Sportgala krijgt vorm Circus Renz in Venray Connie Palmen en Adriaan van Dis in schouwburg Venray Amnesty International Venray in de problemen Samen rupsen bestrijden Politie Basiseenheid Venray Gevaarlijke 'verkeers lichten' *7u<?efo*uie*i Par PEEL EN MAAS Donderdag 19 september 1996 - Pagina 7 Volgende week ontvangen de Venravse sportverenigingen een schrijven van de Stichting Sportgala Venray. De verenigin gen worden gevraagd om een hunner leden voor te dragen voor de titel van sportman, sportvrouw - of sportploeg van het jaar. Daarmee komt het Sportgala op 5 21 december a.s. weer een stap dichterbij. Henk Schel, vice-voor- zitter van de Stichting en initia tiefnemer is volop bezig met de organisatie. Geen eenvoudige klus want het hele evenement gaat 17.500 gulden kosten. "We hebben al diverse sponsoren gevonden en ik heb het volste ver trouwen dat we de organisatie finan cieel rond krijgen" aldus Henk Schel. Volgens hem slaat de organi satie er "Fantastisch goed voor". "We hebben een brede respons, niet ajleen uit de sportwereld, maar ook het bedrijfsleven, de gemeente en. niet onbelangrijk, het Venrayse sportpubliek. "Eindelijk" is een veel gehoorde kreet. BESTUUR Inmiddels is er een stichtingsbe stuur gevormd, dat de verdere orga nisatie in goede banen gaat leiden. De fondswerving rondom het Sportgala gebeurt door Henk Schel met de penningmeester Herman Verheijen uit Oostrum en Huub Sturme uit Ysselstcyn. "We hebben bewust naar mensen uit heel Venray gezocht, ook uit de kerkdorpen. Het Sportgala moet een feest voor heel Venray worden." aldus Henk Schel. Voorzitter van de stichting is Joep Vievermans. vader van de bekende Venrayse voetbal- Initiaiiefnemer Henk Schel. Iers. In het bestuur hebben verder Marga Valckx (VVV). Piet Jacobs (horeca) en Yvonne Winnen zitting. De laatstgenoemde zal voor de PR zorgdragen. JURERING De opzet van de uilverkiezing is zeer breed. Alle 103 Venrayse sport verenigingen worden verzocht een lid of team voor bovengenoemde titels voor te dragen. Daarbij is de motivatie zeer belangrijk. De ver enigingen kunnen de voordracht uiterlijk tot half oktober aandragen. Dan gaat de jury zich over de inzen dingen buigen "De jury is een brede vertegenwoordiging van het Venrayse" vervolgt Henk Schel. "Binnenkort vragen we alle Venrayse dorpsraden om uil hun midden een persoon aan te wijzen die in de jury wil gaan plaatsnemen. Zodoende is er ook een grote betrokkenheid vanuit de kerkdor pen Die jury zal dan een nominatielijst opstellen, welke o.a. in Peel en Maas gepubliceerd gaat worden. De lezers van dit blad kunnen dan hun stem inzenden. Alle inzendingen zullen bij de eindjurering betrokken worden. VENRAYSE MIDDAG Het Sportgala wordt een totale Venrayse middag. Behalve Venrayse sporters en sportsters zal de middag opgeluisterd worden door Venrayse artiesten. De organisatie heeft daar al diverse contacten over lopen. Verder zullen de prijzen worden uil- gereikt door Venrayse (oud)sporters die hun sporen in het verleden ver diend hebben. Behalve de titel sportman, -vrouw en -team wordt er die middag ook een aanmoedigings prijs uitgereikt aan een sporter die met zijn prestaties "net buiten de boot viel" of te kampen heeft gehad met blessureleed. Tenslotte is er nog de waarderingsprijs voor een orga nisatie die zich op het gebied van sport heeft onderscheiden. "Er is echter nog genoeg werk te doen" aldus Henk Schel, die er echt zin in heeft. "Het wordt toch eens tijd dat de Venrayse (top)sporters in het zonnetje gezet worden" aldus Schel. "Gezien hel feit dat het gala breed gedragen wordt, moet er in Venray voldoende financiële midde len gevonden worden om zo'n mid dag te organiseren. Het bedrijfsle ven zal daarvoor benaderd worden, maar als er