We blijven aan de weg timmeren" Rhy/hm$Ja% Grootse expositie van Tsjechische en Slowaakse kunstenaars Industrieel erfgoed in het middelpunt 99 historie ÜIXMfl Vënray'96 BPiü&9 bedankt Start verpleeghuis Helden UW Politie Basiseenheid Venray 'T VENROJS LARVE GETAEKEND Venray: enquête naar gft-l:iakken Foto/dia middag van het Lourdescomité EL EN MAAS Donderdag 20 juni 1996 - Pagina 5 Pag: Jubilerende VVV gaat niet op de lauweren rusten rdt ,1 in 1921 werd er in Venray proken over de oprichting van ken WV. Daarna werd het rustig, herhaalde zich enkele malen. 1938 werden de zaken serieu- aangepakt maar de oorlog tide roet in het eten. In 1946, lens de wederopbouw werd de vaijV opnieuw opgericht, dsdien vervult de VVV een niet er weg te denken rol in de pro- tie van Venray. Nu, vijftig jaar tr, doet de VVV echter meer l Venray promoten. IJZONDERE ORGANISATIE Ie VVV mag zich een bijzondere unisatie noemen. De vereniging it slechts enkele leden (het (tuur), vier medewerkers en een Je groep vrijwilligers. Vooral die L jste groep drukken een grote mpel op de VVV. De vrijwilligers richten allerhande werkzaamhe- Idie binnen elke andere organisa- [loor professionele krachten wor- i gedaan. Omdat de financiële Idelen van de VVV beperkt zijn. I deze krachten echter onmisbaar, itaken van de vrijwilligers zijn i ook zeer breed en variëren van jewerk tot het uitzetten van fiets- wandelroutes. TAKEN let takenpakket van de VVV tond in het verleden uit het pro ten van Venray. Tegenwoordig n die taken veel verder. Behalve ir informatie kan men in Venray terecht voor alle nodige infor- ;ie van heel Nederland. "Wij wil geen nee verkopen" laat balie- lewerkster Marga Valckx weten, verwijzen de mensen of door of ken het voor de mensen uft. lendien kunnen we. als iemand folder over Friesland vraagt, r hen een arrangement regelen", dere aktiviteiten zijn het samen- len van fiets- en wandelroutes, litgifte van een stadsplattegrond, verzorgen van theaterboekingen, rkoop van ANWB artikelen, en ||pV geschenkbonnen. Al deze iviteiten zijn er ook op gericht financiële middelen te verwer- om zo ook aktivityeiten te kun- i ontplooien die niet direkt geld I everen. I PROBLEEM )e financiën van de VVV vormen look een probleem. De politiek, Jat ook de landelijke organisatie professionalisatie. De VVV is ter afhankelijk van bijdragen van sneente en donateurs, en uit de jen van de diverse akti viteiten. Zo rmt de VVV geschenkbon een pngrijke bron van inkomsten. YW. Rondom het jubileum van de VV worden nogal wat vraagte- ns gezet. De VVV zou voor de irlog al aktief zijn geweest. Ïit laatste klopt ook. De VVV haar huidige vorm, is echter 1946, direct na de oorlog gericht. Hieronder in het kort n overzicht van wat er van 20 tot 1946 gebeurde. Op 17 januari 1920 kunnen we Peel en Maas een kleine adver- Uie de volgende tekst lezen "Zij e Lid wenschen te worden van ne Vereeniging ter bevordering 'tl het Vreemdelingenverkeer in nray, worden verzocht zich op te 'ven bij een der Heeren: H. rjeugen. J.E. Poe Is, H. Janssen Een week later wordt aangekon- dat de vereeniging een 30 tal den en een voorlopig bestuur eft. Daarna wordt het stil en lurt het tot 1938 voordat in twee gels Peel en Maas het nieuws ordt geschreven dat Alhier •staan ernstige plannen tot richting eener Vereeniging 'enray Vooruit". De vereniging wordt inderdaad igericht en een van de doelen is enheid en vooruitgang te bren- n in het publieke leven van :nray". De oprichtingsvergade- ng op 7 juni 1938 werd afgeslo- n met "Moge Venray Vooruit een hoone toekomst hebben en veel reiken!" Helaas, twee jaar later as het oorlog en de aktiviteiten agneerden. In 1946 werd de draad weer itgepakt en in Peel en Maas van juni valt te lezen dat enkele tgen eerder "Venray Vooruit" erd heropgericht. Daarbij was )k de algemeen directeur van het imburgsche Vreemdelingen ïrkeer. waarmee de Venray )oruit als VVV ook een feit erd. Opvallend was dal toen werd pleit voor samenwerking met verloon. Een kwestie die nu nog een rol speelt. Vernielingen Jen 34-jarige inwoner deed aan- le dat het afgelopen weekend