c H Betalen met de Chipknip Raadsvergadering gemeente Vierlingsbeek Yenrodsen Aovend bij Verwarring over onderzoek GGD De 4 Jaargetijden, een winkel met ambiance Thema-avond Business Vision over 'Totale kwaliteitszorg' Filatelistische ruilavond UW Kursus Tibetaanse Yoga 'a9'nafe pEEL EN MAAS Donderdag 26 september 1996 - Pagina 7 jrs )0,- In de donderdagavond gehouden raadsvergadering van de gemeente Vierlingsbeek werden de volgende besluiten genomen. Werd het bestemmingsplan Kom Holthees met de tegenstemmen van cie PK Fraktie aangenomen. Dat die politieke fraktie tegenstemde was maar op een onderdeel, van de inge diende bezwaren, door of namens een vijftal inwoners van Holthees. Een gedeelte van de ingediende bezwaren werden door het kollege overgenomen, de raad volgde ook dat advies. De bestemming boom kwekerij aan de Gildestraat wordt gewijzigd, waardoor in het voorma lig bedrijfsgedeelte van deze woon boerderij, een kinderdagverblijf kan worden gevestigd. GILDEGEBOUW THEOBALDUSGILDE Besloten werd via een voorberei- dingsbesluit het Gildegebouw van de Theobaldusgilde aan de Pastoor van Boxtellaan te verplaatsen naar de Stevensbeekseweg. De raadsfrak- ties waren overtuigd dat het huidige Gildegebouw zeer ernstige gebreken vertoond en dat renovatie en aanpas sing veel geld zou gaan kosten ter wijl de huidige plaats beter bestemd zou kunnen worden voor woning bouw. P. Bouten van de Maaskantfraktie vond het jammer dat juist op die plaats aan de Stevensbeekseweg. zoveel groen moest worden opgeofferd, terwijl de huidige speelplaats die veel door de jeugd gebruikt wordt, zou moeten verdwijnen. Dhr. Bouten daagde het kollege uit. eerst nog te zoeken naar andere lokaties. Hij wist wel een vijftal andere lokaties waar geen groen of speelvoorzieningen zouden moeten worden opgeofferd. De VDF vond het jammer dat het huidi ge evenemententerrein zou worden opgeofferd. De Overloonse fraktie. in het verleden een felle tegenstan der van dpoffering van dat terrein, was nu voor. Met veel verve verde digde wethouder Litjens het voor stel. Ook het kollege had een inven tarisatie gemaakt van die lokaties, waar het mogelijk zou kunnen, maar dan zou er meer groen moeten wor den opgeofferd Terwijl de lokaties dan minder aantrekkelijk zouden zijn voor het Gilde. Voor het evene mententerrein betekent vestiging van het Gildegebouw een verster king en er zou hoogstens een speel toestel hoeven worden afgebroken. Nog een sterke troef had de wethou der toen hij mededeelde dat in de [ledenvergadering van hèt Gilde dit •voorstel reeds was besproken. De fvWthouder adviseerdq.de tegenstan ders eens met het Gilde te gaan pra len. Het voorstel haalde de einds treep met zeven stemmen voor en vijf tegen. VERPLAATSING KONTAINERBEDRIJF De raad had ook veel woorden nodig eerdat het besluit genomen kon worden, hel kontainerbedrijf de Vos van de Groeningsestraat te ver plaatsen naar een lokatic tussen die straat en de Passtraat. Hel CDA zou dat bedrijf het liefste zien verhuizen naar een industrieterrein. De PK- en Maaskantfraktie hadden zorgen over de aan- en afvoerroute. Wethouder Litjens was ook van mening dat dit bedrijf het'beste thuis hoort op een industrieterrein maar in Venray en Boxmeer zijn er geen mogelijkhe den. Het bedrijf naar Cuijk verplaat sen lost niets op gezien de hogere ,kosten. Het mag volgens wethouder Litjens gerust worden gezegd dat een bedrijf wat in onze gemeente gevestigd is en onze