enkele dragers bel (0478) 58 97 02 5 JAAR! Bij welzijn is niet veel te halen "Met de chipknip het bos in" 50% korting Ook bezuiniging op Netwerk DEENEN Geestelijke opnieuw t< bedienaren r discussie ECHT... JE PROEFT T Uitbesteden en afstoten Koninklijke onderscheiding voor G.M. Classens uit Castenray CHRIS rij vieren feest per 1 mei 1996 starten wij met UITVAARTVERZORGING v.o.f. wij zijn nog op zoek naar 21 maart 5 jaar Echte Bakker Gommans in Venray Minder overheid Wapens en munitie Politie Basiseenheid Venray Vrijwilligsters gezocht voor pilonderzoek UUR /Schoolstraat 5 V op vrijdag 22 maart zaterdag 23 maart èn zondag 24 maart en u mag meefeesten, met op ontwikkelen en afdrukken Tegenvaller voor basisonderwijs OOK VUTTERS ZIJN VAN HARTE WELKOM kijkt door de transparante panelen naar boven. Het water in de zonne boiler zal snel op temperatuur zijn. 'Vanavond kunnen we al douchen op zonne-energie' denkt hij. voordat hij z'n kinderen Maaike van 10 en Jorrit van 8 begroet. "Goede morgen jon gens. Ruik ik hier koffie?" "Hoi pap. wal be be ben jij vroeg op!", stottert Maaike, die nog maar een keer per maand naar Logopedie kan. "Helaas wel. Ik heb vandaag maai- beurl op het sportpark". Kom je dan ook naar mij kijken?", vraagt Jorrit. "We moeten tegen Ysselsteyn. om half twaalf". "Heel eventjes dan. Om twaalf uur moet ik Maaike naar blokfluitles brengen". Het is tien voor twaalf als Henk z'n auto op de parkeerplaats bij de muziekschool parkeert. Het was natuurlijk weer haasten op het sport park en Henk overweegt om vol gend seizoen te stoppen met maaien. Dan maar meer contributie betalen. Hij stopt de chipknip in de parkeer- meter en tikt drie kwartjes af. 'Wat is het toch lelijk met al die reclame borden', denkt hij als hij naar binnen gaat. 's Avonds zitten Henk en z'n part ner Gemma bij de TV. Terwijl Gemma een film uitzoekt en per pin bestelt, vertelt Henk over z'n bezoek aan de muziekschool. "Twaalfhonderd gulden voor 40 les sen", schampert hij. "Terwijl we voor de blokfluitles van Maaike maar 200 gulden kwijt zijn. 'Muzieklessen voor volwassenen is niet onze hoofdtaak', zeiden ze." "Hoe was trouwens de begrafenis- mis?" "Hmm, zoals gewoonlijk, triest. Ik moest eerst nog de pastoor van de trein halen. Toch lastig hoor. die priesters op afroep. Sinds de parochie geen geld meer heeft voor een eigen pastoor is het kerkbezoek nog meer teruggelopen. Vannacht was er alweer ingebroken. De nacht waker had niets gemerkt. Da s ook weggegooid geld." Henk staat op om het rolluik te sluiten. "Verdomme, nou is die lan taarnpaal nog niet gemaakt", zegt hij. terwijl hij door het raam kijkt. "Morgen meteen Electro Martens bellen. Dat ding staal al drie weken te fiikkeren". "Morgen is het zondag Henk", zegt Gemma. "Maak je niet zo druk". "Tuurlijk. zondag, wat stom. Zeg zullen we dan morgen gaan fietsen. Hel zou prachtig weer worden". Het grind knispert onder de brede banden van de ATB's van Henk. Gemma. Maaike en Jorrit. De kin deren hebben hun verplichte helmen op. "Van mij hadden ze nog van meer wegen de verharding mogen weghalen", hijgt Henk. "Heb je de chipknip op zak?", vraagt Gemma. "Anders komen we het bos wéér niet in". "Heb ik schalje". Na een tochtje over hel interregio nale fietspad rond Venray doemt in de verte de gele boog op die de A73 overspant. "McDonalds", roepen Jorrit en Maaike in koor. "McDonalds", mompelt Henk beduidend mindér enthousiast. Als ze de algemene begraafplaats passe ren, zien ze de narcissen en krokus sen. Sinds dat tuincentrum het onderhoud heeft overgenomen ziet de begraafplaats er een stuk fleuri ger uit, constateert Henk. Jammer dat er dan weer een reclamebord bij moet: 'Wij maken werk van uw zerk' gaat hem iets te ver. Als de kinderen in bed liggen maakt Henk nog even contact met het gemeentehuis. Het stel wil een garage naast het huis bouwen. Henk haalt eerst de tekening op uit de computer van de architect. Hij vult op z'n scherm het aanvraagformulier voor de vergunning in en verstuurt die samen met de tekening met een e-mailtje naar de afdeling Bouwzaken. 