PEEL EN MAAS Vrije verkoop Schouwburg a.s. zaterdag van start I <3ÊD 33 Lustrumprogramma van Literair Café met veel hoogtepunten SA Inlooprepetitie voor toneelminnende jeugd Don Quichote en de opportunisten Optiek Verhoeven doet niet kinderachtig! "Verzoening over de graven heen' CDA wil meer kabel in buitengebied Tandarts praktijk wordt winkel WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING 'T VENROJS LAEVE GETAEKEND Ronde van Nederland door Venray Een knuffelbeer en 'n Ferrari OPTIEK VERHOEVEfl A s. zaterdag sluri de vrije ver- ioop van entreekaarten Voor de oorstcllingen van het nieuwe sei- :ocn in schouwburg De Beejekurf in lenray. Vanaf 10.00 uur kan ieder :en aan de kassa terecht voor kaart es van nog een groot aantal voor tellingen. Telefonisch reserveren .an die dag ook. maar dan pas vanaf 14.00 uur (tel 582468 of fax 12066). De verkoop gaat zaterdag gepaard net de nodige muziek. De foyer zal leze dag omgedoopt zijn tot 'Muziekcafé' Tussen 10.00 en 6.00 uur wordt er onder leiding van ,ex en Lynn Slcverink een muzikaal ifogramma geboden. Zij zullen dit jmmende seizoen na de diverse oorstellingcn ook voor aanvullend ■•Amusement in de vorm van Venrays) talent bicden Zo zullen a s zaterdag IIja roqué. Coy Koopal. Rachel rhijssen, Mirjam Aarts. Moniek 'eters en Marjolein Teepen een iptreden verzorgen. De meeste van icn zijn leerlingen van de zang- ichool van Lynn Steverink die tarnen met Jesse Jacobs-Stcverink 12 )i Autobrand Vorige week woensdagmiddag •mstrecks 16.20 uur moest de irandweer uitrukken voor een in irand staande personenauto aan de lavelstraat. De 48-jarige bestuur ster kon nog uit de auto komen. Jndanks dat de brandweer snel ter ilaatse was brandde de auto geheel tit en moest deze worden wegge- ileept. OöTzaak was kortsluiting en een ekkende benzineleiding. BI ness Brothers een speciaal optreden zal doen. Jesse Jqacobs is afkomstig van het Koninklijk Ballet van Vlaanderen. NIEUW Het programma voor het komende seizoen is overigens uitgebreid met Freek de Jonge. Hij zal op 15 november een try out doen van de Oudejaarsconference van 1996. Op zaterdag 28 september is er, i.s.m. hel Literair Café een optreden van Conny Palme en Adriaan van Dis. Verder is er voor 10. II en 12 december een "zeer bekende cabe- retier" vastgelegd. Wie dat is. zal pas in november, bij de start van de kaartverkoop, worden bekendge maakt. GROOT AANBOD Bij de start van de vrije verkoop is het aanbod aan kaarten voor diverse voorstellingen nog groot. Zo zijn er nog kaarten voor Herman van Veen, The Blues Brothers. Robert Long. De Berini's. Opera Tosca, West Side Story. Flairck, Operette Der Bettelstudent, Pater Moeskroen. Jules Deelder etc. Kortom, cabaret, opera, operette, dans, muziek in alle genres, de Venrayse Schouwburg heeft een breed aanbod voor een breed publiek. Mrs. Einstein Nieuwe literaire activiteiten op stapel Het Literair Café Venray-regio (aat, als de voortekenen niet ledriegen. een veelbelovend jaar tegemoet. Het bestuur is erin geslaagd om in het lustrumjaar 96/97 een programma van hoog [niveau samen te stellen met klin- ende namen. Dat blijkt uit het deze weck gepre senteerde programma 1996/1997. pe openingsavond op zaterdag 28 «eptember is meteen een uitschieter pet Conny Palmen en Adriaan van Dit duo komt naar Venray flank zij kantoor-boekhandel Martin tuypers Venray-Blerick en met Jnedcwerking met hel cultureel cen trum De Beejekurf Venray. Ponderdag 10 oktober verzorgt de België afkomstige schrijfster fieve Joris de schrijversavond in De Vitte Hoeve met muzikale mede- Werking van Ensemble kunsteducatie De Meander te flox meer. In samenwerking met cultureel centrum De Beejekurf komt Ivo de "ijs op dinsdag 26 november naar 'enray. Vrijdag 14 maart is de otterdam se dichter en schrijver