PEEL EN MAAS J k s Inalfa helpt Rank bij grondwatersanering K i "Na 20 jaar een staartje...." Wegen op de schop Boerenbond Ysselsteyn overschrijdt 200.000 ton productie I Kerstsprookje A dfet CDA wenst u een gezegend "Kerstfeest en een fetukfig 1997. En de bloemen zijn van... Onderzoek fusie De Wendel en Daelzicht Woning stichting ondertekende Bedrijfstak code Verkeers controle's PEEL EN MAAS ELKE WEEK UW NIEUWS 1 J Kerstkleur plaat DINSDAG 24 DECEMBER 1996 Nr. 52 HONDERD ZEVENTIENDE JAARGANG WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Helft van vervuiling uit bodem en grondwater bij Rank verdwenen Inalfa gaat twee pompen en een zuiveringstoren plaatsen op het eigen grondgebied om daarmee huurman Rank Xerox te helpen met het zuiveren van grond en grondwater. De pompen zijn bedoeld om instroom van grond water vanuit het terrein van Inalfa naar het bedrijfsterrein van Rank Xerox tegen te gaan. Rank Xerox is al sinds I993 bezig met een saneringsproject van grond en grondwater. In de bodem op het terrein van de copiëerapparatenfa- briek werd medio tachtiger jaren vervuiling aangetroffen In de bodem werden koolstofverbindin gen gevonden, vooral op plaatsen waar vroeger productie plaatsvond. De sloffen werden merendeels gebruikt in ontvellingsmiddelen. Hel zou gaan om ongeveer 3000 liter vloeistof. Rank Xerox startte daarop een uitgebreid saneringspro ject. Het Venray Magazine, een huisor gaan van Rank Xerox, meldde vori ge week dal de bodemsanering inmiddels is voltooid en de vervui ling van het ondiepe grondwater (tot 14 meter diepte) drastisch is geredu ceerd. Ongeveer de helft van de ver vuilende stoffen zijn uil het grond water verwijderd. Daartoe is sinds de start van de sanering zo'n 2 mil joen kuub water opgepompt. Het gereinigde water wordt op het riool geloosd. In de nabije toekomst zal het water mogelijk op oppervlakte water geloosd kunnen worden. Het is daarvoor schoon genoeg, meldt het blad. De operatie heeft het bedrijf tot nu toe zo'n tien miljoen gulden gekost. Als de overheid hel bedrijf niet verplicht lot schoonma ken van de dieper gelegen grondwa terstromen. kan Rank Xerox de zui veringsoperatie volgend jaar afronden. Om te voorkomen dat grondwater, afkomstig van andere bedrijven, het gezuiverde terrein binnenstroomt en opnieuw vervuilt, plaatst Inalfa de twee pompen en de zuiveringstoren. De installatie moet de vijf pompen helpen die Rank al op de scheiding van de beide bedrijfsterreinen heeft staan. Kerstmis, tijd voor bezinning. De boodschap van het Kerstfeest ten diepste beseffen. Vandaaruit willen wij ons met hernieuwde kracht inzetten voor geheel Venray in het komende jaar. Afdeling Venray Goeddeels gekoppeld aan rioleringwerk Voor 1997 staan vier grotere wegwerkzaamheden op stapel in Venray. Drie daarvan worden gekoppeld aan het noodzakelijk werk aan het riool. De vier weg- projecten staan los van het werk in het kader van het reguliere onderhoud aan de wegen. Het programma van herinrichting en rehabilitatie gaat ruim 1.75 mil joen gulden kosten. In hel kader van het bestedings plan riolering staat de Mgr. Hansscnstraat in Oostrum (tussen Geijsterseweg en de Stationsweg) op het programma. Daaraan gekop peld krijgt de straat een nieuw weg dek. waarschijnlijk asfalt met erlangs fietsstroken. Tot aan de krui sing met de Valkenkampstraat is asfalt met fietsstroken erlanes voor- Net voor de feestdagen bereikte de 75-jarige Boerenbond Ysselsteyn een nieuwe mijlpaal in haar geschiedenis. Voor het eerst werd in één boekjaar 200.000 ton mengover geproduceerd. Zowel de productie van varkens- als pluimveevoer gaf een forse stij ging te zien. Vrijdag 20 december was de 200.000 ton een feit. Ook