mensen zijn die nu al via een donatie het gala willen steunen, dan kunnen ze dal storten op Raborekening 17.39.75.178 t.n.v. Stichting Sportgala Venray". Het met de Oscar Carre Trofee bekroonde Nederlands Nationaal Circus Herman Renz slaat haar ten ten op langs de Nieuwe Maasheseweg. Met zijn fonkelnieu we theatercircustent. voorzien van 1200 comfortabele zitkuipjes en sprookjesachtig verlicht met duizen den flonkerende lampjes. Twee voorstellingen geeft hei circus in Venray: dinsdag 24 september om 19.30 uur en woensdag 25 septem ber om 15.00 uur. Het geheel nieuwe circuspro gramma overtreft alle voorgaande producties. Ook nadat het circus in maart van dit jaar op dramatische wijze zijn directrice en directeur. Diana en Herman Renz verloor. RL-NZ BLIJFT RENZ. zo is inmid dels gebleken: een circus dal de hooggespannen verwachtingen nog altijd meer dan waar maakt. De hulp kwam van vele kanten. Zo werkt de Belgische circusfamilic Gossing in de voorstelling met de olifanten van Herman Renz. De die ren zijn daarmee in goede handen want voordat ze jaren geleden toe traden tot de stal van het circus, werkten deze dieren in het buiten land onder leiding van dezelfde familie. Een weerzien dus eigenlijk. Ilonka en Ferry Baliga-Karoly, die de vele paardendressuren van Circus Herman Renz hebben geregisseerd, stonden eveneens onmiddellijk klaar om de dressuur van de pas aange schafte prachtige Friezen over te dragen. De Engelse dierenleraar Emile Smith, die dit seizoen is geboekt met zijn roofdierendres- suur. heeft die taak er bij geriomen en doet dat op een indrukwekkende manier. Aan kwaliteit heeft de voorstel ling van 1996 dus niet ingeboet. Integendeel. Het gehele programma is een aaneenschakeling van specta culaire topattracties. Daartoe beho ren ondermeer: The Flying Jiminez uit Mexico. Vier fameuze luchtacro baten. die naast passages, salto's en schroefsprongcn met een hoge moeilijkheidsgraad, ook de drievou dige salto mortale aan de vliegende trapeze laten zien. Niet minder sensationeel zijn de verrichtingen van het Romeense Duo Opreseu. In Madrid werden ze bekroond met de Oscar voor hun uitzonderlijke prestaties, waarbij de onderman zijn partner op een zwie pende perchestang op het voorhoofd draagt en vervolgens zelfs een mast beklimt tot in de nok van het circus. Martine Svetlana Trechina zijn opgeleid in het voormalige Russisch Staatscircus en dat zegt iets over de perfectie en volharding, waarmee zij hun behendige kunsten uitvoeren. Zij spotten met de zwaartekracht in hun antipodespel (jonglecrwerk met de voeten) en met hun draaiende hoepels. Roofdieren ontbreken evenmin in het programma dat getrouw Nhet complete scala van klassieke circus acts laat zien. Hel zijn de prachtige panters, luipaarden en jaguars van het Engelse Circus Chipperfoeld. die door de Engelse dierenleraar Emile Smith in een speelse dressuur worden geloond. De clowns Milko Christiaan zijn als vanouds geweldig op dreef met nieuwe avonturen in de piste. Pistevullend spektakel komt voor rekening van de Zangaro-Brothcrs. Het zijn zes temperamentvolle acro baten uit Kenia die folklore en acro batiek mengen tol een wervelende en verbijsterende show. Dan zijn er nog Neptune Castor, twee ondeugende zeeleeu wen en aan de Washington trapeze bezorgt luchtacrobaat Borcani het hooggeëerde publiek kippenvel. Alles bijeen tweeënhalf uur onvervalst en hoogstaand circu samusement voor de gehele familie, begeleid door een voortreffelijk 'live' circusorkest en gepresenteerd in prachtige kostuums en in sprook jesachtige belichting in de nieuwe en comfortabele circus-theatertent van Circus Herman Renz. De toegangsprijzen variëren van ƒ15.- tol ƒ35.