PEEL EN MAAS lijzonder concert Ars Musica Vijf generaties in rechte lijn odenherdenking in Venray en omstreken 'Meer mogelijk heden om thuis te sterven' Het zonnetje in huis kan knap lastig zijn... GOI\ PAIIMT Natuurwandeling in Merselo en omgeving Jit de raad van erlingsbeek Opbrengst kollekte Reumafonds Niet skeeleren Ramkraak bij juwelier aan de Grote Markt WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Het leek wel een aktiefllm... Bijdrage voor gemeenschapshuis Oostrum EN MAAC Zondag 5 mei in Paterskerk DONDERDAG 25 APRIL 1996 Nr. 17 HONDERD ZEVENTIENDE JAARGANG zijn spannende tijden voor leden van Groot Vocaal ible Ars Musica. Zaterdag 4 [zondag 5 mei geeft het lyse koor haar eerste concert e periode van herbezinning, et ensemble springt meteen t diepe. Onder leiding van de «jaar aangetreden dirigent Wouters wordt het Requiem Ie hedendaagse Engelse com- it John Rutter uitgevoerd. begeleiding door het ;rdamse kamerorkest inuo en solozang van de sopraan Joanna zvkowska. Aanstaande zater- vèrtrekken de zestig koorle- van Ars Musica naar rdani voor een 'zitrepetitie'. at heet nu eenmaal zo", zegt Vermeulen, lid van de muziek- nissie van het koor. Hij heeft ;een idee waarom een zitrepeti- n zitrepetitie heet. "De bedoe- is om te kijken hoe koren en stop elkaar reageren. Hoe het n klinkt". Vermeulen gebruikt voud. want Ars Musica is niet nige koor dat met de bus naar rdam vertrekt. Ook de negen leden van het Veldhovens engd Koor reizen af naar de istad. Het Brabantse gezelschap eveneens onder leiding van Wouters en zal een ander werk jutter ten gehore brengen, het iificat. kunnen de beide koren een [tatief hoogstaand programma ;en en de kosten samen delen, het concert is ook financieel raad van de gemeente ingsbeek was in de donderdag uden raadsvergadering eensge- het vaststellen van het mmingsplan idweerkazerne Molenweg', loor kan naast het daar geves bedrijventerrein de nieuwe Iweerkazerne kan worden uwd. dat bestemmingsplan n bezwaren ingediend, omdat errein de huidige bestemming Van 'agrarisch gebied met hoge schappelijke waarde'. Dat werd et college onderschreven. Nu sorden voorgesteld dit gebied nsch waardevol' te bestemmen, rder was in de bezwaren aange- dom de nieuwe kazerne te bou rn de dorpskern van Overloon. de concept-nota Regionaal cingsplan Brandweer staat dat een optimale verdeling van dweerkazernes oplevert. Maar •ezwaar werd door de raad ver ten, omdat nagenoeg alle leden le vrijwillige brandweer woon- igzijn inVierlingsbcek. dus op ief korte afstand van de aan de enweg te bouwen kazerne. Dit it van wezenlijk belang geacht de snelheid waarmee een jdweer zal moeten handelen. De (diende bezwaren werden wel jankelijk verklaard, maar vol- de raad ongegrond. Wat de 1 betreft mag zo snel mogelijk de bouw begonnen worden, et ingang van 1 april jl. wordt de inzameling van restafval 'fik gemaakt van de betaalde ikzak. Daarom moest de vëror- jng reinigingsrechten 1994 wor- piingepast. Dat houdt in dat de rokzakken op aangewezen sen per tien stuks worden ver stegen een prijs van ƒ16.50. 