Jules Deelder te gast in de Venrayse schouwburg. Enkele dagen later, rijdag 21 maart, houdt het Literair 'afé Venray-regio in samenwerking net de Adelbertvereniging Venray schrijversavond met Martin .os. Deze literaire happening wordt nuzikaal opgeluisterd door itrijkkwartet Adagio. BERTUS AAF.JES Op zondagmorgen 20 april heeft het Literair Café Venray-regio een zeer bijzonder muzikale-literaire bijeenkomst die in het teken slaat van het werk van de in Swolgen jverleden dichter-schrijver Bertus Aatjes. In restaurant La Rondine te Swolgen zingt Anita Bijvoet gedich- ;en van deze beroemde schrijver. >K getoonzet door dirigent Piet Kingma. Dat alles wordt qp de piano begeleid door Kire Petrovsky en ingeleid door Aafjes-kenner en vriend Anton Kroft uit Venray. Vrijdag 30 mei sluit niemand minder dan'de schrijfster Moniku van Paemel het literaire seizoen 1996/1997 af met een voordracht in De Witte Hoeve. De muzikale omlijsting wordt verzorgd door Anouk Haans (sopraan). ^Robbert Munse (bariton) en Micha van Weers (piano). LITERAIRE PRIJS De inmiddels niet meer weg te denken literaire wedstrijd voor ama teur-dichters en -schrijvers wordt ook dit seizoen gehouden. De uitrei king van de literaire prijs De Raadselige Roos vindt plaats op zondag 15 december in De Witte Hoeve onder muzikale begeleiding van Ad Haans. Het Literair Café is verder samen met de openbare bibliotheek Venray in maart 1997 betrokken bij de orga nisatie van een grote expositie over Limburgse literatuur in de biblio theek. Het Literaire Café kan al deze activiteiten organiseren dankzij onder andere de medewerking van kantoor-boekhandel Martin Cuypers. Cultureel Centrum Venray, de Adelbertvereniging Venray, de openbare bibliotheek en tal van musici in de regio. DONATEURS Daarnaast is de steun van dona teurs onontbeerlijk. 'Dankzij de vele donateurs wordt de geur van hoger honing in de literaire bijenkorf steeds sterker merkbaar', zegt voor zitter Paul van Doesum. In het logo van het Literair Café staat de tekst: 'Een geur van hoger honing'. Het is niet zomaar een dichtregel maar de beginregel uit 'Het lied der dwaze ta De Jeugdafdeling van toneelvereniging Ventiel kan terugzien op een zeer geslaagd seizoen. Afgelopen donderdag werd de eer ste repetitie-avond gebruikt om nog eens terug te kijken op dat seizoen. Voor alle aanwezige kinderen, ouders en bestuur reden genoeg om het nieuwe seizoen door te gaan met dit jeugdtoneel. Toch zijn er diverse kinderen afgevallen in verband met de over gang naar de middelbare sqjiool en kan Ventiel nog diverse jeugdle den gebruiken. Daarom is er op donderdag 5 september een inlooprepetitie in het repetitielokaal De Galmhut aan de Antoniusstraat (achter het Intervencollege). Daar kan iedereen, eventueel met de ouders, ken nis komen maken met Ventiel en haar aktiviteiten. Is dan de interes se voor het toneel gewekt, dan kun je je opgeven als lid en dit sei zoen meedoen met het jeugdtoneel. De repetities zijn elke donderdag van 18.30 tot 20.00 uur. Ben je 5 september verhinderd, dan kun je ook nog op 12 of 19 september de repetitie bezoeken. Opgeven als nieuw lid kan uiterlijk tot 26 sep-' tember. Wil je meer informatie hierover, dan kun je bellen met tel. 510609. bijen' van Martinus Nijhoff uit zijn bundel 'Nieuwe gedichten'. Inmiddels heeft het Literair Café al ruim 100 donateurs. Zij worden regelmatig op de hoogte gehouden van alle activiteiten en genieten altijd reductie op de entreeprijs, ook op de activiteiten die in samenwer king met de schouwburg worden opgezet. Mensen die donateur wil len worden kunnen zich melden bij het secretariaat: Rochusstraat 1. 