OpruimfMg Fietsvierdaagse traditioneel succesvol Reuzenrad weer terug in Venray Kleine klokhistorie Hoge respons afval- enquête 'T VENROJS LAEVE GETAEKEND Politie Basiseenheid Venray Je wilt graag weten hoe je economie in'de praktijk werkt Venray stopt rupsenbestrijding Omroep Venray Beestfeest en Mannen met Baarden Oud papier PEEL EN MAAS Donderdag 18 juli 1996 - Pagina 5 Zwartrijders zitten organisatie dwars Gemeente en directie van de schouwburg zullen al het mogelij ke doen om te zorgen dat de Fietsvierdaagse De Peel ook vol gend jaar gebruik kan maken van schouwburg en Schouwburgplein. Dat hebben zowel wethouder Driessen van openbare werken als schouwburgdirecteur Peter de Neef de Venrayse organisatie van het evenement verzekerd. Volgens woordvoerder Verberkt van de Fietsvierdaagse heeft de schouwburgdirectie beloofd de data van volgend jaar. 22 tot en met 25 juli. door te geven aan het bureau dat het bouwmanagement voert. De Venrayse werkgroep is blij met die erkenning. "Het gaat ons niet alleen om schouwburg. Daarvan gebruiken we in principe alleen de foyer en de toiletten. Het is het totaal; het plein ervoor, de ligging in centrum, de parkeergelegenheid. Daarvoor zijn in Venray nauwelijks alternatieven. We hebben aandacht gevraagd en gekregen. Voor het overige is het afwachten". De elfde editie van Fietsvierdaagse De Peel was opnieuw een succesvolle. Het aantal deelnemers is weer gegroeid in ver gelijking met I994. Dinsdag startten vanuit Venray 2I00 fietsers, vrijdag Terwijl de berijders pauzeren staan de stalen rossen in Itet gelid in de foyer van de schouwburg. Met uitzondering van woensdag trof de organisatie het met het weer. waren dal er 2700. Dat zijn er slechts 500 minder dan vorig jaar. toen het recordaantal van 3200 werd gehaald. Dit aantal was echter te danken aan de extra route over luchtmachtbasis De Peel op woens dag. Alleen al deze route trok vorig jaar 800 dagfietscrs. De elfde fietsvierdaagse vanuit Venray is zondereen enkel incident verlopen. "Dat is op zich geweldig, alleen natuurlijk jammer voor de mensen van de EHBO. Die hebben vier dagen met de armen over elkaar moeten zitten", zegt een tevreden Nol Verberkt. De werkgroep is bij zonder tevreden over de inzet van de vele vrijwilligers en roemt het ver antwoordelijkheidsgevoel bij de deelnemers. Uit een anoniem gehouden controle door de Venrayse afdeling van Veilig Verkeer Nederland bleek dat de fietsers zich keurig aan de verkeersregels hiel den. met uitzondering van hel han den uitsteken. Veilig Verkeer Nederland zal volgend jaar een prijs ter beschikking stellen voor de deel nemer die hel meest veilig fietst. De organisatie wil komend jaar de aan dacht vragen voor het (gratis) parke ren. Steeds meer deelnemers komen van ver en brengen de fietsen op een fietsdrager mee. Vier dagen achter een de auto parkeren is dan duurder dan meefietsen. Dankbetuiging f|0tS- De stichting Fietsvierdaagse viprrtónsp ^ec' Werkgroep Venray bedankt alle p\p pp pi onderstaande voor de steun en bijdrage aan LA: I ccl ons evenement. Gemeente. Politie. Rode Kruis. E.H.B.O., V.V.V. Venray. de Media. Juwelier Verlinden, S.N.S, Bank. Intratuin, "Bergcrheidc". Poels 2 wieiers zijn 2 reparatieteams. "Mabelle". "Magnifique". Winkeliers vereniging Venray. Bakkerij Pijpers. Rabo Bank. Heinekcn. O.V B Oostrum. City Stomerij. Alcast B V Automobielbedrijf Nabuurs B V. Speciaal woord van dank aan Frans v.d. Heuvel, al onze medewerkers en aan iedereen die, op welke manier dan ook. heeft bijgedragen aan dit fantastisch geslaagde evenement. Fietsvierdaagse De Peel Werkgroep Venray ZWART Kritische noot tussen alle loftui tingen: het toegenomen aantal zwartrijders is de Venrayse organi satie een doorn in het oog. "De Fietsvierdaagse is een evenement voor iedereen. Door de inzet van vele vrijwilligers kunnen we de deelname betaalbaar houden. Voor vier gulden per dag kan een volwas sene meedoen Mensen die niet betalen profiteren van het werk van de vrijwilligers. Ik wil het woord 'asociaal' niet gebruiken, maar het zit ons wel dwars", wil Verberkt namens de werkgroep kwijt Hij erkent dat er formeel weinig