Lil/JE PEEL EN MAAS Gouden bruidspaar in Oostrum Venrayse dierenarts en Leunse fokker in tv-programma Gouden paar in Ysselsteyn COREL EN CHER Stockcars strijden voor kampioenschap op circuit de Peel Veltumse zeskampen strechbroeken nu ƒ25,- korting Venraynaar levensgevaarlijk gewond Tafeltennisfinale Nederlandse Jeugd- meerkampen Foto tentoonstelling in 'de Peelstreek' Vorige week donderdagmorgen omstreeks 06.00 uur is een 26-jarige Venrayer op de Midden Peelweg onder Maasbree levensgevaarlijk gewond geraakt bij eenverkeerson geval. Een 36-jarige vrachtwagen chauffeur moest uitwijken voor een 15-jarig meisje dat plotseling met haar fiets overstak. Door die uit wijkmanoeuvre kwam de vrachtauto op het linkergedeelte van de weg terecht. De bestuurder werd toen gekonfronteerd met een tegemoet komende personenauto, bestuurd door de Venraynaar. De vrachtwa genchauffeur trachtte nog een bot sing te voorkomen door in de weg berm te rijden. maar de personenauto kwam desondanks toch met de vrachtwagen in botsing. De Venraynaar raakte bekneld en moest door de brandweer worden bevrijd. Met verschillende botbreu ken en inwendige verwondingen moest hij in levensgevaarlijke toe stand naar het ziekenhuis worden vervoerd. Afgelopen zondag werden deze finale's gespeel door de beste acht spelers/sters bij de junioren- aspi rant- pupillen- welpen. Van Red Stars hadden zcich geplaatst voor deze finale bij de jongens-aspiranten Jeroen Renkens en bij de meisjes aspiranten Susan Lenssen, Sabina Larmene en Anika Schmidt. De resultaten waren redelijk tot zeer goed en wel redelijk met een zesde en zevende plaats waren Sabina Larmene en Anika Schmidt. Goed was Jeroen Renkens met een vierde plaats en zeer goed was Susan Lenssen met een tweede plaats. Door deze prima prestatie werd Susan voor het tweedejaar geselek- teerd voor de Europesche Jeugdkampioenschappen in Tsjechië als vertegenwoordigster voor Nederland.. Onder het motto 'Uit de turf gegroeid' zal Jan Houben zondag 2 juni aanstaande om 15.00 uur de foto-tentoonstelling openen die is samengesteld ter gelegenheid van hel 75-jarig jubileum van Ysselsteyn. Een aantal enthousiaste werk groepleden heeft een koliektie samengesteld van het onstaan en de ontwikkeling van Ysselsteyn van ca. 1900 tot 1996. Daarnaast krijgt het grote Verenigingsleven alle aan dacht. OP een 25-tal panelen zult u talrijke foto's aantreffen van vroeger jaren. Velen zullen hierop zichzelf, de ouders of voorouders kunnen bewonderen, in verenigings- of schoolverband. Op overzichtelijk wijze staat alles uitgestald in het privé-museum van de familie Houben, 'De Peelstreek'. In hel museum zijn allerlei oude attributen en werktuigen te zien die in de voorbije jaren in gebruik waren in de boerenstand. Tijdens de foto-tentoonstelling zijn ook deze voorwerpen te bekijken. Openingstijden: zondag 2. 9 en 16 juni van 15.00 tot 20.00: vrijdag 7 en 14 juni van 18.00 tot 20.00 uur en zaterdag 8 en 15 juni van 18.00 tot 20.00 uur. De tijden zijn zo gekozen dat u voor het bezoeken van de revuejjog_ een bezoekje kunt brengen aan de foto-tentoonstelling. De entree is vrij. U kunt echter ter dekking van de kosten een vrijwillige bijdrage deponeren in de daarvoor bestemde bus. Portemonnee 'gerold' Zaterdagmiddag heeft een zak kenroller weer toegeslagen bij een winkelende dame in een supermarkt aan de Bleek. In die portemonnee zat een geldbedrag van ƒ300,-, haar rijbewijs, paspoort en enkele pasjes en persoonlijke bescheiden. De dame dacht haar portemonnee nog zo goed te hebben opgeborgen in haar tas. VRIJDAG 17 MEI 1996 Nr. 20 HONDERD ZEVENTIENDE JAARGANG WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Chinchilla steeds meer in trek als huisdier De Chinchilla is steeds meer in trek als huisdier. Reden voor de AVRO televisie om een aflevering van het programma "Alle dieren tellen mee" te wijden aan dit klei ne diertje, dat haar oorsprong vindt in Zuid Amerika. Afgelopen zondag werden opnames gemaakt bij een van 's werelds beste fok kers in Leunen, Wim Vervuurt en bij de Venrayse dierenarts Hans van Winden. Hans van Winden mag zich inmiddels specialist noemen met betrekking tot Chinchilla's. "Specialismen komt veel voor bij dierenartsen. Door de aanwezigheid van een topfokker als Wim Vervuurt heb ik de gelegenheid gehad om mij in dit diertje te specialiseren." aldus Hans van Winden. Voor zover bekend is hij de enige dierenarts in Nederland die nagenoeg alles afweet van de ziektes bij deze kleine beestjes. Vervuurt is al vele jaren fokker van Chinchillas. Hij richt zich puur op Chinchilla's voor de show en als huisdier. "Doordat Vervuurt regel matig met ziektes geconfronteerd werd. heeft hij mij gevraagd om pieer kennis te vergaren over deze dieren" vervolgt Hans van Winden "Door regelmatige bezoeken aan deze en andere fokkerijen, heb ik de nodige kennis opgedaan. Zo zijn veel ziektes vaak het gevolg van een slechte huisvesting, tocht, vocht en verkeerde voeding. Chinchilla's zijn nogal gevoelig voor schimmelinfec ties" In het tv-programma gaal van Winden hier uitgebreid op in. Ook geeft hij een aantal tips met betrek king lot verzorging. "Het program ma belicht de mogelijkheden en onmogelijkheden van een Chinchilla als huisdier. Hel diertje is goed als huisdier te houden, en mak kelijk tam te krijgen. Vervuurt richt zich met het fokken dan ook op "tamme" lijnen." De tv-ploeg heeft ongeveer twee uur bij van Winden gefilmd en ook nog een uur bij Vervuurt. De uitzen ding is op zaterdag 25 mei om 19.30 uur op Nederland I Spanning en spektakel in Venray Op de geheel gerenoveerde baan van Circuit de Peel te Venray strij den op zondag 19 mei aanstaande zeven autospeedwayklassen om de overwinning. De belangrijkste groep tijdens deze dag zullen de populaire Stockcar-formule-I's zijn, die volop strijden om punten voor het zwaarbevochten Internationele Nederlandse Kampioenschap. Deze koningsklasse van het hedendaagse autospeedway bestaat uit zelfgebouwde wagens met moto ren van Amerikaanse makkelijk, die minimaal zeshonderd paardekrach- ten als vermogen leveren. Doordat de rijders in deze klasse elkaar lich te duwtjes mogen geven en tevens doordat deze vele paardekrachten een stevig chassis vereisen, zijn de Stockcars tonnenzware auto's. Om dit geweld in de hand te kunnen houden, worden er zware eisen aan de stuurmanskunsten van de cou reurs gesteld Hierdoor is het bij deze groep van wagens niet alleen belangrijk om de beschikking te hebben over een sterke krachtbron, maar meer nog om deze paarde- krachten op een goede manier op het asfalt kwijt te kunnen. Op deze dag rijden de Stockcar formule-I's niet alleen om de dag overwinning, maar ook nog voor punten voor het Internationale Nederlandse Kampioenschap in deze klasse. De strijd zal hierbij vooral gaan tussen de zeer ervaren Piet Keijzer uit Helmond en Martin Verhoef uit Pijnacker. terwijl ook de regionale toprijders Henny Cuppens uit Weert. Jack Vrencken uit Haelen en Harry Maessen uit Ysselsteyn zich steeds meer met de strijd om de koppositie zijn gaan bezighouden. Voor veel spanning zullen zeker ook de Stockrods zorgen. De auto's in deze klasse zijn voorzien van motoren met een cilinderinhoud van I3I0 cc. waaraan alleen enkele strikt beperkte