GRATIS "Noem het maar het VVV- kantoor voor de geestelijke gezondheidszorg' VGI kringt anderhalf miljoen voor project ouderenpsychiatrie DECEMBERKADO Europese milieu registratie voor Rank Xerox Venray Provinciale VVV mogelijk met regiomanagers SW' JjufU* Huldiging jubilarissen bij Kerkelijk Herenkoor Leunen bij pasfoto's PORTRETFOTO 10/15 CM Taxatie van kunst en curiosa FRANSLEMMERS Ouderenwoningen gelabeld Business Vision- bij eenkomst thuishonk Expositie ültekstpagina 11-12-1996 16:14 Paginal (1,1) Pagi PEEL EN MAAS Donderdag 11 december 1996 - Pagina 5 iel- aragel slaap ner imen e be- (beidt xjche, matie ng te ?lsopp ar'73 De service-unit recycling (SUR) van Rank Xerox Venray heeft als eerste recyclingbedrijf in Nederland de door de Europese Unie in het leven geroepen EMAS-registratic voor haar milieuzorgsysteem gekregen. Het eerste exemplaar van het daarbij horende milieuverslag werd maandag 9 december in ontvangst genomen door mevr. mr. E.M.A.A. de Loo, wethouder milieuzaken van de gemeente Venray. In I993 heeft de Europese Unie een verordening uitgebracht waarin richtlijnen werden geformuleerd voor het beheer van milieuzorgsys temen en de openbaarmaking van de resultaten van het milieubeleid bij ondernemingen. Daarvoor werd een Europees verificatiesysteem in het leven geroepen. Eco-Management Audit Scheme (EMAS), waaraan bedrijven op vrijwillige basis kun- en deelnemen. In Nederland kun nen deze bedrijven zich aanmelden bij de Stichting Coördinatie Certificatie Milieuzorgsystemen. Hel verifïcatieonderzoek wordt uit- jgevoerd oor een onafhankelijk insti tuut. Bij Rank Xerox Venray gebeurde dal in oktober jl. door KEMA. De recycling-afdcling van Rank Xerox Venray (250 medewerkers) speelt sinds 1987 een centrale rol in het recyclen van gebruikte machines en onderdelen die terugkomen uit de Europese markt. In 1995 ging het om meer dan 100.000 machines en ruim 500.000 fotoreceptors en cas settes. De afgelopen jaren zijn spec taculaire resultaten bereikt in het voor hergebruik of verwerking geschikt maken van deze materia len. terwijl de milieubelasting door de daarbij gebruikte technieken sterk werd gereduceerd. De Venrayse recyclingafdeling is sinds 1992 in het bezit van het kwa liteitscertificaat ISO 9002. Enkele maanden geleden werd het milieu zorgsysteem van het bedrijf reeds gecertificeerd volgens de BS 7750- norm (nu ISO 14001) en werd tevens een recyclinglicentie afgege ven door de SWICO, de Zwitserse branche-organisatie van producen ten. importeurs en detailhandel in de kantoorsector. Met de Europese EMAS-registra- tie voldoet het bedrijf in Nederland aan de voorwaarden voor een milieubeheervergunning op hoofd lijnen die door de overheid verstrekt kan worden. Een dergelijke 'naam vergunning" vergemakkelijkt het milieubeleid van de onderneming Sinds de invoering in 1993 is de EMAS-milieuverklaring in Europa aan ongeveer 450 bedrijven vers trekt. waaronder tien in Nederland. Rank Xerox SUR is het eerste bedrijf in de Xerox-organisatie dal het EMAS-predikaaF gekregen heeft. Er moet zo spoedig mogelijk duidelijkheid komen omtrent de structuur van de provinciale VVV. Dat bepleitte gedeputeerde Tindemans van Limburg vrijdag morgen tijdens een commissiever- adcring in het provinciehuis in Maastricht. Tindemans zei dat het verstandig s om zo snel mogelijk de nieuwe structuur vast te leggen en uit te werken. Hij zei voorstander te zijn van een provinciale hoofdvestiging van de VVV bij de