of niets tegen te doen is. Iedereen mag op de openbare weg fietsen. Het enige wat misschien helpt is de sociale contro le onder de fietsers. Tip van de week Sleutels van het kontakt Als u uw auto verlaat, zet dan altijd de motor af, haal de sleutels van het kontakt en sluit de auto af. Het lijkt haast overbodig u hierop te attenderen, maar in de praktijk blijkt dat mensen vaak heel erg slordig zijn in dit soort dingen. Vorig jaar zijn op deze manier enkele auto's gestolen. Het is een regelrechte uitnodi ging tot diefstal van spullen uit uw auto. Ook kunnen er door uw slor digheid grote ongelukken gebeu ren. Kinderen en kwajongens kunnen achter het stuur gaan zit ten, met alle gevolgen van dien. En denkt u ook eens na over de houding van de verzekerings maatschappij wanneer schades aan uw grote nalatigheid te wij ten zijn. De kans is groot dat u voor alle kosten opdraait. Voorkoming misdrijven: een zaak van de politie en U! Politie Basiseenheid Venray Leunseweg 4 Postbus 525 5800 AM Venray Telefoon: 0478-531111 Containerbrand De Venrayse brandweer werd dinsdag omstreeks 18.15 uur gealar meerd voor een in brand staande container met afval. De container stond bij een bedrijf aan de Acaciastraat. De schade bleef beperkt; de oorzaak is onbekend. Tentoonstelling 'Van luidklok tot carillon' in Freulekeshuus De geschiedenis van de luidklok gaat terug tot ver voor hel begin van onze jaartelling, maar waar zij is ontstaan is in de nevelen van een grijs verleden verdwenen. Zeker is, dat er in China tijdens de Xia- en de Shangdynastie (11-16e eeuw v. Chr.reeds prachtige bronzen luid- klokken werden aangetroffen. Oorspronkelijk werd klokkenge lui gezien als een probaat afweer middel legen boze geesten, die in de ruimte hun domicilie hadden. Door veel en vooral hard gelui dacht men het gespuis van boze geesten op een veilige afstand te houden. Pas veel later werden klokken ook gebruikt om de bevolking in kennis te stellen van officiële aangelegenheden. Het Christendom nam veel oude gebruiken van de bevolking over. Zo ook het klokluiden. Eén van de bevorderaars om grotere klokken met verder dragend geluid in de kerktorens te hangen, was e man only Grote merken, kleine prijzen. Nu heeft u de kans om zeer voordelig mode te kopen. Venray Grotestraat 27 telefoon 0478 583938 Speciale afdeling mor de bruidegom Paulinus van Nola (353-431 na Chr.). In de belevingswereld van de mensen uit de middeleeuwen speel den klokken een belangrijke rol en zeker als deze. zoals kerkklokken, gewijd waren. In hun niet aflatende strijd tegen demonen en ander gespuis, dat van tijd tot tijd tussen de maan en de aarde rondspookt e, werden al snel bovennatuurlijke krachten aan gewijde klokken toe gekend. Zo was het bijvoorbeeld Thomas van Aquino (1225-1274) die schreef: 'Men moet in overwe ging nemen, dat met toelating van God, demonen een verstoring van de lucht kunnen veroorzaken, win den opwekken en bewerken en dat er vuur van de hemel valt'. Mede als gevolg hiervan werden nog lang bliksem, donder, hagel en zelfs epidemieën als pest en rode loop gezien als restanten van hogere krachten van de eens uit de hemel verdreven Lucifer en zijn compa- nen. In overeenstemming met. maar ook als uitvloeisel van het voor gaande. werden de klokken in de Sint Petrus-Bandentoren geluid in tijden van onweer, hagel, onraad, brand of ter bevordering van de vruchtzetting van het op de akkers in bloei slaande koren. Om de ziel van de overledene als het ware door een wolk van gewijde klanken te omgeven. werden overleden parochianen na hun dood overluid. De tentoonstelling 'Van luidklok tot carillon' (vijf eeuwen klokgelui in Venray) is lot en met 25 augustus a.s. te zien in het museum 't Freulekeshuus, Eindstraat 8. Geopend (met uitzondering van 3 en 4 aug.) elke woensdag-, zaterdag en zondaemiddag van 14.00 tot 17.00 uur. HAVO/VWO'ers m/v Hen slechte zomer en een kleding zaak blijft al gauw met een hele partij luchtige bloesjes zitten. Toch is bel weer een economische factor die je in maar weinig school boeken aantreft. Dus leer jc er als HAVOWWO'er alles over hij de Rabobank. Je leert dat je regelma