zijn i de Bazuinstraat geparkeerde sonenauto met een scherp voor- rp was bekrast. Hoe groot de iade bedraagt kon nog niet wor- n aangegeven. De huidige huisvesting van de VVV begint langzaam te klein te worden. "Het is alleen jammer dat die VVV bonnen in Venray niet overal in te leveren zijn. De kans dat het geld buiten Venray uiteindelijk besteed wordt, is daardoor veel gro ter". Aan het woord is voorzitter Erik Peters van de VVV Venray. Peters geeft hiermee aan dat lokale ondersteuning van de VVV ook in het eigen belang van de ondernemer is. Erik Petërs vervult de voorzitlers- funktie nu bijna twee jaar en weet al aardig de weg in de wereld van de VVV. die niet bij de grenzen van Venray stopt. Zo hoopt Peters dat de gelden van de gemeente Venray. die tot nu toe naar de Streek VVV gingen, ook bij de VVV in Venray terecht komen. "Venray zal als A-kantoor de kleine re VVV's in de regio moeten gaan ondersteunen. Dal kan niet met de huidige middelen dus is het logisch dat die gelden in Venray blijven". TOEKOMST Volgens Erik Peters is het nu. na vijftig jaar, niet zo dat de VVV op haar lauweren kan gaan rusten. "In tegendeel, we moeïen aan de weg blijven timmeren". Volgens Péters verandert de rol van de VVV in Venray de komende jaren steeds meer. Al eerder wees hij op de regiofunktie door het wegvallen van de -streek VVV. De rol van evene mentencoördinatie die de VVV met de ACE vervult zal verder worden uitgebreid. "En dan is er nog de centrale rol die de VVV moet gaan spelen in de promotie van Venray. zoals die ver woord is door de politiek. De VVV wil die rol wel gaan vervullen en is daar mijns inziens kwalitatief toe in staat. Kwantitatief is dat nog afwachten omdat nog niet duidelijk is welke taken de VVV in de toe komst gaat vervullen. Maar dat betekent wel uitbreiding van finan ciële middelen maar ook uitbreiding van huisvesting. De VVV is momenteel gehuisvest in de Latijnse School aan het Henseniusplein. Een fraai pand met een ideale ligging maar. als men de diverse ruimtes bekijkt, begint de VVV nu al uit haar jasje te groeien. Peters sluit verhuizing op termijn dan ook niet uit. De aktiviteiten ronde de Dag van de Architektuur 1996 worden in Venray in het leken van hergebruik van oude gebouwen en industrieel erfgoed geplaatst. De Kring BNA Noord- en Midden Limburg organiseert een expositie en lezingenprogramma op 28 juni 1996 in het St. Jozefklooster, tevens wordt er een wandel- en fietsroute gepresenteerd. De Expositie in het St. Jozefklooster bestaat uit de series foto's die drie fotografen van dit leeggekomen klooster gemaakt heb ben. Daarnaast komen een achttal projekten van hergebruik van oude of industrieele gebouwen aan bod. De foto's van het klooster tonen de situatie, kort nadat het gebouw leeg kwam te slaan. De projekten worden* Mei de Aixam rijdt u zonder rijbewijs, met 45 km/u, veilig over fietspaden, door steden en over binnenwegen De Aixam brengt u en uw bagage overal worm en droog naartoe. Jat^' It! Auto Lenders Wilhelminastraat 29a, Venray, tel. (0478) 511113. aan de hand van tekeningen en foto's gepresenteerd. Ook het lezingenprogramma draait om het hergebruik van bestaande gebouwen. De sprekers zijn afkomstig uil de wereld van de architectuur en de monumenten zorg; in enkele gevallen hebben zij in de praktijk met de problematiek van hergebruik te maken. Aan het woord komen M. Hendriks, beel dend kunstenaar en landschapsar- chitekt BNT; drs. F.A.C. Haans van hel monumentenadviesburo te Nijmegep: drs. P. Nijhof van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg en ir. R. Liglvoel van architektenburo Kraaivanger- Urbis uit Rotterdam. De wandel- en fietsroute voert langs industrieele gebouwen en andere gebouwen die en nieuwe funktic,hebben gekregen en hel St. Anna terrein. Ze wordt aan aanwezi gen gepresenteerd en zal na afloop van de dag bij de gemeente Venray te verkrijgen zijn. De dag van de Architectuur op 28 juni 1996 van 14.30-18.00 uur in de kapel van het Sl. Jozefklooster. Eindstraat 18 te Venray. Diefstal uit schaftkeet Uit een schaftkeet bij een asper- geveld langs de