Een nieuwe plek voor kunst ...nauwelijks stijging ozb in 1997 Voor Dingus telt het heden 'Kan het voortaan altijd zo snel?' f Tip van de week investeren in Dingus Venrayse PvdA-fractie tegen sluiting NS-loketten Geen temporisering woningbouw Gemeente wil Beheerswerk in Deurnese Peel Tiener/ jongerenavond over reageerbuis bevruchting Politie Basiseenheid Venray 'T VENROJS LAEVE 6ETAEKEND Kraak in elektrozaak in de Bleek peel en maas Donderdag 14 maart 1996 - Pagina 5 Kunsteigendom gemeente in kaart gebracht Afgelopen weekend zijn Rob Kooiman en André Groeneveld alvast begonnen met het opnieuw met kunst inrichten van het gemeentehuis. Officieel moet het college het door het duo gemaakte voorstel over de herinrichting en de schenkingsregeling nog goedkeuren. Wachtkamers, gangen en trap penhuizen van kantoorgebouwen hangen er vol mee: kunst. Aangekocht van een bevriende kunstenaar door de directeur, uit gezocht door de inrichter van het kantoor of via de kunstuitleen. Ook in openbare gebouwen hangt veel kunst. Een groot deel van die werken zijn verworven via de Beeldende Kunstenaars Regeling (BKR). Een regeling die in de jaren zestig en zeventig kunste naars een uitkering verschafte in ruil voor regelmatige kunstpro- duktie. De gemeente Venray is eigenaar van zo'n 600 kunstwer ken, waarvan het overgrote deel BKR-werk is. Het hangt en staat in het gemeentehuis en is uitge leend aan instellingen. Vorig jaar besloot de gemeente om de eigen kunstcollectie eens helemaal in kaart te brengen. Daarmee wer den twee deskundigen op het gebied van musea en tentoonstel lingen belast. Deze maand ronden André Groeneveld en Rob Kooiman hun werk af. Reden voor een gesprek. In de catacomben van het Venrayse gemeentehuis zetelt André Groeneveld. Het kleine kantoortje in het souterrain is niet symbolisch voor de aandacht die de kunst .momenteel geniet bij de gemeente. Er is immers een voor Venrayse begrippen grote operatie aan de gang: Groeneveld en Kooiman heb ben gekeken wat er is, waar het zich ^bevindt. wat de artistieke kwaliteit is van het werk en in welke conditie de [kunstwerken zijn. Bovendien heeft het duo een herinrichtingsplan [opgesteld, waarin de werken beter tot hun recht komen. Bij de herin- [richting met kunst is uitgegaan van [de BKR-werken. Tot slot is het [administratieve traject netjes afge Indien alles meezit hoeft de onroerend-zaakbelasting (ozb) in 1997 in Venray slechts met 1,25% omhoog. Venray voldoet in dat [geval aan de eisen die het Rijk aan de hoogte van deze gemeentelijke belasting stelt. Dat blijkt uit de Kadernota 1997, j waarin de gemeente de randvoor waarden voor de begroting van komend jaar heeft opgeschreven. De ozb hoeft niet noemenswaardig te stijgen als de nieuwe verdeling van degelden voor het Gemeentefonds doorgaat. In die verdeling wordt eveneens de waardebepaling van woningen voor de ozb veranderd. Het redelijk peil, het bedrag aan belasting dat artikel- 12-gemeenten j ran hun inwoners moeten incasse- renzit weer aan die waardebepaling gekoppeld. Bovendien moet de pro vincie, die er op let dat Venray zich netjes aan de artikel- 12-regels De raadsfractie van Partij van de Arbeid in Venray is tegen de sluiting en beperkte openstelling van een aantal loketten op NS-sta- tions aan de lijn Nijmegen- Roermond. Dat schrijven de PvdA-raadsleden in een brief aan de NS-directie in Utrecht. Minder loketten betekent een verdere ver slechtering van het openbaar ver voer aanbod in Limburg. De NS heeft onlangs aangekon digd op achttien stations loketten te willen sluiten en andere nog maar beperkt open te stellen. Volgens de plannen zouden in Venray de