t Sociale vernieuwing in de praktijk Verdeeldheid over sluitingsuur horeca Venray wijst provincie op ongelijke situaties "Noem het maar een schoonheidsfoutj e SI De zin van een apv Busstation Hermes blijft op Julianasingel Vrachtwagens in 1997 de wijk uit Kadernota evenementen hard nodig Politie Basiseenheid Venray ROOKARTIKELEN STAATSLOTEN KRASLOTEN LOTTO-TOTO HET NIEUWE PAK& 359,- 'aginj EEL EN MAAS Donderdag 5 december 1996 - Pagina 5 In de vergadering van 17 december stelt de gemeenteraad de nieuwe pv (algemene plaatselijke verordening) vast. Daarin staan een hoop aken geregeld waar de burger zich aan dient te houden. Of die burger ach daar aan houdt is vers twee, en wie de apv controleert is weer een ader verhaal. "Iedere norm vereist een handhavingstraject. En dat is iu al 'n idefix" stelde burgemeester Waals maandagavond, n ïemeentesecretaris Ad de Bever ging nog een stap verder. "Ik moet er liet aan denken dat ze de apv gaan handhaven. Daar wordt de samen ging onleefbaar door". Met deze uitspraken vraag je je af wat de zin ran een apv is. els 00 door Christ van den Munckhof Een voorbeeld: Een van de "hot-items" in de apv is de "grootste kleine iverlast" (volgens Ike Busser van Samenwerking) de hondenpoepoverlast. like burger die zijn hond uitlaat wordt geacht een zakje bij zich te hebben. 'Moet je zo iemand naar het zakje vragen?" vroeg Frans van Hooft zich naandagavond af. "Het college is bovendien van mening dat de overheid vaar moet maken wat ze zegt maar handhaving van de APV is toch zeer noeilijk". Burgemeester Waals moest dan ook toegeven dat handhaving an de apv een verschrikkelijk moeilijk is. Dal onlokte zowel bij Frans van Hooft als ook bij Truus Kemmelings van e PvdA de vraag waarom dan een apv gemaakt wordt als handhaving niet logelijk is. Daarmee wordt eigenlijk de spijker op de kop geslagen, fearom een apv? En waarom moet een gemeentesecretaris er niet aan den- en de apv te handhaven? Burgemeester Waals geeft aan dat de apv als een soort bodem gezien ioet worden. "Als die gepasseerd wordt nebje een regelgeving nodig", Idus Waals. De apv wordt dus toegepast wanneer er excessen zijn. laat de burgemees- :r weten. In geval van excessen is het eigenlijk al te laat en is er al de nodi- e irritatie bij burgers ontstaan. Die zou je eigenlijk moeten voorkomen. Natuurlijk heb je regeltjes nodig maar wij kunnen VVD-er Frans van looft geen ongelijk geven als hij zegt dat de gemeente haar tijd beter kan iteden om mensen ertoe te bewegen uit zichzelf zaken niet meer te doen zaken vast te leggen in regels die niet worden gecontroleerd. Want zeg eens eerlijk, wie weet er wat cr allemaal in de huidig geldende apv tstei K IA isteen, taal. wat u raliteit an uw n met op komt ver! Vervoersbedrijf Hermes heeft iet de intentie om binnen afzien- are tijd het busstation en de tmise aan de Julianasingel tc erlaten. Het vervoersbedrijf wil iet haar station en haltes in de uurt van het centrum blijven. De rmeente Venray zou de garage lisschien liever ergens anders en. maar dringt niet aan op ver- laatsing. De gemeente wil niet et risico lopen dal Hermes dan >k het station verhuist. Dat is de strekking van de mede ding van wethouder Driessen (ver ier en openbare werken) tegenover ize krant. In het verleden is het «gelijke vertrek van Hermes her- jaïde malen gesproken. De lokatie in het huidige busstation was in icid voor een parkeerterrein en or woningbouw. Volgens Driessen dat nu achterhaald en heeft rrmes te kennen gegeven in het nirum te willen blijven. De Aoc en te is daar blij mee. "Het cen- .JKi blijft op de/e manier met hel vervoer goed