Op eigen benen is goedkoper Venray'96 Rioolrecht en afvalstoffenheffing fors duurder "Venrayse bedrijven krijgen voorrang" Iedereen geeft zijn mening Gemeente krijgt rapport te zien Bijna alle panden in Vierlingsbeek op riool aangesloten 'T VENROJS LAEVE GETAEKEND Zaterdag 15 juni 18.00 uur opening Zondag 16 juni 16.00 uur opening Politie Basiseenheid Venray jjfjEL EN MAAS Donderdag 6 juni 1996 - Pagina 5 Waarom Venray stopt met artikel 12 Ie gemeente Venray wil na zes r afscheid nemen van de bege- ling door Binnenlandse Zaken, wijl andere gemeenten tien, lalf jaar en soms nog langer Ier de hoede van het rijk blij- j, koerst Venray aan op zelf- ndigheid. Volgens een scenario wat risico's in zich draagt, larom kiest de gemeente niet >r de minder gevaarlijke weg i een tweede artikel 12-ter- jn? De achtergronden bij de Drjaarsnota. door Bert Albers) let antwoord op die vraag is het jwoord op een rekensom, liswaar een ingewikkelde som. nrbij het hele gemeentelijke huis- lidboekje binnenste buiten werd teerd. Maar de uitkomst telt en t zegt dat het alles bij elkaar geno- jn onder de streep voor Venray prdeliger is om zelfstandig verder te gaan. Venray heeft de afgelopen jaren stevig bezuinigd en is daar - Operatie KEERpunt- nog druk mee doende. Efficiënter werken en goed op de kosten letten droegen hun steentje bij. Bovendien heeft de gemeente de wind stevig in de rug gehad: met name de verkoop van grond voor woningen en industrie zorgde ervoor dat de financiële posi tie van Venray verbeterde. De voor zieningen en reserves zwollen aan tol de huidige stand van bijna 40 miljoen gulden. Die positie maakt het voor Venray een stuk minder aantrekkelijk om opnieuw bij Binnenlandse Zaken aan te kloppen. Bij een nieuwe aan vraag zou de inspectie ongetwijfeld eerst een graai doen in de spaarpot ten. De eisen van artikel 12 zijn daarnaast strenger geworden. Dat zou waarschijnlijk opnieuw leiden tot het opleggen van een extra belas tingvoorschrift en daar had het col- Akoestisch onderzoek Deurneseweg ie provincie Limburg past het iport over de noodzaak van stisch onderzoek bij de constructie van de Deurneseweg jn de wensen van de gemeente in. De provincie blijft echter lorlopig bij haar standpunt dat reconstructie van de weg niet leer is dan regulier onderhoud. Pat is het resultaat van een maan- jg gehouden overleg tussen ambte- jren van de gemeente en de pro- ncie. De ge^neente Venray krijgt [t aangepaste rapport ter informa- toegestuurd. Op basis daarvan sluit het college over verdere ippen. Die variëren van akkoord an met het standpunt van de pro- ïcie tot een procedure om alsnog nvullende akoestische maatrege- gedaan te krijgen. Woordvoerder P. Lucassen van de [leling VROM is in eerste instantie 'reden met het bereikte. "Het rap- rt wordt aangepast en we krijgen te zien". Volgens Lucassen blijft handelwijze van de provincie hter haaks staan op de uitleg van GS. "De provincie stelt dat het gaat om regulier onderhoud, maar heeft in eerste instantie wel opdracht gegeven voor een akoestisch onder zoek. Dat is alleen nodig in geval van een daadwerkelijke reconstruc tie". Dat eerste onderzoek, overigens gestart zonder samen met de gemeente de uitgangspunten af te spreken, is volgens Lucassen nog door het college van GS vastgesteld. Vervolgens oordeelde de provincie echter dat het hele onderzoek niet nodig was omdat het immers bij het werk aan de Deurneseweg om regu lier onderhoud gaat. Vorige week schreef de gemeente Venray een boze brief over de kwes tie Deurneseweg aan GS. Daarin verwijt de gemeente de provincie zich niet aan de afspraken te hebben gebouden. Bovendien verschillen beide partijen van mening over de aard van het werk aan de weg. De Deurneseweg is inmiddels al bijna klaar. De weg is van een nieuwe asfaltlaag voorzien. Op drie podia in en rond de Venrayse schouwburg Basement Band Anouk Haans Hans van der Pol Dolf del Prado Rosenberg Trio Opladener Jazz Company Toots Thielemans The Beets Brothers Jeroen Pek Band Recycle Jazz Band Afsluiting met Jazzdance Beets Brothers Opladener Jazz Company Ray Shilton's Blue Notes Basement Band Anouk Haans •WES Denise Jannah Hans Dulfer Band Candy Dulfer Funky Stuff Dagkaarten f 25.