^a&telaoveact tea f/etvi&f TAXATIE 4x11 jaar VV De Piëlreuzen De Karklingels Oostrum Boerenbruiloft De Piëlreuzen Rabobank steunt Vastelaovend FRABO is geen avontuurtje, maar bouwt op zekerheid De Schanse knuppels Castenray Prins Ed 1 bij de Piëlreuzen Prinsenbal bij De Zagewetters Wereldwinkel Venray KUNST EN CURIOSA Hotel Asteria, 23 febr. a.s. Adecco opent zijn deuren Aid Prinse Plak 1997 voor Venrays Mannenkoor OPRUIMING UW gina PEEL EN MAAS Donderdag 9 januari 1997 - Pagina 9 Dil jaar is het 44 jaar geleden dat VV de Piëlreuzên werd opgericht. De aanleiding voor de oprichting was om er voor te zorgen dat er zoveel mogelijk jeugdige Piëlreuzen en Piëlreuzinnekes in Ysselsteyn bleven tijdens de carna valsdagen. Dat het menens was blijkt uit de notulen van de oprich tingsvergadering. 'Ondanks de wei nige bezoekers kunnen we zeggen dat het vuur waarmee de aanwezi gen bezield waren ons in staat zal stellen meerderen achter ons te scharen en gezamenlijk het jaarlijks weerkerende volksfeest Carnaval en zijn feesten welke daaruit voort vloeien in Ysselsteyn (Reuzesteyn met de Vastelaovend) te vieren. We mochten tevens horen dat de alge mene opvatting was de carnaval te vieren zonder wansmaak en zonder grote kosten'. Dat hel inderdaad menens was is gebleken uit het verdere verloop van VV De Piëlreuzen. Vanuit de carnavalsvereniging zijn in de loop der tijd nog voortgekomen: De Boereblaoskapel thans De Smeleblaozers, De Prinsegarde thans De Piëldancers. de jeugdcar naval welke vorig jaar haar 33-jarig bestaan vierde en min of meer ook vanuit het carnavalsgebeuren joeks- kapel Schabberjoeks. In de afgelopen 44 jaar kenden tal van activiteiten hun ups en downs. Zo waren de Bonte Avonden, zittingsavonden, op een bepaald moment bijna dood. De laatste vijftien jaar zijn ze onge kend populair. Dit laatste komt mis schien ook doordat de avonden ver zorgd worden door uitsluitend artiesten van eigen (Reuze) bodem. Ysselsteyn mag zich gelukkig prij zen dat zij zoveel talent binnen haar dorpsgrenzen heeft om avonden van een dergelijk niveau jaar na jaar te kunnen presenteren. Wat ook enorm gegroeid is in de afgelopen 44 jaar dat zijn de optochten. In tegenstelling tot op veel andere plaatsen trekt de Ysselsteynse optocht op de laatste carnavalsdag, dinsdags. Deze optocht trekt altijd veel bekijks ook van buiten Ysselsteyn. Dit laatste is maar goed ook want anders zouden er niet veel mensen meer langs de kant kunnen staan om de optocht te beoordelen en te applaudisseren voor al het fraais wat voorbij trekt. De Ysselsteynse carnaval begint pas te leven als de nieuwe prins uil- gekomen is. Dan komen ook de ideeën los voor de bonte avonden en voor de optocht. Aan het welsla gen van de optocht wordt zelfs tij dens de carnavalsdagen nog veel gewerkt. Al hoewel het al vaak gevraagd is met name vanuit het Venrayse om de optocht in Ysselsteyn ook op zondag te laten trekken, zodat 's maandags aan de Venrayse optocht deelgenomen kan worden is hier om de eerder genoemde reden vanaf gezien. De Ysselsteynse Vasteaovesklub is voorgekomen uit de fanfare. Het toenmalige fanfarebestuur zal er wel mogelijkheden in om b.v. door het organiseren van bals en derge lijke de kas te spekken. Wellicht dat er daardoor van begin af aan muziek in de Ysselsteynse Vastelaovend gezeten heeft. De eerste jaren van haar bestaan ging de Ysselsteynse vastelaoves- vereniging niet als Piëlreuzen maar als 'De Kluut' door het leven. De toenmalige vorst van De Piëlhazen uit Venray, Karei Wijnen, vond die naam maar niks en vertelde het ver haal van De Piëlreuzen die de Maas gegraven hadden en passant met het schoonkloppen van hun Reuzeklompen 's avonds op hun terugweg naar de Peel met het zand uit hun klompen de Weverslose Berg gevormd hebben. 