we zijn net zo thuis in de buurt alsu Zevenrode ROWWEN HEZE (priaeng) Deloitte Touche A 2e Pinksterdag geopend van 12.00 tot 18.00 uur 600 soorten vaste planten "Züïï SALAMANDER I Rabobank Voor de echte tuinliefhebber een keuze uit ook de zeldzame soorten) HEESTERS BOMEN WATERPLANTEN Grote collectie potterie NATUURSTEEN Weet er alles van! Winkelwagen Theo en Martha v.d. Duijn Grootdorp 45 5815 AC Merselo wenst iedereen prettige en plezierige pinksterdagen FRANSSEN BV GERRY HENDRIKS aardappelen - groenten - fruit Vlakdijk 4 5825 HL Overloon tel. 0478-546391 Fax 546664 panklare aardappelen schoongemaakte groenten voor horeca en grootverbruik Claessens varkenshandel duidelijk sterk aanwezig! De andere manier van werken Êff-«Ui» II QJZ. KJ3I De Rabobank is een bank met een idee. Het idee datje samen sterk bent. De Rabobank heeft als geen. ander een traditie van samenwerken en bouwen aan relaties. Het is een bank vèn mensen vóór mensen. Dat merkt u al snel in het persoon lijke contact. Elke Rabobank staat midden in de samen leving. Daarom zijn we vaak betrokken bij activi teiten in het bedrijfs leven, verenigingen en scholen. We weten wat er leeft, ook als het niet om bankzaken gaat. Kort om, we zijn een bank die net zo thuis is in de buurt als u. Honderden kleuren stralen in talloze variaties in uw tuincentrum. Kom langs en neem wat kleur mee voor in uw eigen tuin... Partners in Pleasure and Prolil BURG. VAN ERPSTRAAT 34 - 5351 AW BERGHEM TEL 0412-401222 FAX 0412-402929 Voor mooie, moderne en praktische KEUKENS binnen een week 'kookklaa alles door ons uitgevoerd. Keukencentrum BLERICK: Antoniuslaan 2 tel. 077-3871006 VENRAY: Westsingel 54 tel. 0478-582851 Vrijdag koopavond Lid A.N.V.K. iltXilUt 1UUU T In 1990 was de band nog het best bewaarde geheim van Limburg. Terwijl in het zuiden al menige uitverkochte zaal op z'n kop gezet werd, had in de rest van het land slechts een enkeling van de groep gehoord. De hit 'Bestel Mar' bracht daar in 1991 verandering in. En sinds Rowwen Hèze overtuigend op Pinkpop 1992 optrad voor 55.000 bezoekers, is de uitzonderlijke krachti ge en feestelijke muziek ook in de rest van Nederland een begrip. Een ander hoogtepunt was ongetwijfeld het zestig minuten durende slotkonsert van de Uitmarkt op de Dam in Amsterdam voor naar schatting 50.000 mensen dat recht streeks door NOS-televisie werd uitge zonden, met gastrollen van Karin Bloemen en accordeonmeester/inspira- tor Flaco Jiminez. Tex Mex, polka's, Ierse Folk, gezongen met een Limburgs accent, gespeeld door accordeon, elektrische gitaar, bas, drums en (soms) trompet. Zo onderscheidt zich de muziek van Rowwen Hèze direkt van alle andere groepen. Rowwen Hèze komt uit het dorp America en vond zijn oorsprong in de tra ditie om tijdens carnaval je eigen lokale hits te maken, op te nemen en live te spe len. Het werd al snel een sukses in eigen omgeving, en dit bracht de enthousiast geworden KRO-dj Hubert van Hoof ertoe ze de bijnaam Los Limbos te geven. Uiteraard een verwijzing naar zowel Limburg als Los Lobos. De groeiende respons en de sterke songs van de hand van Jack Poels vielen op en leidden tot de eerste (mini) CD "Blieve Loepe' (release februari 1990). De titel 'Limburg' (Citaat: 't is een kwestie van geduld, rustig wachten op de dag, dat heel Holland Limburgs lult') geeft naast vin dingrijkheid ook het gevoel voor humor van de groep al aan. Tezamen met de Tex Mex, polka's en Ierse Folk (al la The Pogues), bovenal toch feestmuziek, geeft dit de suksesformulie van Rowwen Hèze. Live staat de groep als een huis. Met veel enthousiasme en spelplezier en een stevige sound komt Rowwen Hèze op de nietsvermoedende luisteraar als een stoomtrein over. Liefhebbers zijn er, jong en oud, van folkliefhebber tot punker. Vooraan staat dan ook vaak een heftig pogoënde massa, terwijl verder, voor zover mogelijk, uit volle borst wordt mee gezongen. Wekelijks speelt Rowwen Hèze inmiddels in zalen, tenten en sporthallen door het hele land en in Vlaanderen en Belgisch Limburg. Het is feestmuziek met een warm kloppend hart, en