'Slavnost' past perfect in park Beeld van beweging Openingsavond 'Slavnost' moet feest zijn voor heel Venray Venrayse bedrijven druk met 'Slavnost' Catalogus Tsjechen N maken opnamen V J In veel van het werk zijn dit soort invloeden terug te vinden. De "struggle for life' van voor en na de 'Wende', de sfeer van wan trouwen ten tijde van het com munisme hebben toch het wereldbeeld en de visie op kunst van een groot aantal makers beïnvloed. Het is dan ook zeker niet allemaal vrolijke kunst, die de Tsjechen en Slowaken maken, ook. al is de muur geslecht en het gordijn opgetrokken. Maar het geeft een beeld van een samenle ving in beweging. PEEL EN MAAS ELKE WEEK UW NIEUWS lol RENOVATIE LEIEN DAKEN BITUMINEUZE DAKEN LOOD-, ZINK-, I KOPERWERKEN 0478-511094 v Julianasingel 35 Scbourcnsltaolje 16 VENRAY TEL 0478-589295 PEEL EN MAAS Zaterdagavond opent het Odapark de poorten voor 'Slavnost' en iedereen die deze tentoonstelling wil komen bekij ken. Het cadeautje van Inalfa aan Venray en de rest van kunstmin nend Nederland werd gisteren aan de pers getoond. De redactie van 'Peel en Maas' liep eerder in de week al rond aan het handje van samensteller Joop Wismans. Een voor-voorbeschouwing. (door Bert Albers) Vogels, eekhoorns en andere die- ren. de permanente bewoners van het Odapark. hebben even moeten «kj inschikken. Het centrum van het iante! park heeft momenteel meer weg van r. een bescheiden bouwplaats dan van ie een plek van rust, natuur en bespie geling. Maar van de andere kant. dat zijn ze wel gewend. Om het andere jaar wordt er immers een kunstten- toonstelling gehouden. De beheren- meti de stichting is bezig van het park een regionaal centrum voor kunst en hine-l cultuur te maken. Regelmatig wor- I den er kleine concerten gegeven, dus de beestjes zijn al wat drukte (ca. gewend. Maar nu de startdatum van met I 'Slavnost' nadert, neemt de bedrij- an vigheid toe. In het Theehuis, dat dienst doet via als kantoor voor samensteller Joop 6, Wismans, is hel een komen en gaan Nefit van mensen. Sinds vorige week is het aantal auto's met de CZ-sticker toegenomen. De kunstenaars zijn hun werk achterna gereisd om te assisteren bij de plaatsing. Daarnaast lopen de medewerkers van (Venrayse) bedrijven in en uit. Wismans zorgt voor koffie, beant woordt hun vragen, geeft aanwijzin- j|gen en instructies. 'Slavnost' ligt op J j schema. Tijd voor een wandeling. Veel werk ademt sfeer van het Oostblok "Die Vesely heeft altijd iets met belemmeringen, hindernissen", zegt Joop. We staan voor 'The small gate', één van de vijf werken van Ales Vesely, zo'n beetje de bekend ste van de deelnemende kunste naars. Zijn werken staan in beroem de musea als het Guggenheim in New York en Centre Pompidou in Parijs. En natuurlijk in tal van musea in heel Tsjechië. 'The small gate' komt rechtstreeks uil Amerika. Veel werk van Vesely is gemaakt van natuurlijke, gebruikte materia len. Dikke houten balken, dito ste nen, roestige stalen platen. Gigantische schroeven en bouten, veren die zo onder een treinstel van daan lijken te zijn gekomen. Imposant is 'The unstable cube'. Van buiten een dreigend ogend roe stig transformatorhuisje. De bezoe ker kan er naar binnen gaan en staat dan op een eveneens metalen vloer. "Die vloer veert", let Wismans uit. "Als je er alleen op staat merk je niets, maar met meerdere mensen beweegt en wiebelt het, wordt het onstabiel". De Venrayse