PEEL EN MAAS De "spirit' van Inalfa Het buurmanschap van Inalfa Gouden paar in de Oranjebuurt Gouden paar in Castenray "KIJK, WAT SCHITTEREND... DE NIEUWE NAJAARSMODE BIJ THOMASSEN!" De nieuwe thema's als o.a. Country en Highlands, maar ook de vernieuwingen bij het leer en suède, kunt u bij ons in al z'n veelzijdigheid bewonderen. Bij elkaar is het zo mooi dat we van uongetwijfeld heel vaak zullen horen: "KIJK, WAT SCHITTEREND..!" VENRAY GROTESTRAAT 93 TEL. 04780-81214 liever in hel Desselke wonen en zodoende kreeg hel gouden paar de woning aan de Prinses Margrielslraat, waar ze nu nog wonen. Er kwamen acht kinderen, alle maal jongens, en de gouden bruid vertelde ons dal ze loch wel graag een meisje had gehad. Maar alle jongens zijn hen even lief en de hechte band is er nog steeds. De zonen, schoondochters en de acht tien kleinkinderen verheugen zich op de grote dag. Die zal op vrijdag 13 september beginnen niet een plechtige eucha ristieviering in de Paterskerk om 15.00 uur. Deze zal worden opge luisterd door de mooie stemmen van hun kleinkinderen Marjolein. Lia en Richard. De receptie in Danscentrum Janssen is van 19.00 tol 20.00 uur. De hobby van de gouden bruideg om is te zien als men een blik werpt in de prachtige tuin. waar het niet alleen door de aanleg en onderhoud prachtig toeven is. Ook het vakman schap van de timmerman/uitvoerder is daarin terug te vinden. Trouwens van zijn vakmanschap profiteren ook de kinderen en kleinkinderen want als er iels te klussen vals is Jan niet te beroerd om dal te doen. De gouden bruid heeft eigenlijk geen hobby. Ze staat altijd klaar voor de kinderen en kleinkinderen, want een zoete inval is het steeds aan de Prinses Margrietstraat. Het nieuwe pand van Inalfa Roof Systems aan de Smakterweg DONDERDAG 5 SEPTEMBER 1996 Nr. 36 HONDERD ZEVENTIENDE JAARGANG WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING betekende ook vader en moeder ver zorgen 'tol aan het eind'. Na vier jaar pachten konden zij het bedrijf van hun ouders overne men. Het was een gemengd bedrijf en maar zeven hectare groot, maar door er gebied bij te pachten was er toch een goede boterham mee te verdienen. In tegenstelling tot andere bedrij ven. legde het gouden paar zich vooral toe op de akkerbouw, naast de veehouderij. Als ondernemer was Bèr Gooren ook actief als voorzitter van de Boerenbond. 16 jaar bestuurslid van de Boerenleenbank, lid van het kerkbestuur (20 jaar) èn. toen een beroep werd gedaan zitting te nemen in de ruilverkavelingscom missies, was dat beroep niet tever geefs. Dat betekende wel dat hij het voor zijn bedrijf le druk kreeg en een deel afstootte. Voor zijn inzet voor kerk en gemeenschap ontving hij de onder scheiding Pro Ecclesia el Pontifice. Een groot deel van die verdienste kwam zeker zijn onafscheidelijke echtgenote toe. Zonder haar mede werking had hij zich niet op die wijze kunnen inzetten. Er kwamen in hun huwelijk zes kinderen, die met zestien kleinkin deren nu het grote feest meemaken. Het feest begint met een plechtige eucharistieviering in de parochie kerk om 14.00 uur. Daarna zal in zaal De Ruif in Oirlo het feest ver der gaan. De receptie is van 18.30 tot 20.00 uur. Het gouden paar is nog zeer vitaal. Ze kaarten graag, doen aan volksdansen en gymnastiek voor ouderen. De gouden bruidegom zit nog achter hel stuur van zijn auto ën heeft zijn rijbewijs nog kunnen ver lengen. Dat vervoermiddel is nodig om de kinderen'en kleinkinderen te kunnen bezoeken. Een tevreden paar dat dankbaar terugblikt op hetgeen zij beiden bereikt hebben en nog iedere dag geniet van het leven. Van breinaald tot "Roof System" Grote verwevenheid met de regio "It's our spirit that makes the difference" valt te lezen op een groot display in het nieuwe "Roof System" gebouw van Inalfa. Wie directeur Fred Welschen vol geestdrift hoort vertellen over zijn bedrijf en de inspanningen van de afgelopen jaren, kan dat. alleen maar onderstrepen. Inalfa bestaat 50 jaar en vooral de laatste jaren waren volgens Welschen een "race tegen de klok" INALFA Inalfa staat letterlijk voor INdustrie ALuminium FAbrikaten. Direkt na de tweede wereldoorlog startte