-. Kinderen en houders van een Pas-65 genieten korting op alle rangen. Opening literair seizoen op zaterdag 28 sep tember De schrijvers Adriaan van Dis en Connie Palmen zetten met een een malig optreden in de Venrayse schouwburg de loon voor het nieu we literaire seizoen van het Literair Cafc Venray-regio. Na hun succes volle reeks voorstellingen van het programma 'Geletterde Mensen' het afgelopen seizoen, nemen zij met dit Venrayse literaire theaterprogram ma een voorschot op een reeks van optredens rond en tijdens de Boekenweek van 1997. Het optre den van dit duo is mogelijk dankzij de samenwerking tussen dc Venrayse schouwburg en het Literair Café Venray-regio met steun van Boekhandel Martin Cuypers Venray/Blerick. Dc komst van Palmen en Van Dis naar de Venrayse schouwburg is een van de hoogtepunten tijdens dit lite raire lustrum seizoen van Literair Café Venray-regio. Beide schrijvers gaan verder dan het publiek door gaans verwacht. Van Dis en Palmen voegen duidelijk theatrale elemen ten aan hun voordracht toe. Beiden hebben hun sporen in de literatuur ruimschoots verdiend. Ook interna tionaal zijn zij met vertalingen van hun werk definitief doorgebroken. CONTROVERSIEEL I Connie Palmen is in het Limburgse Si. Odiliënbcrg geboren. Als kind wilde ze non worden, maar de contacten met nonnen op school "Tdeden haar anders besluiten. Haar -r belangstelling voor het 'hogere' verl oor ze niet. maar religie maakte al tijdens haar middelbare opleiding plaats voor filosofie. I Scoorde Palmen met haar eerste bezit koek De Wetten een serie controver- s'ëje kritieken, haar tweede bock De Vriendschap oogstte alom grote waardering. Kit, de hoofdfiguur uit j De Vriendschap heeft overigens ster autobiografische trekken. Palmen I ontving voor De Vriendschap de prestigieuze AKO-literatuurprijs. Tegelijkertijd was Indische Duinen 4lvan Adriaan van Dis genomineerd voor die prijs. Van Dis is geboren in de kust plaats Bergen. Hij is onder andere bekend van het literaire lv-program- ma voor de VPRO. Hij vindt niet alleen bij critici erkenning maar ook bij het grote publiek. Hij heeft veel boeken geschreven die als koekjes over de toonbank vlogen. Twee jaar geleden verscheen de dikke, uiterst succesvolle roman Indische Duinen. De roman stond weken bovenaan de boeken top 10 en was in 1995 het best verkochte boek. Dit jaar schreef hij Palmwijn, het boekenweekge schenk. De literaire voorstelling van Palmen en Van Dis is op zaterdag 28 september om 20.00 uur in de schouwburg te Venray, De entree is 25.-. Donateurs van het Literair Café Venray-regio krijgen 2,50 reductie. Kaarten zijn verkrijgbaar aan dc kassa van de Venrayse schouwburg. Gezien de populariteit van het schrijversduo is kaarten reserveren verstandiu. Poging tot diefstal Een 54-jarige Venraynaar ontdek te bij terugkomst na een treinreis op de parkeerplaats dat onbekenden een poging hadden ondernomen z'n auto te stelen. Dankzij de ingebouw de startonderbreker. Dc Venraynaar kwam tevens lol de ontdekking dat er 's avonds om 23.45 uur geen openbaar vervoer meer is vanuit het station. Hij moest een taxi nemen. Winkeldiefstal In een supermarkt in het Brukske werd een 27-jarige Venrayse vrouw betrapt toen ze kruidenierswaren ter waarde van ƒ9,44 mee wilde nemen zonder die te betalen. Zij werd aan de politie overgedragen die haar een transactie tot het betalen van een bedrag van ƒ220,- aanbood. Ouderen geld afgetroggeld Minstens één oudere Leuncnaar is in het weekend slachtoffer gewor den van een jongeman die hem met een smoesje geld aftroggelde. Bij een buurman probeerde de jonge man dezelfde truc. maar daar lukte het niet. De politie waarschuwt om op dergelijke verhalen niet in te gaan. Hetzelfde geldt voor collectes en inzamelingen, aldus de politie De acties waarvoor een vergunning is verleend