Het GFT-afval achterna UW HUIS VERKOPEN Jeugdkamp Duits Kerkhof ondergaat renovatie N Castenrays dorpsblad bestaat 25 jaar De getuige, ook slachtoffer? Gemeente vraagt om haalbaarheidsstudie kabel op kleine dorpen 22:; Politie Basiseenheid Venray in Bockbier presentatie in 't Upke Omroep Venray genomineerd telefoon 0478-512772 Open avond bij notarissen Pag# eel EN MAAS Donderdag 3 oktober 1996 - Pagina 5 t 6 Begin deze week maakte de emeente Venray de uitslag van de Mjuete over GFT-inzameling bij [Venrayse hoogbouwwoningen ekend. Aan de enquete was een rijsvraag gekoppeld. Inzenders an het enquêteformulier maak- >n kans op een bos bloemen, een jek of een 'groen' cadeautje, rovinciaal afvalbedrijf AVL deed uk een duit in het zakje eirnodig- e de Venraynaren uit voor een tzoek aan de compostfabriek in lerick. Daar wordt ook van het pnrayse GFT-afval compost emaakt. Dinsdagmorgen vertrok 5t gezelschap voor een reisje aor de regen naar AVL, wat staat Dor Afvalverw ijdering Limburg, f'ethouder Marlies de Loo van lilieuzaken zwaaide het gezel- :hap uit. niet Klokslag tien uur geeft De Loo, ei plu. het startsein voor de excur- e. Zelf kan de wethouder niet mee int dinsdag is de vaste vergader- ig van hel college. Ze haalt nog Ten de uitslag van de enquete aan i merkt op dal oudere Venraynaren ■ter afval scheiden dan de jeugd. npeJil de belangstelling van jóngere ewoners van Venrayse hoogbouw ter Doreen reisje naar de compostfa- •jek blijkt die grotere betrokken- •id niet. In de bus zit een geme erd gezelschap oudere en jongere ivoners. Uit de Bleek, de Veltumse [effen en de flats in Brukske. GEEN BRAND Na een reisje van een minuut of twintig -over de A73- doemt de compostfabriek op. De Venlose composttabriek ligt op een deel van het industrieterrein waar meer bedrijven gevestigd zijn die zich met recycling bezighouden: een omgeving met hopen zand en grind, gemalen wegdek en tweedehands straatklinkers. Vanaf het terrein van AVL stijgen rookwolken op. "Je ruikt nog niet veel", merkt een oudere mevrouw op. Sterker nog, ik ruik helemaal niks. Eenmaal uit de bus verandert dal. maar de geur bereikt niet het irritante niveau dat bewoners van Milsbeek en Wellerlooi te hoop doet lopen. De temperatuur van de massa in de zogenaamde voorcomposteertun- nels, waarin het GFT één week wordt behandeld, loopt op tot zo'n 80 graden Celsius, vertelt publieks voorlichter Rob Meurders. De 'aahs' en 'oohs' gaan door het publiek. Dat had niemand verwacht. "Toen de fabriek er pas stond ging regelmatig de telefoon en werden we gebeld door mensen die dachten dat de zaak in brand stond", vertelt Meurders na de rondleiding. De rookwolken bevatten enkel water damp en zijn afkomstig van de bio logische luchtreinigers. De veront reinigde warme lucht, die gebruikt is om het GIT sneller te laten com- posteren. wordt door bakken met Venraynaren op excursie naar compostfabriek foto boven: de groep Venraynaren aanschouwt de bedrijvigheid in de compostfabriek. houtsnippers gepompt. Na reiniging door de in de snippers aanwezige bacteriën komt de lucht uit de com postfabriek in aanraking met de koudere buitenlucht en condenseert. En dal veroorzaakt de rookwolken. STEEDS DUURDER De AVL-voorlichter houdt een realistisch verhaal dat voor iedereen te begrijpen is. Afvalverwerking wordt steeds duurder, daar hoeven we niet omheen te draaien. Op dit moment betalen de gemeenten aan AVL, het bedrijf waarvan de Limburgse gemeenten en de provin cie elk voor de helft aandeelhouder zijn, I48 gulden per ton afval dat gestort of verbrand moet worden. Dhr. Meurders van AVL (met -de zwarte jas) geeft tekst en uitleg aan de Venrayse burgers die een bezoek brachten aan