PEEL EN MAAS Stijlvolle herdenking op Brits Oorlogskerkhof Liesbeth Lucassen geëerd met "Het Silveren Swaentje" Grote LLTB- jubileum- veiling in Meerlo Bridgers op kroegen tocht" Wandelen met het 'Limburgs Landschap' in de Boschhuizen Toneelstuk en expositie gewijd aan Herman Maas en zijn roman Verstooteling Meest sportieve bruidspaar van 1995/1996 Liedjes- N festival 1996 Gouden KNVB-speld voor Hay Achten Voetbaltrainer» met Gerrie en Arnold Mühren a.s. Zaterdag 21 september ont vangt Liesbeth Lucassen als eer ste uit handen van voorzitter VV. Thomassen de ereprijs "'t silveren Swaentje" voor haar vele verdien sten voor de Venrayse gemeen schap als medewerkster van Radio-Omroep-Venrav. Deze ereprijs is ingesteld om mensen te eren. die door hun geschreven of gesproken woord hebben bijgedragen tot een bredere bekendheid met het Venray in al zijn facetten. De ereprijs is ontworpen en ver vaardigd door de juwelier Vei linden en beschikbaar gesteld door Hotel de Zwaan. Wie is Liesbeth Lucassen'? Zij is geboren en getogen in Venray uit echte Venrayse ouders (Grotestraat), waardoor haar liefde voor Venray en 't Venrayse land al enigszins ver klaarbaar is. In 1979 begon zij bij de Venrayse omroep stichting (de ziekenom roep), die programma's verzorgde voor de psychiatrische inrichting, voor Beukenrode, Schuttersveld en 't Sint-Elisabeth- Ziekenhuis. Hier legde zij de basis voor haar nog steeds bestaand verzoekplatenpro- gramma bij de lokale Omroep Venray. waarin 't heel bekende "Venrods Ketierke" is opgenomen, dat zij op woensdagavond presen teert. In haar latere reportagewerk maakt zij een interessante special in het Venrays dialect over de Gouden Leeuw. Deze special werd nog over troffen door een zeer mooie uitzen ding over de paters Franciscanen met nog de oorspronkelijke Koorzang. Liesbeth Lucassen is een van de weinigen, die bij omroep Venray het geschreven en gesproken dialect perfect beheerst, fn dat opzicht heeft zij haar moedertaal nooit verloo chend. Ook naar de Venrayse geschiede nis gaat haar hart uit. in het Venrods Ketierke behandelt zij daarom tel kens een historisch onderwerp, dat speciaal met Venray te maken heeft. Onlangs was zij nog een hele dag te gast bij de archeologische opgra vingen op hel Sint Anloniusveld. Zij was bezig om een serie repor tages voor te bereiden over deze voor Venray zo belangrijke gebeur tenis. Opvallend was hoe zij na korte tijd zich het vakjargon van de deskundigen had eigen gemaakt en een acceptabele gesprekspartner was. Chapeau Binnen de Omroep maakt zij ver der nog deel uil van de Redactieraad, waarbij haar inbreng als "alleskunner" vanzelfsprekend belangrijk is. Voor dit alles en nog veel meer wordt zij komende zater dag tussen 21.30 en 22.30 uur in Hotel de Zwaan geëerd met '"t Silveren Swaentje". Liesbeth Lucassen (midden op de foto) in haar element bij de voorbe reiding van haar radioprogramma '"n wandeling door 't Rooise Land". Januari 1996. Op zaterdag 21 september organi seert de LLTB kring Venray-Gennep in het kader van haar 100-jarig bestaan een spectaculaire en voor Limburg unieke veiling van land bouwwerktuigen en producten van boerenbodem. Deze werktuigen zijn afkomstig van verschillende eigena ren en zijn vooraf beoordeeld door een deskundige commissie. Het aan bod is groot en zeer divers. Ook voor degene die niet speci fiek op zoek zijn naar werktuigen uit de land- en tuinbouw is deze dag de moeite waard. Het bekende vei lingbureau Ino Meijer zorgt in Meerlo voor een ware veilingshow. Ook zal hij kleinere voor elk wat wils artikelen onder de hamer bren gen. CREATIVITEITSMARKT De veilingdag start om 09.00 uur. Kopers krijgen dan de gelegenheid om het grote aanbod van goed bruikbaar materiaal te bekijken. Rondom de veiling heerst dan al een gezellige drukte van marktkraam- pjes waar zelfgemaakte producten, hapjes