worden wekelijks afge drukt in 'Peel en Maas'. De jongeman belt aan bij een woning en steekt een zielig verhaal af. De jongen vertelt dat hij in Leunen woont en dringend de trein moet halen. Z'n familie is echter niet thuis. Hij vraagt de bewoner om het reisgeld voor te schieten en belooft het de volgende dag terug te bren gen. Zaterdagavond werd op deze manier een 74-jarige bewoner van een woning aan de Molenhofweg in Leunen 25 gulden afhandig gemaakt. Toen de jongeman maan dagochtend nog niet was komen opdagen met het geld, vertelde de Leunenaar het verhaal aan z'n buur man. Die bleek hetzelfde te hebben meegemaakt, maar hij had geen geen geld gegeven omdat hij dc jon gen niet vertrouwde. Daarop deed de benadeelde aangifte bij de poli tie. Ruit slijterij ingegooid In de vroege dinsdagmorgen omstreeks 03.00 uur werd een ruit van een aan de Bleek gevestigde slijterij met een straatsteen inge gooid. In korte tijd wist de dader door de kapotte ruit enkele flessen sterke drank buit te maken. Hij was weg voordat de politie arriveerde. Ook werden enkele flessen in de etalage beschadigd. Tip van de week Honden Veel mensen zijn in het bezit van een hond. Ook een hond heeft rechten. U als eigenaar heeft de verplichting die hond een hond waardig leven tè verschaffen. Een hond is een gezelschapsdier. Schenk daarom "de nodige aan dacht aan uw hond. Verzorg hem zoals het hoort. Indien u daaraan voldoet, zal een hond nagenoeg geen overlast veroorzaken. Laat u hem/haar aan zijn/haar lot over, dan zal de overlast niet van de lucht zijn. De irritaties lopen dan snel 'op en het leven voor u en uw hond wordt onleef baar. Laat zien dat u een hond waard bent. Overigens: Waar laat u uw hond uit? Voorkoming misdrijven: een zaak van de politie en U! Politie Basiseenheid Venray Leunseweg4 Postbus 525 5800 AM Venray Telefoon: 0478-531111 Ondanks dat Provinciale Waterstaat extra maatregelen heeft genomen op de Deurnesewcg, bij de kruising met de Witte Vennenweg, waar momenteel een rotonde in aan leg is. zijn de genomen maatregelen volgens de politiedeskundigen nog onvoldoende. Er is een snelheidsbe perking van 50 km per uur ingesteld en er zijn waarschuwingsborden geplaatst voor filevorming Toch vonden het afgelopen weekend drie zg. kop/staartbotsingen plaats. Vrijdagmiddag sïond een perso nenauto, bestuurd door een 23-jari- ge inwoner van Siebengewald stil voor het rode stoplicht. Een 33-juri- ge bestuurder van een personenauto uit Venray kon zijn auto niet meer tijdig tot stilstand brengen en botste tegen de stilstaande auto. De Siebengewaldse bestuurder liep nekverwondingen op waarvoor hij zich onder behandeling van een dokter moest stellen. Zondagavond omstreeks 23.35 uur stond een personenauto, bestuurd dooreen 40-jarige inwoon ster van Ysselsleyn voor het rode stoplicht stil. Een 40-jarige bestuur der van een personenauto uit Blitterswjjck kon zijn personenauto niet meer tijdig tot stilstand brengen met ook hier een kop/staartbotsing. De bestuurder uit Blitterswijck liep bij de botsing een enkel- en vinger- fractuur op en moest voor behande ling naar het ziekenhuis. De politie constateerde dat de bestuurder onder invloed van alcohol verkeer de. Hij kreeg een rijverbod van zeven uur opgelegd en proces-ver- baal inzake het rijden onder invloed èn het veroorzaken ven een ver keersongeval. De inzittenden van de Ysselsteynse auto liepen licht ver wondingen op. Beide auto's werden zwaar beschadigd, terwijl de brand weer in actie moest komen voor het schoonmaken van het wegdek. Later vond nog een kop/staartbot sing plaats waar het bij materiële schade bleef. Inmiddels zijn er extra maatrege len getroffen. Het is vooral het ver keer uit de richting Venray dat als het het spoorwegviaduct nadert, niet in de gaten heeft dal in de diepte van de weg een file staat. Als men zich niet aan de snelheid van 50 km per uur houdt kan men niet meer tijdig tot stilstand komen. 