de compostfabriek. Dat wordt per l januari al I87 gul den. Eén van de redenen voor die stijging is dat de geplande vuilver brander in Maasbracht niet door gaat. Maar door inspanningen als scheiden aan de bron kunnen we de kosten in de hand houden. En alter natieven voor storten of verbranden zijn goedkoper, zeker op termijn. Eén ton GFT raakt de gemeente bij AVL kwijt voor 140 gulden. Meurders legt uil hoe de fabriek werkt. Hij vertelt over de 75.000 ton afval uit Noordlimburgse keukens en tuinen die AVL in Venlo kan ver werken tot 30.000 ton compost. En de strenge controle waaronder dat gebeurt. Vervuiling tussen de GFT kan tot afkeur van een hele partij lei den en dat kan AVL niet gebruiken. Zit er ander afval tussen het GFT dat gemeenten aanleveren wordt het niet geaccepteerd. "Dan is het res tafval en betaalt de gemeente het hogere tarief', zegt de voorlichter. LANDBOUW NOG NIET Meurders sluit af met het product zelf. "Compost is géén mest of tuin aarde. Dus niet in uw bloempotten doen. Er zit nog minder voedings waarde in compost dan in turf. Compost verbetert de structuur van de grond. Maakt hem losser, luchti ger en zorgt dat de grond hel water langer vasthoudt. Maar de grond wordt er niet vruchtbaarder door". Zijn er op termijn dan wel afzet mogelijkheden genoeg, vraagt een mevrouw, die zich maar moeilijk kan voorstellen waar die bergen compost allemaal heen moeten. Meurders erkent dat de afzet beter kan. Particulieren, gemeentelijke plantsoenendiensten en hoveniers bedrijven zijn de voornaamste afne mers. Daar zou de landbouw nog bijmoeten om voldoende zeker te zijn van afzet. Voor de bodem is het prima, maar zolang het het aantal kilo's boven de 6000 in de mest- boekhouding moet worden opgeno men, gooien de agrariërs liever echte mest op hun land. TOCH PLASTIC Tijdens de rondleiding krijgen de bezoekers allemaal een helm op, uit sluitend vanwege de verzekering verklaart voorlichter Meurders. De wandeling door de regen over het met modder besmeurde terrein voert de deelnemers eerst naar het over slagstation voor restafval. Hier brengen de kleinere vuilnisophaal auto's het afval. Met shovels wordt het in grotere vrachtauto's overgela den die het transporteren naar de twee stortplaatsen in Linne en Landgraaf. Het afval stinkt. Met composteren heeft dit weinig te maken, maar het afvalstation hoort wel bij het complex. Dan ruikt GFT wat frisser, vooral als er veel coniferen of sinaasappe len tussen zitten. "Moetje na carna val komen", zegt Meurders. "Dan is iedereen verkouden en wil men met vitamine C de conditie weer op peil brengen. Dan ziet het hier oranje" Maar ook GFT is afval en het ver werken tot compost is geen proces dat letterlijk een schoonheidsprijs verdiend. Dat merken ook de Venrayse prijswinnaars. Ze staan versteld van de hopen afval, verba zen zich over de rotzooi (plastic zakken, verpakkingsmateriaal en blikjes) die zich tussen de preien en de etensresten bevinden en kijken gefascineerd in de bak waarin de magneet scharen, schilmesjes en andere metalen delen spuwt. "Ze moesten zich toch schamen", zegt een wat oudere mevrouw, bij het zien van al dat plastic dat uit de vuilnisauto komt vallen. "Je maakt mij niet wijs dat ze dat per ongeluk doen". Afvaldeskundige Han Hoogma van de gemeente kan de dame geruststellen: het GFT uit Venray voldoet beter aan de eisen van AVL. Sinds het afval gescheiden wordt ingzameld zijn slechts twee vrachtauto's met zes ton GFT afge keurd. Dat is ongeveer 6Vc van het aanbod. Het percentage in Venlo ligt hoger en in de Randstad is het nog erger. Het gezelschap bekijkt de enorme voorcomposteertunnels. waar con- densdampen uit de gesloten deuren ontsnappen en de