'Die kunnen morgen weer aan het werk' denkt hij, voor dal hij naar bed gaat. De subsidie voor geestelijke bedienaren (priesters e.d.) staat met KEERpunt opnieuw ter dis cussie. In het verleden is er in de gemeenteraad regelmatig flink gedebatteerd over dit onderwerp. Moet een gemeente nu wel of geen subsidie verlenen aan kerkelijke instanties of dienen staat en kerk strikt gescheiden te blijven. Uit de eindadviezen van Coopers Lybrand (C&L) blijkt dat. binnen de door hel college en de raad gestelde randvoorwaarden, de bij drage aan geestelijke bedienaren geen kerntaak is en dus moet verval len. Het gaat hierbij om een bijdrage van ƒ4000.- per bedienaar. Volgens C&L kan de gemeente hiermee ƒ80.000,- besparen. In het raadsvoorstel van het colle ge rondom KEERpunt staan enkele wijzigingen op het totale voorstel van C&L. Met betrekking tot de geestelijke bedienaren kan het eolle- Donderdag 21 maart 1996 - Pagina 5 ge echter geen eensluidend advies geven. Deze bezuinigingspost wordt in het raadsvoorstel als enige "er uit gelicht" waarbij aangegeven wordt dat het college graag in debat met de raad tot een definitief standpunt wil komen. Dit omdat volgens het colle ge binnen de raad en de samenle ving nogal verschillend over dit onderwerp wordt gedacht. De vraag is in hoeverre hef CDA het geloof zal preveleren boven de bezuinigin gen en of zij. indien dat het geval is, ook de steun van andere frakties zal krijgen. Nu het CDA geen absolute meerderheid meer heeft in de gemeenteraad, kan dat leiden lot een interessante discussie, Een discussie die vermoedelijk a.s. dinsdag tijdens de commissiebehandeling van KEERpunt al zal worden gevoerd. Op die avond worden de bezuini gingsposten met betrekking tot Maatschappelijke Dienstverlening behandeld. echte bakker GROTESTRAAT 57 VENRAY 0478-512628 KERKSTRAAT 13 SEVENUM 077-4671254 Instellingen wachten in spanning af Een goede reden voor feestelijke aanbiedingen. 21,22 en 23 maart Alle Limburgse ruitjesvlaaien nu voor ƒ12,50 uw voordeel ƒ2,25 Rozijnenbrood 800 gram ƒ4,75 uw voordeel ƒ1,- 5 zachte gesorteerde broodjes nu voor 2,05 uw voordeel ƒ0,95 Sovital 400 gram ƒ1,95 uw voordeel ƒ0,30 Uw totale voordeel ƒ4,50 is toch mooi meegenomen! *EEL EN MAAS Jag| Het leven in Venray na KEERpunt Netwerk, zeg maar het facilitair drijf van alle Venrayse basis- lolen, komt met de bezuini- ngsoperatie KEERpunt van de neente Venray ook onder druk staan. De ƒ20.000,- die de meente jaarlijks vrijmaakt voor (werk komt te vervallen. Dit tot genoegen van Theo Mulders, orzitter van het schoolbestuur Een slankere organisatie, eer taken bij de burger, min st overheid. Enkele hoofdlij- uit KEERpunt, die de leente een financiële bespa- van bijna vijf miljoen op oet leveren. Afgelopen maandag kreeg de its alle nodige informatie hier- 'er. De diverse bezuinigingen il£ 'ren echter al meteen merkbaar. rndat de gemeente een beperkt ntal vergaderruimten heeft, itl Crd de persconferentie gehouden de trouwzaal w'fDie zaal moest echter, met hulp van de persmensen "zelf 7C/(fngetoverd worden tot een pers- inJte. Terwijl de ene journalist "ringcnschaaltje" zorgvuldig zijde legde, sjouwde een van h collega's een tafel naar