de groothandelsfirma Burgman-Heybróek in Utrecht met de produktie van traproden. piano scharnieren en breinaalden. Het merk Inal was in dat laatste segment geen onbekende. Reeds toen oriën teerde het bedrijf zich als toeleve rancier met de drang en "spirit" om een eigen produkt te maken. Dat produkt kwam er in de vorm van kachels. Daarnaast was Inalfa toele verancier voor Defensie (oefenbom- men...). Philips en de auto-industrie. De groei van het bedrijf leidde ertoe dat in 1954 verhuisd werd naar Venray. Daar richtte men zich gro tendeels op de kachelfabrikatie. Huisbrandolie was de voornaamste brandstof en hel ging goed met inal fa. Totdat in Slochteren een van 's werelds grootste gasbellen werd gevonden. Nederland stapte over op centrale verwarming en de concur rentie in de kachelwereld, met name vanuit het buitenland was inmiddels moordend. "Op lijd" werd gestopt en Inalfa ging zich meer op de toelevering werpen. Grotere bedrijven stapten steeds meer over op het uitbesteden van werk en Inalfa greep deze trend met beide handen aan. Auto-indus trie, de fijnmechanische industrie, de snel opkomende kantoormachi- ne-induslrie (Océ en Inalfa) werden belangrijke klanten van Inalfa EIGEN PRODUKT Met het wegvallen van de kachels had Inalfa geen "eigen produkt" meer maar ook toen toonde het bedrijf de "spirit" om verder te kij ken. Schuifdaken voor personen auto's en later ook bedrijfsauto's. Tien jaar geleden behoorde Inalfa tot de kleinere schuifdakenfabrikan- ten. Nu zijn er wereldwijd nog maar drie producenten over: Inalfa is de nummer drie van de wereld en heeft zich de laatste jaren de markt inge vochten. "Het is een race tegen de klok geweest om het verschil met de gro tere producenten te overbruggen We hebben daarbij ook risico's genomen. Vooral de patenten lever den vaak moeilijkheden op", Dat laatste leidde tot een geschil tussen Inalfa en Wcbasto de grootste schuifdakenproducent. De vechters- mentaliteit en de "spirit" van Inalfa gaven daarbij de doorslag. "Roof Systems" noemt Fred Welschen inmiddels het Inalfa-pro- dukt. Als men naar de produktie en samenstelling van zo'n Roof System kijkt, dan doel het woord schuifdak het produkt le weinig eer aan. In een ruimte van 4 centimeter is een pró- dukt verwerkt met allerhande mechanica en electronica dat onder de meest extreme omstandigheden (-40° tot 120°C) moet blijven funk- tioneren. SV Venray, hockeyclub MHCV, het Odapark, Divinolandia. Verenigingen, stichtingen, projec ten die vrijwel direct in verband gebracht kunnen worden met Inalfa. Inalfa bestaat dit jaar 50 jaar. Het bedrijf is al meer dan 40 jaar in Venray gevestigd en heeft in al die jaren een goede relatie opgebouwd met de regio. "Imagebuilding" heet dat met een modern woord. De sponsoring van Venray Etappeplaats Ronde van Nederland is daar een spre kend voorbeeld van. "Als bedrijf heb je een maat schappelijke verantwoordelijkheid. Als Inalfa zijn wij geïnteresseerd in deze gemeenschap. Onze werkne mers zijn aktief in deze regio en als bedrijf moet je dan ook aktief in de regio zijn", licht Welschen'de ach tergrondgedachte toe. Dal Inalfa er geen schuifdak meer door verkoopt is voor het bedrijf van minder belang. Genoemde sportverenigingen zijn daar het voorbeeld van evenals het Schuttersgilde en vastelaovesvereni- ging De Piel haas. Tot twee maal toe organiseerde Inalfa mede de Boerebrulleft. Inalfa wordt regelmatig door ver enigingen en instanties benaderd. Nauwkeurig wordt de relatie beke ken met het bedrijf of met perso neelsleden. De sponsoring van Inalfa richt zich vaak op ontlasting van hoge kosten voor topteams, zodat in jeugd geïnvesteerd kan worden. BEDRIJFSLEVEN Ook is Inalfa aktief op het gebied van opleiding. In samenwerking met andere bedrijfen en de overheid steunt Inalfa de realisatie van het Technisch Opleiding Centrum in Venray. Samen met Rank Xerox stond Inalfa ook aan de basis van de Stichting Beroeps Opleiding Noord- Limburg. dat inmiddels is samenge gaan met het Limburgs Centrum voor Beroepsopleidingen. BUITENLAND Als internationaal bedrijf richt Inalfa zich maatschappelijk niet alleen op Venray. Zo ondersteunt