financieel gezien was hel een goed jaar. meldt de directie van de Boerenbond Ysselsteyn. dankzij de productiestijging en de gunstige grondstofprijzen. Ook de winkels in Overloon en Ysselsteyn haalden een forse omzetstijging en droegen daarmee bij aan het positieve resul taat. De kwaliteit leed niet onder de stijging van de productiviteit. De mengvoeders voldeden ruimschoots aan de normen voor het CLO-keur merk en de GMP-erkenning. WIJ ZOEKEN regelmatig nieuwe bezorgers voor Peel en Maas. Aanmelden in onze boekhandel Grotestraat 68 of telefonisch 582727 Min. leeftijd 14 jaar zien. Het gedeelte daarna, tot aan de Geijsterseweg. wordt verhoogd en beklinkerd. In het centrum van Venray gaat de Henseniusstraat op de schop. Het gedeelte dat hel dichtst bij het Henseniusplein ligt wordt helemaal opnieuw ingericht. Aan de rand van het centrum worden de St. Josefweg en de Lahgeweg aangepakt, even eens in combinatie met het riole ringwerk. Deze weg maakt deel uit van de hïnnensingelring. waarlangs overal rode fietsstroken worden gelegd. Bij de aanleg van de rotonde in de Henri Dunnntstraal. waar de rond weg Brukske en de ontsluiting van Anloniusveld op de straal uitkomen, wordt meteen het stuk Dunantslraat lot voorbij het viaduct meegeno men De Boerenbond Ysselsteyn laat alle ledenXalnemers. medewerkers en hun gezinnen meedelen in hel succes.De leden\afnemers hebben in verband met het jubileum al een prijskorting van 22.50 per ton mengvoer over het eerste halfjaar van 1996 ontvangen. Met de goede resultaten van de Boerenbond wordt ook de uitgangs positie van de leden\afnemers ver der versterkt. zo stelt de Boerenbond Ysselsteyn in een pers bericht. Rijden onder invloed De politie heeft zaterdagavond kort voor 22.00 uur proces-verbaal opgemaakttegen een 52-jarige inwoner van die plaats omdat hij teveel had gedronken, bij een aan rijdingbetrokken rasakte en vervol gens doorreed zonder zich bekend te maken.Het ongeval gebeurde toen de Venraynaar de kruising van de Langeweg met deMerseloseweg opreed en daarbij in botsing kwam met een 30-jarige automobilist uit Veghel.Na het ongeval reed de Venraynaar naar huis; daarbij werd hij gevolgd door de tegen partij.Beide bestuurders bleven ongedeerd; hun auto's raakten bij het ongeval beschadigd. Bij onder zoek bleek de Venraynaar onder invloed van drank. Zijn rijbewijs is ingevorderd en hijheeft een rijver bod gekregen voor 13 uur. Wie tweede kerstdag de kerst show van De Stoffelhoeve bezoekt, zal ongetwijfeld de fraaie 'plant aardige' aankleding van de ver nieuwde showroom niet ontgaan. Daarvoor is verantwoordelijk bloemsierkunsl September uil Venray. Ons was dat in het bericht over de kerstshow van De Stoffelhoeve helaas wel ontgaan. Bij deze alsnog. De stichtingen Daelzicht en De Wendel gaan de mogelijkheden tot een fusie onderzoeken. Medio volgend jaar moet het onderzoek zi jn afgerond. Het onderzoek zal zich richten op een verdergaande afstemming van het zorgaanbod en de voor- en nade len van een gezamenlijke overhead. Ook wordt onderzocht of fusie leidt lot strategische versterking en meer mogelijkheden biedt tot innovatie. Het initiatief tot het onderzoek komt van de directie van Daelzicht en de Raad van Bestuur van De Wendel. Zij zien op termijn voorde len in de fusie. Onlangs werd Woningstichting Noord-Limburg geregistreerd als organisatie die de gedragscode voor woningcorporaties heeft onderschreven. De code is bedoeld om iedereen die belang heeft bij het funcioneren van corporaties duidelijkheid te verschaffen over de manier waarop zij hun taak opvatten. Kern van die laak is het huisves ten van mensen die zelf niet in hun woonbehoeften kunnen voorzien. De code bevat uitspraken