4x11 De viering van het 4 x 1 I-jarig bestaan zal plaatsvinden o{3 zondag 12 januari in de Smelehof. De jubi lerende vereniging houdt hier dan een receptie die om 15.11 uur begint. Dat prins Carnaval zijn een gezonde bezigheid is blijkt wel uit het feit dat slechts één prins Carnaval (Gerril I) overleden is. Hopelijk zijn alle andere 43 prin sen op deze receptie van de partij om nog eens terug te kijken met oudere of jongere bekenden naar de lijd van toen hij regeerde als prins over het Piëlreuzenrijk. De Smeleblaozers in samenwerking met joekskapel Schabberjoeks zor gen voor de juiste vastelaovesstem- ming deze middag. REUZESCHOP Voorafgaand aan dit festijn is op zondag 5 januari om 11.11 uur de eerste schop in de grond gestoken van hel Agrarisch Bedrijventerrein in Ysselsteyn. Het was deze keer niet een figuurlijk 'de schop in de grond ste ken' maar door de bevroren grond harde werkelijkheid. Door het vele gepraat en ambte lijk overleg duurt het volgens de Ysselsteynse Piëlreuzen allemaal veel te lang voordat het terrein gerealiseerd wordt. De Reuzesteyners en met name de ondernemers onder hen, en dat zijn er veel, willen vooruit. Getuige ook een van de liedjes van de Ysselsteynse Revue. Dat het menens was werd gesymboliseerd door op 5 januari aan de Jan Poelsweg een Reuzeschop in de grond te steken. Een schop van het formaat waarmee de Piëlreuzen vroeger de Maas gegraven hebben. Een schop ook ten teken dat men de ambtenarij rond het industrieterrein ook eens op de schop wilde nemen. Deze schop is op zondagmorgen 5 januari door de nieuwe prins Carnaval 1997 onthuld. Tevens is de naar Agrarisch Bedrijventerrein omgedoopt in 'Reuze Bedrijventerrein'. Wellicht dat de Piëlreuzen op dit moment aan de Maas toch niet vooruit kun nen wegens vorstverlet en daardoor meer tijd hebben om dit klusje eens van dichterbij te bekijken. Als alles meezit zal het Reuzeterrein dan tij dens het bewind van de nieuwe prins gerealiseerd kunnen worden. En kan de vastelaovesslogan 'Neem eens iets vaker op de schop' opgeld doen. Jeugdprins Vlak na kerst en nieuwjaar begon op zaterdag 4 januari alweer de car naval in Oostrum. Het thema van het jeugdprinsenbal was dil jaar 'de ker mis1 Op de kermis was ook een echte waarzegster aanwezig, die verschillende juiste voorspellingen deed. Zo had zij ook voorspelt wie het nieuwe^prinselijke trio zou wor den. Nadat er meerdere malen op 'de kop van jut' was geslagen kwam uil eindelijk de nieuwe jeugdprins van Oostrum, Lull en de Boshuuze uit: jeugdprins Noud I (van de Mortel), vergezeld van vorst Koen (Hermans) en na Jules (Janssen) die dit jaar bij de jeugd de boel op stel ten gaan zetten. (FOTO: Rini v.d. Leur) Marjo Nielen en Thijs van de Mortel winnen 9e liedjesmiddag Het negende liedjesfestival is een schitterend feest geworden. In een druk bezocht gemeenschapshuis werden de zeven liedjes, die volgens de vakjury van hoog