loket ten alleen nog in de ochtendspits geopend zijn. Dat gaat de Partij van de Arbeid te ver. Voor de bereik baarheid van een regionaal centrum als Venray, met veel scholieren en forenzen is een station met alleen in de ochtendspits geopende loketten volstrekt onvoldoende. In de brief Volgens Gijs Frencken van de •fdeling ruimtelijke ordening is de gemeente niet van plan om de woningbouw in Venray te tempo- iseren. Frencken reageert daar- nee op perspublicaties waarin langegeven wordt dat de gemeen- e. volgens het volkshuisvestings- •jan, haar woningproduktie terug Üent te brengen. "Venray is nu in een posities dat e heel veel locaties heeft maar fjorzichtig moet zijn met bouwen, e gaan jaarlijks ongeveer 250 werkt. De kunstwerken die niet in hel gemeentehuis een plaats krijgen, worden geschonken aan instellin gen. Een klein deel van het gemeen telijk kunstbezit wordt mogelijk ver kocht. HOOG NIVEAU De algemene conclusie van het duo is dat Venray een hele aardige kunstcollectie heeft. "Het niveau van het BKR-werk is hoog. Het is over het algemeen geen prutswerk. Onder andere de werken van Louis Claessens (de echte naam van Gussen Wie, red.) zijn van landelijk belang", aldus André Groeneveld. Maar er zijn ook werken die vooral van waarde zijn vanwege de relatie met Venray van de maker. De stille vens van Mère Ancilla zitten in eer ste instantie in de collectie omdat de maakster haar atelier op het Jerusalemterrein had. Artistiek is het niet groots. In mindere mate geldt dat volgens Groeneveld voor het werk van Johan Jeuken. De oud- Venraynaar verwierf een zekere bekendheid als naïeve schilder. @tk:MAGISTRATEN Het BKR-werk dateert voorname lijk uit de periode 1973 tot 1986. In die tijd woonde en werkte een zestal kunstenaars in de gemeente Venray. De bekendste onder hen is Gussen Wie, van wie Venray vooral houten en stenen beelden bezit. "Het werk van Louis Claessens heeft voor de gemeente veel waarde, maar som mige beelden zijn nogal groot en in het gemeentehuis moeilijk te plaat sen". Een bijzonder geval is het hou ten beeld 'De Magistraten'. Het beeld stond in de hal van het gemeentehuis, maar na de verbou wing is er geen plaats meer voor. Daarbij komt dat het niet al te stevig is. Enkele jaren geleden kreeg een kind dat er tegen stootte een stuk houdt, akkoord gaan met de begro ting 1996 van de gemeente. Daarin laat Venray voor het eerst sinds vier jaar het opgelegde belastingvoor schrift van 60 gulden per inwoner achterwege. Als het hierboven beschreven sce nario werkelijkheid wordt voldoet de gemeente Venray in 1997 ruim schoots aan het redelijk peil en hoeft de onroerend zaakbelasting slechts te stijgen met 1,25%. Die stijging is een doorberekening van de overal gestegen prijzen. Wat betekent dat voor de Venrayse burger? Een voorbeeld uit de bin nenkort te verschijnen Belastingkrant van de gemeente: de bewoner van een huis met een waar de van 175.000 gulden gaat in 1997 805 gulden betalen, een tientje meer dan dit jaar. Is de bewoner huurder dan betaalt hij 330,50. wijst de partij op de verouderde (diesel)treinstellen, het enkele spoor en de verslechterde dienstregeling. Daardoor is het beeld dat de reiziger van de Maaslijn heeft toch al niet erg positief. "Die lijn had toch al lang geëlectrificeerd en verdubbeld moeten zijn. Daar gaat het in feite toch om", oordeelt fractievoorzitter Truus Kemmelings. In Duitsland wordt de waarde van Maaslijn als belangrijke verbinding wel erkend. Kemmelings wijst op de plannen waarin de lijn Nijmegen-Roermond deel uitmaakt van de zuidelijke aftakking van de Betuwelijn. Loketten sluiten maakt dat nog erger. De Venrayse