over de relatie met de huurders, de gemeen te en collega-corporaties. Met de ondertekening belooft de woningstichting te zullen werken volgens de regels die de code aan geeft Hel belang van de huurder als klant, de kwaliteit en de betaalbaar heid van wonjngen zijn. naast open heid bij hel functioneren, kenmer kende voornemens. Ook over hel financiële beleid zijn in de code uit gangspunten neergelegd. Dinsdagavond hielden politiesur veillanten en vrijwillige politie ver- keerskontroles in het Brukske en de Langstraat. Speciaal werd gekontro- leerd op hel dragen van de autogor dels (zes bekeuringen) en het voeren van de juiste verlichting voor zowel van auto's, fietsen en brom/snorfiet sen (zes bekeuringen). Ook werd een bromfietser bekeurd voor het niet dragen van de helm. Hen bestuurder kreeg een proces verbaal omdat de auto niet APK was eekeurd. Het heeft gesneeuwd! Wat lijn dal .'I net Kerstvakantie is. Kinderen jbben een sneeuwpop gemaakt ivf jij alles een mooi kleurtje Hel et er dan vast nog gezelliger uit! Lever de tekening, voorzien van in. adres en leeftijd in op onze uklie. Grntesiraal 6X en je maakt is op een leuke prijs. PEEL EN MAAS 'n abonnement waard De Monoliet-affaire »c Monoliet-zaak ligt alweer intig jaar achter ons. Hoe zou nu gaan met de woningen in llut I en haar bewoners? De Iiingen staan er nog en voor er bekend is er nooit iets inge- 1. Een groot aantal van de hui- i is inmiddels één of meerdere •en van eigenaar verwisseld, e zit het met de nieuwe eigena- Weten zij van de geschiede- van hun woning? Wat zeggen mensen die er vanaf het eerste wonen? Hoe kijken andere rokkenen terug op de bewogen j iode? Deel twee van een histo- h houwsehandaal. )e heer en mevrouw Conjaeris en tot degenen die de zaak van hthij hebben meegemaakt. Huil aan de Eligiusweg behoorde tot oningen waarin een stalen con- ictie onder het beslaande plafond d aangebracht. Mevrouw njaerts herinnert zich de aanvan- 'jke schrik, die door een goede »r lichting werd bezworen, nnemer Verhoeven handelde vol ts haar erg correct. Het echtpaar nkele weken het huis uit n dat werk werd uitgevoerd. "We gen toen een ander huis in de m. compleet gemeubileerd". n>g niet zo lang geleden heeft de 'ie Conjaeris haar huis ver- Daarbij werd ook hel des- aangebrachte schrooijespla- in de keuken verwijderd en een deel van de staalconstruc- "We hebben niets geks vertelt mevrouw Conjaeris. en daar een roestplekje, ver mets. We hebben tol nu toe ook oil klachten gehad. Maar ik kan •l zeggen hoe het over tien jaar Dok de familie Boonhof woont al ids 1976 aan de Eligiusweg. Het dal de heer Boonhof had .ocht was volgens de deskundi- rnstig aangetast, zelfs zo erg dal hel gezin drie maanden in een vervangende woning huisde. Destijds was Boonhol huiverig en probeerde tevergeefs onder liet koopcontract uit te komen. Nu wil hij voor geen goud meer weg uil de wijk en z'n woning. Van enig tech nisch mankement heeft hij sinds 1976 niets meer vernomen. "Volgens mij kan je er een tank opzetten", zegt hij De'heer Wulms woont veel korter in een Wybertjeswoning. Hij kocht dit jaar een woning aan de Dagoberthof. "Toen de vorige eige naar ons op de hoogte bracht schrok ik er wel van. Wc hebben toen geïn formeerd bij bekenden en mensen in de buurt die ervan wisten. Niemand wist iets v an klachten of latere voor vallen. Het was allemaal destijds goed afgehandeld kreeg ik de indruk". "DAT WERKEN WE EVEN BIJ" "Op dat moment was het natuur lijk een regelrechte ramp. voor alle betrokkenen. Het ging gepaard met een enorm brok emotionaliteit". Volgens de heer Van Soest, destijds de verkopende makelaar, ontdekte aannemer Verhoeven persoonlijk de roestplekjes in enkele