kunstenaar is onder de indruk van Vesely's werk. Het ademt de sfeer van het Oostblok, de geur van troosteloze industrieste den. Het Oostblok is inmiddels zelf verdwenen, maar laat nog steeds sporen na in de kunst. Logisch, de kunstenaars die soms tientallen jaren hebben geploeterd en gesap peld, in de bak gezeten en met aller lei baantjes in hun levensonderhoud moesten voorzien, zijn niet meteen vrolijke baasjes geworden na de val van de muur. Ook van Vesely heb ben de internationale erkenning en de opbrengsten van z'n werk geen vrolijk man gemaakt. 'Die Beranek heeft een instinct voor ruimte Jiri Beranek is een andere favoriet van Wismans. Ook al niet zo'n uit bundige man. Met z'n baard, gedrongen gestalte en legergroene werkplunje lijkt hij op een bosarbei- der. Beranek staat voor groot en hout. De wouden van Zuid- Bohemen waar hij is geboren'druk ken hun stempel op hel werk. Somber, vol symboliek en indruk wekkend. 'De offerplaats' bijvoor beeld. gemaakt van gestapelde bal ken en blokjes hout. Samen met z'n assistent werkt de Tsjech op de zandvlakte naast hel park aan het grootste werk van de zondering van een hoog niveau. Zeg maar klasse-kunst. Veel steen, ijzer en verweerd oud. Materialen die ook Nederlandse kunstenaars veel vuldig gebruiken vanwege de natuurlijke uitstraling. Bij de Tsjechen en Slowaken is dat natuur lijke niet de enige reden. "Die mate rialen zijn goedkoop. Ze krijgen het gratis of voor een habbekrats". zegt Joop Wismans. "Materiaal is daar schaars en kunstenaar zijn is er geen vetpot". Dat geeft volgens Wismans dan ook een extra dimensie aan de kunstwerken die dankzij Slavnost een maand lang in Venray zijn te zien. "Het heeft meer power", zegt de samensteller. Maar het is niet alleen de krachti ge uitstraling. Opvallend is ook de fijne afwerking en de ambachtelijke manier van werken. Hier zitten uren lassen, plakken, timmeren en schroeven in. Dat dondert niet hal verwege de expositie in elkaar. Mooi voorbeeld is de 'Crucifix' van Jozef Jankovic. Zes meter hoog, met een soort van loopbrug, gemaakt van gebruikt hout. Of de beelden van de Slowaakse kunstenaar Peter Roller. Hij werkt met .travertin, dat bij ons vooral bekend is door het gebruik in vloeren en vensterban ken. Gehamerd en gepolijst en voor zien van symbolen krijgt het materi aal een heel andere uitstraling. In sommige werken zit ook humor: verstop maar 'ns drie gra nieten bollen in een telraam van het zelfde materiaal, zoals' Josef Anderle heeft gedaan. Toppunt van geduldig werken in weerbarstige steen toont Pavel Opocensky. De Tsjech uit het kuur oord Karlovy Vary is heel eigenzii- nig bezig met hardsteen. Volgens Joop Wismans heeft Opocensky een beetje een obsessie: hij wil stenen doorzichtig maken. De titelloze stukken zijn zodanig ingeslepen dat ze spleetjes licht doorlaten. In een ander werkstuk zijn verticale cirkels geslepen. De steen is dermate uitge hold dat het een soort klankvaf is geworden. Maar het mooiste is dat bijna alle werken in het park staan alsof ze er horen. 