PvdA-fractie schaart zich met haar brief achter het stand punt van de groepsondernemings- raad (gor) van de Nederlandse Spoorwegen. Die had eerder nega tief geadviseerd over de plannen van de NS-directie. kavels bouwrijp maken maar wer ken op de achtergrond wel door aan plannen zoals de Brabander. Als er zich dan iets voordoet dan kunnen we daar snel op inspringen" aldus Frencken. Dat laatste vormt regelmatig de bottleneck met betrekking tot bouw- produktie. Toen in 1992 bekend werd dat de Groep Geleide Wapens naar Venray zou komen, had Venray alleen nog maar planmatig Landweert III in voorbereiding. Van Antoniusveld was nog geen sprake. "We proberen nu capaciteit achter de hand te houden. Planologisch moetje grond klaar hebben liggen zodat je altijd op ontwikkelingen in kon spelen", aldus Frencken die praat overeen "ijzeren voorraad". Zeugen door rooster gezakt Bij een varkensfokbedrijf aan de Kempkensweg zijn woensdagmor gen drie zeugen door een rooster gezakt en in de gierkelder terechtge komen. De brandweer wist de zeu gen uit hun benarde situatie te bevrijden. magistraat op het hoofd. Het beeld bevindt zich sinds de Gussen Wie tentoonstelling vorig jaar in het depot van museum Van Bommel- KEERpunt Als de plannen van het Rijk door gaan en de provincie is akkoord met de Venrayse begroting, voldoet Venray niet alleen aan het redelijk peil, maar zit daar zelfs 50 cent boven. Met andere woorden, de ozb zou omlaag kunnen. Twee kwartjes minder zou voor de gemeente onge veer 450.000 minder ozb-inkomsten betekenen en die wil het college niet laten schieten. De 4,5 ton is dan ook meegenomen in de berekeningen rond KEERpunt. Die operatie moet een bezuiniging van ruim 3 miljoen opleveren en dan is een meevaller van 4,5 ton mooi meegenomen. Wonen wordt in Venray in 1997 waarschijnlijk niet goedkoper, ook al stijgt de ozb slechts mondjesmaat. De tarieven voor afvalstoffenheffing en de rioolrechten moeten hoog genoeg zijn om de kosten te dekken. Het ziet er naar uit dat deze tarieven opnieuw hoger zullen uitvallen. A.s. zaterdag 16 maart gaat Werkgroep Behoud de Peel nog een keer werken in 'het Molentje'. In dit gebied in het zuiden van de gemeen te Deurne moeten nog enkele wei landen van Natuurmonumenten opnieuw afgerasterd worden. Vorige week heeft de Werkgroep met behulp van vrijwilligers nog niet al het werk klaar gekregen. Aangezien de grutto's, kievitten en zelfs een wulp al gearriveerd waren is er haast bij geboden! Zij die de Werkgroep - en Natuurmonumenten - willen hel pen bij dit beschermen van de wei devogels, zijn welkom om negen uur op het adres Molenbaan 29 te Meyel. Voor meer informatie: 0493- 319610 Ben jij ook zo iemand die graag een eigen mening heeft? Dan aan jou de vraag: 'Hoe kom je aan die mening, en waarop baseer je die?' Het is een vraag die ook tieners en jongeren van Jongerengroep Venray zich stellen en om hier meer over te weten te komen organiseren ze regelmatig gespreksavonden. Aanstaande vrijdag. 15 maart, is er een thema- en discussie-avond over een aktueel onderwerp: Reageerbuisbevruchting. Reageerbuisbevruchting is een techniek waarbij van de normale weg van bevruchting wordt afgewe ken. De bevruchting vindt plaats in een reageerbuis, waarna de onstane foetus in de baarmoeder wordt geplaatst en groeit tot een baby. Er zal een inleiding gegeven wor den door mevrouw De Goey (arts) uit Maastricht. Daarin zal op de techniek van reageerbuisbevruch ting en op de pro's en contra's ervan worden ingegaan. De ethische vra gen zullen daarbij niet omzeild wor den. De avond wordt gehouden op Eindstraat 6 en begint om 20.15 uur. Voor nadere informatie kun