Kamer van Koophandel in Roermond. Vanuit de hoofdvestiging in Roermond moeten vier regioma nagers de VVV-promotie in de hele provincie Limburg ter hand nemen. Een van die managers heeft als werkgebied de regio Venlo. Horst. Venray en Gennep. Venray zou daar bij een optie zijn als standplaats voor deze regio. De nieuwe structuur van de VVV zou oorspronkelijk pas aan het einde van deze eeuw ter hand worden genomen. Door de ontwikkelingen rond de mislukte fusie van de Streek VVV (waarbinnen de VVV Venray vertegenwoordigd was) en de Provinciale VVV in Valkenburg hebben de plannen in een stroom versnelling gebracht. De besluitvor ming over de nieuwe structuur en de bepaling van de hoofdvestiging komt aan het einde van deze maand in Provinciale Stalen aan de orde. Brandstichter aangehouden Dinsdagmiddag om ongeveer 14.00 uur werd door een 61-jarige Venraynaar opzettelijk een tafel kleed met een aansteker in brand gestoken. Dit gebeurde in een woning aan de St. Antoniusstraat. De 59-jarige bewoonster wist de brand te blussen en uitbreiding te voorkomen. Het tafelkleed werd geheel vernield terwijl er ook brand- vlekken op de zitting van een stoel .ontstonden. De politie wist de brandstichter aan te houden. Omtrent de motieven kon niets worden medegedeeld. Het onderzoekt loopt nog. igeit ers Zondag 22 december geopend van 12.00 tot 17.00 uur! ratis (0478) 58 55 52 VVGI opent Informatiecentrum r» Vandaag, donderdag, is op het Vincent van Gogh Instituut (VVGI) het informatiecentrum voor Geestelijke Gezondheidszorg (IGG) geopend. In dit centrum kan iedereen terecht met vragen over geestelijke gezondheid en gezondheidszorg. Niet alleen patiënten, medewerkers of fami lie, maar ook mensen van buiten het instituut die met vragen zitten. "Noem het maar het VVV-kan- toor voor de geestelijke gezond heidszorg" stelt Petra Smeets van het VVGI. Zij is twee jaar geleden begonnen met het opzetten van een structuur voor dit informatiecentrum. Bij het instituut constateerde men een steeds toenemende vraag naar infor matie. Vraag vanuil het instituut maar ook van daarbuiten. "Omdat niet duidelijk was waar men welke informatie verkregen kon worden werden mensen vaak van het kastje naar de muur gestuurd" aldus Petra Smeets. "Het Informatiecentrum is nu de centrale plek waar informatie verstrekt gaat wórden". .VOORBEELDEN Het informatiecentrum is voor iedereen toegankelijk. Patiënten die iets willen welen over hun behande ling en dat niet direct aan de behan delend arts durven vragen, kunnen dat op het informatiecentrum doen. "Wij geven geen antwoord op de vraag of bijvoorbeeld een medicijn goed is of niet. Wij verschaffen dan de patiënt informatie over dat medi cijn waarna hij of zij voor zich zelf uit kan maken of iets goed is of niet", vertelt Sylvia Weerwag. Sylvia gaat samen met Karin Baetsen het informatiecentrum bemensen. Beiden hebben ruime ervaring in de verpleegkunde en zien het informatiecentrum als een nieuwe uitdaging. "Een ander voorbeeld" aldus Sylvia, "is bijvoorbeeld een televi sie-uitzending over een bepaald onderwerp. Stel Paul Witteman heeft een uitzending over scizofre- nie, dan lopen er best veel mensen rond met vragen, misschien over zichzelf of over mensen uit hun omgeving. Zij kunnen dan over deze ziekte bij ons informatie inwinnen". Een andere vorm van voorlichting en informatieverstrekking heeft te maken met patiënten die terugkeren in de maatschappij. Waar kunnen zij waarvoor terecht en hoe