rondleiding ein digt met een blik op de enorme ber gen kant en klare compost, die op transport naar klanten ligt te wach ten. "Als je hier eind december terugkomt is de berg grotendeels verdwenen", zegt de voorlichter. Voor de compostfabriek is volgens hem nu de lijd van oogsten aange broken. Alle particulieren, maar ook de plantsoendiensten, beginnen met het 'winterklaar' maken van de tui nen en gebruiken daarvoor compost. "Alleen als u compost op het gazon wil doen, kunt u beter wachten tot het voorjaar, anders loopt u de'hele winter door de smurrie", adviseert Meurders. De meesten in het gezel schap hebben niet al te veel aan het advies. Ze wonen immers in flats en appartementen en hebben geen tui nen. ANDER GEDRAG Wethouder De Loo was het al opgevallen: de jeugd is minder scheidingsminded dan de oudere generatie. Een stelling die de jonge re stellen in de bus kunnen beamen. Ze noemen een combinatie van oor zaken voor het verschil in houding en gedrag. Opvoeding, het over schot of juist het gebrek aan tijd. de manier van leven, het speelt alle maal mee. "Als ik thuiskom van het werk is het snel even wal eten klaar maken. Lang niet altijd vers, dus we hebben ook nauwelijks GFT-afval. En dan wil het wel eens met de rest in de vuilniszak belanden", geeft één van hen toe. Inderdaad een heel ander gedrag dan dat van sommige ouderen, die soms wel enkele keren per week hun emmertje leegmaken in de ver- zamelcontainer. De deelnemers aan de excursie zijn het ondanks het leeftijdverschil wel eens over het nut van de gescheiden inzameling. De rondleiding bij AVL heeft deze groep in elk geval in die mening gesterkt. IR >R JRffi De Volksbund fur Kriegs- •aberfursorge is voornemens om !t jeugdkamp te renoveren cq. te breiden. Behalve dat het igdkamp als onderkomen van litse jongeren zal blijven die- ;n, wil de Volksbund het kamp ten uitgroeien tot een soort zinningscentrum. Dat bleek vorige wqek woensdag üens een plechtige bijeenkomst n Duitse Mariniers die op he.t rkhof een krans legden De mari- ers waren in het kader van hun (leiding aktief met het onderhoud van graven op het kerkhof in Ysselsteyn. Het was overigens niet de eerste keer dat Duitse militairen op het kerkhof werkzaam waren. Aan dat programma zit eveneens een bezoek aan het Nationaal Oorlogs- en Verzetsmuseum in Overloon. Voor het eerst werd de groep mili tairen begeleid door de enige vrou welijke predikante van de Duitse Marine, mevrouw Jung. Zij had geconstateerd dat in het Jeugdkamp geen bijbel aanwezig was en bood een exemplaar aan de leiding van hel kamp aan. Tip van de week Toezicht kinderen Hel is de politie opgevallen dat zeer kleine kinderen vaak spelen op laatsen waarop de ouders geen toezicht kunnen uitoefenen cq. zicht heb- *n. Dit zijn vaak plaatsen die aan het oog worden onttrokken door egroeiing of bebouwing. Er loeren voor ons dierbare kleine grut veel evaren. zoals water, verkeer en andere akelige dingen. Daar hoeven we order niet op in te gaan. Het moge duidelijk zijn. Als je de kleintjes vraagt of de ouders weten van hun speelplekje dan ntwoorden ze natuurlijk bijvoorbeeld: 'Ik woon toch vlak bij!' De ouders mogen de kinderen die verantwoordelijkheid niet op hun (malle schouders laden. Die verantwoordelijkheid ligt bij de ouders. De politie staat voor de onmogelijke taak om overal tegelijkertijd toe- icht te houden. Ook wij doen ons best, maar zijn afhankelijk van de mede werking van de ouders. Laten wij samen zorgen voor de veiligheid van nze kinderen. oorkoining misdrijven: een zaak van de politie en U! 