en drankjes van en door de leden van de Limburgse Vrouwen Beweging. worden verkocht. Bovendien worden diverse oude ambachten gedemonstreerd en is er speciaal voor kinderen het clownst heater Kepper Variété. De kinder voorstelling begint om 14.00 uur. De veiling wordt gehouden op 21 september in de manege in Meerlo. De veilingdag start om 09.00 uur 's ochtends met kijkuren voor geïnte resseerde kopers. Vanaf 12.00 uur start het eigenlijke veilen. Voor meer informatie en voor aanvraag van de veilingcatalogus kunt u terecht bij ABCÖ. tel. 077-4773535. Diefstal uit woning Er waren geen sporen van braak, daar denkt de politie dat met een valse sleutel toegang was verkregen tot de woning van een 76-jarige Venrayse aan het Knopkruid. Uit de woning werd een porte monnee met 55,- en persoonlijke bescheiden gestolen. De diefstal vond plaats in de nacht van zaterdag op zondag. Nog twee dagen en dan is het zover. Het Liedjesfestival 1996 van vastelaovesvereniging De Piëlhaas is bijna daar. De repeti ties zijn geweest. Er is hard geoe fend. De decors liggen klaar. De arrangementen klinken goed. De verwachting is dat de zaal meer dan vol zal zitten. Wat gaat de toon zetten voor het Vastelaovesseizoen 96/97. Wordt het een Griekse melodie, een wals, een kolderliedje of een tango. Werkelijk alle genres zijn vertegenwoordigd. Een prachtig decor, een goede sfeer, gezellige mensen. Liedjesfestival 1996. Dat mag je niet missen. Tot zaterdag in de V^Beejekurf. 20.11 uur.y DONDERDAG 19 SEPTEMBER 1996 Nr. 38 HONDERD ZEVENTIENDE JAARGANG WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING A.s. zaterdag, 21 september zul len ruim 180 Bridgeparen over dag door Venray trekken. Dan wordt nl. de tweede Venrayse Bridgekroegentocht gehouden. De 360 bridgers en bridgsters zullen in verschillende horecagelegenhe den een competitie afwerken. Vorig jaar werd de eerste kroegen tocht gehouden met 156 paren. Die tocht was zo'n succes dat herhaling niet uil kon blijven. Het grotere aan tal deelnemers bevestigt dit nog eens. De spelers spelen in elk café vier spellen en trekken dan door naar de volgende horeca-gelegenheid. In totaal speelt ieder 32 spellen. De kroegentocht begint 's morgens om 9.15 uur. Vanuit "In den Engel" gaat iedere deelnemer naar de eerste speelplaats. De laatste ronde wordt om 16.15 uur gespeeld. De prijsuit reiking is om 17.00 uur in danscen trum Janssen. De deelnemers komen niet alleen uit Venray maar uit het hele land. Zij zullen spelen bij Hulsman. Boncafé. De Heeren van Aemstel. L'Herberie. Lion dor. Plaka. Klomp. Het Podium, Quirijn en De Zwaan. Zondagmorgen vond voor de twaalfde maal de door de Bond van Wapenbroeders georganiseer de herdenking plaats van de bij de bevrijding van Venray omgeko men soldaten van het Britse leger. De herdenkingsbijeenkomst werd vooral door genodigden bij gewoond. De belangstelling vanuit de burgerij en uit de politiek was minimaal. (door Frits Hovens) Zondagmorgen begon de plech tigheid iets later dan gepland was en zonder burgemeester Jos Waals, die volgens het programma het In Memoriam zou uitspreken. De her denking liet juist door zijn sober heid een diepe indruk achter. Onder het gezelschap eregasten waren oud- strijders. oorlogsinvaliden en oor logsweduwen. Ceremoniemeester Henny Meijer kon in zijn welkomstwoord ook een vertegenwoordiging van het Oud Verzet Limburg. Oud Mariniers, vereniging Oud Marinepersoneel en zusterverenigingen van de Bond van Wapenbroeders van de afdelingen Ospel. Gennep en Roermond ver welkomen. Leden van de Groep Geleide Wapen onder leiding van hun commandant Peter de Vries en een grote groep van Scouting Venray De Peelspeurders waren eveneens present. Henny Meijer herhaalde in zijn toespraak de wens van de Bond van Wapenbroeders dat ook Duitse ver tegenwoordigers deze plechtigheid zouden bijwonen. Maar