't college steld nadrukkelijk dat jeen sponsorbijdragen wilde aan de 'Ronde van Nederland' als finishplaats Venray, omdat :ollege er niet van overtuigd is gemeente op een verantwoor- vijze gepromoot zou worden, had volgens hel college niets te "n met de voorkeur om bij de nte Boxmeer te worden inge- niet bij Venray De tente Vierlingsbeek zou zich tg gepromoot zien bij de •antse gemeenten omdat die fcnte nog altijd lot de provincie »nt behoort. •e Maaskantfraktie kan over- d zijn dat wethouder Van de Pas spoed een onderzoek zal instel- tro bij Joffershof verantwoord te eren. Ook zullen op korte ter gde parkeermogelijkheden ver- jen zodat geen palen meer ver hullen worden. een flinke sprong: een orkest als Continuo en een professionele zan geres kosten een lieve duit. Het pro ject is begroot op 35.000 gulden. Dat verklaart ook de entreeprijs van 17.50. "Ook dat is men misschien niet zo gewend in Venray". zegt Ars Musica-voorzitter Ernst Brecheisen. "Maar het publiek krijgt er muzikaal heel wat voor terug", belooft hij. TOEGANKELIJK Het concert is een voorbeeld van de nieuwe weg die Ars Musica onder de leiding van Cees Wouters is ingeslagen. Meer grotere werken uitvoeren aan de ene kant en daarte genover. bijvoorbeeld op verzoek van bedrijven of personeelsvereni gingen. een programma met een gevarieerd repertoire van moderne en oudere klassieken. Rutter's Requiem is volgens het koor een 'modern stuk met klassjeke invloe den'. "Het ligt goed in het gehoor, is melodieus en goed toegankelijk", verwoordt de voorzitter. Ars Musica heeft het Requiem op advies van de dirigent ingestudeerd. Een leken van het vertrouwen dat het koor in diri gent Wouters heeft. De dirigent koos ook de Poolse sopraan en via zijn kanalen werd het Rotterdamse orkest benaderd. Het Ars Musica- bestuur omschrijft haar dirigent als jong. maar tegelijkertijd ervaren, en met veel ambitie. Samen met z'n vaste pianist en repetitor Hans van den Eijndcn. met wie hij de weke lijkse repetities houdt, levert en eist hij kwaliteit. Wouters introduceerde bijvoorbeeld het huiswerk voor de koorleden. Voor het instuderen krijgt elk koorlid zijn of haar partij op een bandje mee naar huis. De dirigent zingt alle partijen zelf in. KINDERKOOR Het dubbelconcert van het Veldhovens Gemengd Koor en Ars Musica vindt plaats op zaterdag 4 mei in theater De Schalm in Veldhoven en op zondag 5 mei in de Paterskerk te Venray. Eerst zingt het Ars Musica het Requiem, gevolgd door het Magnificat door de colle ga's uit Veldhoven. Na deze kracht toer wordt hel weer even rustig rond het Venrayse koor. Tot de kersttijd. Dan wil Ars Musica de Cantate de Noël van de Franse componist Groot Vocaal Ensemble Ars Musica nam deze week tijdens de repetitie liet Requiem van Rutter nog 'ns door. Arthur Honegger opvoeren, een stuk voor een groot koor samen met een kinderkoor. Welk kinderkoor het gaat worden is nog niet bekend, maar bij voorkeur een uit de buurt. Kaarten voor het concert op Bevrijdingsdag zijn te koop bij de VVV en telefonisch via 58 08 92 of 58 35 76. De aktie voor het Nationaal Reumafonds in het kader van de landelijke inzameling in de week van 18 t/m 23 maart jl. heeft een bedrag opgebracht van ƒ18.025.68; vorig jaar was dat nog 17.259,68. Het geld wordt o.m. besteed aan wetenschappelijk onderzoek, indivi duele hulp aan reumapatiënten, aan gepaste vakanties, subsidie aan rcu- mapatiëntenorganisaties en verenigingen. Het bestuur richt zijn welgemeen de dank tot leden van het plaatselijk comité, tot de kollektanten en tot ieder die door een financiële onder steuning tot het welslagen van de kollekte heeft bijgedragen. Mocht u door omstandigheden de kollekte gemist hebben, dan kunt u alsnog uw bijdrage storten op post giro 324 of banknummer 70.70.70.848 t.n.v. Het Nationaal Reumafonds te 's-Gravenhage. Wilt u meer weten over het werk van het Nationaal Reumafonds? Bel of schrijf naar: Statenlaan 128, 2582 GW Den Haag, tel. 070-3503231. 