroe ger weergeven- Er wordt stilgestaan bij de pasjes die de bewoners nodig hadden om zich buiten het terrein te begeven, er komen diverse regle menten aan de orde en Wim Lakeman spreekt zijn hoop uil om straks in een groter gebouw een veel completer overzicht van de psychia trie in Venray ten toon te stellen. Voor onze natuurwandeling snij den we een heel ander onderwerp aan. Het SBNL, de Stichting Behoud Natuur en Leefmilieu, is ook in Venray actief en Huub Geurts ging op zoek naar wat deze slichting doet. De komende weken hoort u van Grad Pouwels uit Merselo en Jan Houben uit Ysselsteyn wat het SBNL samen met de Wildbeheer eenheid Venray. de boeren en het IKL (Stichting Instand-houding Kleine Landschapsele-menten) alle maal doet voor het behoud en de verbetering van het landschap en leefmilieu. Donderdag om 19.00 uur, herha ling maandag om 18.00 uur. Een nieuw begin Het oude jaar is wellicht door u zonder veel schokkends opgevolgd door het nieuwe jaar. Hooguit met wal knallend, vuurwerk en oliebol len gleed u 1997 in. Maar soms gebeuren er dingen in je leven waar door je echt opnieuw kunt, mag of moet beginnen. Enkele voorbeelden zijn het beeindigen van een huwe lijk, ernstige ziekte, een nieuwe baan of het overlijden van een dier bare. In hel programma 'Rond De Tafel' van a.s. zondag 26 januari gaan we dieper in op deze dingen. Deelnemers aan het gesprek zijn Wytake van Wee, Johan v.d. Meer, Jan Kookman, Kees Post en Theo van Wee. 'Rond De Tafel' begint om 10.00 uur. Daarna om 11.00 uur Peelgrass met de Music World Country Top 10 gepresenteerd door Rein Wortelboer. Vastelaovend beej Radio Rooi! Traditiegetrouw schenkt Omroep Venray veel aandacht aan de vaste laovend in het Rooise land. Dus dit seizoen ook weer. We geven u een overzicht wanneer een en ander wordt uitgezonden. Noteer deze in uw agenda of knip hem uit! Lel wel: voor enkele data geldt nog een 'onder voorbehoud'. 23 jan. I8.00u: Jeugdzitting Venray 25 jan. 20.00u: Circus Mök Venray (live) 26 jan. 17.00u: Bonte Avond Leunen 29 jan. 13.00u: Net Even Anders (herhaling); met prins Paul III (van Rooi) en zijn adjudanten. 31 jan. 20.00u: Bonte Avond Heide 2 febr. 17.00u: Bonte Avond Oostrum 4 febr. 20.00u: Bonte Avond Veulen 6 febr. 18.00u: 50+Bonte Avond Caslenray 8 febr. 14.00u: Opstoekmatinee; I5.00u: Prinseninstallatie (live); 20.00u: Nonstop Vastelaovesmu- ziek. 9, 10 en 11 februari Vastelaovend Met de drie dolle daag vervalt de normale programmering. Daarvoor in de plaats, zoals u dat van Omroep Venray inmiddels gewend bent, bijna 24 uur per dag uitsluitend vas- telaovesmuziek! Niet alleen muziek uit Venray maar natuurlijk ook uit bijvoorbeeld Oostrum, Heide, Merselo, Leunen en Oirlo. De discotheek van de omroep mist nog enkele nummers uit de kerkdorpen. Heeft u vastelaovesmu- ziek uit uw woonplaats op de plank liggen waarvan u vindt dat die gedraaid moet worden? Neem dan zo spoedig mogelijk contact op met Omroep Venray en vraag naar Gerril Baten. Ons telefoonnummer is 512362. Tot slot de programmering tijdens de vastelaovend 9 februari: 06.00u: Nonstop Vastelaovesmu- ziek. I().3()u: VasteIaovesmis (live). I2.00u: Verzoekjes op Zondag. I4.00u: Nonstop Vaslelaovesmu- ziek. 10 februari: 06.00u: Nonstop Vastelaovesmu- ziek. 09.00u: Lenie's Carnavalspotpour- rie. lO.OOu: Houwen Zo De Beste Tijd. I2.00u: Nonstop Vastelaovesmu- ziek. 11 februari: 06.00u: Nonstop Vastelaovesmu- ziek. Werk in uitvoering Zo heet het nieuwe verzoekpla- tenprogramma van Omroep Venray op dinsdag- en vrijdagmiddag van 15.00 tot 16.00 uur. De muziek wordt samengesteld door medewer kers van bedrijven, instellingen, verenigingen, stichtingen, clubs, enz. Met andere woorden: door uzelf! Ga er met uw collega's maar eens even voor zitten om een lijst samen te stellen van 20 nummers welke u graag zou willen horen. Zend deze samen met wat informatie over uw bedrijf, instelling of vereniging naar: Omroep Venray, Postbus 91, 5800 AB Venray of deponeer uw lijst in de brievenbus bij onze stu dio, Sl. Antoniusstraat la. Wij bij Omroep