bereikbaar", Driessen. BEWAAKTE FIETSENSTALLING De wethouder deed z'n uitspraak naar aanleiding van het idee van de gemeente om een bewaakte fietsen stalling in te richten bij het bussta tion van Hermes. De beslaande fiet senstalling vergroten en ombouwen zou een extra serv ice zijn aan de rei zigers van het busbedrijf en zou tevens als voorziening voor andere bezoekers van het centrum kunnen dienen. Voor dc bewaking denkt Driessen aan Melkert-banen. Onderzocht kan ook worden of er een openbaar toilet aan kan worden toegevoegd. Behalve de fietsenstal ling zou ook het parkeerbureau van Q-Park aan of bij het busstation gerealiseerd kunnen worden. De parkeerwachters van Q-Park zitten nu in een pandje op de Eindstraat, maar daar moeten ze in 1997 of 1998 vertrekken. Volgens Driessen is Q-Park in principe positief over de lokatie. die centraal tussen de parkeerterreinen ligt. Met de direc tie van Hermes wordt in januari ver der gesproken over de ideeën van de gemeente. Tip van de week "N Vuurwerk Dc tijd van het vuurwerk is weer aangebroken. Wees verstandig. Toon rolwassen gedrag. Je will toch zeker niet dat iemand leisel oploopt. Je indl toch zeker ook dat dieren recht op een rustig leven hebben. Vuurwerk kan leuk zijn. maar houd je aan dc regels. Je hoeft niet altijd kx>r schade en schande wijs te worden. Voorkoming misdrijven: een zaak van de politie en U! blitie Basiseenheid Venray eunseweg 4 ostbus 525 800 AM Venray Telefoon: 0478-531111 Trekker met oplegger keerde op de weg Woensdagmorgen omstreeks 7.00 uur wilde een 21-jarige estuurder van een trekker met plegger keren op de Overloonse- eg ter hoogte van de Zwarte Klef. ij zette zijn combinatie achteruit anaf de Zwarte Klef op de Iverloonseweg. Een 28-jarige estuurster van een personenauto on haar auto niet meer tijdig tot lilstand brengen en haar auto botste egen de zijkant van de combinatie, ij moest voor behandeling van oofdverwondingen naar het zie- enhuis worden vervoerd. Ul- Sigarenhuis Jansen GROTE MARKT VENRAY (0478)582196 VOORDELIG COMBINEREN De getailleerde zwarte blazer met rok kunt u ook combineren met de bijpassende modieuze broek die u van ons kado krijgt. (zolang de voorraad strekt) BLAZER ROK BROEK samen VAN OORSCHOT MODE Grotestraat 73, Venray Helmond, Roosendaal, Boxmeer, Oss, Venray. Discussie komt terug in de raad Het is nog onduidelijk of de gemeente Venray het sluitingsuur voor de horecagelegenheden gaat wijzigen. Maandagavond tijdens de commissievergadering algeme ne zaken hadden de zes politieke partijen haast evenveel ideeën hierover. Burgemeester Waals kon daar eenduidig voorstel uit halen en nodigde de partijen uit om tij dens de raadsvergadering met eigen voorstellen te komen. In de nieuwe algemene plaatselij ke verordening (APV) wil het colle ge het sluitingsuur handhaven op 02.00 uur. De droge horeca (cafeta ria's) mag tot 03.00 uur open blij ven. Dat laatste is nu nog 02.30 uur. De meeste raadsfrakties vragen zich echter af of het sluitingsuur van twee uur nog wel te handhaven is. Bovendien liet Piet Jacobs, secreta ris van de Venrayse horeca-onderne- mersvereniging aan het begin van de vergadering weten dat, wat dc ondernemers betreft, het sluitings uur losgelaten mag worden. Dat heeft volgens hem alleen maar voor delen. Er ontstaat dan een spreiding van mensen die naar huis gaan, een taxi pakken of nog iels gaan eten "Bovendien past het beter in het uit- gangspatroon van de mensen. Geef de ondernemers dc vrijheid hierin." Jacobs stelde een experiment voor met twaalf avonden zonder slui tingsuur. Horeca-ondcrnemer Wientjes van Seventies maakte bovendien van