niveau waren, ten gehore gebracht. Liefst zes deel nemers werden op een voortreffelij ke wijze begeleid en ondersteund door de Eikenhofkapel onder lei ding van Sraar Kessels. De presentatie van de gehele mid dag was voor de negende maal in vertrouwde handen van Math Laurensse en Bert Linskens. Na de bekendmaking van de pun ten van de vakjury en de publieksju ry kon prins Rien I tevreden de wis seltrofee overhandigen aan de win naars van deze liedjesmiddag, Marjo en Thijs. Hierna werd de win nende schlager 'Carnaval ien Klingelland' nogmaals ten gehore gebracht. Alle zeven liedjes zijn inmiddels op een cassette gezet en zijn te koop bij de horeca in Oostrum en op de beide zittingsavonden. Zittingsavonden Op vrijdag 10 en zaterdag I I januari worden de zittingsavonden gehouden in het gemeenschapshuis. Beide avonden is de zaal om 19.00 uur open. Vanaf 19.30 uur muziek van de Eikenhofkapel, die voor de muzika le omlijsting zorgt. Voor vrijdag zijn nog een beperkt aantal kaarten beschikbaar op het adres Randenrade 50, tel. 584114. Afgelopen zaterdag, 4 januari, verscheen op een gezellig prinsen bal met de kwis 'doet ie ut of doet ie ut niet', de 41e heerser der Schanseknuppels ten tonele: prins Geert II (Cremers). Met zijn leus: 'Mit de motor maak ik efkus enne stop want now zet ik met de vastenaovend as prins ut gas dur duchtig op' zal hij de komende carnaval het voortouw nemen. Prins Geert houdt receptie op zaterdag 18 januari in 'schans- eschop' De Wis. FOTO: foto Hoedemaekers Tijdens hel prinsenbal in Ysselsteyn bij vastelaovesvereni- ging De Piëlreus is Ed Verschuuren uitgeroepen als Prins Ed I. Ed Verschuuren is in het dagelijks leven technisch tekenaar bij Inalfa. Zijn motto legt ook een link met zijn werk: "laot mar schuuve, laot mar gaon, mit aswoensdag is 't toch alle- mol gedaon". De nieuwe prins heeft de titels "graaf van bumper tot schuufdak, groethertog van 't Lovinckpiein, Baron van Korf tot voetbal en Veldhier van America tot Neej Zieeland". Op vrijdag 10 en zaterdag I 1 januari is er Prinsenbal. Vrijdag avond zal de jeugd uit Merselo met het Jeugdprinsenbal de spits afbij ten. Dit met aftreden van jeugdprins Andy I en de bekendmaking van de nieuwe jeugdprins(es) 1997. Dit Jeugdprinsenbal vindt plaats in 't jeugdhuis en begint om 19.00 uur. Op zaterdagavond is er Prinsenbal, aanvang 20.44 uur in zaal 't Anker. Om 21.30 uur zal prins Rob I aftreden. Daarna zal hij opge nomen worden bij de APM. Om 22.49 uur volgt de bekendmaking van de nieuwe prins van 1997 van de Vastelaovesvereniging De Zagewetters. Bij De Piëlreuzen in Ysselsteyn bestaat het boerenbruidspaar dit jaar uit Wim van Neel de Wit van Peerke uit 't Riet en Geerets Martha (Wim de Wit) en Ria van Keijzers Wiel en Ewals Anna van de Ruuper uit Leunen (Ria de Wit-Keijzers). De organisatie, dit jaar in handen van de tennisvereniging, staat garant voor een kolderieke huwelijksvoltrekking. Ria en Wim worden op zondag 19 januari om 14.11 uur in gemeenschaps huis De Smelehof in de onecht verbonden. De ceremonie wordt vooraf gegaan door een rijtocht door het dorp. Gratis passé partouts bij jongerenrekening De Rabobank Venray-Oostrum heeft een speciale aktie ontwikkeld in samenwerking met jeugdvastela- ovend De Hazekeutel uit Venray en de Karklingels uit Oostrum. Jongeren tussen 0 en 18 jaar die bij de