met uitstra ling die al snel ver buiten Limburg deuren doet opengaan en mensen enthousiast maakt. Telkens weer bewijst de groep dat grenzen verlegd kunnen worden en dat popmuziek met een dialekt geen beper king hoeft te zijn als de zeggingskracht er is, eerlijk en overtuigend. Dat is natuurlijk al gebleken tijdens de vele festivals zoals bijvoorbeeld Groningen (Sneeuwpop Ijsstadion), Leuven (Marktrock), Lokeren (Lokerense feesten), Haarlem (Bevrij dingspop), Terschelling (Oerol), Amsterdam (De Dam/Uitmarkt), maar de absolute klappers waren natuurlijk het spetterende optreden op het Pinkpop fes tival en het optreden op het hoofdpodium van het Roskilde Festival in Denemarken in 1993. Het tweede album "Boem' verscheen in juli 1991, en de eerste single ervan was "Henk is enne lollige vent'. Het album stond ruim een jaar lang genoteerd bij de bestverkocht 100 albums (CD totp 100) en tot groot genoegen van velen verbreiden de zes oprechte amateurs op hun eigen wijze het Limburgs dialekt. En terwijl 'limbo' ooit een scheldnaam gold te zijn voor een inwoner van de zuidelijke provin cie, koesteren Rowwen Hèze en een deel van de aanhang het inmiddels als een geu zennaam! Poels: "Doorgaans vinden Neder landers het Limburgs dialekt best leuk. Wij gaan gewoon naar de randstad toe met de bedoeling die mensen eens effe een poepje te laten ruiken. En ze ruiken het, hoor. We maken echte feestmuziek. Er is nog nooit eèn optreden geweest waarin niets gebeurde. We eindigens steevast met een uitgelaten hossende menigte voor ons podium'. Daarbij blijkt de accordeon hét feest- instrument bij uitstek. Wanneer we dat ins trument oppakken zie je de gezichten van de mensen als stralen'. Die accordeon speelt bij Rowwen Hèze een hoofdrol. De muzikanten hanteren de benaming 'pens piano' voor dit, naar de tand des tijds, elek trisch versterkte instrument. Dat gebeurt overigens met zenders om optimale bewe gingsvrijheid te geven aan de rennende en spelende muzikanten. Het zweet spat er met emmers tegelijk vanaf. Van het album 'Boem' worden nog twee singles getrokken: het al eerder genoem de 'Bestel Mar' en 'Kronenberg', die beide bijzonder snel hun weg naar de hitlijsten weten te vinden. Na het vlammende optreden op Pinkpop was iedereen ervan overtuigd dat het volgende album een live album moest worden. En om diegenen die niet naar Pinkpop konden komen en bovendien de tv-uitzending hebben gemist, mee te laten genieten van wat zich daar allemaal heeft afgespeeld, bestaat het live album voor een groot deel uit Pinkpop-opnamen en bevat buiten bekende- ook een aantal nog niet eerder opgenomen stukken. De van dit album afkomstige single 'Twieje Wurd', een gevoelige ballade over een dorp dat rouwt om het verlies van een geliefde inwoner, baande zich rond de jaarwisse ling in korte tijd een weg door de hitlijs ten. Ook in dit nummer is de accordeon prominent aanwezig, en bewijst zijn veel zijdigheid door hierin melancholische gevoelens op te roepen. Eenvoudige teksten met vaak een fikse dosis humor, maar ook af en toe een seri euze toon (de lach en een traan horen ook absoluut bij Tex Mex) maken Rowwen Hèze in brede kringen zeer geliefd. Zelfs 'de vader aller Nederlandse troubadours', Boudewijn de Groot, noemt Jack Poels 'een van de beste teksschrijvers van Nederland: heel simpel, maar heel karak teristiek en trefzeker'. Het jaar 1993 begon voor Rowwen Hèze goed. Hun populariteit in heel Nederland werd bewezen door de lezers van het Veronicablad, die de groep nomineerden voor de Veronica Award. En dat hun vak bekwaamheid ook door de vakmensen wordt gewaardeerd en gerespekteerd, blijkt uit het feit dat zij door de Stichting Conamus zijn onderscheiden met de Zilveren Harp. Maart 1993 kwam de single Rowwen Hèze'. De tekst verwijst naar de legendari sche Peelfiguur waar de groep zich naar genoemd heeft. Ook deze single vond in korte tijd de weg naar de top 40. De vierde CD van Rowwen Hèze verscheen 23 april 1993 en draagt de titel 'Station America'. Deze plaat kreeg veel aandacht in de pers en vond in brede kring erkenning. Ondertussen denderde de polka-trein verder richting Denemarken, waar Rowwen Hèze op 4 juli 1993 op het be faamde Roskilde-festival optrad. Als eer ste Nederlandse groep op het hoofdpodi um naast namen als Chris Isaak, Neil Young en Midnight Oil. Het koncert wordt door het pubhek, bestaande uit Denen, Duit sers, Zweden, Engelsen en natuurlijk een harde kern Nederlandse fans, verrassend goed ontvangen. Een toegift wordt afge dwongen. 