de gelegenheid gebruik om voor zijn bedrijf een nachtvergunning te vra gen tot 4.00 uur. Een regeling waar bij na 2.00 uur niemand meer bin nen mag zou nauwelijks tol overlast leiden, was zijn mening. OVERLAST Frans van Hooft van de VVD was hel met Jacobs eens. "Doel van het sluitingsuur is overlastbeperking. Dat doe je niet door de mensen op hetzelfde moment naar huis te stu ren, Spreiding leidt tot minder over last". Volgens van Hooft zijn de ondernemers inderdaad in staat dat zelf te kunnen regelen. Joost v.d. Vorle van de gelijknami ge fraktie was het met van Hooft eens maar kon zich eventueel ook vinden in een later sluitingsuur. Samenwerking Venray pleitte daarentegen voor een splitsing in grootschalige horeca (dansgelegen heden) en dc kleinere café's. Middels een experiment zouden de effecten bekeken kunnen worden. Ook Hans Teunissen van D 66 was voorstander van een experiment. Een andere mogelijkheid was vol gens hem de I-2-3 optie (01.00 uur deur dicht: 02.00 uur muziek zacht en 03.00 uur sluiten). DRIE KEER Dat laatste voorstel werd door Truus Kemmelings van de PvdA eigenlijk meteen afgeschoten. "Dat betekent drie keer controleren wat geen doen is". De PvdA is volgens haar wel voorstander van een slui tingsuur. "Je moet grenzen stellen" aldus Kemmelings. Zij was hel er wel mee eens dat een sluitingstijd van 2.00 uur eigenlijk verleden tijd is. gezien het uitgangspalroon, maar dal een later tijdstip ook geen oplos sing is. Cees van de Ven van hel CDA vroeg zich af of je zonder sluitings uur inderdaad de overlast vermin derd. Zelf was hij van mening dat dat juist meer overlast zal veroorza ken. Toch stond hij niet negatief tegenover een experiment met 12 "vrije nachten", maar moet dat nog wel met zijn fraktie terugkoppelen. DIVERS Burgemeester Waals concludeer de dat de diverse standpunten alle maal wel "wat hadden". "Ik zal dit bespreken in het college maar wij zullen niet met een ander voorstel komen. Ik wacht het politieke debat hierover in de raad wel af', aldus Waals. Politiechef Reurdink is van mening dat het loslaten van het slui tingsuur of het verlengen daarvan niet de overlastproblematiek ver mindert. "Bij een gehele vrijlating betekent dat bovendien extra politie- inzet in de hele nacht. Bij verlening een extra inzet van een of twee uur". Dal is volgens de poltiechef ook een probleem. Probleem wordt eindelijk getackled De gemeente Venray wil in 1997 het parkeren van vrachtwagens in de woonwijken gaan verbieden. Burgemeester Waals heeft dit maandagavond kenbaar gemaakt in de commissie algemene zaken. Het is de bedoeling dat vrachtwa gens op Smakterheide een eigen plek gaan krijgen. Het nieuws werd door de Venrayse politici met instemming ontvangen. Zij zien de vrachtwagens het liefst meteen verdwijnen. De gemeente Venray bekijkt momenteel twee mogelijkheden. De eerste is de realisatie van een eigen terrein op Smakterheide. De tweede mogelijkheid is om op het terrein wat onlangs is aangekocht door de Vollenberggroep parkeren voor der den, tegen betaling, mogelijk te maken. "Een en ander gebeurt in overleg met de Industriële Club en de ondernemers van Smakterheide. Het eigen terrein zou ruimte moeten bieden aan twintig vrachtwagens. Als dat gerealiseerd is komt er een volledig parkeerverbod voor vracht auto's in de Venrayse wijken." aldus Waals. DOORN Vrachtwagens in de woonwijken zij al jarenlang een doorn in het oog van veel burgers en ook van.de poli tieke partijen. Vrachtwagens zorgen voor geluidsoverlast en gevaarlijke verkeerssituaties. Bovendien is de ruimte in de woonwijken te klein en is het wegdek niet berekend op