Venray zien uw reactie graag zo spoedig mogelijk lege- moet! Vrijdag 24 jan.: Nijssen Granico, Veulen: dinsdag 28 jan.: De La Roy, Venray; vrijdag 31 jan.: AVV Venray Lopersgroep; dinsdag 4 febr.: Boerenbruiloft Comité BAC), Veulen. Omroep Venray is via de kabel te ontvangen op 102.4 en in de ether op 90.2. De studio van Omroep Venray is gevestigd aan de St. Antoniusstraat la te Venray, tel. 0478-512362, lax 513656. DONDERDAG 23 JANUARI 1997 - NR. 4 HONDERD ACHTTIENDE JAARGANG WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Met de introductie van een meldingsformulier voor drugs- en alcoholgebruik cq. -overlast is het Vincent van Gogh Instituut (VVGI) gestart met een aantal aktiviteiten om die overlast te lijf te gaan. Het komend jaar worden bewoners, medewerkers en bezoekers regelmatig op de hoogte gehou den van de maatregelen die genomen worden cq. de ontwik kelingen rondom de overlast door drugs- en alcoholgebruik. In 1995 is dor een projectgroep onderzoek gedaan naar de overlast als gevolg van drugs- en alcoholge bruik. Daarin stonden een aantal aanbevelingen om deze problema tiek binnen het VVGI binnen de perken te kunnen houden. Om die aanbevelingen uil te kunnen voeren werd daarom begin vorig jaar de Werkgroep drugsoverlastbeheersing ingesteld. De overlast als gevolg van het gebruik en de handel in drugs en alcohol zijn in principe het gevolg van een "opener" instituut. "Dat heeft er toe geleid dal ook minder gewenste mensen zich op het insti- tuutterrein begeven om daar hun voordeel mee te doen" laat Fun Sijbers. voorzitter van de Werkgroep weten. De werkgroep heeft de afgelopen periode een activiteitenplan opge steld met voorstellen, die nu worden geconcretiseerd. Het meldingsfor mulier is daar het eerste resultaat van. Verder wordt gedacht aan het aanbrengen van stickers en posters en het verbeteren van de verlichting op de locatie Stationsweg. Die laat ste maatregel moet het aantal don kere plekken op het instituutterrein, waarvan bekend is dat daar met drugs gehandeld wordt, meer in het licht zetten. Overleg met de politie en gemeente en het bevorderen van de deskundigheid van groepen medewerkers, behoort ook tot de zaken in het activiteitenplan. De werkgroep zal over al haar activiteiten regelmatig naar buiten treden middels een mailing naar personeel en bewoners. Ook zijn er speciale mappen gemaakt waar die mailings in bewaard kunnen wor den. De mailings vormen zo een handleiding voor de drugsoverlast beheersing. Volgens Fun Sijbers is echter niet alleen de informatie van de werk groep van belang. Ook de informa tie vanuit het VVGI is voor de werkgroep belangrijk om zo in te kunnen spelen op bepaalde ontwik kelingen. De Werkgroep houdt deze maand een aantal voorlichtingsavonden 'vooralle bewoners, medewerkers en andere groepen binnen het Instituut. "We proberen iedereen te bereiken om de nodige startinformatie te kun nen verstrekken" aldus Fun Sijbers. Tijdens een plechtige uitvaart dienst in de parochiekerk van de H. Johannes de Doper vrijdagmorgen, bleek dat de bevolking van Merselo hun oud-pastoor G. Jessen nog niet vergeten waren. Op zijn uitdrukke lijke wens werd hij op het kerkhof in Merselo aan de schoot der aarde toevertrouwd. Pastoor Jessen is geboren in het tot de gemeente Susteren behorende kerkdorp Dieteren, waar hij ook zijn jeugd doorbracht. Hij trad toe tot de Trappistenorde in Echt en werd op 20 oktober 1940 tot priester gewijd. In de oorlog werkte hij in zijn geboorteplaats in het parochie- en jeugdwerk. In 1959 werd hij kape laan in Arcen. Vanaf dat moment voelde hij zich wereldheer en behoorde hij zoals hij ons verklaarde, tot de priesters van het bisdom Roermond. In I964 werd hij benoemd tot pastoor van de parochie van de H. Johannes de Doper in Merselo. In 1976 haalde deze eenvoudige pastoor de lande lijke pers, omdat hij op aswoensdag de parochianen lekende met het askruisje. maar op een zodanige wijze dat verschillende parochianen zich onder medische behandeling moesten stellen voor de opgelopen brandwonden... Zoals