'Parijse methode' Wie wel eens in Parijs is geweest zal opgevallen zijn dat in die stad nauwelijks een auto rondrijdt zon der krassen en deuken. Voor de Fransen en zeker voor de Parijzenaren is de auto meer een vervoermiddel dan een heilige koe. Met andere woorden, ze kijken niet zo nauw. In de overvolle stad wor den bijvoorbeeld bij het parkeren regelmatig de auto's die voor en achter een open plekje geparkeerd staan even aangeduwd om wat meer ruimte te creëren. Hel zich op die manier ruimte maken wordt daarom wel 'de Parijse methode' van parke ren genoemd. In Venray was die methode tot vorige week onbekend. Vrijdag maakten een 28-jarige Venraynaar en een 25-jarige plaats genoot er tot hun spijt kennis mee. Hun auto's stonden geparkeerd langs de Kempweg en uit sporen viel op te maken dat beide voertui gen door dezelfde auto waren beschadigd. De politie vraagt even tuele getuigen zich te melden. De beschadiging heeft vrijdag lussen 10.00 en 24.00 uur plaatsgevonden. DE JAARGETIJ DEN 'ZWr CC4C compleet c^eenool iKtenieun 'Cottage" grenen meubelen woondecoraties De enige echte Cottagec dealer Kerkstraat 47, Tegelen, tel.: 077-3731573 De nieuwe plannen van de Stichting St. Odapark, en het afwijzen van de gemeente, van de plannen voor een speeltuin in het Vlakwatergebied, houden de gemoederen aardig bezig. Twee van onze lezers klommen daarom in de pen om hun bedenkingen rondom de gang van zaken naar buiten te brengen. De redaktie heeft vervolgens ook de Stichting St. Odapark om een reaktie gevraagd. Naar aanleiding van de uitbreidingsplannen van de Stichtig Odapark Naar aanleiding van de uitbrei dingsplannen van de Stichting St. Odapark willen wij gaarne reageren. Als inwoners van Venray zetten wij de nodige vraagtekens rondom deze plannen, die al lang bij gemeènte en provincie bekend blijken te zijn. Het lijkt dan niet zo vreemd dat andere, vergevordere plannen in dit gebied, waarmee we de Stichting Speeltuin bedoelen, weggewuifd worden. Plannen, die goed onderbouwd waren en al in een vergevorderd sta dium. Plannen, die weggewuifd werden onder het motto van "Het Vlakwater moet een natuur- en stil- tegebied blijven met kleinschalige aktiviteiten." Vanuit die gedachte is het begrij pelijk dat de Stichting St. Odapark bezwaar maakte tegen een speeltuin in haar "achtertuin". Des te vreem der is het dat de Stichting nu zelf de kleinschalige gedachte van zich afschudt. Plannen die vier tot vijf ton gaan kosten. En dat terwijl de plannen van de Stichting Speeltuin een jaar lijkse garantiebijdrage van de gemeente van 10.000 gulden met zich meebrengen. Een bijdrage waarop, door een minimale entree heffing. nog niet eens beroep op gedaan hoeft te worden. Met haar grootschalige plannen laat de Stichting St. Odapark haar bezwaren tegen de speeltuin eigen lijk varen. Zo worden er 10.000 mensen op de Slavnost manifestatie verwacht. De Stichting Speeltuin verwacht 10.000 bezoekers op jaar basis. Verder kan de speeltuin zichzelf bedruipen, de stichting St. Odapark niet. Het Odapark heeft de gemeente alleen maar geld gekost en blijft de gemeente geld komsten, ook al heeft Venray geen geld voor extra's. En wil Venray iets voor kunst en cultuur gaan doen. dan zou dat breedschaliger moeten gebeuren. De kunst in het Odapark is niet voor de doorsnee burger. De gemeente zou meer moeten denken aan bijdragen aan de toneelgezelschappen die jaarlijks met een paar cent worden afgescheept. Kunst hoort in Venray thuis, maar niet alleen in het Odapark. Vraagtekens zetten we ook bij de uitbreiding van het Theehuis, wat o.i. het