je bel len naar: José de la Roy, tel. 0478- 587573 of Johan v.d. Oever. tel. 0485-384334. Alle belangstellende tieners en jongeren worden van harte voor deze avond uitgenodigd. Van Dam in Venlo. Als het aan Groeneveld en Kooiman ligt kan het museum het werk langdurig in bruikleen krijgen, maar daarover WAO VAN SOEST B.V. Taxaties Advies onroerend goed Kruitweg 13, 5801 XR Venray Telefoon 0478-586408 Publiek reageert positief op 'budget openbare ruimte' 'Kan-het voortaan altijd zo snel bij de gemeente?' Zo luidt samen gevat de reactie van het publiek op het vorig jaar ingestelde 'bud get openbare ruimte'. Uit dit met 50.000 gulden gevulde potje wor den sinds vorig jaar allerlei kleine klusjes betaald, die snel en een voudig door de gemeente moeten worden uitgevoerd. Uit het potje zijn bijvoorbeeld in 1995 de aanleg van een duiker bij het sportpark in Ysselsteyn betaald, de verplaatsing van glasbakken in Veulen en reparatie van het trottoir bij de Oirlose dorpspomp. Allemaal eenvoudige werkjes die echter als ze blijven liggen tot grote irritaties kunnen leiden. Bovendien staan ze niet op reguliere planninglijsten. Via de gebruikelijke procedures zou realisatie veel te lang duren. Daarom is medio vorig jaar het bud get voor de openbare ruimte inge steld. Het budget voorziet in een behoefte, constateert de afdeling Openbare Werken na een half jaartje er mee gewerkt te hebben. Daarom blijft het potje bestaan en wordt de inhoud dit jaar met 25.000 gulden vergroot. Hang- en sluitwerk Met inbraakwerend hang- en sluitwerk kunt u een woningin braak niet altijd voorkomen. Doch effektief is het zeker wel. Een inbreker heeft altijd haast en wil niet ontdekt worden. Hij wil daar om zo snel en geruisloos mogelijk binnen zien te komen. Indien uw woning is voorzien van inbraak werend hang- en sluitwerk, is het mogelijk dat de inbreker zijn inbraakpoging staakt, omdat hij niet vlug genoeg die raam of die deur open kan krijgen. Vaak begint hij er niet eens aan. Op het politiebureau kunt u gra tis een brochure afhalen met de nodige informatie en tips. Na afspraak kunt u daar ook terecht vooreen aanvullend advies. Voorkoming misdrijven: een zaak van de politie en U! Politie Basiseenheid Venray Leunseweg 4 Postbus 525 5800 AM Venray V^^Telefoon: 0478-531111y moet het college beslissen. TWEEHONDERD De man met de grootste produktie Voor een jongerencentrum telt vooral het heden. Dat bleek zater dag bij de viering van het dertig jarig jubileum van Dingus. Meer dan nostalgisch terugblikken bepaalden de dag van vandaag en de toekomst de toon van het fees tweekend. Van een echte reünie sfeer was aan de Hoenderstraat 10 dan ook geen sprake. Maar een toekomst lijkt Dingus wel te heb ben. (door Bert Albers) De geschiedenis van Dingus is anderhalf jaar geleden pas begon nen. De tijd daarvoor is prehistorie. Toen het nog allemaal simpel was. Je was vóór de Beatles of vóór de Stones. Jongerenwerk anno 1996 zit De gemeente Venray wil open jongerencentrum Dingus op de huidige plek behouden en verbe teren. Dat was de boodschap van wethouder Bert Kersten (onder andere portefeuillehouder van jongerenzaken) bij de viering van het dertigjarig bestaan van het jongerencentrum. De gemeente gaat een extern bureau opdracht geven om te inventariseren wat er nodig om het gebouw van Dingus aan te passen aan de bouw- en milieu-eisen. Dat onderzoek moet binnen enkele maanden afgerond zijn. "Daarna moet de politiek maar eens laten zien of het jongerenwerk hen zoveel waard is als ze in hun verkiezingsprogramma's beweren", aldus Kersten zaterdagavond in Dingus. Hij schatte de kosten voor verdere isolatie en