'Zwaar maar ontzettend mooi' Mogelijk woningen op terrein Den Hoebert r? Brede steun voor PowerMan-plus Woningstichtingen gaan samenwerken 'U hangt het maar vol, meneer Rutten' [joy i na b 08-01-1997 15SU Paginal (1,1) jina PEEL EN MAAS Donderdag 9 januari 1997 - Pagina 5 Ze zijn geen helden, ze worden er geen miljonair van en ze telen evenmin spruitjes. De toerschaat sers uit de gemeente Venray die zaterdag het grootste deel van de dag op het ijs van Friese vaarten doorbrachten, zijn gewone men sen. Geen koninklijke hoogheden, Olympische kampioenen of asiel zoekers die voor het eerst sneeuw zien. Ze maken deel uit van het legioen naamloze deelnemers, voor wie de persoonlijke prestatie, de sfeer en het kruisje tellen. In willekeurige volgorde van belang rijkheid. En hoewel de Elfstedenkoorts al weer aardig is gezakt, beschouwt 'Peel en Maas' nog eenmaal de tocht der tochten, bekeken door de skibril van een aantal Venrayse deelnemers. (door Bert Albers) De bril van Piet van Benschop bij voorbeeld. De 46-jarige Venraynaar. die in het dagelijks leven bemiddelt bij verkoop en verhuur van horeca zaken, schaatste zaterdag z'n twee de Elfstedentocht. In 1986 was hij ook van de partij. In de tussentijd reed hij wel al vijf keer de alterna tieve tocht in Oostenrijk. Piet van Benschop slapte zaterdag om kwart voor zeven op het ijs en meldde zich 's avonds om half acht terug in Leeuwarden. Hij had er twee en een half uur langer over gedaan dan in I986. "Alleen het ijs was dit jaar beter. Voor het overige waren de omstandigheden destijds veel aan genamer. En ik had veel minder kilometers in de benen dan elf jaar geleden". Van Benschop's conditie bleek toch voldoende. Tevoren was hij ook bang om voor de tweede keer in het donker te moeten rijden. Dal gebeurde inderdaad, maar uit eindelijk viel het hem mee. "Ik ben maar twee keer gevallen tijdens (je hele tocht". WIND EN DUISTERNIS De duisternis en de wind waren ook voor Paul Ten Brummelhuis de voornaamste tegenstrevers. "De kou viel mee", zegt de 50-jarige Venrayse advocaat. Ten Brummelhuis deed er eveneens lan ger over dan in 1986. toen hij z'n eerste Elfstedentocht reed. Het laat ste stuk viel hem erg tegen, ondanks dat de wind weer in de rug van de rijders blies. "De duisternis was erg vervelend. En op zes kilometer Venrayse Elfstedentocht-rijders over 'de tocht' afstand had ik al last van het licht op de Bonkervaart. Ik moest regelmatig m'n arm omhoog houden en ben 'n paar keer in het riet gereden". Ten Brummelhuis was niet echt moe toen hij in Leeuwarden aankwam. Wel had hij een hoofdwond. "Bij een bruggetje ergens tussen Franeker en Bartlehiem kwam ik iets te vroeg weer omhoog", zegt hij laconiek. Merselonaar Jan van Osch haalde zaterdag in de Friese vrieskou z'n derde kruisje. In tegenstelling tot Van Benschop had de 53-jarige muziekdocent zich wel voldoende voorbereid. In de kerstvakantie schaatste hij elke dag en zaterdag had hij ook al een paar tochten in de benen. "Ongeveer 300 a 400 km", schat hij hel aantal trainingskilome- ters. "Maar nog geen langere tocht". Van Osch noemt het de zwaarste van z'n drie Elfstedentochten, voor al de ruim I00 km tussen Stavoren en Dokkum. die de rijders pal tegen de wind in moesten schaatsen. Ysselsteyner Henk Hendrix is het daar volmondig mee eens. Toch hoefde hij persoonlijk niet echt diep in de reserves te tasten om een goede prestatie neer te zetten. Hendrix kwam als vijfde van de dui zend gestarte