voag qlu Vijf gouden bruidsparen in vijf dagen Melka Wij laten het al jaren merken lïEL EN MAAS Donderdag 25 april 1996 - Pagina 9 Bruidspaar Steeghs- I Janssen Hel bruidspaar Sleeghs-Janssen looni sinds 1990 aan de Haalakker. Bbnr die lijd hadden ze een boerde- ■j aan de Zandhoek. De bruidegom. ^SaRINUS STEEGHS (83). gebo- en getogen aan de Zandhoek, jjng naar school in Oirlo en kon tot pn zijn trouw op de ouderlijke Jocrderij blijven. Die boerderij intiterd tijdens de bevrijding door jchttien bommen en granaten Jeiroffen. Dat kwam mede omdat de kiiBuitsers in hun schuur tankwagens fadden gestald. Ook werden ze ijëkonfrontcerd met enkele blind gangers. die. als die waren afge- ^g^an. nog meer onheil hadden aan- ,aIericht. Op de plaats van hun "boerderij kwam een noodwoning en Leunen. Het laatste halfjaar mocht hij naar school in Heide, die toen gereed was. Hij groeide op in het gemengd bedrijf van zijn ouders. Een bedrijf dat vaak voorop liep met nieuwe zaken. Zo hadden ze als een van de eersten een broedmachine voor de kippeëieren. De gouden bruid is ook geboren en getogen in Heide en doorliep haar schooltijd grotendeels in de pas gestichte school in Heide. Toen ze 12 jaar was ging ze al werken! Dal bleef ze doen tot aan haar trouwen, waarna ze de zorg over haar eigen gezin kreeg. Geleidelijk aan werd het gemengd bedrijf overgeschakeld naar de tuin bouw met asperges, aardbeien en rabarber. Toen hun enige zoon tien jaar geleden het bedrijf overnam werd ook de boerderij gesplitst. Nog nooit hebben wi j in de jarenlange geschiedenis van ons weekblad op één pagina vijf gouden paren kun nen voorstellen die binnen vijf dagen, tussen 30 april en 4 mei. hun 50-jarig huwelijk hopen te vieren. Vijf gou den paren geven ook aanleiding tot enige statistieken. Zo blijken de vijf bruidsparen 42 kinderen te hebben voortgebracht, en 'opa en oma' te zijn van maar liefst 93 kleinkinderen. De gemiddelde leeftijd van de bruidegommen bedraagt 80,5 jaar en van de bruiden gemiddeld 76 jaar. Een bijzondere overeenkomst is. dat alle gouden paren het beroep van boer hebben uitgeoefend, van klein tot mid delgroot en groot bedrijf. Naast de gebruikelijke levensloop van de paren kunnen we nu net beroep van 'boerin' extra aandacht geven. Wat die vooral in de eerste jaren van hun huwelijk, direkt na de oorlog moesten presteren... Thans hebben wij alle mogelijke voorzieningen die er toen nog niet waren. De was moest met de hand gewassen worden, de koeien moesten met de hand worden gemolken. Vooral ook op de akkers moest de boerin mee aanpakken: aardappel- rooimachines en andere landbouwmachines moesten nog worden uitgevonden. Zo was hel korenschoven binden de taak van de boerin, die wel eens geholpen werden door de boerenmeid (wat een onbeleefd woord). De boerinnen moesten het eerst opslaan en gingen het laatst naar bed. En dan kwam er regelmatig 'een kleine bij', want in die dagen stopte men niet bij twee of drie... bood onderdak aan het gezin en. het trouwen, ook aan het jonge Het duurde tot 1951 voordat nieuwe riante boerderij op plaats kon worden betrok- Maar omdat er geen opvolger die de boerderij kon overne- werd, mede in verband met de in 1990 besloten de te verkopen, gouden bruid. AN JANSSEN is geboren en getogen aan de in Horst. Na de moest ze 'uit gaan dienen' waaronder bij een en een slager. De laatste voor haar trouwen ging ze 'in de leer om zelfstandig het te kunnen doen', het was