park ontsiert. Voor exposities is toch ruimte in het cultureel cen trum De Beejekurf. waar de foyer zonder kosten geschikt gemaakt kan worden. Onze mening is dat het Vlakwatergebied bij uitstek geschikt is als recreatiegebied waar kunst, cultuur, sport, spel en ontspanning heel goed samen kunnen gaan. Kleinschalige kunstmanifestaties naast een kleinschalige speeltuin is zeer zeker mogelijk. Bovendien kan de Stichting St. Odapark zich ook meer richten op natuureducatie. waaraan de Venrayse bevolking meer heeft. Het natuurgebied is van ons! Een speeltuin heeft in het ver leden geen afbreuk gedaan aan de natuurwaarde van het gebied aan weerszijde van de Kempweg. Dat zou nu ineens wel het geval zijn. J.P. Thïjssen B. de Wijs Naar aanleiding van reactie van de briefschrijvers op de uitbreidingsplannen van de Stichting St. Odapark. De uitbreidingsplannen van de Stichting St. Odapark dateren van vorig jaar toen bleek dat de gemeen te Venray mogelijke bestemming van een deel van het Vlakwater, namelijk daar waar het oude zwem bad was gelegen, in overweging wilde nemen. Deze plannen zijn praktisch tegelijkertijd met die van de Stichting Speeltuin gepresen teerd en in de openbaarheid gebracht. Het is beslist niet juist dat onze plannen al lang bij de gemeen te en de provincie bekend waren. De plannen van de Stichting Speeltuin en de publiciteit daaromtrent heb ben ons wel tot grote voortvarend heid gebracht om steun voor en onderbouwing van onze plannen te vinden. De Stichting Si. Odapark heeft bezwaren geuit tegen de plannen van de Stichting Speeltuin omdat enerzijds deze bij mogelijke verwe zenlijking ervan onze uitbreidings plannen zouden kunnen blokkeren en anderzijds dat wat met een speel tuin bereikt wordt haaks staat op één van onze doelstellingen, namelijk passieve recreatie en het belang van rust en natuurwaarden in het aan grenzende Odapark. Uitbreiding van het St. Odapark is wenselijk om de functies van het park meer inhoud en continuïteit te geven. Op zich hebben wij geen bezwaar tegen enkele speeltoestellen in het park, maar niet met de grootschaligheid zoals de Stichting Speeltuin die o.a. in de pers heeft gepresenteerd en wel met hogere aantallen bezoekers dan nu wordt kenbaar gemaakt. Wij hebben niets tegen zo'n speeltuin en zouden het zelfs toejuichen, maar niet op de locatie Vlakwater. De plannen van de Stichting St. Odapark mogen dan wel grootscha lig lijken, maar de doelstellingen en daarvan afgeleide activiteiten blij ven hetzelfde, namelijk kleinschali ge kunst- en cultuurevenementen in en om het Theehuis, verhoging van natuurwaarden en stimuleren van natuureducatie in goede samenwer king met de Venrayse groengroepe- ringen. De vergelijking met 10.000 bezoekers aan de kunstexpositie 'Slavnost' met 10.000 bezoekers aan een speeltuin gaat natuurlijk niet op. Er is meer dan een groot verschil tussen 10.000 wandelende en van kunst genietende bezoekers en 10.000 bezoekers aan een speeltuin. Bovendien vinden dit soort kunst manifestaties alleen in de nazomer plaats om de natuur zo min mogelijk te schaden. De uitbreidingen aan het Theehuis zijn noodzakelijk omdat een aantal voorzieningen ontoereikend zijn en de expositieruimte vanwege de grote glaspuien te gering is. Dat deze uitbreidingen hel park zouden ontsieren is een voorbarige conclu sie. Hel e.e.a. zal allereerst moeten voldoen aan door de overheid gesteld normen en het zal ons inziens eerder een verfraaiing bete kenen dan het tegenovergestelde, omdat de uitbreiding de armetierige aanbouwsels aan de achterzijde van het Theehuis zal vervangen. De Stichting St. Odapark heeft in samenwerking met de gemeente, bedrijven, andere stichtingen en instanties in drie jaar tijd een voor velen onmogelijke k lus