- Passepatout f 40.- Voorverkoop: VVV's Venray. Sigarenmagazijn Jansen Venray, Music World/CD Galery Venray, LifestyleVenray (0478) 585703, Cultureel Centrum "de Beejekurf" Venray(0478) 582468, Restaurant "De oude Barrier"Venray (0478) 580001, Muziekinstrumenten Hans van Bree Venray, "De Heeren van Aemstel" Venray, "De Bontekoe" Venray, "Podium" Venray, "Soestdijk" Horst C/ï z cn 2 cc. O 5 Tip van de week Sportgelegenheden. Als u naar de sportvereniging of naar het zwembad gaal, neem dan niet onnodig veel geld of waardevolle spullen mee. Laat ook geen geld in uw kleding, die in de kleedlokalen of garderobe achterblijft. Kleedruimtes worden vaak wel afgesloten, maar dieven weten zich toch regelmatig toe gang te verschaffen. Hij weet vaak hoe lang een wedstrijd duurt en heeft daardoor alle tijd. Verzamel bijvoorbeeld alle waardevolle spullen in een tas en neemt die tas mee naar het speelveld of oefenruimte. Daar kan iemand op letten. Mogelijk dat een kantinebeheerder zich over die tas kan ontfermen. Maak van je sportdag geen stropdag. Voorkoming misdrijven: een zaak van de politie en U! Politie Basiseenheid Venray, Leunseweg 4, Postbus 525, 5800 AM Venray l Telefoon: 0478-531111 lege weinig trek in. Daarom" is afgelopen maanden hard gewerkt aan het scenario van zelfstandigheid. Loslaten van artikel 12 betekent ook meer financiële vrijheden. Die worden in de voor jaarsnota gebruikt. Vooral de genoemde reserves en voorzienin gen worden gebruikt om de zaak sluitend te krijgen: vijf miljoen uit de reserves algemene dienst en een zelfde bedrag uit de spaarpotten van het grondbedrijf. Dat betekent jaar lijks structureel een voordeel van één miljoen gulden. Samen met KEERpunt, dat de komende vier jaar telkens 1,2 miljoen moet ople veren, en het inzetten van de rente uit de voorzieningen (per jaar 1,5 miljoen) zijn dit de voornaamste onderdelen van het financieel meer jarenperspectief. SIGNAAL De keuze voor 'verder zonder rijkssteun' heeft naast een financiële achtergrond ook een politieke lading. Venray laat zien weer de eigen broek omhoog te kunnen hou den en dat ziet er beter uit dan wan neer de trekker in de regio de hand op moet houden. Voor de eigen bur gers is het een signaal dat het colle ge serieus probeert om de lasten terug te dringen. Minder ozb in Venray maakt de gemeente ook aan trekkelijker voor mensen van buiten die er zich willen vestigen. Terwijl in andere gemeenten de ozb nog steeds stijgt, gaat -ie in Venray omlaag. De verlaging -gemiddeld nog geen tientje per woning- heeft echter meer publicitaire en psycho logische waarde dan een geldelijke betekenis. f Jaarlijkse stijging van 10% De Venrayse burger gaat de komende jaren fors meer betalen aan afvalstoffenheffing en rioolrechten. In 1997, '98 en '99 gaan de beide heffingen gemiddeld jaarlijks met 10% omhoog. De forse stijgingen hebben te maken met landelijke ontwikkelingen en regelgeving die de gemeenten aan hun burgers moeten doorberekenen. (door Bert Albers) Een huishouden dat uit meerdere personen bestaat betaalt nu 335 gulden aan afvalstoffenheffing. Dat wordt volgend jaar 369 gulden en loopt via 405 en 445 gulden