'olitie Basiseenheid Venray -fiunseweg 4 Vstbus 525 '800 AM Venray Telefoon: 0478-5311II Op 1 oktober 1971 zag in fasten ray het "Castenray's •rpshlad" middels een "geboor- ■•aankondiging" het levenslicht, [oen werd de hoop uitgesproken lat de "nieuwgeborene" een lang leven tegemoet zou gaan. Het zil veren jubileum werd deze week 'frdacht met een speciale jubileu- mitgavc; Een maand later kreeg de krant, paar huidige naam: De Schans. Die taam kwam voort uit maar liefst 64 Inzendingen. Daarvoor waren er ?innen de dorpsraad overigens wel yee stemronden nodig omdat "Ut Mdo" in eerste instantie gelijk ein- Jj£de. De Schans werd "verzonnen" or J. Vollenberg uil Klein Oirlo. De Schans vervult na 25 jaar een |cilangrijke communicatiefunctie nnen de Castenraysc gemeen- Pap. "Wel kunnen de Castenrayse jensen niet zonder De Schans en Schans niet zonder de inbreng ®n de Castenrayse mensen" aldus de dorpsraad in het jubileumnum mer. Dat dat laatste klopt, blijkt wel uit de samenwerking die de vele vereni gingen in die 25 jaar met De Schans hebben opgebouwd. Ook basis school De Stek is nauw bij De Schans betrokken. Dankzij de inzet van leerkrachten en leerlingen komt De Schans wekelijks bij de Castenrayse lezer. De redaktie heeft in totaal tien leden gekend die meerdere jaren in De Schans hebben gestoken. De huidige redaktie is in handen van Riky Saris-Donders. Poging tot diefstal auto Een 61-jarige inwoner van Oostrum deed aangifte van inbraak cq. poging tot diefstal van de voor zijn woning aan de Watermolen straat geparkeerde auto. Het portier- slot was vernield maar kennelijk is de dader in zijn werk gestoord. Maandag 7 oktober is het weer zover en presenteert Brand Bierbraouwerij voor de tiende keer het Bockbier. Dat gebeurt in café 't Upke aan de Grote Markt om 17.30 uur. Het eerste vat van dit jaar zal worden aangeslagen door Fred Welschen. directeur van Inalfa Industries dat dit jaar 50 jaar bestaat. RTV wedstrijd voor lokale omroepen Ieder jaar organiseert de Stichting Nederlands Fonds voor de Lokale Omroep het RTV-Festival. Dit is de enige echte radio- en televisiewed strijd voor lokale omroepen. Voor het eerst dit jaar is er ook een verkiezing van de beste home page van lokale omroepen actief op Internet. Oftewel 'Welke omroep weet het world wide web op de meest zinvolle en creatieve manier in te zetten om aan de publieke doelstelling van de omroep te vol doen?' Uit de 85 homepages die in deze categorie meedingen, zijn negen omroepen door de eerste selectie heen. Het betreft de Internetpagina's van de lokale omroepen in Alkmaar, Dirksland, Goedereede. Nieuwerkerk aan den IJssel, Ravenstein, Tegelen, Venray, Waddinxveen en Zaanstad. Hiertoe behoren dus twee lokale omroepen uit de regio? Uit de negen voorgeselecteerden worden er weer drie genomineerd. Een van hen zal uiteindelijk kans maken op de hoofdprijs, een geldbedrag van 1500 gulden. Binnenkort zullen de drie genomineerde homepages bekend worden gemaakt. Bent u nieuwsgierig geworden? Dan kunt u de pagina's van Omroep Venray eens op Internet bekijken: www.easy.nl/lov. Onze homepage ziet (al zeggen we het zelf) zeer net jes uil en biedt de bezoeker informa tie over Omroep Venray en de regio waarvoor wij uitzenden. MAKELAARDIJ O.Z. DESKUNDIG ADVIES SNEL RESULTAAT GEEN ADVERTENTIE KOSTEN MODERNE LANDELIJKE UIT WISSELING VIA COMPUTER NETWERK EN UITERAARD DE VOORDELIGSTE TARIEVEN BEL VOOR MEER INFORMATIE WIJ ZOEKEN regelmatig nieuwe bezorgers voor Peel en Maas. Aanmelden in onze boekhandel Grotestraat 68 of telefonisch 582727 Min. leeftijd 14 jaar Op donderdag 10 oktober openen de kantoren van de notarissen Mathijsen en Paantjens voor u hun deuren. Zij nodigen u van harte uit daarbij aanwezig te zijn. Tussen 19.00 en 21.00 uur kunt u rond kijken op verschillende plaatsen in hun kantoren: Zij zullen u tijdens de open avond laten zien 'hoe zij via het notariële computernetwerk onder meer communiceren met de com puters van het kadaster, de Gemeentelijke Basisadministratie (het vroegere Bevolkingsregister^ de Kamer van Koophandel en het BKR voor onderzoek naar de gel digheid van identiteitspapieren. Ook kunt u zien dat ze een groot archief bijhouden om te voldoen aan de opgelegde bewaarplicht van akten. Iedere originele akte blijft minimaal 30 jaar bewaard in de kluis! Uiteraard kunt u deze avond ook vragen stellen. De notarissen zijn u graag behulpzaam met informatie over hun diensten en kunnen u haarfijn uitleggen welke zekerheid de notariële akte u biedt. Rechtszekerheid is voor iedere burger een groot en kost baar goed, maar wat achter de schermen gebeurt om die rechts-^ zekerheid te kunnen garanderen blijft te vaak onzichtbaar. Daar willen de notarissen in ons land wat aan doen. Komt u langs op 10 oktober? U bent van harte welkom! Notaris Mathijsen is gevestigd aan de Raadhuisstraat 13, notaris Paantjens aan de Julianasingel 12. Reactie op 'Slavnost mooi maar te ver van Amsterdam', Peel en Maas donderdag 26 september. 'Slavme slavne slavu Slavu slavnych' (J. Kolar) 'Laten we de roem van de beroem de Slaven eerbiedig eren'. Ook het fraaie slogan van 'Slavnost' vermocht niet de aandacht van het grote publiek trekken om de Tsjecho-Slowaakse kunstenaars te ren. Het publiek liet het afweten. Natuurlijk ligt Amsterdam niet naast de deur, benevens het feit dat men daar aan culturele activiteiten geen gebrek neeft. Op de vraag hoe men wel publiek had kunnen trekken, is het antwoord vrij simpel nl. door geïnteresseerden te benaderen. Sinds de Fluwelen Revolutie (ook al daarvoor) bestaan er over heel Nederland verspreid, verenigingen met speciale interesse voor Tsjechië. Deze verenigingen zijn ontstaan met doel bevordering van de wederzijdse contacten op gebied van o.a. wetenschap, literatuur, muziek (vooral Moravië-Limburg, Friesland), cultuur, milieubescher ming. maatschappelijke hulpverle ning. Daarbij met te vergeten het grote aantal stedenverbanden. b.v. Utrecht-Brno, die wederom in gro ter verband georganiseerd zijn en onderling contacten hebben. Genoemde verenigingen hebben vaak naast hun specifieke interesse ook ruime belangstelling voor de ontwikkelingen in Tsjecho- Slowakije zoals ook voor de culture le zaken. Niet zelden organiseert men excursies naar tentoonstellin gen en concerten van Tsjechische kunstenaars. Moge hieruit duidelijk zijn, dat men niet moet zitten wachten op het 'verre Amsterdam', maar dat men er alert op had moeten zijn zich te oriënteren op de gerichte belangstel lenden middels convocatie als te doen gebruikelijk. A.F. Linssen-Hogenberg DE GETUIGE Als er een misdrijf of verkeerson geval plaats vindt, gaat de aandacht meestal naar de slachtoffers. Degene die getuige is van een der gelijk voorval, kan echter ook behoorlijk geschrokken zijn. Als er voor je ogen iemand mishandeld wordt, er een overval plaats vindt, of een verkeersongeval gebeurt, is dat heel anders dan wanneer je zoiets op de tv ziet gebeuren. Mevr. Kooien: 'In eerste instantie is er natuurlijk de schrik, afschuwelijke beelden die op je netvlies gebrand lijken. Je droomt er 's nachts van. Bij elk geluidje schrik je wakker en zie je de hele film weer voor je. Ik moet zeggen dat, hoewel er met mij zelf niks gebeurde, ik toch heel angstig ben geworden'. VRAGEN Behalve de schrik kun je met allerlei vragen geconfronteerd wor den. Wat zijn de gevolgen als je een getuigenverklaring aflegt, moet je dan ook voor del-echter verschij nen? En wie zegt dat die verdachte geen wraak komt nemen? De naam en het adres van