ROTZOOI opruimt van ons medewerking moet verkrijgen. De ontsluiting van het nieuwe terrein en de aan- en afvoer zal zeker onder de loep worden genomen. Maar ook hier bleken slechts zeven raadsleden achter het voorstel te steen. MEDEDELINGEN De PNEM zal onderzoeken welke mogelijkheden er zijn in het buiten gebied woningen op het kabelnet aan te sluiten. De PNEM is bereid voor iedere aansluiting een bedrag van FI.IOOO,- beschikbaar te stellen, maar de aansluitingen zullen onge veer Fl.4000,- per aansluiting gaan kosten. De voorzitter deelde mede dat het -faillissement van de Botanische Tuin in Overloon was uitgesproken en nu verder bekeken zal worden lomtrent het voortbestaan van deze •tuin. Voor de uitbreiding van de basis school met een dertiende lokaal stel de de raad toch een extra krediet [beschikbaar. Zij het met tegenzin, want het zat de politiek niet lekker 'dat het in maart van dit verstrekte krediet van 180.000 niet voldoende bleek voor de architect. Met name de PK-fractie trok fel van leer legen de architect en tegen het college. Woordvoerder Koopmans vond het beschamend dat de architect, die voor het klusje een honorarium van J.29.000 gulden heeft getoucheerd, '•zich zo heeft misrekend. Het college verweet hij gebrek aan politieke moed en nu de beslissing in de. schoenen van de raad te schuiven. Burgemeester Dittner verweerde zich door te wijzen op het belang van goede huisvesting voor descho- len, maar moest erkennen dat de architect zich vreselijk had misre kend. Uiteindelijk haalde het voor stel met acht stemmen voor de eindstreep. SAMENWERKING VIERLINGSBEEK/BOXMEER Met voortvarendheid is reeds de samenwerking op de rails gezet, als voorloper van de samenvoeging van de gemeente Vierlingsbeek en Boxmeer op I januari 1998. De beide kolleges hebben woensdag besloten in november met een con venant te komen over personele uit wisseling tussen de beide gemeen ten. Er is een groeien inzicht, dat de ontwikkeling van een visie, over het profiel en de kerntaken van de nieu we gemeente op korte termijn zal moeten worden opgepakt. Waar de samenwerking op het nivo van kon- krete organisatieonderdelen toe neemt. neemt ook de vraag vaar visie toe. Volgens het nu door de kolleges gesloten akkoord kunnen de gemeentelijke organisaties in elkaar worden geschoven, zodat er een werkorganisatie ontstaat met een leiding. De leiding bestaat uit beide kolleges met de burgemees ters Dittner en Bouwmans. Bij de beoogde integratie van beide organi saties zal overigens gewerkt worden binnen het gegeven dat tot aan de datum van de herindeling de besluit vormingsbevoegdheid blijft berus ten bij gemeenteraad en B en W van beide gemeenten. In het convenant tussen beide gemeenten en met name de raden zal en aantal afspra ken inzake de verdere samenwer king vastgelegd dienen te worden. Die zullen in de raadsvergadering van 17 oktober aan de orde komen. De raad zal echter steeds op de hoogte gesteld worden. Met verwondering heb ik in Dagblad de Limburger van vrijdag 20 september 1996 gelezen het stuk dat met grote kopletters werd aange- duidt: "Begraafplaats Venray wordt eigentijdster'. Volgens dhr. W. Crooymans. sekretaris van de kom missie begraafplaats, past de huidi ge poort niet bij een begraafplaats. Om het even oneerbiedig te zeggen is het meer een poort die je bij een fabriek of een opslagterrein zou ver wachten, aldus dhr. Crooymans. Heeft dhr. Crooymans geen weet van het door mij