Bossehoekweg werden na vernieling van een ruit een drietal aspergesteekmessen ter F90,- ontvreemd. waarde van 91 Kiwanisclub Schieëpersland Organisatiebureau Ruud Wijkniet (ORW) en al zijn fantastische, professionele vrijwilligers Artwork Hannelore Behnke Nathalie Philipsen René van Egmond Hoofdsoonsor PTT Telecom Subsponsors Heineken, Inalfa Industries B.V., SNS bank Limburg Soonsors Hilhorst Makelaars Taxateurs Fotografie Gé Hirdes Hotel Brasserie de Zwaan Hotel Asteria Interstyling Standbouw Intratuin de Laurentis Lerou en Lerou Architecten ORW Ruud Wijkniet Rabobank Spiral B.V. Stille sponsoren Stramm Reclamestudio VoPR communicatie Steunen in de rua Gemeente Venray NLW-Bedrijven North See Jazzfestival /Mojo Adverterders Voorverkopers C C „de Beejekurf" Venray Weekblad de Trompetter Vriiwilliaers Venrayse vrijwilligers Leden van de Kiwanisclub en hun partners Afgelopen maandag is de eerste spade de grond in gegaan voor de bouw van het nieuwe verpleeghuis van de stichting Boncura in Helden. In het verpleeghuis is plaats voor 60 bedden en vijftien plaatsen voor dag- en nachtbe handeling. Tot de stichting Boncura behoren ook de verpleeg huizen Beukenrode in Venray en Elzenhorst in Horst. De nieuwe voorziening heeft een langjarige voorgeschiedenis. Al in 1985 werd op verzoek van de pro vincie een werkgroep geformeerd die de haalbaarheid ervan moest onderzoeken. De werkgroep advi seerde positief, maar de uitvoering heeft lang op zich laten wachten, onder meer omdat vanwege de schaalvergroting in de gezondheids zorg niet duidelijk was onder welke vlag het verpleeghuis zou moeten varen. Dal is uiteindelijk zorgcen trum De Wietel geworden, onder deel van de stichting Boncura. De aftrap voor de bouwactivitei ten werd verricht door de heren Smcets en Kruytzer. repsectievelijk voorzitter en vice-voorzitter van Boncura. PEEL EN MAAS WEEKBLAD Tip van de week Vakantietips Voordat u op vakantie gaat. haal dan even op het politiburo de folder 'Tips voor een onberzorgde vakantie'. Hierin slaan een aantal goede tips en maatregelen die u kunt nemen wanneer u op vakantie gaat. De tips zijn zowel voor thuis, onderweg als op het vakantie-adres. Voorkoming misdrijven: een zaak van de politie en U! Overlast 'drugs'? Bel de Overlastlijn, tel. 0478-531164 Politie Basiseenheid Venray ^Leunseweg 4 Postbus 525 5800 AM Venray Telefoon: 0478-531111 'Slavnost' Van 7 september tot en met 6 oktober 1996 wordt in het ODA- park in het Limburgse Venray de grootste en belangrijkste expositie georganiseerd van Tsjechische en Slowaakse kunstenaars, ooit in Nederland gehouden. Qnder de toepasselijke titel SLAVNOST, het feest van de innerlijke vreug de, worden ruim 75 schilderijen en sculpturen getoond van moder ne kunstenaars uit beide landen, die hun sporen in binnen- en bui tenland méér dan hebben ver diend. De expositie vormt een onderdeel van de viering van het 50-jarig bestaan van Inalfa. In de politieke omwentelingen in de landen achter hel toenmalige IJzeren Gordijn hebben de schrij vende en beeldende kunstenaars vaak voor een belangrijke rol gespeeld. Zeker geldt dat voor het voormalige Tsjecho-Slowakije, waar de kunstenaars, mede onder leiding van de huidige president van Tsjechië. Vaclav Havel, niet alleen verantwoordelijk voor de Praagse Lente, maar ook de initiatieven namen die geleid hebben tot de val van het communistische bewind aan het einde van de jaren tachtig. Hoewel door wederzijds respekt en beïnvloeding er tijdens het com munistische regime in beide landen een vruchtbare kunstzinnig klimaat was ontstaan, is door de beperkte vrijheid, waarmee de kunstenaars vanaf dat moment hun ideeën vorm konden geven, de artistieke evolutie min of meer in een stroomversnel ling geraakt. Een ontwikkeling die heeft geleid tot een zeer eigentijdse, maar vooral ook tot een zeer per soonlijke beeldtaal van kunstenaars Een kunstzinnig idioom waarin veel ruimte is voor eigen interpretaties, maar die tegelijkertijd toch worden gerelateerd aan de ontwikkelingen elders in de wereld. Een beeldtaal en vormgeving overigens, getuige d<; vele