tig bij" je klanten langs moet gaan. Om re horen hoe het gaat. Kn te kijken of je in actie moet komen. Je loopt stage door de hele bank heen. Hn ziet dat |C zelf het initiatief moet nemen. Je komt met ideeën, advie zen en plannen voor onze klanten. Want de Rabobank is een bank van mensen en voor mensen. Met een sterke binding met de lokale markt. |e werkt daadwerkelijk met klanten samen. Met de zakelijke, maar natuurh|k ook inti de particuliere. Je sluit een lcer-/arbeidsovereen- komst met ons af voor maximaal 32 uur per week. In twee jaar kom je van alles te weten over het bank wezen. De theorie via de Stichting Ecabo. De praktijk natuurlijk bij ons. Wij betalen je Ecabo-opleiding en je krijgt gewoon salaris. Je laat ons tijdens je opleiding zien dat je klantgericht denkt en werkt. Dat je commercieel, ambitieus, leergierig en creatief bent. Dat je durf hebt. Dan ki|ken we na je opleiding samen wat je mogelijkhe den zijn. Rabobank Venray-Oostrum Je doet dit jaar eindexamen HAVO of VWO en je hebt economie in je pakket. |e bent niet ouder dan 23 jaar en geïnteresseerd in ons aan bod. Stuur dan je brief met c.v. op korte termi|n naar de directie van Rabobank Venray-Oostrum BA, Postbus 64, 5800 AB Venray. Kermisprogramma met weinig verrassingen Het Rou Royale, het grootste reuzenrad van Nederland, is één van de trekpleisters van de kermis 1996 in Venray. Vanuit de gondel ligt Venray 50 meter lager aan de voeten van de inzittenden. De Evolution is een andere topper. Op de pleinen en in de Raadhuisstraat staat ook dit jaar het maximale aantal van 60 attracties. Het Lunapark van de familie Reemer verschijnt in een nieuw jasje. De eerste zondag van augustus is het traditioneel kermis in Venray. Anno 1996 is op zondag de kermis al halverwege en neemt het feest bijna een hele week in beslag. Dit jaar is het vroeg kermis; als wethou der van dienst Jan Driessen vrijdag het spektakel opent, is augustus pas twee dagen oud. Tot en met woens dag 7 augustus wordt het centrum in beslag genomen door muziek, lam pen, rondtollende machines en veel mensen. DETAILS Het vorige week bekend gemaak te programma is in grote lijnen het zelfde als voorgaande jaren. Pleinen en route zijn onveranderd, de invul ling slechts op details Het verschil met attracties van vorig jaar is dat hel allemaal hoger, harderen verder gaat. Zo lijkt de Move It die op het Raadhuisplein staat, veel op de Spin Ball van vorig jaar. Ook het reuzen rad staat op hel Raadhuisplein. Het publiek vindt hier verder het spook huis, een vlucht-simulator en op de kruising Raadhuisstraat/Stationsweg de Break Dance. Op het Raadhuisplein hebben kinderen hun De kinderbus Flying Dutchman staat dit jaar op hel Schouwburgplein. eigen hoek, met de attracties Miami Beach, een mini-rad, de mini-bots auto's en de Saturn. De bij de kinde ren populaire vliegende bus Flying Dutchman staat niet op het Raadhuisplein, maar heeft een plaatsje bij de grote jongens op hel Schouwburgplein. Samen met de Evolution, één van de toppers momenteel op Nederlandse kermis sen, en de vernieuwde Cakewalk, ofwel hel Lunapark. NIEUW FRONT De families Reemer en Janvier staan al decennia lang op kermissen in heel Nederland met hun attractie waaraan in al die tijd nauwelijks iets is gewijzigd. Dit jaar is hel Lunapark dan toch anders: in plaats van de gesloten entree is er nu een Ruim 400 Venrayse hoogbouwbe- woners hebben hun ervaringen met de kleine GFT-emmer kenbaar gemaakt. Van de 856 verstuurde vra genlijsten zijn er 410 ingevuld retour ontvangen: een respons van Alc/(. Dat heeft de gemeente dinsdag bekend gemaakt. De resultaten van de enquête worden pas in september verwacht. In het najaar van 1995 stelde de gemeente aan bewoners van hoog- bouwwoningen containers van 25 liter ter beschikking voor het gescheiden bewaren van groente-, fruit- en tuinafval. Door middel van een enquête wilde de gemeente ach terhalen wat de ervaringen zijn met de kleine GFT-emmer. Aan de hand van de resultaten bekijkt de gemeen te of het systeem van de hoogbouw- complexen ook op andere plekken in Venray kan worden ingevoerd. De enquêteformulieren zijn in