de getuige zijn immers bekend. Ben je eigenlijk verplicht om je te melden als getuige? Onbekendheid met de werkwijze van politie en jus titie kunnen mensen ervan weerhou den zich aan te melden als getuige. HET SLACHTOFFER Voor het slachtoffer kan dit een grote teleurstelling zijn. De heer Derks: 'Ik kreeg flinke klappen van een mij onbekende man. Het was midden in een drukke winkelstraat. Maar toen de politie getuigen zocht, bleek niemand iets gezien te heb ben. Dat vond ik uiteindelijk nog erger dan de klappen. Daardoor was er alleen mijn verhaal en ik kon niet bewijzen dat juist HIJ het was geweest'. BURO SLACHTOFFERHULP Als u getuige bent geweest van een misdrijf of verkeersongeval wilt u daar misschien over praten. Het kan zijn dat u een antwoord zoekt op bepaalde vragen. U kunt dank contact opnemen met Buro Slachtofferhulp. U bent niet ver plicht om daarna aangifte te doen of naar de politie te gaan met uw ver haal. Alle informatie wordt vertrou welijk behandeld. Het Buro Slachtofferhulp is bereikbaar tijdens kantooruren op tel. 077-3548030. PEEL EN MAAS 'n abonnement waard Anh-rimpel behandelingen Ploatselijlt afslanken Voetreflexzonetherapie Oorreflexzonelherapie Aroma behandelingen NIEUW: Pedicure behandeling (allernieuwste apparatuur) Schoulenstraatie 16 VENRAY TEl 0478-589295 De gemeente Venray heeft Mega Telediensten gevraagd een studie te doen naar de haalbaarheid van bekabeling van de dorpen Vredepeel, Veulen en Smakt. De stichting CAI Venray, de vorige eigenaar van het kabelnet, is gevraagd om financiële steun voor het opvullen van de witte vlekken in het buitengebied. De gemeente wil zelf geen geld steken in de bekabeling van de kerkdorpen. De bemoeienis houdt bij bemidde ling op. Dat schrijft het college als ant woord op vragen van het CDA. Deze partij had. nel als de dorpsraad van Veulen, gevraagd naar de moge lijkheden voor kabeltelevisie in het buitengebied. Bij de studie stelt het college zich voor dat Mega op dezelfde manier te werk gaat als bij de witte vlekken in het aardgasnet. Daar werd per clus ter van een groep woningen bekeken wat aansluiting zou gaan kosten en welk bedrag de bewoners moesten bijdragen. Vorige week besloot ook de Dorpsraad van Ysselsteyn om Mega te verzoeken aansluiting te bekijken. De Dorpsraad had tevoren al de belangstelling gepeild. Met name in het gebied Kempkensberg was de animo dusdanig dat Mega gevraagd wordt een prijs af te geven voor dit cluster. De realisatie van een kabeltelevi sienet is een verantwoordelijkheid van Mega Telediensten, sinds de stichting CAI Venray het net aan Mega/heeft verkocht. Bij die ver koop zegden beide partijen toe zich te zullen inspannen voor een maxi male dekking van het kabelnet in de gemeente. De verkoop van het kabelnet leverde de stichting CAI destijds meer dan twee miljoen op. Dal geld kan de stichting in principe besteden aan projecten die passen in de doelstelling van de CAI. Omdat door de verkoop de gemeente formeel niets meer met het kabelnet van doen heeft, wil het college ook niet bijdragen in de aan schaf van een decoder, waarmee de ontvangst van satelliet-tv mogelijk wordt. De Dorpsraad Veulen had dat idee geopperd in geval een kabel aansluiting voor dit dorp niet haal baar zou zijn. De Dorpsraad dacht aan baatbelasting of een verhuursys- teem. Teveel decibellen Naar aanleiding van klachten stel de de milieu-ambtenaar, in de nacht van zondag op maandag een onder zoek in naar het geluidsniveau wat in een café aan de Henseniusstraat werd geproduceerd. De gemeten decibellen overschreden het toege stane geluid. Daarom maakte de politie proces-verbaal tegen de uit bater van het café.

Peel en Maas | 1996 | | pagina 5