opknappen van het gebouw op twee tot vier ton. Verhuizen of nieuwbouw is voor de wethouder niet aan de orde. Nieuwbouw zou tussen de achthon derdduizend en één miljoen gulden kosten. In een periode dat de gemeente drie tot vier miljoen moet bezuinigen, waarbij tussen de twin tig en dertig arbeidsplaatsen verlo- is zonder twijfel Joop Wismans. Je kunt in hel gemeentehuis geen gang doorlopen zonder werk van de Venraynaar tegen te komen. In totaal gaat het om een kleine twee honderd werken, variërend van foto's, via fotocollages tot schilde rijen. Wismans ontwikkelde zich in z'n BKR-periode van fotograaf tot schilder. Veel daarvan hangt al in het gemeentehuis, verdeeld over diverse lokaties. Dat werk wordt aangevuld met circa 60 Wismansen die op dit moment in het Interven College hangen. De andere kunstenaars die ten tijde van de BKR in Venray woon den en werkten zijn Rein Bril. M. Elstak, Willem Janssen en Johan Verspaget. Van hen zijn volgens André Groeneveld de meeste nog steeds als zelfstandig kunstenaar actief, ook een teken dat destijds in Venray redelijk zorgvuldig met de beeldende kunstenaarsregeling is omgesprongen. Van kunstenaar Bril bezit de gemeente olieverven en tekeningen die zijn gemaakt met kleurpotlood. Elstak maakte in zijn BKR-tijd pentekeningen en vooral houtsnedes. Net als Johan Verspaget maakte Willem Janssen schilderijen. Zijn werk hangt ook deels in het Interven College. OVERZICHT Bij de herinrichting is het duo uit gegaan van een betere en meer over zichtelijke presentatie van hel werk. Zo krijgt Joop Wismans in de nieu we opzet een complete verdieping, waarin de evolutie van de Venrayse kunstenaar goed zichtbaar wordt. Het werk van Elstak. samen met dat van Johan Verspaget komt te hangen in de lange gang tussen de twee vleugels op de eerste verdieping van het gebouw. Ook de schilderijen van Janssen blijkbaar heel wat ingewikkelder in elkaar. Er is geen sprake van één jongerencultuur, maar van een variatie in stromingen. Bovendien wordt het jongerenwerk beperkt in z'n bewegingsvrijheid door een woud van regels. De milieuwetge ving vormt al jaren het grootste struikelblok voor Dingus. Daarin is de overheid tot in het belachelijke doorgeschoten, volgens Dingus- voorzitter P. Gijsbers. De normen zijn volgens Gijsbers veel te streng. "Ik praat hier eigenlijk nu al te hard", schamperde de Dingus-voor- zitter. tijdens het officiële spreek beurtengedeelte van het jubileum. Hij kreeg bijval van wethouder Kersten en buurman Willems. De familie woont al meer dan twintig jaar naast 'de soos' en heeft in die ren gaan. is dat niet bespreekbaar. Wethouder Kersten was vol lof over de prestatie van bestuur en vrij willigers van Dingus in het afgelo pen anderhalfjaar. Dingus zal wel het bestuur verder moeten verster ken en voor continuïteit moeten zor gen als de gemeente opnieuw geld in het jongerencentrum steekt, waar schuwde Kersten. Met z'n toezeggingen kwam de wethouder een heel eind tegemoet aan de eisen van het bestuur van het jongerencentrum Voorzitter P. Gijsbers van Dingus had gevraagd om tweeëneenhalf tot drie ton voor aanpassingen aan het gebouw. "Zonder een forse investering kan Dingus niet draaien", aldus Gijsbers. die vond dal het jongeren centrum daarvoor zelf niet hoeft te zorgen. Directeur De Waal van de stich ting Synthese (de opvolger van RISC) beloofde z'n best te zullen doen om het aantal uren van de jon gerenwerker uit te breiden. De Waal, adviseur van het Dingus- bestuur. zei ook toe 'zich tot het uiterste te zullen inspannen' om een beheerder voor het centrum te vin den. komen terug om een plaats te krij gen in de gangen bij burgerzaken