wijzigingen mogen worden doorgevoerd. Doordat de mechanische verschillen tussen de _deeinemende wagens zeer beperkt zijn. wordt het onderlinge onder scheid alleen bepaald door de kwali teiten van de afzonderlijke coureurs. Opmerkelijk bij de Stockrods zijn de vele regionale rijders, waarbij Bart Lenssen en Prosper Ollenheym uit Baarlo en Erik Roeffen uit Grubbenvorst de grootste kansheb bers op de overwinning zijn. Ook de formule-Toyota-rijders zullen voor veel aklie en spanning zorgen. Aangezien ook bij deze groep van auto's de technische ver schillen tussen de deelnemers mini maal zijn, valt hel onderscheid in klassering van de diverse rijders dan ook grotendeels toe te schrijven aan hun reaktievermogen en durf. Het moge hierdoor duidelijk zijn dat een spektakulaire coureur als Gerry van Uden uit Heesch steeds hoog in het klassement scoort. Naast de vele rij ders uit Duitsland, kan van Uden ook veel tegenstand verwachten van Jos Bovee uit Ysselsteyn. De Saloon-stockcars zullen hun reputatie als zijnde de meest sensa tionele klasse weer volop luister bij zetten. In een groot startveld waarin slecht een regel geldt -het is verbo den om zich tegen de rijrichting in te verplaatsen- resulteert deze bepa ling dan ook vaak in talloze duwpar- lijen. craches en koprollen. Hoewel in deze groep van auto's iedereen kan winnen, is het toch vaak Louis Haagen uil Baarle-Nassau die als eerste over de finishlijn komt. Verder zijn de Duitser Frank Loeff en de plaatsgenoten Barry Maessen en Rob Strijbos uit Ysselsteyn kans hebbers op de overwinning. Verder komen deze dag de deur- aan-deur strijdende Hotrods met Hansi Wambach uit Posterholt. de snelle Superstocks met Toon Schut uit Dordrecht en de Sprint 1300 met Jan van Eek uit Posterholt aan de start. De wedstrijden op het geheel vernieuwde circuit de Peel beginnen om 13.00 uur. Verduistering zonnehemel Een 46-jarige inwoner van Roggel had op 19 april bij een Venrayse dame een zonnehemel verhuurd tot 10 mei jl. De dame bracht die zonnehemel niet terug. Bij een bezoek in Venray was die dame niet thuis. Hij heeft nu aangif te gedaan bij de politie terzake ver duistering van die zonnehemel. Portemonnee 'gerold' Zaterdagmiddag was een 73-jari- ge inwoonster aanhet inkopen in de aan de Kempweg gelegen super markt. Zij had haar tas op haar arm gehangen, maar desondanks heeft de 'vlugge' portemonnceroller kans gezien haar tas te openen. Toen ze aan de kassa wilde betalen was haar portemonnee, met daarin ƒ20,- en persoonlijke bescheiden, verdwe nen. Zij deed hiervan aangifte bij de politie. Het sportieve onderdeel van het Veltums Wijkfeest i v.m. het 15- jarig bestaansfeest van de w ijk\er- eniging. bestaatuit een groots opge zette jeugdzeskamp tijdens de jeugdmiddag op zaterdag 29 uni a.s. en een zeskamp voor volwassenen, die op zondag 20 juni van start gaat naast de Veltumse Braderie. Beide evenementen vinden plaats op het speelterrein aan de Pettenmakerstraat- De aanmelding voor de jeugdzeskamp kan middels hel onlangs op de bassisscholen ver spreide inschrijfformulier. Voor aan melding van (bij voorkeur Veltumse buurt-)teams voor de zeskamp van volwassenen kan men terecht bij Jos Bouten, tel. 586423. Inmiddels zijn de eerste aanmeldingen al binnen. Er is dus nog plaats voor andere teams. Weer er echtêr snel bij. w ant het aantal teams dat aan deze spek takulaire zeskampen kan deelnemen is beperkt. Deze zeskampen worden overi gens begeleid ddoor deskundige mederwerkers van Rekreatiewerk Zuid-Nederland. Een professionele instelling die zich gespecialiseerd heeft in de organisatie van groot schalige evenementen. Een