geklaard. Het St. Odapark is er weer in volle glorie met een opgeknapt park en een gerenoveerd Theehuis. De gemeente heeft ons ondersteund met een eenmalig bedrag, hetgeen een tiende inhoudt van alle investerin gen tot nu toe. Kijk eens wat ze daarvoor heeft teruggekregen. Daarnaast krijgt de Stichting St. Odapark jaarlijks een bedrag dat overeenkomt met de jaarlijkse onderhoudskosten van hel park dal de gemeente sowieso kwijt zou zijn en dal nu door de Stichting wordt betaald. Derhalve, dat de gemeente Venray extra geld kwijt is aan het St. Odapark is beslist niet juist. Gemeente Venray heeft een prima zaak gedaan, eigenlijk geld gespaard en de Venraynaren profite ren ervan. Het is juist dat de activiteiten van de Stichting St. Odapark met name op gebied van kunst en cultuur niet breedschalig zijn. Dit is ook van het begin af aan niet de opzet geweest. Kunst en cultuur voor de doorsnee burgers kan beter georganiseerd worden door het cultureel centrum De Beejekurf die daartoe de facili teiten heeft.De Stichting St. Odapark richt zich op kleinschalige en hoogwaardige activiteiten binnen haar doelstellingen, waarvoor in Venray een relatief klein maar groot genoeg publiek is. Met de uitbrei dingsplannen. waarvoor deze keer wel een wezenlijke bijdrage van de gemeente en met name van de pro vincie gevraagd wordt, wordt voor zien dat het St. Odapark zich ont wikkelt tot een uniek kunst en cultuur centrum, weliswaar in het verlengde van de Beejekurf. in een prachtig stuk natuur zoals je dat bijna nergens ten lande zult kunnen vinden. De activiteiten en facilitei ten zullen Venray ook een bijzonde re uitstraling geven ver buiten haar grenzen. Dit naast het genot dat vele Venraynaren hebben en zullen heb ben van het herrezen St. Odapark Kortom, een goede zaak voor Venray. Fred Welschen Voorzitter St. Odapark Sterrenelftal In uw blad van 5-9-96 stond een artikel over een 'stenen-elftal' dat in de Servaas ArenA op 12-9-96 zou spelen tegen enkele plaatselijke teams. Na de wedstrijd kon je zelfs met de ex-toppers op de foto. Om dit te kunnen gaan bekijken moest er thuis wel het e.e.a. gere geld worden. Omdat mijn vrouw haar vaste repetitie-avond van haar joekskapel had. kon ik alleen gaan als er een oppas was. Dit was zo geregeld, maar mijn dochtertje van 8 kon alleen niet naar haar club. Dikke tranen dus. Mijn zoon wilde mee. maar dat ging niet. anders werd mijn dochter verdrietig omdat zij niet naar de club mocht. Maar ja. met Ove Kindvall en Peter Ressel op de foto. en hun voet balkunsten van dichtbij bewonde ren. die kans krijg je misschien nooit meer, dus toch maar gegaan. Helaas... een erg flauw geintje bleek het te zijn. Niet één ex-topper was aanwezig, alleen een stel mallo ten met een roze pruik. Allemaal dikke pret op het veld. maar de men sen langs de kant waren mooi bezeikt. Al die moeite thuis voor niks. Een ding deed me deugd toen ik teleurgesteld en boos naar huis liep: ze werden zelf ook bezeikt, want het regende eventjes heel hard. Servaas. als je nog eens wat weet... Mensenrechtengroep luidt noodklok De Venrayse afdeling van Amnesty International heeft drin gend nieuwe mensen nodig. Komen er niet op korte termijn nieuwe leden bij dan kunnen enkele belangrijke taken van de mensenrechtenorganisatie niet meer worden uitgevoerd. Dat schrijft de Venrayse Amnesty- afdcling in een noodkreet, deze week in dit blad. 