Rabobank Venray-Oostrum een jongerenrekening openen krijgen daarbij gratis een jeugd-passe par- tout voor een van deze verenigin gen. Daarbij doen niet alleen de jon geren hun voordeel maar ook beide verenigingen, die hel reguliere aan koopbedrag voor een passé partout via de bank krijgen. Overigens is ook rekening gehou den met jongeren die al een dergelij ke rekening hebben. Indien zij komende weken minimaal 10 gul den op die rekening storten krijgen zij een aantrekkelijke korting op de pase partout. De aktie loopt tot de eerste week van februari. Kom snel langs bij de Rabobank Venray- Oostrum want het aantal passé par touts is beperkt. Op is Op geldt ook hier. Textiel De actie Mode met Motief is voorbij! De afgelopen twee jaar stond deze campagne, die georgani seerd werd door de Landelijke Vereniging van Wereldwinkels en Fair Trade, in het teken van kleding, sieraden en accessoires. Een aantal maanden geleden kwamen drie modedeskundigen van de organisa tie Aj Quen uit Guatemala voor een promotietour naar Nederland, ter afsluiting van Mode met Motief. Dat was een groot succes! Toch zal er ook in de toekomst veel aandacht besteed moeten worden aan textiel producten! Wereldwinkel Venray heeft contacten met uiteenlopende organisaties. Esperanza levert kleur rijke tassen, draagdoeken en babys lofjes. Van Fair Trade zijn handdoe ken, theedoeken en badlakens verkrijgbaar. Via de Wereldwinkel kunnen stoffen van textielwerk- plaats SARI uit Gelderland besteld worden. SARI is een afkorting van Samen Werken aan Rechtvaardige Import. SARI verkoopt stoffen die uit ontwikkelingslanden geïmpor teerd zijn door ideële handelsorgani saties. Deze organisaties staan garant voor een eerlijke prijs en con tinuïteit. Van deze stoffen worden vervolgens broeken, rokken en andere kledingstukken gemaakt. De stoffen zijn afkomstig uit India, Guatemala. Thailand, Tanzania, Kenya en Bangladesh. SARI levert ook biologisch verbouwde katoen. Twee keer per jaar wordt een collec tie samengesteld en worden er modeshows georganiseerd. Als u voor eerlijke textiel kiest, heeft u niet alleen een mooi product in han den, maar werkt u ook mee aan een rechtvaardige handel! Voor meer informatie kunt u met de Wereldwinkel bellen, tel. 0478- 588571 of langskomen. Het adres is: Henseniusstraat 3a. De Wereldwinkel is geopend: maandag van 12.00 tot 18.00 uur; dinsdag t/m donderdag van 10.00 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 18.00 uur; vrijdag van 10.00 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 21.00 uur en zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur. Twee jongens door vuurwerk gewond Donderdagmiddag omstreeks 16.30 uur liepen twee jongens van 14 en 16 jaar op de Eindstraat ter hoogte van het Kerkpad, toen twee andere jongens, naar schatting 17- 18 jaar oud, passeerden. Die gooi den vervolgens vuurwerk naar het jongere tweetal. De ene jongen kreeg vuurwerk in zijn gezicht daar door last van zijn gehoor terwijl de andere pijn had aan zijn hand en nek. De jongens konden slechts een vaag signalement van de daders aan de politie doorgeven. Brand in werkplaats Dinsdagmiddag omstreeks 17.15 uur zag een voorbijganger rook uit een aan de Haag gelegen timmer werkplaats. Hij waarschuwde de eigenaar en de buren die op ade quate manier de blussing ter hand namen. Dit werd later