terugblik op de Veltumse Zeskamp van 1995. )p dinsdag 21 mei staat in ilrum een gouden paar centraal, de aan de Gildestraat gelegen lardenwoning bezochten wij het den paar Cornelissen-Boom. om hun mond hun levensverhaal te nen horen. E BRUIDEGOM. HUUB COR- LISSEN (81) is geboren in het bantse Beugen, in een tijd dat dorp een kruising was van de orlijnen Venlo-Nijmegen en I-Gennep (wie weel dag nog°) de school was het heel gewoon hij bij een boer moest gaan wer- maar dat zinde hem niet. Hij ht zijn toekomst in het bakkers- en leerde bij verschillende bak- i in Oost-Brabant en Noord- iburg het vak. Bij bakker mans in Leunen werd zijn naam, eigenlijk Albert is. veranderd in ub'. Vanaf die tijd gaat hij door leven als Huub. en kent men hen ook zo. Bakkersknecht zijn :kende 's morgens in de bakkerij, middags bezorgen met de bak- Zeker in zijn Leunse tijd geen nakkelijk baantje. De wegen waren ziet zoals wij die nu kennen en dat maakte het moeilijk In de oorlog kwam hij terecht bij een bakker in Bergen en maakte daar ook de evacuatie mee. Na de bevrijding kwam hij weer terecht in Leunen en daar kon hij bij de mel- kabriek gaan werken als melkventer. Met de zware bakfiets moest hij de bussen met melk gaan uitventen, met name in Boschhuizen en Oostrum. 'Dan wasje toch blij dat de route er weer opzat', aldus Huub Cornelissen. Uiteindelijk bleek dat •verk toch te zwaar te zijn en kon hij in de melkfabriek zelf werken. Maar het vele natte werk en de openslaan de deuren bij de melkaanvoer waren ook te zwaar. Toen hij de kans kreeg om bij Rank Xerox te gaan werken paktij hij dat met beide handen aan. Daar bleef hij tot zij 65e werken. DE BRUID. MIEN BOOM. zal twee dagen na het grote feest haar 80e verjaardag vieren. Zij is gebo ren en getogen in het Veulen. Na de lager school ging zij 'uit dienen' bij de burgers van Venray. Ze vertelde mooie en goede plaatsen te hebben gehad maar ook plaatsen waar de 'meid' niet meetelde. In 1946 werd getrouwd. Van die 50 jaar hebben ze 46 jaar in Oostrum gewoond. Ook hebben ze nog een jaar op een flat aan de Haammakerstraat gewoond, waar ze het liefst niet aan herinnerd worden. Dat was tegengevallen, als je de dorpse vrijheid gewend bent. Met hun zes kinderen en elf klein kinderen (met aanhang) zal er op dinsdag 21 mei feest worden gevierd. Dat feest zal begonnen worden met een plechtige Eucharistieviering in de parochie kerk van Oostrum. Iedereen die zich geroepen voelt het paar en familie te feliciteren, terekcht kunnen in het gemeenschapshuis, waar de receptie zal 'zijnvan 17.30 tot 19.30 uur. Tevredenheid straalt van beide gezichten af, mede omdat het er enkele jaren geleden niet naar uit heeft gezien dt de gouden bruid van nu, deze dag zou mogen beleven. Ze knapte wonderwel op en beschouwt haar ademnood, die ze wel eens heeft als bij de leeftijd horend. werken lijkt een goed voor oude worden, kalitelt straalde er vanaf, bij het (Uden paar Stiphout-Michels de Timmermansweg in lelsteyn. Beide echtelieden blij- b echte pioniers te zijn. )e eerste huwelijksjaren wred in i noodwoning gewoond, was men ïen jaar verstoken van elektrisch ht en nog langer moesten zij het nder goed drinkwater doen. De gen in Ysselsteyn leken boven- n meer op een karrespoor. IRUIDEGOM PIET STIPHOUT is geboren en getogen in ;rselo waar zijn ouders een boer ijtje hadden. Hel gezin bestond tien kinderen. Haast vanzelfspre- td ging hij bij een boer werken, dat de kans er kwam om bij de crenbond van Merselo een vaste in te krijgen. Ms dan de voorzitter van de Crenbond tevreden is met je flc, als die voorzitter, dan ook nog thoudcr van Venray