5 september 1996 - Pagina 5 Brouwershuis Het meeste werk van 'Slavnost' is monumentaal en staat in het park aan de Merseloseweg. Een kleiner deel van de tentoonstelling staat en hangt in het voormalige woonhuis van brouwerij De Gouden Leeuw in de Leeuwstraat. Eigenaar Bouwmij Janssen heeft hel statige herenhuis ter beschikking gesteld. Van de gewelfde kelder tot de hanebalken op zolder herbergt het huis schilde rijen. bronzen beelden, glaskunst. De schilderijen van Blaha zijn groot en -jawel- een beetje somber. Donkere kleuren en gekromde mensfiguren. "Ze passen op een of andere manier nooit binnen het kader van het schilderij", zegt Wismans. Blaha gebruikt dikke klodders verf, stukken textiel en heeft weinig aandacht voor afwer king of duurzaamheid. Dat heeft wel Stefan Milkov van wie enkele sub tiele bronzen te zien zijn. Milkov werkt ook met polyester en glas, net als Gizela Sabokova. De schilderij en van Ivan Ouhel en Michael Rittstein wijken af door hun vrolij ker kleuren. Rittstein schildert dage lijkse voorwerpen en mensen, maar vervormt die op een groteske manier. De schilderijen van Jaroslava Pesicova vertonen tal van stijlkenmerken en dubbele bodems. Ze passen perfect bij de bronzen beelden van Frantisek Storek, met wie ze dan ook vaak samen expo seerde. Het pand van de voormalige brou werij is meer dan een dependance van het Odapark. Een bezoek aan de Leeuwstraat is -ook los van het park- de moeite waard. Bovendien krijgt de bezoeker de kans het stati ge huis eens van binnen te bekijken. 'Slavnost' gaat zaterdag 7 sep tember van start en duurt een maand. Tot 7 oktober zijn Oda park en Brouwershuis Janssen dagelijks geopend van 10.00 tot 18.00 uur. De toegang is gratis. Vrijdag tot en met zondag worden er om 14.00 uur rondleidingen gegeven. Groepen kunnen ook op andere tijden telefonisch een af spraak maken: (04780 51 36 90) De expositie 'Slavnost' bete kent extra werk vor een aantal Venrays, bedrijven. Ook het verenigingsleven draagt een steentje bij om van het Inalfa- jubileum een 'echt Venrays feestje te maken', aldus Erik Peters, adjunct-directeur van het bedrijf. Zo waren grafisch ontwerper Leo Creemers en tekstschrijver Paul Jansen betrokken bij het maken van de fraaie catalogus, affiches en nieuwsbrieven. De fotografen Gé Hirdes en Wilbert Achten verzorgden het fotowerk. Een deel van die communicatie middelen werd bij drukkerij Van den Munckhof gedrukt. Medewerkers van bouwbedrijf Raedts en grondverzetbedrijf Van Rattingen zijn al enige tijd bezig om het Odapark klaar te maken voor de tentoonstelling. Ze heb ben ook een handje toegestoken bij hel plaatsen van de zware en omvangrijke kunstwerken. Voor het transport vanuit Tsjechië was Vollenberg Transport verant woordelijk. Standbouwer en inte rieurinrichter Interstyling heeft ervoor gezorgd dal de kunstwer ken binnen mooi staan en even mooi worden uitgelicht. Kunstenaars en zakelijke gas ten van Inalfa moeten natuurlijk ook ergens worden onderge bracht. Er zijn kamers gehuurd in Eurotel. De Zwaan, Asteria en Wieënhof. Gastèncentrum De Witte Hoeve is tijdelijk als 'kun stenaarskolonie' in gebruik. Als vrijdag en zaterdag de muziek klinkt en het Odapark baadt in sfeervol licht, is dat te danken aan de inspanningen van Jan Verheijen van Videowerk. Het Venrayse restaurant B ui ten lust verzorgt de hele cate ring voor gasten, personeel en publiek, met assistentie van De Kooy uit Wanssum. Alleen al op zondagmorgen is dat een behoor lijke klus, als zo'n 650 perso neelsleden van Inalfa aanschui ven voor een gezamenlijk ontbijt in het park. Ook Venrayse verenigingen Zijn druk bezig geweest tijdens de voorbereidingen of hebben een taak tijdens de festiviteiten. Sommige verenigingen doen iets terug voor sponsor Inalfa, ande ren spekken de