hij ons toen vertelde was er met het aanmaken van de as iets verkeerds gegaan. Hij had om die as te verkrijgen palmtakken verbrand in een val waarin resten carboleum zaten. Die verbinding had lot gevolg dat bij het aanbrengen van hel kruis je op het voorhoofd de parochianen wel erg duidelijk het teken van het kruis hadden ontvangen. Eigenaardig was wel dat de duim van de pastoor, waarmee hij de kruisjes tekende, niet verbrand was. Toch heeft Merselo hem dat nooit kwalijk genomen. Bij zijn afscheid, na 40 jaar pries terschap. kreeg hij van de gemeen schap de Gouden Merselose Draagspeld overhandigd. Na zijn emeritaat kwam hij nog slechts zelden naar Merselo terug hoewel hij daar veel vrienden had. De laatste tijd werd hij verpleegd in verpleeghuis Elzenhorst in Horst. Hij bereikte de leeftijd van 84 jaar. Ook deze keer is het met mede werking van getuigen, de politie gelukt de rond middernacht van vorige week vrijdag in en rond het centrum van Ysselsteyn gepleegde vernielingen snel op te lossen. Tot het onderzoek door de politie werd afgerond waren er een twintigtal aangiften van vernielingen binnen gekomen. Het betrof onder meer het kapotsteken van dertien fiets banden en zes autobanden. Ook werd een fiets vernield en moesten tuinen het ontgelden. De totale schade die door de eigenaars is geclaimd beloopt een bedrag van rond ƒ2.500,-. Er werden twee 16-jarige jongens en een meisje, een 15-jarige jongen uit Heerlen, twee 15-jarige jongens uit Venray en Ysselsteyn en een 14- jarig meisje uit Ysselsteyn werden als verdachten aangehouden cq. op hel politiebureau ontboden. De beide meisjes hebben, zo is tijdens het onderzoek gebleken, maar een zeer beperkte rol in de vernielingen gespeeld. Het zestal heeft een volledige bekentenis afgelegd en ze zijn doorverwezen naar het Halt bureau. De bevolking, van Ysselsteyn is zeer te spreken over de snelle oplossing, want er was nogal wat commotie door de ver nielingen ontstaan. Het is de tweede keer binnen een maand dat de politie gepleegde ver nielingen en vandalisme met mede werking van binnengekomen tips heeft opgelost. Medio december werden vijf jongens aangehouden in verband met hel gooien van bak stenen vanaf het viaduct boven de A73 en het op de spoorrails plaat sen van een laadbak van een graaf machine. Het vijftal bekende ook betrokken te zijn geweest bij ver nielingen aan geparkeerde auto's, vernielingen in en rond scholen en brandstichting bij een school; dit alles in de wijk Landweert. De twee 15-jarigen, die als hoofdda ders werden aangehouden, hebben bekend. Inmiddels heeft de rechtercom missaris bepaald dat beiden, ver moedelijk medio april, voor de kin derrechter zullen moeten verschijnen. De woordvoerder van de politie, die belast is met de coördinatie van beide series vernielingen, beklem toonde nogmaals de medewerking die de politie ondervonden had met de oplossing van deze ernstige vorm van vandalisme. Omtrent de motieven was geen duidelijkheid te krijgen, wel dat allen aansprakelijk zullen worden gesteld voor de ver oorzaakte schade. Op 1 februari a.s. houdt de afde ling Synchroonzwemmen van zwemvereniging Spio een grote synchroonzwemshow met als titel 'Een reis om de wereld'. Tijdens deze show zullen 59 meisjes in de leeftijd van 7 tol 35 jaar uitvoerin gen uil verschillende landen laten zien. Er zal gezwommen worden in groepen van verschillende grootte. Zo zijn er groepen die met acht meisjes zwemmen, maar ook meis jes die met zijn tweeën zwemmen. De begin- en einddans worden met alle meisjes tesamen uitgevoerd. Ook op de kant wordt het een en ander gedaan. Zo zal er een klein toneelstukje opgevoerd worden en worden er verschillende dansen op de kant gedaan. We hopen op een groot publiek en iedereen is dan ook van harte wel kom tijdens deze show. Er is een show om 17.00 uur en een om 19.30 uur in zwembad De Sprank aan de Kempweg 70. Entree is ƒ4.