ingbezonden stuk van 17 oktober 1991 in eht week blad Peel en Maas waar ondergete kende letterlijk schreef dat als je het kerkhof opgaat je door een poort moet, of beter gezegd een fabrieks- poort. Meer is het niet. Met dat roe stige gaas wekt het de indruk datje bij een of ander sloopbedrijf komt. Kan hier niet een prachtige poort, in mooi gemetselde pilasters hangen, met een opschrift erboven: 'Algemene Begraafplaats' of 'Rust zacht'. Het roestige gaas is inmiddels in die vijf jaar verdwenen maar bij de bevolking leeft nog altijd dat inge zonden stuk voort. Velen hebben me bij mijn wekelijks bezoek aan het kerkhof gevraagd hoe het er mee zit. Ook verschillende familieleden die het graf van hun dierbaren bezoch ten vroegen mij met tranen in hun ogen of ik er soms wat aan kon doen dat het onkruid van diverse graven (die geen familie meer hebben) kon worden gereinigd. Op de kommissievergadering betreffende het kerkhof kun je je mening naar voren brengen, maar dat gaat bij de kommissieleden blijkbaar het ene oor in en het ande re oor uil. Ondergetekende is nu ruim 80 jaar oud, mar vijfjaar gele den had ik nog graag deze poort wil len maken. Gezien mijn opleiding en ervarng, opgedaan bij de kunst smederij van Ties Custers in de Patersstraat waar wij vele grote werkstukken hebben gemaakt en die nog op verschillende plaatsen te bewonderen zijn, o.a. de poort op het kerkhof van St. Jozef op de Smakt. Mijn laatste werkstuk dat ik op mijn tachtigste afleverde voor de Venrayse gemeenschap is het sier- smeedwerk op de St. Odaput. De gemeente Venray doet er alles aan om Venray te promoten gezien de finish van de Wielerronde van Nederland. Welnu, laat Venray weer opnieuw promoten door te zorgen dat er een mooie poort komt aan de ingang van ons kerkhof. Velen zien na lang wachten, de wens van een nieuwe poort toch nog in vervulling gaan. Vanaf deze plaats wens ik dhr. Crooymans alle sterkte toe en sluit met de woorden: Ambtelijke molens draaien langzaam. H.Gerrats. Op donderdag 10 oktober aan staande verzorgt Business Vision Venray voor haar leden een thema- avond met de titel 'Totale kwali teitszorg'. De agenda voor deze avond, die gehouden wordt in Hotel Asteria, is als volgt: 19.00 ontvangst met koffie, 19.30 lezing dhr. Ir. C. Ahaus van de pro- jektgroep Bedrijfskunde TNO, 20.15 lezing dhr. Ing. J.Hol van Lloyd's Register, 21.10 lezing dhr. W. Reintjes van Jabro Tools bv en dhr. B. Hermkens van Adviesburo KAB. De leden van Business Vison Venray worden van harte uitgeno digd. Ook kunnen zij deze avond een introducé mee brengen. Op dinsdag 1 oktober presenteert Veldeke Venray de 'Venrodse Aovend' in zaal In den Engel aan de Poststraat te Venray, aanvang 19.30 uur, De inmiddels traditionele Venrodsen Aovend mag zich ver heugen in een grote belangstelling in Venray en wijde omgeving. Bij de laatste uitvoeringen was het dan ook 'volle bak' in zaal In den Engel. De gezelligheid, gemoedelijke sfeer en het spontane karakter zijn onge twijfeld de ingrediënten die deze avond tot zo'n sukses maken. Veldeke Venray stelt iedereen die dat wilt in de gelegenheid om deel te nemen en plaatse in het verleden hievoor een oproep in de dag- en weekbladen. De belangstelling voor deelname is inmiddels zo groot, dat Veldeke een keuze heeft kunnen maken, zonder een oproep. Door het grote aantal aanmeldingen is een mooi. gevarieerd en uitgebreid pro gramma samengesteld, waarbij een aantal nieuwe gezichten