25 ponder gevonden Tijdens graafwerkzaamheden op het industrieterrein Keizersveld werd een 25 ponder brisantgranaat aangetroffen. Het verschoten oor logstuig, van Engelse makelij, werd in afwachting van de ruiming door de EOC veilig gesteld. T\ J\J Op zaterdag 4 mei a.s., 's avonds om 19.00 uur zal er in de Grote Kerk te Venray een herden kingsbijeenkomst worden gehou den ter nagedachtenis van allen - burger zowel als militair - die sinds het begin van de Tweede Wereldoorlog, wanneer of waar ook ter wereld als gevolg van oor logshandelingen of terreur zijn omgekomen. Medewerking aan deze bijeen komst zal worden verleend door onder meer burgemeester J, Waals, dhr. J. Wijnen, adjunkt-hoofdredak- teur van Dagblad De Limburger, de Oecumenische Werkgroep Venray en kinderen van groep 8 van basis school De Hommel. De herdenking wordt muzikaal opgeluisterd door het Collegium Vocale en muziek korps St. Petrus Banden. Na afloop van de bijeenkomst - om 19.45 uur - zal een stille tocht worden gehouden naar het oorlogs monument aan hel Kerkpad, alwaar ondermeer een kranslegging zal plaatsvinden. Vierlingsbeek en Overloon Ook vindt er zowel in Vierlingsbeek als in Overloon een dodenherdenking plaats. Beide bij eenkomsten zullen een sober karak ter hebben. De herdenking in Vierlingsbcck vindt plaats bij hel oorlogsmonu ment naast de St. Laurentiuskerk en begint om 19.30 uur. De bijeen komst wordt muzikaal opgeluisterd door ouderenkoor De Maasgalm en harmonie De Herleving De herdenking in Overloon begint met een eucharistieviering in de Theobalduskerk om 19.00 uur.Van tevoren, omstreeks 18.30 uur. zal het bevrijdingsvuur worden over handigd m hel Nationaal Oorlogs- en Verzetsmuseum aan de Scouting Overloon. De bijeenkomst in Overloon wordt opgeluisterd dooi de Scouting, het Dames- en Herenkoor. fanfare De Vriendenkring en Stichting Herdenking Slag om Overloon. Beide bijeenkomsten eindigen even na 20.00 uur met het leggen van een krans door een van de leden van het gemeentebestuur, het hijsen van de Nederlandse vlag en het spe len van het Wilhelmus. Tijdens de herdenkingsbijeen komsten zullen de wegen rond het 14 Oktoberplein in Overloon en de kerk in Vierlingsbeek voor het ver keer worden afgesloten. De omlei dingsroutes zullen met borden wor den aangegeven. De Zwarte Plak In America organiseren oud-ver- zetsdeelnemers van de Zwarte Plak/Brabantse Peel en sympathi santen van deze groep jaarlijks een dodenherdenking om de gevallen medestrijders te gedenken. Bovendien heeft men tot doel, om bij de bewoners van deze streek, de herinnering levend te houden aan de offers die in de bezettingsperiode werden gebracht door de bewoners van de Limburgse en Brabantse Peel. die zich niet bij de onderdruk king en overheersing door de Duitse bezetters wilden neerleggen. Overlevenden en nabestaanden van de leden van de verzetsgroep nemen om 19.00 uur deel aan de eucharistieviering in de parochie kerk van America. Na afloop van deze dienst zal om ongeveer 19.45 uur een sobere plechtigheid beginnen bij het ver- zetsmonument aan de Griendtsveenseweg met als afslui ting twee minuten stilte, gevolgd door een bloemlegging. In de nabij gelegen blokhut is er na afloop van de herdenkingsplech tigheid gelegenheid om elkaar weer. in een ongedwongen sfeer te ont moeten en om herinneringen op te halen. Alle verzetsvrienden. familiele den en nabestaanden zijn daarbij van harte welkom. WAO VAN SOEST B.V. Taxaties Advies onwerend goed Kruitweg 13. 