binnen voldoende zit- en schrijfruim te creëren. Duidelijk een voor bid van meer taken bij de bur- r' Of bij het eerstvolgende gelijk de trouwlustigen alles l er op hun plaats hebben moe- n zetten is niet bekend. j voor katholiek basisonderwijs in Venray. "Netwerk is een uniek projekt. Met relatief weinig kosten wordt door Netwerk veel gerealiseerd". Mulders noemt Netwerk de "Orthotheek" van alle Venrayse scholen. De twee medewerkers stel len o.a. desgevraagd leerpakketten voor de scholen klaar, regelen ver vanging van docenten bij ziekte en doen veel op het gebied van compu ters. Dat zijn slechts enkele taken. Netwerk is gevestigd in een ruimte bij basisschool Coninxhof. Een van de medewerkers wordt door de gemeente betaald terwijl ook de huisvesting gesubsidieerd is. "Elke school betaald hier aan mee" aldus Mulders. Zoals hij het nu kan bekijken zal de bezuiniging een uitholling van deze dienstverle ning zijn. "Netwerk is onvervang baar voor alle scholen". Mulders heeft overigens de nodige kritiek op de wijze waarop KEERpunt door de gemeente uitgevoerd wordt. "De gemeente voert dit snel door zonder enig overleg." De politie doet een dringend ver zoek aan de verlofhouders, die hun vergunning nog niet hebben afge haald, dat spoedig mogelijk te doen, tijdens de kantooruren op het poli tiebureau aan de Leunseweg. Indien die vergunningen niet worden afge haald zijn de houders in overtreding en kan tegen hen proces-verbaal worden opgemaakt. Burgers Venray kunnen zelf geld verdienen Een belangrijk deel van de financiële winst van KEERpunt - ruim één miljoen gulden- wordt gehaald door het uitbesteden of schrappen van een aantal gemeentelijke taken. Met name gaat het om taken, die de gemeen te volgens de wet moet doen of waarvan het college vindt dat ze op het gemeentehuis thuishoren, maar waarvan de uitvoering goedkoper door anderen kan gebeuren. De gemeente regelt en blijft verantwoordelijk, maar de uitvoering wordt uitbesteed. De voordelen van uitbesteden zitten in de mogelijke schaalvergroting, waardoor mensen en machines efficiënter kunnen worden inge zet. Het bedrijfsleven heeft boven dien over het algemeen cao's die minder duur zijn voor de werkge ver. De sterke rechtspositie van ambtenaren heeft z'n weerslag op de hoogte van de tarieven. De meeste taken die worden afgesto ten zitten thans in het pakket van de sector Gemeentewerken. Een aantal voorbeelden. Het opruimen van zwerfvuil wil de gemeente volledig uitbesteden aan dorps- en wijkraden. Die hou den de eigen wijk schoon, in ruil voor een bijdrage van de gemeente. De bewoners kunnen in totaal ruim 40 mille verdienen, de gemeente bespaart 125.000 gulden. Eenzelfde constructie gaat gelden voor het onderhoud van straalmeubilair en de speeltoestellen. Geraamde opbrengst wijkbewoners hier 25.000 gulden, besparing gemeente 100.000. HARDE WEG De omzetting van 27,5 km asfalt weg naar halfverharde weg levert een besparing op onderhoud op van bijna 80 mille, minder onderhoud aan onverharde wegen nog eens 50.000 gulden. De gemeente wil 6,7 km onverharde weg verkopen aan particulieren. "In de komende jaren neemt het aantal bordjes 'Eigen weg' inderdaad toe", aldus wethouder Driessen. Het onderhoud aan ber men. sloten, duikers, riolering en gemalen uitbesteden bespaart totaal zo'n 70.000 gulden. Onderhoud aan de gemeentelijke voertuigen wordt helemaal uitbe steed (74.500). het magazijn en de voorraadadministratie krijgen min der werk en leveren 80.000 gulden in. Werk besparen kan ook door ver koop. zo blijkt al hierboven. Gemeentelijk bos komt eveneens in aanmerking voor verkoop. Het voor deel wordt op