clubkas. SV Venray, de hockeyclub en één van de Venrayse hondenclubs zijn actief. Leden en leiding van het Venrayse jeugdcarnaval hebben de handen uit de mouwen gesto ken om het park in staat van expositie te brengen. Anti-rimpel behondelingen Plaatselijk Voetrefiexzonetherapie Oorreflexzonelherapie Aroma behandelingen NIEUW: Pedicure behandeling (allernieuwste apparatuur) Een voorbezichtiging Jiri Beranek steekt klein af bij de muur van gestapelde boomstammen. Op de tentoonstelling. Een werkstuk dat bestaat uit opgestapelde balken van een meter of vijf die een liggende boom dragen. Beranek past uit, kijkt en zegt tegen z'n assistent waar hij het gevaarte hebben wil. Joop Wismans kijkt met bewondering toe: "Die man heeft een instinct voor grote ruimten en hoe hij ze moet invullen". 'Tsjechische kunst met boom uit de Spur kt De boom is hel Nederlandse aan deel in het werk: medewerkers van grondverzetbedrijf Van Rattingen haalden het gevaarte maandagoch tend in de Spurki uil de grond. Gewicht pakweg 15 ton. Na hel ver wijderen van de kroon en een deel van de wortels, weegt de boom nog altijd zo'n 6000 kg. "Voor die boöm heb ik stad en land afgelopen", ver telt Wismans. "Ik heb het werk gezien in zijn tuin in Tsjechië. Alle onderdelen zijn met de vrachtauto gekomen, behalve de boom. Dat was te ingewikkeld en te duur". In Nederland een boom vinden die groot en dik genoeg was én een vork had, viel niet mee. Totdat een mede muur komt de grote boom te liggen. werker van de gemeente Wismans wees op de boom in de Spurkt. Toevallig moest die toch al de grond uit. Er was zelfs al een kapvergun- ning voor afgegeven. Dinsdagmorgen arriveerde het gevaarte met een dieplader op de zandvlakte. De Venrayse boom wordt schuin op de muur van Tsjechische balken gelegd. In de overstekende vork wordt een metershoog houten beeld gehangen. Kunstenaar zijn is geen vetpot' Terug in het bos rond het Odapark voor de overige werken. Zonder uil Aansprekende tentoonstelling 'Slavnost' in Odapark Centraal Europa is eeuwen lang een regio geweest met wat tegenwoordig heet 'de nodige dynamiek'. Na een kleine onderbreking- wat is tenslotte 50 jaar in de wereldgeschiede nis?- is er opnieuw van alles te doen in landen als Tsjechië, Polen en Hongarije. Economisch, maar ook cultu reel. Het Venrayse bedrijf Inalfa heeft een fabriek in Slowakije. Inalfa afficheert zich als een bedrijf met 'spirit', dynamiek en met gevoel voor de maatschappelijke verant woordelijkheden van een onderneming. Bovendien heeft de directie, en met name alge meen directeur Fred Welschen, een zwak voor kunst en cul tuur. Inalfa bestaat in 1996 vijftig jaar en om het jubileum luister bij te zetten koos het bedrijf voor een grote tentoon stelling met kunst uit Tsjechië en Slowakije. Omdat de kun stenaars daar dezelfde geest drift uitstralen in hun werk als Inalfa in het hare, zo luidt ongeveer de motivatie van directeur Welschen. Gaandeweg groeide 'Slavnost' uit tot de grootste expositie van Tsjechische en Slowaakse kunst die ooit in het buitenland is getoond. 