zolang daarvoor in Duitsland nog geen par lementaire meerderheid is, zal dit een vrome wens blijven. Er is van ontmoediging sprake die te wijten is aan collectieve vergeetachtigheid van het Duitse parlement. Mevrouw De Loo. als vertegen woordiger van het gemeentebestuur betuigde haar respect voor de bijna 600 meest jonge mensen die hun leven offerden voor de bevrijding van ons. Dit ereveld is en blijft nog altijd een klacht tegen de nationaal- socialistische ideologie. Pastoor Maesen. aalmoezenier van de Bond van Wapenbroeders, hield een indringende toespraak, op de voor hem sacrale grond van dit oorlogskerkhof. 'Deze strijders nog in de bloei van hun leven, kwamen om ons mensen in Nederland te bevrijden van slavernij en tirannie. Wij mogen ons afvragen waarom kwamen zij ons te hulp, waarom moesten zij sterven of gebroken door het leven gaan. Moge wij juist op deze sacrale grond de inspiratie en motivatie vinden om te werken aan een duurzame vrede en blijven de gerechtigheid. Laten wij daarom ons best doen om hun en onze mis sie te vervullen', aldus Maesen. Door de medewerking van dames koor Venrode, drumband en fanfare De Peelklank, Flowers of the Forest, gespeeld op de doedelzak van oud- Venraynaar Peter v.d. Vorle en trom pettist Gerard Spreeuwenberg. werd de herdenking goed omlijst. CHOCOLA Na het leggen van de kransen bij het centrale kruis en het spelen van het volkslied God save the Queen en het Wilhelmus werd de plechtigheid beëindigd met het uitdelen van een stukje chocolade aan de jeugd, zoals de Britse bevrijders dat ook deden bij de bevrijding in 1944. Een stijlvolle herdenking, echter nog steeds zonder Duiters Op vrijdag 20 september verzorgt Reebok een demonstratietraining van Gerrie en Arnold Mühren bij SV Venray. Een penalty achter je standbeen langs nemen, op een goede manier vrijlopen zodat je altijd aanspeelbaar bent en ontspan nen leren trappen zijn zaken waar Gerrie en Arnold Mühren uitgebreid aandacht aan besteden. In drie uur leer je de trucjes en fijne kneepjes het voetbalvak van deze profes sionals. DEMONSTRATIETRAINING Aan dé training nemen zo'n 48 voetballers mee in de leeftijd van 9 [tot en met 16 jaar. die door de club Igesclccteerd zijn. Gerrie en Arnold geven eerst een demonstratie, waar na de deelnemers een warming-up jdoen. Daarna worden de volgende ionderdelen afgewerkt: snelheidscïr- cuiten penaltyschieten. partijspel 6 tegen 6; theorie en praktijk van het afwerken; instructie positiespel met erschillende variaties. PENALTY BOKA AL Nadat alle onderdelen afgewerkt zijn. binden de deelnemers de strijd met elkaar aan met het nemen van penalty's. Inzet is de Penaltybokaal. Al tijdens het onderdeel penalty- schieten kan men zich plaatsen voor de finale. Degene die tijdens dit onderdeel alle drie de keren scoort, komt automatisch in de finale. MÜHREN MÜHREN De carrière van deze twee voet ballers kent vele hoogtepunten: iedereen zal zich de voorzet van Arnold op Marco van Basten herin neren tijdens de EK finale in Duitsland van 1988. waardoor Van Basten hel doelpunt van de eeuw maakte. Of het jongleren van Gerrie in het overvolle Bemabeu stadion van Real Madrid, waar hij de bal dood op zijn linkervoet legde. Inmiddels is hun demonstratietrai- ning. die zij nu drie jaar samen geven, een begrip geworden. De Week van het Landschap is in Nederland een van de leuke natuurtra- dities. De 40 natuurgebieden van Het Limburgs Landschap, in totaal zo'n 4500 ha, zijn het hele jaar opengesteld voor bezoekers. Tijdens de Week van het Landschap zijn er allerlei extra publieksactiviteiten. Stichting Het Limburgs Landschap geeft in Limburg zo de mogelijkheid om een 'kijkje in de keuken' van de natuurbescherming te nemen. Dat gebeurt o.a. ook in Venray. Zondag 22 september wordt er gewandeld in de Boschhuizerbergen bij Geysteren/Venray. Het