maar goed ook dat ze wist. want op het |inciigu bedrijf aan de Zandhoek lest hard worden gewerkt. Het izin telt vijf kinderen die met de fcgen kleinkinderen het feest mee- iken dat op dinsdag 3 mei zal irden gevierd. In verband met de :kte van de bruidegom komt pas- ior Te Plate naar de achter hun ungalow geplaatste tent om de icharistieviering op te dragen, feden waarom er ook geen receptie (fordt gehouden. De bruidegom is jarenlang een chte 'duivenmelker' geweest, maar Den hij moest verhuizen was het ok afgelopen met die hobby, wat em toch nog wel zeer doet. Van de ouden bruid willen wij nog ver leiden dat ze graag een kaartje legt, lal ze tweemaal per week gaat wemmen en dat ze tot voor kort lok nog de volksdanssport beoefen- e. Daarnaast fietst ze graag en ver- orgt ze haar tuintje, èn. dat moeten lij wel zeggen, die tuin zag er goed Bruidspaar Janssen- Muijsers Aan de Heidseweg in Heide lezochten wij het gouden paar )RAD JANSSEN (84) en NELLA dUIJSBRS (78), dat in het enkele aren gelden afgesplitste deel van uin boerderij woont. De gouden iruidegom is daar ook geboren en [ing van daaruit naar school in Het gouden bruidspaar Sleeghs- Janssen uit Oirlo Het gouden paar moest wel even kwijt hoe prachtig het vroeger was in Heide, waar eerder nog een bak ker en kruideniers gevestigd waren, waar vier cafés en een beugelbaan zorgden voor een 'leefbaar klimaat'. 'Want wie weel nog wat de beugel- sport eigenlijk is èn wat de verdien sten waren van de zangvereniging 't Heidebloempje, die ieder jaar weer het toneelstuk in zaal Linders opvoerden', aldus het paar. Al met al tevreden mensen die met veel belangstelling nog het dagelijkse nieuws op de voet vol gen, zeker in Heide, maar ook elders. Het gouden paar wil dan ook in plaats van een geschenk een envelop met inhoud, bestemd voor de aktie 'Over-leven voor Ethiopië'. In hun huwelijk werden acht dochters en een zoon geboren die met 23 kleinkinderen het grote feest vieren. Dat zal op dinsdag 30 april worden gehouden. Naar goed gebruik beginnen ze met een plech tige eucharistieviering om 14.00 uur in de rectoraatskerk van O.L. vrouw Onbevlekte Ontvangenis. Daarna gaan de naar het gemeenschapshuis De Gelderkoel, waar iedereen de gelegenheid krijgt het gouden paar te feliciteren tussen 15.30 en 17.00 uur. Vervolgens gaat het hele gezel schap met alles er op en er aan naar een andere gelegenheid om in beslo ten krine verder feest te vieren. Bruidspaar Willems- Lemmens In de verste uithoek van de gemeente Venray. bijna aan de grens van Griendtsveen. bezochten wij het derde gouden paar. De gouden brui degom. JAN WILLEMS (78). is geboren aan de Brienshoek in Leunen. Na de lagere school ging hij op de ouderlijke boerderij wer ken. Hij leerde daar zijn vak en dat Grad Janssen en Nella Muijsers, al 50 jaar bij elkaar. betekende zeker dal daar moest wor den aangepakt. Na zijn huwelijk werd aan de Zandhoek een nieuw bedrijf gesticht. De bouw duurde eigenlijk veel te lang omdat er niet aan bouwmaterialen te komen was. Na vier jaar was het zover dat ze naar de Zandhoek konden verhui zen. Op dat gemengd bedrijf bleef men negen jaar om de kans te pak ken om 17 ha. pachtgrond van de gemeente te kunnen kopen aan de Timmermannsweg. op de grens met Griendtsveen. Op dat pachtperceel stond een noodwoning maar met alle ongemakken van dien, en •opnieuw werd een fraaie boerderij gebouwd. In liet "hoekje van Venray, 50 jaar getrouwd, het echtpaar