kunnen zij zaken, zoals sollicitatie, aanpakken. ENTHOUSIAST Volgens Syliva Weerwag heeft het informatiecentrum veel in huis. "Maar het moet zich nog wel verder ontwikkelen. Wat we niet hebben vragen we aan zodat we mensen altijd van dienst kunnen zijn" vertelt ze vol enthousiasme. Samen hebben de dames nog veel werk moeten verrichten. Dinsdagmorgen was het interieur nog maar net geplaatst terwijl met de inruiming nog begonnen moest worden. Ook de computer, die door bezoe kers zelf bediend kan worden en geplaatst is in een zuil die door een van de patiënten is gemaakt, moest nog geïnstalleerd worden. Op de vraag of ook daadwerkelijk mensen van buiten het instituut een beroep zullen doen op het informa tiecentrum antwoordt Sylvia Weerwag dat het "centrum zich rond moet spreken. We hopen natuurlijk van wel. Onderzoek heeft aange toond dat juist veel mensen van bui ten hel instituut met veel vragen zit ten. Ook over het instituut zelf. Met het centrum willen we de geestelijke gezondheidszorg in het algemeen en het instituut in het bijzonder meer opener maken". Naast de inmiddels alom bekende Lions-veiling houdt de Lions Club Venray ook in I997 een taxatiedag. Onder de naam Kunst of Curiosa biedt de Lions Club op zondag 23 februari de mogelijkheid om waar- baartmde^-nr.U527066 W" deskundigen Het informatiecentrum ligt direct achter het hoofdgebouw langs de kapel en is open van 9.0Ö tot 17.30 uur. Telefonisch is het een awtfrieet ^eenu/tl i«te*ieun.' Cottage" grenen meubelen woondecoraties De enige echte Gottage dealer Kerkstraat 47, Tegelen, tel.: 077-3731573 Het Vincent van Gogh Instituuut (VGI) gaat samen met een aantal verzorgingshuizen en RIAGG's in Noord- en Midden- Limburg projecten starten om de zorg aan ouderen met psychiatri sche problemen te verbeteren. Het VGI krijgt van de provincie Limburg voor twee projecten in totaal ruim één miljoen gulden subsidie. Welke verzorgingshui zen aan de projecten deelnemen is nog niet bekend. De projecten starten op z'n vroegst voorjaar 1997. De subsidie is bedoeld voor twee jaar. In verzorgingshuizen voor oude ren -zoals in Venray 'i Schuttersveld- wonen steeds vaker mensen die naast ouderdomsproble- men ook psychische stoornissen vertonen. De bejaardenverzorgers weten te weinig van deze problemen om de bewoners goed te kunnen hel pen. In het kader van de projecten gaan gespecialiseerde verpleegkun digen hun collega's in de verzor gingshuizen helpen. Dat kan gebeu ren door middel van cursussen en praktische ondersteuning aan het bed. Dankzij de deskundigheidsbe vordering kan een opname in de psychiatrie uitgesteld of verkort worden. Begin deze maand eindigde een ander project waarbij drie klinische geriaters (specialisten op het gebied van gezondheidszorg voor ouderen) bij werkenden in de gezondheids zorg op bezoek gingen. De geriaters vertelden huisartsen en verplegend personeel van verzorgingshuizen over de specifieke problemen bij ouderen. Tijdens dat project bleek de grote behoefte aan meer informa tie en begeleiding. De ouderenzorg wordt in toenemende mate gecon fronteerd met psychische proble men. In het aankomende project wordt van de opgedane ervaringen gebruik gemaakt. GS van Limburg kenden deze week in totaal twee miljoen gulden toe aan dit soort projecten in de hele provincie. Het VGI krijgt daarvan dus ruim de helft, te besteden in Noord- en Midden-Limburg. Ook vergelijkbare projecten in oostelijk Zuid-Limburg en in het Heuvelland en de