het weekeinde van 14 "juni verstuurd. Ervaringen met het systeem van afval inzamelen konden uiterlijk 1 juli bij de gemeente kenbaar worden De beste tijd De Beste Tijd is een wekelijks radioprogramma voor ouderen van Omroep Venray met nieuws, aktu- aliteiten. interviews, over alles wat ouderen zoal bezig houdt. Maandag 22 juli is onze gast pater Verbeten, oud-pastor uit Smakt. Met hem praten we over 'ouderen en de kerk'. Zijn stelling is: 'hel leven is een gave... je kunt je handen uits trekken en de gave in zijn geheel aannemen, of...' De Beste Tijd -rechtstreeks uitge zonden op maandag 22 juli a.s. tus sen I 1.00 en 12.00 uur op de kabel 102.4 of FM 90.2. natuurlijk Omroep Venray! gemaakt. 405 bewoners leverden de formulieren tijdig in. De vijfentwintig prijswinnaars van de 'groene' prijzen (bloemen/platenbonnen plus een verzorgde dagtrip naar de compost- fabriek in Bleyick) zijn inmiddels bekend; zij kunnen hun geschenk afhalen bij de Publieksbalie in hel gemeentehuis. helemaal open front gekomen. Het publiek kan zo van buiten af zien wat er zich binnen afspeelt. Het park heeft dit jaar een jubila ris bij zich. Joep Muurmans. mede werker van de familie Reemer. komt voor de vijftigste keer met de cake walk naar Venrayse kermis. Op het Schouwburgplein staal uiteraard de Turbo Polyp, ook al zo'n kermis-klassieker. Het Henseniusplein biedt onder meer plaats aan de Crazy Jumper. De Grote Markt is van oudsher de stek voor de autoscooters, de rest van de markt wordt ingevuld door de snel ronddraaiende Blower en enkele spelattracties. Het kruisboogschie- ten is terug en verder is er een smashball-game. De attracties op de Grote Markt en het Raadhuisplein worden verbonden door een keten van eet- en drinktentjes. spelattrac ties en gokzaken in de Raadhuisstraat. MAXIMUM De kermis in Venray wordt vrij dag 2 augustus om 16.00 uur geo pend door wethouder Driessen bij het vernieuwde Lunapark. Daarna is de kermis tot en met woensdag elke dag open van 10.00 tot 01.00 uur. Alïeen zondag begint de kermis pas om 13.00 uur te draaien. De tarieven voor de attracties zijn vastgesteld op maximaal 2.50 per rit. Alleen de Evolution mag 3.- kosten. De kin derattracties mogen maximaal 1,25 per rit vragen. Vrijdag 19 juli. begin van de bouwvak met Mannen met Baarden. Aanvang optreden rond 18.00 uur. Mannen met Baarden brengen vro lijke (oud-)Nederlandse muziek op gitaar en accordeon. Happy Hour Vernielingen Een 43-jarige man uit Venray deed aangifte van vernielingen, aan zijn aan de Veulenseweg geparkeer de personenauto. De rechterzijde van de auto was met een scherp voorwerp bekrast. Een 30-jarige plaatsgenoot deed aangifte dat zijn aan de Raadhuis straat geparkeerde personenauto door hem vernield was aangetrof fen. Uit sporen viel op te maken dat over de auto was gelopen. De ver nielingen waren in de nacht van vrijdag op zaterdag gepleegd. Poging inbraak auto Een 47-jarige inwoner van Oirlo deed aangifte van poging tot inbraak in zijn aan de Gertrudisstraat in t Oirlo geparkeerde auto. Met een schaartje.(delen daarvan bleven in het slot achter) was getracht, zowel het linker- als het rechterslot van het portier te forceren, maar dat was niet gelukt. van 17.00 tot 18.00 uur. Gegarandeerd gezellig. Zaterdag 20 juli. de tweede editie van het Beestfeest. Loek, Sander en de zijnen hebben hard zitten denken om er iets moois van te maken. Er is een Happy Hour, van 22.00 tot 22.30 uur en van 00.00 tot 00.30 uur. Verder een fooienpot die door de klant gewonnen kan worden. En natuurlijk veel goede muziek, veel gezelligheid. BASKETBALL-VERENIGING Aanstaande zaterdag 20 juli is het weer de derde zaterdag van de maand. Wij komen dan oud papier ophalen in de wijk die omsloten wordt door de volgende straten: Julianasingel (vanaf Zuidooster). Raadhuisstraat. Dr. Kortmannweg. Industriestraat. Nieuwe Maasheseweg. Oostsingel. Min Ch. de Ruysstraat. Kolkweg. Ook in de hier genoemde straten komen wc hel papier ophalen. U kunt uw papier vanaf 09.30 uur buiten zetten Voor eventuele verdere inlichtingen kunt u kontakt opnemen met Tineke Lamers. tel. 81445.

Peel en Maas | 1996 | | pagina 5