- per per soon. Tot ziens op I februari in De Sprank. Politie waarschuwt buitendeuren goed te vergrendelen In Venray is nog steeds een 'hen gelaar' actief. Die inbreker weet via brievenbussen voordeuren, die niet goed zijn vergrendeld of niet op het nachtslot zijn gezet, te openen. Daarom adviseert de politie om de deuren beter te vergrendelen. In de nacht van maandag op dins dag hoorde een bewoner van een woning aan Claudiahof dat er aan zijn brievenbus werd 'gerommeld'. Hij ging kijken en zag dat een hem onbekende man wegrende. Een 31-jarige Venray naar bemerk te dinsdagmorgen omstreeks 07.00 uur dat er ongewenst bezoek was geweest. Omdat er geen sporen van braak waren te ontdekken is het zeker dat hier de 'hengelaar' actief is geweest. Uit de woning werd een portefeuille met persoonlijke bescheiden gestolen en een sleutel bos waaraan ook de autosleutels zaten van zijn bij zijn woning gepar keerde Honda Civic. De auto was ook gestolen. De had een waarde van ƒ3.000,-. Voor de eigenaar een behoorlijke schadepost. WIJ ZOEKEN regelmatig nieuwe bezorgers voor Peel en Maas. Aanmelden in onze boekhandel Grotestraat 68 of telefonisch 582727 Min. leeftijd 14 jaar Jongeren en de Wereldwinkel Bestaat de grootste groep mede werkers en Wereldwinkels uil men sen tussen 30- en 60 jaar. sinds 1994 is daar verandering in gekomen. Toen is de 'Jah' opgericht: Jongeren voor alternatieve handel. Tijdens een congres van de Landelijke Vereniging van Wereldwinkels (inmiddels 400 winkels in Nederland) in Utrecht ontmoetten wat jongeren elkaar en vonden dal er meer voor jongeren binnen de Wereldwinkels gedaan moest wor den. Doelstelling van Jah is vooral bewustwording en integratie van jongeren op het gebied van alterna tieve handel en ontwikkelingssa menwerking. In hel oprichtingsjaar 1994 werd het blad Ojah twee keer uitgegeven en er werd een jongeren weekend gehouden. Voor 1997 zijn de plannen enthousiast en ambiti eus: vijfmaal uitgifte jongerenkrant Ojah. organisatie internationaal jon gerenweekend van Wereldwinkels uit heel Europa, deelname aan Festival Mundial en verschillende workshops en activiteiten bij plaat selijke groepen. Ben je een jongere onder 26 jaar en ben je geïnteresseerd in de alter natieve. eerlijke handel, d.w.z. dat de producent een eerlijke prijs heeft eekresen? Misschien is Jah dan iets voor jou? Tel. 030-2316312. De poster, die in de Wereldwinkel op het adres Henseniusstraat 3a en op verschillende plaatsen in Venray hangt, is speciaal voor jongeren ont worpen. De titel 'Full colour' bete kent dat Jah jongeren aanzet tot kri tisch consumeren en wil de gedachtengang van jongeren veran deren in een positief 'Full colour' beeld over andere culturen van het zuiden. De afbeelding op de rug van het model is een versimpelde versie van het centrum van de Azteken- kalender. Voor meer informatie kunt u met de Wereldwinkel bellen, tel. 0478- 588571 of langskomen. De Wereldwinkel is geopend: maandag van 12.00 tot 18.00 uur; dinsdag t/m donderdag van 10.00 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 18.00 uur; vrijdag van 10.00 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 21.00 uur en zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur. Uitvaartonderneming Goumans heeft sinds kort een vrouwelijke uitvaartverzorgster in dienst. Het is mevr. Sonja Buffart-de Swart uit Nieuw-Bergen. Nog niet eerder heeft een Venrays uitvaartbedrijf een vrouwelijke uitvaartverzorg ster in dienst gehad. Volgens Jos Goumans willen de mensen tegen woordig geen "standaard begrafe nis" meer. "Voor hen is dat het laatste wat ze voor hun dierbare overledene kunnen doen". Volgens Goumans zijn begrafenissen en crematies steeds meer persoonsge richt. Ook komt het vaker voor dat de overledene voor zijn heengaan diverse wensen heeft kenbaar gemaakt. De firma Goumans ziet een vrou als uitermate geschikt om per soonlijke wensen om te zetten in persoonlijke zorg en om te bege leiden en te adviseren bij het nemen van vaak moeilijke besliss ingen. "Wij zijn ervan overtuigd dat wij hiermee beter kunnen inspelen op de steeds grotere behoefte aan persoonlijke benade ring in droevige tijden" aldus Jos Goumans.

Peel en Maas | 1997 | | pagina 11