'Slavnost' -in het Tsjechisch spreek je het ongeveer uit als het geschreven staat, in het Slowaaks klinkt het als 'slaaw- nost'- staat voor het feest van de innerlijke vreugde, een feest dat voortkomt uit geestdrift en enthousiasme. De Venrayse kunstenaar Joop Wismans stelde, op verzoek van het jubilerende bedrijf, de expo sitie samen. Over het niveau en de waarde van 'Slavnost' zegt hij: "Uniek. Voor Venray abso luut. Maar ook voor de provincie en eigenlijk voor heel Nederland. Zo'n grote tentoon stelling uit dat deel van de wereld krijg je misschien nooit meer bijelkaar". De Venrayse kunstenaar/samensteller kreeg van Inalfa inhoudelijk carte blan che en die kaart heeft hij goed uitgespeeld. "Ik wilde in geen geval een commerciële tentoon stelling maken. De keuze van het werk moet alleen bepaald wor den door het belang van het werk zelf". Bewust heeft hij daarom schilderijen en grafisch werk een beetje links laten liggen. Daarvan hangt in diverse Nederlandse galeries genoeg. Wismans koos kunst die niet dagelijks in ons land te zien is. Bijvoorbeeld installaties en objecten die vanwege hun omvang of gewicht het land of het atelier nog nooit hebben ver laten. Daarnaast wat schilderijen, kleinere beelden en glaskunst. Nieuw en ouder werk. Van kun stenaars die in eigen land en daarbuiten een goede naam heb ben. VRIJHEID Directeur Welschen van Inalfa legt een verband tussen de vrij heid, waarin het Venrayse bedrijf zich de afgêlópen decennia heeft kunnen ontwikkelen, en de pas verworven vrijheid van de kun stenaars in de landen achter het vroegere Ijzeren Gordijn. Daar verandert de samenleving. Soms in een hoog tempo, soms met horten en stoten. Nieuwe vrij heid, met z'n voor- en nadelen, tegenover de overblijfselen van een regime waarin kunst en cul tuur zich voor een deel onder de oppervlakte afspeelden. Die vaart en die tegenstellingen geven volgens Wismans een extra dimensie aan de kunstwer ken" die dankzij Slavnost een maand lang in Venray zijn te zien. "Je moet daar veel gedrevener zijn dan hier om kunstenaar te zijn. Zeker toen de communisten nog aan de macht waren. Het was knokken om te kunnen werken. Maar ook nu nog hebben veel kunstenaars er een andere baan bij. "Blaha is boer, Anderle heeft een soort van Chinees eethuis. Maar dat is daar heel gewoon. Een kunstenaar is ook maar een mens en ieder mens moet zien dat 'ie aan de kost komt. Ze wor den er als kunstenaar niet minder om gewaardeerd". Zaterdag in Odapark Dit weekend start in het Odapark de expositie 'Slavnost'. Een evenement dat z'n weerga in het Venrayse niet kent. Nog nooit waren zoveel Tsjechische en Slowaakse kunstenaars met hun werk op één plek in het buiten land bijeen. Voor de expositie is dan ook vanuit heel Nederland en daarbuiten belangstelling. 'Slavnost' is georganiseerd ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van Inalfa. De Venrayse fabriek biedt met name de ope ningsavond op zaterdag aan het Venrayse publiek aan. Tussen de kunstwerken wordt een program ma met veel jazz en klassiek gepresenteerd. Net als de tentoon stelling gratis toegankelijk. Eigenlijk is het allemaal een beet je ondergesneeuwd bij de aandacht die 'Slavnost' krijgt in de media. Gezien het niveau van de deelne mers en de kwaliteit van het werk moet de kunsttentoonstelling lande lijk op televisie en in de kranten. De Tsjechen sturen een filmploeg om het thuisfront te laten meegenieten. Maar Inalfa, het jubilerende bedrijf dat zonder twijfel voor de expositie alleen al stevig in de promotiebuidel heeft moeten tasten, viert dit week end ook nog 'ns een feestje voor gasten en personeel. En biedt zater dag de Venrayse bevolking dus een muziekprogramma aan met vooral Tsjechische artiesten. Dat begint om 20.30 uur, nadat 