natuurtechnisch bosbeheer heeft veel effect gehad en dat wordt tijdens de wandeling speciaal belicht. Vertrek om 14.00 uur- Langs de weg Venray-Maashees tegenover de afslag Smakt het bospad l ingaan, doorrijden tot informatiepaneel. Spookrijders op A73 Vrijdagmiddag omstreeks 17.45 uur kwam bij de politie een melding binnen dat op de A73 tussen 5 Vierlingsbeek en de Maasheseweg op de vluchtstrook een invaliden- voertuig tegen het verkeer inreed. Een spookrijder dus. De politie trof 5 echter geen voertuig aan. Mogelijk heeft de spookrijder bij de afslag bij v Asteria de weg verlaten. 3 Zaterdagmorgen omstreeks 05.40 q uur kwam via het Korps Landelijke Politiediensten een melding binnen dat op de A73 tussen Venray en Horst een spookrijder was gesignal eerd. Ook hier had actie geen resul taat. GFT-container gestolen Een inwoner van Venrav deed aangifte van diefstal van de door hem aan de straat bij zijn woning aan het Knopkruid geplaatste groe ne GFT-container. Oorlogstuig Tijdens graafwerkzaamheden aan de Hoenderstraat kwam een nog intact zijnde brisantgranaat, 40 cm lang en een doorsnede van 8,5 cm, naar boven. Dit gevaarlijke oorlogs- souvenier van Duitse makelij werd in afwachting van de ruiming door de EOC veilig gesteld. H.H.J. Maas, geboren in Oostrum onderwijzer, schrijver, journalist en vakbondsman, zorg de met zijn boeken in de eerste decennia van onze eeuw voor de nodige beroering in de Peeldorpen en ook daarbuiten. Herman Maas schreef o.a. 'Verstooteling'. 'Het goud van de Peel' en 'Landelijke eenvoud' (in 1969 door Toon Kortooms bewerkt tot 'Peelomnibus') in de periode dat hij als onderwijzer werkzaam was in de gemeente Nederweert. Maas richtte zich vooral tegen geestelijke dwang en onvrijheid en tegen de maatschappelijke machten (over heid en kerk) die deze onvrijheid en achterlijkheid in stand hielden. Hij deed dat in zijn leven en in zijn werk op een felle, niemand en niets ont ziende manier. Zijn beroemdste boek 'Verstooteling' is onder begeleiding van provinciaal toneelconsulent dhr. Loek Sijbers bewerkt tot een boei end stuk volkstheater met veel mededogen voor de eenvoudige man. Het stuk is een document van de feitelijke maatschappelijke toe stand in de Peeldorpen rond het jaar 1900 met als beeld de armoede van de landbouwers en de werkeloos heid onder de landarbeiders. Centraal in dit toneelstuk slaat de dramatische geschiedenis van de hoofdpersoon: de verstoleling. Floortje Belmans komt als dienst maagd in huis bij de burgemeester van een Peeldorp. Zij raakt zwanger en Jan, de zoon van de burgemees ter. wordt als vader aangewezen Om heibel en schande te voorkomen wordt Floortje naar huis gestuurd en - inmiddels bevallen van een zoon - via steekpenningen gekoppeld aan een zekere Fried Hanssen. Het kind met de naam Jan - genoemd naar de zoon van de burgemeester - wordt op de naam van Hanssen gewettigd Zodra er andere kinderen worden geboren, bekoelt de verhouding tus sen Jan en zijn stiefvader en uilein delijk verhuurt deze hem als 'sche per' aan een boer. Op zijn tochten door de hei leert hij Mina kennen, op wie ook de 'Rooie' een oogje heeft. Tijdens zijn huwelijk met Mina heeft Jan - mede door toedoen van de Rooie en zijn schoonmoeder - ook nu het geluk niet aan zijn zijde. Uiteindelijk wordt Jan tenge volge van de listigheid van zijn vriend de Rooie de dood in gedre ven. gina Vernielers opgespoord dankzij een getuige In de nacht van zaterdag op zon dag werden op de parkeerplaats bij een uitgaanscentrum aan de St. Catharinastraat een viertal auto's beschadigd. Van de auto's werden de spiegels af geslagen en meegeno men. De auto van een 23-jarige inwoner van Melderslo was het ern stigst beschadigd. Hiervan was ook de voorruit ingegooid. Dankzij de oplettendheid van een getuige konden politie reeds maan dag de zaak oplossen. Twee 21-jari ge