althans voor de Venrodsen Aovend in de schijnwerpers zullen treden. De deelnemers komen niet alleen uit Venray, maar veel meer uit de gemeente Venray, zoals Leunen, Oostrum, Merselo en dit jaar voor het eerst uit Ysselsteyn. PRESENTATIE De presentatie is geheel in de Venrayse taal en is in vertrouwde handen van Frits Basten, waarbij Ad Haans de deelnemers muzikaal zal ondersteunen en begeleiden. De finale van het uitgebreide program ma is om ongeveer 22.30 uur. Darom wordt ook op tijd begorinen (19.30 uur). Het programma zal evenwel geen moment vervelen, want er zal veel gezongen en gela chen worden. Daar staat de artiesten van deze avond wel garant voor. De verwachting is dan ook dat het weer gezellig zal worden in zaal In den Engel. Zoals gebruikelijk is de entree gratis en zijn alle Veldeke leden en iedere belangstellende van harte welkom. Maandag 30 september om 19.00 uur wordt een filatelistische ruil avond gehouden in Wijkcentrum de Kiosk, in het Brukske te Venray. Voor meer informatie over deze avonden van de Venrayse postzegel vereniging: teL 077-3513360. PEEL EN MAAS WEEKBLAD Op woensdagavond 2 oktober 1996 start een kursus Kum Nye in Venray. Kum Nye is een geheel van ademoefeningen, meditatieve beegingsoefeningen en mantrazin gen, afkomstig uit de Tibetaanse medische en meditatieve traditie, die door de Tibetaanse lama Tarthang Tulku in 1973 in het westen werd geïntroduceerd en in de loop van een tiental jaren ver der voor westerlingen werden aangepast. De kursus wordt gegeven onder de auspiciën van de Nyingma-orga- nisatie Tarthang Tulku. Zij wordt gegeven door Jan Houwen, die zich al dertien jaar heeft verdiept in Kum Nye en andere meditaties volgens de Nyingma traditie van het Tibetaanse boeddhisme. De baten gaan naar deze organisaties en wor den gebruikt voor de instandhou- deing van de boeddhistische traditie en kuituur. De kursus wordt gegeven in Venray, op Patersstraat 6 (boven de Gimsel, tweede etage). De kursus omvat elf woensdagavonden van 20.4 5-22.15 uur (vanaf 2 oktober). Benodigdheden: gemakkelijk zitten de kleding en een deken. Inlichtingen/aanmelding: Jan Houwen. 0478-587364: b.g.g.: Nyingma Centrum Amsterdam, tel. 020-6205207. Zaterdagavond ontving Liesbeth Lucassen tweede van rechts) in hotel-brasserie De Zwaan "Het Silveren Swaentje Zij kreeg dit kleinood voor haar inzet om Venray en "het Venrayse" onder een breed publiek bekend te maken. Liesbeth Lucassen is medewerkster van de Lokale Omroep en in die hoedanigheid is zij veel op stap in Venray. Een van haar programma's is "'t Venrods Ketierke wat geheel in dialect wordt verzorgd. Het Silveren Swaentje werd uitgereikt door de initiatief nemers van deze ereprijs, Wim Thomassen, José Blacquiere en Louis Ruiten. In Ysselsteyn is donderdag het startsein gegeven voor de bouw van ruim 40 woningen in het plan Dopheide. Aannemersbedrijf M.J. Tennissen en Bouwbedrijf Th. Teunissen uit Ysselsteyn gaan op die locatie verschillende typen woningen realiseren. Samen met wethouder Bert Kersten gaf de heer Philipsen, voorzitter van de dorpsraad de eerste aanzet voor de bouw van de woningen. Ondervraagden denken dat het gaat om kom- mercieel marktonderzoek, De GGD Noord-Limburg neemt momenteel deel aan een groot lan delijk onderzoek naar voedings gewoonten. Samen met elf andere GGD'en in Nederland. In Noord- Limburg hebben 1000 mensen uit de gemeenten Venray, Horst, Meerlo-Wanssum, Venlo, Helden en Arcen