5801 RR in Venray, tel. 0478- 582949. De kosten bedragen 25 gul den per jaar. EN VERDER Het Literair Café Venray-regio start binnenkort met een drie-maan delijkse bijeenkomst van regionale amateur proza- en poëzie-schrijvers. Tijdens deze bijeenkomst wordt het eigen werk met anderen besproken. Daarnaast start het Literair Café met huiskamerproza en -poëzie. In klei ne kring lezen de amateur schrijvers en schrijfsters voor uit eigen werk. Leden van het Literair Café zijn verder bezig met het opzetten van een poëzie-route door hel centrum van Venray, onder het motto van 'Lees een gedicht'. Tenslotte houdt hel Literair Café Venray-regio maandelijks een dicht regelwedstrijd in de Peel en Maas onder het motto 'Doe mee met het Literair Café'. Nadere informatie over het jaar programma is verkrijgbaar bij Toos van Ooi, tel. 0478-589352. Informatie over de andere activitei ten is verkrijgbaar bij Harry Theunissen, tel. 0478-582948. Snel Betrouwbaar REINIGING VAN KLEDING EN WONINGTEXTIEL KLEDINGREPARATIES Julianasingel 3, 5802 AS Venray Tel. 0478-582025 De CDA werkgroep Openbare Werken heeft bij burgemeester en wethouders aangedrongen op een maximaal mogelijke aansluiting van Venray en de kerkdorpen op het kabeltelevisienet van Mega. In een brief vraagt de werkgroep of het college bereid is om hierover samen met Mega Telediensten en de Stichting Kabeltelevisie overleg te voeren. Daarbij gaat de bijzon dere aandacht uit naar Vredepeel, Veulen en Smakt, die nog niet bekabeld zijn. Hetzelfde geld voor de zg. witte vlekken in het buiten gebied, waar eveneens geen aan sluitingen zijn. De tandartspraktijk van tan darts S. Billet aan de Poststraat wordt mogelijk een winkel in dameskleding en -accessoires. B en W zijn akkoord met de daar voor noodzakelijke bestemmings planwijziging. Mevrouw Cordang uit Grubbenvorst wil haar winkel Ricor van de Grolestraat verplaatsen naai de Poststraat. Het huidige bestem mingsplan staat detailhandel in het pand niet toe. B en W zijn deze week akkoord gegaan met een wijzi ging van hel bestemmingsplan. Het college vindt dat een winkel op de hoek cvan de Poststraat bijdraagt aan de opwaardering van de straat en één van de entrees van het win kelgebied goed markeert. Omdat het totale winkelaanbod niet toeneemt is de verhuizing evenmin in strijd met de Ruimtelijke Economische Structuurvisie 1995. Daarin wordt aangegeven dat hel huidige aanbod in de detailhandelsector ruim vol doende is en met nieuwe winkels terughoudend moet worden omge sprongen. Ook het feit dat de etalage van de winkel in de Poststraat komt en er aan de uitstraling van het woonhuis aan de Julianasingel hoegenaamd niets verandert, heeft bijgedragen tot het besluit van het college om medewerking te verlenen. In het pand is al jarenlang een tandart- sparktijk gevestigd. Naar verluidt verhuist tandarts S. Billet naar het gezondheidscentrum in het voorma lige PTT-gebouw aan de Prins Hendrikstraat. Bestuurder reed door Een 53-jarige bestuurder van een personenauto uit Heide veroorzaak te op de kruising Eikenlaan- Leunseweg, net voor het politiebu reau, een aanrijding. Hij verleende geen voorrang aan een personenauto bestuurd door een 35-jarige inwoner van Sevenum. Het ongeluk gebeur de in de nacht van vrijdag op zater dag rond 02.50 uur. De veroorzaker reed door maar het kenteken van de auto kon aan de politie worden doorgegeven. Die wist de man bij zijn woning aan te houden. De poli tie constateerde dat de man had gedronken. Hij moest de blaastesten ondergaan, kreeg proces-verbaal aangezegd voor drankgebruik, het wegrijden zonder dat zijn identiteit was vastgesteld en het veroorzaken van een aanrijding. DONDERDAG 29 AUGUSTUS 1996 Nr. 35 HONDERD ZEVENTIENDE JAARGANG In de raadsvergadering van dinsdag en de daarop volgende extra vergadering van de commis sie algemene zaken stonden ze tegenover elkaar: de naïeven en de realisten. De principiëlen en de redelijken. Don Quichote en