het bedrijf de aktiviteiten van de Stichting Venray-Divinolandia. In het Braziliaanse plaatsje Divinolandia is de uit Overloon afkomstige Jacqueline EIbqrs aktief als ontwikkelingswerkster. Haar werk wordt mede door Inalfa onder steund. Dat de initiatieven niet alleen van de directie komen bewijst de Stichting Vrienden van de Slowaakse jeugd. Nadat Inalfa zich in Slowakije had gevestigd is op ini tiatief van enkele Inalfa-medewer- kers deze stichting opgericht. Door middel van allerlei acties zijn gelden en goederen verzameld ten behoeve van jeugdgroepen en tehuizen in Slowakije. ODAPARK Tenslotte draagt Inalfa ook de plannen rondom het Odapark een warm hart toe. Niet verwonderlijk want directeur Fred Welschen is tevens voorzitter van de stichting St. Odapark. In datzelfde park gaat deze week de door Inalfa georgani seerde kunstmanifestatie Slavnost van start. "De manifestatie is gebo ren uit onze contacten in Slowakije. De gedrevenheid en de interesse van die mensen is vergelijkbaar met de dynamiek en creatieviteit van Inalfa." Hel idee om kunst uit centraal Europa te combineren met het Odapark heeft een sneeuwbaleffect gehad. Het is nu de grootste ten toonstelling van Tsjechische en Slowaakse kunstenaars (25 in getal) buiten centraal Europa. Voor veel kunstenaars is het de eerste keer dal ze gezamenlijk exposeren. Voor Inalfa een gepaste wijze om het 50- jarig bestaan gezamenlijk met de gemeenschap te vieren. Volgende week vrijdag viert het bruidspaar EVERS-GERRATS hun gouden huwelijksfeest. Dit bruid spaar heeft heel wat 'hobbels' gekend in hun leven en ziet dan ook erg uit naar 'hun gouden dag'. Jan Evers (74) is geboren en gelo gen in Utrecht en groeide daar op in de crisisjaren. I lij leerde het vak van timmerman, Maan de baantjes, ook als timmerman, lagen in Utrecht niet I voor het oprapen. Toen de oorlog I was uitgebroken en de bezetter de I vaklieden nodig had. werd hij aan- I gewezen door de bezetter om in Duitsland le gaan werken. Hij kwam terecht in Keulen en later in l Bottrop-Essen samen met twee van zijn broers. Toen de geallieerde i bombardementen kwam en hij in januari 1944 met verlof naar Utrecht I tovam. stond voor hem vast dal hij niet meer zou terugkeren. Omdat zijn ouders contacten hadden met de Venrayse textielhandelaar Billekens, was het deze Venraynaar die plaats zocht voor de drie gebroeders Evers. Die vond hij bij de familie van Herman Verhaeg in Kleindorp bij Merselo. Daar werd de bevrijding afge wacht, Na de oorlog, bij de wederop bouw van Venray vond Jan Evers werk als timmerman bij de firma Verhoeven Hij bleef daar zes jaar en toen ging hij bij J.P.A. Nelissen werken. Die lirnia was groter en er waren meer mogelijkheden om zich te bekwamen als uitvoerder. Via de firma Sondermeijer, die met de her bouw van Jerusalem belast was. keerde hij terug bij de firma J.P.A. Nelissen en bleef daar tot hij op 61 - jarige leeftijd in de VUT kon gaan, Door diezelfde textielhandelaar Billekens leerde hij zijn vrouw ken nen. Die was daar als dienstbode werkzaam. De kennismaking bleek voor het leven te zijn want zijn bruid, Gon Gerrats (76) zag wel iets in de Utrechtenaar. Toen de mogelijkheid daar was. trouwden zij. Gon Gerrats is geboren en opge groeid aan de Oude Oostrumseweg. Zij trouwden in bij haar ouders aan de Oude Oostrumseweg, omdat woningen na de oorlog in Venray schaars waren. Ze bleven daar tot ze een woning in het Desselke kregen toegewezen. Toen de 'industriewoningen' aan de Prinses Margrietstraat klaar waren, werd een woning aan een ander paar toegewezen. Die wilden Wat eens een schuifdak was noemt men nu een "roof system" gelogen in Swolgen en groeide op. op een klein gemengd bedrijf waar wel aangepakt moest worden. Vader Gooren steunde zijn zoon graag toen deze na de lagere school, naar de Landbouwschool in Venray ging en zich wilde bekwamen in het boe renvak. De dreiging van de Tweede Wereldoorlog ging hem niet onge merkt voorbij want hij was 'voor zijn nummer' onder de wapenen geweest. Toen de mobilisatie uitbrak betekende dat. dat hij weer moest aantreden en in de Peel-Raam- Maas-stelling ons land moest verde