in het jaar 2000 op naar 465 gulden. De stijging had eigenlijk komend jaar nog hoger moeten zijn, maar het Venrayse college heeft gekozen voor een gelijkmatiger verdeling van de pijn. Dat kost in 1997 en 1998 zo'n 5,5 ton extra, een tekort dat al in de Voorjaarsnota is verwerkt. Ook het rioolrecht gaat J meerpersoonshuishoudens 164 gulden, in 1997 gaat het tarief naar 180 gul- Ook het rioolrecht gaat stevig omhoog. Dit jaar bedraagt de heffing^voor rpersoonshuishoudens 164 gulden, in 1997 w den. De stijging zet door tot over een jaar of tien waarschijnlijk het niveau zich zal stabiliseren op ongeveer 450 gulden. Dat weinig rooskleurige toekomstbeeld werd dinsdag geschetst in een toelichting op de Voorjaarsnota. Onder meer vanwege de zware wissel die deze belastingen op de burgers trekken heeft het college besloten de onroe rende zaakbelasting te verlagen. De afvalstoffenheffing en rioolrechten hebben de afgelopen tijd een enorme ontwikkeling doorgemaakt. Voornaamste oorzaak daarvan is dat eigenlijk pas sinds dejaren negentig erkend wordt dat de verwerking van afval en afvalwater een probleem is, vooral tegen de achtergrond van de zórg voor het milieu. Sindsdien zijn regels strenger geworden en verwerking duurder. Overigens zit Venray met het tarief afvalstoffenheffing nog steeds onder \het landelijk gemiddelde. Opwinding over betrokkenheid lokale ondernemers 'onnodig' "We gaan met Venrayse bedrij ven deze schouwburg verbouwen. Maar laten we alsjeblieft wel bin nen het budget blijven". Met die woorden geeft schouwburgdirec teur Peter de Neef uitgangspunten en grenzen aan voor de komende renovatie en uitbreiding van de Beejekurf. Hij kondigt tevens een open aanbesteding aan. om elke zweem van partijdigheid of vriendjespolitiek bij voorbaat weg te wissen. De Neef reageert desgevraagd op de commotie die de verbouwings plannen vorige week in de gemeen teraad teweeg brachten. Naar aanlei ding van een VVD-motie waarin de garantie werd gevraagd dat Venrayse bedrijven ook bij de ver bouwing betrokken worden, ont stond een discussie die het eigenlij ke onderwerp, de verbouwing van de schouwburg, compleet overscha duwde. Peter de Neef volgde die vergade ring vanaf de publieke tribune. Hij vindt het best begrijpelijk dat het Venrayse bedrijfsleven bezorgd reageert. Verbouwing van de Beejekurf is al jaren een item en nu Met de Aixam rijdt u zonder rijbewijs, met 45 km/u, veilig over fietspaden, door steden en over binnenwegen. De Aixam brengt u en uw bagage overal warm en droog naartoe JQilXBkM iotrf Jt! Auto Lenders Wilhelminastraat 29a, Venray, tel. (0478) 511113. het zo ver is zouden de lokale part ners worden overgeslagen. Dat is wat hem betreft beslist niet aan de orde. "Het is jammer van de opwin ding want de motie was beslist niet nodig geweest. Venrays bedrijven krijgen voorrang bij de verbouwing, dat staat zwart op wit", zegt De Neef. Als ze tenminste binnen het door Complan vastgestelde budget blijven. En de gewenste kwaliteit leveren. Zijn lokale ondernemers niet in staat de klus te klaren voor het bedrag van 4.3 miljoen, dan heeft Complan zelf een bouwbedrijf achter de hand dat het wel kan. "De bedrijven die inschrijven zullen scherp moeten calculeren. Ik heb een budget en daar kan ik niet over heen". ELEMENTEN De schouwburgdirecteur legt uit dat die begroting van de andere kant voldoende ruimte biedt voor (Venrayse) bedrijven om er een goede prijs neer te leggen. "Het gaat om een elementenbegroting, yier- kante-meterprijzen op basis van de functie van de ruimte. Zoveel per m2 voor horeca, zoveel voor zaal ruimte, foyer, sanitaire ruimten enzovoort. Voldoende voor een gefundeerd besluit van