plafonds. "De eerste reactie van de uilvoerder was 'Dat werken we even bij', maar hel werden steeds meer plekjes". Pas nadat Verhoeven met de fabrikant contact had opgenomen kwam men in Venray achter de ware omvang van de Monoliet-kwestie, meent de makelaar. "En hoewel we van begin af aan de garantie kregen dat er niets aan de hand was. ontstond er bij de kopers toch een soort van paniek. Logisch, als je veel geld voor je huis hebt betaald". Van Soest omschrijft de rol van zijn kantoor als die van vertrouwenspersoon. Hij herinnert zich de dienstverlening aan de men sen die tijdelijk hun huis moesten verlaten toen het eenmaal zover was dat er gerepareerd ging worden. "Die ging ver. zeker voor die tijd. Hel was alleen logistiek al een hele klus urn dezelfde woningen beschikbaar en de bewoners snel naar een andere woning en terug te verhuizen. De mensen hoefden hele maal niets te doen. Zelfs de vuile onderbroeken werden bij zij ze van spreken op dezelfde plek terugge legd". lacht Van Soest, die aan de hele affaire geenszins een onprettige herinnering heeft overgehouden. Hij is vol lol voor hel Venrayse houw be drijf. dat in de oplossing van de zaak veel verderging dan juridisch mis schien noodzakelijk was geweest. "Het heeft een smak geld gekost", weel hij. "En dat geldt voor ons ook. Ik heb destijds m'n beste man vrij- gespeeld voor die zaak". Van Soest heeft volgens zijn zeggen in al die jaren daarna nooit negatieve berich ten over de afwikkeling gehoord, nel zo min als technische kluchten. "Afgezien van die toestand was en is het een mooi plan. Ik kom er nog regelmatig en de mensen wonen er met veel plezier". PRINCIPE De Monoliet-affaire is dus voor de meeste betrokkenen goed afgelopen. Toch krijgt de zaak twintig jaar later nog een klein staartje: oud- Venraynaar G. Sehuurmans weigert z'n handtekening te zetten onder het koopcontract dat hem eigenaar maakt van de woning aan de Dagoberthof 27. Omdat de huidige eigenaar en diens makelaar hem onvolledig hebben ingelicht over de geschiedenis van de woning. Volgens Sehuurmans hebben ze hem niets v erleid over de spankabel- constructie. "Er liggen kabels in het plafond", zei de man. "Ik dacht dal hel clectrictiteilskabels of zoiets waren. Het zal wel. dacht ik". Totdat Sehuurmans via via hoorde van de geschiedenis van de woningen. En nu wil hij hei huis niet meer kopen. Niet omdat hij bang is hel plafond op z'n kop te krijgen. "Het zal best goed verholpen zijn. Maar ik wil het huis gewoon niet meer. Uit principe en omdat ik niet hel risico wil lopen later met een onverkoopbaar huis te zitten. Ze hadden me moeten zeggen wat er aan de hand is", zegt Sehuurmans. Volgens hem heeft zeker de makelaar de plicht om zich van de historie van een woning op de hoogte te stellen. De uitnodiging om voor de notaris te verschijnen zegt hij naast zich neer te zullen leg gen "De rechter moet maar uitma ken wie er gelijk heeft", zegt hij strijdvaardig. Woordvoerder Hazenbosch van makelaarskantoor Hauzer bestrijdt de lezing van Sehuurmans. Hem is gewezen op de verlaagde plafonds en wat daar onder zit. "Daarvoor heb ik gelukkig een getuige". Bovendien zegt de makelaar te beschikken over rapporten waarin zwart op wit staat dat de plafonds absoluut veilig zijn Aanvankelijk was Hazenbosch niet op de hoogte van hel verleden van de woning. Hij hoeft dat ook niet te zijn. weel hij. "Ik kun niet achter elk behang of plafond kijken als ik bemiddel bij een verkoop". Hel koopcontract dal de heer Sehuurmans heeft onderte kend is volgens Hazenbosch rechts geldig. "Een voorlopig koopcontract is een gewoon koopcontract met als enige ontbindende voorwaarde dal de verkoop niet doorgaat indien de koper binnen