'Het voortbestaan van de Venrayse groep van Amnesty International komt ernstig in gevaar door een terugloop van het aantal actieve leden', schrijft de afdeling in haar brandbrief. "Dat is inderdaad zo", zegt mevrouw Hoedemaekers, één van de contactpersonen van de groep. "Het laatste jaar zijn er vier leden gestopt. We zijn nu nog met acht personen. Te weinig om het werk wat er ligt te kunnen doen. Bijvoorbeeld het dossier over vier advocaten in Egypte of de brieven voor andere acties". De mensen waar de groep nu een tekort aan heeft moeten goed Engels kunnen lezen en schrijven. "Met behulp van de door Amnesty aange leverde informatie schrijven ze brie ven naar politici en regeringen. Daarin wordt aandacht gevraagd voor schending van mensenrechten. Ook schrijven ze voorbeeldbrieven, die door andere Amnestyleden thuis worden overgeschreven. Gemiddeld schrijft een lid van de schrijfgroep tussen de tien en de twintig brieven per jaar. Nieuwelingen die zich aan melden krijgen training en begelei ding van de ervaren leden. Mevrouw Hoedemaekers heeft geen idee waarom de leden van de schrijfgroep zijn opgestapt. Ze kan alleen beamen dat er een algehele terugloop van de actiebereidheid te bespeuren valt. Zij kan zich de laat ste tien jaar niet zo'n laag ledental van de schrijfgroep herinneren. Ooit telde groep ongeveer twintig men sen. Voor de andere activiteiten van Amnesty International heeft de Venrayse afdeling nog voldoende vrijwilligers. De thuisschrijfgroep - die de brieven overschrijft- bestaat uit ongeveer honderd mensen. Voor allerlei hand- en spandiensten, zoals het op gezette tijden bemensen van de Amnesty-stand, kan de afdeling bovendien een beroep doen op een aantal oud-leden. Wie zich wil opgeven als brieven schrijver/ster kan bellen met mevrouw C. Hoedemaekers (0478- 58 44 79) of mevrouw Stevens (0478-58 96 42). Geen voorrang Vrijdagavond omstreeks 19.00 uur verleende een 33-jarige bestuur der van een personenauto, die vanaf de Watermolenstraat de Mgr. Hanssenstraat wilde oprijden, geen voorrang aan een uit de richting Venray komende personenauto, bestuurd door een 25-jarige inwoner van Oostrum. Die bestuurder week uit om een botsing te voorkomen. De auto raakte het trottoir, draaide vervolgens weer de weg op en bot ste tegen een boom. De auto werd total loss en de bestuurder moest voor behandeling van verwondin gen naar het ziekenhuis worden ver voerd en daar ter observatie worden opgenomen. De bestuurster die geen voorrang verleende kwam met de schrik vrij. Haar auto liep geen schade op. De gemeente Venray gaat samen met omliggende gemeenten en de provincies Brabant en Limburg overleggen hoe volgend jaar de overlast door de eikeprocessie- rups gezamenlijk kan worden aangepast. Venray trekt in de begroting 1997 een berdag van 50.000 gulden uit voor de bestrij ding van de dieren. Ook de inspectie voor de Volksgezondheid wordt bij het overleg betrokken. Venray gaat praten met de Peeïgemeenten Asten, Deurne, Meijel, Horst, Sevenum en Nederweerl. deelde wethouder Jan Driessen (financiën en openbare werken) deze week bij de presenta tie van de begroting voor komend jaar mee. Afgelopen zomer hebben deze (en andere gemeenten in voor al Noord-Brabant) overlast gehad van de rupsen van de nachtvlinder. De bestrijding ervan deed iedere gemeente op eigen houtje en vooral op verschillende manieren. In Venray werden de diertjes, waarvan de brandharen bij mensen huidirrila- ties kunnen veroorzaken, opgezogen en verdronken in een met water gevulde gierton. Andere gemeenten probeerden met vuur de rupsen te verdelgen. Driessen en z'n collega's willen nu weten welke de meest efficiënte en goedkope manier van bestrijden is om die te gaan gebrui ken. Deze zomer liet de Venrayse wet houder weten dat komend jaar de dieren bestreden zouden worden ter wijl ze zich nog in het pop-stadium bevinden. Dat zou gemakkelijker zijn, omdat ze dan niet bewegen en geen gevaar opleveren voor de volksgezondheid. Ook wordt geëx perimenteerd met lokstoffen. maar die methode kan op z'n vroegst in 1998 worden toegepast.

Peel en Maas | 1996 | | pagina 7