het parkeren van volbeladcn vrachtwa gens. Dat laatste is dan ook de reden waarom de gemeente Venray niet meteen dc mogelijkheid schept om op Keizersveld vrachtwagens te laten parkeren. VVD-er Frans van Hooft meende dat dat een goede optie was zodat de vrachtwagens direct uit de wijken verdwijnen. Volgens Waals is het wegdek daarop niet berekend en zal de schade groot zijn. Volgens Ike Busser (Samen werking) is uitstel niet langer te tolereren. "Het Wijkplatform Hel parkeren van vrachtwagens in woonwijken wordt volgend jaar ver boden. Brukske heeft vorige week nog eens in een brief hierover geklaagd en het college heeft begin dit jaar in Landweert ook toezeggingen gedaan hierover." Waals zegde toe dal dc gemeente zo snel mogelijk tot invoering zal overgaan. VELTUM Dinsdagavond, tijdens het vvijkbe- zoek van b. en w. aan Veltum. kwam de vrachtvvagenproblematiek ook nog ter sprake. Het ging daar met name om een concreet geval aan de Weg in den Berg. vlak bij de split sing met de Langstraat. Daar staat regelmatig een vrachtwagen gepar keerd. De gemeente kan de toekom stige regeling nog niet toepassen maar omdat deze vrachtwagen op het rood gearceerde fietspad staal, is de chauffeur in overtreding en kan daar ijlsnog tegen opgetreden wor den. Veltumse jeugd wil ontspanningsruimte Het wijkbezoek van b. en w. in Veltum kreeg dinsdagavond een verrassende en positieve wending. Tijdens de rondgang door de wijk vond een ontmoeting plaatse met enkele jongeren tussen de 13 en 18 jaar. Die "hingen wat rond" in het winkelcentrum. Waals nodigde de jeugd uit om naar het wijkcen trum te komen om mee te praten. De bijeenkomst in het wijkcen trum was goed en wel begonnen of de Veltumse jongeren kwamen enigszins schoorvoetend binnen. Ze hadden wel moeite om, toen hen gevraagd werd wat ze wilden, dat in de openbare bijeenkomst duidelijk te maken. Tijdens de pauze kwam daar wel meer duidelijkheid in. College, wijkverenigingvoorzitler Geert van Kreij en de kinderen kwa men samen aan de praat. De jeugd tussen 13 en 17 heeft niets in de wijk. aldus de jongeren. Een niet onbekend gegeven. "In Dingus zit de iets oudere jeugd. We hebben bovendien het gevoel dat men daar makkelijk ruzie zoekt", aldus een van de jongens. "De disco-avonden in de wijk worden bezocht door jongere kinderen. Dat zijn allemaal van die kleintjes" ver volgt een van de meisjes. Op de vraag wat ze precies wil den. bleek vrij snel dat de jeugd, het gaat om totaal ongeveer 20 jonge ren. meer ontspanningsmogelijkhe den wil hebben in de wijk. "Ergens lekker biljarten, poolen of tv kijken. Nu hangen we maar wat rond in de wijk". Het resultaat van dit gesprek is dat de wijkopbouwwerker. Marl Willems en Geert van Kreij samen met de jeugd aan tafel gaat zitten om te kijken wat er gedaan kan wor den. Daarbij zal ook een groep bui tenlandse leeftijdsgenootjes betrok ken worden, die in feite met dezelfde problemen kampt. Sociale vernieuwing in de prakti jk. Een van de meisjes, Jean Schoenmakers, laat desgevraagd weten het leuk te vinden, dat zij hun mening nu hebben kunnen uilen en dat er waarschijnlijk wat aan gedaan kan worden. Anti-rimpel behandelingen Plaatselijk ofslanken Voefrefiexzonetherapie Oorreflexzonelherapie Aroma behandelingen NIEUW: Pedicure behandeling (allernieuwste apparatuur) 16 VENRAY TEl 0478-589295 Gelijke monnikken, gelijke kappen bij reclameborden De gemeente Venray heeft bij de provincie aangedrongen op een conseqente naleving van de pro vinciale Landschapsbescher- mingsverordening. Daarin is bepaald dat langs Rijks- en Provinciale wegen geen reclame borden of objectverwijzingen