de politiek". Bovendien verzekert hij dat er volgens de regels aanbesteed gaat worden. "We kunnen ons niet per mitteren dat er later gezegd wordt dat het allemaal toch al tevoren bekokstoofd was. Nogmaals, we gaan de verbouwing met Venrayse bedrijven doen, zolang ze binnen het budget blijven en de gewenste kwaliteit leveren. Dat staat zwart op wit. We zouden ons als schouwburg ook verschrikkelijk in de vingers snijden als we het niet zo zouden doen. Het Venrayse bedrijfsleven is per slot van rekening een belangrij ke sponsor". Voorlopig kan Peter de Neef niet veel anders doen dan proberen deze boodschap overtuigend te brengen. Concreet is er nog weinig waarmee hij bedrijven z'n goede bedoelingen kan laten zien. De partijen tekenen mogelijk eind deze week de defini tieve turn key-overeenkomst. Daarna moet de architect het nieuw geformuleerde programma van eisen in tekeningen omzetten. Pas daarna komen bijvoorbeeld aanne mers in beeld. Praten in Workshops: Het is zaterdag 1 juni, half twaalf. Het is even zoeken voor de deelnemers aan Workshop G, die in kamer 2.06 van het gemeente huis moeten zijn. De koffie staat al klaar en onder leiding van Toon Theeuwen, praten acht Venraynaren over de karakteris tieken van Venray als woohplaats en de hamvraag van de conferen tie: Hoe kunnen we de krachten in Venray bundelen? Twee onder werpen die ver uiteen liggen. Wonen in Venray wordt als zeer acceptabel beschouwd, maar hoe de krachten gebundeld dienen te worden???? De discussie komt na een rondje koffie langzaam op gang. Wonen is het eerste onderwerp. De deelne mers vinden het goed wonen in Venray, maar tevens ook duur. Door de samenstelling van de groep, zowel inwoners van Venray centrum als de kerkdorpen (en zelfs Maashees...) ontstaat tevens een levendige discussie over het wonen op de dorpen en het autochtoniteils- beginsel van de gemeente. Dat beginsel legt beperkingen op voor heF wonen op de dorpen en zou opgeheven moeten worden. Stankcirkels vormen ook een onder deel in deze discussie. Een van de workshopleden spreekt uit eigen ervaring. Zij was geboren en getogen op een van de kerkdorpen maar woont nu min of meer gedwongen in Venray. "Als er woningen op de dorpen vrijkomen zijn die vaak te duur voor de jonge ren". Venray zou ruimte moeten creëren om woningen op de dorpen te kunnen bouwen. RUIMTE EN RUST Verder wordt er gepraat of Venray een dorp of een stad is. In Venray is veel ruimte en het is rustig wonen. De workshopleden zijn het er over eens dat dat zo moet blijven. Waar Venray wel wat aan zou moeten doen is het dure imago, vaak gekop peld aan de artikel 12 status. "De belasting is in Venray eens zo hoog als bij ons" laat de in Venray wer kende inwoner van Maashees weten. Discussieleider Toon Theeuwen wijst er echter op dat duur een relatief begrip is. Mensen die buiten Venray wonen, maar in Venray werken en recreëren, maken veel extra kosten door het op en neer rijden. "Wat is dan duur?". De workshop komt tot de conclu sie dat het negatieve financiële imago moet worden opgevijzeld, dat het stads en landelijk wonen gepro moot moet worden en dat de gemeente de ruimte in Venray. met name voor de woningbouw in de kerkdorpen, beter moet benutten. KRACHTEN BUNDELEN Vervolgens bijten de workshople den zich vast in de vraag hoe Venray haar krachten zou moeten bundelen. Een rondje langs de tafel leert dal iedereen het er over eens is dal dat moet gebeuren, maar de vraag hoe, blijft vooralsnog onbeantwoord. Wel wordt er op gewezen dal de samenwerking op de kerkdorpen veel groter is dan in Venray zelf. Oorzaak zit hem in de sociale bin ding van de inwoners. "In Venray ontbreekt het wij-gevoel" aldus een