's Avonds worden fragmenten uitgezonden op de Deense televisie en Rowwen Hèze maakt sindsdien ook deel uit van een montage die gemaakt is voor de Finse, Zweedse en Noorse televisie. In augustus was er een 'Beachkoncert' op het strand van Scheveningen wat door Veronica-televisie dezelfde avond is uitge zonden. Winter 1993 werden er plaatopnamen gemaakt met Flaco Jimenez terwijl deze met zijn Texas Tornados in Nederland ver toeft. De sfeer van het Uitmarkt-konsert komt weer even terug en Rowwen Hèze neemt voor de gelegenheid eenmalig een meertalige plaat op. Ook vocaal levert Flaco zijn bijdrage. Hij introduceert verha lend de polka instrumental 'Polcaholics', zingt de refreinen en speelt vuurwerk op accordeon in 'Hey Babe (que Paso)'. Hoogtepunt is ongetwijfeld de single 'The Moon is mine', een gedragen song waarin Jack Poels (in het Limburgs) zingt hoe de avond over Limburg valt, Flaco die vervol gens (in het Spaans) vertelt hoe de avond over Mexico valt, en waarbij het refrein samen wordt gezongen in het Engels. 'The Moon is mine' staat in april/mei 1994 in de Mega Top 50 en Top 40, en er wordt een inmiddels legendarisch optreden gedaan met Ischa Meijer in zijn tv-programma. Tijdens het 25-jarige jubileum van Pinkpop ontvangt Rowwen Hèze de eerste gouden CD voor het album 'Boem' uit han den van festivaldirekteur Jan Smeets (23 mei 1994). In de zomer van 1994 verscheen een koncertvideo van Rowwen Hèze met de passende titel Polkaholics. De video toont uitgebreid de legendarische festivaloptre dens tijdens Pinkpop 1992, Uitmarkt Amsterdam en Roskilde in Denemarken 1993. Winter 1994/1995 is besteed aan het opnemen van het vijfde album met de titel 'Zondag in 't Zuiden'. Het album stond na verschijning in april direkt hoog in de album Top 100 en staat nog steeds geno teerd. In oktober 1995 werd de 'gouden' grens overschreden en nog steeds is er veel vraag naar. Het album is opgenomen onder produktionele leiding van Rob van Donselaar. Als eerste single is 't Rooie Kleed uitgekomen, vervolgens de titelsong Zondag in 't Zuiden, en in het najaar De Neus Umhoog. Alledrie stonden ze in de Top 40, de hoogste plaats bereikte De Neus Umhoog op nummer dertien. Dat Rowwen Hèze niet alleen maar een feest band is bewijst dit laatste liedje, dat ook nog de nummer één blijkt te zijn in de Top 10 van de crematoria en uitvaartcentra in de provincie Limburg (bron: Dagblad van Limburg, januari 1996). September 1995 heeft Rowwen Hèze zijn tweede lustrum gevierd. De groep bestaat thans tien jaar; globaal de eerste vijf jaar voornamelijk regionaal bekend, de tweede vijf jaar verschenen er CD's en werd de groep landelijk bekend. 'Zondag in 't Zuiden' leverde een prach tige kaderrecensie in het aprilnummer van Muziekkrant Oor. De Volkskrant wijdde in de Kunstbijlage van vrijdag 19 mei 1995 een hele pagina aan Rowwen Hèze mid dels een achtergrondverhaal van Nicolien Baartman. Muziekkrant Oor bracht in num mer 17 (16 juni) Rowwen Hèze als cover story. Nadat in september 1995 een boek over Rowwen Hèze is verschenen, getiteld 'Een splinter van de ziel' bij de uitgeverij SUN, samengesteld door Jan Brands met bijdragen van de schrijvers Willem Wilmink, Jacq Vogelaar, A.F.Th, van de Heijden en Ton van Reen, is er belangstel ling bij een groter aantal informatieve bla- den/radio/televisie-programma's. (HP de Tijd, Radio 5, NOS-tv-Nova, RUR). MODESCHOENEN GROTESTRAAT 14 VENRAY -£sE-.*A - 4" Ijs. Kiekweg 10, 5801 JB Venray Tel. 0478-581263* *b.g.g. 589508 ACCOUNTANTS BELASTINGADVISEURS MANAGEMENT CONSULTANTS Leeuwstraat 2, 5801 BA Venray, tel. 0478-583135

Peel en Maas | 1996 | | pagina 32