5801 XR Venray Telefoon 0478-586408 Skeeleren lijkt meer en meer de rage van de negentiger jaren te worden. Overal ziet men jongeren op de kleien wieletjes rondrijden, wat overigens in het verkeer niet altijd even ongevaarlijk is. Waar het minder gevaarlijk is, is bijvoorbeeld het terrein voor de kerk in Ysselsleyn. De Ysselsteynse jeugd heeft daar "de stek" gevon den om te skeeleren en te fietsen. Weinig verkeer dus niet gevaar lijk. Het kerkbestuur van Ysselsteyn is echter niet blij met de situatie. In het Ysselsteyns Nieuwsblad, het dorpskrantje van Ysselsteyn. kon digde het kerkbestuur afgelopen week een verbod af voor het skee leren en fietsen rondom de kerk. Het betreft hier de weg naar het kerkhof, het kerkhof zelf hel ter rein voor de kerk en de weg naar de pastorie. "Dit om verdere ver nielingen aan de deuringang van de kerk. beteging en plantsoenen te voorkomen.Het kerkbestuur wijst erop trots te zijn dat het onderhoud binnen en buiten de kerk door vrijwilligers wordt gedaan en dat zo wil houden. Daarom worden de ouders ver zocht hun kinderen op dit feit te attenderen. Donderdagmorgen omstreeks 05.55 uur vond een ramkraak plaats bij een aan de Grote Markt gelegen juwelierszaak. Met een kleine rode personenauto van het merk Toyota waren het ijze ren hekwerk en de glazen toegangs deur van de juwelierszaak kapot gebeukt. Eerst werd, zo bleek uit de verklaringen van twee getuigen, met vol gas op de glazen deur ingereden om vervolgens nog enkele keren op hel ijzeren hekwerk te beuken. Het kleine gat dat was ontstaan, was vol doende voor de twee daders om in de zaak te komen. Met een koevoet werden enkele vitrines open gesla gen. De inhoud van die vitrines werd met de sieraden uit de etalage bij elkaar gegraaid en meegenomen. Volgens de getuigen was de kraak 'in een mum van tijd gebeurd' De totale schade wordt op enkele tien duizenden guldens geschat. De juwelier is tegen dit soort inbraken verzekerd en stelt nuchter vast dat hij. gezien de statistieken, mogelijk nu aan de beurt was. 'Je moet er rekening mee houden dal zoiets kan gebeuren, maar het is maar goed dat het niet tijdens de openingsuren van de zaak is gebeurd. Personeel en klanten kun nen daar iets van overhouden'. Toch is juwelier Verlinden van mening dat zijn zaak goed beveiligd was. maar er zullen nu nog extra maatre gelen en voorzieningen worden getroffen, zodat herhaling moeilij ker zal worden. Al bedraagt de schade enkele tien duizenden guldens, de echte dure stukken waren veilig-opgeborgen. De politie, die enkele minuten later arriveerde, begon onmiddellijk met assistentie van omliggende poli- tie-eenheden met het onderzoek. Dat heeft tot op heden nog geen resultaat opgeleverd. De auto waarmee de kraak werd gepleegd was die nacht op de Langstraat gestolen. De 28-jarige eigenaresse zit met de schade, want de auto werd met de alarmlichten aan. onbeheerd aangetroffen aan de Stationsweg, waar de daders ver moedelijk hun vluchtauto hadden staan. Mensen die mogelijk hebben gezien hoe de daders overstapten in een andere auto, worden dringend verzocht kóntakt op te nemen met de politie. Eindelijk, na 20 jaar wachten, kunnen wij nu een foto publiceren van vijf generaties in rechte lijn; een gebeurtenis die maar zelden voorkomt, zeker binnen één familie. Hel is 20 jaar gelden dat op ons redaktiebureau een kleurenfoto arriveerde van vijf generaties. Op de foto stonden