en sociale zaken. "Het gaal om nogal grote schilderijen die licht en ruimte nodig hebben om tot hun recht te komen", verklaart Groeneveld. De derde verdieping wordt inge richt met schilderijen van verschil lende kunstenaars, waarin figuren een rol spelen. Souterrain en kantine krijgen landschappen, eveneens gemaakt door de verschillende kun stenaars. In de werkkamers willen de kunstkenners de voor de gangen gekozen lijn van de gangen doorzet ten. De trappenhuizen tonen grotere werken van de kunstenaars die in de gangen exposeren. Behalve het BKR-werk heeft de gemeente in de loop der tijden zelf kunstwerken aangekocht of gekre gen. Daartoe behoren de werken van Johan Jeuken en Mère Ancilla. maar ook gouaches van Pieter Defeschc en grafiek van Charles Eyk. twee belangrijke Limburgse kunstenaars. Plus wat antieke beeldjes en meubi lair. deels uit het oude klooster. "In de trouwzaal komt een Defesche en het beste werk. zowel van BKR als overige aankoop, krijgt een plaats op de begane grond in de burge meestersvleugel". De verdieping daarboven gaat Jeuken en Mère Ancilla huisvesten Voordat de kunstwerken worden opgehangen op hun nieuwe plekken, wordt de staat waarin ze verkeren bekeken. Eventueel worden passe partouts en lijsten vervangen. Wat de gemeente niet in eigen huis wil. wordt onder bepaalde voorwaarden aan instellingen geschonken. De kunstwerken mogen niet worden doorverkocht en ze moeten beschik baar blijven voor tentoonstellingen en dergelijk. Ook moeten de instel lingen de eventuele kosten van de opknapbeurt en de lijst betalen. tijd naar eigen zeggen nooit last gehad van te harde muziek. En dat terwijl er minder geïsoleerd was dan nu. STRAFFEN Strenge regels zijn niet de hoofd oorzaak geweest voor de teloorgang van het jongerencentrum die uitein delijk leidde tot hel faillissement van de oorspronkelijke stichting. Falend bestuur en management was dat wel. wist de huidige voorzitter. Het bestuur dal er nu zit straffen voor de fouten van hun voorgangers is niet terecht, redeneerde hij. Het centrum heeft zich de laatste tijd van z'n beste kant laten zien. vond Gijsbers. Dat moet voldoende waar borg bieden voor de gemeente om te investeren in het jongerencentrum. Met de laatste opmerkingen kon wethouder Bert Kersten het wel eens zijn. Er moet in Venray plaats zijn voor een tent als Dingus, waar jongeren die 'iets anders" willen terecht kunnen. Het huidige bestuur en de vrijwilligers hebben er hard aan getrokken. Wat hem betreft kan het centrum dan ook rekenen op gemeentegeld. NIET V ERDIEND Voorzitter Gijsbers ging ook in op de naam die Dingus heeft als 'drugs- hol'. Die is volledig onterecht. Het is juist omgekeerd. "Ons beleid is vol strekt duidelijk. Gebruik van soft drugs is in Dingus al een aantal jaren toegestaan. Maar wie handelt vliegt eruit. Bovendien voeren wij een actief beleid legen hard drugs. Dingus verdient die reputatie niet", aldus Gijsbers. die aangaf zo vijf Venrayse horcca-gelegenheden te kunnen aanwijzen waar wel drugs over de bar gaan. De actuele situatie drukte dus een zwaar stempel op het feestweekend van Dingus. Van een grootscheepse reünie was dan ook geen sprake. Het aantal bezoekers paste in de zaal. terwijl dertig jaar vrijwilligers (en bezoekers) gemakkelijk de schouw burg hadden gevuld. Vrijwilligers en bestuur zijn echter niet ontevreden. "Het weekend heeft natuurlijk wel wat gekost, maar hel heeft ook veel opgeleverd", meende voorzitter Gijsbers zondagavond tijdens hel afsluitende optreden van de groep Alice's Restaurant. Als...als...als...dan.. Onderzoek naar kosten isolatie en renovatie

Peel en Maas | 1996 | | pagina 5