Willems. De gouden bruid. TRUUS LEM- MENS (78), is geboren en getogen in hel oude Brukske. waar nu nog maar weinig van terug te vinden is. Zij ging naar de lagere school bij de Zusters Ursulinen aan de Maasheseweg. een lange weg die te voet moest worden afgelegd. Haar ouders waren boeren met een gemengd bedrijf. Na de lagere school kwam ze op het ouderlijk bedrijf werken, want daar konden haar hulp goed gebruiken. Samen met haar man breidde ze het bedrijf aan de Timmermannsweg uit. Gestart werd met 21 koeien, drie zeugen, 25 var kens en 300 kippen. Nu telt het bedrijf een veelvoud aan koeien. 120 zeugen en 13.000 tol 14.000 kippen. Wel is de zaak inmiddels aan twee zoons overgedaan, maar als men nog op het bedrijf woont, dan is het vanzelfsprekend dat men ook tussen de veestapel te vinden is. Uit hun huwelijk werden negen kinderen geboren en die zorgden voor vijftien kleinkinderen. Het feest wordt woensdag I mei gevierd. Na een plechtige eucharis tieviering in de parochiekerk van de H. Oda zal het verdere feest plaats vinden in zaal Roelanzia. Het blijkt dat dit gouden paar nog nooit op vakantie is geweest, terwijl de kinderen dikwijls hebben gezegd, dat ze dat zeker verdiend hadden. Maar het paar is zo gehecht aan de boerderij dat het daar nooit van is gekomen. Het gouden bruidspaar heeft voor het grote feest eigenlijk maar één wens. Al u hen komt felicite ren wordt u vriendelijk verzocht niet te roken! Bruidspaar Kusters- Vogelsangs Aan de Deputé Petersstraat wonen TOON KUSTERS (76) en DRIKA VOGELSANGS (71). Uit hun levensverhaal blijkt eens te meer dat met name de kleine boertjes het niet gemakkelijk hadden. De bruidegom is aan de Molenhoek in Oirlo geboren, op het Het tweede gouden bruidspaar in Oirlo, Toon Kusters en Drika Vogelsangs stersnemer, twee maal per dag bij de melkveehouders, bracht de uitkomst voor zowel kinderbijslag als verze kering. dat was wel nodig want het gezin breidde zich maar uit. Het gezin Kusters telt twaalf kin deren en 'opa en oma' hebben 26 kleinkinderen die op zaterdag 4 mei het grote feest zullen meemaken. Die dag begint met een plechtige eucharistieviering in de parochie kerk van de H. Gertrudis. Na de vie ring gaat het hele gezelschap naar zaal De Ruif. Van 18.30 tot 19.30 uur kan iedereen, die zich geroepen voelt, het gouden paar en familie feliciteren. De bruid gaat nog wekelijks kaar ten en is al elf jaar aktief met het zwemmen voor ouderen. Ook was ze vele jaren aktief in de volksdans sport. De gouden bruidegom is nog zeer vitaal, wat blijkt uit zijn immense tuin. die hij pico bello in orde houdt en ook dit jaar weer met de schop heeft omgespit. De tuin is overge bleven toen hij in 1988 zijn bedrijf heeft verkocht, want niets om han den hebben, daarvoor voelt hij zich nog te jong... Bruidspaar Poels- Janssen In de riante semi-bungalow aan de Coppelenberg in Mersclo bezochten wij het laatste gouden paar. De bruidegom TOON POELS en 60 jaar lidmaatschap uitgereikt en behaagde het Z.H. de Paus hem de Pauselijke onderscheiding Pro Ecclesia te verlenen. Daarop is hij terecht trots Zestien jaar geleden nam zijn zoon de boerderij over maar er gaal geen dag voorbij of hij weet vanaf de Coppelenberg de weg te vinden naar de boerderij. Niet om zich met het werk te bemoeien maar wel om te kijken of alles naar wens ver loopt. De boerderij aan de Veldstraat werd in 1975 ingebracht in de ruil verkaveling maar daar kwam een nieuw bedrijf