977. eerst donateurs en begunstigers van het Odapark van een voorproefje t.k. Jiebben genoten. Als het weer het toelaat buiten op de centrale open plek aan de voet van het Theehuis, anders in de tent op het grasveld. De Ihele avond treden daar afwisselend fop de musici Micha van Weers, Robbert Muuse, Jiri Stivin. het luventus Kwintet, Jana Koubkova, Pavel Jakub Ryba en het Tjechisch Klarinet Kwartet. JAZZ EN KLASSIEK Micha van Weers is een jonge pia niste. afkomstig uit Venray. Ze stu deerde aan de conservatoria van Maastricht en Praag. In binnen- en buitenland speelt ze theater- en kamermuziek en begeleidt vocalis ten. Sinds 1994 vormt Micha van Weers een duo met de bariton Robbert Muuse. die onder meer aan diverse opera's heeft meegewerkt. Micha van Weers is zaterdavond te horen als soliste en als begeleidster van Robbert Muuse. Jiri Stivin is van vele markten thuis. Hij studeerde oorspronkelijk fotografie, maar z'n grote liefde is de muziek. Hij studeerde aan de Royal Academy of Music in Londen. Stivin speelt dwarsfluit en saxofoon en schrijft muziek voor film. theater en televisie. Op het podium vertolkt Jiri Stivin solo en met diverse ensembles zowel jazz als klassieke en oude muziek. Het luventus Kwintet heeft niets met voetbal, maar alles met muziek te maken. Het kwintet bestaat uit (oud-)studenten van het Praagse conservatorium. Het vijftal -bezet ting fluit, hobo, klarinet, fagot en hoorn- brengt klassiek, neo-klas- siek, maar ook Tsjechische muziek ten gehore. Het Tsjechisch Klarinet Kwartet heeft zich toegelegd op de muziek van deze eeuw en op interpretaties van klassieke stukken. Het kwartet treedt bovendien als begeleidings groep op van Jana Koubkova. Deze zangeres heeft wat heet een 'dijk van een stem' en gebruikt die om alle stijlen jazz te zingen. Jana Koubkova staat bekend om haar improvisaties en 'scat' zingen. Ze wordt behalve door het Tsjechisch Klarinet Kwartet begeleid door Pavel Jakub Ryba op basgitaar. Zaterdagavond kan het publiek in het Odapark ook genieten van mimekunsl. Verantwoordelijk daar voor is Boris Hybner. De mimekun stenaar wordt geïnspireerd door de slapstick-komedies uit de beginjaren van de film. Dankzij z'n expressieve gezicht en improvisatie-talent weet Boris Hybner uiteenlopende gevoe lens. gedachten en situaties over te brengen op het publiek. Bezoekers aan het Odapark hebben zaterdagavond ook uitge breid gelegenheid de kunstwerken te bekijken. Die zijn stuk voor stuk fraai uitgelicht. Zo lang de expositie duurt is de poort aan de Merseloseweg afgesloten. Het park is alleen toegankelijk via het parkeerterrein hij het ziekenhuis. Bij de tentoonstelling 4Slavnosthoort een fraaie catalogus. Daarin alles over de werken, de kunstenaars, het Odapark, de achtergonden en een beetje over het bedrijf Inalfa. Het boekwerk, vormge geven in Venray en gedrukt in Praag, is te koop op beide lokaties van 'Slavnost'en kost 19,90. Zolang de voorraad strekt. Een ploeg van de Tsjechische televisie komt vandaag in Venray aan. Het vierkoppige team gaat opnamen maken van de inrichting en opening van 'Slavnost' en de feestelijkheden rond de vijftigste verjaardag van Inalfa. Samen met eerder gemaakte opnamen in Tsjechië worden ze gebruikt voor een documentaire voor de Tsjechische TV. "Dialoog" van Ales Lamr met op de achtergrond werk van Janoslava Pesicovate zien in liet Brouwershuis

Peel en Maas | 1996 | | pagina 5