de opportunisten. De ene groep wil GS van Limburg het liefst aan de sabel rijgen en kiest voor de aan val, de andere denkt dat er toch niets meer aan te doen is en je er nu maar het beste van moet maken. Wat is wijsheid? (door Bert Albers) De gemeente Venray is verraden, verkocht en met een mes in de rug gestoken. Door de provincie Limburg. GS van Limburg hebben in een één-tweetje met de Brabantse collegae de gemeente Vierlingsbeek in z'n geheel aan Boxmeer toegewe zen. Officieel is het slechts een advies van de beide provinciebestu ren aan staatssecrataris Van de Vondervoort van Binnenlandse Zaken. Die zal dat met 99% zeker heid wel overnemen. Temeer daar mevrouw de staatssecretaris van het spel op de hoogte was. Er is formeel niets aan de hand. De staatssecretaris heeft immers GS van Noord-Brabant de opdracht gegeven de herindeling van Vierlingsbeek 'ter hand te nemen". Weliswaar met de toevoeging om de provincie Limburg daarbij te betrek ken. En met op de achtergrond de motie Franssen. Daarin draagt de Tweede Kamer de staatssecretaris op bij de herindeling als dat kan rekening te houden met de geöriën- teerdheid van de afzonderlijke ker nen in Vierlingsbeek. Aan al die voorwaarden is vol daan. Daarover hoeft de gemeente zich dus niet druk te maken. En één tweetjes komen wel vaker voor. Dat spelletje heet politiek, dat weet iedereen, ook de leden van de Venrayse gemeenteraad. Maar het wordt anders wanneer je zelf de dupe wordt van zo'n spelle tje. Dan voel je je verkocht, verra den en in een hoek gezet. Terwille van 'bestuurlijke overwegingen van een hogere orde", zoals de gemeente cynisch schreef in haar brief aan de staatssecretaris. Dat heeft het colle- KINDERACHTIG? Alle kinderbrillen inclusief onbreekbare glazen met een stoeisterke krasvaste laag Fl. 198,- Bij aankoop van een kinderbril in augustus en september reservebril met onbreekbare glazen Fl. 99,- Snelle beslissers ontvangen 'n leuke knuffelbeer of een Ferrari speelgoedauto t.w.v. Fl. 30,- ;.X Grotestraat 48, Venray ge ongetwijfeld gevoeld en dat gevoel heerste dinsdag ook in de Venrayse gemeenteraad. Alleen wenste niet iedereen dat gevoel in daden om te zetten. En zo kwam het tot een splitsing tussen de rationalis ten en de emotionelen. Onder aan voering van 'Don Leo Quichote' wilden VVD. D'66 en Samenwerking de staatssecretaris te lijf. Om te laten zien dat Venray zich niet laat kennen. Om te laten horen dat de provincie een vies spelletje heeft gespeeld. Om te tonen dat de gemeenteraad het hoogste bestuurs orgaan in de gemeente is. Tegenover hen de fracties van de coalitie. Partij van de Arbeid en CDA. Die ook vinden dat de provin cie zich van haar slechtste kant heeft laten zien. Jarenlang samen optrek ken en dan ineens overlopen naar het andere kamp. Ook deze fracties hebben vragen over 'koehandel', 'deals' en 'hogere politieke overwe gingen'. Maar ze kiezen voor de weg van het verstand. Je doet er toch niets meer aan, het is vechten tegen windmolens. Begrijpelijk, maar erg naïef. Je kan beter probe ren er nog een positieve draai aan te geven. De provincie heeft weer iets goed te maken nu. En dat kan nog best 'ns van pas komen. Wat is wijsheid? Frontaal ten aan val of wachten op je kans in de toe komst. Naïef maar wel duidelijk, of realistisch maar niet erg overtui gend. Voor de herindeling van Vierlingsbeek maakt het weinig meer uit. Dat is een gelopen race. Bij volgende excercities zal blijken hoe Venray's positie is. Wapenbroeders kunnen betere wegen bewandelen Onderstaand artikel is geschreven naar aanleiding van de "harte- kreet" van de Venrayse bond van Wapenbroeders in een bericht, vori ge week in Peel en Maas, waarin "de verzoening niet alleen over de Duitse graven" wordt belicht door Frits Hovens Van verzoening over de graven