westelijke Mijnstreek kregen geld van de provincie. Tijdens de St. Caecilia-avond. dinsdag 3 december jl. werden twee leden van het koor gehuldigd, nl. Toon Claessens met zijn 25-jarig lidmaatschap van het koor. In korte bewoordingen dankte voorzitter Ad van Bavel de jubilaris voor zijn inzet en verdienste voor het koor en de kerkmuziek, niet alleen als zan ger. maar ook als tweede dirigent en als vice-voorzitter. Tevens was er een woord van dank voor de thuis haven, die dit mede mogelijk gemaakt hebben. Mede namens het Kerkbestuur en de parochie sprak pastoor Ewals een woord van dank. Toon werd hiervoor de Oorkonde van de Nederlandse Sint Gregoriusvereniging voor 25-jarige inzet voor de Kerkmuziek met de ^daarbij behorende zilveren medaii^ en draagspeld uitgereikt en natuur lijk bloemen voor Lies. zijn vrouw. Piet Koning, de dirigent van het koor, werd gehuldigd voor zijn inzet en verdienste voor de kerkmuziek, in het bijzonder voor het Gregoriaans, gedurende 50 jaar. In het kort schetste de voorzitter de muzikale weg (Amsterdam. Beverwijk. Beek en Donk. Venray, Leunen), van de in Amsterdam geboren gouden jubilaris. Hij bedankte Piet voor zijn inzet en enthousiasme, waarmee de repeti ties als ook de wekelijkse Hoogmis geleid worden, zonder daarbij het oor voor het detail te verliezen. Ook dank aan de thuishaven voor de benodigde ondersteuning. Mede namens het kerkbestuur en de parochie sprak pastoor Ewgls een woord van dank. daarbij ook memo rerend dat Piet drie jaar geleden nog een Post Academische Cursus Gregoriaans begon en deze na twee jaar succesvol afsloot en het daar geleerde, nl. hel zingen van Gregoriaans volgens de eeuwenou de handschriften van St. Gallen vol enthousiasme en succesvol op het koor overbracht. Piet werd voor dit alles de Oorkonde van de Nederlandse Sint Gregoriusvereniging voor 50-jarige inzet voor de Kerkmuziek met de daarbij behorende gouden medaille en draagspeld uitgereikt en ook bloemen voor Piet's vrouw Henny. Mochten er onder u zijn, die ook graag zingen, kom dan gerust eens naar de repetitie op donderdagavond of bel gerust om informatie: tel. 582193. SCHOOLSTRAAT 5 5801 BN VENRAY Donderdag 12 december (van middag) ontvangt de woningstich ting Noord-Limburg haar eerste Seniorenlabel. De woningstichting krijgt het label uitgereikt omdat de 32 woningen die in het centrum van Brukske gebouwd zijn vol doen aan de eisen voor bewoning door ouderen. Het project in Brukske is tevens het eerste in Venray dat het predikaat Seniorenlabel krijgt. Het Seniorenlabel is een soort keurmerk voor ouderenwoningen, dat is ingesteld door een aantal ouderenorganisaties. Wonen die aan de labeleisen voldoen zijn dusdanig ontworpen dat oudere mensen nog tot op hoge leeftijd zelfstandig kun nen blijven wonen. Brede kozijnen, geen drempels, hoge toiletpot, beu gels en handgrepen zorgen daar voor. De woonkamer is gemakkelijk vanuit de slaapkamer bereikbaar. zodat ook wanneer één van de part ners bedlegerig is contact en verzor ging eenvoudig mogelijk is. Een woning op de begane grond die aan de bovenstaande eisen vol doet is tussen de 2000 en 5000 gul den duurder om te bouwen dan een niet aangepaste woning. Willen appartementen en flats aan de regels voldoen, is veel meer geld nodig. De gemeente Venray geeft voor een beperkt aantal nieuwbouwwoningen een subsidie van maximaal 2000 gulden per woning. De 32 woningen in Brukske zijn al voor de bouwvak gereed geko men. Dankzij een bijdrage uit