van de deelnemers. Ook wordt de vraag gesteld of Initiatiefnemer Gé Peterink (I.) en gede puteerde de Waal luisteren aandachtig naar de uitslag van de workshops men wel wil samenwerken. "Misschien hoeft men alleen secto raal de krachten te bundelen" wordt er opgemerkt: "Eenheid in diversi teit" waarmee meteen de veelzijdig heid van Venray nog eens onder streept wordt. Tijdens de discussie wordt ook nog eens zijdelings naar Horst geke ken, waar de Slichting Horst Promotion goed funktioneert. "Horst heeft echter een smoel (champignon, red.) en dan kan dat. Venray is nog niet zover". Met Horst komt ook het acquisi tiebeleid van de gemeente aan de orde. Een ondernemer stelt dat de industrieterreinen nog akelig leeg staan. "Ik was al met diverse bedrij ven rond maar vestiging in Venray bleef uit omdat men legen een gemeentelijke muur liep" was zijn kritiek. Venray zou haar acquisitie beleid professioneler op moeten zet ten. "De individuele organisaties kunnen de gemeente daarbij sturen" was daarbij een opmerking. Om half een gaat de bel. de dis cussie wordt afgerond en de sugges ties gaan met Toon Theeuwen mee naar het overleg tussen de gespreks leiders. Toon Theeuwen liet doorscheme ren dat het bundelen van krachten een moeilijk onderwerp was waar geen pasklaar antwoord oor gevon den kon worden. "Als dat wel gevonden was. zou dal een diskwa- lifactie van hel gemeentebestuur zijn" aldus de gespreksleider. Als de aansluiting van 31 panden plus bijna zeventig stacaravans op campings is voltooid mag Vierlingsbeek zich trots de gemeente met het hoogste percentage rioolaansluitingen noemen. Van de 2704 panden in de gemeente zijn er dan iets meer dan 1 verstoken van riolering. Voor deze 30 woningen wil de gemeente kijken naar andere en goed kopere mogelijkheden. De panden op het riool aansluiten kost meer dan 25 mille per woning. De Vierlingsbeekse raad stelde vorige week negen ton beschikbaar voor de aansluiting van 31 woningen in Maashees. Vierlingsbeek, Holthees en Overloon op het rioolnet. Dertien van de 31 woningen liggen in een grond waterbeschermingsgebied. De 68 stacaravans bevinden zich op de cam pings Op den Berg, Duivenbos, De Boshut en Landgoed Geijsteren. Voor deze panden kreeg de gemeente 60.000 gulden subsidie van de provincie Noord-Brabant. Vierlingsbeek gaat bij de provincie ontheffing vragen van haar inzamel- verplichting in het kader van de Wet milieubeheer voor de 31 nog resteren de panden in de gemeente. De Wet milieubeheer verplicht de gemeenten alle woningen op de riolering aan te sluiten, maar dat wordt veel tc duur. De Maaskantfractie pleitte ervoor om alles in het werk te stellen die pan den toch aan te sluiten. Het college liet weten dat een financiële bijdrage voor alternatieve goedkopere mogelijkheden bespreekbaar is. Bromfeits gestolen Maandag werd tussen 08.00 cn 16.30 uur in de stalling van de NS in Oostrum gestalde grijze brom fiets Peugeot ter waarde van 1800,- gestolen. De bromfiets was goed afgesloten terwijl ook de zwarte helm met een waarde van 100 die aan de bromfiets was vestigd, was gestolen De eige naar, een 21-jarige inwoner, heeft van die diefstal aangifte gedaan. Vernielingen Namens het bestuur van basis school De Meent in Leunen moest aangifte van vernielingen worden gedaan. Nu was in de nacht van zondag op maandag een ruit met een waarde van 550,- vernield. Die vernielin gen waren gepleegd met steentjes. Ook was een muurtje beschadigd. Ook waren er vernielingen bij 4 'Amsterdammertjes' (ijzeren) die aan de Vculcnseweg voor de vcr- keersremmende maatregelen zijn geplaatst. Die waren uit de grond getrokken. De schade is ƒ130,-

Peel en Maas | 1996 | | pagina 5