een bepaalde termijn de financiering niet rondkrijgt". aldus de makelaar. In opdracht van de verkoper onderzoekt het bureau voor Rechtshulp momenteel de juridische achtergronden. Als dat is afgerond wil de makelaar heide partijen nog maals uitnodigen voor een gesprek. Als dat niets oplevert zal de rechter moeten uitmaken w ie er gelijk heeft. a HKT s al een hele lijd gele- n. maar nog altijd hoor ik 1 verhaal vertellen van die ide man, die zo verschrikke- k veel van geld hield. i-1 iHeel vroeger leefde er een in. die zoveel geld had. dat hij t niet meer kon tellen. Overal zijn kleine huisje lag geld en lud en zelfs in de akker rond t huisje had hij het in de grond rstopt. Er lag in die akker iveel geld en goud dat er niet ns meer iets behoorlijks wilde oeien. De grond was verstikt in het edele metaal. De mensen die in de omgeving in dat huisje woonden, spraken aak over. Zo'n oude man met ivcel kostbaarheden. die nog zo gierig was. dat nooit nieuwe kleren wilde was hun een doorn in 't Daarom hadden sommige al eens een plannetje om die rijke man van z'n af te helpen. Dal plannetje goed mislukt, want toen ze z'n allen hij het huisje van vrek aankwamen, had hij een hongerige, woeste honden hen afgestuurd. Nee. die man runderen door een gewoon annetje van mensen, dat zou et gaan. Er moest een wonder iheuren! En dat wonder beurde. Op de avond voor Kerstmis lag i Ioude man in z'n schamele Ldti ïd. Hij was er maar vroeg inge- open. want dan hoefde de H| ichel ook niet te branden. Hij g erg ongemakkelijk, want kier het dunne matras lag geld. uch liet hij het liggen, want laar moest hij het anders vcr- ippen? Er was nergens plaats Opeens hoorde hij een vreemd Huid. Het was net. of er overal gelijk op het huisje werd ïklopt. Dat kloppen werd eeds heviger. Hij stond op uit z'n bed. maar viel meteen op de grond. Alles bewoog. Alles dreunde en trilde. "O. ik arme", jammerde de man. "Wat gebeurt er met me?" "Er zal je niets gebeuren, als je doet wat ik je zeg", zei een don kere. fluweelachtige stem. "Wie ben je en waarom kom je me plagen?" jammerde de oude man. "Ik ben de geest van het Kerstfeest", sprak de stem. "Ik kom je vertellen dat je in deze Kerstnacht op je geldakker val len zal en dat je niet meer kunt opstaan. Je zult daar tussen je goud bevriezen en dan zelf een grote goudklomp worden. Dat is toch iets dat je zelf ook wel lijn zult vinden, is het niet?" "Nee. nee. goede geest. Ik wil geen goud worden. Ik wil leven! Goud is dood en dat wil ik niet" "Luister dan goed. oude man. Je zult alleen kunnen blijven leven, als je al je goud deelt met andere mensen, die het zo nodig hebben. En dal moet gebeuren vóór het morgen is. Denk er aan. het is kiezen tussen je goud of je leven". Het gebons en getril was al een poosje opgehouden en de stem was ook niet meer te horen, toen de oude man opstond van de vloer. Op de morgen van de Eerste Kerstdag vonden heel veel men sen in het land wat geld of goud hij hun kerstboom of op de drempel van hun voordeur. Ze waren er erg blij mee, maar ze wisten niet van wie die gaven kwamen. Het werd voor veel mensen een heerlijk feest. Ook voor de oude man! Hij was van z'n rijkdom af. Hij kon nu vrij leven! De Kerstgeest had z'n werk goed gedaan, want op de akker van de oude man groeide na een half jaar weer het graan. En de oogst later in het jaar was zo groot, dat de oude man geen armoe hoefde te lijden. Hij leefde daarna nog lang en gelukkig! Dankzij de Kerstgeest. ai Het 'werd zelfs zo erg en hard. it alles in het huisje stond te |illen. De oude man werd bang, rg hang, want het was niets Uuurlijks. Het was iets. waar in hij begreep, dat er niets :en bestand was.

Peel en Maas | 1996 | | pagina 11