termijn geraamd op 120.000 gulden. Staatsbosbeheer, een mogelijke nieuwe eigenaar, heeft al laten weien geen trek te hebben in Venrayse bossen. De gemeente gaat door met het afstoten van groenstroken aan de wonings tichting en aan particulieren. Tip van de week Inbraak overdag Als u overdag even niet thuis bent, laat dan geen ramen of deuren open staan. Ook indien u maar voor een korte tijd weg bent. Sluit de deuren mid dels de sleutel. Vergeet ook niet uw balkondeur en bovenlicht te sluiten. Een openstaand raam op de eerste verdieping, die via een regenpijp, een schutting of een plat dak bereikbaar is, betekent voor een dief een uitnodi ging. Hij heeft maar weinig tijd nodig en is snel binnen. OOK OVERDAG!!! Een folder over inbraakwerende maatregelen is verkrijgbaar op het poli tiebureau. Voorkoming misdrijven: een zaak van de politie en U! Politie Basiseenheid Venray Leunseweg 4 ^Postbus 525 5800 AM Venray - Telefoon: 0478-531111 gezond bent. Voor rooksters geldt een leeftijdsgrens van 30 jaar. Als u op dit moment reeds een pil gebruikt, kunt u toch aan het onder zoek deelnemen. Tijdens het gehele onderzoek zal tweemaal wat bloed uit de arm afgenomen worden voor bloedonderzoek. Voor medewerking aan hel onder zoek wordt een passende onkosten vergoeding gegeven. Het onderzoek wordt uitge voerd door de afdeling gynaecolo gie/verloskunde van "het St. Elisabeth ziekenhuis Venray. Voor inlichtingen en aanmelding: tel. 0478-522436 op werkdagen tussen 10.00 en 12.00 uur. Deze week werden de uitkom ten van de operatie KEERpunt ekend gemaakt. Na een jaar stu- eren, vergaderen en onderhan- elen onder leiding van Coopers Lybrand vatte het college het aksteendikke rapport samen in en voorstel aan de raad. In deze rant kunt u alles lezen over de eranderingen die binnen nu en vier jaar de gemeente een ander aanzicht geven. Wat betekenen al die veranderingen voor de Venrayse burger? Aan de hand van een fictief Venrays gezin anno 2000 een schets van het leven na KEERpunt. (door Bert Albers) 'Wat is het toch lelijk met al die reclameborden Het is zaterdagochtend, half negen. De eerste zonnestralen vallen door het dak van de serre. Henk (37) Behalve een herbezinnings- is KEERpunt natuurlijk ook een bezuinigingsoperatie. Dat merken vooral de professionele instellin gen in de welzijnssector. Daar val len de hardste klappen. De profes sionele instellingen krijgen van de miljoen die bezuinigd wordt 400.000 gulden voor hun kiezen. Hoe dat bedrag gehaald wordt is nog onderwerp van discussie en onderhandelingen, maar blij zijn de instellingen niet. (door Bert Albers) "Wij zijn er niet blij mee, dat is duidelijk", zegt directeur De Waal van Synthese, de stichting die het sociaal-cultureel en maatschappelij ke werk in opdracht van de gemeen te verzorgt. "Ik weet natuurlijk niet wat er voor onze instelling uiteinde lijk uitrolt, maar feit is da! de sector de laatste jaren toch al flink onder vuur ligt". Volgens De Waal is er dan ook er niet al te veel meer te halen bij de welzijnsinstellingen. "De kaasschaaf werkt niet meer. Er zijn maar weinig organisaties die met zo weinig overhead werken als welzijnsinstellingen. Ik vrees dat je het dan toch moet zoeken in vermin dering van de dienstverlening". De directeur van Synthese (het fusieresultaat van RISC en RIM) ziet slechts beperkte mogelijkheden voor zijn organisatie om zelf inkom sten te verwerven. Maatschappelijke begeleidingVan zieke werknemers voor bedrijven is wellicht een optie. Ze brengen volgens De Waal echter per definitie te weinig op voor een substantiële oplossing! "Afschuwelijk als het echt zo moet lopen. Het zou