deelnemers uit zijn groep om half zes in Leeuwarden aan. VERLIEZERSRONDE Wiebe Hoekstra was rond die tijd goed en wel Franeker gepasseerd. De 54-jarige ambtenaar, geboren in Friesland, maar al dertig jaar woon achtig in het zuiden, moest zo'n 70 km in het donker rijden. Met de wind van voren over ijs dat meer en meer scheuren begon te vertonen. Hoekstra voelde al z'n ledematen protesteren, voelde later niets meer, dacht aan stoppen en vervolgens aan helemaal niets meer. Hij schaatste toch door en arriveerde tegen elf uur op de Bonkervaart. "Een hard gelag", zegt de inwoner van Merselo twee dagen na z'n terug keer. "Ik had het wel een beetje voe len aankomen. Ik heb een hoog startnummer, dus dat betekent laat starten. Bij het vertrek had ik al het gevoel 'Dit is de verliezersronde waar ik in zit' dus ik heb zo weinig mogelijk gerust om tijd te winnen. Bij z'n aankomst voelde de Friese Limburger z'n voeten niet meer en even was er de angst voor bevrie zing. Thuisgekomen constateerde de dokter gelukkig dat afgeknelde Ook de Venrayse fotograaf Jan Bakker was zaterdag in Friesland en beleefde er de dag van z'n leven. "Het is inderdaad net car naval. Als het volgend jaar weer is, ben ik opnieuw van de partij, al moet ik er drie dagen vrij voor nemen", zegt Jan. Bakker was present in het Zuid-Friese Sloten en maakte daar de foto's die bij dit verhaal staan. zenuwen de gevoelloosheid veroor zaakten. "Het gevoel komt alweer terug", zegt Hoekstra. ALLEMAAL ORANJEPETJES Niet elke schaatser is even gevoe lig voor alles wat zich naast de vaart afspeelt. De dweilorkesten, recla meborden en hossenden mensen spreken de één wel, de ander minder aan. De rijders zijn het erover eens dat de sfeer in elk geval beter was dan in 1986. toen feesten de over hand dreigde de krijgen. "Enorm mooi. Te vergelijken met 1985, toen na 22 jaar er eindelijk weer een Elfstedentocht verreden werd. Het was nu ook weer lang genoeg gele den", verklaart Jan van Osch. Eenzelfde gevoel had Henk Hendrix. "Allemaal die Oranjepetjes, het leek soms wel of je een stadion kwam binnenrijden". Voor Paul Ten Brummelhuis speelde de sfeer een minder grote rol. "Die was wel goed hoor. de meeste toeschouwers waren erg vriendelijk en behulpzaam, maar ik heb er altijd een wal dubbel gevoel bij. Er komen er ook veel voor het feest. Nee. de sfeer alleen houdt mij niet op de been". Ten Brummelhuis schaatste vorig jaar de Elfstedentocht officieus in z'n een tje. "Die prestatie sla ik persoonlijk hoger aan". NIEUWE TOCHTEN De mediakaravaan is weer uit Friesland vertrokken, veel schaat sers hebben er al weer en paar dagen werk opzitten, kortom het leven gaat door. Behalve voor Henk Angenent. die de spruiten voorlopig wel kan laten voor wat ze ze zijn. Maar leven betekent voor marathonschaatsers ook- schaatsen. En aangezien de vorst aanhoudt, gaan ook de toer tochten door. Gistermorgen in alle vroegte stapten bijvoorbeeld Henk Hendrix en Wiebe Hoekstra alweer in de auto om opnieuw naar het noorden af te reizen. Ditmaal voor de Elfmerentocht, het eveneens pop ulaire zusje van de Elfsteden. Lengte 120 km. Op de agenda van de Ysselsteyner prijkt ook nog de alternatieve Elfstedentocht, maan dag 27 januari op de Oostenrijkse Weissensee. Waarom doen ze het'? Dat moet ik bij gelegenheid toch maar 'ns vragen. De in dit artikel aan het woord gekomen toerrijders zijn niet de enige Venraynaren die hebben meegedaan. Ook agrariër Th. Kooter uit Vrede peel schaatste