aan de Handrik voor terug. De bruid heeft zich lang ingespan nen voor het Welfarewerk voor de bejaarden. (80) is geboren en getogen in de ouderlijke boerderij aan de Straat (nu de Veldweg) in Merselo. Al vrij jong moest hij op de ouderlijke boerderij mee aanpakken want zijn vader stierf toen hij drie jaar oud was. Door de hele familie werd moeder in staat gesteld om het 30 ha. grote bedrijf toch te runnen. Ondanks dat hij op zo'n jonge leef tijd al mee moest aanpakken, heeft hij daar nooit spijl van gehad. De gouden bruid. MARIE JANS SEN (77) is een dochter van de Merselse smid en 'voorbestemd' om thuis te blijven werken nadat de lagere school met goed gevolg bezocht had. In de smederij en de winkel was van alles te doen. Eigenlijk was de oorlog er schuld aan dat er wat later dan gedacht werd getrouwd. In 1946 was het zover. Zij trouwde in op de boerderij van 'Moeder Poels'. maar na hun huwelijk werd het bedrijf gerund door haar man. Het was al direkt een behoorlijk huishouden waarvoor gezorgd moest worden, maar dat werd als vanzelfsprekend beschouwd. Er kwamen zeven kinderen die met de twintig kleinkinderen op zaterdag 4 mei het gouden huwe lijksfeest gaan vieren. Ook hier begint de viering met een eucharis tieviering en wel in de parochiekerk van de H. Johannes den Doper. Daarna gaat het gezelschap naar zaal 't Anker waar van 19.00 tot 20.15 uur iedereen de gelegenheid krijgt het gouden paar en familie geluk te wensen. Voor die receptie zal een groot deel van de dorpsge- I meenschap uitlopen, want de brui degom is 69 jaar aktief bij het Kerkelijk Zangkoor. 60 jaar aktief geweest in de Kerkelijke Fanfare St. Oda, was bestuurslid van de Coöp. Zuivelfabriek Venray. lid van de Ruilverkavelingscommissie Merselo-Overloon en van de Jagersvereniging Sl. Hubertus. Voor zijn inzet voor de kerkmu ziek werd hem de medaille voor 50 Ook in Merselo is liet feest, bij het gouden bruidspaar Poels-Janssen TENSON ...o way of living Quality Men's Wea* BR1XON QUALITY IN FASHION VAN OORSCHOT MODE Grotertraat 73, Venray Helmond, Roosendaal. Boxmeer. Oss. Venray. WIJ ZOEKEN regelmatig nieuwe bezorgers voor Peel en Maas. Aanmelden in onze boekhandel Grotestraat 68 of telefonisch 582727 Min. leeftijd 14 jaar kleine bedrijf van zijn ouders. Na de lagere school wilde hij zich verder bekwamen en ging hij naar de land bouwschool. Het leren ging hem vrij gemakkelijk af. Nu is het nog steeds zijn hobby om veel te lezen ('om de horizon te verruimen', zoals hij zelf zegt). Hij is wat genoemd wordt 'klein van stuk' en dacht 's Konings wapenrok niet behoeven te dragen, 'maar met de keuring hebben ze waarschijnlijk mijn haardos erbij gehaald en ik kon wel in dienst en was een van de kleinsten'. Later werd hij ook opgeroepen voor de mobilisatie. Vrijwel ongeschonden door de oorlog gekomen, verhuisde het gezin naar het Brabantse Bakel. waar een groter bedrijf kon worden gekocht. Daar leerde hij zijn bruid kennen, die daar geboren en getogen is. Zij diende tot haar trouwen bij verschillende boeren. In 1962 kon het paar een eigen bedrijf in Oirlo bij het spoor kopen.Dat was 6.5 hec tare groot. Op dat kleine gemengde bedrijf bracht de teelt van asperges uitkomst en de arbeidskrachten, die waren in het gezin aanwezig. Maar een kleine boer had grote zorgen omdat er geen kinderbijslag kon worden verkregen en omdat men niet verzekerd was. Melkscheppen of beter gezegd mon-

Peel en Maas | 1996 | | pagina 9