meer mogen staan. Venray leeft die verordening na maar consta teert dat het elders in de provincie droevig is gesteld. De verordening wordt gehand haafd door de politie. Provincie heeft bij de afdeling openbare wer ken van alle gemeenten verzocht om overtredingen tegen deze verorde ning te meïden bij de Provincie die vervolgens de politie inschakelt. In Venray wordt de verordening vol gens de regels nageleefd, Het waren met name Venrayse ondernemers die bij de gemeente aan de bel hebben getrokken. Terwijl hier hun borden verwijderd moesten worden, constateerden zij elders, en met name in Horst, dat dat daar niet gebeurt. "Eenduidigheid in het beleid binnen de provincie is ver te zoeken" aldus de gemeente in een brief aan gedeputeerde staten. "Het lijkt er sterk op dat buiten Venray. in de rest van de provincie, niet of niet in dezelfde mate tegen illegale objectverwijsing en reclame-uitin gen opgetreden wordt. Venray staat achter het beleid en neemt aan dat dit door de provincie wordt onder schreven. Het is voor de gemeente Venray dan ook onverteerbaar dat dit beleid niet eenduidig wordt uit gevoerd in de provincie". Dat leidt volgens de gemeente tot ongelijke situaties. Ondernemers buiten Venray hebben nog steeds mogelijkheid tot reclame langs de wegen terwijl dat volgens de provin ciale verordening niet mag. "Wij dringen er bij U nogmaals en met klem op aan dat U toeziet op een consequente naleving van de veror dening in de gehele provincie. Zoals de verordening ook bedoeld is: gelijke monnikken. gelijke kappen". Weinig sympathie voor ondernemers De politiek had weinig sympa thie voor de ondernemers die thans nog werk verrichten voor de gemeente, maar die na de pri vatisering van de afdeling open bare werken, een groot deel van hun werk kwijt zijn. Gezien het privatiseringstraject hadden de ondernemers eerder op de hoogte kunnen zijn van de ontwikkelin gen. Van de andere kant moest wel erkend worden dat de gemeente Iaat met haar voorlich ting naar de bedrijven is geko men, maar dat werd, zoals D 66 fraktievoorzitter letterlijk zei, "een schoonheidsfoutje" genoemd. Alle frakties waren van oordeel dat het hele privatiseringstraject zorgvuldig was bewandeld. Zeker richting personeel. "Met hun signa len is rekening gehouden wat leidde tot een positieve betrokkenheid van het personeef'-aldus CDA-er Cees van de Ven. Met betrekking tot de andere bedrijven had de gemeente volgens van de Ven "helaas mis schien niet formeel duidelijk terug gekoppeld". Van de Ven is echter van mening dat er nog genoeg werk overblijft voor deze bedrijven. Dal laatste is ook de mening van Truus Kemmelings (PvdA) die het betreurde dat de bedrijven te laat geïnformeerd waren, wat tot onno dige irritatie leidde. Volgens VVD-er Frans van Hooft had de ontwikkelingen de onderne mers niet kunnen ontgaan. De Lozo had dan eigenlijk ook eerder moeten reageren. Volgens Hans Teunissen (D 66) is het een "schoonheidsfoutje" dat de ondernemers laat waren ingelicht "maar van de andere kant hadden ze het kunnen weten". Teunissen wilde wel duidelijkheid over de werkmo- gelijheden voor deze ondernemers. Een en ander zal voor kerstmis met de ondernemers worden kortgeslo ten. De fraktie v.d. Vorle het het meer te doen met de ondernemers, of beter gezegd met het personeel van die bedrijven. Volgens hem had in het privatiseringstraject een meer natuurlijk verloop moeten zitten. Hij pleitte verder voor eerlijke kansen voor de Venrayse bedrijven. PRIJS De gemeente is nog wel in onder handeling met de BV Builenbeheer over de aanneemsom van het werk. Beide partijen zijn daarover nog niet tot