de toch t uiten haalde z'n eerste kruisje Hij wilde vanwege familie omstandigheden liever niet in de krant. Wil Backx, directeur Stedelijk Beheer bij de gemeen te Venraymaar woonachtig in De urne, schaatste ook mee. Hij haalde het niet en moest op 35 km voor de eindstreep z'n poging staken. Mogelijk hebben nog meer Venraynaren deelgenomen. Als zij ons bellen zullen we hun namen uiteraard nog publice ren. Opleidingsinstituut wil van deel grond af Opleidingsinstituut voor verple- genden en verzorgenden Den Hoebert wil een deel van haar ter rein verkopen. Verschillende gegadigden willen woningen bou wen in de huidige tuin. De gemeente wil meewerken aan woningbouwplannen. Dat heeft directeur Sprengers van Den Hoebert deze week laten weten. De school wil van de grond af omdat het Regionaal Opleidingscentrum (ROC) Noord en Midden-Limburg geen interesse heeft in het hele perceel van Den Hoebert. De opleidingsschool voor verplegend personeel gaat per I augustus van dit jaardeel uitmaken van het ROC. een grote fusieschool voor middelbaar beroepsonderwijs. Het initiatief voor de verkoop komt van het Hoebert-bestuur zelf. Deze maand wordt gepraat met hel ROC om te bepalen hoeveel grond drukkerij, uitgeverij, boek- en kantoorboekhandel van den munckhof bv Grotestraat 68, 5801 BH Venray Postbus 15800 AA Venray Telefoon 0478-582727 Fax 0478-510916 deze school nodig heeft. De rest wil Den Hoebert in principe verkopen. Het schoolbestuur hoopt in maart de zaak rond te hebben, STOEIEN Voordat er woningen gebouwd kunnen worden in de tuin van Den Hoebert moet het bestemmingsplan gewijzigd worden. De huidige bestemming is 'bijzondere doelein den'. waarbinnen wel onderwijs maar geen woningbouw is toege staan. Een woordvoerder van de afdeling stedelijke ontwikkeling van de gemeente Venray zegt dat de gemeente onder voorwaarden wil meewerken. "Het terrein moet te verkavelen zijn. Je moet kijken naar de infrastructuur, de aansluiting bij de omgeving, de ontsluiting, geluidsbelasting. We zullen er nog over moeten stoeien. Afgesproken is dat Den Hoebert met hun ideeën naar ons toe komt". Als de plannen doorgaan zal niet. eerder dan eind van dit jaar begon nen kunnen worden met werkzaam heden. Een anticipatieprocedure, waarmee vooruitlopend op een toe komstige bestemmingsplan wijzi ging gebouwd kan worden, kost minimaal vier lot vijf maanden. PEEL EN MAAS UW WEEKBLAD De Venrayse politiek heeft maandag breed haar steun uitge sproken aan de organisatie van de Power(wo)man duathlon. De plannen voor een aparte stichting met een uitgebreid omlijstend programma werden door de comissie voor sportzaken (infor meel) omarmd. De stichting maakt goede kans op de gevraag de subsidie van 35.000 gulden voor 1997. De stichting Power(wo)man heeft de gemeente om extra steun gevraagd omdat zij het evenement breder wil opzetten. Daarvoor is een nieuwe stichting in het leven geroe pen, waarin het Venrayse bedrijfsle ven een aanzienlijke rol speelt. Die stichting gaat een apart bij-program ma draaien dat in het teken staat van (kracht)sport, (lekker) eten en cul tuur. Deze activiteiten moeten meer toeschouwers naar Venray trekken. De opbrengsten van de activiteiten kunnen weer bijdragen om de duathlon-wedslrijd uit te bouwen. De beide stichtingen mochten dinsdag hun plannen komen uitleg gen tijdens de vergadering van de commissie voor sport en onderwijs. Penningmeester Jan Driessen van de stichting International Power and Food Festival (IPFF), in het dage lijks leven directeur van het Venrayse bedrijf Speciaalwerk Venray B.V., gaf een enthousiaste presentatie. Vrijdag I I, zaterdag 12 en zondag 13 april komen er Japanse sumo-worstelaars naar Venray, er worden Schotse Highland Games gehouden, er is zang, dans en muziek en de Venrayse horeca verzorgt op de pleinen een culinair evenement met een voorzichtige knipoog naar het Maastrichtse Preuvenemint. Bovendien kunnen sponsorende Venrayse bedrijven met elkaar wedijveren op het spor tieve vlak. De stichting Power(wo)man zelf gaat proberen in Venray een congres te organiseren van de Europese Jeugdtriathlonbond en koppelt daar aan een internationaal jeugdkamp van diezelfde organisatie. HEROVERWEGEN Al die activiteiten samen kosten om en nabij de 400.000 gulden, waarvan 80.000 voor het omlijsten de programma. Dit jaar kreeg de Power(wo)man van de gemeente Venray 12 mille contant, plus een zelfde bedrag in uren van de afde ling Openbare Werken. In het kader van de operatie KEERpunt besloot de raad eerder die bijdrage ter dis cussie te stellen. Inmiddels is het beleid ten aanzien van de subsidie aan Venrayse evenementen enigs zins aan het wijzigen. In afwachting van het gereedkomen van een nota over dit onderwerp heeft de gemeente 1997 tot een overgangs jaar uitgeroepen. Van de structurele steun van 35.000 gulden voor een periode van vier jaar kan dan ook voorlopig geen sprake zijn. luidde de eensgezinde mening van de com missieleden. Even eensgezind waren alle fracties over de promo tionele waarde van de duathlon voor Venray -die is voor sommigen gro ter dan de Ronde van Nederland- en over de kwaliteit van het omlijsten de programma. Als het college met een voorstel komt om eenmalig de subsidie voor de Power(wo)man te verhogen, kan dat op brede steun rekenen. Math Vollenberg heeft zondagmiddag 't Zilveren Bömke ontvangen, de jaarlijkse onderscheiding van wijkvereniging Landweert voor een vrijwilliger die zich bijzonder voor de wijk heeft ingezet. Math (38) kreeg z'n Bömke voor een waslijst van activiteiten. Hij is vice-voorzit ter van de vereniging, verricht tal van hand- en spandiensten en stoiul aan de wieg van het wijkblad. Ook is hij lid van de activiteitencom missie in de wijk. Math Vollenberg is getrouwd en heeft twee kinderen. Ook z'n vrouw Miriam is actief in de wijk en kreeg daarvoor eerder al 'n Zilveren Bömke. De Woningstichting Noord- Limburg (WNL) en de Woningstichting Helden (WH) gaan op een een aantal beleidster reinen samenwerken. Beide cor poraties blijven wel zelfstandig funktioneren maar op bestuurlijk nivo zal een fusie worden aange gaan. De beide corporaties willen met deze samenwerking, onder de noemer "Wonen Noord-Limburg" de volkshuisvestingsontwikkelin gen beter kunnen volgen. De samenwerking zal voor de huur ders op langere termijn een goed woningbestand met een redelijke huurprijs opleveren. Beide corportaties hebben momenteel een goede positie maar de ontwikkelingen in de volkshuis vesting zijn dusdanig dat zowel directeur de Jong van WNL als col lega Geurts van WH van mening zijn dat behoud van die positie alleen mogelijk is door het werkge bied te vergroten. Beide corporaties hebben gezamenlijk 9000 woningen verdeeld over drie regionale kernen (Horst, Helden en Venray) en 20 kerkdorpen. "Klein blijven is niet verstandig" aldus Rudy de Jong. "Je wordt dan als corporatie steeds ver der naar de zijlijn geduwd". WNL en WH willen wat dat betreft meer