heen is sprake sinds 1963 toen, mede op initiatief van pastoor Janssen van Ysselsteyn en de beheerder van het Duits kerkhof, kapitein Timmermans, de eerste groep Duitse jongeren kwamen werken op het kerkhof. Sinds die periode is er een uitwisseling ontstaan tussen o.a. de Ysselsteynse gemeenschap met die van het Duitse Bonnbruck. De eerste dodenherdenkingen op het kerkhof in Ysselsteyn wareti pover van opzet maar werden in de loop der jaren steeds uitgebreider. Daarbij werd via het Duitse legeronderdeel in Budel contact gezocht met het Gewest Limburg van wat nu de Bond van Wapenbroeders heet. Die contac ten, met Lt. kolonel De Brouwer leidden ertoe dat sinds 1982 enkele afde lingen van de Bond van Wapenbroeders medewerking verlenen aan de her denkingen op het Duitse kerkhof. Iets wat door de Duitse overheid zeer op prijs wordt gesteld. Het initiatief van de Bond van Wapenbroeders in Venray om de doden herdenking op het Engelse kerkhof nieuw leven in te blazen, midden tach tiger jaren, is zeer lovenswaardig. Ook het feit dat oorlogsweduwen in Venray het graf van hun dierbaren kunnen bezoeken is een goed initiatief. Dat laatste geldt ook voor de gedachte om Duitsers en Engelsen geza menlijk de doden op het Engels kerkhof te laten herdenken. Het is alleen jammer dat de Bond van Wapenbroeders de vermelding in een persbericht als eerste stap daarin neemt. De Duitsers hebben in het ver leden contact gezocht met de Bond van Wapenbroeders om hun herdenking bij te wonen. Contacten die er nog zijn. Contacten die men had kunnen gebruiken om zo dit onderwerp bij de Duitsers aan te kaarten. Via het Duitse oorlogskerkhof liggen in Venray diverse goede contacten met de Duitse Ambassade. Ook die hadden aangewend kunnen worden om een verzoek in te dienen. Het ligt nu. na 50 jaar. schijnbaar nog steeds gevoelig dat Duitsers en geallieerden gezamenlijk hun doden herdenken. De aanwezigheid van een hoge Duitse militair op de dodenherdenking in Margraten, is een eerste stap. Verder is nog het gegeven dat in Nederland meerdere Britse kerkho ven zijn. Moeten de Duitsers bij alle herdenkingen aanwezig zijn of zou dit symbolisch beperkt moeten worden tot een. Vragen, die niet via een pers bericht opgelost worden. Inbraak in schaftkeet Weer werd ingebroken in een schaftkeet van de gemeentere op een terrein aan de Testrik staat. De deur was geforceerd en er werden enkele gereedschappen gestolen. De totale schade voor de gemeente bedraagt ƒ1.500,-. Inbraken in kantines In de nacht van vorige week woensdag op donderdag was door inklimming toegang verkregen tot de kantine van de Tennisclub Ysselsteyn. Ontvreemd werd een klein geldbedrag (ƒ40,-), terwijl de inbreker ook nog tijd had gehad een flesje bier leeg te drinken èn een reep Mars te nuttigen. In de nacht van donderdag op vrij dag werd ingebroken in de aan de Sportlaan gelegen kantine van de honkbalvereniging. De inhoud van het telefoonpotje, naar schatting ƒ40,- werd meegenomen. Verder werden twee cd's meegenomen^ Waarschuwing baatte niet Klachten van muziekoverlast van uit een personenauto in de nacht van dinsdag op woensdag, was voor de politie aanleiding om de eigenaar, een 47-jarige Venraynaar, te verzoe ken de muziek zachter te zetten. Hieraan voldeed de bestuurder. De politie gaf de man, omdat ze een dranklucht waarnamen, het advies om niet te gaan rijden. Toen de poli- tie een halfuur later de auto zag rij den in de Hoenderstraat, werd die aangehouden. Blaasproeven recht vaardigde een rijverbod van zeven uur plus proces-verbaal. Klimtoestel vernield Er werd namens het bestuur van de openbare school in Brukske aan gifte gedaan van vernielingen van een klimtoestel. Een zg. modelauto werd uit de grond getrokken. De schade bedraagt ƒ1.500,-.

Peel en Maas | 1996 | | pagina 11