door de brandweer overgenomen. Op 4 januari 1997 is Venray een uitzendbureau rijker geworden. Niet zomaar weer een nieuwkomer, maar een combinatie van twee gevestigde organisaties: Adia en Ecco. Deze twee vooraanstaande uitzendbu reaus besloten vorig jaar om hun krachten te bundelen om samen nog sterker te staan in de veeleisende flexibele arbeidsmarkt. Met ruim 150 vestigingen heeft Adecco zich verzekerd van een ruime bereikbaar heid in het hele land. Op 1 1 januari opent Adecco zijn deuren vooralle huidige, maar voor al ook voor potentiële uitzendkrach ten en klanten. Er zal volop infor matie gegeven worden over de diensten die Adecco verleent zoals uitzenden, detacheren, poolmanag- ment, payrolling en werving en selectie. Tevens kunt u een blik in de keuken werpen van het uitzendwe- zen. Het geavanceerde systeem waarmee Adecco vraag en aanbod bij elkaar weet te brengen is uniek in Nederland. Het systeem is in staat om binnen enkele minuten vast te stellen of er voor een bepaalde func tie mensen staan ingeschreven. U mag het systeem bekijken, proberen en laten uitleggen. Ook als u nu niet direct op zoek bent naar een uit zendkracht of baan bent u van harte welkom. Op zaterdag 1 1 januari zullen enkele promotrices in en rond het centrum een prijsvraag uitdelen waarbij een aantal miniradio's zijn te winnen. Het formulier kan tijdens de open dag op de Adecco vestiging worden ingeleverd tot 14.15 uur. Om 14.30 uur wordt de uitslag van de prijsvraag bekend gemaakt en de prijzen uitgereikt. Adecco is op zaterdag 1 I januari geopend van 10.00 tot 15.00 uur. U bent allemaal van harte welkom! PEEL EN MAAS 'n abonnement waard Bouwens pakt Daewoo-dealerschap op De Bouwens Holding heeft een nieuwe loot aan de stam. Naast de BMW-dealers Frans Bouwens Venlo BV en Frans Bouwens Roermond BV is er nu ook FRABO BV; Noord-Limburgs enige Daewoo-agentschap. Holding-direc teur Frans Bouwens verwacht veel van het Koreaans automobiel merk en het bedrijf verwacht op zijn beurt veel van de dealer. Daewoo Benelux is een jong bedrijf. Op het gebied van automati sering en communicatie is het zijn tijd ver vooruit. De naamsbekend heid is, ondanks dat de firma pas twee jaar geleden zijn eerste voor zichtige stapjes op de Europese automarkt zette, al negentig procent. Niet in de laatst plaats dank zij de recente taxeer-acties. Frans Bouwens is, zeker in het Noord-Limburgse, een gevestigde naam. Een bedrijf dat kwaliteit garandeert. Tot voor kort voor BMW's en sinds een aantal weken ook voor Daewoo. De directeur maakt zich er sterk voor dat de Daewoo-klant dezelfde service en kwaliteit tegemoet kan zien als de BMW-client. Want, zo stelt hij: 'Een automobiel is na de koop van een huis een van de belangrijkste inves teringen. En dan mag je wat ver wachten'. Frans Bouwens wilde er al langer een daderschap bij. Hij verdiepte zich in verschillende merken en kwam bij de Daewoo terecht. De argumenten: een perfecte automo biel als het gaat om techniek, maat voering. kwaliteit en product-prijs verhouding. Een goed product, met daarachter een jonge, brede, profes sionele organisatie. Het sluit goed aan bij de" twee BMW-werkmaat- schappijen. maar overlapt ze niet. In een razend tempo werden bin nen zijn huidige bedrijfspand aan de Karei van Egmondstraal in Venlo maatregelen getroffen om aan de slag te kunnen met het nieuwe merk. In oktober gingen de activiteiten van start, onder de Bouwens Holding paraplu. Onder de noemer FRABO BV; een beetje van Frans en een beetje van Bouwens. 