is en na de "log die wethouder tegen je zegt: 'g als de gij een boerderij wilt W stichten, dan heb ik nog wel i kavel ontginningsgrond in c'plan Zuid', wat nu de yn tmermansweg is. Die ontgin- (gska\el. dertien ha groot, leed de 'ge boer. want dat was hij daarna 'geworden, wel de moeite waard Iite beginnen. Maar was was dal 'nieren daar aan de rand van de eerst in een stal en later in de tfwonine. IRU1DTRUUS MICHELS (77) s dochter van de koster van 'rselo. maar die koster had ook g een boerenbedrijf, door die robinatie behoefde Truus na het Wn v.in de lapere srhoolniet uit )9 id' te gaan dienen maar kon ze naar de Huishoudschool in Venray voortge zet onderwijs gaan volgen. Dochter van de koster betekende oook.d at je wel eens de klok moest gaan luiden of de torenklok moest gaan opdraai en. om maar niet te gaan spreken over het werk wat voor, en in de kerk als vanzelfspreken moest wor den verricht. Haar toen aanstaande bruidegom kon een kavel grond Ysselsteyn in krijgen en werd er in 1946 getrouwd. Toen haar moeder voor het eerst in Ysselsteyn kwam kjken, dacht zij dat het wel leek ofdat ze geëmigreerd waren, zo achteraf lag die boerderij, verstoken van alle denkbare komfort. En toch kwam daar een gemengd bedrijf, wat zelfs uitgroeide lol vijf tien stuks melkvee, een aantal wat toen alleen voor de grotere boeren telde. Met de vijf hokken en 500 kuppen werd begonnen, als je dan nog wat varkens (zeugen) had dan redde je het daar wel. Toch sloeg op hun bedrijf twee keer de vogelpest toe. Dat betekende vernietiging van de kippenstapel, maar ook daar kwam het gouden paar overheen. Piet w ist wat werken was en hij kon bovendien goed metselen. Vrijwel alle stallen die in de loop der jaren kwamen, waren door hemzelf gebouwd. Zelfs de tweede woning die voor zijn zoon bestemd was. werd met eigen kracht gebouwd. De bruid ging veelal met de kin deren naar de kerk in Griendtsveen omdat die weg korter was dan naar Ysselsteyn. maar de bruidegom is steevast, en zonder uitzondering, naar de Hoogmis in Ysselsteyn gegaan, om na de hoogmis een kaartje te leggen. Dat doet hij vijftig iaar laf»" noe steeds en hij viert dus Niets ontvreemd In de nacht van donderdag op vrijdag werd door vernieling van een slot van de poort, de toegang verkregen tot een bedrijf aan de" Maasheseweg. Vervolgens werd een raam geforceerd om in het kantoor te komen. Alle laden en kasten waren doorzocht maar voor zover kon worden nagegaan werd er niets ontvreemd. Kennelijk heeft de dader naar geld gezocht wat niet aanwezig was. De schade bleef beperkt. ook zijn gouden kaartjubileum. Met hun vijf kinderen en negen kleinkinderen met hunaanhang wordt er op vrijdag 24 mei feest gevierd. Die zal naar goed gebruik worden ingezet met een plechtige Eucharistieviering in de parochie kerk om 14.00 uur. Daarna zal het feest in het gemeenschapshuis 'De Smelehof worden voortgezet. Iedereen die zich geroepen voelt dit gouden paar te feliciteren kan daar terecht tussen 18.30 en 20.00 uur. Dit echtpaar is buitengewoonvi- taal. Door beiden wordt veel gefietst, zelfs met de fietsvierdaag se. Dan leggen ze nog 25 km extra af, want dat is de afstand (heen en terug) van hun boerderij naar de slarlpl.aats. Verder is hel paar al jarenlang aktief met volksdansen en met het koersballen. De bruid doet nog geheel zelfstandig de huishouding en de bruidegom kan niet helemaal zonder zijn bedrijf, dat allang in handen van zijn zoon is overgegaan. Samen blikken ze tevreden terug. Ondanks alle ongemakken wat ze beiden hebben moeten meemaken genieten zij nog iedere dag van het leven.

Peel en Maas | 1996 | | pagina 11