en Velden een uitgebrei de vragenlijst gekregen. Het onderzoek vindt plaats bij 12.000 Nederlanders in de leeftijd van 16 tot en met 69 jaar. Zij wor den gevraagd wat ze gewoonlijk eten en wat hun mening is over een aantal produkten. Uit telefoontjes van deelnemers blijkt helaas dat sommige mensen denken dat het om een marktonderzoek gaat. Dat is echter niet het geval. Het onderzoek is erop gericht te achterhalen hoe gezond of juist ongezond de mensen in de regio Noord-Limburg eten en wat ze vinden van bepaalde produk ten. Hierdoor worden in de vragen lijst regelmatig merknamen van pro dukten genoemd. Dit is echter niet gedaan om reclame te maken. De eerste inzenders van de vra genlijst geven bovendien aan dat het een lange lijst is om in te vullen. Dit klopt, zegt de GGD, maar dat is nodig om betrouwbaar te kunnen meten wat mensen eten. De GGD hoopt dat zoveel moge lijk mensen de vragenlijst invullen. Mensen die onlangs de gele lijst met de titel 'vragenlijst voeding en voe dingsgewoonten 1996' hebben gekregen en deze zijn kwijtgeraakt kunnen een nieuwe lijst aanvragen bij de GGD Noord-Limburg, tel. 077-3598888. Insturen kan tot 14 oktober 1996. (advertorial) Een portemonnee met mogelijkheden Tijdens Impression, de tuin- beurs op Vlakwater, was René Luyten uit Tegelen een van de standhouders met zijn zaak De 4 Jaargetijden. Deze Tegelse onder neming koppelde aan Impression tevens een "loterij" waarbij de winnaar een fraaie "Cottage" gre nen kast kon winnen. René Clevers en Lia Fleuren uit Maashees werden de gelukkige winnaars van deze kast. Onlangs werd de kast overgedragen. De 4 Jaargetijden is een zaak die alles te maken heeft met gezellig heid, interieur en inrichting. De 4 Jaargetijden onderscheidt zich o.a. op het gebied van bloemsierkunst en woondecoraties, exclusieve verlich ting, Cottage grenen meubelen en interieurbeplanting en hydrocultuur. De 4 Jaargetijden was oorspron kelijk een zaak die zich richtte op de exclusieve bloemsierkunst. Langzaam maar zeker breidde de zaak zich echter uit. Met bloemen werden vaak fraaie decoraties gemaakt en de stap naar woondeco ratie met servies van o.a. Poole Pottery en bestek van Wilkens/BSF was weldra gemaakt. Het interieur werd een steeds belangrijke factor en sinds enige tijd is De 4 Jaargetijden de enige Noordlimburgse verkoopadres van "Cottage". "Cottage" zijn fraaie, sfeervolle grenen meubelen die het gevoel geven in een natuurrijke omgeving de zijn. Wie de winkel aan de Kerkstraat 47 in Tegelen bin nenstapt zal dat meteen moeten beamen. De exclusieve verlichtings lijn van het merk Frantzen comple teren het interieuraanbod van De 4 Jaargetijden. De 4 Jaargetijden is verder nog expert op het gebied van interieur beplanting en hydrocultuur. Als u Uw huis of werkomgeving wilt opfleuren met planten, waterpartijen en andere groenarrangementen, dan kunt U van René Luyten een prima advies verwachten. Kortom voor een sfeervolle aan kleding van uw woning, mag een bezoek aan De 4 Jaargetijden in Tegelen niet worden overgeslagen. Niet voor niets hanteert dit bedrijf het motto "Van een boeket tot een compleet en sfeervol interieur". De introductie van de Chipknip loopt volgens schema. De geza menlijke banken werken er hard aan om ervoor te zorgen dat in november 1996 pakweg twee mil joen Nederlanders met deze nieu we vorm van electronisch betalen kunnen kennismaken. Ook in Venray en omgeving worden in en buiten bankgebouwen