'Er is geen sprake van een avon tuurtje. Er is goed over nagedacht', stelt Frans Bouwens. Daewoo is een product met toekomst, daar ben ik zeker van. Binnen nu en drie a vier jaar zal het merk een geweldige groeimarkt meemaken. Kijk, Daewoo Benelux is jong en heeft geen historie. Geen goede en geen slechte. Het is aan ons historie te maken en dat verwacht het bedrijf ook van de dealers. Frans Bouwens heeft er zin in. Zijn grootste wens is dat de uitstra ling en de erkenning die hij heeft opgebouwd voor BMW. ook voor Daewoo gaat gelden. Een ding is zeker: aan hem zal het niet liggen. (Advertentie) DE Zj. JAARGETIJDEN 33m JjUftM eett cwKfiteet ütt&Uewt 'Cottage" grenen meubelen woondecoraties r<5>-| De enige echte (pottage dealer Kerkstraat 47, Tegelen, tel.: 077-3731573 I Zoals u onlangs in deze krant hebt kunnen lezen reikt de Aid Prinse Kompeneej Venray de Aid Prinse Plak 1997 uit aan het Venrays Mannenkoor (VMK). Namens het (VMK) zal dhr. Wim v. Osch als voorzitter van het bestuur de plak in ontvangst nemen. De APK is er trots op aan deze vereniging 'haar' plak te mogen uitreiken op het jaarlijkse plakkebal op vrijdag 10 januari aan staande. Onder leiding van ceremonie meester Jan IV, kanselier Sjef I en deken Huub I. zullen de diverse ceremonies worden afgewerkt. De alom bekende Rooyse Hofkapel zal de avond muzikaal vormgeven. Onze plakkedrager 1997 het VMK heeft al toegezegd het publiek van haar muziek te zullen laten genieten. Daarnaast zullen een aantal lokale artiesten (o.a. van de carnavals-CD) deze avond opluisteren. Kortom een gevarieerde avond met voor elk wal wils. Met veel genoegen nodigen we ieder uil aanwezig te zijn op dit Plakkebal. Vanaf 20.30 uur bent u WIJ ZOEKEN regelmatig nieuwe bezorgers voor Peel en Maas. Aanmelden in onze boekhandel Grotestraat 68 of telefonisch 582727 Min. leeftijd 14 jaar van harte welkom in de feestzaal op vrijdag 10 januari in Partycentrum Janssen. Raadhuisstraat 6 Venray. Entree is ƒ7,50. Kaartverkoop in café *t Upke en Sigarenhuis Jansen aan de Grote Markt, Chocelaterie Magnifique in de Grotestraat en Goed Idee in de Schoolstraat. Voor zover de kaarten niet uitver kocht zijn in de voorverkoop, zal ook kaartverkoop op de avond zelf nog mogelijk zijn. Gestolen auto's Woensdagmorgen kwam omst reeks 06.40 uur een alarmmelding bij de politie binnen van het aan de A73 gelegen tankstation. De politie kon geen sporen van inbraak ont dekken. Wel zag zij op de parkeer plaats een auto zonder kentekenpla ten staan. Via het chassisnummer kwam men te weten dat het om een Duitse auto ging. De Duitse politie was nog niet op de hoogte van de diefstal van deze Toyota Tercel. Zij zetten hun onderzoek voort. Tevens werd op die parkeerplaats een Fiat Uno aangetroffen waarvan een portier niet was afgesloten. Uit de auto was de autoradio verdwenen terwijl ook de bedrading was door verbonden. Die auto hoorde thuis in Tilburg. Ook daarvan was nog geen aangifte van diefstal gedaan. De Tilburgse politie zet in deze zaak het onderzoek voort. PEEL EN MAAS WEEKBLAD VAN OORSCHOT MODE Grotestraat 73, Venray Prettig geholpen. Prima gekleed.

Peel en Maas | 1997 | | pagina 9