bijzonder triest zijn als datgene wat er in de afgelo pen jaren door een kleine groep mensen is opgebouwd teniet wordt gedaan", is de eerste reactie van voorzitter M. Kuijpers van de open bare bibliotheek. Ook hij signaleert dat wat betreft de overhead de rek er uit is bij de bibliotheek. "Ondanks het toegenomen aantal uitleningen, leden en de voorraad boeken is de formatie de afgelopen tien jaar met geen millimeter toegenomen". De eigen inkomsten opkrikken zet volgens hem weinig zoden aan de dijk. Het bestuur is huiverig voor het opschroeven van het abonnements geld en sponsoring is in de biblio theekwereld een heet hangijzer. Kuijpers hoopt dat ondanks alle bezuinigingen de goede relatie met de gemeente blijf bestaan. "Ik hoor graag van de gemeente hoeveel we moeten inleveren", is de laconieke reactie van muziekschool directeur Simpelaar. Hij vindt het allemaal nog erg vaag, maar vrolijk wordt hij er ook niet van. "Je zit al vrij snel in het personeelsbestand en dus in het aantal lesuren te snijden", zegt hij. Net als z'n sectorgenoten is hij ervan overtuigd dat er in de sfeer van overhead weinig meer te halen valt. En dan zijn daar nog de herhuis vesting en de zaak rond de rechtspo sitie van de docenten. Twee trajec ten die los staan van KEERpunt. maar wel van invloed zijn op de begroting van de muziekschool. "Er wordt gezegd dat de herhuisvesting voor ons budgettair geen conse quenties heeft, maar daar zet ik m'n vraagtekens bij", aldus Simpelaar. "Ik wacht met grote spanning af'. De pil is een veilige manier om zwangerschap te voorkomen. Toch wordt er voortdurend geprobeerd de pil nog veiliger te maken en de bij werkingen te verminderen. In dit onderzoek worden twee laaggedoseerde pillen met elkaar vergeleken. In net bijzonder zal daarbij worden gelet op de cyclus- kontrole (het optreden, de duur en de sterkte van bloedingen) en hoe goed de pil verdragen wordt. Voor dit onderzoek worden vrijwilligsters gezocht, die gedurende ongeveer 1 jaar aan dit onderzoek willen deel nemen. U kunt aan het onderzoek deelne men als u lussen 18-35 jaar oud en Vanwege het feit, dat de heer G.M. Classens 50 jaar lid is van de Landelijke Rijvereniging en Ponyclub 'De Eendracht' in Castenray, waarvan hij 27 jaar bestuurslid is geweest, heeft bur gemeester J. Waals hem bij gele genheid van de viering van dit gouden jubileum, op 18 maart 1996 tijdens de jaarlijkse feest avond van de vereniging in café Hesen in Castenray de Zilveren Eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau uitge reikt. De heer Classens vervulde bij genoemde vereniging gedurende 27 jaar, van I960 tot 1987. de funktie van sekretaris en van I960 tot 1970 was hij tegelijkertijd ook nog pen ningmeester. De heer Classens was als sekretaris/penningmeester ver antwoordelijk voor de administratie en de financiën van de vereniging. In 1970 zijn beide funkties 'ontkop peld' en bleef hij enkel als sekretaris aktief. Beide funkties heeft hij steeds op bekwame en zorgvuldige wijze vervuld. Hij was in 1967 bovendien initia tor en mede-oprichter van de Ponyclub, die een onderdeel van de vereniging vormt. De heer Classens (maar ook zijn gezin) stond steeds klaar voor 'zijn' vereniging. Zijn inzet als sekreta ris/penningmeester was groot, maar vormde voor hem niet eens de limiet. Bij alle aktiviteijen van de vereniging was hij steeds bereid om mee te helpen. De heer Classens is van beroep medewerker van een proeftuinderij in Meterik geweest en inmiddels met pensioen. Bij gelegenheid van zijn 40-jarig lidmaatschap in 1986 werd hem reeds de zilveren NKB-speld uitge reikt.

Peel en Maas | 1996 | | pagina 5