doen dan woningen beheren. "Woningen worden ouder en moeten vervangen worden. Dat is op langere termijn een grote opgave. Actief bouwen en daarin investeren kan alleen als je' op grote schaal opereert". Het samenwerkingsver band heeft na de fusie een markt aandeel van ongeveer 30% in Noord-Limburg. DIENSTVERLENING De fusie van de beide corporaties op bestuurlijk niveau zal niet leiden tot aantasting van de dienstverle ning. "Beide corporaties blijven zelfstandig funktioneren. Dit om de dienstverlening lokaal te houden. Dat moet ook want het gebied is heel groot en als je dat vanuit een kantoor doet. is dat een slechte zaak" aldus Rudy de Jong. Beide corporaties zullen wel pro fiteren van de voordelen die ont staan uit deze fusie. Verder zullen beleidszaken zoals investeringen, huurbeleid, financiën en woning voorraad samen aangepakt worden. Ook het huurprijsbeleid wordt op elkaar afgestemd. In Helden kent men momenteel een huurverhoging afhankelijk van de inflatie. Venray zit daar iets boven maar nog onder het landelijk gemiddelde. In de toe komst zal het huurprijsbeleid op elkaar afgestemd zijn. De definitieve besluitvorming over de samenwerking zal plaatsvin den na goedkeuring van een geza menlijk ondernemingsplan door de twee Raden van Bestuur. Dat onder nemingsplan zal in de eerste helft van 1997 sereed komen. Solo-expositie archeologische vondsten De Venrayse amateur-historicus en -archeoloog Louis Rutten gaat op persoonlijke titel een tentoon stelling inrichten rond de recente opgravingen in Antoniusveld. De expositie is een alternatief voor de officiële tentoonstelling over de opravingen langs de A73. Die is aan de neus van Venray voorbij gegaan en start in Venlo. Volgens Rutten is z'n initiatief niet bedoeld als protest, maar als een aanvulling op de officiële exposi tie. Centraal in de tentoonstelling over de Venrayse opgravingen staat de replica van de in Antoniusveld gevonden speld. De Venrayse juwe lier werkt momenteel aan het dupli caat. Daarnaast zullen vooral foto's van de opgravingen te zien zijn. De expositie wordt gehouden in de kel der van café De Zwaan. Rutten heeft de medewerking van de eigenaren van De Zwaan. "Ze zeiden 'U hangt het maar vol. meneer Ruiten'. Het is ook een stukje Venray-promotie", aldus de Venrayse historicus, die nog zoekt naar mogelijke sponsors voor z'n initiatief. Het is de bedoe ling dat de expositie in mei start en ongeveer drie maanden gaat duren. Vrijwilligers Vorig voorjaar haalden archeolo gen van het ROB (Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek) met behulp van veel Venrayse vrij willigers in Antoniusveld een aantal belangrijke vondsten uil de vroege Middeleeuwen naar boven. Afgesproken was dat van de vond sten een tentoonstelling zou worden samengesteld, die op verschillende plaatsen in Limburg te zien zou zijn. Groot was de teleurstelling bij de vrijwilligers toen eind vorig jaar bleek dat niet Venray maar het Limburgs Museum in Venlo de pri meur van de expositie zou krijgen. Troostprijs Naar aanleiding van opmerkingen van de fractie Van de Vorle deze week in de commissie algemene zaken heeft wethouder De Loo (cul tuur) laten weten dat er geen kans is dat Venray, als een soort troostprijs, voorafgaand aan de officiële exposi tie nog een aantal vondsten te zien krijgt. Alleen al omwille van de beveiliging is dat, gezien de bijko mende kosten, niet te realiseren, zo deelde de wethouder mee.

Peel en Maas | 1997 | | pagina 5