oplaadpun- ten gerealiseerd. In winkels en supermarkten, op tankstations en in het openbaar vervoer wordt Chipknip-apparatuur geïnstal leerd of worden bestaande betaal automaten geschikt gemaakt voor de electronische portemonnee. De banken verwachten dat tegen het einde van 1998 zo'n twaalf mil joen consumenten met een Chipknip op zak lopen. De Chipknip is een klein plastic kaartje, dat op de eerste plaats bedoeld is om snel en eenvoudig kleinere bedragen te betalen. De Chipknip is geïntegreerd in de nor male bankpas, waarmee ook gepind kan worden. De 'knip' wordt bij de bank electronisch geladen met geld en is vervolgens klaar voor gebruik Afrekenen met de Chipknip kan overal waar men over de juiste apparatuur beschikt. In winkels, maar ook in de horeca, musea, een taxi of het openbaar vervoer. De Chipknip gaat in de kaartlezer en binnen twee seconden wordt het bedrag op de kassabon electronisch afgerekend. Met de Chipknip heeft de consument altijd gepast geld op zak. Voor de winkelier (of taxi chauffeur en pompbediende) is dit nieuwe electronische betaalmiddel veiliger dan contant geld en geeft het minder administratieve romp- De Chipknip is echter meer dan een electronische portemonnee. Het slimme kaartje kan gebruikt worden als spaarkaart. In plaats van zegel tjes worden electronische waarde- eenheden op de Chipknip 'bijge schreven'. Grote ondernemingen als Shell en Albert Heijn gaan hun spaarkaarten, waar generaties Nederlanders mee zijn opgegroeid, vervangen door de Chipknip. De Rabobank werkt aan de introductie van het LOKO-spaarsysteem. LOKO staat voor LOkaal KÓpen en biedt ook de niet-filiaalbedrijven de mogelijkheid van een aantrekkelijk spaarsysteem. De consument kan winkelen waar hij of zij wil en toch sparen. Ook LOKO's worden op de Chipknip bijgeschreven. De Rabobanken Venray-Oostrum, Meerlo-Wanssum en Zevenrode onderzoeken momenteel samen met vertegenwoordigers van de winke liersverenigingen of het LOKO- spaarprogramma ook in de regio Venray van start kan gaan. De Chipknip is dus betalen en sparen met één pasje. Het is een ini tiatief van de gezamenlijke Nederlandse banken. Elke klant die bij één van de banken een rekening heeft kan de Chipknip gaan gebrui ken. Klanten die al een PIN-pas hebben kunnen die met de Chipknip combineren. Momenteel zijn de banken druk in de weer met het plaatsen en aanpassen van de appa ratuur voor laden en afschrijven. De laatste apparaten worden natuurlijk in winkels geplaatst. Ook winkeliers die al over een betaalautomaat beschikken kunnen deze gratis laten aanpassen. CONTANT IS DUUR Steeds als het om geld gaat rijst onvermijdelijk -de vraag 'En wat kost dat allemaal?' Daarvoor is een korte uitleg van de achtergrond op z'n plaats. De banken -en ook de detailhandel- wil graag de stroom contant geld indammen. Jaarlijks gaan er voor 170 miljard gulden goederen over de toonbank en 80% daarvan wordt met contant geld betaald. Contant geld is echter duur. Denk alleen maar aan het drukken en het voortdurend transporteren. Met het onzichtbare electronische geld is dat allemaal niet nodig. Ook voor de administratie van banken en winkeliers wordt het met de Chipknip een stuk eenvoudiger. Banken en detailhandel betalen dan ook de Chipknip. Deskundigen hebben berekend dat die kosten echter worden terug verdiend. Voor de consument is de electronische portemonnee gratis. Maashees echtpaar wint "Cottage" kast

Peel en Maas | 1996 | | pagina 7