Justina van Gennip-Cuyten. geboren op 7 december 1889; haar dochter Cornelia van Gils-van Gennip. geboren in Heeze op 18 september 19ld; vervolgens haar dochter Then Effing-van Gils, geboren in Eindhoven op 2d mei I9dd; haar dochter Ellen Poels-Effing, geboren op 19 december 1954 in Venlo en wonende in Merselo en tenslotte haar dochter Cindy Poets, geboren op 10 juli 1975. Die foto was echter niet te gebruiken en voordat een nieuwe foto gemaakt kon worden overleed Justina van Gennip-Cuyten. Deze week kon onze fotograaf aan de Constantijnstraat in Meerlo, ten huize van de familie Effing wel een foto maken, weer van vijf generaties in deze familie. De kleine Cindy Poeh van toen is op 22 februari jl. bevallen van een tweeling, zoontje Joey en dochter Noëlla. Laatsgenoemde laat dus de geschiedenis herhalen en deze keer kunnen we wel een fraaie en zeker uniek foto publice ren. Vrijwilligers Terminale Zorg Vrijwilligers Terminale Zorg (VTZ) is een vrijwilligersorgani satie die er zorg voor wil dragen dat meer mensen in de mogelijk heid worden gesteld thuis te ster ven. Zij doen dit door aanvullend op de aanwezige mantelzorg, d.w.z. familie, vrienden en kennis sen, zorg te verlenen en, indien nodig, deze mantelzorgers af en tot te ontlasten, maar bovenal te stimuleren in hun zorg voor de stervend. HOE WERKEN ZIJ? De geschoolde vrijwilligers nemen geen laken over van de gezinsverzorgster of wijkverpleeg kundige. Zij zijn hen behulpzaam. Bijvoorbeeld bij het verfrissen, bed verschonen, aankleden, eten en drinken, etc. Het bieden van ondersteuning aan de patiënt en de familie bij gevoe lens van onzekerheid, angst en ver driet zijn ook taken waarvoor vrij willigers inzetbaar kunnen zijn. Deze vrijwilligers zijn gewone men sen die naast hun dagelijkse bezig heden hiervoor tijd willen maken. Zij zijn getraind voor dit werk door een speciale kursus. die zij gevolgd hebben en zijn daardoor in staat om zowel praktische als psychische ondersteuning te bieden. Zij worden begeleid door twee coördinatoren. HOE TE BEREIKEN? VTZ Venray is bereikbaar via uw huisarts. U kunt hen ook bereiken via de Klantenservice van het Groene Kruis. tel. 077-3874800. Rechtstreeks zijn de coördinatoren te bereiken op maandagochtend van 10.00 tot 12.00 uur. tel. 0478- 512412. VT7. Venray is gevestigd in De Clockert, Bergweg 4. 5801 EG Venray. Vrijdagmorgen omstreeks 10.15 uur zag een 58-jarige inwoner op de oprit van zijn aan de Matterhornlaan gelegen bungalow een vreemde fiets staan. Hij ging kijken. Op dat moment stapte een hem onbekende man uit de op die oprit staande auto. Hij zei tegen de eigenaar van de auto 'sorry, ik ben verkeerd', stapte op de fiets en reed weg. In een reflex keek de eigenaar in zijn auto en zag dat de autoradio eruit was. Zijn vrouw belde de politie en de man zette met zijn auto de achter volging in. Op hetzelfde moment startte de politic met het onderzoek in de wijk Veltum. De politie had op dat moment maar liefst drie politieauto's ter beschikking, die aan het onderzoek deelnamen. De auto-eigenaar die de man achtervolgde kreeg hem in de Goudsmidstraat in de gaten en wist hem zelfs klem te rijden. De onbekende liet zijn fiets achter en ging er vandoor. Hij pakte een kind zijn fiets af. maar omdat dat kind ging schreeuwen gooi de hij die fiets wet gen liep hij richting Hubertusstraat. Daar kon de inmid dels gearriveerde politie de man in zijn kraag grijpen. De politie moest de eigenaar van de autoradio in