uitnodigingen voor tentoonstel lingen in binnen- en buitenland. Door de recente aankopen van vooraanstaande muse^i als het Guggenheim-museum in New York, het Centre Pompidou in Parijs, het Museo des Uffizi in Florense. he t Faret Tachikawa in Tokio en he t Folkwang Museum in Essen wordt het hoge artistieke nivo dat <de Tsjechische en Slowaakse kunste naars hebben bereikt Het lef. het doorzettingsvermoge n en de kreativiteit van deze kunsi.e- naars zijn voor het eerst in Nederland letterlijk en figuurlijk te bewonderen tijdens een grote tc:n- toonstelling in het ODA-park in Venray van 7 september lol en me i; 6 oktober. Dit prachtige park leent zich door haar ligging en door de entourage, onder andere hel midden in het park gelegen en recentelijk gerestaureer de theehuis, uitstekend voor kulture- le manifestaties van een nivo. dat in feite het nationaal belang over schrijdt. Hoewel namen niet altijd garant staan voor een hoog nivo. is dat tij dens deze unieke expositie zonder meer hel gevel. Immers de expose rende kunstenaars zijn zowel gese- lekteerd op basis van hun oeuvre door deskundigen uit zowel Tsjechië en Slowakije en ons land. alsmede op grond van internationale kriteria ten aanzien van hun meest recente werken. Deze selektie heeft geleid tot een manifestatie waarop 25 kunstenaars acte de presence geven met onder andere schilderijen, gemengde tech nieken. bronzen sculpturen, houten, stenen en ijzeren objekten en glazen objeklen. Deze voor ons land zeer bijzonde re tentoonstelling is mogelijk gemaakt door financiële ondersteu ning van het jubilerende Inalfa Industries, gevestigd in Venray. De visie en de kracht van de gememo reerde kunstenaars sluiten wonder wel aan bij de spirit van het 50-jari- ge bedrijf, dat vooral door voortdurende innovatie een interna tionaal vooraanstaande positie heeft verworven op het gebied van nietaalprodukten en schuifdaksyste- men voor met name de automobiel industrie. De Venraxse kunstenaar Joop Wismans is nauw betrokken bij de organisatie van Slavnost. De afgelopen maanden is hij regelmatig naar Tsjechië en Slowakije geweest om kunstenaars te bezoeken die mogelijk deel uil gaan maken van de expositie. Deze foto is genomen tijdens een bezoek aan een van die kunstenaars. Inbraak in stacaravan Tussen donderdag en zaterdag was door vernieling van een ruit toegang verkregen tot een op' de camping aan de Zeilbergseweg staande caravan van een 35-jarige inwoner van Essen. Uit de caravan werden de tv- en radio-apparatuur gestolen waarvan de waarde nog onbekend is. Betrapt Zaterdagavond omstreeks 21.45 uur werden door de politie twee 13- jarige jongens aangehouden die met viltstiften teksten aanbrachten op de muren van een aan de Grotestraat gelegen warenhuis. De jongens werden na verhoor doorverwezen naar het Halt-buro terwijl de ouders aansprakelijk zullen worden gesteld voor de kosten van het schoonma ken. Op zondagmiddag 30 juni organiseren wij een foto/dia middag in het gemeenschapshuis te Leunen om 14.00 uur. Tijdens uw verblijf in Lourdes in de periode van 9 tot 16 juni jongstleden zijner weer 500 dia's gemaakt die deze middag ge toond worden en waar desgewenst foto's van kunnen worden bijbesteld. Ook is er gelegenheid om de in Lourdes gemaakte foto's door pelgri ms. onderling te bekijken en na te bestellen bij uw medepelgrims. Bren;?; de door u gemaakte foto's mee. Tot 30 juni aanstaande. Zoals wij al eerder lieten v/eten kunt u zich nog steeds opgeven voor de bedevaart naar Lourdes in de periode van 6 tot 13 september. U kunt altijd inlichtingen krijgen hij onze mensen. Dat /.ijn dhr. G. Philipsen. Goudsmidstraat 42, tel. 583:575. b.g.g. mw. A. van Stiphout. Clövishof I, tel. 586721. Deze mensen kunnen u alle inlichtingen geven die u maar wenst. Van gemeentewege is er weer een vergunning verleent voor het houden van een huis-aan-hu is kollekte in de week van 30 juni lot en met 13 juli. De opbrengst komt geheel ten goede aan de zieken cq. gehandi capten uil uw eigen gemeente. Wij bevelendeze kollekte dan ook gaarne in uw goedgeefsheid aan.

Peel en Maas | 1996 | | pagina 5