elkaar gekomen. Reden waarom maandag in de commissie nog geen financieel plaatje getoond kon wor den. Voor sommige frakties was dat een doorn in het oog. De gemeente zal echter, zodra beide partijen accoord zijn. de politiek hierover informeren. Commissie schrikt van meeruren gemeente bij Ronde van Nederland Er moet snel een nota komen waarin het gemeentelijk beleid ten aanzien van evenementen wordt vastgelegd. Dat vindt in meerderheid de commissie voor sport, onderwijs en sociaal-cultu reel werk. De commissie drong op haast aan om duidelijkheid te krijgen over met name het subsi diebeleid van de gemeente op dit gebied. Wat wethouder Kersten betreft moet 1997 een overgangs jaar worden. Ook net college wil zo'n kadernota, maar op korte termijn komt die niet af en er zijn toch evenementen die vragen om een antwoord van de gemeente. De gezamenlijke roep om een handvat voor de betrokkenheid van de gemeente bij allerlei evenemen ten kwam voort uit de behandeling van de evaluatie-nota van de Ronde van Nederland. In dat evenement heeft vooral de afdeling Openbare Werken veel meer urén gestoken dan vooraf was geraamd: ruim 600 in plaats van de begrote 100! Dat levert een tekort op van een kleine 40.000 gulden en daarover was de politiek maandag allerminst te spre ken. Ook al omdat de voorlichtster kanttekeningen geplaatst had bij de promotionele waarde van het evene ment voor Venray. De commissie wilde dan ook eerst de kadernota op tafel zien en pas met die nota in de hand besluiten over hernieuwde steun aan de Ronde van Nederland. VEILIGHEID VOOROP Wethouder Kersten -niet van openbare werken, maar van sportza ken- trok ruimhartig het boetekleed aan en w ees erop dat de ambtenaren in opdracht van het college de vei ligheid voor renners cn toeschou wers boven alles hadden gesteld. Dat was een belangrijke oorzaak voor de overschrijding van het aan tal uren. Kersten relativeerde de kri tiek door een aantal positieve effec ten van het evenement op te sommen: de samenwerking op diverse fronten in het Vgnrayse rondom de Ronde en de invulling van Venray Lunch. En niet te verge ten het aantal uren dat ambtenaren pro deo hebben besteed aan het wie- ierevenement. Een kadernota voorafgaand aan het besluit om het Venrayse organi satiecomité ook voor 1997 te steu nen wilde Kersten niet toezeggen. "Met alle respect, maar dat is geen reële vraag. We moeten de organisa tie helderheid geven, daar zitten ze op te wachten". De organisatie van de Power(wo)man-duathlon zit in hetzelfde schuitje. Kersten wees ook op de informele afspraak het wieier- evenement voor drie jaar te willen organiseren. Hij stelde daarom voor om van 1997 een overgangsjaar te maken en daarna aan dc hand van de kadernota evenementen de gemeen telijke inzet te bepalen. De gemeen telijke inzet voor de Ronde van Nederland 1997 komt later in een apart voorstel in de gemeentèraad. Gestolen auto aangetroffen Op de parkeerplaats bij de biblio theek aan de Merseloseweg stond al enkele dagen een personenauto van het merk Opel Kadett. Dat werd de politie medegedeeld. Een onderzoek wees uit dat de auto op 24 november in Nijmegen was gestolen. De recht matige eigenaar van de auto is in kennis gesteld van de vondst en kan zijn auto komen ophalen. Winkeldiefstal Een 39-jarige Venrayse werd in een warenhuis in de Grotestraat, tij dens de koopzondag betrapt toen zij een portemonnee ter waarde van ƒ7,95 mee wilde nemen zonder die te betalen. Ze werd aan de politie overgegeven die haar na verhoor een transactie tot het betalen van een bedrag van ƒ220,- aanbood. Dure portemonnee...

Peel en Maas | 1996 | | pagina 5