digen. Na zijn demobilisatie kwam hij als knecht op het boerenbedrijf te Directeur Fred Welschen INVESTERINGEN De marktverovering en de verdere ontwikkeling van de roof systems hebben veel investeringen noodza kelijk gemaakt. De afgelopen drie jaar heeft Inalfa wereldwijd 50 mil joen geïnvesteerd. Het bedrijf is nu opgesplitst in een roof systems unit en een metal unit. Inalfa Roof Systems heeft nu vestigingen in Engeland. America. Zuid-Korea en Italië terwijl in Japan en Frankrijk verkoopkantoren zijn gevestigd. Inalfa Metal zit naast Venray in het Belgische Hamont en in Vrable (Slowakije). "Die geografische spreiding is inherent aan de auto industrie" aldus Welschen. "Daar moetje dicht bij zitten". Welschen sluit dan ook niet uit dat Inalfa zich in de nabije toekomst ook in Zuid- Amerika zal vestigen. Afrika is voorlopig nog niet in zicht omdat de markt daar te klein is. METAL De overname van de Pal fabriek in Slowakije is volgens Welschen een belangrijke toevoeging aan de Venrayse en Hamontse fabriek. Inalfa metal werkt o.a. voor NedCar. DAF. Xerox. Samsung, Philips, Auping en Vaillant. Inalfa heeft met de fabriek in Vrable nu voet gezet in centraal Europa. "De metaalindus trie in centraal Europa is een absolu te groeimarkt. Bovendien wonen daar 100 miljo'en mensen die aan het begin staan van een welvaartsgroei". Gezien de lagere lonen kan Inalfa op onderdelen concurerend werken. TOEKOMST De "spirit" van Inalfa is er niet naar om nu op de laueren te gaan rusten. Dat kan ook niet want de investeringen van de afgelopen jaren hebben gezorgd voor een laag ren dement. "Enkele procenten" aldus Welschen. Op langere termijn zal dal rendement wel omhoog moeten. De roof systems van Inalfa zijn nog steeds in ontwikkeling en a.s. vrijdag wordt door directeur Sevenstern van NedCar de nieuwe research en development afdeling van Inalfa Roof Systems. De huidi ge produktieplanning voorziet al een groei van 700.000 roof systems nu naar 1.2 miljoen in 1999. Behalve het schuifdak is Inalfa bezig met de ontwikkeling van een vouwdak/glasdak voor de mini cooper. "De mensen willen duidelijk meer fun" aldus Welschen. Roof Systems is daarom nog steeds een groeimarkt, ondanks de concurren tie van airco's in auto. Op dat gebied is Inalfa zich overigens ook aan het oriënteren. Verder zijn Japan en Duitsland voor Inalfa nog interessante mark ten. "Duitsland is de grootste markt in Europa, die we in het verleden bewust hebben laten liggen omdat de kans van slagen als kleine schuif dakenproducent te klein was. Duitsland is een moeilijke markt die nu pas opengebroken wordt. Ik zie daar kansen" aldus Welschen "die order komt wel een keer". Opmerkelijk is ook de laatste noviteit van Inalfa. Het toepassen van een schuifdak in de woning bouw. In plaats van een kantelraam zou in de woningbouw ingepast kunnen worden. Patenten daarvoor zijn inmiddels aangevraagd- Met dit idee wordt nog eens de "spirit" van Inalfa bevestigd. Het was eigenlijk wel een beetje moeilijk te vinden, het huis van het gouden paar GOOREN- DIN'GHS. Toch wonen ze hun hele huwelijksleven op dezelfde plaats, aan de Heesakker 17. De Heesakker zoek je in de Molenhoek in Oirlo. Maar het einde van die weg ligt in Castenray. Enigszins van de weg ligt hun boerderij, of w at daar nu nog voor hen over is. Nadat ze het bedrijf aan de kant hebben I gedaan, werd een gedeelte van hun boerderij omgetoverd tot een i riant verblijf waar ze tevreden terugblikken op hun leven. Bèr Gooren (79) is geboren en werken bij de lam Dinghs in Castenray. Cty dat bedrijf leerde hij ook zijn bruid kennen. Marie Dinghs (80). Zij was na het lager onderwijs naar de Huishoudschool gegaan om zich verder te verdiepen in alles, waar de boerenstand en vooral het boerenhuishouden voor deel mee kon hebben. Als de oorlog niet zo lang had geduurd met al die onzekerheden, dan was dit paar mogelijk eerder getrouwd. Maar op 16 augustus 1946 werd het 'ja'-woord gegeven. Het kerkelijk huwelijk werd onge veer een maand later voltrokken. Zij trouwden in. bij vader en moe der. zoals dat toen bij meerdere gezinnen gebruikelijk was. Dal

Peel en Maas | 1996 | | pagina 11