het fonds voor sociale vernieuwing in de wijk liggen de huurprijzen op circa 650 gulden per maand, enkele tientjes onder de huursubsidiegrens. De bedoeling is dat door de wonin gen ouderen in de wijk blijven wonen, zodat een meer gevarieerde bevolkingsopbouw ontstaat. Vooruitlopend op nieuwe Lions-veiling te laten veilen. Efet afgelopen jaar was de belang stelling voor de taxatie zo overwel digend dat dit voortgezet wordt. Op zondagmiddag vanaf 12.00 uur tot 16.00 uur zullen vijf deskundigen op het gebied van schilderijen, sie raden. porselein en curiosa in Hotel Asteria de bezittingen van de men sen op hun waarde schatten. VRIJBLIJVEND Het laten laxeren van hel meege brachte bezit is geheel vrijblijvend. Het verplicht dus tot niets. Het is een service aan de mensen en voor de Lions Club tevens een methode óm de belangstelling voor de veiling te vergroten. Als u van plan was om het artikel op de veiling te verkopen dan krijgt u door de taxatie een indruk wat het artikel moet opbren gen. Er is evenwel niets op tegen om uw bezit weer mee naar huis te nemen. U weel dan wat de geschatte waarde van het artikel is. Voor het laten taxeren zal een bescheiden bedrag worden gevraagd. Voor het entreebiljet van ƒ7,50 p.p. ontvangt u een kopje kof fie en kunt u maximaal drie artike len laten taxeren. Meer kan ook maar dan wordt ƒ5,- per artikel gevraagd. Informatieü>voor de taxatiedag kunt u krijgen via het speciale tele- foonnr, 0478-55^640. LIONS-VEILING 1997 De alom bekende veiling zal wor den gehouden op zaterdag 22 maart in het Raayland College, locatie Zuidsingel. Zowel de kijkuren als ook de veiling vinden op die dag plaats! Om van de veiling één grote feestelijke gebeurtenis te maken is er ook buiten het veilen van alles te doen. Er kunnen boeken, platen en cd's Worden gekocht, er is een plek waar de kinderen zich kunnen ver maken en voor een hapje en een drankje wordt gezorgd. Veilingmeester Jan Kroes zal zichL wederom inspannen dat alle artike len van eigenaar zullen wisselen. Met medewerking van het reisburo Vice Versa zal een speciale loterij aan de veiling verbonden zijn. Via het speciale telefoonnummerp 551640 kunt u melden dat u artike len voor de veiling hebt. U wordt dan thuis bezocht om het geschikte artikel te registreren. Morgen, vrijdag de 13e decem ber, is er weer een bijeenkomst voor ondernemers in het thuis honk (de kelder van café de Zwaan). Deze bijeenkomst is de laatste activiteit in 1996. Dit is een geijkt moment om eens stil te staan bij de gerealiseerde doelen, zowel zakelijk als privé. Het bestuur ver wacht wederom een grote opkomst. De leden mogen eventu eel een introducé (wel onderne mer) meebrengen. De vorige bijeenkomst was zeer positief, de opkomst groot, de sfeer gezellig, de sluiting rond 19.30 uur (gepland) en er werd ronduit over de lopende zaken gesproken. Sint Elisabeth Ziekenhuis Venray In de maanden december en januari wordt een expositie van aquarellen gehouden in het Sint Elisabeth Ziekenhuis in venray. De dames Nel Beeftink en Elly Vogelsangs uit Vierlingsbeek en Clara Korthout uit Wanssum. geven een uitgebreide serie aquarellen een kijk op hun kinnen. Al meerdere jaren bekwamen zij zich in het aquarelleren onder leiding en mede werking van Elly Collet en Harrie Schreinemachers en laten in een dertigtal aquarellen de vruchten van hun arbeid zien. De expositie is in de hal van het ziekenhuis en in de gang van de polikliniek.

Peel en Maas | 1996 | | pagina 5