bedwang houden om te voorkomen dal deze zelf voor rechter ging spelen. De man werd overgebracht naar het politiebureau. Het bleek een 28-jari- ge inwoner van Milneeze te zijn. Hij werd ingesloten en in verzekerde bewaring gesteld. Het onderzoek richt zich nu op de mogelijkheid dat de man betrokken zou kunnen zijn bij meerdere, nog niet opgeloste, auto inbraken. Getuigen van het voorval spraken van een 'aktiefllm'. Als huiten de zon schijnt is iedereen blij. Maar in huis kan die scherpe zon soms hinderlijk naar binnen schijnen. (ïa dan snel naar COR PAINT woon decoratie-specialist voor de voor i'i meest geschikte zonwering in jaloezie, lamellen of rolgordijn. Alles maatwerk geleverd, perfect passend in ol uw kozijn. Kn ook onze serv ice is "op maat', bijvoorbeeld een praktijkgericht advies-aan-huis. gratis meten en plaatsen! Vraag informatie! Paterslaan 7 Venray telefoon 0478-582810 Het wordt vakwerk met Verf Wand April Wandelmaand Op zondag 28 april wordt de 'April Wandelmaand' afgesloten mei schitterende natuurwandelingen in Merselo en omgeving. De wandelsportvereniging De Natuurvrienden uit Merselo heeft in samenwerking met VVV Venray in het kader van April Wandelmaand een aantal wandeltochten uitgezet. De afstanden variëren van 5. 10, 15 tot 20 km. U kunt uiteraard zelf een keuze maken welke afstand u wilt wandelen. Merselo is een van de tien kerk dorpen van Venray en heeft in de omgeving veel natuurschoon, akkers, weide, loof- en naaldbossen en kronkelende beekjes wisselen elkaar af. De diverse wandelroutes brengen u naar de mooiste plekjes in dit schitterende natuurgebied. Op de routes zijn diverse rust plaatsen waar u koffie, broodjes, soep en frisdrank kunt kopen. Alle routes komen langs de molen 'Nooit Gedacht' die voor deze dag in bedrijf is en waar u een kijkje in de molen kunt nemen. De routes zijn middels een beschrijv ing te wande len. Speciaal voor deze dag zijn de routes ook gemarkeerd. Startplaats: zaal 't Anker. Grootdorp 72 in Merselo. Vertrektijden: 30 en 40 km tussen 07.00 en 10.00 uur: 15 en 20 km tussen 08.00 en 13.00 uur; 5 en 10 km tussen 09.00 en 14.00 uur. Als u wilt deelnemen aan deze tocht kunt u hij de VVV/ANWB Venray tijdens kantooruren een wandclmap a ƒ4.95 kopen. Deze is verkrijgbaar op de dag zelf hij het vertrekpunt. In de map treft u alle wandelroutes (met uitzondering van 30 en 40 km) aan. Tevens zit er een flyer met informatie en een aanden ken aan de 'April Wandelmaand' in. Vergeet niet uw fototoestel mee te nemen. Aan deze wandeltocht is een landelijke fotowedstrijd verbonden met diverse leuke prijzen. Voor meer informatie kunt u konlakt opnemen met de VVV Venray. Grote Markt 23. tel. 0478-510505. Het Juliana Welzijn Fonds heeft aan Stichting Gemeenschapshuis Oostrum te Oostrum een bijdrage toegekend van ƒ9.400,-. Deze bij drage is bestemd om energiebespa rende maatregelen t.b.v. net gemeenschapshuis uit te voeren Het Juliana Welzijn Fonds helpt verenigingen, stichtingen en grot- pen hun plannen en projekten uil te \t»eren. De aktivitciten moeten lig gen op het gebied van het maat schappelijk welzijn. Voorbeelden zijn: vrijw illige hulpdiensten, jeugd- cn ouderenzorg, dak- en thuislozen zorg. buurt- en dorpshuizen, projek ten van/voor minderheden, buurtbe- heerprojekten. organisaties van/voor vrouwen. Op de afdeling Welzijn \an gemeenten en in \eel bibliotheken ligt de gratis folder 'Een beroep doen op het Juliana Welzijn Fonds'.

Peel en Maas | 1996 | | pagina 13