mannen uit Siebengewald en Ottersum werden uitgenodigd naar het politiebureau te komen. De mannen werden maandagmid dag verhoord en bekenden de ver nielingen te hebben gepleegd en voor de schade op te komen. Nog niet alle eigenaren van de bescha digde auto's hebben aangifte inzake vernielingen aan hun auto gedaan. Hay Achten ontving vorige week tijdens de jaarvergadering van DIS Oirlo de gouden KNVB- speld vanwege zijn verdiensten voor DIS-, de KNVB- en op COVS-gebied. Hay is twintig jaar DIS-bestuurder en totaal reeds 32 jaar her en der functioneel. Bij DIS was hij onder meer jeugdlei der en nu is hij naast vice-voorzit- ter/wedstrijds./DB ook nog elftal leider en vervult hij een belangrijke rol bij bijna alle acti viteiten. Buiten DIS was hij de KNVB ten dienste als scheidsrechter, spelregel docent. commissiewerker en het organiseren van jeugdvoetbalweken. Wat betreft de COVS, waarvan hij al 26 jaar lid is. maakte hij enkele jaren deel uit van het bestuur van de Scheidsrechtersvereniging Horst- Venray en bij die vereniging fun geerde hij als comité-voorzitter tij dens het 40-, 50- en 60-jarig jubileum alsmede de opening van clublokaal Trefhove te Horst. Dal alles samen bleek goed voor KNVB-goud. Naast de opvoering van 'Verstooteling' is er ook een exposi tie aan de persoon van Herman Maas gewijd, beiden financieel ondersteund door de provincie Limburg, gemeente Nederweert, het Anjerfonds en plaatselijke sponsors. Toneelvereniging de Krottenpolïers uil Nederweert brengt het in het dialect gespeeld volkstheaterstuk 'Verstootelina' op 5. 6. 12, 13. 26. 27 oktober en2. 3. 9. 10 november telkens om 20.00 uur in gemeenschapshuis de Pinnenhof (bij de kerk). Entree ƒ10.-. Reserveringen en directe ver koop bij Knapen Boek en Kantoor, Lambertus hof 30/31Nederweert, tel. 0495-631748. Meer dan tien bruidsparen zul len, in hun bruidskleding, op niode-zondag 22 september in het centrum van Venray meedingen naar de titel Sportiefste Bruidspaar 1995/96. Uitgenodigd door de Stichting Bruidsshow Venray, zullen zij tegen elkaar strijden om te zien wie het meest sportieve bruidspaar van dit jaar is. De Stichting Bruidsshow Venray zal de zondag hierna, op 29 september een grootse bruids show verzorgen in de schouwburg van Venray. Op 22 september wordt er gestre den door bruidsparen die het afgelo pen jaar in het huwelijk zijn getre den. Voor de paren die in 1994 meestreden was het een heerlijke 'gelegenheid om nog een dag te genieten van al hun prachtige bruidskleding. Geen moeilijke ver plichtingen maar samen strijden voor de titel Sportiefste Bruidspaar. In hun bruidskleding strijden zijn, nu behalve om de eer. voor een heerlijk weekend naar keuze, een diner voor twee personen of diverse VVV-bonnen. Vanaf Nooyen Mannenmode in de Grotestraat zullen zij om 14.00 uur naar het Schouwburgplein trekken. Na zichzelf voorgesteld te hebben zullen zij hier moeten laten zien of er teamgeest en spirit gegroeid is tij dens de eerste tijd van hun huwelijk, of dat twijfel en besluiteloosheid in combinatie met een slechte conditie heeft toegeslagen. Diverse rondes strijden zij als paar tegen de andere paren. Behalve sportief zullen zij ook op een kre- atieve wijze aan het werk moeten. Ook hel publiek kan mede bepalen wie uileindelijk als winnend paar een reis naar Parijs of Londen zal winnen. Natuurlijk verwacht uw favoriete bruidspaar dut u ze met velen komt aanmoedigen. Tijdens dit evenement zullen in de party-VIP-autobus op het Schouwburgplein kaarten verkocht worden voor de regionale bruids show die op 29 september gehouden zal worden in de schouwburg van Venray. De prijsuitreiking zal rond 16.00 uur plaatsvinden op het schouw burgplein in Venray. Een beeld van de bruidsparen die in 1994 op de Grote Markt met elkaar gestreden hebben. Vrijdag bij SV Venray

Peel en Maas | 1996 | | pagina 13